DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. fro. 222 Honderd drie en twtiitlgste ja&rgfing i m Abonncni<mtsprijs MJ fo«n.itbct»ling per 3 mnnnrtcn f 8.-, fr. per post f 8.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertenttepr. 85 ct. p. rcgol, grootcre letters near Dlaatsrutmte Bneven franco N.V. Hook- en Handolsdr. v.h. llcrms. Coster Zoon, Voordam C 9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Redactlo No. 33. Buitenland. Staten-$e&6a,aal Binncnland Stftdsiriews 22 SEPTEMBER Dtt aaa^ftOQteft%aftf Mftdee DONDERDAG Oirecteur: G. n. KitAK. lloofdrtsiluefour: TJ. N. ADEMA. DE IER9CHE KWESTIE. Alle ontboden ministers zijn reeds in Schotland aangekomen en ook de onderko- ning van. Ierland is gearriveerd. Men ver- wacht, dat hot amtwooid aan die Valera he- den zal worden gepubliceerd. Gemeld wordt, dat Lloyd George een po- ging zal doen om de conference nog mogelijk te maken. Ook de kwestte Yan de werkloosheid zal worden besproken en een beslissing zal wor den genomen inzake de twee voorstellen, n.l. dat van den minister van anbeid, die heeft voorgesteld, dat de staat aan de gemeentea een subsddie van tien millioen pond zal verlee- nen, en dat yan den minister voor openbare gezondheid, die heeft voorgesteld, dat de ge- meen tcbesturen zullen worden gemachtigd, leeningen te sluiten, waarvan de rente door den staat zal worden betaald. De meerder- heid van het comite van ministers, dat te Lon don vergaderde, gaf de voorkeur aan het laatste voorstel, doch het grootsfce deel van de genieentebesturen was ertegen. De berichtem over aanstaande algemeene verkiezingen in Engeland worden offitieel te- gengesproken. De „Press Association" is ge machtigd te verklaren, dat hoewel de hoogst emstige nationale omstandigheden een derge- lijk besluit noodig zouden kunnen maken om de positie van de regeering te versterken, bijV voorbeeld, indien de Iersche pnderhandelin- gen geheel zouden mislukken, een parlemenits- ontbinding en een beroep op de kiezera in de- zen zin zeer onwaarschijnlijk is. In October en November zullen echter de premier, de kabinetsministers en andiere nauw met de regeering verbonden personen de ge- legenheid waarnemen, om in het geheele land openbare reclevoeringen te houden om rekan- 6chap af te leggen omtrent de politiek der re geering. DE STRIJD IN KLEIN-AZIe. Het Turksch Informatiebureau te Parijs pu- bliceert tolegrammen uit Konstantinopel vol- gens welke net GriekscHe leger zich in ban- delooze wanorde bevindt. De Turksche tree- pen uit Boloe, Biledjik en Afioem Karahissar vallen de Grieken aan en verhinderen hun, tot rust te komen. Men verwacht ieder oogenblik den val van Eskisjehir. Uit Athene wordt gemeld d.d. 21 Sept.Ver- scheidene conferenties hebben gisteren plaats gehad tusschen de leden der Grieksche regee ring. In regeeringskringen blijft men het diepste stilzwijgen bewaren over de wijze, waarop de vredesonderhandelingen zullen worden aangeknoopt. Volgens de officieuse ,,Niea Imera" schijnt een ding zeker, n.l. dat Griekenland' niet direct met de Kemalisten on- derhandelen zal, maa- vredtesonderfiandelin- gen zou openen door bemiddeling der gealli- eerden, die dan de bepalingen van het toekom- stige verdrag zouden garandeeren. Naar gemeld wordt, hebben de Grieken In den loop Van den slag aan de Sakaria en ge- durende bun terugtocht een verlies geleden van meer dan 20.000 man. DE BEIERSCHE KABINETSCRISIS OPGELOST. In de voltallige zitting van den Landdag is gistermidda.fr als minister-president geko- zen graaf Lerchenfeld, de candidaat van de Beiersche Voikspartij, met 86 stemmen. iDe Beiersche middenpartij bracht 20 stemmen i it op Von Kahr, en de socialisten brachten 30 bianco stemmen uit. Graaf Lerchenfeld verklaarde de benoeming te aanvaarden. in de vergadering van de fractie der Beier sche Voikspartij verk'aarde Lerchenfeld zich voor een „goede Beiersche politiek, gebaseerd op ouwrikbare trouw aan het rijk en op Ohris- telijke beginselen." PUTSCH-G E RUCHTE N. Dinsdag liepea in Miindhen algemeen ge- ruditai over een tegen gister beraamde na- tionaal-socialistische Putsch. Ook in den Bei- erschen Landdag werd daarover gesproken, zegi het Hbl. De gerudhten vonden steun in het feit, dat uit auto's buitengewoon ophitsen- de strooihiljetten werden geworpen, waarin leden der regeering en van de partijen in den landdag op onbeschaamde wijze werden uit- gescholden. De autoriteiten hadden heden "i.aatregelen genomen tegen eventueele exces- sen. DE WEST-HONGAARSCHE KWESTIE. Reuter vemeemt dat de Gezanten-Confe- rentie bezig is met de opstelling van een ulti matum aan Hongarije dat het een respijt laat van tien tot voertien dagen voor de ontrui- ming van het Burgenland. Zoo Hongarije tot doze oniiruimiog niet overgaat, zullen de strcngste maatregelen getroffen worden. De aard Van deze maatregelen is echter nog niet btkend. In Britsche 'krimgen is men van mee ting, dat een economische blokkade niet het ge% nschte ivsuitaat zou hebben, dodi tot nog toe is nog niet vastgesteld, wie eventueel troepen zal zenden. I )e atmosfvcr is vol geruchten over West- Uongarije. De ..Mittagzeitung" meldt op rond van in ichtingen uit diplomiatieke krin- cn. dat de Hongaarsche extremisten onder nen geen lust te hebben hun huid te wagen tegen de Hongaarsche benden en de Hon gaarsche regeering is nauwelijka in staat, zelfs als zij het wilde, de benden, die op 20.000 man worden geschat, uit West-Hongarije te verdrijven. GEEN WEST-HONGAARSCHE REPUBLIEK. De berichten in de Weensche bladen over de zoogenaamde proclamatie van een zelf- standige West-Hongaarsche republiek en over de mobilisatie in Hongarije, zijn naar het Hong. Korr. Bureau meldft. totaal ver- zonnen. De afgevaardigde Friedrich, van wien de Weensche bladen beweren dat hij de republiek had uitgeroepen, bevindt zich te Boedapest. VROUWENKIESRECHT IN' BELGIS. De Senaat heeft gistermiddag met 59 tegen 44 stemmen een voorstel aangenomeni, waar- bij het stemrecht aan de vrouwen wordt toe- gestaan voor de provinciate verkiezingen. De katholieke senatoren stemden voor, de libera- len en de socialisten tegen. In de Kamer was het vrouwenkiesrecht voor de provinciate verkiezingen verworpen en aangezien de Kamer haar standpunt niet zal wijzigen, is er een conflict tusschen Kamer en Senaat te verwachten. DE MOORD OP ERZBERGER. De verdachte moordenaars Schultz en Tillissen behoorden tot de naaste omgeving van den bekenden kapiteiu Ehrhardt en tot de officieren, die zich op den dag ran de Kapp-putsch zich in een huia in de Bendle- strasse 13 huiaelijk inrichtten en wel bevond zich hun kamer het dichtst bij, die van hun commandant. Personen, die aan het rijksweer- ministerie werkten, konden zich de beide da- ders onmiddellijk herinneren, toen hun de fo- to's der moordenaars werden getoond. De politie volgt ijverig het spoor der verdachten. Men vemoedt, dat zij zich in Oost-Zwitser land ophouden. DE NOOD IN RUSLAND. Volgens een beridnt uit Reval, is eeni der lokalen van een school te Petrograd ingericht tot een gratis restaurant voor kinderen. Het is georganiseerd1 door het comite Hoover, en het eerste van de honderd soortgelijke inrich- tingen, welke de Amerikanea zich voorstellen binnenkort te openen, ten einde de voedsel- voorziening aan 50.000 kinderen te verzeke- ren. Tot heden toe heeft het comite reeds zoo- veel voedingsmiddelen naar de provinde Ka zan gezonden, dat er gedurende 2 maanden 20.000 kinderen van gevoed kunnen worden. REVANCHE-OORLOG ONMOGELIJK. De correspondent van de „Matin" te Miin- chen heeft de meening van Ludendorff ge- vraagd over verschillende punten. Er blijkt uit, dat Ludendorff een revanche-oorlog voor Duitschland onmogelijk acht, omdat een Duitsch leger dat voor een modernen oorlog uitgerust is, niet in het geheim kan worden georganiseerd. Aan het eind van zijn verkla- ring zegt Ludendorff, dat het bolsjewistisch gevaar veel grooter is dan West-Europa denkt en hij voegde er bij, dat de bevrijding van het Russische volk en zijn economiscn herstel slechts mogelijk zouden zijn wanneer de groote Europeesche mogendlieden zich vereenigen om dat groote vraagstuk op te lossen. DE WERKLOOZEN IN ENGELAND. Een menigte van tweeduizend werkloozen heeft een aanval gedaan op het postkanteor te Camdentown, ten noorden van Londen. De politie deed verscheidene charges met den wapenstok. Een politieagent werd zwaar ei velen werden licht gewond. Demonstraties van werkloozen te Aber deen leidden tot een aanval van een menigte van 500 personen op de woning van den voorzitter van het gemeentelijk steuncomite. De politie voerde een charge uit en dreef de demonstranten uiteen. De aangerichte scha- de bleef beperkt tot eenige ingeworpen ven- sters. staat, om de nog ingesloten arbeiders redden. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Het ontwerp-agenda door Amerika aan de deelnemers aan de onhvapeningsconferentie toegezonden bestaat uit twee gedeelten. Ten eerste de bewapen'inig,, ten .twmle het vraag stuk van de Stiile Zuadzee en van het Verre Oosten. De punten onder het hoofdi bewape- ning zijn le de beperlcing der vlootbewape- ning; 2e de oontrole op nieuwe oorlogs- middelen; 3e de beperking van de bewape- ning te land. KORTE BERICHTEN. Zondag hadden nabij Pisa (Italig) bot- singen plaats tusschen fascisten en commu- nisten. Twee personen werden daarbij ge- dood en vele gewond. Er werden tal van ar- restaties verricht, waaronder ook die van den socialistischen burgemeester van Tasd- na, die op de fascisten had geschoten. Definitief is besloten, dat noch Lloyd George, noch lord Curzon de Washington- sche Ontwapeningsconferentie zal bijwo- nen. Frankrijk, Engeland en Belgie zijn tot overeenstemming gekomen inzake de ophef- fing der economische sancties. Uit Notilla de Palancia in de Spaansche provincie Valencia wordt gemeld, dat bij, een tevig onweer de stad overstroomd is. Dertig buizen stortten in; er zijn talrijke slachtof- fera De Spanjaardto melden weer nieuwe vorderingen in Marokko. De Amerikaansche generaal Pershing is te Parijs aangekomen-. Voor de wetgevende Commissie welke een onderzoek rnstelt naar belt etadsbestuur van Nlew-York heeft de pol itie-commissaris En right bekend, dlait hiji 12.000 dollar van een financier genaamd Ryan had omtvangen, dien- hiji tot deputy commissioner had be- noemd. De Bnigelsche kroonprins zal 21 Oct. naar Britsch-Indlie verltrekken. EEIR'STE KAMER. In de ziting van gisteren werdeni Iherkozen als leden der huishoudelijke commissie, de ibeeren Reekers eni Krans en- als leden- der gem-enigde commissie voor stenografte, de beer De Vos van Steeniwij lc, Verheyen- en Van Houten. Daarna vergaderden de afdee-lingen. De vergadering is verdaagd tot heden l'l uur. E'RiNSTIG A'UTOMOB IE'LONGELUK. Naar uit la Chaux-de-Fonds (Zwitser- land) wordt bericht, heef-t daar Zondag een vreeselijk automobielongel-uk p-laats geliad. Een chauffeur bracht ia een grooten vracht- auto 'n vijftig-ta-1 kinderen, l-eeri'ingen van de gymnastiekschool te Abeille naar den top van de Tourne. Hij' was daar reeds voor het hotel aangekomen, doch den weg niet ken- nende, reed hij door. De kinderen riepen- hem toe halt te houden, maar de remmen weiger- den en de auto schoot naar beneden. Daar hij een ramp zag aanfcomen, stu-urde hij den wagen tegen een boom aan, met het noodlot- tig gevolg, dat de auto onderste-boven sloeg. Twee kinderen werden terstond gedood, en verscheidene andere liepen m-in of meer em stige verwondingen op. De chauffeur is ge- aresteerd. DE STAKING IN NOOiRiD-FRANKRIJK. De voorzitter van den ministerraad heeft gister herh-aaldelijk vertegenwoordigers van patroons en werklieden in de textieliindUstri-e te Rouba-ix en Tourcoing on-tvangen, in te- genwoordigheid van den minister van arbeid. riedrich met de Beiersche nation alls ten on- De voorwaarden van beide partij-en maakten der Xvlander een gemeenschanneliiken aan- volgens d-e regeering een minnelijke schik- gemeenschaippelijken aan- s-g op Oostenrijk in den zin h-eb-ben om een uit Hcng -rije. Oostenrijk en Beieren bestaand conservatief bloc in midden-Europa te vor- men Door de hulpeloosheid der Entente is toestand thans zoo geworden, d-at feitelijk .•mand meer weet. hoe het Burgenland ooit Ui Oostenrijk za! worden gebracht. De kleine ''ntente wordt door den naijver van Italie en v Wat m. te gfrijpaa. IN Iteliaaan Wuf- |j i- volgens de regeering een mhmelijke king nog niet mogelijk. DE MIJNRAMP IN QUEENiSLAND. Omtrent de ontploffing in Australie -in de steeiikolenmijn Mont Mulligan in Queens land, waardoor 78 mijnwerk-ers werden inge sloten, vemeemt de „Times" nog, dat tot iusverre twin-tig verkoolde lijken van mijn- werkers asjn teruggeivondan. De opzichter- iagasieur varfclaardo, dat ar g«em koop be- PENlSlOEIMFlOiNlDS VOOR GEMEENTE- AM'BTENARENl. iBij" d-e Tweede Kamer zijint 'i-nged-ienidi twee wetsontwerpen tot verhoogiing van de 'begroo- fing van uitgaven van'het Pensioen-fondS voor de l'ij-k over 1921. IHet eerste ontwerp strekt tot verhooging van die begrooting over 1920 met 75,000 tot 8-75,000, aangezien het bij artifcel X uitgetrokkea bedrag voor betailing van wedu- wen- en weezenpensioen onvoldoende is ge blelkeii' om d-aaruit de noodige .uitgaven- te kwijten. Vermiindering van -artikeli XI met de som der vo-orgestelde verhooging kan niet plaats hebben omdat over het bij dat artikd toegestane bedrag bereids is beschikt. In- tusscheni zal -het verm-oedel-ijk batig sa-ldo waarmede het dienstjaar 1920 zal sluiten, ruimschoots vol-dioende zijn om diaaruit die pensioenen uit te keerem. Het tweedle wetsontwerp strekt tot verhoo ging der begrooting van het Pensioen-fonds voor de gemeente-am-btenaren voor 1921 met 225,000 tot -6,909',086. De rekenlng van het fond's over 1010 wijst een batig slot aan- van f 2,200,000. Biji de wet van 6 Mei' 1921 werdi reeds tot een' bedrag van f 1,000,000 over dtt saldo beschikt. Biuitendien) is bij- de raming van dte batiige Sl'oten over 1920 en 1921 gerekendl op sommen van respectievelijk 500,000 en 400'.000, terwijil- ten slbtte den- bedirag van 715,000 gereserveerd' m-oet wbrdfen om te strekfcen -tolt betailing van- de aan weduwen en weezen van gemeente-iambtenaren toegdeen- de pensioenen-. Vermindcrt -men bovenstaand1 saldo van 2,200,000 met -het totaal van ge- noemriie sommen- van 1,000 000, 500,000, 400,000 en 75,000, dan bilijift een bedrag van 225,000 iter belegging beschikbaar. Ten einde dlit saldo zoo spoedig m'ogelijk rentege- vend te miaken-, wordt voorgesteld het artikel, waaruit de aankoop van geldswaardige pa- pieren gekweten wordt, te verhoogen met 225,000. DE HEE'R DETERDING BIJ D'E 'KONINiGIN. De Koningin heeft gisteren ten Pa-leize Nbordeinde ontvangen den heer H. W. A. Deterding, directeur-generaal van de Koninfc' Indig, teneinde hem hare bijzondere waardee- ring te betuigen voor het prachtig gesthenk, door hem aan het Rijk gedaan. N-a de ontvangst werd de heer Deterding uitgenoodigd aan het noenmaal deel te nemen. DE LANDBOUWFEESTEN. Voor het concours-hippique was, dank zij bet schoone najaarswee'r, een -groote belang- stelling. Wij staan altijd w«ar verbaasd, een opkomst van zooveel duizenden te zien voor een concours-hippique en het ringsteken op tweewielige rijtuigen, iets, hoe interessant't ook zijn moge, wat wij; nu zoo langzamer- hand wel eens een keer door ieta anders za- gen vervangen. Dat dit niet geschiedt, wij vemamen het bij het uitreiken der pr zen uit de speech van den voorzitter der afdeeling, komt, omdat het bestuur van de afd. Alkmaar der H. M. van L de gelden ontbreken om andere voorstellen van de commissie uit te voeren. De commissie is dus wel actief. Wij meenen, dat voor een dag als gister, een dag van zooveel beteekenis voor het zakealeven, de meerdere gelden, die aan de feesten een grootere attractie geven, wel te vinden zul len zijn. De midaenstandsvereenigingen en „Alcmaria" zouden hiervoor ook een krachtir gen steun kunnen geven. Men denke nu niet: „de menschen komen toch wel", De dag van gisteren leverde wel weer het bewijs, chit de bevolking uit de omgeving van Alkmaar naar Alkmaar wil en de tentoonsteUing was er dan ook eene, die een bezoek aan Alkmaar meer dan waard is. Voor den middag is het evenwel noodig, dat meerdere feesteiij-kheden georganiseerd worden. Men wil nu eenmaal naar Alkmaar en de handeldrijvende midden- stand dient er voor te waken, dat dit niet an ders wordt. Voor het toekennen van den len prijs had de jury gister geen moeilijke taak. Een ieder die een beetje kijk had op betgeen er van een paard op een concours-hippique geeiacht wordt, zag, dat de mooi dravend# jonga vosi hackney-hengst „Adjudant Capenor", van den heer O. Schoorl Pzn. uit Hareukarspel, den len prijs zou veroveren. Het was een lust dit elegante, van een en al leven getui- gende beest voor het mooie wagientje te ziea gaan. Ook de andere paarden bodea een taoolen aanblik. Een voordeel van het gister gehouden con cours-hippique was ook, dat de beslissingg spoedig was gevallen. Wanneer het slechts kort duurt, dan is een concours-hippique on- getwijfeld iets, wat men niet mag laten ver- vallen, evenmln als het ringsteken. Wiji zien deze feestelijikheden echter gaarae aangevuld met andere. De uitslag van het concours-hippique is de volgende: le pr s de heer G. Schoorl te Harenkar- spel met den 8-jarigen vos hackney bengst „Adjudant Capenor"; 2e pr. de heer A. Wit, Alkmaar, met de 5-jarige zwarte mcrrie „As- stra"; 3e pr. de heer C. A. Beudeker, Alk maar, met de bruine ruin „Bonus". De uitslag van het ringsteken is de volgen de: Voor dames: le prijs meji A. de Geus, Hei- lo; 2e pr. mej. M. Vroegop, Broek op Lam- gendijk; 3e pr. mej. D. Olij, Oudendijk. Voor heeren: le prijs de heer G. A. Noort, Heiloo; 2e pr. de heer P. Stara, Berkhout, aan wien tevens de prijs voor het schoonste geheel werd toegekend; 3e pr. de heer F. Groot, Stammeer. Na afloop togen de prijswinnaars in op- tocht, voorafgegaan door de muziek, naar het lokaal van den heer Mooiju aan de Koor- straat, waar de prijsuitdeeling plaats had. De voorzitter der feestcommissie, de heer W. van Vuure, heette allereerst het bestuur van de aid, Aikmaar der H. M. van L. wei- kom. Spr. bracht dit bestuur dank voor het in de feestcommissie gestelde vertrouwen. De commissie had naar haar beste weten al- Ip zoo goed mogelijk voor elkander gezet en dank zij het schoone weer, was het wtrk met succes bekroond geworden. Spr. bracht ook dank aan het Dagelijksch Bestuur der ge- meente voor het afstaan van den gemeente- grond. Voorts dankte spr. de jury, die weer zoo weiwillend was geweest de commissie ter zijde te staan. De deelname wordt steeds grooter en het werk der jury daardoor moei- lijker. Spr. had gehoora, dat de toekenning van den len prijs bij het concours-hip-pique niet moeilijk was geweest, omdat een leek wel kon zien wie de eerepalm zou behalen. Spreker weet dit niet, maar wel weet hiji dai de uitspraak van de jury als steeds onberis- pelijk is geweest en ook wij' feliciteeren dan ook den len prijswinnaar. Spr. 'bracht voorts dank aan de deelnemers, aan de mu ziek en aan de politie. Spr. verheugde zich er over, dat men dit jaar, dank zij den ij.ver en den kunstzin van den heer Looman, aan de prijswinnaars, naast de prijzen keurig uitge- voerde opschriften kon uitreiken. Spr. was overtuigd, dat deze door de winnaars als een aaudenken steeds bewaard zouden blijven. Spreker wenschte de aanwezigen verder veel genoegen. (Applaus). Spr. reikte hierop met een toepasselijk woord voor ieder, aan de prijswinsters en -winnaars de prijzen uit. De voorzitter der afdeeling, de heer Swaag, dankte den voorzitter van de feest commissie voor zijn inleidend woord en de bij 't uitreiken der prijzen uitgesproken speech- jes. Spr. was overtuigd, dat de jongelui die toespraken in hun verder leven in herinne- ring zullen houden. Spr. vond het eigenaar- dig, dat de hyppische feesten, aan de land1- bouwfeesten verbonden, altijd goed van sta- pel loopen. Het komt echter steeds op hetzelf- de n-eer en daartegen worden wel eens bezwa- ren geopperd. Spr. wenschte er op te wij- zen, dat dit niet aan de feestcommissie ligt. Het bestuur van de afd. Alkmaar der H. M. L. kan echter moeilijk anders. De oorzaak hiervan zijn de dubbeltjes. De feestcommissie komt altijd in de voorvergaderingen met nieuwe ideeen, doch wanneer dan de begroo ting ter tafel komt, dan is het bestuur van de afdeeling steeds genoodzaakt van de -uitvoe- ring af te zien. Spr. vond dit zeer jammer in portefeuille zijn wel plannen, die een groote re attractie genoemd kunnen worden en spr. hoopte, dat de kas der afdeeling eenmaal zoo gespekt zal zijn, dat die plannen kunnen worden uitgevoerd. Spr. twijfelde er niet aan of de feestcommissie zal alsdan wel met nieuwe voorstellen bii het bestuur der afdee ling komen. (Applaus). Het vuurwerk, dat gisteravond ta mini 9 uur op het gemeentelijk sportpark werd afgestoken, bleek een groote attractie te zijn, evenals andere jaren. Duizenden men schen waren te zamen gestroomd, het te moeilijk te zeggen hoeveel er waren, maar acht duizend sitellig wel. Het ook nu weer door de firma J. N. Schuunnans geleverde vuurwerk was schitterend in elke beteekenis, vanaf het „Welkom" tot het „Bloeie de Landbouw". Er waren bijzonder aardige stukken bij, b.v., om een paar te noemen, de watermolcn en de buitelende clowns. Het pu- bliek applaudisseerde telkens oorverdoovrad. Een aitentie, door de firma Schuurmans aan- geboden, bestaande in een extra-nummer, be- vattende een transparant met den naam der firma, geflankeerd door de jaartallen 1881 1921, bleek al evenzeer op hoogea prijs te worden gesteld. Het was alieen jammer, dat de wind juist de minst gunstige richting had Hij bracht den walm en den damp naar het p-ubliek toe en maakte dat de stukken daardoor soma min der duidelijk te zien waren. Na afloop van het vuurwerk, toen de men schen in dichte drommen weer stadwaarts trokken, bleven zeer velen nog ludsteren naar het concert van het stedelijk orkest op het Hofplein, waar een zeer gezellige stemming heerschte. Dit was trouwens ook het geval, toen van 7 uur tot half 9 het muziekgezel- schap „Ons Genoegen" zijn aanbod gestand deed om een concert aan te bieden. Populaire wijsjes - en die werden er vele gegeven werden meegezongen. Onder de bekroningen hebben wij- gister met vermeld, dat aan de Velo-waschmachine- maatschappij een len prijs werd toegekend en aan den heer H. J. Hazes voor zijn sang©- spannen bokkenwagen een ©ervolie vemiel- dmg. In plaats van H. Hcogh gelieve men als eersten-prijswinnaar in de rubriek „verzame- ling fruit''" te lezen H. Boogh. HET TEXBLSCHE SOHAAP. De heer J. SSjip schrijift ona Betreffende de Landbouwtentoomsitelling km nog wondleini medegedeeld, dat eenige Tex- elsche foksah-apeni werden' aangdkocht voor uitvoer maar Spanje. Spanje dat van ouda was het land der Me rinos. Een schaap onovertroffen als drager vam die fijnste wo®, maar weinig geschifct voor vleesch- en m'elkproductie. Etoor deze wol was Spanje reeds van ouda het land voor een bloeiende weefindustrie van wollenstcffen. Na deu tijd der Mooren verviel de wolweverij in Spanje, maar de fijne Wol werd' nu meer en meer productief van uitvoer. Door hooge uit- voerpremien werd deze bevorderd, en de op- brengst van den woluitvoer werd een der be- lamgrijikste bronnen van inkomstem voor de Spaansche fcroon. De uitvoer van wol- had voonmamel'ijk plaats maar Engeland em naar Holland, waar destijds een aanzienlijke wol weverij was ontstaan. fn Spanje werd, teneinde deze brom van in- komsten voor zich te behouden. de uitvoer van merimoschapen op zwiare straf verbodm. AK leeni als gesehenkem der koniimgem aan andere geikroonde hoofden, later als buit vam de maarsclialkiea' vam Nlapoleoms, en door smoik- kelhanddl' over de Portugeesche grens, kwa- mon er vam tijd tot tijd1 enkele troepen merinos uit Spanje im het 'buitenland. Omze Koniinig Willem I, die veel beliamg steldte in de verbeterimg van het wolschaap, schijint plan gehad te hebben im de mabijheid van Tilburg in de Brabanteche Kempen een konimkl'ijke sehapenhoedterij van Spaansche merinos op te riaiten, Wanneer wij dit aliemiaal weten', springt de belangrijlkheid van den- uitvoer vam Tex- elische schapem' naar Spanje wel zeer fa't oog. Laten' de NtaordhoIIamdsche sdiapentok- kers nog meer dam tot diusver hun kradi'ten in- spannen om het Texelsche schaap te vervol- maken, opdiat zij de leveranciers wordem van fokschapen van de geheele wereld. OiNRE'GELMAT IGHEDEN Men verzoekt ons de volgende rectificatie op ons bericht van gisteren betreffende on- regelmatigheden op te nemen De mede-diirecteur B. van de N. H. B. is niet geschorst, doch is op verzoek ontslag verleend. Of de malversaties door B. gepleegd zijn, moet het nog loopende onderzoek uitma'ken. Vast staat, dat hij: daden gedaan heeft, wel ke voor een bank-employ^ steeds ongeoom loofd zijn. N. Z. 'H. TRAMWEO M'lJ. Im Augustus 1921 bedroeg het reizigem- vervoer op de lijtni Haairiem'—Alkmaar 55092 met 21 abonme's tot een bedrag van 14400,626 em \oor goedemn 3174,05 totaal 17574,68. Voor 1920 waren deze cijfens 54986,20, 15072,92, 2766,28 en f 17839.20. SOHAPEN AANOEKOCHT. De heer Van de Kiamer, Huigbrouwer- straat, verzoekt ons te melden dat hij op de Landbouwtentoomstelling de 10 stuks der 2e prijs-schapen aangekocht heeft. KMAARSCHE CODRANT. Xn'P'' 1

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1