(deeding G.F.v.'tHULLENAAR VIRGASEBOie ran dsn Gemeent«riad, Geestersingel 5 E, bij Gereciitsgebouw Ueiiiengd Nieuws BURGBMEB9TER «ai WETHOUDERS van ALKMAAR roepan sollicUanten op maar de volgende betrekltingen bij dm keurimga- diemst voor waren in bet keurimgsgebied Alb- maar: a. ScheLkunidige, terms plaatsvervangend directeur, voor te etellea jaarwedde 4800 tot f 6240; b. Scheikundige, idem 4000 itot 5200; c. Keurmeester, idiem 2400 tot 3120; d. Adjunct-keurmeester, idem 1900 tot 2500; e. Analyst, idem 2400 tot 3120; f. Adjunct-nanalyst, idem f 1900 tot /2500; g. Boekfaouder, idem f 2350 tot 3055 fa. Amanuensis, idem 1850 tot f 2450. Oeen pensioenbijdrage. Vancamtietioeslag 2 pet. met een maximum van 50. Voor de onder a en b genoemde betrekkin- gen komen alleen imiveraitair ontwilkkelde peraonen in- aanmerking, voor de onder e. fen g. genoemde strekken diploma's tot aanbeve ling. Eigenhandig op zegel gescfareveni sollicita- Hestukkem met uityoerige inlichtinija zendieni v66r 10 OCTOBER aan den van bovengenoemden dienst. AFSLiUTITNG (9LUIS AAN DE ZESWIiELBN. De BURGEMEESTER van A'LKM'AlA® maakt bekend OAT DE VAART DOOR DE SLUIIS AAN DE ZESWIELEN onder de gemeente Oudorp ZAL ZIJ'N GESlTRBMD VAN MAANDAG 26 SEPTEMBER DES MIDDAGS 12 UUR TOT ZATE'RDAG 1 OCTOBER a.a. DES MIDDAGS 12 UUR. Van IDONDERIDAG 29 SEPTEMBER dea middags 12 uur af zal zoo mogelljik ge- legerabeid tot schirtten bestaan, waarvan eventueel kenn-is zal worden gegeven op bor- den geplaatst aan de brug aan den Huigen- dijk en aan de Rijksburg over de Hoornsche vaart te Allkimaar. Alkmaar, 22 September 1921. De Burgemeester voarnoemd, W. C. WENDELAAR. DE TAARTJES PER MOTOR. De beer P. Kuifk Wtzn., eigenaar van de Lunchroom- op die Mienit alhier, heeft thans een fraaie, door dien faeer A. HiMering gele- verde bestelwagen in gebruik genomen. Het witte wagentje op een driewieler met een 1 P.K. motor trellct algemeen de -aandacht. De taartjies en -andere bestellingen worden nu per motor thuis bezorgd en zullen du-s daar zeker wel in zoo verscb mogelijken staat verkeeran. LIGHT OP I Voor rijwielen en andere voartuigao heden- avond te 7.30 liicht op. op DONDERDAO 22 SEPT. nam. 1 uur. Tegenwoordig 18 laden. Afwezig da heer Mr. W. C. Bosnian. Aan de vergadering wordt tnedegedeeld, dat is ingekomen: a. een besluit van Burgemeester en Wetfaou- der d.d. 6 September LI. No. 438i, hou- dende aanwijzing der wethouders, die deu Burgemeester bij ongesteldheid, afwezig- heid of ontstentenis zullen vervangen (in volgorde de heeren A. F. Thomsen, Mr. A. J. M. Lees berg en J. Cloeck). Aangenomen voor kennisgeving. b. een besluit van hetzelfde college d.&. 30 Augustus 1.1. No. 423, om den wethouder, den heer J. Cloeck, meer in bet bijzonder te belasten met de zorg voor de zaken van het onderwijs, de ambtenaren- en arbeidsr aangelegenheden, alsmede met die van den in te stellen dienst der arbeidsbemid- deling en der sociale aangelegenheden. Aangenomen voor kennisgeving. c een schrijven d.d. 30 Augustus 1.1. No. 107 van de Gedeputeerde Staten, houdende be richt, dat zij de wijziging der instructie van den gemeente-ontvanger voor kennis geving hebben aangenomen. Aangenomen voor kennisgeving. d. een schrijven d.d. 14 September LI. van den heer K. Zwiep te Stompetoren, hou dende bericht der aanneming zijner be- noeming voor den cursus 1921/22 tot leer- aar aan de Handelsavondschool. Aangenomen voor kennisgeving. e. een schrijven d.d. 10 September 1.1. van Dr. J M. van Dam, houdende bericht der aanneming van zijne benoeming tot heel- kundige aan het Stadsziekenhuis. Aangenomen voor kennisgeving. f. een schrijven d.d. 10 September 1.1. van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, daarbij inzendende het verslag over 1920 Aangenomen voor kennisgeving. (Het stuk is gevoegd als bijlage bij het ge- meente-verslag). g. een adres d.d. 3 September 1.1. van mej 0. Janssen, verzoekende ontslag als leer- ares aan het Gymnasium, de Handelsdag- school en de Handelsschool met 2-jarigen cursus. De Raad besluit het gevraagde ontslag eervol te verleenen ingaanae 1 November a.s. De Voorzitter deelde mede, dat &n sollicitant voor de vacature in de oude talen aan het gymnasium zich had aangemeld. In afwachting van het onderzoek verzocht spr. om deze voorloopig met het onderwijs te be lasten. Besloten werd den heer Hirschel voorlooopig te benoemen. h. een ongedagteekend, den 7 September 11. ontvangen adres van J. Li-nd Az. c.s., ver zoekende den door demping van den Kooltuin te verkrijgen grond achter hun- ne perceelen aan hen te verkoopen of in erfpacht af te staan. Te voegen bij de stukken ter zake. i. een schrijven d.d. 9 September 1.1. van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, be- trekking hebben de op de aanhangige plannen met betrekldng tot de Turfmarkt en de Voormeer. Te voegen bij de stukken ter zake. j. een adres dd 12 September 1.1. van het Hoofdbestuur van den Alg. Bond van Po- litiepersoneel in Nederland, betrekking hebbende op eene verbetering der posiitie van het politie-personeel. Te voegen bij de stukken inzake de salaris- herziening. k een adres d d. September 1921 van een tweetal werkliedenbonden, verzoekende eene spoedige herziening der salarissen van de gemeente-werklieden. Te behandelen bij punt 10 der agenda. m. n. 1.een schrijven d.d. 24 Augustus 1.1. No. 52 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 21 juli 1.1. No. 11, tot het in gebruik geven van lokalen van het Waaggebouw aan ^Alcmaria". Voor keninsgeving aangenomen. een adres d.d. 10 September 1.1. van de al- deeling Alkmaar van het Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen, verzoekende een jaarlijksche gemeente- subsidie van 25. Te behandelen bij de begrooting. een schrijven. d.d. 16 September 1.1. van P. Daalder, verzoekende een antwoord op zijn reclame tegen een aanslag in deu Hoofdelijken Omslag. In handen gesteld van da commissie. o een adres d.d. 20 September 1.1. van. den heer H. A. Bijleveld, houdende het verzoek om ontslag als onderwijzer aan de Bur- gerschool, en een nader adres van dezen d.d. 21 September d.a.v., verzoekende de ontslagaanvrage als niet gedaan te be- schouwen. Voor kennisgeving aangenomen. p een adres d.d. 19 September 12. van den heer G. O. Vonk, houdende het verzoek om ontslag als gemeente-ontvangerin- gaande 1 Januari 1922. De voorzitter zeide, dat het hem leed deed, dat de heer Vonk om gezondheidsrede- nen ontslag moest vragen. Spr. schetste de groote verdiensten van den heer yonk en diens groote onkreukbare eerlijkheid. (Ap- plaus). q. een adres d.d. 21 September LI. van den heer H. W. de Koning, verzoekende ont slag als tijdelijk leeraar aan de Handels- dagschool, ingaande 1 September j.l. Eervol onslag verleend. r. een adres d.d. 21 September 1.1. van de af- deeling Alkmaar van den Bond van Ned. Onderwijzers, verzoekende de U. L. O.- school voor jongens reeds over enkele da- gen te openen. Te behandelen bij het betreffende punt, een adres d.d. 21 September 1.1. van de afd. Alkmaar van het Nat. Verbond van Gemeente-Ambtenaren, houdende het ver zoek een voorschot van 50 pet. te willen verleenen op de in uitzicht gestelde sala- risverhooging en de betreffende herziening in de eerstvolgende vergadering te behan delen. Te behandelen bij het betreffende punt, een adres d.d. heden van de 1 s. commissie alhier, inzake subeid- Bijzondere Vrijzinnige U.L.O.-school. Te behandelen bij het betreffende punt. De faeer P1 e v i e r vraagt hoe faet nu gaat mett het dlempen van de Kooltuin. Mr. Leesberg erkent faet prinripi- eele raadsbesluit tot demping, docfa B. en W. willen, op grond van de adviezen van prof, v. d. Steur en den architect Weissiman en den nieuwen directeur van gemeentewerken, den raad- voorstellen op faet besluit terug te ko men. Er is nu echter een klacht over vervui- ling en B. en W. willen dit tegen gaan. Flet gaat niet aan, dat de Kooltuin voor vuilnisr plaats gebruikt wordt. De Kooltuin zal scfaoongemaakt worden en op vervuiling zal worden toegezien. De faeer V e r -k e r k vinidlt faet geen ma- nier van doen dat B. en W. zoo de raadsbe- sluiten sabotteeren. Spr. meent, dat de raad vast moet houden aan het besluit. Het gaat niet aan om de besluiten maar niet uit te vo'e- ren omdat ze niet naar den zin zijn van B. en W. Spr. geeft den raad maar in overweging om B. en W. uit te noodigen de bijlage maar voor zich te faouden. Mr. Leesberg betoogde, dat er slecfats een principieele beslissing is. Er is wel eens meer op een besluit teruggekomen. Spr. stelt voor om wanneer die zaak opnieuw in den raad wordt gebracht, ook de kosten van demping in bespreking te brengen. T>e faeer Westerhof had de overtui- ging, dat Mr. Leesberg slechts dan aan des- kundig advies waarde hechtte als het in zijn politieke kraam te pas kwam. Spr. wees er op, dat het college het recht mist om de be sluiten van den raad niet uit te voeren. Spr. wijst er op dat Mr. Sluis weet dat spr. gelijk heeft. Mr. Sluis zal spreken als faij wil. Het is zoo goed aan u foevertrouwd. De faeer Westerhof oordeelde de houding van B. en W. een beleediging voor den raad en faerinnerde er aan, dat faet des- tijds de heer Cloeck was, die er op wees, dat Mr. Leesberg faet alleen doet als faet hem aan>- staat. Spr. vraagt of er nog een raad is en wilde een uitspraak van den raad over de wenschelijkheid om de raadsbesluiten door B. en W. te laten uitvoeren. De faeer v. d. Bosch had zich indertijd voor de demping verklaard, docfa spr. wilde destijds nog wel eens een nader advies. Spr. betreurde het echter ook dat twee zaken be treffende het verkeer zoolang op uitvoering wachten. Spr. wijst op de verkeersverbetering door verbreeding van de Krebbesteeg, die spr. buitengewoon gewenscht vindt. Er be staan positieve plannen om na de verbreeding in den tuin van Foreest te bouwen. Door niet- uitvoering van bet raadsbesluit faoudt men een gezonde ontwikkeling tegen. Spr. wees er nog op, dat prof. v. d. Steur ever de hoofdwegen is gevraagd en spr. wilde ten opzicfate van de Kooltuin vrijfaeid voorbehouden, maar was ten zeerste voor de spoedige uitvoering van de verbreeding der Krebbesteeg. Mr. Leesberg omtkende, dat aange- toond kan worden, dat spr. alleen de beslui ten uitvoert die hem aanstaan. Spr. wees er op, dat het le Kanierlid Po- lak het raadsbesluit inzake de Kooltuin van- dalisime noemde. Anderen schreven dat men zich moest bedenken en al deze din gen dra g-en er toe bij- om de zaak niet zoo vlUg -uit te voeren. De stank is een. gevolg van de faandelin- gen der bewonere en spr. is overtuigd, dat ae raad, wanneer faij. de (kosten verneemt, zidh nog wel' zal bedenken. De Krebbesteeg zit in het tweede uitbrei- dingsplan. Tengevolge van het fauuroontraet van het hoekperceel kan voor 1 Mei niets ge daan worden. Spr. treft in dit opzicht geen enkel verwij-t. De faeer V e r k e r k meende, dat Mr. Leesberg moest zegggen: „Het stond mij. niet aan en daarom deed ik er geen1 moeite voor". Spr. wees er op, dat aan den faeer Bakker een som geld is geboden om de woning voor den nieuwen directeur van gemeentewerken vrij te ikrijgen. Spr. tart Mr. Leesberg dit tegen te spreken. D,e faeer Cloeck was .nog een voorstan- der van verbreeding en demping. De beer Westerhof: Heeft u niet ge- zegd, dat Leesberg besluiten, die hem niet aanstaan, niet uitvoert? De faeer Cloeck faeeft zich wel eens meer vergist. Hij kijkt nu met meer ontzag naar den wethouder van financien. (Gelack) iMr. Leesberg erkende onderfaandelin- gen gevoerd te hebben over de ontrukning van de woning, docfa niet met faet doel, die blijvend voor den nieuwen directeur te be- komen. De voorzitter wees er op, dat del lange vacature direoteur-gemeentewerken' vertraging faeeft gegeven. De faeer Westerhof onikende aan de hand van faet verslag dat slecfats in principe was besloten tot demping. Spr. las faet ver slag. Mr. Sluis meende, dat mem todb te doen had met een principe-besluit, omdat bepaald werd, dat „wamieer faet te duur blijkt de raad faet weer kan verwerpen". De faeer Westerhof faield1 staande, dat tot demping zonder imeer besloten was. Spr. meende, dat de voorzitter reeds bad bewezen, door zijn opmerking, dat Mr. Lees berg in zijn betoog niet sterk was. De voor zitter vergoelijfcte de lange vertraging en Mr. Leesberg wilde faet nog niet uitvoeren. Spr. stelde een. mo tie waarin de raad als zijn oordeel uitsprak dat door den raad ge nomen besluiten door faet college als de uitvoerende macht behoorem te warden uit- gevoerd. Mr. Sluis meende, dat men deze motie wel onder applaus kon aannemen. Mr. Leesberg had over de Kooltuin misschien iets te veel gezegd. Inzake faet verbreeden van de Krebbesteeg had spr. het rapport reeds klaar liggen. De voorzitter wees er op, dat de wet reeds bepaalt wit de motie zegt. 'De faeer v. d. B o s c fa wilde wel v66r stemmen, docfa vond het beter B. en W. uit te noodigen de zaa-k zoo spoediig mogelijk tot een goed einde te brengen. Spr. verwacfat bij de begrooting volledige inlichtingen om de- finitief te kunnen uitmaken of men de beslui ten practisch zal uitvoeren. Mr. Leesberg -had, wat de Kooltuin betreft, geen bezwaar. Inzake de Krebbe steeg wilde spr. faet rapport van prof. v. d. Steur afwachten. De heer v. d. B o s cfh meende dat het zoo voor de hand lag dat de Krebbesteeg ver- breed moest worden, dat spr. meende dat daarvoor faet rapport wel kon uitblijven. Devoorzitter wees er op, dat gezond- heidsredenen prof. v. d. Steur beletten advies uit te brengen. De motie werd hierop z. fa. s. aangenomen. BENOEMING COMMISSIE VOOR HET NAZIEN DER GEMEENTE- REKEN'ING, DIEN'ST 1920. Oekozen de heeren Bak, Ringers, Oskam, van Veen en Govers. Voorzitter de faeer van Veen, aangezien deze het grootste aantal stemmen op zich had vereenigd. De Voorzitter deelde mede, dat Mr W. C. Bosman verhinderd was, omdat faij- in een commissie van de P. E. N. de belangen van Alkmaar had voor te staan, waarover de voorzitter verheugd was, dat Mr. Bosman niet aanwezig was. Tot lid van het stembureau werd wegens het overlijden van den heer Houtsmulder de heer Oskam gekozen. BENOEMING LEERAAR HANDELS- 9CHOLEN. In bijlage 137 stdl'lem B. em W. den: raad voor bchoudens geschiktbevinding na gentes- kundiig onderzoek en met ingang van een na der door iBurgemeester en Wethouders te be- palen datum' -tot faet einde van den cursus 1921/1922 te benoemen tot leeraar in de na- tuur-' en soheikunde aan de Handelsdagschool en de Handelsschool met 2-jarigen airsus den heer Ir. D. de Miranda te Amsterdam, op de daarvoor vastgestclde jaarwedde en onder gehoudenheid zich in die betrekking te ge- dragen naar de bestaande of nader vast te stellen verordeningen en instructien. Gekozen de heer de Miranda met algemee- ne stemmen. BENOEMING DIRECTEUR GROND- BEDRIJF, SPORTPARK EN MARKT- UEZEN. Mr. Sluis stelde voor om de zaak in een zitting met gesloten deuren te behandelen. De Voorzitter wenschte alvorens dat /e doen op een kleinigheid te wijzen. In de bijlage staat, dat de voordracht wordt ge daan met volkomen overeenstemming met de betrokken commissies van bijstand. Spr stel de er prijs op te verklaren, dat die uitdruk- king inderdaad is de voordracht opge- maakt in overleg met de 3 betrokken com- missien van bijstand en met volkomen in- stemming van alle betrokkenen, in de verga dering aanwezig een anderen indruk .kan vestigen dan er mede bedoeld is. Men zou kunnen denken, dat alle leden der betrokken commissien met deze voordracht instemmen. Dit is niet het geval Enkele van de leden konden op die vergadering niet tegenwoordig zijn, zoodat ten aanzien van de afwezigen eenig voorbehoud mogelijk ware geweest. De raad ging hierop in comity Om kwart over drie heropende de voorzit ter de vergadering. Spr. deelde mede, dat B. en W. een be- treurenswaardige vergissing hadden begaan. Volgens de verordening moet de voordracht uit 3 personen bestaan. B. en W. herstelden de fout door alsnog aan de voordracht de heer Schuurman van het Waterleidingbedrijf toe te voegen. Hierop had de stemming plaats. Op den heer Sthenic wemen, 10 st., ep den faeer Jacobse 5 st. en op aen faeer Scfauuiman 3 stemmen uitgebracfat, zoodat da faeer Scfaenk benoemd werd. AiLGEiMEENlE NEDERLANDSGHE ZU1VELBOND. De Al'gemeene Nederlandscfae Zuivelbond (F. N. Z.) faeeft gistermiddag in deni Haag onder voorzitterscnap van oud-min-ister dr. Postfauma een algemeene vergadermg ge- ifaoudeni, welke ten deede werd bijgewoond door den Prins. Dr. Postfaum-a, de nieuwe voorzitter, begon zijn openinigsrede met faet gevea van een- overzicfat van de verfaoudiing van- dea bond tot de regeering en faerinnerde er aan, dat op 14 September 1920 den minister van -land- bouw verzocht werd een commissie van on derzoek naar deni productieprijs van de melk in te stellen. De -minister bleek edhter van oordeel, dat faet beter was, dat door den F. N. Z. de bedrijven warden aangewezen, waarvan de bestaande rekeningen zouden kunnen worden nagegaan. Aan dit verzoek werd voldaan en met belangsteliing wacht men thans het resultaat van dit acoountants- onderzoek af. Zulks mede in verband met de bestaande meening, dat de melkveehouder te- veel geld voor zijn melk vraagt. Spr. zou faet gelukkig acfaten, als van officieele zijde nu eens de waaifheid werd vastgesteld, want daardoor zouden wij, aldus spr., ons gesterkt gevoelen bij onzen strijd voor wat wij mee- nen, dat faet goed recht is van den faoer, nl. voor zijn producten -datgene te ontvangen, wat zij op de wereldmarkt waard zijn. Uitvoerig stond spr. vervolgens stil bij faet wetsontwerp, houdende voorscfariften tot regeling van den uitvoer van boter en (kaas, in welk veiband faij ook jde botercontrole aan een bespreking onderwierp. Het bestuur van den F.N.Z. zal pal- staan om faet in- stituut van de botercontrole onverzwakt te doen' handhaven, omdait elke verzwakking zou moeten' leiden tot benadeeling van de positie van den zuivelbereidenden boer. Het leveren van melk aan Duiischland bracht de F. N. Z. eveneens in aanraking met de regeering. Als faet verder noodig is, dat aan Duitsebland melk wordt geleverd zonder dat de uitvoer van melk vrij dan faedht de bond er aan, dat de organisatie bij de uitvoering worden geikend. Eindelijk wees spr. er nog op, diat faet aan het bestuur niet is mogen gelufcken den- mi nister van landbouw te overtuig-eni van de wenschelijkheid, dat de F. N. Z. alsnog in de gelegeniheid worde gcsteTd, aan de voorberei- dende werkzaamheckn van een evenitueel in te stellen Landbouwraad deel te nesmen. Spr. besloot dit ged'eelte van zijn betoog met de verklaring, dat de F. N. Z. bereid is de re geering zooveel mogelijk bij; faet bevorderen van de belangen van de zuivelbereiding te steunen en dat faij dit niet in bekrompen, maar in ruiinen zin zal doen. (Applaus.) Daartegenover vraagt de F. N. Z. echter, waar hij in aanraking komt met die regee ring, dat men "oed zal willen inzien, dat de F. N. Z. is een1 vereemging van liandbouwers die niet wenscfaen te worden gecommandeerd door wel ken ambtenaar dan ook, doch die over hun belangen wensdhen mee te spreken en mee te oordeeleni. (Applaus). Ten slotte'vroeg spr. nog de aandacht voor eenige vraagstukkerii van inwendige organi- satie, waarbij faij o.m. er op wees, dat zoo goed als het rijksbotermerk indertijd voor het faersitel van onzen naam een grooten dienst faeeft bewezen, oak het rijkskaasimerk een groote steun kan zijn. Maar boven alles zal d'ienen te staan, de aanbieding van onze producten in faet buitenland door personen of vereenigingert, die faet voile vertrouwen bezitten. In dit verband wees spr. op de groote beteekenis van cooperatieve vereeni- ginges. Aan hen, die vreezen, dlat de cooperatie en met name de voortgezette cooperatie, zal leiden tot social isatie, zou spr widen zeggen, dat er geen greater vijiand is van die socialisatie, dian de cooperatie, mils deze dan- ook zoodanig werkt, dat ieder lid voelt, dat zijn belang goed wordt bevorderd. Vervolgens deelde de voorzitter mee, dat aan de uitnoodiging, deze vergadering bij te wonen, o.a. gevolg hadden gegeven de Ka- merleden Van Rappard en Wintermans, de di- recteur-generaal van den landbouw, de faeer Van Hoek, de inspecteur van den landbouw, de faeer Kakebeeke, de inspecteur van het landbouw-onderwijs, dr. Van der Sande, en de inspecteur van faet veeartsenijkundig toezicht, dr. Remmelts; faet Kon. Nederlandscih Land bouw Comity en de Hall. Maatschappij van Land'bouw hadden zich eveneens doen verte- genwoordigen. De secretaris, de heer Geluk, deed voor'e- zing van eenige mededeelingen. Omtrent den afzet van de producten wordt daarin gemeld, dat, aangezien de prijs van de melk, welke van buiten als consumptiemelk zou moeten worden aangevoerd, in verband met de zui- velwaarde van die melk en de vracht en ande re kosten, faooger is dan die, welke thans nog bij voldoende hoeveelheden in de •omgeving van de -greote steden kan worden gekocfat, het vanzel'f spreekt, er van bijilevering van zuivel-melk van eenigen omvang nog geen sprake Ik an zijn. Door de lagere neiging, wel ke de zuivelprijzen in het algemeen in de laat- •ste weken vertoonen, is faet tijdstip, waarop bijleveringen noodig zouden zijn, ook zeker nog eenigermate achteruitgeschoven. De verdere mededeelingen hadden betrek king op het werk der afdeelingen, het tech- nisdi bureau, de examens, de arbeidswet en de handelsregisterwet. Deze mededeelingen werden voor kennis geving aangenomen. Na een korte pauze las die secretaris, wegens een keelongesteldheid van den faeeri J. J. C. Amant, voorzitter van den Nederlandschen Zuivelbond te Roermond, een inleiding van dezen faeer voor overDe beteekenis van onze federatieve organisatie op zuivelgebied. De heer Joh. Obbink, voorzitter van den Geldersch-Overijsselschen Bond van Coope ratieve zuivelfabrieken te Aalten, faield een inleiding over: De cooperatieve zuivelbedrijf en hare dienaren. EDELACHTBAREN! Onder dit opschrift geeft „De Maas en Waler" eenige staaltjes van fraaie „parle- mentaire discussie" in den raad der gemeente Maasheus. De voorzitter vraagt, of er nog iemand het woord verlangt. De faeer Geurts zou gaarne den naam v«ai den persoon faooren, die bedoeld werd bij faet schrijven van Hoffmans. De voorzitter: „Dat ben jij!" De faeer Geuris zal faier niet op ingaan. Reeds 20 jaren faeeft de burgemeester hem fefaaat en tegengewerkt, maar bij stelt den urgemeester voor, om in een publieke verga dering met hem in debat te treden en door twee volstrekt onpartijdige personen te doen vaststellen, wie gelijk faeeft. ■De voorzitter: „Ik neem faet aan en zal feiten noemen. Wat faeb je 3 jaren- geleden gedaan, toen je de arme menschen faier de laatste snee brood uit aen mond bebt willen stooten? Jij faebt ze bij den regeerings-com- missaris aangeklaagd van smokkelen, maar het deed mij genoegen, dat bij den grootsten smokkelaar bij den hoofdman en den verra- der, de boel in beslag genomen werd. De heer Geurts„Bij mij hebben ze niets gevonden, maar bij mijn arbeider erwten en een stukje reggemik en -toen aan de vrouw gevraagd werd, waar zij had laten malen, anitwoordde deze: „daar, waar de burgemees ter juist twee groote zakken liet malen." De voorzitter„En de haver dan, waar je zwaar voor bebt moeten boeten." De heer Geurts: „Dat lieg je, burgemees ter." De voorzitter: „Dat lieg ik niet en als je me niet gelooft, zal ik de brieven laten halen en je laten zien, dat je niet alleen Maasheus, maar faet faeele land1 van Cuyk in het onge- luk faebt willen storten. Steeds spreek je van den minderen man, dien je met je lacfaend g'e- zicht faonig om den mond zoekt te smeren, om hen. nog meer te kunnen uitzuigen." De voorzitterWat heb je faet vorige jaar bij den minister gedaan, en is faet jou schuld, dat de kwestie der waterlossingen is opgelost?" De heer Geurts: „Die zijn nu in orde." De voorzirter: „Ja, zoo goed, dat, als u voorzitter van het waterschap gebleven was, de menschen tot aan den nek in faet water zouden zitten, maar ik zeg, pas op voor roode haren, die groeien op slecfaten grond." De faeer Drabbels zegt: „Rood haar is zoo erg niet, roode inborst is erger." De voorzitter: „Ifc zal je nog meer Verwij- ten. Herinner je je nog de mais, die naar men zegt, onder 6chrot naar Duitschland werd gesmokkeld, faet werd toen tijd dat je ontslag vroeg als voorzitter van den Boer en- bond. De heer Geurts protesteert. De voorzitter: „Protesteer maar op!" De heer Geurts„Burgemeester, zeg a-ls je nog eens durft te zeggen, dat ik mais of wat ook naar Duitschland heb gesmokkeld.... De voorzitter: ?,Ik faeb je steeds gespaard, maar nu is faet uit. Als de raad er mee eens is, verbied ik je den weg naar je wei over den gemeentegrond." De heer Drabbels: „Als het perceel een an deren uitweg faeeft ben- ik het er mee eens, al moet faij ook een uur ver om." De voorzitterJe hoorf het, vanaf heden is je de toegang onfeegd." De heer Drabbels„Het is nu lang genoeg, laat ons m-aar gaan." ZIN VOOR HUMOR BIJ KlNIDERElN. Een dtezer dagen sprak dr. Kimmins, naar „Daiily News" meedeelt, over de resultaten van een onderzoek naar den zin voor h-umor bij faet tend. 'Na diepgaande besprekina; -\rs>n de versohi-lfcnde vonnen- van (1-ach faleef de spreker stilstaani biji de meest populaire vertel- lmigen1 voor kiinderen op elken- leeftijd tussdhen 5 en 18 jaren. Op bepaalden leeftijd gevoelen dfe fcind'eren- het meest voor Charley Chaplin. Op anderen ouderdom geven ze de voorkeur aan Punch en Judy (Jan Kiaassen en Kat- rijlntje), maar de oorzalcen voor faet veranaak zijn dezelfde. Kinderen lachen altijdi om in- breufken1 op die oonven-tie, om- verrassingen en om de tegenspoedlen) van andieren, die faun- een gevoel van superfotiteit geven. Sommige kinderen beschouwen den school- opziener als een voorwerp van veimaak. Een scfaoolopziener schreef eens op het school- bord „Don 't play with matches, remenber the Fire of London" (speel niet met lucifers, denk aan den brand van Londen). Toen hij weg was, balkte een kind op het schoolbord: pBon 't spit; remember the Flood" (spuug niet. denk aan den zondvloed). Een- bij kinde ren zeer populair verhaal is dat van een poes die brei-lcatoen opat, toen ze onder het breicn van haar meesteres met het kluwen speelde De jonge katjes, die kort daaraa ge- boren werden, hadden jumpertjes aan. Als aardige woordspeling haalt Kimmins het volgende aan: dat een schooljongen eens zei, dat hij „had been put into classe 2B or not to be". Verdere aardigheid van kinderen zijn Een onderwijzer zei eens tegen een leerling, die weinig van zijn schoolwerk terecht bracht: „Toen Lloyd George zoo oudi was als iij, was hij de beste van de heele school", waarop de ..domme" jongen antwoordde: „Toen hij zoo oud was als u, was hij minis ter-president." BESPREKINiGE'N MET DEN KEIZE'R. De secrearis-generaal in algemeene dienst, mr. Kan, heeft zich gister n.aar Doorn bege- ven tot faet houdeni van besprekingen met den gewezen Duitschen Keizer. DE JAARLIJKSCHE PLECHTIGHEID. De Koningin heeft gistermiddag ten 121/, lire ter Koninklijke Paleize in den Haag ont vangen de Dinsdag door den voorzitter der Tweede Kamer benoemde commissie om de Koningin de voordracht voor het voorzitter- schap der Kamer te overhandigen. Door eenige wijzigingen (de heer van Wijnbergen werd vervangen door den faeer Deckers en de heer Gerretson door den heer van Veen) was de commissie samengesteld uit de heeren Lely, van der Malen, Schaik, van Stapele, Deckers, van Veen, van Bere- steijn en mej. Westerman. Alle heeren waren in ambtscostuum met uitzondering van het sociaal-democratiscfae lid, den heer van Stapele, die in rok met witte das gekleed was. Mej-. Westerman droeg een donkerblauw satijnen wandeltoilet. met halskraag van donkergrijze veeren en veeren van dezelfde kleur op den hoed. In vier auto's, begeleid door boden van de Kamer, werd naar en van het Paleis gereden, waar de commissie met het ten hove voorge- schreven ceremonieel werd ontvangen en u-it- geleid. VERKIEZING TWEEDE KAMER. In de Woensdag gehouden aitting v«i h*t

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2