Alkmaarsche Courant De Man met den Klompvoet m. Honderd Orle en Twinttgste Jaargang. Zaterdag 24 September. Malariabestrijding. Fenilleton. 198L OPLEIDINO VAN LOTELINGEN DER MILITIE-LICHTING 1922 TOT ZIEKENVERPLEGER OF TOT ZIEKENDRAGER. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van de lotelingen dex Mi- litielichting 1922, die. ingeval zij ter inlij- ving worden bestemd, wenschen te worden ingedeeld bij een der compagnieSn hospitaal- ^soldaten, hetzij voor opleiding tot ziekenver- pleger, hetzij voor opleiding tot ziekendra- ger, hun verlangen daartoe v66r 10 OCTO BER a s. te kennen kunnen geven ter Ge- meente-Secretarie. Voor zoodanige indeeling komen echter niet in aanmerking zij, die bij den Vrijwilli- gen Landstorm ten aanzien van eenig wapen het bewijs van idividueel geoefend man heb- ben verworven. Overigens kunnen voor opleiding tot ZIE KENVERPLEGER worden bestemd zij, die beschikken over een voldoend krachtig lichaamsgestel, voldoende bedreven zijn in het lezen en schrijven, tennis bezitten van de hoofdregels van het rekenen met geheele en gebroken getallen en de toepassing daarvan en tevens voldoende bekend zijn met het me- trieke stelsel van maten en gewichten. De voorkeur genieten zij, die in het bezit zijn van een diploma als ziekenverpleger ol be- wijzen kunnen overleggen, dat zij als zooda nig werkzaam dan wel daarvoor in opleiding zijn, voorts apotheters-Sssistenten en zij, die behalve M.U.L.O. tevens onderwijs genieten of hebben genoten in de genees- <3 heel- kunde. Voor indeeling als ZIEKENDRAGER ko men in aanmerking zij, die beschikken over een voldoend krachtig lichaamsgestel, vol doende bedreven zijn in het lezen en schrij ven en in de eerste beginselen van het reke nen, alsmede eenige kennis bezitten van het metrieke stelsel van maten en gewichten. Zij-, die in het bezit zijn van een diploma voor eerste-hulp bij ongevallen, alsmede zij, die lid zijn van een transport-colonne van het Ne- derlandsche Roode Krnis en het bewijs van geoefendheid als zoodanig kunnen overleg gen. genieten de voorkeur. De duur der eerste-oefening zal, bij onge- wijzigde totstandkoming van de voorgestelde nieuwe Dienstplichtwet bedragen: voor de ziekenverplegers 12 maanden; voor de ziekendragers 5^ maand. Tegenover den langeren duur van de eerste-oefening voor de ziekenverplegers staat dan het voordeel, dat zij vrif zullen zijin van opkomst in werkelijiken dienst voor herha- lingsoefeningen. Alkmaar, 23 September 1921. De Burgemeester voomoemd, W. C. WENDELAAR. HINDER WET. Burgemeester en1 Wethouders van ALK MAAR brengen'ter algemeene kennis, dat he- den op de gemeente-seoretarie ter inzage zijn f elegd de aao hen ingediende verzoeten met ij la-gen van a. J. R. MDELAERT sigarcnmaikcr al hier, om vergunning tot het oprichten van een tabaks- en sigarendrogerij- achter het perceel le Landdwarsstraat wijk F No. 2; -b. M. VAN 'DER KOP koopman alfaier, om vergunning tot het opridJtan van een lompenbergplaats in het pereed Schelphoek Wijk D Nb. 1®. Bezwianen tegen deze oprichtingen kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer ge- meente, mondeling op VRIJDA'G, 7 OCTO BER e. k., 's woimididags te df uur en schriftelij-k vMr of op dien tijd'. Gediurende <Me dagen v66r gemeld'en dag kunnen de verzoetera en1 zij: die bezwaren heb ben ingediend op de secretarie dezer gemeen- te van de ter zaike ingekomen schrifturen ken nis nemen. Alkmaar, den 23 September 1921. Burgemeester en Wethoudens voomoemd, W. C. WENDELAAR, Voorzitter. L. VAN PER VEQT, ilo.-Secretaris. Aan het slot van het Jaarverslag1) der „Malaria-commissie voor Noordholland" te vinden in de „Verslagen en Mede- deelingen betreffende de Volksgezondheid" 1921 no. 3; een afdrukje ligt voor belang- stellenden ter lezing in de Openbare Leeszaal alhier. door Douglas Valentine. Geautoriseerde vertal-ing van W. E. P. (Nadruk verboden). 27) Ziji gaf miji den sleuitel van de garage en verdere inlichtingen, hoe ik den motor aan den gang rooest maken. Carter zou eeni slaap- gelegenheid voor miji maken in1 de garage en vroeg in den morgen naar het woonhuis brem- gen, waar ik mezelf zou aanimelden- voor het baantje van op-passer voor Gerry. .,1k zal het eerste naar beneden gaan," zei Monica, „zoodat je niet hoelt te wacfaten. Goeje hem-el! Wat is het een gepraat en een herrie beneden al de gasten van Oiga von Radolin's bai hebben het verhaal gehoord en het wemelt overal van politic. Maar er is geen gevaar, wanneer je maar rechtstreeks door de haffli naar m!ij toeloopt en je gezicht zooveel mogellijik van de menigte afwendt. Zliji gaf Mary Prendergast een Ocus en gli-p- te weg. Wait een paar prachtige vrouwen waren die twee, zoo bewonderenswaardig kalm en vin- dingrijlk: ze schenen overal aan gedacht te hebben. „Goeden nadi't, miss Prendergast," zei ilk „U heeft mij een groote weldaad bewezen. Ik zal het nooit vergetenP® En als eenig mdddel dat binnen mijn bereik lag om mijn dank- baarheid te toonen, kuste ik haar de hand. Ziji kleurde s is een jong meisje. „Dat is lang geleden, dat.iemand dat deed over 1920 wijst de rerslaggever op de starts nawerking, die elke maiaria-epidemie nog heeft op net volgende jaar: „Velen van dege- ,^ien. die dit jaar (1,920) malaria hadden, „zullen, als vervolg hunner ziekte, in 1921 „opnieuw aanvallen krijgen; zonder twijfel „zullen ook velen in het najaar van 1920 „reeds gelnfecteerd zijn, die daarvan dit jaar „nog geen teekenen vertoonden en in 1921 „het eerst hun koortsaanvallen Imogen. Dit „mag niet ontmoedigen en tot verslapping to „den strijd leiden". Ik zal hieronder voor de met den iijve be- langhebbende lezers der Alkmaarsche Cou rant in het kort trachten uiteen te zetten, hoe wij er thans met onze Noordhollandsche ma iaria-epidemie voorstaan en welke maatrege- len naar de meening van bovengenoem- de commissie alsook van de organen van het Staatstoezicht op de Volk3gezondheid thans voor uitvoerlng aan de beurt komen. De malariabestrijding, waarvan het groote publiek tot nu toe alleen de ontmuggingscam- pagne in de wintermaanden gezien en becritiseerd heeft, kan nu eenmaal hier te lande niet blmdelings werken met de metho- den, die in de bijna onbewoonde moerassen der Campagna Romana of in het woestijn- land van Panama uitvoerbaar zijn gebleken; wie weet, hoe Prof. Dr. Swellengrebel in In die pionierswerk op het gebied der practische malariabestrijding heeft verricht, en den con- duitestaat van eenige andere leden dier com missie kent, zal de verwachting koesteren, dat weloverwogen methodisch handelen op den grondslag van intensief wetenschap- pelijk vooronderzoek het werk der commissie zou kenmerken. Ter vermijding van misver- stand zij hier aangestipt, dat de commissie onderzoekt en adviseert, maar dat de actieve bestrijding, de practische maatregelen, de propaganda worden uitgevoerd door mannen van de daad, die als Inspecteur of tijdelijk Inspecteur van de Volksgezondheid ons Noordhollandsche land en volk kennen. De eerste vraag is, welke betrouwbare ge- gevens wij nu eigenlijk bezitten over de he- vigheid der maiaria-epidemie anno 1921 ver- eleken bij die van het vorige jaar. En dat is elaas maar een bitter klein beetje. Er be- staat geen boekhoudiqg van de malaria, evenmin als van de tuberculose, omdat deze beide ziekten nu eenmaal niet behooren tot de door den wetgever besmettelijk verklaarde ziekten, waarvoor aangifte door den genees- kundige bij de wet verplicht is. In Amsterdam alleen is met die aangifte een begin gemaakt, maar betrouwbare gegevens over het werke- loop verloop der epidemie kunnen uit die Amsterdamsche djfers nog allerminst geput worden. Zooals in den kaashandel uit een partij kaas steekproeven worden gedaan, om een oordeel te vormen over het vetgehalte van de geheele partij, zoo zijn we ook bij de malaria op steekproeven aangewezen. Zoo wordt door Dr. P. J. J. Honig te Nieuwendam sinds Februari 1920 een zeer nauwkeurige malaria- statistiek bijgehouden over de door hem in zijn praktijk waargenomen ziektegevallen van malaria, die bijna bij alien door het bloedonderzoek met absolute zekerheid als zoodanig zijn vastgesteld. Met toe- stemming van Dr. Honig volgt hier het aantal nieuwe malariagevallen, dat per maand door hem is waargenomen in de ze statistiek kan Sen persoon elk jaar slechts eenmaal als malariageval worden meegeteld, omdat de tweede en volgende aanvallen in hetzelfde jaar (de zgn. recidieven) niet wor den medegerekend voor de boekhouding. Aantal nieuwe malaria-gevallen per maand in Nieuwendam. (Dr. Honig). 1920 1921 Januari 10 Februari 5 11 Maart 16 17 April 31 34 Mei 60 39 Juni 94 46 Juli 178 31 Augustus 62 20 September 25 October 9 November 4 December 1 Men ziet, dat de enonne toename van het aantal nieuwe gevallen in de zomermaanden van 1920 dit jaar is weggebleven. In het aantal voorjaarsgevallen is geen verschil van beteekenis. De zomer-epidemie bereikt in Juni nog geen 50 in Juli nog geen 20 en in Augustus nog geen 30 van hare hoogte in het vorige jaar. Vooruitgang dus en niet ieldt dif nu ook voor geheel Noordhol land? Er is goede reden om daaraan a pri- de getallen over 1920 zijn reeds in het genoemde jaarverslag gepubliceerd. voor een dwaze oude vrouw, zooals :k," zei ze peinzenld'. „Was u het of uw broer," vroeg ze koriaf, „die het hart van dat aime kindi hier bijna heeft gebroken-?" „Dat zou ilk niet graag willen reggiem," antwoordde ik, ,,maar wat mijn persoon be- treft, ik geloof niet, daifc Monica ooit genioeg van miji heeft gehouden, om- mijzelf voor den schuidige te houdien." Zij| snoof verachtelijk en, zei „Als dat zoo is, dan- kan ik alii een1 maar zeggeni, dat u een- echte Okewood isl" Em d'aarmee nami ik afscheid. Tk bereifcte de vestibule van de balzaal, zondfer een- Jevende zdel ontmoet te hebben-. Het was er mear dan vol; offideren' in uni form, dames in avondtoilet, palfreniers, kel-1- ners. AMes praatte door elkaar en- er waren zoo'n- massa mensohen, dat ik eerst Monica in 't geheel niet ontdektte. Twee politieagenten st-onden bij, den, hopfdingang van het hotel en bij hen stond een burger, die er uitzag als 'n detectieve. Toen kreeg ilk Monica in het oog, die bijna naast den detective stond en in ge- sp-rek was met twee elegant ui-tziende offieie- ren. Ik baande mij een weg door de vestibule, draaide den- dletectieve zooveel mogelijik mijn rug toe, en- stond in afwachtende houding naast haar. „0 Carter ben je daar!" zei ze. „Gute nacht, Herr Baron! Auf wiedersehen, Durch leucht E De beide offideren kusten haar die hand, terwijil ik haar in haar avondm-antel hielp. Toen1 liep ik recht voor haar uit de tochtdeu- ren door, rechits ooch links kijkead, langs den, detective en de twee politiagenten. Misschien 1920 1921 17.000 9000 9500 7500 21.500 21.000 22.500 27.500 39.500 37.500 86.000 33.500 102.000 39.500 62.500 36.500 47.000 27.500 17.000 10.500 ori te twijfelen. Nieuwendam is berig van plattelandsgemeente te worden tot een brok wereldstad: land wordt opgespoten, straten worden aangelegd, geiiefde broedslooten van de larven der malariamug zijn verdwe- nen; kortom Nieuwendam ondergaat het pro- ces der assaineering. Is misschien alleen daaraan de groote verbetering in het aantal ziektegevallen te wij ten? Wij hebben van geen andere observatfeptm- ten in Noordholland gegevens als die van Nieuwendam. Om toen een oordeel te vor men, moeten we gebruik maken van een be kend ezelsbruggetje: wanneer we een ver- schijnsel willen onderzoeken en dit niet di rect in maat en getal kunnen benaderen, ne men we onze toevlucht tot de waameming van een verwant verschijnsel, dat in zoo nauw mogelijk oorzakelijk verband staat met het gezochte onbekende. Zoo kunnen we als maatstaf voor de malariafrequentie gebrulken de hoeveelheid chinine, die door de apothekers is afgeleverd. Door de welwillende medewer- king van den Heer Wanna Jr. alhier werd de volgende opgave verkregen van de aantal- len goedkoope chininetabletten, die door hem als distributeur dezer ,^egeeringschinine" ten behoeve van ziekenfondsen en burgerlijke armbesturen aan een aantal apotheekhouden- de geneeskundigen in het gebied van het A. A. Z. A. maandelijks zijn afgeleverd.De ze getallen zijn: Aantal geaistribueerde goedkoope chinine- Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September October November December Vereenigt men deze gegevens in een gra- fische voorstelling met die van de malaria te Nieuwendam, dan is de overeenstemming in het verloop aer beide lijnen werkwaardig Ook hier tot in Mei weinig "verschil tus- schen de beide jaren, maar in Juni wordt 39 in Juli bijna 39 in Augustus 58 van de overeenkomstige getallen van het vo rige jaar bereikt. Ook in het aantal ziektedagen van de be- ambten der Nederl. Spoorwegen, Inspectie Alkmaar, is een belangrijke teruggang in de drie genoemde zoinermaanden vast te stellen. En last not least vrijwel alle geneeskun digen zijn het er over eens, dat de malaria in dezen zomer haar verontrustend optreden van het vorige jaar niet heeft herhaald. Het daghetl Tot dit besiuit voeren alle be- schikbare gegevens. Is de verbetering nu in- derdaad het gevolg van de muggenverdel- ging, in den winter 1920[1921 systematisch in alle stallen en schuren van Noordholland uitgevoerd? Ik weet zeker, dat niemand der malariabestrijders verlangt vergeleken te worden bij den haan uit de label, die als Chanteclair naievelijk gelooft. dat zijn gekraai de zon tot opgaan doet komen. Voor zulke inbeelding is een mensch met oordeel des onderscheids gevrijwaard. Wi$ moeten de vraag liever aldus stellen, of nu eigenlijk de Natuur ons of wij de Natuur een handje hebben genolpen. Want de Natuur is voor het muggenbroed grimmig geweest in den afgeloopen zomer. Vele broedplaatsen der anopheleslarven zijn drooggelegd geworden, en het is waarschijnlijk, dat de plotselinge verhooging van het zoutgehalte van vele boe- zemwateren en slooten in Noordholland gevolg van het inlaten van brak IJwater op de Zaan vooral het jonge broedsel bij millioenen gedood zal hebben, ook al weten we, dat de anopheles-larve op het zoutgehalte niet kieskeurig is, en ook in brak water tot ontwikkeling kan komen. De vermindering van den muggenstand in dezen zomer vergeleken bij het vorig jaar, waarvan te Alkmaar de juistheid door een ieder gecontroleerd kan wojden heeft min- stens twee oorzaken, t. w. de'massamoord op de overwinterende wijfjes door de verdel- gingsploegen, en daarnaast de drooglegging en verzouting van de kweekplaatsen van het larvengebroed in dezen zomer. In een volgend artikel zullen de maatrege len worden toegelicht, die het Gemeentebe- stuur van Alkmaar in overleg met den In specteur van de Volksgezondheid Dr. H, Al- dershoff, thans gaat nemen, gedachtig aan den ouden Cato, maar meer vredellevend ceterumque censeo malariam delendam esse. Dr. A. J. KORTEWEG. 3) het zijn: Akersloot, Barsingerhorn, Bergen, Dirkshorn, Egmond a. d. Hoef, H.- Hugowaard, Heiloo, Ummen, St. Maartens- brug, Oudkarspel, Schoorl, Warmenhuizen, Westgraftdijk, 't Zand, te zamen ongeveer 9000 ziekenfondsleden. XCI. tern seasaiioaeels week in de Amsterdamsche xakenwe- reld. Het kraakt in de Amsterdamsche zakenwe- reld, in de haute finance van de hoofdstad. Een der steunpilaren een dezer stiitzen der Uesellschaft, is al gevallen, en een andere, niet minder hoog, is aan het verzakken. De economische crisis, waarvan de noodlottige gevolgen (om nu maar niet te ver terugle gaan) zich het eerst vertoond hebben in het 1 evens ver zekeringsbedrij f (denk aan de ca tastrophe van de ,,Algemeene") doet nu ook haar nadeeligen invloed gevoelen op onze scheepvaart- en handelmaatschappjjen en op de groote banken. De wildste geruchten, die niet altijd te con- troleeren zijn, en die ik daarom maar niet zal vermelden (men ontvangt het slechte nieuws altijd nog vroeg genoeg) doen de ronde. En twee van die geruchten zijn inmiddels al wer- kelijkheid geworden; de slechte toestand van den Kon. Holl. Lloyd en van Van Nierop's Handelmaatschappij is een feit geworden; een onloochenbaar feit, en kapitalen, fortui- nen zijn hiermeda verloren gegaan. Deze zekerheid hebben wij op 66n en den- zelfden dag, n.l. op Maandag 1.1. gekregen. Tegelijkertijd is toen de buitengewona alge- meene vergadering van de Kon. Holl. Lloyd gehouden en is het jaarverslag van Van Nie rop's Handel-Maatij. verschenen. Op ge noemde vergadering is het stormachtig toe- gegaan. Ze diende eigenlijk alleen, of liever: was uitsluitend uitgeschreven voor: de be- noeming van een nieuwen directeur in de plaats van den heer Wilmink „maar" inder- daad is ook de (onmiddellijk met dat aftre- den verband houdende) finandeele toestand der Maatschappij besproken. Een nauwkeurig overzicht over dien financieelen toestand heeft men nog niet gekregen. Maar wat er nu, min of meer incidenteel, gebleken is, was toch voldoende om het prtcaire van dien toe stand fel te belichten. En zoo zijn de aandee- len van den Lloyd, die indertijd zelfs tot 220 toe hebben genoteerd, Woensdag 1.1. tot negentien teruggeloopen. En misschien dat ze, na het schrijven van dezen brief (op Don- derdagochtend) nog verder dalen. De Voorzitter van de vergadering van den Lloyd deelde in zijn openingswoord mede, dat de heer Wilmink „een gebroken man" is. Men behoefde dus geene pogingea aan te wenden om hem als directeur te behouden, d. w. z. om hem op zijne ontslagaanvrage te doen terugkomen. En bovendien zou de heer Wilmink zich zeker ook niet met de door het bestuur thans noodzakelijk geachte bezuini- gingsplannen kunnen vereemgen. Vooral dit laatste teekent den man; den grooten Amsterdamschen reeder en koop man, zooals wij, zijne stadgenooten, hem ja- renlang gekenci en bewonderd hebben terwijl de eerste mededeeling, die omtrent zijn lichaams- en geestestoestand, ons met deer- nis vervult. Het is altijd tragisch en droevig een groot man te zien vallen. Want hii wa3 een groot man. Hij heeft den Kon. Holl. Lloyd, onze Zuid-Amerikalijn, groot gemaakt en zou hem nog hooger hebben opgevoerd, als niet de oorlog, met alle gevolgen van dien, was losgebarsten. Hij was een man van een ontzaggelijken durfer was iets titanisch in de kracht waarmede hij werkte. Hij durfde allerlei groote ondememingen tegelijk aan; wierp als't ware met de millioenen om zich heen (wat de aandeelhouders hem nu natuur- lijk kwalijk nemen, maar waarom de wereld hem, bij welslagen, vergood zou hebben). Hij was een man in Amenkaanschen stijl. Hii breidde de vloot van den Kon. Holl. Lloyd steeds verder uit, teneinde als't ware beschik- king te hebben over alle kansen van welsla gen. Zoo voer hij niet slechts op Zuid-Ameri- ka, op Cuba, Mexico, New-Orleans, en New- York maar ook op West-Afrika. Ten einde te Amsterdam over de noodige dokruimte voor zijne schepen beschikking te hebben, nam hij voor een millioen gulden aandeel in de Ne- derlandsche Dok-Maatschappij; om het landverhuizers-vervoer zooveel mogelijk .door de schepen van zijne maatschappij te 'doen geschieden en over Amsterdam te doen gaan, bouwde hij hierterstede, aan de Handelskade, een reusachtig landverhuizers-hotel (dat, he- laas, altijd leeg is blijven staan)om den stroom van internationale touristen, vooral de Amerikanen, naar hier te krijgen, ont- wierp hij de plannen voor den bouw van het keek de detective naar mijin ieder geval merkte ik er niets van. Ik was vast besloten hem niet te ziea. iBuiten nam' Monica de leidling en bracht mij naar een donkerbruine limousine, die te gen het trotterr stond-. Tot mijn grooten schri-k zag ik, dat de motor stop stond. Dat ikon- opomthouidi geven, terwijil ik die opdraaide Maar een vriendelijlke chauffeur, die er bij stand, greep den slinger en sloeg den motor aan, terwijil ik Mondoa in de auto hielp, en, een oogenMlik later gfeden wij1 zacht over het asfal-t onder de schiitterende booglampen. iDe Bendllerstrasse. komt uit op den Tier- garten, niet ver van het Esplanade-hotel, en: ik vond mijn weg zander veel moeilijlkheid. Ik wlei mij-zelf, dat Monica en ik beid'en on-ze rol goed speelden, en: ik weet zeker, d'at ilk haar hielp uitstappen -als een- volm-aakt chauffeur. Het was een, h-uis met verschillende aparte- menten en zij had den sleutel van de hoofd d-eur; nadat ik -haar dds veili-g naar binnen had igebracht, ging ik weer naar de a-u-to en reedi die om het huis naar de garage langs een straatje, dat achter naar de bijgebouwen voerde. Toen: ilk de dub-bele deuren- van de garage ontsloot, Ikwam een- man die ladder af, die van de bovenste verdieping naar beneden leidde. de. ,,Werkte de motor goed), mijuheer?" vroeg hij. „Is dat Carter?" vroeg ik. „Ja zeker, mijuheer," was het opgewekte antwoord:. „AHs u even- op zij1 gaat, zal- ik de auto naar binnen rijdien. Dan zal ik u laten zien, waar u zu'lt slapeni!" Win reden de auto in de garage en toen nam hij mij mee naar boven, naar zijn nacht- groote hotel Atlanta, dai alles wat op dat gebied hierterstede bestaat, in pracht tou overtreffen. Men weet dat het niexmede al spaak was geloopen. Men is er, ook na her haald pogen, niet in geslaagd het voor den bouw van dit hotel benoodigde kapitaal bij- een te brengen, en deze zelfde week zou er eene vergadering plaats vinden om tot li- quidatie van deze hotel-ondememing te be- sluiten. Wfel iypisch was het, dat deze liquidatia- vergadering juist samenviel met de buitenge- wone vergadering van den Lloyd, zoodat men tegelijkertijd als t ware de versdiillende ge- deelten van het levenswerk van den heer Wil mink van zijn grootsche plannen, zijn gewel- digen opzet, zag ineenstorten. Intusschen was er, al geruimen tijd geleden, toen nauweljjks het plan voor hotel Atlanta voltooid was, al begonnen met het afbreken van de woonhui- zen aan de Stadhouderskade, tusachen Von- delstraat en Overtoom, waar het hotel moest komen (alweer een typisch staaltje van den tot overhaasting neigende voortvarendheid van den heer Wilmink. En zoo is Amsterdam nu, naast het Midden-Damterrein, op een der schoonste punten van de stad, een tweede groot, braakliggend bouwterrein „rijk". Om niet te spreken van het verlies aan woon- ruimte. Want de huizen die op deze plek stonden waren groot, ruim en nieuw. Het eigen gebouw van den Lloyd het nieuwe gebouw wel te verstaan op den hoek van Prins Hendrikkade en Martelaars- gracht, is juist vdor de catastrophe voltooid. Aesthetisch gesproken is het geen gelukkige greep geweest van den heer Wilmink. Van verschillende zijden is indertijd getracht in vloed op hem uitteoefenen, ten einde te ver- krijgen dat dit werk aan een jong, modem architect zou worden opgedragen, zooals het ScheepvaariJbuis, op den hoek van Prins Hendrikkade (Buitenkant) en Binnenkant, door Van der Meij gebouwd. Maar hij moest niets hebben van die nieuw-lichterij op bouw- kunstig gebied, en met de eigenzinnigneid die bij groote mannen met onverzettelijkheid en vasten wil gepaard kan gaan, zette hij zijn plan door. Zoo is er een oudbakken gebouw verrezen, dat, met zijne gouden hekken (want geld is er niet gespaard) door het volk: de vergulde doodkist wordt geheeten. Maar hoe dit ook zijgetuigenis van den (helaas vroe- geren) bloei van den Kon. Holl. Lloyd legt let gebouw wel af. En dat het uit ecu ruime beurs is ge bouwd, dat hier de man van de millioenen de drijvende macht was, blijkt uit alles. Blijkt uit de totale bouwsom van niet minder dan 4% millioen gulden; blijkt ook uit ,.kleinig- heden", ddtailwerk. zooals bijv. de instkokers ad. 1500 per stuk, die, volgens een aandeel- houder, in het nieuwe gebouw aanwezig zijn. Blijkt ook uit het feit aat het gebouw veel te groot is voor het bedrijf der Maatschappij veel te groot was al v66r de cataatrope, en blijkt uit tal van andere zaken. Volgens het antwoord dat het bestuur in de buitengewone vergadering op eene desbe- treffende vraag gaf, is er niets waar van de fusieplannen met andere maatschappijen, waarover gesproken wordt. Wfel voert het bestuur thans emstige onderhandelingen over de consolidatie van de finandeele ver- plichlingen van den Lloyd. Heel gemakkelijk zal dat niet gaan. We moeten echter hopen in het belang van deze maatschappij en hare aandeelhouders, dat is ook voor een belang- rijk deel van de haven van Amsterdam en van onze nationals stoomvaart, dat er eene goede oplossing moge worden gevonden. En vooral dat de economische verhoudingen spoedig wat mogen verbeteren. Tenslotte een paar woorden ook over dat andere groote lichaam: S. L. van Nierop's Handel-Maatschappij. Uit de winst- en ver- liesrekening blijkt, dat behalve de grootere waarde der onroerende goederen, ook nog als winst is afgeboekt de geheele statuaire reser ve, een deel van de reserve voor diverse be- langen, welk deel in vorige jaren te veel ge- reserveerd werd, het saldo van het onder- steuningsfonds-personeel en dat men dan nog eindigt met een verlies van 4.840.801 (dus bijna vijf millioen gulden) wat niet te ver- wonderen is als men weet dat alleen op goe deren, huiden, looierij en productie een ver lies is geleden van 7.-279.367 (tegen het vo rig jaar een winst van f 4.676.022). Waar het om zulke groote sommeu gaat, daar is het tevens te begrijpen dat het getal slachtoffers groot is, en ook dat er door de ..capitalisten de groot-kapitalisten en aller lei groote ondememingen (want het geheele zakenleven grijpt in elkaar) enorme. verliezen zijn geleden. Van alle zijden hoort men, zoo als gezegd, hier te Amsterdam, in deze da gen benauwend nieuws. En pessimisten beweren dat dit nog maar de eerste groote slagen zijn van het geweldi- kwartier, een kleine, vroolijke kamer met elec- trisdi- lidht, een tafel met een- rood- tafelkleed, een gezellige open haard- en- twee bedden. De muren waren versierd1 met platen-, d'ie hij- uit Amerikaansche zondagsbladen had- -geknipt, voor het meerendeel studies van- vrouwen en paarden-. ,,H-et is een beetje hard1, mijnheer," zei Carter, ,/raaar het is het besre, dat ik u ge ven Ikain. Hemel! U ziet er zoo doodlmoe uit, d,at ik denk, dat u overal- wel zoudit kunnen slapeni?" iffj; was een vrienddldjike kerel, met een lee- lijk, m-aar niet oo'aangenaam gezich-t, een kn-oes'tiigen- neus en eerlij-ke oogen. ,,Tlk- heb er nog plezie-r in, als ik denk hoe we d-ie Duitschers voo-r den -gek hebben gehou den," grinui'kte hij. HSj, gri:nnikt-e -nog wat in- wendiig, terwijl- ik mijn 1-aarzen uit d-eedl en mij- begon u-iit te kleeden. „D-it hier is uw bed1," zei hij, op een van de bedden -wijzend, „de pialfrenier sliep hier anders, maar ze hebben hem voor het leger ingep-ikt. Hier is een pyama van nuijin-heer Gerry voor u en er staat een kop chocolad-e voor u bij: het vuur. Het is allemaal heel ge- woon, maar dat is't beste wat we doen kun nen. Ilk) denk, diat u niets liever zu;lt doen dan dadelifk te gaan slapen, dus zal ik maar naar beneden gaan. Het bed' is schoon... er zijn schoone lakens op..." „Maar ik will- je niet uit je kamer verjagen" zei ik. ,,'Er zijn twee bedden-. Neem jij, nu je eigen." „BeBkommer u maar niet om mij", ant woordde hij. „Ik zal het me wel gemakkelijk maten beneden in de garage. Ik zie niet dik- wijls een heen in dit ellendige land, maar wanneer ik er een zie, weet ik hoe ik hem be- handelen moet." Hijl wilde niet n-aar mij! luisteren, maar stomm-elde de trap af. Terwiji hiji weg ging, hoorde ik hem in zichzelf m-ompelen „Tjonge, tjonge, wat hebben we die Duit schers weer bij den neus gehad!" Ik dronlk de chdcola, die deze bewonderens- waardige kerel klaargezet had; ik wanmde miji bij zijn vuurtje. En toen- kroop ik met een dankbaar hart in bed) en- viel in een die- pen, droomloozen slaap. Hloofdlatiuk XII. Zijn Excellentie de Gerteraal is bezwaard. Ik zat met Monica in haar boudoir, waar, in afwijkinig van de meeste Duitsche kamers, een open haard was, waarin een vroolijk vuur tje brandde. Monica za-t in een verru'kkelijlke kimono op de met llederen leuningen voorzie- ne bank biji den- haard- en hieldi een voet in een satijhem muiltje uitgeSto-ken naar het vuur. Zij leek een- plaatje in die gezellige kamer en voor een oogenblik vergat ilk bijna de vele -ge- varen-, die mij bedreigdon. De flinke Carter had zich nobd- van, zijn taak gekweten. Toen ik wak-ker werd, met een gevoel van een opgefrischten reus, had ihij een vroolijk vuur -in dten- haardl aangemaakt, terwijil- op itafel1 een heerlijk onbijt kliaar stond, thee en gebakken- eieren en beschu-it, „Het is niet noodig u zelf v,an binnen te bemetselen met dat ellendige oorlogsbrood van h-ier," zei hij- vrienddlijk. „Mis Monica laa-t miji oolo altijd! beschuiit geven, zooals zij zelf eet. Ik noem haar alitijdi miss Monica," legde hiji uit, „zooals zij- op het buiten' van haar com in Long Island genoemd werd-, waar ik werkte." (Word* vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5