6 Damrubrlek. Hk)r?awi4eeniiig b| kinder^®. Uit ouzo Staatsmaelijue. Gemoagd yiearvrs Rechtszaken Ingezonden Stiikkon. Ons RaadseLhoekje. KJackrua ah nft^qpBgaa^r tflbepgml^ <tet pnwar1*g«wi|2e Vkaaa- atogiBii tnww -markvimama, iq IBaaSaoen dan bij volwasssnin. Snmmy irinfWvn ma ttsecnrakte over. Bit aaderen is het een gevalg Yen mnsselen, rlatoJEoarts, diphiterkis, windpakten en alfl een kind Miaagi aver p&a in cfcn rug de ledematen, pirn in de sdhoudjara, of als urine beaiirkedi oevat. Allicbt is bet bletai He* en de meest vnarknmende gevolg van nierawakte by kin deren bet verlfes van de tuacht aver de olaaa, betgeea trafwateren m dergeipe onannge- name kwalen venxxreaafct. Als uw kind teer en fcwftaemf is, niet apeelt an draaft als andere fcinderen. treurt en klaagt over moehead, wees dan bedacbt op eas vorn ven ajeraasdoeaang en onder- roek dit epoedig. Foster's Rugpijn Nier«n Pillen succeavol in tol van dergidfllre verdieat dan tevens aaabevekng am ding doar stneien en lezen voar bet I ganr L vennijdkffl, bet kind avands niet te veel te tates drinwffl, bet niet is warm toe te dekken en bet wared niet te etraffen war zfjn fcwaal. Foster's KngipKn Nteren Pfllen (let op den inisten naam) zaja te Alfemaar verfcrijgbaar Nlerop Slothonber h f 1.T9 per doos. ge onweder dat zal losbarsten. In dit ver- band wordt,naast dien van den heer Wilmlnk, den laatsten tijd ook telkens den naam ge- noemd van den president der Ned. Hanael- maatschappij, den heer van Aalst. Er wordt gezegd dat hij als zoodanig zal aftreden. Maar hijzelf kan geene lnlichtingen geven, „daar hij wegen9 ziekte „buitenaf" la en de directie spreekt de geruchten pertinent tegen." Laat ons hopen dat de pesslmisten ongelijlr hebben. WAOENAAR Jr. Aan de Dammers! Met dank voor de ontvangen oplossingen van probleem No. 669 (auteur P. Kleute). Stand: Zwart: 5, 8, 9, 13, 17, 23, 27, 33, 34 38. Wit: 15, 25, 35, 36, 37, 42, 44, 46, 47, 49. Oplosaing 47—41 1. 38 47 44—39 2. 34 43 of 33 44 49 18 3. 13 22 36—31de mooie zet. Zwart kan nu o 2 manieren slaan, n.l. 27 36 of 47 Op 4. 27 36 volgt: 37—31 5. 36 27 6. 47 36 7. 36:47 8. 47 20 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 35—30 46-41 36-24 25 32 5. 6. 7. 8. 9. Op 4 47 :36 volgt: 46—41 5. 36 47 van de Gerling, te Heerhu- 35—30 6. 27 36 37—31 7. 36 27 30—24 8. 47 20 25 32! Goede heeren J. F. de gowaard HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDER- LAND. Acht deelnemers hebben dit jaar am het kampioenschap gespeeld: (de Haas, Hoog- lancf en B. Springer ontbraken). De titel is gewonnen door A. K. W. Dam me, wat wel verwacht werd. Er was echter weinig verechil in punten. Damme had 9 punten (wit 14) en de laagste 6 punten. Ze ker een onbeduidend verschil blji 8 deelne mers. Vos en Haye hadden 8 punten. Visser 7 en Prijs. Lochtenberg, v. d. Broek en van Dartelen 6. De volgende stand is uit de partij van Dartelen. Damme, waarin van Dartelen met wit een remise combinatie overzag, toen hij in tijdnood verkeerde. Zwart: 34, 35 en dam op 43. Wit: 38,44,45, 49,50. De ontleding is schijnbaar zeer eenvoudig, doch velen zullen er toch nog wel even vreemd van opkijken. Men trachte de oplos- sing te vinden, zonder te probeeren. Oplossingen v66r of op 28 September, Bu reau van dit Blad. DE BIOSOOO'P. De Bioscoop heeft al vrij wat penmen in be- weging gebracht; zij is beschuldigd van heel veel leelijks en het woord „bioscoopgevaar" is een geijikte term geworden. Wat in dat woord staat uitgedruit behoeft edhter niet voor de bioscoop in het algemeen te golden; het gevaar voor personen met een al te zeer verhitte verbeelding of met de zucht naar het prikkelend-onzedelijike ontstaat niet door de bioscoop als zoodanig, maar door de wijze van toepassin'g en de keuze der ver- tooningen door lichtvaardige winstjagers. Maar het gevaar bestaat. En waar dat zkh voordoet is de Staat als vertegenwoordiger van de gemeenschap verplicht het zijne te doen om het gevaar af te wenden of te beper- ken. Daarom heeft de Regeering, toen de fclach- ten over sommige bdoscoopvertooningen een niet te onderschatten hoogte hadden bereikt, op 2 Nov. 1918 een Staatscommissie inge steld, die te onderzoeken kreeg, welike rnaat- regelen van overheidswege behooren te wor- den genomen om het zeddijk er maatschap- pelijik gevaar te bestrijden, dat aan bioscoop- voorstellingea verbonden kan zijn. De Comiuissie heeft haar rapport ingediend en dat had zoo zeer de instemxning van de Regeering, dat het nu aangeboden wetsomt- laarmee gdieel in overeeoste dt het ontwerp wet, dan zal er em zij geen films toelaatbaar mag en zalvei- klaren, die naar haar oordeel in strijd znn met de goede zeden of de openbare orde, spreekt van zelf. Maar dit betreft alleen na- tuurlijk de openbare bioscoopvoorstellingen In sommige gevallen kan het echter ge- wenscht of in elk geval onschadelijk zijn een film van actueel belang te vertoonen siel b.v. een plechtige gebeurtenis, een nationaal feest, een intocht van de Kondngin, een fauldigtng of lets dergelijks. Dan zou er gevaar bestaan, dat de administratieve oinslag, die ook bij deze aanigelegenheid niet zal ontbreiken, aan de actualiteit van de film te kort deed'. In 2Tulk een geval is de bonder van een vergun ning, naar regelen door de centrale commis- sie gesteld, bevoegd dergelijlke films te ver toonen, v<56rdat zij aan het oordeel der Corn- missie zijn ondterworpen geweest. Wie zonder de vereischte vergunning van B en W. openbare bioscoopvoonstellingen geeft, wordt gestraft met heditenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste 2000 gulden. Zwart: 4, 9/13, 22, 27, 28. Wit: 20, 29, 30, 31, 34, 36, 37, 38, 48. Wit speelde 38—33 enz., maar aangewezen was 1. 3. 4. 5 6. 29—23 38—32 48—42 31—26 34—29 36 16! 1. 2. 3. 4. 5. 28 19 27 38 38 :47 47 15 15 31 Zie eens hoe mooi wit wint in den volgen- den stand Zwart: 7, 19, 23, 32, 45 Wit: 10,17,42,43,44. 1. 2. 3 4 5. 43—38 42—38 44—40 17—12 10— 4!! en den 1. 32:43 2. 43 32 3. 45 34 4. 7 18 zwart kan niet voorkomen volgenden zet 4 stukken dat wit bij slaat. Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM No. 670 van P KLEUTE Jr., Den Haag. werp daarmee geheel in overeeostemimiing is. Wordt het ontwerp wet, dan zal er em centrale commissle zijn, die alle films, die voor openbare vertooning wooden bestemd, onderzoekt en die beslist over de toelating. Zij' zal ook schiftimg maiken tusschen de goedge- keurde films in drie soortenvoor kinderen tot 14 jaar, voor kinderen tot 18 jaar en voor ouderen. Naast of in verband met deze cen trale comimiissie kunnen er p1aatselijke com- missiSn van toezicht zijn of kunnen er vereeni- gingen bestaan, die zich ten doel stellen het voorkomen of bestrijden van de zedelijke en maatsdiappelijke gevaren aan bioscoopvoor- stellingen verbondendeze coinmissien, in- stellingen en vereenigingen zullen in contact blijven met de centrale commissie van keu- ring. Maar voor elke openbare vertooning is een schriftelifke vergunning van B. en W. noodig. Uitgezonderd daarvan zijn de voorstellingen ten dienste van door den Minister van Onder- wijs, Kunsten en Wetenscliappen aangewezen inrichtingen van onderwijs. Voor bioscoopvoorstellingen, uitsluitend be- treffende onderwerpen van wetenschap, han- del of nijveiheid, is verlof van of vanwege den Burgemeester noodig. Er zijn dus drie gevallenvoor de gewone geven B. en W. schriftelijk verlof: voor de z.g. schoolfilm beslist de Minister; en voor de wetenschappelijke of industriee'e film geHt de Burgemeester desgewemscht toestemming. De vergunning tot het vertoonen kan aileen geweigerd worden, wanneer de vrees 'bestaat, dat de aanvrager de bepalingen der wet niet zal nakomenwanneer de plaats der vertoo- ning niet voldoet aan de eischen, die een des- betreffende verordening stelt of die B. en W. stellen met betrekking van veiligheid, gezond- heid en zedelijkheid. Is iemands vergunning iogetrokken, dan wordt zijn aanvrage de eerstvolgende 5 jarm afgewezen. Die in trekking der vergunning kan plaats hebben door B. en W., wanneer zich omstan- digheden voordoen, die, als het college ze ge- kend had, tot weigering der vergunning zou- den geleid hebhen; of wanneer bimnen 5 jaar opnieuw niet voldaan is aan de voorschrirtien der wet of er reden zou zijn tot herhaalde waarsdiuwing of schorsing. Over toelaatbaarheid der films beslist dus de centrale commissie; over de vertooning voor een bepaalde plaats en over de nauwge- zette naleving der voorsChriften doen B. en W. dat. J Sterft de houder der vergunning, dan mag degene, die hem opvolgt zonder nieuwe ver gunning het bedrijf nog drie maanden voort- zetten, of wanneer die opvolger zelf vergun ning aanvraagt binuen die drie maanden, tot dat op zijn aanvrage een beslissing is geno- men. Een besluit tot weigering der vergunning mag niet genomen worden zonder dat de aan vrager de gelegenheid heeft gehad om door B. en W. gehoord' te wordenhet wordt uitge- reikt met opgave van de redenen der weige ring en de belanghebbende kan binnen een maand na dagteekening bij Ged. Staten in beroep kamen. Toevoeging aan de vertooning van afbeel- d ingen ter reclame is alleen dan toegelaten, wanneer de centrale commissie de betreffende afbeelding heeft goedgekeurd. Ter zake van de keuring der films d'oor de centrale commissie moet een zeker bedrag als recht worden betaald, dat natuunlijk aan het Rijk ten goede komt. Maar ook voor de ver gunning tot vertooning moet betaald worden, ten eerste bij de uitreiking der vergunning en verder elk jaar in Januari Van dit recht vloeit de faelft in de gemeentekas, de weder- helft komt ten bate van het Rijk. Wat nu de bovenbedoelde centrale commis sie betreft, wat daarop betrekking heeft wordt nader bij algemeene maatregel van bestuur geregeld. Daarin zal diis bepaald worden de zetel der Commissie, haar taak en werkwijze en haar verhouding tot de plaatselijke cotn- missies van toezicht en de instellingen en ver eenigingen, die zich ten doel stellen het bioe- coopgevaar te voorkomen of te beperken. Dat nietwerken. Door vonken van de brandende fabriek is de op ongeveer 500 meter afstand gelegen boerderij van Kuypers, op den Oliemolen, ook in brand geraakt en gedeeltelijk afge- brand. R. K. WERKGEVERSVEREEMOINO. Op het te Roermond gehouden congres der Limburgsche R. K. Werkgeversvereeniging Is na een bespreking van de werkloosheidsver- zekering de volgende motie aangenomen, welke ter kennis van de regeering zal worden gebracht: „De Limb R. K. Werkgeversvereeniging geeft als haar meening te kennen, dat in de bestrijding van de koSten van de crisis-werk- loosheid door de werkgevera niet kan worden bijgedragen; dat de uitkeering aan crisis- werkloozen zoodanig moet gesteld worden, dat daardoor het te werk stellen van werk- loozen niet wordt tegengegaan; dat het tijd- stip nog niet gekomen is, om een wettelijke verzekering tegen de gevolgen van normale werkloosheid te gaan invoeren, en dat de ver- adering geen neiging gevoelt, in de kosten TWEEDE-KAMERLID VAN BRAAMBEEK. In de plaats van den heer L. M. Hermans (S. D.), die bedankt heeft, zal als lid van de Tweede Kamer worden aangewezen de heer H. J. van Braambeek. WEER EEN REMBRANDT ONTDEKT. Voor eenigen tijd kocht de heer H. R. Her bert, te Nottingham,drie schilderijen voor 25 pond Een expert te Londen heeft thans een van die schilderijen als een echten Rembrandt herkend. Het is een prachtig werk van den grooten meester en wordt geschat op een waarde van 10.000 pond. ONREOELMATIOHEDEN. Bij den bouw van zestig arbeiderswonin- gen ten behoeve der Vereeniging tot Verbe- tering der Volkshuisvesting te Doetincheni, zijn ernstlge onregelmatigheden ontdekfc, be- staande in het verwerken van zeer mindier- waardig materiaal. Van bestuurszijde en vanwege het gemeentebeshiur wordt een era s-tig onderaoek ingesteld, terwljl de soc.-dem. raadsfractie een en ander telegrafisch ter ken nis van de regeering heeft gebracht. Het is niet uitgesloten dat alles weer zal moeten worden gesloopt. SCHRIFTELIJK BBANTWOORDE VRAGEN. Op vragen van den heer Van Zadelhoff 'betreffende de indiening van een wetsont- werp inzake vrijstelling van den mllitalren dienst wegens gemoedsbezwaren en betref fende het in vrijheid stellen van de zich in arrest bevindende principieele dienstweige- raars, heeft de minister van oorlog geant- woord: Een wetsontwerp, dat beoogt de mogelijk- heid te openen om vrijstelling van militairen dienst te verleenen aan hen, die daartegen ennsitige gewetenshezwaren koesteren, is an voorbereiding. Het is den ondergeteekende niet bekend, op welke wijze hij zou kunnen bevorderen, dat de zich in arrest bevindende principieele dienstweigeraars onmiddellijk in vrijheid worden gesteld, omdat de in arrest gestelden niet meer ter beschikking van de militaire overheid zijn. ARME JONOEN. Een inwoner van Diepenveen zeker vol- bloed motorrijder heeft zijn pasgehoren zoon den naam gegeve® van „Harley David?'. FIETS TERUG. Voor de wooing van een ingezetene te Hee- renveen werd Woensdagmorgen diens fiets ontvreemd. De bestolene plakte voor de ra- men een papier, waarop den dief verzocht werd de gestolen kar terug te bezorgen, daar anders aangifte bij de politic zou volgen-. 'Donderdagmorgien stond de fiets weer voor de woning van den bestolene. DE BRAND TE SCHEVENINGEN. De pachter van het onlangs afgehrande houten gebouw aan de Dirk Hoogenraaxf- straat te Scheveningen, waarin een cafe met danszaal gevestigd was en die naar aanlei- ding van dien -brand a?s verdacht van brand- stichting was gearresteerd, is wederom op vrije voeten gesteld. DIENSTVOORWAARDEN. De Ned. vereeniging van Spoor- en Tram- wegpersoneel schrijft ons, dat het hericht van de Tel. over een ontweipreglement dienst- voorwaarden onjuist is. Het ontwerp R. D. V. is niet aangeboden en een staatscommissie is er nooit voor ingesteld. Juist is, dat een commissie van overleg, bestaande uit vertegenwoordigers van de pa- trooos en van de werkliedenorganisaties on- der leiding van den Raad van Toezicht bezig is een R. D. V. te ontwerpen. Deze combinatie is met haar arbeid nog niet gereed1. Omtrent de loonregeling, welke bij het ontwerp-regle- ment zou zijn opgenomen, is zelfs nog geen enkele maal in een andere hiervoor samenge- stelde commissie van overleg onderhandeld. ONTPLOFFING IN EEN TREIN. In den trein, welke Dinsdagmiddag 5 u. 5 mn. uit Rotterdam naar Den Haag vertrok, heeft volgens de „Res.bode", een erastig on- geval plaats gehad. Even voorhij Schiedam werd ae trein ploxseling tot sti-1 stand ge bracht, doordat er aan de noodrem getrokken werd. In een derde klas-co-upe had een hevige on'tploffing plaats gehad, doordat een reizi- ger, die een flesch benzine in den zak had, welke niet goed gesloten was, bij het aanste- ken van een sigaret te dicht met een lucifer in de nabijheid van het gevaarlijke goedje was gekomen. In de propvolle coup6 werden ver- schillende personen. gewond; van enkelen was het hoofdhaar geschroeid en waren de han- den deerlijk verbrand. De gekwetsten moesten in Delft den trein verlaten, om daar verbon den te worden. Het geval verwekte hevige con- sternatie. BRAND. Donderdagmiddag ongeveer 12 uur is er, door onbekende oorzaak, brand uitgebro- ken in de stroohulzenfabriek van de Dutch Straw Works te Helmond. Behalve de ma- chinekamer, is de geheele fabriek in een paar uur geheel afgebrand. Alle machinerieen en een paar millioen stroohulzen gingen verlo- ren Een paar voorraadloodsen zijn gedeelte lijk behouden. Tengevolge van den brand ko- men ongeveer 100 arbeiders zonder werk Doordat de electrische verbinding verbroken is, kunnen enkele nabijgelegen faorieben ook Jaarvan"blj te dragen. in elk geval_de bespre king daarvan tot later moet "worden uitge- stefd." Verder werd een motie aangenomen, waar in de vergadering als haar meening te ken nen geeft, dat in navolging van het buitea- land. Nederland die industrieen, welke hier- aan behoeften blijken te hebben, zal moeten beschermen tegen de uit de aboormale valu- ta-verhoudingen voortspruitende overmatige concurrentie, teneinde te beletten, dat bepaal de takken van nijverheid worden vernietigd of geknakt, en dat groepen arbeiders langs den weg van werkloosheid tot paupers worden gemaakt. Daarnaast zal, eveneens in navol ging van het buitenland, een regeling voor export-credieten getroffen moeten worden1, om onze Industrie op gelijke voorwaarden als die van andere landen op de buitenlandsche markt te kunnen doen concurreeren. VERNIETIGlD. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vernie tigd de vonnissen van de rechtbank te Alk- maar, waarbij de gehrs. J. P. de J. en L. W. de J. uit Enkhuizen schuldig verMaard wer den aan overtrediag van de wet op de oor- logswdnstbelastinig en ieder veroordeeld tot 2 mpanden gevangenisstraf. Opnieuw recht- doende veroordeelde het hof beklaagdm, die ongeveer 10.000 te laag opgegeven hadden, -iecter tot 1 maand gevangenisstraf. MOORD OP EElN 5-JARIG MEISJiE. iHiet gerechtshof te Arnhem heeft gisteren uitspraato gedaan in de zaak van een 18-jiai- rig niagazijnbedienide te Almelo, beschuldigd' van moord op een vijfj arig meisje, dat hij! in het dviertje de Aa dawdle, met het gevolg, dat het kindl verdronlk. Het hof veroordeekite be- Maagtde, met vemietigimg van het vonn-is van de rechtbank te Altnelo, waarbij1 hit van rechtsvervotgihg was ontslagen, -met last -tot plaatsing in een krankzinnigengesticht, tot 2 jaar gevangenisstraf. wordt echter gehoopt, dat stemming dit jaar niet noodig zal zijn. Waarom gehoopt, eterker nog, er op gere- kend wordt, dat ae verkiezing van nootdin- gelanden en Hoofdingelanden-plaatsvervan- gers dit jaar bij enkele candidaatstelling zal geschieden, moge uit het volgende duidelijk worden. Toen als gevolg van de te verwachten verkiezing deze m Waterschapsvereeni- gingen en in vergaderingen van politieke partijen besproken werd, bleek men het spoe- dig eens over deze zaak: „De aanstaande ver- (Batten yerantvroordelijkhad van de Redac ts. De opnaau in daze rubriek bewijsi geerts- zimdot de Redattu er made instemt). DE AANSTAANDE VERKIEZING VAN HOOFDINGELANDEN EN VAN HOOFDINGELANDEN-PLAATS- VERVANGERS IN HET HOOGHEEM- RAADSCHAP NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. Binnen zeer korten tijd zal voor de eerste maal de verkiezing van Hoofdingelanden ea van Hoofdingelanden-plaatsvervangers in het nieuwe Hoogheemraadscbap plaats heb ben. Het kan daiarom den nieuwen kiezers ge- j wenscht zijn hun eenige bijzonderheden op de verkiezing betrekking hebbende, mede te deelen. Het Bestuur van het Hoogheemraadschap bestaat uit een Dijkgraaf en 6 Hoogheemra- den, uitmakende het Collge van Dagelijksch Bestuur, en 12 Hoofdingelanden. Er zijn bo- vendien 12 Hoofdingelanden-plaatsvervan- gers. De Dijkgraaf en de Hoogheemraden wor den door den Koning benoemd. De Hoofdingelanden en de Hoofdingelan- den-plaatsvervangers worden gekozen door stemgerechtigde ingelanden. Voor die verkiezing is het Hoogheemraad schap verdeeld in drie kiesdistricten: 1. Parmer end, omvattende alle aan het i Hoogheemraadschap schuldplichtige eigen- dommen, gelegen ten Zuiden van den Zuide- lijken Westfrieschendijk, den Schoorlschen Zeedijk en den Hondsbosschen Slaperdijk; 2. Hoorn, bevattende alle binnen den Westfrieschen omringdijk gelegen eigendom- men, den dijk zelf daaronder begrepen; en 3. Helder, omvattende alle overige eigen- dommen. Ti In elk kiesdistrict worden vier Hoofdmge- landen en vier Hoofdingelanden-plaatsver- vangers gekozen. Zij hebben 6 jaar zitting. Om de 2 jaar treden 4 der Hoofdingelanden en 4 der Hoofdingelanden-plaatsvervangers af, het- welk zoo geregeld yordt, dat telkeiimale uit ieder kiesdistrict ten minste 6en Hoofdmge- land en een Hoofdingeland-plaatsvervanger sftrccdt De aftredenden zijn herkiesbaar. Voor de verkiezing van Hoofdingelanden en van Hoofdingelanden-plaatsvervangers zijn in elk district stemgerechtigd o.a. zij, die bekend staan als eigenaars, erfpachters of vruchtgebruikers van in den omslag be grepen gebouwde of ongebouwde eigendom- men in dat district, waarvan de belastbare opbrengst ten minste 50.-— bedraagt. Het kiesrecht is echter geregeld volgens het stelsel van het meervoudig kiesrecht; d. w. z. dat aan een stemgerechtigde, naar gelang van de opbrengst zijner eigendom- men, van <ten tot zes stemmen kunnen wor den toegekend. De verkiezing geschiedt ook volgens net meerderheidsstelsel. d. w. z. dat bij eerste stemming niemana benoemd wordt dan bij volstrekte meerderheid van stemmen. Wor den er nu niet meer candidaten gesteld dan er plgatsen te vervullen zijn, dan worden de gestelde candidaten gekozen verklaard. Voor dit jaar is de candidaatstelling be paald op Dinsdag 11 October; de stemming, zoo noodig, op Vrijdag 28 October. jTartelijk kiezing van Hoofdingelanden behoort door de politieke partijen voorbereid en geregeld". Zoodra dit vaststond, werd de wensch ge- uit: De verkiezing te doen plaats hebben bij enkele candidaatstelling. Daardoor toch zou veel strijd voorkomen en belangrijke uitga- ven, zoowel aan kiesvereenigingen als aan Hoogheemraadschap, kunnen worden be- spaard. Deze wensch zou echter alleen dan in ver- vulling kunnen gaan, wanneer men het eens kon worden over een billijke verdeeling der zetels van Hoofdingelanden en van Hoofd- ingelanden-plaatsvervangers. Aan eene Commissie uit de verschillende politieke partijen, bestaande uit de heeren Mr. A. J. M. Leesberg (R.-Kath.) als voor- zitter, J. Steggerda (Vrijh. Bond), D. L. Harms (Anti-rev.), A. Nes Gz. (S. D. A. P.), W. J. Kernkamp (Chr. Hist.) en F. J. Aukes (Vrijz.-Dem.) als secretaris, werd op- gedragen naar een compromis of overeen- komst te zoeken, die als grondslag van sa- menwerking door de verschillende partijen kon worden aanvaard. In tene vergadering volbracht deze com missie hare moeilijke taak. Eenstemmig be- sloot zij den partijen te adviseeren tot samen- werking op den volgenden grondslag: De 12 zetels der Hoofdingelanden en die der Hoofdingelanden-plaatsvervangers zul len worden bezet door 7 mannen van links, waaronder 1 Sociaal-Democraat en 5 van rechts, terwijl als onderverdeeling werd vast- gesteld: Voor het Kiesdiitrict Purmerend 1 Vrljh. B., 1 Vrljz. Dem., 1 R. Kath. en 1 Chr. H. en als plaatsvervangers 1 Vrljh. B., 1 Vrljz. Dem., 1 R. Kath. en 1 Antirev. Voor het kiesdistrict Hoorn 1 Vrljh. B., 1 Vrijz. Dem., 1 R. Kath. en 1 Antirev en als plaatsvervangers: 1 Vrijh. B 1 Vrljz. Dem., 1 R. Kath. en 1 Chr. H. Voor het kiesdistrict Helder: 1 Vrijh. B., 1 Vrijz. Dem., 1 S. D. A. P. en 1 R. Kath. en als plaatsvervangers: I Vrljh. B., 1 Vrljz. Dem., 1 S. D. A. P. en 1 Antirev. Dit compromis is door alle politieke par tijen aanvaard. En waar het nu van zelf sprekend is, dat de politieke partijen slechts als candidaten zullen stellen personen, vertrouwd en bekend met de belangen van polders en waterschap- pen, daar durft de Commissie, belast met de voorbereiding, regeling en uitvoering dezer verkiezing, er op rekenen, dat door stemge rechtigde ingelanden geen candidaten zullen worden gesteld tegenover die van de samen- werkende politieke partijen. Ten slotte zij nog vermeld, dat aan de Commissie van zes nog zijn toegevoegd de heeren Mr. P. A. Offers (Vrijz. Bond), J. Plas (Vrijz. Dem.), J. Westerhof (S. D. A. P.), S. Wagenaar (Anti-rev.) en J. Veldman (R. Kath.); en dat het Dagelijksch Bestuur bestaat uit de heeren Mr. A. J. M. Leesberg (Voorzitter), Mr. P. A. Offers (Penning- meester), J. Westerhof en F. J. Aukes (se cretaris). Oplossingen der raadsels uit't vorige nummer. Voor grooteren. Zet de tering naar de tiering. Gieter, Daan, aarde, negen, zee. teen, ring. Hendrik- Ido-Amhacht. Noorwegen. Goor, Weenen, groen. Haantje-de-voorste. Voor kleineren. Boom, Zoom, foom, room, steom. Karnemel'k. Hand, schoenhandschoen. V1 a m Valkenburg. w al s zalm ker k be an ink t &rem turf kort Zaa^OMOPTE LOSSEN. Voor grooteren. Van welk meubel kun je, door de laatste letter te venanderen, een groot en sterk dier maken Mijn drie eerste letters noemen een vier- voetig dier, mijn tweede drietal letters noemen een lang, rond voorwerp en mijn geheel doet goede diensten hij het omhooghijsclien van zware voorwer- Mijn "geheel is een dorp in Friesland, dat met 7 letters geschreven wordt Het 6 is een water in Noord-Holland De 5, 6, 7 is een dorp in Noord-Holland. 2 3,4,1 is nooit vierkant. 12 3 7 wordt veel gebruikt, als men verkouden is. 4. Schrijf onder elkaar: 1 een stad in het noorden van ons land. 2. een groote stad in Zuid-Holland. 3 een groote stad in Noord-Holland. 4. een stad in Limburg. 5. een stad in Noord-Holland, bekend om haar kaasmarkten. Oe heginletters vormen van boven naar beneden gelezen den naam van een stad in Noord-Brabant. Voor kleineren. Mijn eerste beteekent onplezierig, mijn tweede is een boomsoort en mijn geheel noemt een stad in het Gooi. Met v is het een vogel, met p een li- ohaamsdeel en met z een metaal. Wie raadt dit? Mijn geheel wordt met 9 letters geschre ven en noemt een dorp in Noord-Hol land. 9, 7, 8 is een insect. 5, 2, 3 is een voorzetsel. 12, 3, 4 is een grondsobrt. 6, 7, 8 is een lichaamsdeel. 3. 1. 2. 4. welk voorwerp. dat bij den maaltijd ge bruikt wordt, blijft omgekeerd hetzelfae? 9 U, I y o IS ecu ituiaciiuou^i.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 6