AlKmaarsche Courant De Man met den Klompvoet Kippen an Konijnen. Maandag 26 September. F e u i 11 e t o n. No. 825. 1931. Honderd Drie en Twintigste Jaargang, LIEFHiEiBBERIJ OP KLEINE SCHAAL. "Velen kunnen alleen maar over een kilein stukje gxond beschikken voor him tuintje en hun kippetjes. Ze zijn daarom aangewezen op een der dwerg- of krielrassen. Men zou het zoo grif nog niet gelooven als beweer, dat in het houden van zoo'n steiletje dwergen wel zooveel pleizier en voordeel zit als in een parti} groote kippen. In den dagelijkschen omgang worden de krielen meestal meer ver- trouwelijk en komen de innerlijke eigenaar- digheden duidelijker te voorschijn dan bij grootere dieren. Die eenmaal met eenige goe- de krielkipjes begonnen is, boudt er mee vol, omdat de ondervinding leert, dat deze dier tjes wel met zeer- weinig voer te houden zijn en toc'h daarvoor, naar verhouding van nun onderhoudskosten, veel eieren geven. Hoewel er 'krielrassen bestaan, die een vnj groot, eigenlijk naar verhouding, heel groot ei leg- gen haltn velen toch de sehouders op, als men over het nut der krielen spreekt. A'ls ik U nu even vertel, dat genuddeld een kridritjes 38 gram weegt, dat in het tweedie en derde legjaar vaak eieren geraapt worden^ die het tot 50 gram brengen en daarboven, dan is het ook duidelijk, dat deze diertjes met recht onder het nut-plum- vee gerdkend mogen worden. Daarbij munten deze Heine eieren nit door een buitengewoon fiinen smaak als tafel-eieren en waarom zou men dan niet tevreden zijn met twee van zul- ke eitjes tegen ten groot ei, dat, zooals de fiinproevers erkennen, nooit die zuiveren en heerliiken b'ijsmaak heeft. Daarbij komt net feiit, dat men gemakkel'ijk twee of drie kriel- ties houden .kan tegen een groote kip, zoodat naaf het gewicht gerekend de krielnoenders het zullen winnen van de groote henmen, waanonder, zich onverzaddijke exemplaren kuimen bevinden, die ons en sl'otte nog maar met een; betrekkelijk klein ei beloonen. Dwerg- hoen-eieren laten zich heel goed inmaken, zooals wij in een der voorgaande nommers van dit blad hebben aangegeven. Het is waar, dat het kriel-ei geen marktwaarde heeft, maar Ihier gaat het ook niet om den vetkoop, doch veeleer om de aardighedd van het houden der diertjes zelve en als produ- ceniten van een tekker eitje biji het ontbiji. De kosten van onderhoud van een toom krielen zijin uiterst gering, de meeste liefhebbers hoort men dan ook verklaren, och, die krie len, die eten eigenlijk niets, een kleinigheidje van dit en van dat, van wat er over'blijft, meer hebben ze niet noodig. Toch kan de waarde hunner eitjes aan- zienlijik grooter wezen, als de dwergen tot een zuiver, edel ras behooren. Dan worden voor de broeddtjes aardige prijzen betaald. Hieruit volgt, dat het ook een bewijs is van goed begrip van zakenj, een raszuiver steiletje aan te schaffen, of kuikens, ja zdfs desnoods alleen broeddtjes ervan. Mij1 zijn liefhebbers bekend, die een aardig getal krie len van een paar verschillende rassen er op nahouden en die met twee broeddtjes begon nen. Ze lieten een paar duiven dienst doen als bfoedmachines, foktem in een eigen1 ge- maak kunstmoedertje met verwarming van kruiken of flesschen met heet waiter, de uit- gdkomen kuikentjes groot die door zulk een kunstmatige opvoeding buitengewoon mak worden. Ik 'heb ze gezien, die, als een Heine bond of kat, hun opvoedster naliepen door het heele huis, als deze er lust in had alles toe te laten. Daarbij kan dan tegelijkerijd de opmer- king gemaakt worden, niet een, maar hon- derdmalen-, dat kippen' en 'haantjes volstrekt niet zoo dom zijn als de spraakmakende ge meente wel beweert, maar dat ze daaren- tegen minstens evertveel verstand toonen te bezitten als andere huisdieren. Alleen gaat het begrip van den vogel niet zoo snel in zijn werk als bdj bond of kat, maar dat is ze- ker, ze -handelen ook b e w u s t em als de mensch die ze beoordeelt en gadeslaat, eerst maar de moeite en de opoffering wil doen, zich van zijn beer-der-schepping-standpunt te verplaatsen op het standpunt van het dier zelf, dan ziet hij ongedachte dingen en dan komt hij tot de overtuiging, dat er geen1 d o m- m e dieren bestaan. Da verscheidenhdd In Heuren en vormen. bij die krielhoenders heeft zich in onze d'agen zoo uitgebreid, dat het al heel gek zou moe- ten loopeni, als niet iedereen iets naar zijn smaak er tusschen zou kunnen vindenl. Bij een keuze heeft men eerst uit te maken, of men al dan niet de dwergen. binneni de vo- liere moet houden. Ex zijn bijvoorbeeld ras- sen, die weinig of niet de aarde omkrabben en niet overvliegem, iets dat last geeft om ze weer bij de burem weg te mdeten gaan halen, want er zijn zutke vlugge exemplaren onder, die in een minim'um van tijd op het dak loo- pen te tippelen. Men heeft als tuin-hoenders een ras bij uitnemendheid, de Nederlandsche Sabelpootkrielen, die in roodbont of porce- leih-, of driekleurig en; in blauwporcelein voorkomen. 'De pootjes zijn vrij kort en zwaar bevederd en een deel der voetbevede- ring steekt sabelvormig uit door tamelijk harde lange veeren.. Bij droog weer kan men Yeilig deze diertjes in een bloementuintje la ten rondwandelen, ze zullen dan alle insec- ten netjes opruimen en dus onschadelijk ma ken en aan de Moenlen en planten geen noo menswaardige sohade toebrengen, die zware voetbevedering zou daartoe hinderlijk zijn. Men kan ze dus vrij, laten; loopen en ze zul len zich nuttig toonen. Evengoed kunnen dezelfde diertjes binnen de kleine rem of vo- liere gehouden worden en. maken daar een. even fraaie vertooning ate een stel fazanten. De grondkleuren zijn over elke veer z66 verdeeld, dat de oker-gele veer aan den top een zwarte vlek heeft, die op haar beurt weer een schiitterend wide punt is voorzien. Bij de Blauwporcelein-Sabelpoolkrielen; vindt men niet minder schoone nuanceering.en Daar is de grondkleur zaohtblauw met gelen tint en heeft elke veer een witte vlek, halve-maan-vor- mig. Van de Sabelpootkrielen bestaat ook een geheel Witte, benevens een geheel Zwar te varieteit. Hoe men door oordeelkundige kruising al deze kleurverbinden verkrij'gen kan, zou hier te ver voeren en achteu we hier ook de plaats niet dit uitvoerig te behande- len, hoewel het zeer initeressant is voor ieder, die niet met een onverschilligen bl'ik heem gaat langs de groote wondprem der natuur. Tot de vedervoetige krielen behooren; ook nog de gele, zwarte en witte Cochinkrielen, die om him kalm em hedaaxd karakter en groote eitjes alle aanbeveling verdienert Verder bieden de dwerghoenders nog een schat van sierlijke schoongekleurde en soms schilderaditig fijn afgeteekende rassen. Wi; noemen allereerst de Javakrielen in zwart of wit, miniatuurvorm van onze Nederland sche Hoenders, die odk wel Hamburgers ge- noemd worden. Eveniate deze laatsten bezit ten deze krielen vormen en lijnem, die ornbe- rispelijk zijn in't kunstenaars-oog. De zwar- ten hebben een groenen metaalglans over a de veeren, die tot een krachfige ontwikkeling komen, zoodat de staarten dfer hennen en vooral die der haantjes lang en sierlijk ge- hogen zijn. Een andere zeer gewilde Soort zijn de En- geteche Sebrightjkrielen, die in Zilver en Ooud worden aangetroffen, prachtige en vlugge diertjes, evemals de Java's met roze' kam, maar de haantjes zijn hier eigenlijk henneveerig, dat wil zeggen, ze missen de gebogen sikkelveeren in den staart, die even ate een bennestaart slechts van rechte sitrak- ke pennen is voorzien. Elk veertje van zoo'n Sebriht-kriel is schitterend wit met een; fijnen zwarten zoom. Bij de Goud-Sebrights te al leen hat wit vervangen door hooggeel. Het is onmogelijk hier in een kort bestek al de krielrassen op ^e geven, meni moet we- ten, dat van bijna alle grootere rassen een krielvorm bestaat, zoo zijn er dikke, mollige Wyandotte-krielen1, fraai' gdcuifde Holland- sche Witkuifkrielen, Langstaartige Phoenix en Yokohama-krielen, buitengewoon klort- beenige Jap'ansche en meer dan buitenge woon ihoogbeemige Engelsche vedht krielen. Ook wat de eigenaardigheid der veeren betreft, heeft men behalve de gladveerige rassen tot nu toe genoemd, ook nog de Zij'de- hoentjes, de Haarhoentjes en de Krulveer krielen. Ate tegenstelling der langstaartige Japansche rassiem, die ate Yokahama's en Phoenix-krielen bekend zijn, noemen we nog de staartlooze BolstaartArielien, die zelfs de abnormal'iteit vertoonen de meeste staartwer- vels te missen, althans de laatste wervel waaraan de saartpennen zich vastheohten. Men ziet, om een fraai steiletje nuttige kridtjes op een aardig stukje grond te plaat- sem, is er aan keus van ras ruim voldoende aanwezig om ieder te bevredigen. Een klein dwaalbegrip wil 'k hiier nog even trachten uit den weg te ruimen en; dat te, dat JfrieTao arwakke, tecre diertjes wrnden zijn, vexkregen door inteelt en alle andere maatregelen, die de lichaamskracht van het individu vermiinderien. Niets te minder waar. _uist bezitten bijna alle krielrassen een groo te stamina of levenskracht, juist komen al- erlei hoenderziekten' onder hen het minste voor. Wat de inteelt betreft, daaraan zijn ze niet meer blootgesteld, dan de grootere loendexrassen, daar deze alleen afhankelijk is van dengene, die de dieren teelt. Wat de voedering betreft, deze staat gelijk met die der gewone kippen^ alleen zorge men, dat de korrel niet te groot is. Groene erwten kunnen ze alle verdragen, maar groo te maiskorrels toch al een te. veel vetvor- mend voer zouden hun wel eens noodlot- tig kunnen worden, als ze meerdere groote korrels op eenmaal in den krop hebben ge- icregen. De kleine hanen zijn wel lustige kraaier- tjes, maar hun geluid is vaak niet sterkex dan het krassen van een spijker over 'n me- talen plaat, in elk geval zal het bij dichte bevolking zoo goed ate volkomen hindterloos zijn. De kuikens krijigen wat fijner voer dan gewone kip-kuikens. Provinciaal Nieuws door Douglas Valentine. Geautoriseerde vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden). 87) _Nh mijn omtbijt bracht hij* heeit Water, een scheemnes en' andere to iletbenoodigdhoden, schoon overhemd en boord1, een. overjas en een hoed1, alles uit Gerry's garderobe, veronder- steldie ik. Mijin1 laarzen warea ook keurig ge- poetst, en als een lander mensch, frisch van lidiaaiti en geest, meldde ik mijzelf ongeveer tien uur's morgens aan den hoofdingang aan en vroeg de „Frau Grafin" te spreken. Op Carter's raad had ;ik mijn snor afgeschoren en mijn Ikaalgeschoren; gezicht, miijn vilten hoed1 en donkere overjas gaven mij! alles bij; elkaar geloof jki wel een' net en latsoenlijik uiterlijlk, zooals ieder graag van een oppasser ziet. 'Nlui za'ten Mlonica en ik satnen ddn toestauid te overdenkan. „Duifsche bed'ienden1 probeeren altijd. hun meeSters te beglnren en; af te luisteren," zei ze, „maar we zuillen Mer niet gestoord! wor den. Die deux (komt uit in Gerry's kamerhij sliep, toen ik hier binnenkwam. Ik zal je straks bij; hem brengen1. Vertel me nu eens al les over jezelf... en; over Francis!" En ik vertddte haar weer, maar nu uitvoe- riiger, alles wat ik van Francis wist, van zijn zendlitaig naar 'Duitschland en1 van zijn lang sti'lzwijigen. „Ik hand'ellde MJ ingeving," zd ik, gelool Miaax .item. Ik few r«0tl«Mht vatwdlidl ,maar mij, ik dteied naar mijn beste weten. alles schijnt tegen1 mij saam te spaa- UIT EGiMOND A AN ZEE. Zondagmiddag was een talrijke menigte in de omgeving van het hotel „De Vergulde Valk" op de been om getuige te zijn van de openbare seance van den 'heer Maloitz. Een vrij ingewikkelde opdracht was samengesteld en gelukte wonderwel. E'en luid applaus dankte den heer Maloitz voor zijn schitterend geslaagde stance, die bijna anderhalf uur duurde en door velen per rijwiel gevolgd W3'a Avonds was de groote zaal van de Ver gulde Valk eivol om verdere proeven. van telepathie, suggestie enz. te zien afleggen. In de Raadsvergadering van 22 September was afwezig de heer E. de Vrij. Ingekomen stukken a. Verschillende besluiten bleken door Ge- deputeerde Staten te zijn goedgekeurd. Om- trent de geldleening was bericht, dat dit col lege zijne beslissing verdaagd had. b. Schrijven van den heer E. de Vrij1, die daarmede, bedankte ate lid van den Raad. c. Idem van het Burg. Armbestuur, dat de heer Roobol tot 6ecretarte-penningmeester gekozen was. d Schrijven van het Bestuur der Vissche- rijschool. dat de vereeniging den grondaan- koop a 7 2,50 per vierk. Meter aanvaardt. e. Acte van borgtocht van den nieuwen ge- meente-ontvanger. Alle stukken werden voor kennisgeving aangenomen. f. De Visscheriischool had een verzoek om subside ingediena. Zal op voorstel van B. en W. bij de begrooting behandeld worden. g. De schoolschoonmaker J. Wijker vroeg verhooging van salaris. 'Zijn verzoek was te laat binnengekomen. Werd gesteld in banden van B. en W. h Het gemeentebestuur van Bergen hac een uitnoodiging gestuurd om zich aan te sluiten bij een actie voor medezeggenachap der buitengemeenten inzake de Alkmaarsche inrichtingen van onderwijs. Werd voor ken nisgeving aangenomen. i. De heer M. C. v. Wijhe, die op het Kur- hausvlak gaat bouwen, verzocht de gemeente te willen zorgen voor den buitenaanleg van gas, water en electriciteit. De kosten bedra- gen ruim 500. B. en W. stelden voor die kosten te doen dragen door adressant, met dien verstande, dat, wanneer mettertijd andere perceelen ge- bouwd worden, die op de te leggen leiding aansluiting krijgen, de nieuwe eigenaars dan naar rato in ae kosten moeten bijdragen door een gedeelte aan adressant te restijuee- ren. Met deze regeling bleek adressant zich te kunnen vereenigen. Na eenige discussie werd aldus zander hoofdelijke stemming be- sloten. j. Bij den gemeente-ontvanger was een schrijVen ingekomen, vergezeld van een be- drag van 2,50, dat door N. N. gezonden was, omdat ae gemeente zoo arm was B. en W. stelden voor dit bedrag in dank te aanvaarden en te storten in de kas van het Burg. Armbestuur. Aldus besloten. k. Aangeboden werd de gemeente-reke- ning over 1920, vergezeld van andere stuk ken betreffende de gemeentebedrijven, het gasthuisfonds, den straatweg, het distributie- bedrijf. De rekening was afgesloten met een debet van 197584,11 en een crediet van 237702,3514, met een saldo derhalve van raakt im een wamet van de meest verschrik- kelijke complicaties, die met den Troon in ver- bandl staan." „Met over tobben;, Des," zei ze, terwijl zij voorover steunde en haar kleine hand1 op mijn arm legde, „het was ter wille van Fran cis; jiji en ik zouden alles willen, doen om hem te helpem, is het niet?... als hij nog in lcven is. Spontaan handelen is nog zoo kwaad niet, achteraf beschouwd. Als ik eens vroe- ger spontaan hadi gehandeld, zou onze arme Francis nu misschien niet in de moeilijikheiid' zitten, waaxin hij| nu verkeert..." En zij; zuchtte. ,yHet ziet er leelijlk genoeg uit, Des," gang ze voort.Misschien zullen- wij niet weer kans Ikrijgeni op een rustig praatje zooals nu; d'aar- om zal ik je nu lets vertelfen, dat ik nooit aan iemand anders heb verteld1. Ilk vertel het je al lean maar, dat je weten zulit, dat wat er ook gebeurt, je in mij altijd een- bondgenoote zult hebben bij je zoeken.... hoewel ik, gebonden ate ik ben', niet kan igd'ooven, dat 1: je ooit veell zal kunnen helpen. Je broer heeft miji ten' huwelijk gevraagd. Ik hielldl meer van hem, dan van ieder ander, dien ik ooit had onitmoet.... of sindis dien tijd heb ontmoet... Vadfer was gestorven, dus ik was absoluuit vrij' te doen- zooals ik wou, geen moeiiijikheden stouden in den weg. Maar je broer was trotsdh.... zijin trotsch was grooter dan zijn liefde voor mij, dat zei ik hem, toen wij; scheididen.... en hiji wilde niet van trouwen hooren, vo6r hij zichzelf onafhankdiijk had gemaakt, hoewel ik genoeg had1 voor ons bei- den. Hiijl wilde, dat ik cen of twee jaar zou wach'ten, tetdat Mj zijn zaiken op dreef zou hebben, maar zijn trolts maakte miji boos en ik weigerde. Zoo gingen we aan t kibbelen en ik gimg op reis met mevrouw Rushwood. Francis Rckreef aooit; alles wat ik van hem hoorde was soi «n< dam asm; klsime oyarining im jeuw 40178,24Va. Zij werd ter onderzoek opgo- dragen aan een commissie, waartoe gekozen werden de heeren Snoeks, Medik en Jonker, die deze benoeming aannamen. B. en W. stelden voor de gelden voor de aan P. Wijker toegestane hypotheek van de regeering op te nemen. Aangenomen. Omtrent de geldleening, waarover bij de ingekomen stukken sprake was, deelde de voorzitter mede, dat nader door Ged. Staten gemeld was, welke wijzigingen dit college wenschte. Zij betroffen duur en aflossing en het Dag Bestuur stelde voor aan de wen- schen van Ged. Staten tegemoet te komen. Zonder boofdelijke stemming aangenomen. P. Groen, Musschenbuurt, bad den wensch geuit 3 vierk. M. gemeentegrond, waarop een gedeelte van bet door hem bewoonde huis gebouwd was, aan te koopen. B. en W. stel den voor hem dat stukje voor 7,50 af te staan. Goedgekeurd. De „P.E.N." wenschte wijziging in het stroomleveringscontract. B. en W stelden voor daarmede accoord te gaan, behalve met het voorstel betreffende de huur van het transformatorgebouwtje. Volgens de commis sie voor de bedrijven zou dat de gemeente de eerstvolgende 30 jaar pl.m. 80 per jaar meer kosten. Zonder hoofdelijke stemming werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Bericht was ingekomen, dat de gemeente verplicht was voor een weduwe, die in een krankzinnigengesticht verpleegd werd en wier pensioen door de gemeente gemd werd, aan het Rijk en de Provincie een gedeelte daarvan at te staan, resp. 57 en 120. B. en W. stelden voor de begrooting in verband daarmede aan te vullen. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Benoeming Hoofd Vervolgonderwijs. B en W. stelden voor als hoofd te benoemen den heer J. G. Bosschaart, hoofd der openbare school. Wat de overige leerkrachten betreft meende het Dag. Bestuur dat het gewenscht was, de benoeming daarvan over te laten aan B. en W. Het was niet altijd gemakkelijk ge- gaan voldoend personeel te krijgen, zulks in verband met de Visscherijschool en andere omstandigheden. De heer Snoeks vroeg voor hoe lang de be noeming gold. De bedoeling was het hoofd voorgoed te 1 benoemen, de leerkrachten voor een jaar. De heer Snoeks informeerde, hoeveel sala ris aan dat hoofdschap verbonden was en vond, dat er onder de onderwijzers ook wel personen konden zijn, die daarvoor in aan- merking konden komen. Er waren er met hoofdacte ook bij, b.v. de heer Geensen. De voorzitter merkte op, dat genoemde heer reeds aan de Visscherijschool verbonden was en bovendien, dat B. en W den heer Bosschaart den meest geschiktm achtten. Bij stemming werd de heer Bosschaart met algemeene stemmen benoemd. Aan den heer" Medik werd in verband met diens opmerkingen ter vorige vergadering medegedeeld, dat er voor de gascommissic redenen waren geweest, waarom Wijker niet kon worden voorgedragen ate vast stoker aan de gasfabriek. Evenwel was binnenkort een dergelijk voorstel te wachten. Op de vraag van den heer Medik, welke die redenen dan waren, wilde de voorzitter in een openbare vergadering liefst geen ant- woord geven. Dit gold voor alle ambtenaren. Wilde de heer Medik beslist redenen weten, dan kon hij die in de geheime vergadering krijgen. Door de heeren Snoeks, Jonker en Medik waren schriftelijk eenige vragen gesteld. De heer Snoeks wilde weten, hoe het stond met de inning der achterstallige belasting over 1918, 1919 en 1920. Het zou een reuzen- strop zijn, als daar niets van kwam. Van be- slag leggen hoort men niemendal. De voorzitter antwoordde, dat over 1920 nog 11000 moet binnenkomen. E>e ontvan- ger is reeds bezig met beslag te leggen op de loonen, doch dat gaat niet vliegensvlug. Evenwel, er wordt aan gewerkt. De heer Snoeks: Men- hoort al mompe- 'len: „als de anderen niet vervolgd worden, betaal ik ook niet." De goede betalers zijn dan de dupe Wanneer, zooals deze week, een nieuw aanslagbiljet gebracht wordt, dan hoort men: „0, leg het maar bij de andere, dat is No. 5." Maar het heeft me, zeide spr., gefrappeerd, dat menschen, die wel wilden betalen, afgewezen werden, 'omdat ze niet het voile bedrag meebrachten. Ik zou meenen: aanpakken maar. De rest komt dan ook wel. De voorzitter merkte op, dat wanneer het kohier executoir verklaard is, het achterstal lige ineens betaald moet worden. Bovendien brieven. Mevrouw Rushwood was verbazend gesteld op titels, en ziji sleepte mij! van het eene hof naar het andere, altijid1 uitikijkend naar-wait ziji noemide een' geschikte voor mij. In Weenlen' onitmoetten wij' Ra witz... hiji zag er goedi uit, had een preftige mamier van optredien en scheen werkeiijk veel van mij te houden'. Wel, toen' gaf ik Francis nog een kans. Ik schreef hem- een vriendelijken brief, waarin ik hem vexteldie, dat Rachwiitlz mij ten huwelijk gevraagd) had, en 'ilk vroeg hem zijin oordeel daarover. 'Hiji schreef miji een' onhebbelijiken brief terug, een Ikwaadaaxdigen' brief, Des. ,,'Ieder meisje, dat gek genoeg is om zichzelf voor eeni titel te verkoopen," schreef hij1, „ver- dient ten voile een Duiisdien ech'tgenoot". Hoe vindlfi je d'at?" „Goeic, arme Francis," zei ilk, „hij hield onit- zettend veel van je, Monica „Wel, zijb brief gaf dten doorslag. Ik trouw- d'e met Rachwiitz.... en ben vanaf dat oogen- bl% altijd ongelulklkig igeweest. Ik zal je niet vervelen met een lang vehaal van al de ver- drietelijkheden van mijn huwelijk. Ik zal ook niet gaani hui'len hbor! Dat doe ik itrouwene ook nooiit. :Kaxl is geen slechte man en hij' is'm gentleman, maar zijn liefdesgeschiedenisjes en; zijn braspaxtijlen en zijn heele manier van den ken... alles was z66 verschillendi van datgene, waaraan ifc gewioon was. Ein je weet, toen hd) ik hem verlaten..." „Maax Mlonica," riep ifc uit,... wat doe je dan hier?" Zij zuehtte moe. „Ik ben een Duitsche door mijn huwelijk, Des", zei ze, „dat moet je niet vergeten. Het land! van mijn man... mijn land dus... is in oorlog en1 de vrouwen moeten hun plicht doen, waar haar hart ook: :s. Karl heeft miji nooit gevraagd1 terug te komen, dan kan ik tot zijn ear zeggen. Ik kwam.' ulf mijizalf, omdat ik voddla, dai nijn plaaki iter was. Dus gs ik zou het systeem-Snoeks niet dougeu, omdat t aanleiding zou geven om steeds langer te wachten. De menschen zijn nu eenmaal in overtrading en dat brengt noodzakelijk on- aangenaamheden mede. De tweede vraag van den k«ec Snoeks bs- trof de aansluiting van het gas naar den Hoef. Is besproken in de gascommissie, ook door B. en W. Deze laatsten moeten nog eenige gegevens hebben van den dixecteux, die op reis is. Verder had de heer Snoeks gevraagd, hoe het stond met de handhaving der plaatselijke politieverordeningen. Midden in het seizoen rijden de ierwagens. Zelfs passeerde er een de schoolkinderen, die op 31 Augustus in op- tocht nar dfti trein gingen. De melkboerea schijnen weer aardig aan het pompen te zijn Worden er nog monsters genomen? De voorzitter antwoordde, dat het geval van 31 Aug. hem bekend was en dat de poli tic zich ermede bemoeid had. Wat de tnelk betrof, daar zal weer eens op gelet worden. De heer Medik: Ze zijn nu alvast ge- waarschuwd. De heer Snoeks wilde nog even opmerken, dat hij volstrekt niet de bedoeling had aan- mericing te maken op de dienaren der politic. De vragen van den heer Jonker betroffen: a. Het onderhoud van den Hoeverweg en de zaodwegen. Is juist ook een onderwerp van bespreking geweest tusschen den burge- meester en wethouder de Graaff; b. grondverkoop villapark. De voorzitter had nooit meer iets vemomen van de heeren c. naleving van Raadsbesluiten. Betrof in hoofdzaak het reeds door den heer Snoeks besprokene en verder het cigarettenrooken, het staan voor de winkelruiten; d. de Riiwielpadvereeniging. Medegedeeld werd, dat deze zich tot Ged. Staten had ge- wena om steun. Verder was er niets van bo- kend. Het rijwielpad bij Bergen is een parti- culiere ondememing; e betaling dorpslasten. Mogen geruat bij gedeelten elke week betaald worden; na- tuunijk niet het achterstallige. Des heeren Mediks vragen betroffen: a. het al of niet gemakkelijk verleenen van bouwvergunningen. Hij meende, dat er met twee maten gemeten werd en gaf daarvan een voorbeeld, betrekking hebbende op C. Wijker en Heere. Er bleek een vergissing van den burgemeester te hebben plaats gehad, doch er was geen kwestie van bevoorrecbting of trei- teren; b. het uitdiepen van welputten. De een mocht w&l, de ander niet. Er 'bleek verschil te bestaan tusschen uitdiepen en verdiej>en. Het eerste- is geoorloofd, het tweede bij veror- dening verboden. De heer Medik hield vol, dat er toch met twee maten gemeten. werd. De heer Snoeks: Dat is niet voor't eerst. De heer Medik vroeg, hoe nu de houding van B. en W. in de toekomst zal zijn, wat het antwoord zal wezen, „als iemand zoo gek is om het te vragen". De verordening zal ge- handhaafd blijven. De gezondheidscommisaie schrijft ook in dien geest De heer Jonker: Ate die commissie eens hier komt, zal ze nog heel wat meer vinden. c. Straatverlichting. Wanneer komt die? E>e menschen loopen 's avonds tegen elkaar op. Kwestie van zuinigheid. Kost pl.m. 1000, als't goed gebeuren moet. B. en W. zouden zelf wel gekomen zijn met het voor- stel eenige lantaams te laten branden. De heer Snoeks meende, dat de verlichting vanzelf moest plaats hebben. 't Whs de ge wone gang van zaken. De heer Jonker had ate lid der gascommis sie 't vorig jaar den directeur last gegeven do lantaams te laten "branden. De voorzitter bracht hem onder't oog, dat een lid der gascommissie daartoe niet be- voegd was. Die commissie moet werken in't belang der gasfabriek en zou dus geen meer gas laten verbruiken, dan de gemeente lief is. Hiema ging de Raad over in geheime zit- ting UIT SCHAGEN. „Sparta" van Schagen speelde Zondag al- hier een spannende partij tegen „Batavier I" van Helder. De match bleef lang onbeslist. Een paar minuten voor het sluitsein wist ,,Batavier" een punt te maken. Een liefhebber had voor dozen wedstrijd een medaiile beschikbaar gesteld. UIT BERGEN. De heer Jb. Blokker, alhier, is benoemd tot agent van politie te Amsterdam Aan de firma W. F. Stoel en Zoon te Alkmaar is opgedragen de levering van 140.000 straatklinkers, waarvan 65000 voor de gemeente en 75000 voor de Vereeniging van Polders en Oningepolderde Landen on der deze gemeente. naar bazars en naaikransjes en Roode-KruiS' matinee's en; trachit beleefd1 en vriendelijk te zijn tegenover de Duitsche vrouwen1 en te luisteren naar haax pochen en bluffen op hat Duitechel eger, haar huichelarij over Belgie, haar lasterpraat over de beste vrieniden, die vader en -ik ooit gehad hebben1, jullie Engel- schen! Maar dat ifc mijn plicht doe tegenover mijn man verbiedt mijin iet mijn vrienden te -helpen, wanneer zij in gevaar zijn. Daarom, je fcunt op mij: rekenen^ Des." En ziji stak miji haar namd toe. „Ifc wil ook openhartig zijn tegenover jou," zei ik, „wat miiji ook overkomen moge, je moet niet het gevoel kunnen hebben, dat ik je be> drogen' heb. Ik kan; niet veel zeggen, omdat een ander er kwaad -bij zou kunnen varan, mijn geheiim te deelen, en wanneer ze mij te pak- ken kregen en' eenige connectie tusschen jou en mij; op't spoor kv^amen, zou het betex voor je zijin van niets af te weten'. Maar ik wou je dit vertellen. Er staat iets op het apel, dat veel meer weegt dan mijn eigen behoud, zelfs meer dan dat van1 Francis. Ik geloof niet, dat ik bang ben om te sterven: als ik hier ont- snap, zal ik wtaarschijnlijk vroeger of later aan het front gedood worden, maar het is terwille van de zaak, dat ik bedoel, dat ik le^ vend naar Engeland teruig wil keerea." Monica lachte vroollijk. Waarom1 denlken- mannen toch altijid1, dat wij dwaas zijn?" zei zc. „Je bent gevaarlijk om mee te doen te hebben. Des, dait weet ik, ook zonder dat ik mijin; noofd pijning over oude geheilmen. Maar je bent mijnv riend en Francis* broer en ik zal je helpen. LuiSter nu eens! De oude von Boden was gisteravond op die partij-; hij kwam laat, Ru- di van Boden, vertelde hij- mij, moet berieh- ten bmiigen naar Roemenie, naar Macken- sem)i hoofdkwartier. Wel, ik itelefoneerde den oudaa bua vawofl— m www kmm. «f Bud& een pakje voor mij wilde meenemen naar Karl. Hiij: zei, d'at -hij! dat graag zou doen en de ges neraal komt hier vandaag tegen de lunch om het te halen. Von- Boden- is een oude dwaas, die achter alle vrouwen aanioopt. Hij heeft het op't oogenblik op mij begrepen, ja zeker, mijln- heer! Ik dtenk wel, dat ik zou kunnen uitvin- den, hoever het nu met jou geval staat. Er staat vanmorgen niets in de krant oiver, die zaak in het Esplanade-hotel. Maar natuur- lij-k, zulke dingen worden nl'tijd' in- den doof- pot gestopt." ,,-In de gegeven omstandigheden zal hij wel niets loslaten," wierp ik tegen. „De Keizer i® er ten slotte in betrokken...." „Mijn beste Des, in dit land hebben ze In militaire kringen zoo'n lagen dunk over vrouwelijk verstand, dat de vrouwen' van tni- litairen, die aan het hof komen, dikwijls veel beter op de hoogte zijn1 dan de generate staf. Von Boden zal miji alles vertellen, wat ifc we ten- wil." Wat een bewonderenswaardige vnouw was zij1! „DTe vriend1 van Je met zijn klompvoet", vervolgde zij, „daar ben' ik benieuwd naar. Hliji moet een persoon van groo-t gewicht zijn, t naar de ge- dat hiji met een extra trein regelj Sarticuliere vertrekken van den/ ■acht wordt, waar slechts heel schen ooit worden' toegelaten, di je. Maar ifc hem- nooit van hem is beslist geen- ambtenaar van hef 1 is ook niet het hoofd van de politicked dat is Henninger, een; vriend van Karl. Maar er zijn nog andere bdangrijke personen, die in de duistemis werken in dit land en ik denk, dat die klompvoet er ook zoo een is.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5