fnouw op den Bergerweg, nabij de lste brug vanaf Alkmaar, door een zonder licht rij- dend, oobekend gebleven pereooa, aange- rand. De juffrouw was geweldig gesdhrokken. 'Door de komst van eeni sterk verlichte auto en' landbouwers met Lantaaras, die op het gegil van de juffrouw kwamen toesndlen, koos de aanrand'er per rijwiel de vlucht naar Alkmaar, waardoor erger werd voonkomen. De veiligheid zou door eeni verlidhting van den Bergerweg, ten zeerste worden be- vorderd. Waneer de Bergermeer eenimaal geelec- trificeerd Is, zal het waarachijnlijk nog we1 eens zoo ver komen. Oevonden en verloren vooryerpen. Oevonden: Een grijze damesband- schoen, twee zilverbons h f 1, een bankbil- jet, een zwart ibonte poes, een rood f towed en ceintuur. Verloren een smalle dofgouden1 scha- kd armband met veiligheidskettinkj e, een le- dieren sigarenlkoker, een avaal zilveren bro- che met in het midden een wit been' en daar- omheen k'leine roosjes in gebrand zilver, een rood zijden kindermutsje met kwastje, drie sleutels aan een ring of touwtje, een pak ino- torgereedsdhappen, een broche. UIT SCHERMERHORN. Volgens een aanplakbiljet maakt de burge- meester onzer gemeente bekend, dat volgens bij hem ingekomen schrijven de heer commis- saris dfer koningin in deze provmcie, het voor- nemen heef t deze gemeente te bezoekea op Vrijdag 30 September a.s., en aisdan des na- middags 4»/« uur, in het gemeentehuia audi entie zal verleenen aan colleges en bijzondere personen, alhier gevestigd, die den commisaa- ris hun afwachting wenschen te maken of over het beheer en de belangen dfer gemeen te wenschen te spreken. Aanmelding voor de audientie moet vooraf ter secretarie geschieden. Voorts worden de ingezetenen uitgenoodigd door het uitsteken van vlaggen hun ingeno- menheid te kennen te geven met dit hooge be- zoek. UIT WARMENHUIZEN. Vrijdag was hier ter plaatse een dubbele gelegenheid om „uit te gaan". In het Patro- naat om de werkzaamheden van de ook te Alkmaar en Koedijk bekenden „Telepaat" te bewonderen, nadat deze 'smiddags een inge- wikkelde opdracht door het dorp aecuraat had afgewerkt, en in de kolfbaan van den heer Slikker de Dwerg-muzikanten, de aan- gekondigde stukken te hooren spelen. Het Patronaat was flnk bezet, doch de avondvoor- stelling van de Muzikanten-Dwergjes trok weinig publiek. 's Middags werd aoor hen een goed geslaagde kinderuitvoering gege- ven. I UIT SINT PANCRAS. Vrijdagnamiddag waren eenige kinderen met elkander spelende op den Bovenweg al hier, toen en hunner, een Duitsch meisje, een leegkind van den heer J*, t H., het ongeluk ad tegen een ander aan te stooten. Ongelufc- kig genoeg stootte zij zich daardoor met een stokje, dat zij bij het spelen gebruikte, in har oog. dat zoo gekwetst werd, dat zij ter behandeHng in het St. Elisabethsgesticht te Alkmaar moest worden opgenomen. Onder begunstiging van heerlijk na- jaarsweer vingen Zondagnamiddag de com- petitiewedstrijaen alhier aan. Vrona's le elftal verscheen met Schoorl II om 2 uur in het veld. Binnen 10 minuten wist Vrona te doelpunten en behield de lei- ding tot aan de rust, welke bereikt werd met een stand van 3—0. Na de rust maakte Schoorl II een goal, doch ook Vrona plaatste't leer door't vij-an- delijk doel wel tot viermaal toe, zoodat de match gewonnen werd door de thuisdub met 71. Beide voetbalclubs speelden in de 5 A klas van den N1. H. V. B. UIT NOORDSCHARWOUDE Bij de gehouden aanbesteding van de fun- deeringswerken voor de cokestransportbaan, welke in verband met de nieuwe inrichting van het bedrijf zal worden aangebracht, wa ren 3 biljetten ingekomen, als volgt: J. Henselmans, alhier, 6488; C. Klin- kert, Oudkarspel, 6600; Kl. Bruin, Oud- karspel, 6945,75. De begrooting was 6902. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund De afbouw van de kamerovens is reeds zoover gevorderd, dat ze binnen enkele we- ken in gebruik kunnen worden genomen. In de opgave van den uitslag der kolf- wedstrijden werd abusievelijk vermeld, dat de 2e corpsprijs voor gummiballen gewonnen werd aoor „Ons Genoegen" alhier met 409 punten. Er was reeds tegen deze toekenning ge- protesteerd en bij nadere telling is gebleken, dat „Stavast" te Bovencarspel 410 punten had en deze club alzoo de 2e prijswinner was. UIT OUDKARSPEL. De voetbalclub Wit-Blauw I speelde 'Zon- dag een vriendschappelijken wedstrijd te Spanbroek tegen Stormvogels I aldaar, met als uitslag 31 in het voordeel van Wit- Blauw. Wit-Blauw II spelde te Schoorl tegen S. V. V. Ill aldaar met 12 in het naaeel van Wit-Blauw. De eerste wagon buizen voor de water- leiding is bij de laadplaats alhier gearri- veerd, zoodat wel spoedig een aanvang met de werkzaamheden gemaakt zal worden. Als het zoo doorgaat staat ons den komenden winter aardig wat te wachten, daar Zondagavond to ariemaal toe het elec- trisch licht ons in den steek liet. De eerste keer duurde het wel een paar uur. UIT HEILOO. Vrijdagavond hield de afd. Heiloo van den R. K. Volksbond e'en druk bezochte algemeene vergadering Na opening gaf de heer B. Veltman het woord aan den heer Smits, secretaris der Brandstoffencommissie. Deze deelde medc, dat men na lange beraadslaging de levering van anthraciet en eierkolen aan S. Morsch al hier had opgedragen. De anthraciet kost f 3.25, de eierkolen 2,40 per mud. Dat is toedkoop, maar vergeten mag niet worden, at als de brandstoftenhandel duurder is, de commissie nu haar werk doet en wel belange- loos voor de leden. Dezelfde commissie heeft ook haar best ge- daan om 400 mud aardappelen te krijgen, en ook daarin is zij naar wensch geslaagd in Friesland. Puike blanke aardappelen kosten f 5,20, red star 6,20 per mud, ingeladen Friesland. De kosten tot Alkmaar en naar hier komen daar boven. Deze zullen bij: een flink kwantum als deze zeker niet hoog zijn. Daarna werd verslag uitgebracht van het congres te Nijmegen. De afgevaardigde stel- de zich voor die indrukken over meerdere ver- gaderingen te verdeelen. De stof is zoo be- langrijk voor de standsorganisatie, dat deze niet in 66n avond tot zijn recht zou komen. Medegedeeld werd dat omtrent den steun voor de nagelaten betrekkingen voor het groote arbeidersgezin nog geen algemeene mededeeling kon gedaan worden. Daarna volgde sluiting. Gistermiddag speelde V. V H. I., alhier, tegen „Alcmaria Victrix V. van Alkmaar, hun eersten competitie-wedstrijd. De Alk- maarders verloren met 20. Gemengd Nieuws STERKTE LFOHTINIG 1921. Over het onderwerp „sterke lichting 1921" heeft de minister van oorlog een brief gericht aan de burgemeesters van den volgenden in- houd: Bij de wet van 9 September 1921 (St.bl. No. 1051) is bepaald, aat nit de wet van 16 Februari 1921 (Stbl. no. 60) het tweede lid van art. 2 vervalt. In verband hiermede ver- zoek ik u, aan al degenen, die van u een ken- nisgevrag ontvingen, ala bedoeld in het voor- laatste lid van den dezerzijdschen brief van 17 Februari 1921, afd. Dienstplicht no. 1410, spoedig te berichten, dat zij ala gevolg van de tot standkoming van eerstgenoemde wet niet ter inlijving bij de militie zullen worden opgeroepen. Nu hun bestemming ter inlijving bij de militie, welke door art. 2, tweede lid, der ge- noemde wet van 16 Februari j.l. voorwaarde- lijk kwam te vervallen, voorgoed is vervallen, zullen zij moeten worden gerekend te behoo- ren tot de personen, bedoeld in art. 2, eerste lid, onder lo.b. der Landstormwet. Vangt de landstormplicht voor dergelijke personen in den regel aan „met 1 December van het jaar, waarin zij hebben deelgenomen aan de lo- ting voor de militie (art. 3, eerste lid, Land stormwet) in dit geval kan deze regel tenge- volge van de getroffen bijzondere wettelijke maatregelen geen toepassing vinden en zal als datum van aanvang voor de landstorm plicht beschouwd behooren te worden, die waarop de wet van 9 September 1921 (St. Ct. no. 60) in werking treedt: dat is 9 October 1921. U gelieve, voor zooveel U aangaat, te be- vorderen, dat deze personen voor den land- storm worden ingeschreven, althans voor zoover zoodanige inschrijving niet om de eene of andere bijzondere reden (verleende vrijstelling) reeds heeft plaats gehad. Moet hun inschrijving voor den landstorm geschie den in een andere gemeente dan die, waar zij voor de militie zijn ingeschreven, dan ver- dient het aanbeveling hun namen te vermel- den in de opgaven. model 4, over de maand Augustus 1920 (zie hierbij art. 7, derde lid, van het Landstormbesluit) IN DE VAART GEREDEN. Donderdagnacht is te Haarlem, blijkbaar doordat de bestuurder ten onrechte meende dat daar een brug was, automobiel G 5526 in de Leidsche vaart gereden nabij den Stadsschouwburg. Drie inzittenden waren' spoedig gered, maar de vierde werd! bewus'te- loos aan den kant'gebracht Hij is in ernsti- gen toestand in het ziekenhuis opgenomen-. KORTE BERICHTEN. Woensdagavond o-mstreeks 10 uur out- stond een brand1 in- d'e mandenmakeriji van den heer J. J. te lElburg. De bijgebouwan en' een groote parfijl mandeni gingen in vlanunen op. Het hoofdgebouw kreeg eenige brand- en waiterschade. Verzekering dekt de schade. Heden wordt de koloniale school voor meisjes en vrouwen te 's-Gravenhage geo- pend. Ingmonden Stiikken. (Bulten varantwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname In deze rubriek bewijst geens- zlna; dot de Redactie er nude Instemt). Alkmaar, 26 September 1921. Geachte heer Rediacteur! Wilt U.Ed. zoo goed' zijn eenige plaats- ruimte te vergunnen voor het volgende stukje in uw veelgelezen blad? Bij voorbaat mija hantelijlken dank daarvoor. 'Een schrijven d'-d. 11 September 1.1. van Dr. J. M. v. Dam, houdende bericht der aanne- minig van zijn benoem-img tot heelkumdige aan het Stads-Ziekenhuis. Toen ik dit berichit las in uw jongste raadst- verslag, zoo, kan ik u niet zeggen hoeveel vol- doening miji dit bericht schonk en is hier mo de eeni mij-ner liefste en langgewenschte wen schen in vervuillingi gegaan. Als men vroeger op advies van- zijn ge- neesheer geopereerd moest worden door Dr. v. Dam, dan was men noodlgedwongenj aamgewezen op het St.-Elisabeth-gesticht, daar Dr. v. Dam niet in het Stads-Ziekenhuis mocht opereeren. Hoewel de verpleging in het St.-Elisabeth- gesticht niets -te wenschen- ovenlaat en boven alien lof verheven is, bracht toch een verple ging m het St-Elisabeih-gesiichit voor menig inwonendo arbeider of middenstander een schuldeuilast met zich mee waaronder men soms jaren Hang gebufct ging; vooral wiaim- neer, zooals ondergeteekende overkomen is, driemaal voor een operatie opname in het St- Elisabeth-gestidit noodzakeliijik was. Ik on- derstreep net „inwonend", want hoe schrei- nend was het niet, als men op de ziekenzaal lag met min- of onvermogenden uit andere plaaisen, die igeheel! voor rekeniug hunner ge meente in' het St.-El isabeth-gesticht van een behandeling door een specialist mochten ge bruik maken, terwiji vele Alfcmaarders zelf daarvan' wegens gebrck aan de noodige fi- nancien daarvan waren buitengesloten of zich daarvoor diiep k' de schulden moesten1 steken. Gelukkig behoort dit nu tot het verledene en is aan dezen achterlijken toestand een ein- de gekomen, dit is voor Alkmaar een felicita- tie waard en laten vooral de zoogenaamde ,kleine lui" dankbaar zijn dat Dr. v. Dam de benoeming als specialist heelkundige heeft aangenomen en voor hen nu ook eens die tijd is aangehroken d-at zij: wanneer het noodza- ktlijk is van en heelkundige behandeling dkxw een, spedefflst, aionde® oo«T«tonje5?Jtee fkancieele bezwaren gebruik kunnen ma ken, wat altijd hun recht was geweest, maar waar zij maar al te lang van buitengesloten waren. Tevens hoop ik van harte dal ook ande re specialisten hun practijken in het Stads- Ziekenhuis mogen uitvoeren, in het belang van de lijdende, min- of onvermogende me- deburgers. U nogmaals dank zeggende voor het plaatsen van mijn kgezonaen stuk, noem ik mij, Hoogachtend, Uw Ed. Dienaar, P. H. v. B. Mijnheer de Rediacteur verzoeke plaats voor onderstaande. Aan de inzendster van het stukje ortdertee- kend: M. J. Bronke—Pusch. Een Ministerieel besluit van- „kdertijd" (welke soort tijd is dit?) is nog geen wet van Perzen en Meden !Mlaar stuiurt u me s.v.p. een nummer van de Staatscourant waark staat dat men in nog te maken plannen voor huizenbouw geen sa- nitair hokje mag bestemmen voor badkamer desnoods met gemetselde badkuip. Als er werkelijik verbod voor zooiets gege- ven is door een minister zou het mij spijten voor zijn excellentie en zou ik gauw een audientie aanvragen om te trachten Z.E. dat besluit (misschien was It een principieel) te doen intrekken, terwille van't algemeen be lang. Zooiets (de RaadSzittkg van heden lever- die een bewijs) geibeurt meer uit versehillande overwegkgen. Dat besluiten herroepen worden is een be kend verschijnsel, even algemeen a'sdat bijv. door leden van wetgevende of burgerlijke col- lega's in het laatste zittkgjaar buitengewone prestaties worden verricht. Aangezien onder geteekende niet tot dezulkcn behoort, gaat uwe vergelijking ten deze k alle opzichten mamk. Dankend voor de plaatskg: 22 September 1921. A. C. BOL—DENIJS. Mijnheer de Redacteur. Dit is mijn antwoord op de verdediging, op mijn beschuldiging tegen den ontslagen vader van het Diaconiehuis. Het deed mij genoegen, dat hij, erkent, het leer ten diensle van zijn arme oud'jes te zij- nen bate te hebben gebruikt, doch hij- moet dan ook erkennen, dat hij met die schoenen des namiddags met moeder uit de stad is ge gaan. Wij hebben het hem en haar zelf hoo ren zeggen en's avonds is ons loon door den heer Trappel uitbetaald. De volgende week heeft de schoenmaker, toen wij weer zaten te werken, nog een paar pennen, die in de schoe nen zaten- er uit gestoken, wat licht gebeuren kan, en hen had pijn gedaan op de reis (Trouwens wie geeft k zulk een duren tijd zulke mooie schoenen weg). Ze staan immers die oude menschen niet. Daar moet men toch naar gekleed gaan, en ze loopen met die hoo ge hakken niet gemakkelijk, het zijn geen jon- gelui. Verder moet u de civiele zaak die ik te gen C. Turn heb gehad-, niet met hetgeen ik tegen u heb, verwarren (ik kom hier straks op terug). Ik beschuldig u, dat u 2 polissen, groot 118, eigendom van een ouae dame, die niets met de Diaconie meer had uit te staan, niet beter wetende of ze lagen k haar kast te mijnen huize, met opzet hieeft achiter- gehouden, om het geld, als zij dood was, op te vorderen en in den zak te steken. (De be- wijzen liggen voor de hand). Vkdt u dit niet schandelijk? U hadt het toch niet arm en als het niet was uitgekomen, dan hadt u geld gehad van iemand die een lamme, ongelukki- ge dame, 76 jaar oud, 18 maanden lang heeft verzorga met tobben en martelen. Mij; dunkt dat mijn vrouw het wel had verdiend en u, die wist hoe ongelukkig die dame was,, moest u voor zulk een feit schamen, laat staan om hooge woord-en en- eem toon aan te slaan tegen nette heeren, die blijde zij'n dat ze van u -af zijn. Verder wil u mij' herinneren aan de justitiezaken, door mij, opgeworpen in 1920 en die voldoende ziin weedegd. Daar is C. Tuin voor gedagvaard, maar niet u. Wil u daarmede zeggen dat uw vriend Turn nu vrij uitgaat? Hij gaat zoo vrij uit en heeft't zoover gewonnen hier te Alkmaar dat hij niet goed was gedagvaard k zijn kwaliteit en dan is het hier voor Alkmaar afgeloopen, maar de feiten zijn er niet minder om en om het nu voor het Gerechtshof te Amsterdam te krij gen, kan meer kosten dan ik te vorderen had (ik heb er moeite genoeg voor gedaan, doch zonder onkosten tevergeefs.) Doch mijn vrouw is het geld, wat zij zoo zuur verdien- de, kwijt, en daar zijn u en Tuin de oorzaak van en ik hoop, dat u beidien loon- naar werken krijgt, want aan zulk geld kleeft bloed. Om dat geld behoeft u mij niet naar het bestuur te verwijzen om het terug te krij-gen. Nu k m ik tot uw laatste zinsnede. Daar wil u mede zeg gen, dat uw handelingen jegens de verpleeg- den als het ware rondgebazuind worden door de levenden en de dooden niets kunnen bewijzen. Daar bedoelt u Dirk Ton mede en de oude juffrouw die bij mij ktem was. Nu ik u meer plezier kan aandoen, zal ik u door een levende laten prijzen (let maar op), ik zal een naam noemen. Donderdag j.l., 's namid dags half 3, komt een oude man, zoo wat van 78 jaar, bij mij instormen en vraagt: Ben ik hier bij Alleman? Ik zeg: Om u te dienen. Dan, zegt hij, kom ik u mijn dank brengen over uw ingezonden stuk. Wat heeft miij dat goed gedaan, precies zooals de vent is. Ik zegZoo, oude man, kom je ook uit de Dia conie? Ja, zegt hij. En wat kom je hier doen? vroeg ik. Toen zegt hij: Ik wou u even wat vertellen. Ik zeg tegen hem: Ga zit- ten, en wat is dat en hoe heet u? Mijn naam, zegt hij, is Riedel. Och, zegt hij, Alleman^, mijn vrouw is laatst in de Diaconie gestor- ven. Een tijd v<56r haar dood kreeg ze karae melk. Vader kwam op een keer bij haar 01 zegt: Hier is je karriemelk en als je ze voortaan weer wil hebben, betaal jij ze zell en als jij ze niet betalen kan, dan ga jij maar dood. Nu, Alleman, zegt hij, ze is dood ge gaan, het mensch trok het haar veel te erg aan, en de tranen schoten den ouden man in zijn oogen.Even later is hij naar huis gegaan Zulk een oude stakkerd zag ik met weemoed op zulk een hoogen leeftijd na en ik dacht: Hulde aan al de heeren, die hebben mede- gewerkt en er het hooge nut van hebben in- gezien om het edele echtpaar J. Broek zoo gauw mogelijk te ontslaan. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teeSeen fit, N. G. ALLEMAN, Kwakelpad 19. Alkmaar, 24 September 1921. NIEUW UITBREIDINGSPLAR Reeds lang was het mijn plan, eens een ar- tikeltje in uw veel gelezen blad te schrijven, maar steeds trok ik mij daar van terug, doch thans zal ik daar eens toe overgaan, vooral nu er wederom wordt geschreven over wel en niet dempen der Kooltuin, -te weinig laad- en losplaats, uitbreidingsplannen, nieuwe ver- keerswegen enz. enz. Ook ik wil hier wat over schrijven, doch hou daarbij voor oogen geen lapwerk, doch afdoend iets tot stand brengen:, dat strekt tot meerderen bloei der stad en verruiming van het verkeer. Treurig is het te noemen voor een markt- plaats als Alkmaar; zoo bedroevend als de groote voor- en najaarsmarkten moeten wor den opgesteld, zoowel die voor vee als die voor paarden. Het minder aangename der koemarkten zal ik hier maar niet noemen, doch over de paar- demarkten wilde ik graag deze opmerking maken, n 1. „het gevaar en de slechte gele genheid om te monstercn". Dit laatste vooral werkt klemmend op de Alkmaansche paarden- marfcten. Persoonlijk kom ik veel met .hande- laars in paarden in aanraking, doch eenpa- rig is de klacht hierover. Dikwijls durft men niet tot den koop over te gaan, omd'at er geen gelegenheid is een paard goed te beoordee- len, waardoor ook vele handelaren geheel wegblijven. Het is dan ook op die d-agea op de z.g. monsterbanen een wilde boel van heb ik jou daar, men ziet ze vliegen van den eenen kant naar den anderen, Yah links haar recht, zoo zelfs dat op de laatst gehouden markt een vlug jong paard daardoor te water ge- raakte. Als men dat alles ziet begrijpt men niet dat er niet meer ongelukkem op zoo'n dag gebeuren. Menigeen zal reeds denken: ja, maar dat kan niet, een verplaatsing kost mijn brood, doch diegenen wil ik even verwijzen naar wat reeds plaats heeft gehad. Is de groenten- markt niet. reeds verolaatst, is de paarden- markt niet reeds gedeeltelijk verplaatst, is daar toen ook gerekend op die zakenmen- schen, die daardoor schade hebben geleden? Ik geloof van niet, is het wel? Wanneer nu eens een raadsmeerderheid zou ontstaan van leden met een fijnen neus en die zeggen: „dte markten moeten worden verplaatst, want zij zijn ver van hygienisch", dan is dat zaakje al beslecht v66r men het feitelijk goed weet Ik heb ook aleens hooren mompelen de markten buiten de stad te willen doen houden. Dit alles kan echter voorkomen wordenze kunnen worden verplaatst en toch in de on- middellijke nabijheid blijven, doch dit kost de stad een offer en dit is, door het Vicioriepark te hersdiapen in een plein. O, dat mag niet, hoor ik al velen roepen, daar is het zoo mooi en waar moet het Victo- riebeeld dan blijven-. Doch dit weegt lang niet op tegen de voordeelen die hier uit voort kun nen komen en dit zijn mijn inziens de volgen de: lo. kan men hiervan maken een model marktterrein met monsterbanen, zoo aange- legd dat men verplicht is de eene baan heen te gaan en den andere terug, dus twee naast elkander, tevens alles zoo hygienisch moge lijk ingericht 2o. kan men over de geheele lengte vanaf Friesche Brug tot Bierkade een vasten wal- muur maken', waardoor meerdere los- en laad plaats vooral voor de Zaadmarkt verkregen wordt daar alles nau-w in verband komt met de bestaande graanbeurs; 3o. kan men in het midden van dezen wal- muur een flinke overgangsbrug over het N.- H. kanaal maken zoo breed dat voertuigen el kander er op kunnen passeeren en aan iedere zijde voorzien van een trottoir voor voetgan- gers, Deze bru-g kan in de plaais vallen voor de reeds veel bespro-ken Friesche 'brug en be staande Vlotbrug. Veel is er reeds over deze twee bruggen gesproken, doch zoo kan men die op hun oude plaats niet veranderen of vemieuwen dat zi] voldoen kunnen aan de eischen van het verkeer van heden, om- dat van de stadszijde de huizen te kort bij de bruggen staan, hetgeen bij open staan der bruggen een opstopping geeft, niet alleen voor wat er over moet, doch ook voor wat er passeeren moet en a 1 die veranderingen in mijn oog steeds lapwerk blijven. Deze nieuw te bouwen brug zal ook zeer ten -gerieve voor de scheepvaart zijn, daar dan een brug komt -te vervallen. Ook zou deze brug geheel ge- reed gemaakt kunnen worden, daar men zoo- lang de anderen kan blijven gebruiken. Wan neer men dan flinke toegan-gswegen maakt aan de overzijde van het kanaal, een in de richting van het verloop van het Oudorper- dijkje naar den Schermeweg, en 6en aaar het splitsingspuntweg Zeswielen en Munniken- weg, in schuinsche richting over het land van den heer Kramer, dan zal men daar een ver- keersweg scheppen welke aan alle eischen kan voldoen (ook voor plan-Huiswaarder- polder) 4o. kan men het zand van het Victoriepark gebruiken om aan de overzijde van het kanaal net terrein op hoogte te brengen, ten gerieve der wegen en zoo mogelijk voor bouwterrein, ook zou men er de Kooltuin mede kunnen dempen, doch ook dit raadsbesluit vind ik lapwerk, men komt hiermede van kwaad tot erger, doch niet afdoend 5e. kan het Victoriebeeld midden op het Vic- -torieplein -geplaatst worden tegenover de brug en zal daardoor nog meer tot zijn recht komen en wanneer aan weerszijden daarvan verkeerswegen warden gemaakt, welke zich op den Achterweg s-pli-tsen, zoo zal het ver- voer van en naar buiten steeds vlugger kun nen geschieden en geen opstopping voor het stadsvervoer meer plaats hebben. 6o. Zou men het blok huizen tusschen Hee- renstraat, Toornburg en Dirk Duivelsweg in de toekomst kunnen verwijderen en was het nauwe toegangsstraatje hetgeen Toornburg heet, ook opgeheven. Zie hier geacfate heer -redacteur mijn ge- dacht plan, wel grootscfa doch afdoend, en wie het niet met mij eens is dat dit noodzake- lijk is, kome maar eens des Zaterdagsmor- gens van 9 tot 1 uur in de omgevin-g van de Friesche brug zijn oogen den kost geven. Wat door stooping van het Victoriepark aan natuurschoon verloren gaat, komt aan markt- bloei dtibbd en dwans terug en wij houden immers toch nog natuurschoon genoeg over en dit mag dan ook gem reden zijn em meerderen bloei der stad tegen te houden, hetgeen den zakenmensdien ten goede komt, die wel met wat minder natuursdioon tevre- den zijn. Wenschende, dat dit schrijven tot emstige overweging ter zake dit plan moge leiden, en U, geachte heer Redacteur, bdeefd dank- zeggend voor de verleende plaatsruimte, tee- ken ik in afwachting op de dingen die komen zullen, EEN OPMERKER. Zeetff dingen STOOMV AARTLr JNE N. Stv. Mij. Nederland. Kambangan (thnisr.) vertr. 23 Sept v. Gi braltar. Kon. Ned. S tb. Ml). Pluto vertr. 24 Sept. v. R'dam n. Cascaes. Triton 'amr. 24 Sept. v. Amsterdam te Rott iNias (uiitr.) ventr. 23 Sept. v. Colombo. Roepat (uitr.) vertr. 19' Sept. v Djeddah. Bacchus air. 24 'Sept. v Rotterdam te Am sterdam. Deucalion arr. 23 Sept. v. Smyrna te Alex andria. Euiterpe vertr. 23 'Sept. v. Kopenhagen n. Am- sterd'am. Helena air. 23 'Sept. v. Pasages te Bilbao. Pollux arr. 23 Sept. v. Bourgas te Gonstant- za. Stdla arr. 23 Sept. v. Samos te Simyma. Zeus larr. 22 Sept. v. Gibraltar ite Mdilla. KonWest-lnd. Maild. Hleldter 'air. 22 Sept. v. Valparaiso te Talca- huano. Ceres vertr. 23 Sept. v. Cal'los n. Mollendo. Amor vertr. 24 Sept. v. Amsterdam n. Gu atemala. Rott. Lloyd. Sitoebomdo vantr. 24 Sqpt. v. Rotterdam n. Hamburg. Tambora vertr. 24 'Sept. v. Rotterdam1 m. Ba- tavia. Djambi- (thuisr.) vertr. 22 Sept. v. Marseille.' Mial-ang (uitr.) ventr. 23 Sept. v. Port Said1. Menado (uitr.) vertr 22 Sept. v. Djeddah. Tabanan (thuisr.) arr. 24 Sept. vm 6 u. ite Marseille. Holland-Amerlka Lijrt. Kinderdijfc, v. Patifrckust a. Hamburg en R'dam., vertr. 23 Sept. nam. v. Londen. BeukelSdijk verir. 24' 'Sept. v. R'dam n. Bos ton. Kon. Noll. Lloyd. Amsitdliand vertr. 24 Sept. v. A'dam- n. New- York. Brabantia (uiltr.) vertr. 23 Sept. v. Vigo. Drechteriand1 (-uitr.) vertr. 23 Sept. v. Per- nambuco. Holl.-Australil Lljn. Garoet vertr. 24 Sept. v. Rotterdam, n. Aus- tralie. M'alvolio (uiltr.) arr. 23 Sept. te Smyrna. Onsino arr, 21 'Sept. v. Rotterdam te Adelai de. Holl. Br.-1 mitt L'.)n. Kirkstall Abbey (uiitr.) air. 23 Sept. te Port Said. Holland—Oost-Aztt Lijn. Baam (uitr.) arr. 21 Sept. ite Oporto. Holland—Oost-Aztt Lijn,. Boeroe (uitr.) arr. 23 Sept. te Manilla Oldekerk vertr. 24 'Sept. v. 'Rott. n. liiamb. Delft (thuisr.) arr. 22 Sept. te Londen. Holland—West-Ajrika Lljn. Almelo vertr. 24 'Sept. v. Rott. n. W.-AMka. Amstdstrooan (thuisr.) vertrok 19 Sept- v Las Hercules vertr. 20 Sept. v 'Bliaye n. Since. Rott. Zuld-Amerika Lijn. Rietfontein vertr. 22 Sept. v. East-London n. Durban. Zuiderdijk (ithuisr.) vertr. 22 Sept. v. Bahia. Stv. Mij. Oceaan. Tantalus arr. 21 'Sept. v. Amsterdam te Ba- tavi-a. Teiresi'as, v. Jlapan n. Aimsterdam, arr. 22 Sept. te Londen. jtt&rktberichten. BOV E'NK'A'R S PEL „de Tuinbouw", 24 Sept. Heden 'besteedde men voor: Bloemkool I 59, II 3—/ 4.50, Hi f 1.20—1.80; Roode kooi 57.25: Witte kool 4J50—6.50; Gele kool 5.75 tot 8.50; 'Bieten 23—/ 35; Uien 4.50 tot 4.80, kleine uien 3.90j 4.25; Sla- boonen 7.50—/ 9; Augurken 4—50 ct. per K.G. iNCKORDSOHARWOUDE, 24 Sept. Julia 4.10; Schoolmeesters 4.30; Ei- genfaeimers 6.90; Blauwe aardappelen 7.70f 8.30; Bravo's 6.707.30; Roode Ster 6.60; Drielingen 3.90 4.10; 'Kroten 4.60; Grove uien 8.90— 9.50; Drielingen 7.207.80; Nep 9.60f 9.80; Peen 6.20—/ 6.90; Roo de kool 3.506,10; Gele kool 4.90 5.70; Witte kool 3.80—/ 4.40, alles per 100 K G Boswortelen 9.2011.50 per 100 bos. WARMENHUIZEN, 24 Sept. 1921. Roode kool 3.90; Gele kool 3:505; Witte kool 3.804.20; Uien: 9.40- f 9.90; Nep 9.80\—j 9.90; Dridingen 7.407.60; Peen' 6.40; -Schoolmees ters 55.50; Blauwe aardappelen 8 8.60. Aanvoer: 1800 K.G. roode kool; 5300 K.G. gde 'kool; 30000 K.'G. witte kool; 4950 K.G. uien; 1225 K.G. nep; 1400' K-G. peen; 4450 K.G. aardappelen. PURMERIEND, 24 Sept. Afslagvereenli- gin-g „Beemster, Punmerend en Omstr." 2997 mand Augurken: oiiddel 0.76, basterd 0.67, stek 0.38, grof fijn 2.30. bommien 0.32, fijn fijn 3.65 per mand (6 K.G.). Handel vlug. BROElK OP LANGEiNDIJK (Langedij- ker Groenitenvdling), 24 Sept. In de heden gehouden: veilingen werd beta aid voor: Bloemkool le soort (per 100 st.) 4.4)0 8.40, 2e soort 0.90—f 2.50. Roode kool 35.40, 2de soort li 2; Gde kool 3.60f 5.50; 2de soort 0.90—/ 2.50: Witte kool 3—/ 5.70; 2de soort 0.80j 2.10; Aardappelen: Blauwe 6.80f 7.80; Elgenheimers 7.30; Bra vo 6:50; Kleine f 2.10—f 2.90; Red 'Star 6.20—/ 7; Bieten 4.60; Gele nep 9.50 tot 10.10; Drielingen 7.10—/ 7.20; Uien1 f 9.5010:10; 2de soort 3; Losse wortelen 5.907'Slaboonen' 44.50, al les per 100 K G. Aanvoer 3100 st. bloem kool; 58000 K.G. roode kool; 65400 K.G. witte kool; 35000 KG gele kool; 10000 K.G. losse wortden; 18360 K.G. uien1; 1950 K.G. gele nep; 9750 K.G. aardappelen; 750 K.O. bieten; 10 KG. slaboonen. ft T fc, .1. n ,-flfin km ^1 - - u&2lR811A!gfBVQQC! IftMO £8Bj 5J50tS56E!CIB jltP1 j6-

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 6