DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1 p» safes ALBEBT V06BL. DINSDAG DlrecteurG. II. Kit At. IloofJrcdactcurTJ. N. ADEMA. 27 SEPTEMBER Si>. 226 ttonderd drie eu twin titrate jaargimg 1921 i Abotmcniciitsprija hij roorolttwtnllng per 3 ninnnrton f 2.—, fr. por post f 2.50. Ilowijsn. 5 ct. Artvortonticpr. 25 ct. p. rcppl, prootoro letters nanr plautsrufinte. Krieven franco N.V. Koeli- en Handelsdr. v.li. llorms. Coster Zoon, Voordara C9, Tel. Administr. No. 3. Red actio No. 33. Buitenland. DE STRIJD IN KLEIN-AZI5. Volgens berichten in de regeeringsgezinde bladen, welke bevestigd worden door den mi nister van oorlog Theotokis, is de Grieksche regeering voornemens de annexatie te pro- clameeren van het in Klein-Azie bezette ge- bied, dat coder Grieksch administratief en fiscaal bestuur zou komen. De verdediging en de ordebewaring van dat gebied zou. ge- niakkelijk kunnen geschieden door een betrek- kelijk zwakke krijgsmacht, hetgeen de gedeel- telijke demobilisatie en een vermindering van de levende strijdkrachten zou mogelijk maken. 't Zal de vraag zijn of de Turken zullen be- rusten in dien maatregel der Grieken. Volgens berichten uit Kenxalistische bron zou er een groote slag voor Eskisjehir be- gonnen zijn. De Grieken pogen voor deze stad tegenstand te bieden. De Grieken beginnen den terugtocht toe te geven, al doen zij dat in eigenaardige ter- men. Na den slag bij de Sakaria werd verder doordringen niet meer doelmatig geacht en werd er besloten op vaste stellingen terug te trckken. De Grieken zeggen niet waarom em verdere opmarsch niet noodig was en hopen zeker. dat men zal zijn vergeten, dat als doel Angora werd genoemd. Zoo werd over een front van 30 K.M. en in contact met den vijand de Sakaria weer overgetrokken en deze beweging uitgevoerd zonder verlies van materieel of amunitie Na den overtocht over de Sakaria werden de strategische plannen van het Grieksche le- ger zonder stoornis van vijandszijde uitge voerd en de door den vijand verspreide be richten over een ordeloozen terugtocht der Grieken en dergelijke moeten slechts dienen om bij de Turksche bevolking een gunstig beeld van den toestand te geven en de open- bare meening in West Europa te belnvloe- den. I let incident te Sifri Hissar heeft nieta te maken met den militairen toestand, bet was een aanval van rooverbenden op een zwakke afdeeling die gewonde Grieksche soldaten begeleidde. De verdere militaire opera ties zijn hierme- de voorloopig ten einde. De vijand1 is on1- machtig, het Grieksche leger ernstig te be- moeilijken zegt de mededeeling. De positie van koning Koustantijn zal niet aangenamer worden, nu hij de Grieksche drooinen niet heeft kunnen verwezenlijken. DE IERSGHE KWESTIE. Gister zijn nieuwe troepen en pantser-auto's te Belfast aangekomen ten einde bij't hand- haven der orde behulpzaam te zijn. Er is op- nieuw geschoten. Twee mannen zijn het hos- pitaal binnengebracht. Een groep arbeiders werd door de menigte aangevallen; verschei- den van hen werden ernstig gewond. Tijdens de ongeregeldheden werd er op de soldaten geschoten, die zoeklichten gebruikten en nu en dan genoodzaakt waren het vuur op de vijiandige menigte te openen. In het Noord-Iersche parlemenit heeft de premier medegedeeld dat besloten is de Spe cial Constabulary in somnrige gedeelten van Noord-Ierland opnieuw te mobiliseeren ten einde bij het handhaven der orde behulpzaam te zijn. Hij voegde er aan toe dat, dndien meer troepen vereischt werden, deze besch ik- haar zijn. Met den1 wapenstilstand schijnt men! het in Ierland zou nauw niet meer te nemen. DE WEST-HONGAARSCHE KWESTIE. De druk, uitgeoeiend door de groote mo- gendheden en het zenden van een ultimatum door de entente, zijn voor Hongarije een aan- sporing geweest, de bemiddeling van Tsjecho- slowakije te vragen. Het bernidaelingsvoor- stel, door Benes overhandigd, belooft de ont- ruiming van Burgenland, indien Oostenrijik zich onder garantie van Tsjechoslowakije ver- plicht, de stad Offenbtirg en omgeving over te geven. Verwacht wordt, dat de nota der regeering aan De Valera dezen morgen zal bereiken. De bewoordingen zijn nauwkeurig door elk lid der regeering overwogen. Daar eenige minis ters te Geneve of in andere plaatsen buiten Engeland vertoeven, is een uitstel onvennijde- lijik. Het zou onjuist zijn uit dit uitstel af te leiden, dat de nota uitvoerig zal zijn of een polemisch karakter zal dragen. Zij zal sfellig kort en ter zake zijn. DE SPANNING TUSSOHEN MuNCHEN EN BERLIJN. .'De besprekingen van den nieuiwen Beier- schen premier, graaf Lerchenfeld, met de rijksregeering, hebbeni een snel en gunstig verloop gehad. Het gesloten1 compromis moet nog door de Beiersche Landdagcommissie goedgekeurd worden. Allereerst werd de verordening van dert rijkspresident besproken. Men 'kwam overeen, in art. I de woorden „ter bescherming van vertegenwoordigers van den d'emcoratisch- republikeinschen staatsvorm" te lezen „ter bescheming van de vertegenwoordigers van het openbare lev en". Daardoor werd de vrees voor al te eenzijdige interpretatie weggeno- men. In zake bet krantenverbod wordt aan de politic der venschillende staten grootere vrij1- heid gelaten. Wanneer een Landelijke regee ring zich niet met een door den rijksminister uitgevaardigd verbod kan vereenigen, kan zij zich tot een scheidsgerecht wenden, nl. tot de eomm'-sie v«n den r^laraad voor Wranten- Bij1 de besprekingen over den uitzonderings- toestand in Beiereni wezen de Beiersche ver tegenwoordigers op de moeiilij'kheden van den toestand aldaar. Men kwam overeeni, dat de rijksregeering aan graaf Lerchenfeld een korten termijn tot consolidate van den bin- nenlandschen toestand in Beieren zal laten, na welks afloop de Beiersche regeering zelf den uitzonderingstoestand zal opheff en. DE RAMP TE OPPAU. Onder deelname van mini 70.00Q men- schen uit Ludwigshafen, Mannheim en den Pfialtz en in tegenwoordjgheid van rijkspre sident E'bert, de minister-presidenten van Beieren en Baden, den president van den Beierschen Landdag en van vertegenwoor digers van talrijke overheden en organisa- ties, werden Zondag op het kerkhof van Ludwigshafen de lijkplechtigheden gehou- den voor de slachtoffers van de ramp in de Badische Aniline- en Sodafabrieken te Oppau. Een reusachtige berg van bloemen en kransen lag op het algemeene graf in't mid den waarvan een groot kruis was geplaatat, waarvoor kinderen en familieleden van de slachtoffer gehuild lagen te bidden. iBij het graf was een met rouwfloers omhangen spreekgestoelte geplaatst. Toen de Duitsche rijkspresident, die zonder eenig ceremonieel aan het station te Mann heim ontvangen was, het kerkhof betrad, dat binnen het door de Fransche troepen bezette gebied ligt, ontmoete hij1 daar een Fransche militaire depuiatie, bestaande uit den bevel- hebber van de Marokkaansche divisies, ge- neraal Daugan, den plaatselijken comman dant van Ludwigshafen, kolonel Mariveaux en den vertegenwoordiger der intergeallieer- de Rijaland-commissie, kolonel Mennetier. Generaal Daugan legde een1 krans op het graf en begroette den rijks-presideni met een korte toespraak, waarin hij verklaarde hoe diep 'het rransche bezettingsleger was ge- tronen door de r.amp welke deze streek had geteisterd en waarin hij zeide dat de Fran sche deputatie, na aldus van haar deelne- ming te iiebben doen blijken, het kerkhof ver- laten zou om het mogelijk te maken dat de bevolking door een nationale plechtigheid haar dierbare dooden eeren kon. President Ebert antwoordende, betuigde zijn. dank voor deze weldadig aandoende hulde aan de dooden, en zeide dat aan dit graf van de slachtoffers slechts de gevoelens van men- schelij'kheid boven komeni, die geen grenzen tusschen de landen kennen. Daarop verlieten de FransChen, wier tact- vol optreden een uitnemenden indruk rnaak- te, het kerkhof. Eeni mannen-zangkoor uit Ludwigshafen zong eenige liederen, en daarna voerden ver- schillende sprekers het woord1. Bij de plechtigheid voerde namens de di- rectie der ontplofte fabrieken de stichtex er van, dr. Besch, het woord. Zijn woorden werden met bijzondere spanning door de me nigte aangehoord. Hij verklaarde dat hij het zich een plicht achtte een verklaring te ge ven van de oorzaak van de ramp. Hij1 schet- ste de moeitevolle en gevaarlijke proefnemin- gen, die langen tijd vbor den oorlog in de stikstof-industrie uitgevoerd werden. Toen de eeonomische gevolgen van den oorlog het Duitsche volk een slechte voeding gebraCht hadden, waren wij zeide spr. gedwon- gen de industrie nog verder uit te hreiden. Zoowel voor de proefnemingen als voor de fabricate werden altijd de noodige voor- zorgsmaatregelen genomen. Hierin treft der directie geen echuld. Een nieuwe onbekende natuurkracht heeft de tot nu toe opgedane ondervindingen weer tot staande gemaakt en met schrik hebbeni wij' gezien, dat de stoffen, die bestemd1 waren de menschelijke voeding te verbeteren, zich plofcseling als een gruwzame vijand hebben doen kennen. Dr. Besch besloot zijn rede met de belof te, dat de direotie der fabrieken al het moge- lij'ke zal doen voor de weduwen en' weezen en dat een duurzame herinnering aan de dooden zal worden opgericht. President Ebert zeide in zijb toespraak dat voor de geteisterde bevolking zal. worden ge- daan wat mogelijk is en bracht dank voor de vele bewijzen van belangatelling, die in't bij- zonder ook uit het buitenland waren ontvan gen. Het berichte, dat onder de puinhoopen van de verwoeste fabrieken nog levende per- sonen zouden zijn, die door teekens zouden trachten zich verstaanbaar te maken, is niet juist. Het totaal aantal der onmiddellijk gedoo- den bij de ramp te Oppau bedroeg volgens de laatste mededeelingen 360. Inmiddels zijn :n de ziekenhuizen te Ludwigshafen, Mann heim, Frankenthal en Heidelberg 155 zwaar pewonden gestorven, waardoor" het aantal dooden tot Zaterdag 535 bedroeg. Bij het ongeluk zijn 95 pet. mannen en pet. vrouwen en kinderen omgekomen. 75 pet der gedooden woonden in Ludwigshafen en Oppau, terwijl de overigen uit de omge ving kwamen. In de ooglijderskliniek te Heidelberg be- vinden zich onder de 40 personen die door het ongeluk blind ziin geworden, ook ver- seh'I'ende ionge meisjes. m-ntrent den toestand der beschadigde fa brieken te Oppau deelde de directie mede, dat de m"rh'nes. cempressoren en hooge-druk- annaxatcn geheel intact zijn gebleven. De ma chines gin een zelfs nog na deexplosie. De voornaamste vraag voor de chemikers vermt de onheldering der vraag, hoe het kwt. rfet dt tw*^t MtpleHttf pm 1 den na de eerste plaata had. De chemisch-technische commissle uit Berlijn zal te Ludwigshafen komen om deel te nemen aan het onderzoek oaar de oorzaak van het ongeluk. De Badische Anilin- und Sodafabriken heb ben 12 millioen mark geachonken voor het plaatselijke hulpcomitd. DE DUITSCHE SOCIALISTEN EN DE VOLKS'PARTIJ. Rijkskanselier dr. Wirth heeft gistermorgm de leidera van de coaliie-partijen tot een be- spreking uitgenoodigd om met hen in de eer ste plaata de fundamenteele vraag to overwe- gen onder welke voorwaarden de thans uit centrum, democraten en sodaal-democraton bestaande rijks-regeering door toetreding van de Duitsche volkspartiji zou kunnen worden uitgebreid. Hiermede is de eerste officieele stap tot vor- ming van een regeeringscoalitie van sotiaal- democraten met de Duitsche volkspartij ge- daan. DE „VORWaRTS" OVER OPPER- SILEZIe. De „Vorwarts" komt op tegen het door het Internationaal Vak\rerbond geopperde denk- beeld van een autonoom Opper-Silezid. De, Duitsche soc.-dem. partij. ziet met leede oogen het onwaardige spel om het lot van het Saar- en Memelgebied1, en dat van O.-SileziS. Men late ona ons recht, zoo betoogt het blad, wij gevoelen intemationaa'l, maar men houde er eindelijk eens mede op uit Duitsch leer xiemen te snijden voor andere volken. De argumen- ten, die voor een blijven van O.-Silezie bij Duitschland pleiten, zijn werkelijk van ge- wicht. En de soc.-dem. partij van Duitsch land is werkelijk stork genoeg wn elken arbei- der in Duitschland, welke taal hij ook moge spreken, zijn recht en zijn vrijheden te waar- borgen. DUITSCHLANDS VERPLICHTINGEN. De onderhandelingen tusschen de rijksre geering en de entente over de ophef fing der eeonomische sanctie9 verloopen gunstig. De Duitsche rijkskanselier zette, volgens de Petit Parisien", in een onderhoud met Nol- let uiteen, niet te kunnen beloven, dat Duitsch land in staat zou zijn al het verlangdc te be- talen, doch hij kon wel verzekeren, dat men er zijn best voor zou d'oen. Wirth beklaagde zich verder over de geringe tegemoetkoming der entente, bijv. bij de opheffing der eeono mische sancties, die toch beloofd was. In een gesprek met een vertegenwoordiger van de „Corriere della Sera'1 verklaarde Wirth, dat de sehadeloosstelling in de toe- komst niet zoo vlot betaa^d zou kunnen wor den als het eerste milliard Wanneer Duitsch land verder in goud moest betalen, was een ineenstorting onvermijdelijk. Ten slotte sprak de rijkskanselier de hoop uit, dat ItaliS de Duitsche aanspraken op Opper-Silezie zal steunen. ZIS ADVEKTENTIU. POLEN EN RUSLAND. De Poolsche legatie te Parijs spreekt het bericht tegen, dat Polen een ultimatum aan de Sovjet-regeering zou hebben gezonden. Eveneens zijn de berichten over militaire toe- bereidselen uit de lucht gegrepen. De jongste nota, welke aan de regeering te Moskou is overhandigd, had betrekking op de uitvoering van zekere clausule van't verdrag van Riga. Ook de berichten omtrent agressieve plannen in zekere Poolsche kringen en den steun, die daarbij door de Fransche regeering zou zijn verleend, zijn onjuist volgens die mededee ling. DE GROOTSTE BALZAAL IN LONDEN. Alexandra Palace in Noord-Londen, dat jaren lang voor het publiek gesloten is ge weest gedurende den oorlog deed^ r dienst als verblijfplaats van Duitsche geinter- neerden wordt eerstdaags in oude glorie van tentoonstdlingen. volksifeesten, cnz. her- steld. De groote zaal zal worden ingericht tot openbare balzaal en een oppervlakte heb ben van ongeveer 12,000 vierkante voet. EEN FRANSCHE MILITAIRE MISSIE GEMOLESTEERD. De leden van deFransche militaire missle, die door de Italiaansche regeering is uitge noodigd tot bijwoning van de nerdenking van de nagedachtenia van de Fransche solda ten, die op Italiaansch grondgebied zijn ge- sneuveld, stond op haar reis van Turijn naar Venetie bloot aan vijandige demonstrates van em kleinen. doch luidruchtigen troep na- tionalisten en fascisten. Toen de missie to Venetie de kerk van San Marco verliet, werd zij uitgejouwd. Een der betoogere werd door den Franschen gezant te Rome, Barrere, die bij deze plechtigheid tegenwoordig was, bij den kraag gegrepen. Het publiek was zeer verontwaardigd over het optreden der natio- nalisten. Generaal Diaz en de minister van oorlog spraken op het kerbplein de menigte foe en keurden het optreden der betoogers af Een ice dezer menschen zijn gearresteerd. BOMMEN-WER'PERS GEARRESTEERD. De politie te Chicago is er in geslaagd de hand te leggen op een bendte bandietcn, die er haar werk van maakte door bom-aanslagen verwarring te stichten en dan hun slag te slaan. De politie had vemomen, dat de bende van plan was een sehoenmakerswinkel in de lucht te laten vliegen en daarom had: een aan tal rtaherehaur* zich in da omgeving van het bewuste huis verborgen. Toen de aanvoerder van de bende verscheen, met een bom in de hand, gelastten 40 detectives hem dat hij zich zou overgeven, waarbij zij hun revolvena op hem richtten. In plaata van zich over te ge ven, wierp de bandiet de bom naar het huis, met het gevolg, dat de geheele voorkant van den winkel vernield werd De bommen-werper werd doodgeschoten, terwijl 4 andere ledlen van de bende gearresteerd werden. De politie is van oordeel, dai door de arres- tatie een aantal misdrijven zal worden opge- helderd. TIENDUIZEND ARBEIDERS ONTFSLA- GEN. Uiit HBchst a. d Main wordt beridit: Men herinnerit zich', dat het vorige jaar die arbei ders der HBchsfer Fart>-werkte mat geweldl het directiegebouw binnen1 drongen en de direotie afrosten. Dergelijke exoessen1 hebben rich Vrtjdag weer voorgedaan. iDe aiheiders trachtten on der bedrciging geweld te gebruiken een duur- te bijslag af te dwingen. Onder den druk van deze bodteigingm' werd oorspronkelijk de eischi ingewilligdL maar de vereeniging van werkgevers in de cnemische Industrie verklaar de de concessie nietig. Daar onder deze om- standigheden het btdijf niet kani worden voortgezet, hebben de HSchster Farbwerke en de ktmstzijdefabriek Kelsterlbach hum fabrie ken gesloten en1 a Lie arbeiders en arbeidsters ontslageni. Het oniM-ag omvat meer dan 10.000 arbeiders en arbeidisiterB. Zoowel in Giiesheim alls to Hbchat hebben de aTbeider* gistennorgen de toegamgam tot de fabrietkm onder bewaktog geplaatst en de emploce's belet binnen te gaaa. De orde is overigens nergens verstodi. Die omiderhiaitoriinigien, welkB door den Landraad en de wethoudera van de atad Hochst met de vertegeawoordSgeni van het stafctogsbestuur en de vakvereen-gingen' heb ben plaata gehad1, leiddto tot een overeen^ komst, volgens welke d'e walterleidiing, de gas- fabriek en( de electrigche oentrale het werk zuillen voor de voedertog van de paarden' in de serum-aMeel'ing. !Het oleum-bedrijf, dat wainneer het eenmaal onderbroken is, slechts na maanden- hcrvat kan worden, Mijft intact. 'De Fransche districtgedelcgeerde dciftttfi een manifest tot de arbeiders met de mededee ling, dat hij rich niet wil mengen to den strijd tusschen' directie en arbeiders. Hij ver- zoekt d'e arbeidea allc diadan: van.' gewsld te vermijden. 'D'e bond van wergevens to' die aiemische to- dustrie dieelit mede: „De in de dagbladpers reeds geschilderde febeurtenissen' en verhoudingen hebben^ den ond aanleiding gegeven, ook de chemisdhe fabriek en; de techuische bedlrijven te Gries- heim te rituiten. ONGELUK OP EEN SPOOREAAN. Nabij het spoorwegstation van Bristol was een ploeg van acht arbeiders aan het weik aan den spoorweg. Toen er een goederen- trein aankwam, gtogen zij terzijde staan, op het andere spoor, juist toen een personen- trein om den hoek kwam, dien zij niet hadden hooren aankomen door het geraas van den goederemtrein. De personentrein reed midden in de ploeg arbeiders, waarvan vijf onmiddellijk werden ged'ood, terwijl een zesde kort daarna over feed. Een hunnej- werd levensgevaarRjk ge wond. Slechts ton van de acnt werklieden bleef ongedeerd. EElN VElR'DU ISTER'ING VAN 700.000 DOLLAR. 'De „Times" verneemt uit Toronto: Ralph Nathan Brenner, de directeur van de firma Brenner Co., d'iens zoon, onder-directeur van deze firma en de boekhouder Black Ford, zijn gearresteerd, verdacht van ver- duistering van 700.000 dollar, door verval- sching van de boeken bij de liquidatie der zaak. Men gelooft, dat zekere banken te New York bij het instellen van de vervolging zijin betrokken. De gearresteerdlen ontkenncn edi tor a He schuld en1 verklaren, dat de liquidatie van' de zaak gesohiedde wegens geleden vertiezen1 bij den handel to metalien en wisselkoersen. DUITSCHE LOCOMOTIEVEiN NAAR RUSLAND. iHet mtorschip „Odirf' heeft met 9 locomo- tieven en 0 tenders voor de 'Russische regee ring, zoomede met allerlei landbouwmachi- nes ala bijlading, de reis van Hamburg naar Rusland aangevangen. Daarmede zijn de le- veringen van Duitsche locomotieven aan Rusland begonnen. In totaal moeten 700 ge- leverd worden. De Duitsche Werf heeft thans opdracht gekregen de stoomschepen '„Caprivi" en „Ty- nemouth" voor het transport van locomotie ven om te bouwen. EEN REIS OM DE WERELD IN 17 DAG EN. Over enkele wcken zal te Parijs een herfst- tentoonstePing op luchtvaartgebied worden gehouden, bij welke gelegenheid ook plannen zullen worden gemaakt voor een luchtweg rondom de aarde, zoodat een reis om de we- reld in 408 uren mogelijk zou zijin.. Zoo'n reisje zou circa 9000 gulden ,kosten. In verband met deze plannen wordt er gesproken van reusachtige vliegtuigen, die noodig zullen zijn om de groote spron- gen te maken van Cairo naar Australie en van daar naar San-Frandsco. De reis van 17 dagen zou als volgt worden inge- deeld. Een vliegtuig dat op Maandagoditend 8 uur Londen veriaat, kan den vo'gendcn morgen om 4 uur te Koostauttoopel zijn en zal dienzelfden middag nog te Cairo aanko men. De groote vlucbt naar Sidney to Austra lia zou een week in bealag nemen. Den Za terdag daarop kunnen de luchtreazigera te San Francisco aankomen, na den Grooten Ooeaan te zijn overgestokea. New York kan van de Amerikaansche westkust al in twee dagen worden beredkt en dan rest nog die groote sprong over dec Atlantischen Oceaan naar Loadea. Tot duever ontbreekt aan dezen ketea rondom de aarde aog het luchttraject dwara over de 5till« Zuidzee. Er zijn nl. all vliegeri van Londen oaar Australia gevtogen en ook van New York naar Engeland en lucht-reizen van San Francisco naar New York zijn al heriiaaldelijk gemaakt. Zoclang echter ae vliqgers nog met langer achtereen kunnen vliegen dan thans, zoudlen voor het luchtverkeer over den Grooten Ooeaan en den Atlantischen Oceaan bestuurbare lucht- •chepen worden gSbezigd. WANTOESTANDEN BIJ DE NEW-YORKSCHE POLITIE. Zooals reeda ie meegedeeld, heeft de poli tie- commissaris van New York Enright, dezei- dagen voor een epeciale commiisisie van onder zoek naar de New Yorksche politie, bekecd, dat hij van een zekeren financier, mr. Ryan, dien hij tot Deputy Commissioner had be- noemd, een bedrag van 3GOO dollar had out- gen en dat een andere rijke assistant hem een auto ten geschenke hadl gegeven. Verechillende andere New-Yorkers hadden eveneens eereposten bij de politie gekregen, welke hun veel invloed verschaftea, en wa ir- voor zij gaame betaaldien, o.a. Rodman Wa- namaker, Allan, Coleman, Dupont en Edt mond Ouggenhdmer. De corr«pondent vas de Daily Tele graph" eeint thans nadere bijzonderheden ook over het jongste optreden dor New York- sdhe politie tegen. de werkloozen, aan zijn blad. Zooals men weet heeft de politie met knuppels op de betoogers 'lqs geriagen en is ze ook overigens zoo ontactisch en bnrtaal te werk gegaan, dat men thans algemcen hcr- vormingen rischt, waarbij hue het gebruik van 'knuppel en automatisch pistool slechts in buitengewone omstandighedlm wordt toege- staan. Algemeene veroc twaardigmg verwekte een politieageat, die er links en rechts met zijn knuppel op los sloeg, terwijl een aantal werk loozen door leden van do Gnnset-club een vereeniging van dames boven de 60 wer den getracteerd De „New York WorW wijst er op, dat door deze JKosaldrear®s.?slem:* der politie de wanorde siechia vcrhoogd wordt en dat mr. Ledoux, die, zooals men weet, zijn pogingen om een ..BlavenseulriF te houden, moeat opgeven, de New-Yorksdss burgers er aan heeft herinnerd, dat zij zell d« slaven zijn van het meest sutocratisch polk- ticstelsel van da wereld. Voor bovengenoemde commiasie heeft com- miasaris Euright ook nog bekend, dat verle- dfen jaar tegen 3000 van de 11500 politie- agenten in actieven dienst beschuldigtogeu van wangedlrag waren ingebracht. Vele offi- cieren en inspecteurs waren bovendier. schul- dig bevonden na beschu'digingea van diefstal, afpersing en meineed. Zij hadden echter slechts zeer geringe straffen gekregen. De commiasie zet haar onderzoek voort, waarbij verrassende feiten over de New York sche politiewereld' aan het licht komen. EEN PROFETF.ERENDE JAPANNER. De voorspellingen van den Japanschen zie- ner Kodamo Donsjo, betreffende de a.3. con- ferentie te Washington, hebben, naar dc ,,Fan East" meldt, in Japan groote bdang- stelling gewekt. De situatie in zake de ontwa- peningsproblemen, zoo zegt hiji, is gelijk vloeiend water. Water heeft geen vonn en eveneens zal de ontwapeningsconferentie in den loop der debatten tallooze aspecten ver- toonen. In tegenstelling mei wind en vuur, kan het water zich niet snel voortbewegen en zoo zal ook de conference niet eerder dan in den zomer van 1922 tot een overeenkomet kunnen geraken. Honderden opinies zullen worden gehoord en gelijk vloeiend water, dat plotseling in beroermg komt en onstuimig wordt, zullen de vertegenwoordigers lijden aan zenuw-uitputting. "De grootste moeilijk- heden zullen zich voordoen, wanneer de con ference de kwestie bespreekt, die met het wa ter in verband staan, n.l. de kwesties betref fende de Stille Zuidzee. Het zai vijf jaren duren.. voordat de ovrreenkomst in working treed t. AANSLAG OP EEN KAMERLID. Een bericht uit Parijs zegt, dat een onbe kende drie revolvenscho+en heett. gelost op het Kamerlid Rivage, die een rede had gehou den ter gelegenheid van het 'overreiken van een embleem aan een socialistische vereeni ging. Het Kamerlid is vrij ernstig aan het hoofd gewond. AMERIKAANSCH CREDIET AAN EUROPA. Volgens een bericht uit Parijs zou een syn- dicaat, bestaande uit een vrij groot aantal Amerikaansche bankiers het voornemen heb ben een leening van 500 millioen dollar voor de Europeescbe staten op de markt te bren- gen, teneinde Europa op deze wijze weer cre- diet te verschaffen. VLIJGGE REIS. Een Engelsch off icier is in zes dagen van Bagdad naar Londen gereisd. Hij vloog in twee dagen van Mesopotamia naar Egypte. De vlucht over de Syrische woestijn naar \mmon duurde nog geen 9 uur. Den tweeden dag werd Helispofis bcreikt en den deretan

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1