Binnenlancl Oemongd Nienws dag Aboukir. Veertig mtnuteu daama scheep- te de offider zich in, om de rest van da reis per boot en trein af te leggen. Hi} won zoo- doende 10 14 dagen uii KORTE BERICHTEN. Op Sitilie heeft een storm voorai to Pa- iermo en byracuse veel schade aangericbt. Te Syracuse zijn aile in de haven voor ankel lig- gende schepen losgebroken. Vele huizen wer- aen verwoest, docn er kwamen geen persoon- njae ongeiukken voor. Ut Lemberg wordt geseind, dat op maarschaik Pilsoedski revoiverschoten zijn gelost. Pilsoedski werd echter aiet getroffen. „Le Journal" maakt een grapje op den tand, die Lloyd George zich heeft laten trek- Ken, door op te merken „Laten wij maar ho- pen, dat dit de tand was dien hij ons liet zien". Voigens ontvangen berichten komen er steeds meer communisten naar Opper-Silezie. De intergealiieerde commissie is ervan over- tuigd, dat zij uit Duitschland alkoinstig zijn en heeft een protest naar Berlijn gezondea. Een onbekeade heeft te Oppeln op een Engelsch officier twee schoten gelost, zon- der hem te raken; de kogel ging echter door de pet van een onderofficier. De dader vlucht- te. Op 7 November zal voor het Hof van Assisen van de Seine et Oise het procea tegen Landru beginnen. De London General Omnibus Cy. zal met ingang van 30 September de loonen van alle bestuurders en conducteura met drie shilling per week verlagen. Er zijn bij; deze vennindering 10.000 man betrokken, van wie er een aantal met staking dreigt. Bij een schijnaanval op Metz door een vliegtuig-eskader is een der madiines bij. het opstijgen over den kop geslagen en in brand geraakt. De inzittenden zijn omgekomen. De betrokken subcommissie van den Volkenbond heeft als haar meening te ken- uen gegeven, dat de regeringen thans niet bij machte zijn, credieten aan Rusland te verlee- nen ter bestrijding van den hongersnood. De Poolsche Opperste Lrgerleiding heeft den opmarsch van Poolsche troepen en verschillende verplaatsingeni gelast. Op alle Poolsche spoorwegen wordt drukker verkeer gemeld. Warachau maakt daarvan het cen trum uit. Wat er nu weer aan den' knikker is? Te 'Stockholm is Zaterdag een En gelsch eskader aangekomen, bestaande uit elf schepen, vier lichte kruisers en zeven torpedobooten. Het zal heden naar Kopen- hagen en Gdtheborg vertrekken. Op den voornaamsten dag, Zondag, van het October-feest hebben het eerste Bei- ersohe ruiter-regiment en het derde Beiersche regiment veldartillere 'hun kameraadsohap- pelijk feest gehouden. Daarbij' waren aan- wezig veldmaarschalk prins Ruprecbt en kroonprins Leopold. Er heerschte groote geestdrift. Het zal wel een1 bedekte monar ch is tische betooging zijn geweest. De vroegere Beiersche minister-presi dent von Kahr heeft zijn functie als regee- rings-president van Ober-Beieren reeds aan- vaard en de opening van de landbouwten- toonstelling, welke tot het Octoberfeest be- hoort, bijgewoond. Op de widerbaan in KeuTen. reden Zondag twee motor-gangmakers tegen elkaar aan. De wielrenner wittich werd onder de machine bedolven en bekwam zeer ernstige verwondingen, waaraan hij zeer spoedig overleed. De beide gangmakers kwamen er met lichte verwondingen af. Heden vindt in Kopen'hagen een confe- rentie van vertegenwoordigers der Duitsche regeering met iDeensche gedelegeerdeni plaats, met het doel te komen tot een Duitsch-Deen- sche luditvaart-conventie, door welke de luchtvaarverbinden tusschen Duitschland en Dememarken verzekerd zullen worden. Aan een veregentwoordiger van „Le Pe tit Journal" deelde de heer van Karnebeek mede. dat hij een verlenging van het aan Frankrijk vcrleende crediet had voorgesteld. Onder leiding van den heer W. C. Schonstedt heeft Zaterdag te Wonnerveer de groepsdag van het Algemeen Nederl. Ver- bond plaats gehad. De heer N. A. Sluyter, die Doaderdag- nacht met een anto in de Leidschevaart te Haarlem gereden is. is in het ziekenhuis al- daar aan de gevolgen overleden. Te Tilburg is de 23-jarige ongehuwde remmer van de Staatspoor v., uit Rotterdam, die op een kolentrein wilde springen, onder den trein geraakt Hij was dadelijk dood. Oistermorgen omstreeks 11 uur is brand ontstaan in een boerderij aan den Spie- ring Homedijk, in den grooten IJ-polder. De brand, die in het voorhuis ontstaan is, ver- nielde de geheel boerderij, met uitzondering van een schuur, die door de Slotensche brandweer werd behouden. Ook de Amster- damsche brandweer verleende hulp. De in- borde'. die geheel verbrandde, was verze kerd F.en Duitsche huisknecht van den cate- honder B. te Almelo is er met 7000 van ziin patroon vandoor gegaan. In den nacht van Zaterdag op Zondag is brand uitgebroken in de boerderij van den hPPr Tonsen nabij He Roskam onder Prinsen- l,a<re Dp boerderij brandde geheel af. Van bet vpp vprd slechts een klein gedeelte gered \rerzekerin? dekt de schade. Wet het stoomschip „Rensselaer", van dpn Ron West-Indisehen Maildienst is gister- middan 12 mir van Amsterdam naar zijn nosf vertrokken de nieuwe gouverneur van Suriname, mr N. J L. Brantjes, oud-advo- r^at-p-pneraal bii het gerechtshof te Amster dam Gemeld wondtt, dfat Biriand1 nu weer wd Frankrijk zail ventegenwoordigen op die ont- waipeningsoonferentie te Washington. E>e an- dere gedelegeerden zwi'den zijn Sarraux en Jusserandl Wat de viexde persoon betreft, wordt nog geaarzeldl tusschen Viniani en Touch eur De Times betoogt uitvoerig dlat Duitsch- land het vredesverdrag niet nakomt wat be treft de legersterkte. Het zou aansturen op pp nleger van 800.000 man. Het blad be- veelt sterk toezicht der geallieeidlen' aan. Het aantal werkloozen in de staal-in- dustrie te Soiingen neemt sterk af. Het be- draagt thans nog slechts 400, tegen 2,000 in Juli j.l. In een nota aan de Engelsche regeering ontkenrt de Russische handelsde-legatie alle bolsjewistische kruiperij in het DliPLOMATIE 'EW DE SIOA'AiR. De Engelsche minister van buiteniandsche zaken, lord1 Oliarendde, was door geheel Euro- pa bekend on« zijn ooindeel over sigaren en... menschen. Op een kabinet-zitting verklaarde hi} eens: „Diplomatie is eene kwestie van ta- bak. Ik kan altijd eene moeilijkheid oplossen, indien ik van te voren weet, of de gevolmach- tigde Oavendisch, Laitahia of shag rookt. Ta- bak is de sleutel der diiplomatie. Zonder eene kist sigaren was een aiplamatieke conferen- tie biji Clarendon niet mogelijk. Alleen Napoleon hield niet vanr ooken. Hij probeerde eene eene pijp, eene prachtige die hem door een Perzischen diplomaat was ten geschenke gegeven. :Na de eerste itrefcjes smeet Hij: de pijp wag en' noemde den Pens „eem var- ken» Frederik de Gnoote echter hield dies avonds een1 soort ook-parlement,w aarbij de groote zaken wwdien besprokem. Mien rookte er dan Goudsche pijpen. Bismarck rookte enorm en' altijld op ge- wfchtige confereaties. Gambetta deed hetzdf- de. Van Mazzini wordt verteld, dat hi} eens zijn leven reddd met een sigaar. 't Was toen hi} te Lonidten woonde. Een bende wilde hem vermoonden. 'Mlazzini wist het. Toen de moor- denaars bijl hem binmenkwamen, zat hij kalm een sigaar ter ooken en' hiji presenfeerde on- middelijk ziin bezoekers er ook een. ;Dezen waren z66 tint het vekf geslagen, dat zi} zon der zaken te doem aftrokken. Mlogelijlk, zegt een 'Engelsch bladi, zal Lloyd George den Ieren ook wel een goede sigaar presenteeren, en wie weet met welke gevol gen: 8GHRIFTELIJKE VRAGEN. Op vragen van den heer van Sasse van Ysselt betreffende het nemen van maatrege- len tegen het droogloopea van- rivieren nabij 's-Hertogenbosch Is het den minister bekend, dat de Dom- mel en de Aa, alsmede de Dieze de open ri- olen der gemeente 's-Hertogen'bosch en haar omgving zijn en dat dientengevolge, nu we- gens de doorbraak der sluis in de Dieze nabij Crevecoeur deze rivieren droog loopen, ei" groot gervaar bestaat voor het ontstaan van besmettelijke ziefcten in gezegde gemeente en haar omgeving, daargelaten nog het groote nadeel, dat handel en nijverheid van dat droog loopen zullen ondervinden Is de minister bereid d'aarom zoo spoedig mogeQijk maatregelen, zij het ook al voorloo- pige, te nemen1, waardoor het mogelijk wordt gemaakt, dat gemelde rivieren weder haar water zullen kunnen behouden luidt het antwoord van den minister van waterstaat: Uit den aard der zaak waren de feiten in de eerste vraag genoemd den ondergeteeken- de bekend. Het spreekt vanzelf, dat de Rijkswater- staat onmidd'ellijk na het ongeval op 6 Sep tember krachtige maatregelen heeft genotnen. Op 12 September was dan ook het water in de gemeente 's-Hertogenbosch en omgeving weer zoo gestegen, dat gevaar voor den ge- zondheidstoestand niet meer te duchten was, en op 13' September d a.v. was de scheep- vaart op de Dieze en de Zuid Willemsvaart herstekl. JACHTWET. Op initiatief van den Burgemeester van Petten wordt aan den Minister van Land- bouw, Nijverheid en Handel een adres ge- richt, waarb in verband met de a.s. berzie- ning der Jachtwet, onder de aandacht van Z F.xc. wordt gebracht, dat voortdurend in nagenoeg alle duinen een groot aantal konij- nen wordt aangetroffen, welke dieren aan de aangrenzende landerijen, tuinen en bouwlan- den, belangrijke schade veroorzaken en dat het van groot belang geacht kan worden in dien bij de herziening der Jachtwet de konij- nen blijven gerangschikt onder de rubriek schadelijk gedierte" en dat de voortteling der dieren te alien tijde bestreden kan wor den Dit adres is ter mede-onderteekening ge- zonden aan de Burgemeesters van Callants- oog den Helder. Zijpe, Schoorl, Bergen, Fg- mond aan Zee, Castricum, Heemskerk, Wijk aan Zee, Velsen en Egmond-Binnen. EEN ADRES. Aan de Regeering en1 de Staten-Genenaal is het navolgend1 adres verzonden', door het Hoofdbestuur van Volksonderwijs. Geeft met verschuldigde eerbied te kennen het Hoofdbestuur van de Vereeniging Voilks- onderwijs", laatstelijk goed'gekeurd bijl Kon. Besluif van 24 Oct. 1916, dat de algemeene vergadierieg van deze vereeniging op 18 em 19 Juni j.l. te Utrecht gehouden, met ailgemeene stemmen aan het Hoofdbestuur heeft opgedragen. „ial datgene in het werk te stellen, wat er toe leiden kan, dat de vollgens de oude Wet opgeleide leer- krachten biji het lager onderwijs op dezelfde wiijize worden. gesalarieerd als zij, die de toe- komstige opleidiing zullen genieten," dat deze opdracht haar oorzaak en reden vindlt in a de biji de jongste regeling gebleken onvol- doendheid1 der salarieering van het onderwii- zend' personeel in! 'Nederland, welke on vol- doende salarieering ook nog in zich sluit de in 't bijzonder voor de betrokkenera grieven- de achtersteliing in salais van de tegenwoor- di'g in1 functie zijndC en de nog door de oude opleidiing te vormen onddrwijzers bij die leex- kraditen in de toekomst, die voigens de La- gerondCrwijsweit 1920 hun opleidiing zullen' ontvangen, en b de groote ongerusitheid, die bij de bijn'a 30.000 led'en van „Volksondierwijs" bestaat over het bestaande en1 voor komende tijden zoozeer dreigende tekort aan cnderwijskrach- ten, waardoor tot groote schade van het on derwijs aan en de ontwikeiing van' hun en and'erer kindereni, maar 'ail te vaak klassen naar huis moeteni1 worden gezonden of met andere samengevoegd', hier en daar zelfs dte geheele school moet wordien gesloten, zoodat te diien aanzien van een ontredderde tocstand moet worden! gesproken dit nog afgezien van de onmogelijkheid van het op deze wiize invoeren van de verbeterin- gen als de meer dan' noodzakellijke uitbrei- ding van de leertijd met een zevende leerjaar en net verkleinen der klassen, door de nieu we Lageronderwijswet in uitzicht gesteld; dat in bijgaande Mlemorie van' Toelichting op deze punten nog nader wordt ingegaan, deze uiteenzetting zi. duidelij'k aantoonrade, dat het 'Kon. Beslutt vmi 6 Dec. 1920 cSrto- gend herziening behoeft in de eerste plaats in dezen zin, dat het salaris van de in func tie zijnde en der nog voigens de oude Wet op te 'leiden onderwijzers gelijk worde aan' dat der toekomstige leerkrachten. Het adres is van een memorie van taelich- iting voorzien. DE AiRBlElD UN BROODBAKKERIJEN. Onder leiding van den heer dr. F. E. Posthuma, lid van den Hoogen Raad van Arbeid, hebben vergaderd de hooidbesturen van: die Ned. Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf; den Ned. Bakkers- bond; den Ned. R.-K. 'Bond van Brood-, Koek- en Banketbakkerspatroons; den1 Ned. R.-K. Bond van Bakkers en' Cacao-, Chocola- de en Suikerwerkenden Ned. Cenitralen Bond van Christelijke Arbeiders(sters) in de Bedrijven van Voedings- en Genotmiddelen:; den Neutralen Bond van Personeel in de Voedingsbedrijvenden Alg. Ned. Bond van Arbeiders(sters) in het 'Bakkers-, Ghocolade- en Suikerbewerkingsbedrijf. De vergadering kwam met betrekking tot het aanvangsuur van den arbeid in bnood- bakkerijen met algemeene stemmen tot de conclusie, dat uitzonderingen op het aan vangsuur van zes uur voor de grootere be drijven, waaronder te verstaan ondernemin- gen met ten' minste zes gezellen, mogelijk moeten zijn. Men wenschte wel het criterium wat be treft het aantal gezellen em het aantal inwo- ners der gemeente in de wet vast te leggen, doch door de arbeidersorganisaties werd vastgeh'ouden aan het standpunt, dat ver- gunningen tot het aanvangem om vijf uur met de ploeg door den minister niet mogen worden verleend, dan nadat de hoofdbestu- ren d'er werkgevers- en arbeidersorganisaties in het bakkersbedrijf zijn gehoord In overweging is gegeven te bepalen, dat, met inachtneming van het bovengenoemde, tusschen vijf en zes uur des voormiddag ar beid mag worden- verricht: a. in door den1 minister van arbeid1 aan te wij zen gemeemten of gedeelten van gemeen1- ten. b. in broodbakkerijen1, waarin ten minste zes bakkersgezdlen regelmatig arbeid plegen te verrichten en gelegen in gemeenten met een door den minister van arbeid vast te stellen bebouwde kom van ten minste 25,000 inwoners. De Nederl andsche Bakkersbomd erkenit de noodzakelijkheid, dat cfe grootere bedrijven vroeger dan zes uur moeten beginnen, maar verlangt een1 dergelijke tegemoetkoming ook voor de kleinere bedrijven1, die ten minste 50 pet. van hun productie niet rechtstreeks uit den aan de bakkerij verbonden winkel ver- koopen. Overeenkomstig daaromtrent is tus schen de organisaties niiet verkregen. De minister stelt in zijn voor-ontwerp voor, dat het verboden is deeg of brood. v6or negen uur des voormiddags uit de bakkerij te ver- voeren en' v66r tien uur des morgens te ver- koopen of af te leveren. De vier arbeidersorganisaties en die Ne- derlandsche Vereeniging van Wericgevers in het Bakkersbedrijf betuigden him volledige instemming met een vervoer-, afleverings- en verkoopverbod, zoowel van versch en1 opge- warmd, als van oud brood. De (Nederlandsohe Bakkersbond en de R. K. Bakkerspatroonsbond willen alleen het vervoer, de aflevering en den verkoop van versch en opgewarmd brood verbied'en.. In de tegenwoordige wet is de mogelijk- heid, dat aan bedrijven met zes bakkersge- zelleni twee uur vroeger dan het wettelijk gel- dend aanvangsuur arbeid mag worden. ver richt, bestaande in het deegmaken en oven- stoken (z.g. voorarbeid). De Algemeene Nfederlandsche Bond van Arbeiders in het Bakkersbedrijf wilde oor- spronkelijk deze bevoegdheid alleen' toestaan voor bedrijven met negen gezellen van 21 jaar of ouder. De NederlandsChe Vereeniging van Werk gevers in het Bakkersbedrijf stelde voor, voorarbeid toe te staan aan bedrijlven1, waar in fenminste zes bakkersgezellem van 23 jaar of ouder werkzaam zijn, welke biakkersgezel- len regelmatig per week het wettelijk toege- laten aantal uren ten behoeve van de desbe- treffende broodbakkerij arbeid moeten ver richten, waarvan per week ten minste 24 uur bakkersarbeid. 'De arbeidersorganisaties hebben zich met dit voorstel vereenigd. De Nederlandsche Bakkersbond echter wenschte geen leeftijd van een bakkersgezel met betrekking tot het verrichten1 van voorar beid, te zien opgenomen. Betreffende <ie mogelijkheid, in artikel 38 der tegenwoordige wet beTichaamd dat de minister aan alleenwerkende patroons ver- gunning tot nachtarbeid kan verleenen, in- aien daartegen met het oog op de belangen van anderen geen bezwaar bestaat werd met algemeene stemmen de wenschelijkheid' uitge- sproken, dat deze vergunningen alleen zul len worden verleend in landdijke gemeenten met uitsluiting van iedere gemeente, welke, zij het ook maar eenigszins, een stedelijik ka- rakter diraagt. Men wenschte de grens te stellen op niet hooger dan 4000 inwoners, doch ook in gemeenten1 met een minder zie- lenaantal behoort naar de meening der orga nisaties, een dergelijke vergunning te worden geweigerd, indien deze gemeenten1 liggen on der den rook van stedelijke gemeenten. De organisaties geven in overweging deze crite ria in dte wet op te nemen. Artikel 39 van het voorontwerp des minis ters laat toe een dlrieploegenstelsel in bepaal- de categorieen van bedrijven. Met algemeene stemmen werd' besloten te adviseeren dat artikel te doen vervallen in verband met de mogelijkheid, dat de minis ter kan vergunnen in bepaaldte gemeenten en bepaalde categorieen yan bakkerijen. om vijf uur met den arbeid te beginnen. De tegenwoordige Aibeidswet maakt on- derscheid tusschen diensttijd en arbeidstijd in de werkplaats. Voigens de tegenwoordige redactie is in een kleinbedrijf een diensttijd van 57 uur per week geoorloofd. De Nederlandsche Vereeniging van Werk gevers in het Bakkersbedrijf, de Nederland sche Bakkersbond en de R. K. Bakkerspa- troansbond gaan accoord met het voorstel van den minister om den diensttijd van 57 uur terug te brengen op 51 uur. De Chrtutelljke R. K. ea Neutrate aibef- dersorganisaties wenschen den diensttijd te- ruggebracht te zien op 483^ uur, terwijl de Algemeene Bond van Arbeiders in het bak kersbedrijf geen verschil wenscht te zien ge maakt tusschen diensttijd en arbeidstijd, zoo dat een bakkersgezel ook in het klein'bedrijf, niet langer dan 45 uur in de werkplaats aan- wezig zal mogen1 zijn, indien geen geregelde schafttijden op de ailbeidslijst zullen zijn aangegeven. De werkgeversorganisaties zijn van oor- deel, dat het niet mogelijk is in een bakkerij, waarin minder dan twee arbeiders werkzaam zijn, den arbeidstijd gelijk te doen stellen aan den diensttijd. EEIN OONFLICT. Ook te Woerden doet zich bij de toepassing der Lager Oinderwij'swet tusschen het Ge- meentebestuur en bet bestuur der Christelijke school een conflict voor. Door het laaiste was bij het igemeentebestuur een aanvraag inge- diend om een' stuk gemeentegrond te mogen ontvangen voor de stichting eener nieuwe school voor ongeveer 120 kindteren, welke grond door het gemeentebestuur werd- afge- staan. Toen echter't bouwplan voor de te ma- ken school eene van vier lokalen en een gyminastieklokaal bij het gemeentebestuur inkwam, bleek dat de bouwkosten op onge veer een ton waren geraamd, welk bedrag de Raad te hoog oordeelde, terwij'l het plan ove- rigens ook niet aan de eischen der aesthetica voldeed'. Op dien grond wees de Raad het vorzoek af. Tegen- dit beslui-t is onmiddellijk door het School bestuur, of eigenffijk door eenige leden der Vereeniging, beroep ingesteld bij Ged. Staten, zoodat deze kwestie in hooger beroep zai worden beslist. Het Schoolbestuur is na- melijik van gevoelen dat de Raad eene beslis- sinlg heeft genomen, welke met de Onderwijs- wet in strijdi is. Intusschen1 schijnen Gemeente- en- Schoolbe stuur tot overeenstemming gelkonien te zijn over een ander, veel goedkooper plan, dat de- zer dagen' bij! den Raad zal inkomen, en: waar van de tot standkoming aan de berniddeling van het Schooltoezicht te danken is. CARBIDLAM'P GESPRONGEN. Demi heer K. Kremer te Steenwij'k trof Za- terdagavond een ernstig ongeluk, dbordien een carbidiliamip bij' het aansteken uit elkaar sprong. K. werd zoo ernstig in het gelaat en voorai aan1 de beide oogen getroffen, dat di- recte overbrenging per auto naar Leeuwarden noodzakelijik werd1 geoordeeld. Vxijl zeker zal die man't gebruik van beidte oogen moeten tnissen. EEN ZELDZAAMHEID. Op de veiling te Honselaarsdijk werd door de tuinierster mej. de weduwe K. van Zanten een pompoen aangevoerd die 76 pond woog. In vakkringen is men verwonderd dat in de zen buitengewoon drogen zomer een vrucht van zoo'n gewicht is kunnen groeien. DE PORTEFEUILLEDIEF. Omtrent den Vrijdag te Leiden gearresteer- den portfeuilledief S. W. wordt gemeld, dat reeds gebleken is, dat hij bij den winkelier P. A. I. D. op der Schiedamschendijk te Rotter dam een portefeuille met 700 moet hebben gestolen en. bij' den winkelier A. V. te Schietbaanstraat te Rotterdam een porte feuille met 700 moet hebben gestolen en bij den winkelier A. V. in de Schietbaanstraat te Rotterdam een portefeuille met 100. Ver- dter heeft W. bekend, van iemand in Rotter dam, dien hi} echter niet nader kon aandui- den, een portfeuille met 180 te hebben ge stolen, alsmede een portefeuille, waarin niets aanwezig was. Het onderzoek wordt thans te Alkmaar voortgezet, waar ook portefeuilles worden vennist. INAUGUREELE REDE PROF. SWEL'LENGREiBEL. Gistermiddag heeft dr. N. H. Swellengre- bel, 'benoemd vanwege het Koloniaal Insti- tuut tot bijzonder hoogleeraar aan de univer- siteit der gemeente Amsterdam, in de kennis van de dierlijke parasitismen van den mensdh in Ned.-Indie, zijn ambt aanvaard met het uitspre'ken van een rede in de aula van het universiteitsgebouw. WEENSCHE KINDEREN. Zaterdagmiddag is in Den Haag een ver gadering gehouden van het hoofdbestuur en de commissie van overleg van het Algem. Nederl. Comite voor Oostenrij'k, waarop 'be sloten werd tot het stopzetten van de actie tot hu'lpverleening, voor zooveel betreft het laten komen van Weensche kinderen in Nederland. Hiertoe werd1 overgegaan o.a. in verband met den economischen toestand van ons eigen land en de daarmee gepaard gaande verminr derde aanvragen van pleegouders. Uit ver schillende deelen des lands waren n.l. berich ten ingekomen, dat pleegouders, die voorheen feheel voor hun rekening Weensche kinderen adden laten overkomen, dit thans alleen kon- den doen, indien hun vergoeding werd toege- staan voor Weeding, enz. De laa'tste trein vertrekt uit Weenen op 28 dezer, en het eerstvolgende terugtransport is bepaald op 5 October; daarop gaat er een ongeveer 15 October en het laatste transport gaat in April 1922 naar Weenen terug. De vergadering was zeer verontwaardigd over het optreden van het gemeentebestuur van Weenen, dat auto's weigerde voor hat vervoer van levensmiddelen ten bate van de 8000 hongerlijdende schoolkinderen, waar door dit liefdewerk nog steeds stil staat. In verband met het bovenstaande stelt het Comit6 tot huisvesting van Protestantsche Oostenrijksche kinderen te Rotterdam er prijs op, bekend te maken dat het, met het oog op den ontzettenden nood in Oostenrijk, waar door voorai de midden- en de betere standen nog erger dan vroeger te lijden hebben, on- verminderd voortgaat met de huisvesting van kinderen in Holland. Vandaag komt er een trein aan met een aantal kinderen voor het comite, en in Octo ber wordt er weer een transport verwacHt. Een groot aantal pleegouders heeft zich reeds opgegeven, en meer adressen' ziet het comite gaarne tegemoet SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. De Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft Zondag te Utrecht een vergadering gehouden yan trein- personeel, waar de volgende motie is aange- nomen: De vergadering enz^ gehoord de beepre- kingen omtrent de bemoeiingen voor de be langen ter behartiging van het treinpersoneel door de Ned. Vereeniging in het algemeen en door haar vertegenwoordigers in den Loon- raad in het bijzonder; betreurt, dat niet meer verbeteringen voor deze groep zijn verkregen dan is te consta- teeren stelt voor, dat de schuld hiervan gezocht moet worden: a. in de onvoldoende machtsontwikkeling en organisatorische verdeeldheid van het treinpersoneel b. in de te lage eischen voor deze groep, zooals zi} geformulerd waren door „St. Ra phael", P. C. B. en Neutr. Bond, waardoor de hoogere eischen van de Ned. Vereeniging door de autoriteiten als overdreven werden voorgesteld protesteert tegen het geringschattende oor- deel van de directie over het treinpersoneel; spreekt haar scherpe afkeuring uit over het beschikbaar stellen van het rapport der vroegere commissie uit het personeel aan de overige bonden en over het geniepige, mislei- dende gebruik door deze ervan gemaakt; hecht haar goedkeuring aan de thans op- nieuw door de Ned. Vereeniging ingediende wenschen ten bate van het treinpersoneel; dringt er bij de directie, loonraad en re geering op aan, deze wenschen in te willigen als zijnde overeenstemmende met wat recht en billijkheid vorderen; en wekt het geheele Nederlandsche trein personeel op om een einde te maken aan de bestaande verdeeldheid oyer verschillende organisaties en door massale aaneensluiting der geheele betrokken categorie in de Neder landsche Vereeniging en ondersteuning van haar actie, zelf mede te werken tot verwezen- liiking van de nieuw geformulecrde wen schen. EEN ZONDERLING GEMEENTE BESTUUR. De toestand in het college van B. en W. te Wormerveer (twee soc. wethouders en een niet-soc. burgemeester) blijft hoogst eigen- aardig. Nu weer is in de Zaansche bladen bij wijze van publicatie een manifest van B. en W. ver- schenen, onderteekend d'oor den burgemeester, maar natuudijk afkomstig van de twee wet houders, en waarin de burgemeester beschul- digd wordt dOor zijn schandelijk optreden den woningbouw te hebben tegen gehouden. Daar voornamelijk bij persoonlijk bezoek bij den burgemeester wij dat zijn dus weer de wethouders door hem belasterd worden, meenen wij, dat de gemeentenaren goed zul len doen zich minder te storen aan praatjes van dezen heer, maar meer te letten op de vastgeStelde feiten, die voor zich spreken. Wij zien in de handelingen van dezen heer niets anders dan dat hij ons werk wil belemmeren, het sodalistisch gemeentebestuur disquatifi- ceeren, de gemeente duizenden guldens scha de berokkenen, om straks bij de algemeene verkiezingen dit aan ons 'beleid toe te schrij- ven." Daarentegen wordt aan de N. R. Crt. het volgende meegedeeld: Het college van burge meester en wethouders heeft land verpacht aan den secretaris der gemeente. Deze laatste vroeg en verkreeg restitutie van het college voor onkosten wegens geleden verlies, door het slechte jaargetijde aan zaad en meststof. Achteraf blijkt, dat de wethouder der be drijven in dienst van den gemeente-secretaris als werkman een gedeelte van het land heeft omgespit en zaad en meststof geleverd heeft. Men zegt, dat de burgemeester het besluit niet ten uityoer heeft gebracht. ALGEMEEN COMITe TOT STEUN AAN DE HONGERENDEN IN SOVJET- RUSLAND. Zaterdag 24 Sep4, is te Amsterdam boven- staand Comite opgericht. Het Dagel. Bestuur bestaat uit: J. Brommert Jr., Voorzitter, J. W. Kruyt Seer. Penningm. Schoolstraat 26, Utrecht en Mw. H. van Zelm-van den Berg, 'tet Bestuur, in alphabetische volgorde, uit P. Alma, Amsterdam; E. Houwman, Rotter dam; Prof. J. M. Burgers, Delft; Dr. J. A. N. Knuttel, Leiden; Prof. G. Mannoury, Am sterdam W. Nutters, AmsterdamMr. Henr. Roland Hoist; G. Vader, Weesp; Mw. J._ Wijnkoop-van Rees, Amsterdam; en T. J van Zeytveld, Amsterdam. In zijn eerste vergadering trof het Comite aanstonds maatregelen om de actie tot steun krach'tdadig te doen plaats hebben, en wel door de vorming van sub-comite's in groote en kleine plaatsen, over het geheele land, door het oprichten van een persbureau, dat van den honger in Sovjet-Rusland' berichten over den werkelijken toestand en weersprekingen van alle fantasieen daarover zal publiceeren, enz. De actie zelve, zal het werken met steun- Jijsten voor geld en zaken in natura, den verkoop van brochures, zegels, stcunbons, briefkaarten enz! omvatten. Tot die actie zal tevens behooren het houden van kunstavon- den, tenteonstelling en verlating van kunst- werken, de opvoering van tooneelwerken, in- zamelingen door middel van sch o'collecten, bloemenverkoop enz. Van verschillende zijden, van arbeiders en kunstenaars waren reed's betuigingen van svmpathie en aanbieding van diensten inge komen, die recht geven op de verwachting, dat dc steun uit Nederland algemeen zal wor den. EEN OPLICHTER. Men schrijft ons uit Praag, dat een zekere Chr. de B. uit Baarn eenigen tijd geleden hi verband met de toen heerschende rnond- en klauwzeerepidemie in TsjeCho S'owakije, voorgaf een middel te bezitten, dat Neder land geheel gezuiverd zou hebben. Van de Tsjecho Slowaaksche regeering kreeg hij alle mogelijk steun en medewerking, zelfs werd hij door de veeartsenijkundige hoogeschool te Rriinn utigenoodigd demonstraties te hou den. Plotseling is de B. vertrokken en een te Praag gevestigde Hollandsche firma heeft nog geldelijk nadeel geleden. EEN HALF UliR LANGER. Aan een aantal regeeringsbureaux in Den Haag is Zaterdag de inededeeling gedaan, dat er voortaan, te beginnen met gister, Maandag, per dag een half uur langer ge- werkt dient te worden. Dit half uur wordt al-

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2