Atkmaarsche Courant De Man met den Klompvoet Parijsche Gauser&edn. E! Dinsdag 27 September. Feuilleton. .No. 826. 1921. Honderd Drle en Twintlgste Jaargang, OEVjONDEiN VOORWE'RiPE'N. Te bevragen alle werkdagen van 9*— 1 uur aan bet Bureau van Politie. (Zich te vervoe- gen bij den wachteammandant.) Een portemonnaie met inhoud, twee rin- gen- een penhouder, een Lips-sleuteltje, een dameshorloge, (twee broches, een horlogeket- ting, een kinderschoentje, twee katjes, een kindermanteltie, twee paar handschoenen, een 'haarspeld, een geldzakje, twee mantel- banden, een zakmesje, een armband, een hond, een vulpotlood, een R. K. kerkboekje, een bokje, een mantelknoop, eendge land- bouwloten, een rijwielpomp, een speldenkus- sen, een kindennuts en een sigareiikisttj* in- houdende schrijfbehoeften ens. Alkmaar, 26 Sept. 1921. De Commissaris van Politie, W. TH. VAN GRIETI1UIJSEN. ALS DE KOK KIJFT MET DE KEU- 'KEINIMIEIID (Van onzen Parijschen correspondent). ('Nladruk verboden.) Parijs, 191 September. De koens van bet Fransche geld) is een nieuwe dating begonnen in de groote wissel- kantoren van de oude en de nieuwe wereld. De marken kelderen met 'n duizelingwekken- de snelheid, en bier zoowel: als elders begint men; in ernst de moigelijkheid onder de oogen te zien van een Duitsch bankroet, waarop in Frankrijk velen zetfs gelooven dat moedwililig zou wordem aangestuurd. Frankrijk anoet zijn eersten stuiver nog toucheeren van Duitschland, en een nieuwe kwestie heeft zich daarbij oak nog weer voor- gedaan: men vraaglt zich af of de betalingen welke de Duitsche Rageering op zich geno- men beeft te doen, beschouwd moeten wortien als schade- en oorlogskostan-vergoeding van „de Gentrale Rijiken" dan wel van Duitsch- iand alileen. In het eerste geval deelt Italic mee; in het laaiste geval moet het trachten zijjn vordering te incasseeren te Ween en;. Doch Oostenijlk bestaat bijna niet meer, en wat er nog van over ;s, is al even weinig bij machte te betaten als Boelgarijte en; Turkije Ja, in plants van ite beta-ten wordt het door de geal- lieerden gekMijk ondersteund. Dus presen- teert Italic de rekening aan Frankrijk, Enge- land en1 Belgie, die eenvoudiig vergeten hadden de kwestie principieel uit te ma-ken... Initusschen polemiseeren de staatslieden die de leiding idler Republiek in handen hadden 'toen het verdrag van Versailles werd opge- steld, over de vraag wie er schuld aan heeft, dat er aan dat stiik zoo weinig hoevast zit voor dit land. Alleen hierover is thans vrij- wel iedereen't eens: dat't verdrag slecht is, dat het is als een; huiis op drijfzand gebouwd en dat het voor Frankrijk niet heel: veel meer waarde heeft dan... een vodje papier. Alleen 6en man, een enkele, is er die volhbudt dat het prachitig is en' ongeveer volmaakt: die heer Tardieu, die zich de eer aanrekent zoo wat de vader en1 de tnoeder van het geheele dokument 'te zijn. Degeen die bij de opstelling van't verdrag Frankrijk vertegenwoordiglde en zich een on- beperkte, diiscretionnaire macht had foebe- deeld, de werkelijike schuldige is „Ie pere" Clemenceau, houidt zich stir. Nla eventjes, op Corsika, te hebben gedaan alsof hij weer wi de terugkeeren in het handigemeen van den po- litieken strijidl, is *hij opnieuw achter zijn muur- itje gesprongen en toen', bij! zijn aankomst te Marseille, de reporters der groote bladen hem bij de jas trokken' om iets uit hem los te krij- gen, gaf hij het meer filosofische dan welle- vende antwoord: „Que l'on me fiche la paix!" Ik zie geen kans, dit behoorlijk in het Hol- landSch te vertalen, maar het wil zeggen op een toon waarvoor een' dronken havenar- beider zich niet schamen zou dat de oude heer wenschte met rust gelaten te worden. Niet ieder echter bezit den moed' en' de zel'f- beheerschilng am zich niet te verded'igeni wan- neer hij; aangvallen wordt, en zoo vertoont ons de heer Poincare, die in ide groote dagen' van Versailles President dfer Republiek was, het droevige schouwspel van den man die zijn houding of liever: zijn gebrek aan houding poogt goed1 te praten door zich te beklagen dat hiiji buiten alles bleef, terwijl hij toch al- door Douglas Valentine. Geautoriseerde vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden). 27) En nu moest :k je maar eens bij Gerry bren- gen. Ik moet je nog even iets over hem' zeggen, Des. Ik durf hem niet ite zeggen, wie je bent. Gerry is de oude niet meer. Hij is, sedert hem dat ongeluk overikwam, een zenuwklomp, een wrak eigenilijk en ik kan hem niet vertrouwen. !Hij is erg op vormen en princip'es" gesteld en zou er nooit van willen hooren, dat ik hier fo gies gaf aan een... een... eh..." „Spion?" veronderstelde ik. ,yN)eem, een vriend," verbeterdle zij'. „Dus nu moet je maar voor oppasser doorgaan, denk ik. Een Duitsch-Amerikaansch oppasser zou het beste zijn, geloof ik, want je zult Gerry de Duitsche kranten moeten vertalen, hij kent geen' woord Dhitsch. Eh we zullen een of an- deren naam voor je moeten verzinnen.." „Frederifc Meijer," stelde tic dadelijk voor, „uiiti Pittsburg. Het moet Pittsburg zijn. Fran cis was daar een- poos, zie je: hij schreef mij van allerlei over die stad en ik heb er platen van' gezien ook. Het is d'e eanige Amerikaan- sche stad, waar ik iets van weet. „Goed!, Meyer uit Pittsburg dan," glim- lachteMonica, „maar je bebt een sterk En- gelschi accent, Des. Ik denk, dat we Gerry maar moeten vertellen, dat je voor den oorlog in Londen in verpleging bent geweest." Zij aarzelde een oogenblik en zei toen: „Des, ik ben bang, dat je Gerry erg verve- lend zult vinden. Hij, is ontzettend prikkel- iaar enen heel kwaadaardig; dus je moet •eorzichtig zijn de je je niet bloot geeft les niet alleen1 mocht doch zelfs diendd te we- ten. Het biedt hem het voordeel te kunnen meehuilen' in het koor van; hen, die de schuld van alle narigheid welke zich over Frankrijk uiiistort en dreigt uit te storten, schuiven op dat ongelukkige verdrag. En dat beteekent voor tem: de sympathie van de massa de miassa der poliiiilkanten en die der groote me- nigte en... mits men de janlijzigheid waar- van hiji zichzelven Oipenilijk aanklaa,gt, skchts felieve te vergeven en vregeten,... een nieuwe ans op het eerste-ministerschap, ja,.., wie weet?op het Elysee! Zoo is het gekomen, d'at sedert enkele dagen avond aan avond de Temps vol staat van een rubriek waarin, onder het weiniig-zeggonde opschrift: ^Souvenirs en Andre Tardieu ei- kander zuurzoet tel iff gaan over de al of niet voortreffelijikheid van het Traite. Poincaire is begonnen1. Sedert hij het Ely- see verliet, stelt hiji zich schadeloos voor het langdiurige gedwongen stilzwijgen waarin hij, daar leeidte dOor allerlei papieren te publicee- ren die puilen uit zijn dossier®. En het is waar, dat zij1 niet alle zander belang zijn. Enkele dagen geleden reproduceerde hij een' brief dien hij 2® April 1919 geschreven heeft aan Clemenceau met het doel dezen te helpen om van de geallieerdeni, d. i. in casu van Lloyd George, gedaan te krijgen', dat Frankrijk den 1 inker-Rijno ever zou mogem be- zet houden tot Duitschland1 zijn schuld geheel zou hebben afgedaan. Lloyd George wi'lde hiervan niet hooren, en Poncare geeft onomwonden te verstaan1, dat Clemenceau niet gedaan heeft wat hij be- hoorde te dloen teneinde den Britschen premier tot anidere gediachten; te brengen. En daar Qe- menceau van de territoriale waarborgen, wel ke ook maansehalk Foch vroeg, had afstand gedaan inr uil voor de belofte van een En- gelsch en een Amerikaansch defensief ver- bond' belofte welke, gelijk ge weet nooit is nagekomenontveinst Poincarf zich niet, dat het de sdhulld is van den man die dezer dagen in Sainte-Hermine zijn eigen stand- beeld als „poilu" onthullen ging, zoo Frank rijk zich op het oogenblik in een positie van el- lendige onzekerheid omitrent de naaste toe- komst bevindt. Diaarop is dd heer Tardieu van leer getrok- krn Tiardieu, did het nog maar altijd' het vei- ligst ach-t vast te houdta aan de volmaaktheid van zijn verdrag. Missdhien is het ook het veilligste. Want ik weet niet of het nog eens gelbeuren zal, dat de menschen' die Frankrijiks lot in handen hiad- den1 in de dagen toen in het „Hotel des Reser voirs" Von Brodkdorff Ranz.au wachtte op de beteekening der groote schuldvordering, warden ter veranhroordiing geroepem voor dat Htooge Gerechtshof waarvan Foch een- raaal zei, dat he wel' ieders aansprakelijkheid vaststellen' zou. Eerlijk gezegd: ik geloof niet, dat het zulk een vaarlt zal loopen. Miaar wan- neer het ertoe mocht komen, dan zou de Open- bare Aanklager kunnen zeggen tot Glemen- ceau: „Gdj, gij! 'hetot den vrede alleen willen sluitengij. hebt den President van de Repu bliek op de hoogte .gehouden neit voor zoover een minimum van beleefdheid het eischte; gij hebt aan het Piarlement elke uiteenzettiog ge- weigerd1 en' smadelijk den zedelijken steun af- gewezen dien het u had kunnen bieden bij onderhandel ingen waarbij bondlgenoot vaak synoniem was met tegenstander; gij. hebt ge- handdd met de waanzinnige zalfverheffing van een dictatoren ge hebt ons een' verdrag gegeven, waaruit voor Frankrijk niets te ha- len is, hoi als een leege branldkast, lek als een versleitem 'teendni mand; gij' hebt onze ge heele toekomst gebouwd op een bdofte welke Lloyd George niet nakwamt-en welke Wilson niet eens gerechtigd was te geven." En tot Poincare zou hij zeggen„Gif waart voldoende op de hoogte, ;al was het ook maar uit de tweecie hianidi, gelijk gij zegt, om het gevaar te hebben ingezien der voortdurende concessies van uw eersten minister aan En- geland; gij! hadt het recht te spreken de Grondwet gaf het u en gij hebt gezwegen; .ge hadit kunnen, heengaan en door uw aftre- den de sanctie weigeren aan een verdrag, waarvan ge later, nadat het namens u onder- teekend1 werd, niet hebt opgehouden de zwak- hed'en en' gebreken aan' te wijzen... maar ge zij't 'gebleven." Tot Tardieu echter zou zulk een Openbare Aanklager niet veel anders kuinnen zeggen dan: „Gif, gij! hebt gedwaal'd in trouwe. Cidj gelooft thans nog, of neemt al'thians volkomen den schijn aan te gelooven', in de voortreffe lijikheid van uw verdrag. Go heen, in vrede; onnoozelen kunnen niet zondigen!" En daar- om is Tardieu misschien wel de slimste van allemaal. Ik had haar broer eens ontmoet en had een herinnering aan een knappen, nogal verwen- den jongeman. Hij was opgevoed in de Ver- eenigde Staten door den oom op Long Island, wiens groot fortuin hij had geeerfd. „Voor het oogenblik ben je hier volkomen veilig", vervolgde Monica. „Je slaapt in het kamertje naast Gerry en daar zul je de maal- tijden ook gebruiken. Wanneer ik van den generaal gehoord heb, hoe de zaken otaan, zullen wij besluiten wat er verder gedaan moet worden." „Ik zal heel omzichtig zijn met mijnheer Gerry", zei ik. „Maar Monica, al heeft hij mij nu maar eens gezine, hij, kent Francis vrij goed en wij lijken nogal op elkaar. Denk je, dat hij mij herkennen zal?" „Nu, Desmond, het is een jaar geleden dat hij je gezien heeft. En je lijkt niet zoo veel op Francis, nu je je snor afgeschoren hebt Als je voorzichtig bent, zal het best gaan. Het is maar voor kort, moet je denken. Laten we nu naar oinnen gaan, kom." Toen wij binnen gingen, riep een humeuri- ge stem: „Ben jij daar, Monica? Zeg eens, word ik den heelen ochtend alleen gelaten?" „Gerry, jongelief", antwoordde Monica heel vriendelij'k, ,.ik heb iemand gehuurd otn je een beetje te verzorgen Kom eens hier, Meyer. Dit is Frederik Meyer, Gerry." Nooit zou ik dien knappen, vrij indolenten jongen man dien ik in Londen had ontmoet, herkend hebben in den bleeken stumper, met de van pijn verwrongen gelaatstrekken, die met gefronste wenkbrauwen vanuit zijn bed naar mij staarde. „Wie is hij? Waar heb je hem vandaan ge- haald? Kent hij Duitsch?" Al deze vragen vuurde hij op Monica af, die ze beantwoordde op haar zachte, gedul- dige manier Bliikbaar was hij tevredan gesteld, want toen Monica dadelijk daama epetond m hem Doch gelifk gezegd in werkelijkheld za'l het inatuurlijk heel anders gaan. Clemenceau itrekt zich terug fo zijn villatje in de Vendue, als Diogenes in zijn ton. Poin- carfl wordt nogeena President du Canseil, zoo niet de la R^publique. En Tardieu, om op een. fatsoenilijke manier van hem af te komen, wordt gestuurd als hooge Regeeringscommis- saris naar de tweede of derde Ontwapenings- conferentie te Washington of naar een- inter- nationale-verdlragen-makfirs-congres op Hono lulu. En Frankrijk?... Frankrijk zal er niet minder wel bij1 varen. Want het lot van een' land hangt gelukkig niet heelemaal af van een- handjevol min of meer bekwame, min of meer scrupuleuze politi- ci. Dat hangt af van den geest en den arbeids- zin, de ordelievendheid en de weerkrachit der bevolking. En in dit opzicht is er voor Frank rijk niets te vreezen. LEO FAUST. ProTlnciaal Nieuws UIT AKERSLOOT. Maandagmorgen ongeveer 9 uur werd de ze gemeente bezocht door den heer commissa ris der Koningin in deze provincie vergezeld van het Hoofd der 5 Afd. ter Provinciate grif- fie de heer Mr. Dr. T. S. Witteveen. Na kennismaking met burgemeester, wet- houders, secretaris en raad'sleden werd aan een tweetal personen audientie verleend, en intusschen de administratie nagezien, onge veer 10 uur vertrokken de heeren naar de ge meente Zuid- en Ndord-Schermer. Aan den heer Burgemeester dezer ge meente is verlof verleend1 om tot 1 Januari 1923 te Uitgeest te mogen wonen. De watermolen in de Klaas Hoorn en Kijfpolder onlangs voor afbraak verkocht, is thans vervangen door een Hercules-windTno- tor, welke eerdaags in gebruik wordt geno- men, of deze bemaling in de praktijk zal vol- doen, zal de tijd moeten leeren. Naar wij vernemen zal met ingang van 1 Jan. 1922 geen dienst meer worden gehou den in het z.g. Zwarte Kerkje aan de Zuider- vaart in deze gemeente. Welke bestemming er aan wordt gegeven is nog niet bekend. UIT CHERMERHORN. Gisteren werden de ingezetenen onzer ge meente verblijd met de toezending van de aanslagbiljetten Hoofdelijken Omslag. Wij vermoeden, dat de blijdschap vlug voorbij was, toen de bedragen der aanslagen zich aan hun oog vertoonden. En het is ook niet te verwonderen, want steeds wordt de belas- ting'hier hooger. En dan zoo'n kleine ge meente Een ongehuwd persoon met een in- komen van f 1300 betaalt hier ruim 50 be- lasting, teiwijl een huisgezin met een inko- men van 1500 (wat in dezen tegenwoordi- gen tijd beusch niet veel is en dat door vele arbeiders hier niet eens wordt verdiend) pl.m. 45 moet betalen. Men zou bijna ge- neigd zijn te vragen: „Waar blijven al de cen- ten"? UIT BERGEN. In de groote auto van den heer Nieuwland trok het le twaalftal van de Korfbalclub „de Kennemers" alhier, gisteren naar den Helder, om een match te spelen tegen H. K. C. I al- daar. De zwart-witten waren niet fortuinlijk; ze verloren met 62. Eene teleurstelling voor de Berger Gub, die echter spoedig was vergeten, nadat de auto voor aen ingang van het kermisterrefn was ontladen. Tot tijdelijk oderwijzeres in de fraaie en nuttige handwerken aan de openbare school voor U. L. 0. alhier is benoemd mej. M. A. A Keesom te Alkmaar. De Zondagmiddag alhier gehouden voetbalmatch tusschen de B. V. I alhier en de K. V. V. II te Krommenie ,eindigde met eene 30 overwinning voor laatstgenoemde vereeniging. UIT HA'RENKAIRSPEL. De raad dezer gemeente vergaderde Maandagmiddag. Afwezig met kennisgeving de heer Bakker. Ingekomen was een dankbetuiging van den dokter voor de saliarisverhooging. Van het Prov. Electrisch Bedrijf was be- richt ingekomen dat het genegen is iemand te zenden om in het Waarland rond te gaan om de aansluiting zooveel mogelijk te bevor- deren. Er heeft, zoo decide de voorzitter mede, een vergadering plaats gehad welke goed bezocht was en waarbij bleek dat veel voor de zaak gevoeld werd. ging, wierp hij mij een armvol Duitsche kran ten en vroeg mij, hem die voor te lezen. Nog geen tien mnuten zat ik bij hem, of ik be- greep wat een onmogelijk wezen deze man was. Niets wat ik deed was goed. Eerst wil- de hij het oorlogsnieuws niet hooren, toen verveelde hem het verslag van het debat in den Rijksdag, nu eens las ik niet luid genoeg, dan weer deed mijn stem zijn ooren pijn. Ten slotte rukte hij mij de krant uit de handen. „Ik kan de helft niet verstaan van wat je zegt", riep hij met een stem, die schril was van humeurigheid, „je spreekt en mummelt als een Engeischman. Je bent een Ameri- kaan, zeg je?" „Ja, meneer", antwoordde ik gedwee, „maar ik heb lang in Engeland gewoond." „Nu, 't is je geluk, dat je daar nu niet bent. Die Engelschen zijn zulke luie vlegels. Ze zullen Duitschland nooit slaan, al probee- ren ze het ook een eeuw lang. Kijk nu eens. wat dit land heeft gedaan in dezen oorlog! Niets kan daartegen op! Organisatie, dat is het hem! De Duitschers regeeren de we reld. Neem hun dokters! Ik ben bij iederen specialiteit in Amerika geweest voor mijn rug en heb duizenden dollars aan ze betaald. En hebben ze me iets goed gedaan? Niets hoor. Ik kom in Duitschland, ze vragen me een vierde van het honorarium en ik voel me nu al een ander mensch. Voordat ze het te gen de Duitschers opnemen., moesten de En gelschen En zoo ging het maar door. Ik kende dat soort type, den Amerikaan, die z66 overbluft is door de kracht en degelijkheid van Duitschland, dat hij de keerzijde van de me- daille niet ziet. Eindelijk was hij zijn stok- paardje moe en vroeg mij hem weer voor te lezen. „Lees me voor van dat zaakje in het Es- lanadehotel gLsieraaavond", eommandearde lEvenala in Anna Paulowna zullen de koa- ten van dat rondgaan voor rekening der ge meente komen. Blijkt het dat er voldoende aansluitingen komen, dan komen B. en W. or in de aerti- volgende vergadering op terug. Bij de laatite kasopmame op 20 Sept. waa overeenkomstig de boeken' in kaa 3252.22. Van de vereeniging van burgemeesters waa de mededeeling ingekomen dat met ingang van 1 November de buitengewone politiedien- sten weer zullen worden ingevoerd. Er moet gerekend worden op dezelfde kosten van het vorige jaar, ongeveer ct. per inwoner. Van den directeur van 'het Wiaterleidiingbe- drijf was het verzoek ingekomen alsnog over te gaan tot het aanlbrengen van spruitstuk- ken. Zeer zeker zal na verloop van tijd de wenschelijkheid ervan blijven. Als later be- sloten wordt tot het aanbrengen van kranea zullen de kosten oneindig veel meer zijn. Er werd op gewezen dat ook Oudkarspel op het besluit is teruggekomen en nu spruit- stukken zal aanbrengen. B. en W. meenden niet op het besluit terug te moeten komien, omdat ze er voor deze ge meente het nut niet van inzien. Er wordt ge wezen op Oudkarspel doch deze gemeente is veel dichter bebouwd. Er zouden wel 40 kra- nen noodig zijn, waarvan de kosten 600 zullen zijn. Daarbij zal de brandspuit .niet gemist kunnen worden' ook >al worden de kra- nen aangebrac'ht. De heer Francis besprak de wenschelijk heid om enkele spruitstu'kken aan te brengen om te kunnen gebruiken bij eventueele droog- te tot verkrijgen van drinkwater voor het vee en voor de ingezetenen die geen aansluiting kunnen bekomen, Besloten werd, dat B. en W. dit punt na- der onder de oogen zullen zien. Van het Prov. Waterleidingbedrijif was verder bericht ingekomen dat het bereid is het onderhoud van de straat gedurendle een jaar voor zijne rekening te nemen en verder dat het bereid is om de uitbreiding in het Waarland uit te voeren tot het punt als door den raad gewenscht. Van die Anbeidabemiddeling in deze ge meente was ingekomen een; afschrift van een adres dat aan de Arbeidsbcmiddeling te den Hlder gezonden is. Daarbij werd de mede- werking van den raad ten bate van de werk- loozen verzocht. Van den inspecteur van het L. O. was de goedkeuring ingekomen op het plan tot var- bouw van de school te Kerkebuurt. Mededeeling was ingekomen dat de ver- bouw van de school te Dirkshom gegund kan worden aan de laagste inschrijvers de heeren C. Dam en L. Visser. Van het nieuw benoemde hoofd der school te Waarland was bericht ingekomen, dat hij 1 Nov. in functie hoopt te trod en. •Het Gemeenitebestuur van Alkmaar zond het bekende schrijven in verband' met de kos ten voor uitvoering van de Warenwet, wat voor deze gemeente zal komen; op ongeveer 650. Van den Bond voor Groote Gezinnen was het verzoek ingekomen een tarief vast te leggen voor verloskundige hulp, als volgt: tot 1000 inkomen geheel vrij; tot f 1200 met 1 kind, tot 1400 met 2 kinder-en, tot 1600 met 3 kinderen, tot 1800 met 4 ltin- d'eren en tot 2000 met '5 kinderen vergoe- ding in de kosten. B. en W. steld'en voor om dit adres voor kennisgeving aan te nemen vooral omdat pas een nieuwe regeling aan het oordeel van Ged. Staten was onderworpen. Als het adres eerder was ingekomen, had er misschien rekening mede gehouden kunnen wordien. 'De raad vereenigde rich met dit adVies. Overeenkomstig het verzoek werd aan het 'bestuur van de Handelswinteravondschool te Schagen een vergoeding toegekend, gelijk staande met 10 per leerling welke er uit deze gemeente aan deelneemt. B'esloten werd ad'haesie te betuigen' op het adres van de vijf gemeentebestitren uit de na- bijheid van Hoorn betreffende het verkrijgen van meerdere medezeggenschap voor kleine gemeenten in de vereeniging van Ned. Ge- meenten. Vastgesteld werd de concept-verordening voor het vervolgonderwijs, zooals deze door B. en W. was samen; gesteld. Voor het geven van vervolgonderwijs wer den aangewezen: voor Kerkbuurt de heer Blad en mej. Westers; voor Dirkshorn de heer v. d. Laan en mevr. Schouten; voor Waarland mej. Hartman en mej. Plooi. Wegens vertrek van den heer Smeets en Ik had goed gelet op dit geval, maar, zoo als Monica al had gezegd, de couranten maakten er geen melding van. Het verwon- derde mij, hoe Gerry daarvan iets weten kon. „Welk zaakje beaoelt u?" zei ik. „Er staat niets van in de krant." „Natuurlijk wel, idioot. Wat geeft het nu, of ik je huur om de kranten voor te lezen, als je niet eens de nieuwtjes kunt vinden, die al in de heele stad bekend zijn? Je hoeft mij de krant niet te gevenje weet, dat ik die niet lezen kan! Hier, Jozef zal 't wel weten Een knecht was geruischloos met eenige kleeren de kamer binnen gekomen. Gerry wendde zich tot hem. „Jozef, waar heb je dat verhaal gelezen, dat je me vertelde, van dien Engelschen spi- on, die gisteravond in het Esplanadehotel een man heeft aangevallen?" „Dat staat niet in de krant, meneer. Ik heb het gehoord van. den sauffeur van de Bie- dermann's hiernaast. Die was zellef in dat hotel met z'n meneer gisteravond op die par- tij. Da zette ze nie in de krante, meneer." En de man grinnikte. Ik voelde me niet al te best op mijin gemak en was blij, dat ik bevel kreeg door te lezen en verder naar de maan te loopen. Ik las den heelen morgen voor den jongen Amerikaan. Hij gedroeg zich verder als een slechtopgevoed kind. Hij was lichtgeraakt en twistziek en souis beleedigendik had' moeite mij in bedwang te houden. Hij kwam altijd weer terug op mijn Engelsch accent en smaa1- de zoo hoonend en snijdend op wat hij noem- de „je Engelsche vrienderi', dat ik begon te gelooven, dat er een bepaalde bedoeling ach ter stak. Maar het kwam toch atieen maar door zijn knorrigheid, want toen Jozef de 'knecht verscheen met een blad' met de lunch, scheen de Amerikaan- verontschuldltfingifln voor ajn gtdwtg te wilfon ouIsm. het OYerlljden ran den heer Krapman zijn twee vacatuxes ontstaan in de comimissie tot wering van schoolverzuim te Waarland. Daarvoor in de plaats werdea gekozen d* heeren Renout en P. Bekker, De commiisie die de ganeentereleentng heeft nagezien, weet er op, dat door de am- bachtslieden nog al verschillend genoteerd werd. De heer Dekker deed hieromtrenit enkele mededeelingen en de beer De Vries vond het goed den opzichter op te dragen scherp toe te zien. Er zijn wer posten, die niet door dot beugel kunnen. De voorzitter zeide, dat deze steeds de 'be- doelde opdracht kreeg en spr. zelf de zaak vooraf nagaat. De heer Dekker wees er op dat b.v. voor het nummeren van huizen 6 cts., 11 eta. en 40 cts. in rekening werd gebraoht. De voorzitter wees er op dat het verschil van 6 cts. en 11 cts. niets zegt, omdat het ver schil zal zitten in de bebouwde of niet-be- bouwde kom. De berekening van 40 cts. is natuurlijk veel te hoog. De gemeenterekening werd vast* gesteld met een nadeelig saldo van /1497,57. De gemeentebegrooting kwam hierna aan de orde. De ontvamgsten worden geraamd op 95596,62 waarbij gerekend is op 24000.— H. O. De uitgaven zijn geraamd op een gelijk be- drag met een post voor onvoorzien groot 904.24. Daarbij werd de subsidie voor het burgo- lijk arrmbestuur verhoogd op 4800. De voorzitter dcelde mee dat de H. O. 1000 gulden hooger zou moeten zijn, ware het niet dat volgens het ontwerpwet betreffende nood1- uitkeering aan de gemeenten gerekend zal kunnen worden op een ontvangst van ruim 1400.De begTooting werd met de ge- noemde cijfers voorloopig vastgesteld. De begrooting voor het Burgerlijk Armbe- stuur werd voorloopig vastgesteld met een ontvangst en uitgaaf groot 7387.met 322 voor onvoorzien. Als gevolg van omstandigheden vroeg mej. Modder, onderwijzeres te Dirkshorn, servol ontslag uit haar betrekfcing. De voorzitter sprak er zijn leedwezen over uit dat ze zoo voetstoots de gemeente heeft verlaten, waardoor 35 h 40 kinderen over de straat loopen, doch waar ze een goed onder wijzeres was, werd voorgesteld het ontslag eervol te verleenen met ingang van 16 Sep tember. Het benoemen van een tijdelijke leerkracht is tot heden niet mogelijk gebleken. Een nieuwe oproeping is geplaatst, De heer Francis is niet tegen het verleenen van eervol ontslag omdat haar werk in alle opzichten te prijzen is, doch wees er op, dat het eigenaardig is zoo maar op staanden voet ontslag te nemen Vooral voor de kinderen is het een lastige kwestie. Het is ontzettend ten nadeele van het onderwijs. Een zoodanige handeling is niet goed te keuren. De voorzitter merkte op, hetzelfde gezegd te hebben, doch we nemen in aanmerking het goed onderwijs dat ze gegeven heeft. Ook de heer de Vries betreurde het, doch wilde aannemen, dat ze geen anderen weg open zag. Het ontslag werd eervol verleend! Bij de rondvraag vroeg de heer Dekker waarom het punt overname van de school te Waarland niet op de agenda staat. Het kerkbestuur heeft toch dit verzoek ge daan. De voorzitter zei, dat B. en W. besloten hebben het adres- aan den inspecteur op te zenden. Bovendien is ook een zelfde adres van Tuitjenhorn te wachten en het is beter beide tegelijk af te handelen. De heer Dekker: Als de openbare school bijzondere wordt, gaan de onderwijzers op wachtgeld, doch hoe gaat het met de waning van het hoofd der school? De voorzitter kan dat op het oogenblik nief beoordeelen, doch zoolang deze in de gemeen te blijft, zal hij ook wel in de waning blijven wonen. Het is echter op de zaak vooruitloopen. De heer Dekker: Daardoor zou er bij de benoeming van een hoofd der bijzondere school niet eens een woning disponibel kun nen zijn. Hierna sluiting dfer vergadering. UIT WIERINGERWAARD. De heer C. Waiboer Azn., alhier, is be noemd tot heemraad van den polder Wierin- gerwaard. „Ik ben bang, dat ik soms wat lastig ben, Meyer", zei hij met een vriendelijken glim- lach. „Maar je bent een goeie kerel. Ga nu je lunch gebruiken. Je hoeft niet voor 4 uur te rug te komenik slaap altijd na de lunch. Hier, siteek eens op 1" Ik nam de sigaar aan met de nederigheid, die bij mijn rol paste, en volgde den knecht naar een aangrenzende kamer, waar de tafel voor mij gedekt was. Ik ben erg gevoelig voor invfoeden van buitenaf, en ik voelde instinct- matig een zeker wantrouwen tegen Jozef. Ik denk, dat hij mij beschouwde als indrin- ger in een sfeer, waarin zijn invloed waar- schijnlijk onbegrensd was geweest, en waar hij ongetwijelfd heel wat had weten op te pik- ken voor zich zelf. Hij liet mij aan mijn lunch en ging heen. Na een heerlijken maaltijd, met een uitste- kenden rooden wijn, zat ik te genieten van mijn sigaar en een boek, toen Jozef weer ver scheen. „Mevrouw de gravin "crzoekt u beneden te komenzei hij. Monica on'tving mij in de huiskamer (het appartement had twee verdiepingen). Zij was erg zenuwachtig en had al haar kalmte ver loren. „Des," zei ze, „von Boden is hier geweest." „En?" zei ik gretig. _„Ik heb niet heel veel sucees gehadi", ging zij voort. ,,1-k ben erg terneergeslagen, Des, dat is de waarheid Nooit heb ik den ouden generaal gezien zooals vandaag. Hij1 is een ontzettende bullebak en een tyran, maar zelfs zijn grootste vijand heeft hem nooit van laf- heid beschuldigd. Maar vandaag, Des, was de man als gebroken van angst. Hij scheen te vreezen voor zijn leven en ik had de grootste moeite iets uit hem te krijgen over jouw ge val. Ik tnaalkte een gekscherende opmerkimg over de ontsnapping uit het hotel gisteravond, maar hij Bet: (Word* vwvetgd.)

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5