Voefbal Ver. „Alcmaria-Victrix", Wordt Donateur or Seiioenkaartenhouder. OPEN®ARE U. L. O.-SCHOOL VOOR JQNQENS. A'AINOIFTE LEERLINOEN. 'Burgemeester cm' Wethouders van Alkmaar m (jongens) voor die openbare U. L. O- "100I in bet gebouw dier Burgerschool, zal bestaan op ZATERDAG; 1 October a s., des namiddiags van half Vier tot half zes biji den heer Antes, Hoofldl der school. Ook ziji die reedls aangifte ter secrefcarie de- den, moeten zich dan opnieuw -a a® meld en OVerlegd mioetem wordm: het trouwboekje der ouders, en het vaccinebewijs van den leer- ling1. Het onderwijs zal reeds Maandag, 3 Octo ber ajs. aanvang nemen. Alkmaar, 28 September 1921. Burgemeester en Wathouders voomoemd, W. C. WENDELAAR, Voorzitter. L. v. d. VEGT, Siccretaris. SLUIS AAN DE IZES WIELEN. De BURGEMEESTER van ALKMAAR maakt bekend, dat de SLUIS AAN DE ZES WIELEN van heden af hoewel met eenige vertraging weder voor het schutten van vaartuigen IS OPENGESTELD. Alkmaar, 28 September 1921. De Burgemeester voomoemd, C. WENDELAAR. MALARIABESTRIJDING. Waar reeds in de maanden September en October de malariamuggen een mindere nei- ging tot verplaatsen vertoonen, is het voor een doeltreffende bestrijding der malaria ge- wenscht in de huizen waar malaria heerscht of geheerscht heeftwaar dus de mug- gen kans hebben besmet te zijn gelegen- neid tot het dooden dier muggen te geven. Wij noodigen mitsdien de bewoners van bovenbedoelde huizen uit om door spoedige in- levering' ten bantone vain het Bouw- en Wo- ningtoezicht (aan de Stadswerf aan de Keet- gracht) van een door den huisarts te onder- teekenen FORMULIER, HETWELK AL- DAAR EN TEVENS BTJ DEN HUISARTS KOSTELOOS VERKRIJGBAAR IS, mede te werken tot krachtige bestrijding der malaria in deze gemeente. De oritmugging geschiedt dan kosteloos van gemeentewege. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, W. C. WENDELAAR. Voorzitter. L. v. d. VEGTi loco-Secretaris. HIN1DERWET. Burgemeester en Wethouders van AILK- MiAAR brengen ter algemeene kennis: lo. dat zdj' bd| hum besluit van 27 'Septem ber 1.1. vergunniing hebben1 verleendl aan P. KUIJK Wz. banketbakker alhier tot het uit- breiden van eene banketbakkerij, door het plaattsen van een fomuisoven ter vervanging van' een bestaanden oven, in het perceel MIIENIT Wijik !B :No. 2; 20. dat heden op de gemeente-secretarie ter ilnzage zij® gelegd de aan.' he® ingediende verzoeken met bijilagen van: a. H. ELFR'ING broodbakker alhier, oim vergunning itott het oprichten van eene brood- bakkeri) in het perceel Oroot 'Nleuwland! Wijk D No. 36; b. W. A. H5LZEL en C. H. H6LZ3EL, si- garenmakers alhier, om vergunning tot het oprichten van eane sigarendrogerij; achter het perceel Groot Meuwland Wijk D !No. 68. 'Bezwanen -tege® de onder 2o genoemde op- richtingen- kunnen wonden ingedi'end ten raad- huize dezer gemeente, mondeling op Woens- dag 12 October eJk., 's voormi-dldags te elf urn- en schriftelijk v<56r of op dien tijd. Geduren- dc drie dageni vddr gemelden dag fcunnen- de verzoekers en zij» die bezwaren hebben inge- bracht. op de secetarie dezer gemeente van de ter zalce ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, den 28 September 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. C. WENIDELAAR, Voorzitter. L. v. d. Vegt. lo.-Secretaris. den brandl in dp Oude Kerk te 'Delft zijh ge- arresteerd, zifn, niadiat hun een verhoor is af- genomen, voorloopig op vrije voeten gesiteld. Men schrijft aan het N. v. d. D., dat de eeuwen heugende Oude Kerk te Delft niet voor de eerste maal door brand is geteisterd, Dit heeft men n 1. hier en daar kunnen lezen. In het jaar 1536 is het grootste gedeelte van Delft in de asch gelegd door een geweldigen brand en daarbij zijn beide kerken aange- tast, de Oude of St. Hyppolituskerk het zwaarst Men kan een duidelijk denkbeeld verkrijgen van deze ramp bij het bezichtigen van een groote vogelvlucht van Delft, ge- schilderd in het jaar 1536. Dit schilderij in de authentike lijsft, in het bezit van het Ge- meente-Archief te Delft, is ingezonden op de tentoonstelling ..Holland tusschen Maas en II" in het Stedeliik Museum te Amsterdam. We kunnen hierbii, zegt de Haagsche N. Crt., nog icts aanteekenen betreffende ,,Het Straatie" van Vermeer. Men is het er over eens dat de schilder geen uitzicht heeft afge- beeld van oude huizen in een straatje, maar op een gracht. Ziedaar weer een voorbeeld van een oneigenlijken naam (evcnzoo „Het Mpikme'sie" voor „De Keukenmeid" of, vol- gens een oude omschriiving ,een meydt die me'ek Piter tot") Vermeer heeft huizen geschil- derd, welke zijn tijd, het midden der 17e "ww reeds oud waren Zij dragen dan ook een u:teesnroken gothisch karakter. Het is duideli'k dat zi' den brand van 1536 moeten hebben doorstaan en dat zij dus gedacht moeten worden in de betrekkelijk kleine ge- rippHpn v"n de stad. welke door het vuur x,rord*n "esnaard Met behulp van den plat- fp^rond zi'n die wiiken gemakkelijk aan te "dizen men is er evenwel nog niet in ge- s'n"o-d met eenige zekerheid de plek te locali- sreren waar Vermeer moet hebben gewerkt. R.-K. MIDDEN1STANDSOONGRES. In het Christoffelhuis te Roermond werd gisteren en heden het vierde R.-K. Midd'en- standscongres gehouden. Gisterochtend 9 uur vereenigden de con- gressisten zich in de kathedrale kerk van den H. Christophorus, waar monsejgneur J. L. A. H. Schrijnen, bisschop van Roermond, de H. Mis opdroeg. Om kwart voor tienen was "r in !t Christoffelhuis een samenkomst van de afgevaardigden, waarin ook hun geloofs- brieven werden onderzocht. Om half elf werd1 het comgres geopend met het ringen van het bondslied d'er R.-K. Mid- denstandsvereentging'tti an een wdBcomst- woordi van den vwrzititer der regelingsoom- missie, dteni heer Louis Peeters, voorzitter van de R.-K. Middcnstandsvereeniging Roermond. De voorzitter van het congres, de heer Charles Frencken, hield de openingsrede. De minister-president woonde het congres bij. INBRAAK. Gistemacht is ingebroken in het hulppost- kantoor te Nuenen (bij Eindhoven). De post- troinmel met geld1 en postzegels was verdwe- nen, samen voor een waarde van ruim 1000, verder twee rijwielen, een horloge, gouden ring en armband. iDe brievenbus, die Maan- dagavond om 7 uur voor het laatst gelicht was, bevatte 'a morgens geen poststukken meer. STAKING. Gisteren heeft de directie van de Almelo- sche Ververij en Ghemische Wasscherij v/h. Gebrs. Palthe te Almelo met afgevaardigden van stakende ververs een conferentie gehou den. De directie stelde loonsverhooging voor in den vorm van premie; maar dit voorstel werd door de staters verworpen. Inmiddels heeft het conflict zich uitgebreid met een afdeeling, die in direct verband met de ververij staat. DE MARINEDAG. De Marinedag welke Zaterdag, 1 October te Amsterdam zal worden gehouden, staai onder algemeene lading van het Kameriid Henri ter Hall. Ter opluistering van den Amsterdamschen Marinedag zullen na afloop der manoeuvres eenige torpedobooten en vijf onderzeeers be- nevens een mijnenlegger naar Amsterdam op- stoomen, en ligplaats kiezen op het IJ, waar- schijnlijlk iaan de Die Rudjterkade. V6or den aanvang van de uitvoering, die 'smiddags 2 uur in het Stadion zal plaats vinden, zullen de marine-mannen, die hieraan deelnemen, met de stafmuziek en de tamboers en pijpers aan ha hoofd, vergezeld van een groot aantal burger-vereenigingen met vaan- del's em.' inuziekkorpsen, een wandelling door de stad) doen, van de De Riuijltertoade naar hd stadion. Bij de feestelijkheden in het stadion zal een belangrijk aamdeel gen omen worden door verschillende bij den Amsterdamschen Tumbond! aangeslbten vereenigimgenf. Des avonds 8 uur zal de marinestafmu- ziek een concert geven in het Concertgebouw, waarvan de opbrengst eveneens ten goede komt aan het marine-rampenfonds. EEN FAMILIEFEEST. I De Westerstraat in Den Haag was Maan- dagavond in rep en roer. Er zou ergens een familiefeest worden' gevierd. ter gelegenheid van moedeFs verjaardag. De heer des huizes stond de gasten op den hoek der straat af te wachten. Er kwamen eenige Leidenaars aan, die in „kennelijken staat van drontenschap" verkeerden. Vader maakte de opmerking, dat de Leidenaars meer gebruikt hadden dan hij. Deze opmerking werd1 met eenige handtaste- lijkheden beanhvoord, die in een vedhtpartij ontaardden. Ten slotte wist de zoon de vech- ten den te sdheiden. Later in den avond ikwamen de vechters- bazen terug en zochten nu twist met den zoon, dien zij: met een mes geducht toetakel- den. Hij kreeg, wat men noemt eenige gewel- dige ..porren over z'n arm en moest naar het Gemeenteziekenhuis worden vervoerd. De Leidenaars zijn door de politie aange- houden. NOORDB R AB ANTSCHE MAATSCHAP- P1J VAN LANDBOUW. Gisteren vergaderde te Breda de Noordbra- bantsche Mij. van Landbouw, onder voorzit- terschap van den heer A. M. Nelemans, van Moerdijk. De directeur-generaal van landbouw en de inspecteur van het landbouwonderwijs woon- den de vergadering bij. De voorzitter faerinnerde aan het 40-jarige bestaan van de Maatschappij. Ook wees hij op hetgeen dr. P. Hoek, de tegenwoordige di recteur-generaal van landbouw,. toen hij nog in Noordbrabant woonde, als landbouwlee- raar voor de Maatschappij en de leden ge- weest is. LANDBOUW'ARBEIDSWET. Voor den Hoogen Raad van Arbeid De minister van arbeid heeft 23 dezer aan den voorzitter van de Tweede Kamer mede- gedeeid, dat hij bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig heeft gemaakt het vooront- werp van een landbouwarbeidswet. De minister van arbeid heeft 24 dezer aan den voorzitter van de Tweede Kamer mede- gededd, dat hij naar aanleiding van een des- betreffenden brief van den minister van land bouw, bij den Hoogen Raad van Arbeid de overweging aanhangig heeft gemaakt van een voorontwerp van wet, houdende regeling van de winkelsluiting. MjElLKVElEHOUDERS. De Bond van melkveehouders, gevestigd te Amsterdam, heeft gister in het Verkoop- lokaal te Rotterdam een algemeene vergade ring gehouden, onder voorzitterschap van den heer A. N. Vaandrager. De voorzitter zeide in zijn opeoingswoord, dat het hem verheugde hier 50 "afdeelingen vertegenwoordigd te zien. Hij sprak de hoop ult, dat deze groote belangstelling blijvende zal zijn, vooral ook omdat de omstandighe- den zeer emstig zullen worden. Aan de orde was daama de bespreking van den wintermelkprijs. Het hoofdbesituur had zijn sitandpunt als volgt vastgelegd: De algemeene vergadering van dteni Zuid- Hollandschen Bond van melkveerhouders, op 27 September 1921 in het Verkooplokaal te Rotterdam, kennis genomen hebbende van het standpunt, hetwelk door d'en melkhandel wordt ingenomen teni opzichte van een> win termelkprijs; niet accoord kunnende gaam, met dit standpunt wijl het afwijkt van den regel die reeds v66r den oorlog geldende was (n.l. dat voor consumptie geschikte melk hooger wordt betaald dan die welke over grooten afstand moet worden: aangevoerd) spreekt de noodzakelijkheid uit, dat tenzij een algemeen accoord op een 18 cents basis alls grondprijs kan worden getroffen, de kringen naar eigen inzicht en krachten, alle pogingen zullen aanwenden, welke kunnen leiden tot berefkiug van tret beoogde doe!, van nreentag als zij is dat thaus de toestanden in de ver schillende d'eelen der provincie te weinig overeenstemming hebben voor een centrali- satie van de actie. De voorzitter merkte verder nog op, dat 18 cent als grondprijs is bedoeld, hetgeen dus zeggen wil, dat die prijs Voor verlaging vat- baar is, maar evenizeer voor verhooging voor verafgelegen boerderijen. Voorts gaf hij als zijn oordeel te kennen, dat men den kant van de cenfralisatie in deze uit moet, dat elke kring naar eigen' krachten en omstandighe- d'en zal moeten handelen. De vergadering vereenigde zich na eenige gedachtenwisselmg met het standpunt van het hoofdbestuur. ZORGWEKKEND IS DE TOESTAND VAN's LANDS KAS. Een plattelandsgeneesheer verneemt, zoo schrijft het „Hbld dat de postadministratie bepaald heeft, dat voortaan den brievenbe- stellers geen dienstfietsen meer zullen wor den verstrekt; deze zullen zelf hun fiets en het onderhoud' moeten bekostigen en zullen daarvoor ails tegemoetkoming ontvangen 0.15 per gereden uur. Aannemende, dat van de 8 uur dienst er door de bestellers 6 gereden worden dan be- reken ik de tegemoetkoming op 0.90 per dag of pl.m. 270 per jaar. Ik ben zelf als geneesheer ten plattenlande een „veel fietser". Miin kar wordt vaak per trein vervoerd staat aikwijls onbeheerd, en staat dus vrijWel bloot aan dezelfde si ij ting als die van een brievenbesteller; de laatste alleen zal soms wat meer beladen zijn. Be doe nooit kleine reparaties en men mag gerust aannemen, dat mijn fietsherstellers mij niet den minsten prijs berekenen. Toch heb ik nooit per jaar f 270 voor onderhoud en afechrij- ving uitgegeven. Als overgangsmaatregel is bepaald, dat de bestellers de fietsen bij hen in gebruik mogen overnemen voor 10. Het gevolg hiervan zal zijn, dat alleen die fietsen, die nog goed zijn, zullen worden overgenomen, en dat de Post blijft zitten met den rommel. Op deze 270 kan krachtig worden be- zuinigd. Als de Post fietsen en banden in het groot, bijv. per 1000 stufcs, koopt en deze te gen kostprijs den bestellers ter besdhikking stelt, dan zal de fiets per jaar den man op nog geen 200 komen, 70 per fietsenden besteller m^akt reeds f 70.000 per 1000. Hoeveel zullen er in ona landje wel minstens zijn Het is niet te verwonderen, dat bij dergelij- ke maatregelen de posterijen een deficit ma- ken, niettegenstaanae alle tariefsverhooging. LEIDEN'S ONTZET. De 32e feestviering, die de 3-October-Ver- eeniging as. Maandag organiseert, belooft op hoog peil te staan. Het feest wordt des morgens om 8 uur met koraalmuziek geopend, gevolgd1 door den intocht van de Geuzenvloot, onder 'be vel van den Zeeuwschen admiraal Louis de Boisot, die de haiing en het wittebrood naar de Waag zal brengen, waar aan 2450 perso- nen de uitdeeling zal geschieden. Des middags om een uur begint een „groo- te romantische optochf, voorstellende groe- pen ui t de meesterwerken der wereldliteratuur waaraan 700 personen 200 te paard, alsmede 6 muziekkorpsen zullen medewerken. Voorge- steld zullen wordenVondel's Gijsbrecht van Amstel, Tollens' Overwintemg, Saartje Bur- gerhart, Max Havelaar, het verhaal van ka- pitein Pulver (Ferdinand Huyck), Tyl Uilen- spiegel, Jeanne d'Arc, Don Quchote, de Odyssea, de sprookjes van Andersen, Tol stoi's Oorlog en Vrede, Ivanhoe, Samuel Pick wick, Dahn's Strijd om Rome, Schiller's Wil- helm Tell, von Sdieffel's Ekkehard, Ali-Baba (1001 Nacht) van Limburg Brouwer's Ak- bar, Beecher Stowe's Negerhut en Nieman's Pieter Marits. Voorts zullen den geheelen dag volksspe- len worden gehouden, terwijl om adit uur in den Schouwburg De Bruiloft van Kloris en Roosje wordt vertoond, Om halfacht vangt op het Schuttersland het avondfeest aanbal- champetre, concert, Lunapark. E>e feesten worden besloten met een schit- terend vuurwerk, bestaande uit 21 nummers, met als slotstuk een decoratie, waarin het borstbeeld van burgemeester van der Werff. DE EOONOMISCHE TOESTAND VAN DE NED. NIJVERHEID. De 'bestuurders van het Verbond van Ne- derlandsche Fabrikanten Vereenigingen heb ben zich tot de Kamers der 1Staten-iGeneraal gewend met een adres. waarin zij aandacht vragen voor eenige beschouwingen, die zij in het algemeen Nederlandsch belang meenen te mogen en te moeten wijden aan den economi- schen toestand van de Nederlandsche nijver- heid in verband met den invloed, dien de Ne derlandsche wetgever en de Nederlandsche regeering daarop (hebben uitgeoefend en daarop in de naaste toekomst zullen uitoefe- nen. NEUTRALE MIJNWER KERSBOND. Door bovengenoemden Bond werd op Zondag 25 September j.l. eep druk bezochte algemeene bestuursvergadering gehouden. De agenda bevatte slechts belangrijke pun- ten, namelijk de door de Mijndirecties aange- kondigde loonsverl aging met 1 October en het verhoogen der contributie met 100 pet. Wat betreft de loonsverl aging, was men van meening, dat deze niet gerechtvaardigd is, vooral niet nu er duidelijk te constateeren wait, dat de allernoodzakelijkste levensbehoef- ten van den arbeider, in stijgende richting gaan en dat de huishuur en de belastingen nog steeds hooger worden opgeschroefd. Ver der was de vergadering eenstmmig van mee ning, dat, zoolang de directies de door de or- ganisaties gevraagde inzage der boeken blijft weigeren, geen vermindering van in- komsten mag worden aanvaard en machtigt daarom het hoofdbestuur (in overleg met ae andere roganisaties) de staking te procla- meeren. De door het hoofdbestuur voorgestelde contfibutieverhooging met 100 pet. werd met algemeene stemmen aangenomen. DE SiLUITING DER PUB LI-EKE VER- MAKELIJKHEDEN TE HILVER'SUM. Onder buitengewoon groote belangstelling is M-aandagavond in de Schouwburgzaal „Hof van Holland" eenie protestvergadering gehouden tegen1 de verhooging der masting op de pubtieke vennakelffkheden ran 40 pet. 1' Honderden personen1 kon-dea in de stamp- voile zaal om 8 uur reeds geen plaats meo krijgen en moesten derhalve huiswaarts tee- ren. Talrijke telegrafisch'e adhaesiebetuigingen uit de kunst- en amusementswereld waren in gekomen, o. m. van dr. Wil'lem Royaards, Cor van der Lugt Melsert, Herman Heijer- mans, Adr. van der Horst en Jan Musch, Pisuisse, Max van Odder, de Concertbureaux Hans Augastin, De Haan en Co., de Koos en Alsbach en Doyer, verder van het Tweede K'amerlid Henri Ter Hall, den organist An ton van der Horst, den Directeur van Toon- kunst, Kees Andriessen, den Nederlandschen Voetbalbond, de Vereeniging van Directeuren van Inrichtingen voor Ontspannings-, Kunsl in Nederland (V..E. D. I. O. N.), waarbij 4-2 directies zijn aangesloten, e. a. Het woord werd gevoerd door d'em heer D. Hamburger Jr., voorzitter van den Ned. Bond van Bioscoop-Theater-Direeteuren, den heer J. Reddingius, directeur van -het Con- certbureau Reddingius te Hilversum en C. T-ammer, vertegenwoordiger van de vier Hil- versumische N. V. B. Voetbalvereenigingen. De verschfllend'e sprekers onderwierpen hei raadsbesluit tot verhooging der belasting aan scherpe critiek, waarbij zij deden uitkomen. dat de gemeenteraad hierdoor het kunst- en -amusemenitsbedrijf ten grondie heeft gericht. Er volgde eenig debat en aan het eind dier vergadering, die ook door verschillende raadsleden was bezocht, werd een motie aan genomen, waarin de vergadering hare voile sympathie uitspreekt met den strijd van het Com'ite van Actie en besluit met alle gepaste mdddelen te bevorderen, dat d.e Hilversum- sche ingezetenen bij duizendtallen door tee- kening van het petitionement aan den Raad van Hilversum het verlangen kenbaar zullen maken om de belasting van 40 pet. weer op 20 pet. terug te brengen. Gister zou het petitionement bij het Hil- versumsche publiek ter teekening word'en rondgestuurd. RESERVE-ONDERWIJZERS TE ROTTERDAM. B. en W. van Rotterdam doen het voorstel tot aanstelling van tien reserve-ondenvijzers. De Commissie voor het Openbaar Onder wijs heeft n.l. een overzicht gemaakt van het aantal malen dat wegens de afwezigheid van een lid van het personel aan de lagere open- bare scholen klassen zijn gecombineerd, een klasse over andere afdeelingen is verdeeld of een of meer klassen naar huis zijn gezonden. Het onderzoek liep over twee maanden, die, tot een jaar herleid, deden zien dat storing 4235 maal zou voorkomen, en wel 3280 maal aan scholen waar het hoofd een klasse heeft en 955 mal aan de scholen met een ambu lant hoofd. Om den geregelden gang van het onderwijs te verzekeren wenscht de com missie de reeds genoemde reserve-onderwij- zers te benoemen, die op enkele aanwijzing der afdeeling „onderwijs" werkzaam kunnen worden gesteld aan de school waar een on- derwijzer afwezig is. Deze reservisten zullen zooveel mogelijk gestationneerd worden op scholen, die tele- foonaansluiting hebben, opdat de opdracht, zich naar een bepaalde school te begeven, zonder tijdverlies kan worden gegeven. De jaarwedden dezer onderwijzers zullen ten laste der gemeente komen, behoudens wanneer wordt ingevallen in een vacature van een school, waaraan niet weer onderwijzers zijn verbonden dan het bij de wet voorge- schreven aantal. Een minderheid in het College voelt niet veel voor dit nieuwe instituut. Vooreerst wijst zij er op hoe door de cijfers haar reeds vroe- ger gemaakt bezwaar tegen de wijze, waarop tot de doorvoering der afschaffing van het ambulantisme ook op groote scholen wordt te werk gegaan, wordt gestaafd. In de twede plaats meent zij niet veel goeds te kunnen verwachten van tien onderwijzers, die nu hiei en dan daar worden gezonden om enkele uren les te geven in hun geheel vreemde scholen en aan hun gehel vreemde kindcren. De.meerderheid is van meening. dat, mocht het instituut niet voldoen. de tien reservisten Q.an e?n bepaalde school kunnen worden ver- h^nden GASONTPLOFFING. Te Nijmegen heeft Zondagochtend een gas- ontploffing plaats gehad in de woning van den korporaal der Kol, Reserve M. Holder, aan den Fortdwarsweg No. 18, doordat deze met een lucifer naar een lek aan de gaslamp zocht. De man bekwam ernstige brandwon- den aan handen, armtn en rug en is in het militair hospitaal opgenomen. Zijn vrouw en drie kinderen kwamen er met lichte ver- wondingen af. De woning werd emstig beschadigd. Een begin van brand werd door buren gebluscht. DE MELKVOORZIENING. Naar de Tel. meldt, heeft de minister van landbouw in antwoord op het verzoek van de Nederlandsche melkindustrieele vereeniging om in verband met de dreigende mel'k- schaarschte en de hooge prijzen voor con sumptie melk van regeeringswege hulp te ver- leenen, verklaard, dat er voorloopig voor hem geen aanleiding is om tusschenbeide te treden. MOORD. Maandagnacht circa 12% uur is te St. Mi- chiels-Gestel de 24-jarige G. v. V., onge- huwd, door Chr. C., gchuwd, vermoord. G. v. V., iemand, die het velen dikwijls las- tig maakte, had verleden week S. op den Gestelschenweg ontmoet, en daar ruzie ma- kend. S. een steek in het been toegebracht Nu was v. V., die met de zuster van S. ver- keert, reeds op bezoek geweest bij S. en had daar reeds kwestie gezocht, doch was in den loop van den avond vertrokken. Maandag nacht kwam -hij aan de woning van S. terug en moet dezen gedreigd hebben. Beducht als slachtoffer te vallen, greep S. daarop een biji en sloeg v. V. daarmede zoo- danig op het hoofd, dat deze doodelijk getrof fen neerstortte. De getroffene werd bij den heer Van Hou- tum. cafe „De Bierwagm", binnengebracht. Direct werd de dokter en geestelijke hulp ingeroepen. Terwijl dokter Verzijl het eerste verband legde, doch daarmede nog niet ge- reed zijnde, gaf de ongelukkige den geest, tengevolge van bekomen schalelbreuk. Intusschen was de burgemeester met de Voordeeliger en gemakkeljjker, voorkomt wachten aan de bureaux. AAN VRAGEN (niet op wedstrfjddagen) bij den Penningmeester MARTIN OLIE, Kraanbuurt 8, Telef. 522. gemeente-politie ter plaatse en werd het eer ste onderzoek ingesteld, hetgeen later door de rijikspolitie, n.m. veldwachtens Seuren uit uemonde en Vermeulen uit Vugh, werd over genomen. De dader en het lijk zijn voorloopig onder het raadhuis onderg'ebracht in afwachting van het justified onderzoek. LAFFE WRAAKNEM1NG Gistemacht omstreeks een uur zag de dienstbode van een familie, wonende in de Roenter Visscherstraat te Amsterdam dat voor het huis aan den- overkant, oneverazijde, sen auto stilhield. Het volgende oogenolik werd, uit de onmiddellijke nabijheid van de plaats waar de wagen stond, een- hard voor- werp gesmeten door de groote bovenruit van de deur van het perceel aan de overzij. En na dit harde voorwerp, dat de rudt vernielde, werd een brandend papier onder de deur ge- jchoven. Dat ailes geschiedde in een omme- zi-eni tijdls. De auto werd onmiddellijk in gang gezet, in vliegende vaart vertrokken de zon- ierlinge pnbekendentoen het geluid van den motor nog van verre weird gehoord1, zag het dienstmeisje plotseling achter de verniel de ruit vlammen oplaaien. Zij had de tegen- woordigheid van geest, onmiddellijk politie en brandweer te waarschuwen. Toen brand- weerlieden uit de kaz-eme in de Honthorst- straat verschenen, sloeg hun uit de vestibule een didhte rook tegen. IDe bewoners, op zulk een onaangename wijze in hunne rust gestoord, wisten aan- vankelijk niet reoht wat er was gebeurd en vreesden dat het geheele huis in de vlammen zou opgaan. Zoo erg was het gelukldg niet, door oor- deelkundig optreden bleef het vuur tot het voorportaal beperkt, werden- da-arvan muren, zoldering en deuren slechts geschroedd en war ren een-ige maiton en -loopers verbra-nd Voor de politie begon nu eigenlijik het werk pas. Ze vond in -de vestibule een- ronde bus, naar boven spits toeloopende, waarvan dat bovengedeelte als gevolg van het smijten door ae bovenruit, was ineen gedrukt, en daarbij een stuk halfverbranden omslag van een Lord-Lister-aflevering. Meer aanwijzing had ze voorloopig niet, en heeft ze nog niet. Ook eenige omwonen- den kunnen niet anders dan sledhts zeer vage aanduidingen geven. De auto, die voorreed, was geen „Atax" of „Taxi", voor't overige is niet te zeggen of het een huur- dan wel een particuliere auto was. Er wordt aan een taffe wraakneming ge dacht. De politie heeft een post voor het huis gezet. KO'RTE BERIOHTEN. De gemeenteraad van Wamel heeft gis teren den s-ecnetaris gehandhaafd, dien hij in dfe eerste dagen van Augustus wegens be- weerd wangedrag binnen de ma and ontslag had aangezegd, indien deze dit niet zelf in dien -tijd zou aanvragen. De oudste inwoner van Hardinxveld.de heer B'a-rend N-etten-, is gisteren in den ouder- dom van hondterd jaar en vijf maanden over- leden-. - Te Mlaasniel zijn gisteren huis, schuiur en stiallimg van den !an-dbo-uwer O. afge- bra-nd. Verzekering debt de sch ade. In Indie is een- conimissie benoemd -om te adviseeren over scheid-iug van kerk en staat. 'De stand der warmoezerijigewiassen is matig tot vrij slecht. Bij de Rijkspostspaarbank is in- Augus tus bijn-a li/9 millioen- gulden meer ingefegd dan terugbatiaald. De Japansche journ-alisten die hier te landle vertoeMOn, zijn in hun blade® vol van lof over -d'e ontvangst In Nederla-nd. De executieve van den Intern. Vrouwen- raad -k-o-mt half Mei 1922 in- Nederland bijeen. Ten stadhuize te Amsterdam is het plan geopp-erdi -de schutfin-g om het mldden-Dam- terrein te verwijderen, daar men- niet verwacht dat de nood'ige fbndsen voor het Overzee-Ih- stitu-ut worden1 gevonden. De aardappelenuitvoer naar Belgie is in de laatste dagen- aa-nziiemlijk vermi-nidlerd. Provinciaal Nieuws UIT HOORN. In de gisteravond gehouden raadszitting werd de heer G. Veldh-uisen benoemd tot tij- delijk wethouder. Verder werden benoemd tot hoofd der school: de heer S H Boot, onderwijzer al hier, en de heer J. Schuring, onderwijzer. mede alhier, beiden voor gesplitste gemeente- school No 1 en tot hoofd van het vervolgon- derwijs de heer F. Felkers, alhier. TAlerrammen ran heden GROOTE BRAND. PAR'IJS, 28 September. Omstreejcs 11 uur hedenmorgen geraakten de -magazijnen van de -nieuwe magazijnen van Au Prin- temps in brand. De daken stortten ineen. -De vertrekken zijn geheel vemield. Men denkt niet dat de brand de ou-de gebouwen zal bereiken. Twee brandweerlieden zijn licht gewond De schade bedraagt verscheidene 10-tallen millioenen. OPLICHTING VAN 26000. AMSTERDAM, 28 September. De Am- sterdamsche Bank is door een inmiddels ontslagen kasbeambte opgelicht voor een bedrag van 26000, dat hij. op een cheque, welke hij in dienstbetrekking opzettelijk heeft doen zoek raken, door een vriend had laten innen. In de maand Juni werd aan het hoofd- kantoor van de bank door een bediende van een groote firma hier ter stede een cheque aangeboden, welke door den dienstdoende 24-jarige kasbediende in ontvangst werd genomen. Dez« detlde na eenigen tijd aaa

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2