DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. SPECULABS Tabaksfabrleb J, R. KEDSS, Alkmaar. Sv. 22$ m itonderd (Irk) en Iwlaiigst® ja&rgwtg YRIJDAG Directeur0. II. Hit At. nooMrodactsurTj. N. AM1MA. 30 SEPTEMBER Prima ganrtge PIJPTABAK, gefabrieeerd door do P. KUIJK Wzn. TeM. 271. AbonueniftiitsprUs bij roornithctnlln?; per 3 maandon f 2.—, fr. per post f 2.50. Itawfjsn. 5 ct. Advortentiepr. 25 ct. p. regol, grootore letters naar plaatsmiinte. Brlevou franco N.V. Book- en llandelsdr. v.h. Norms. Costor Zoon, Voordam C 9, Tel. Adminktr. No. 3. Redactle No. 33. Buitenland. DE IERSCHE KWESTIE. Met antwoord van Lloyd George aan do Valera kwam gistermiddag to Dublin aan. Mm bericht, diat het antwoord in Iergche kria- gen geacht wordt, eene regeling van het Ier- esche geschil bepaald te bevorderen en men geeft de meening te kennen, dat die Sinn Fein- leider zijne uitnoodiging tot eene nieuwe con ference gereedelijk zal aanvaarden. De vol- ledige 'tekst van het telegram van Lloyd Ge orge is als volgt: „De regeering van Z. M. heeft nauwkeurig en emstig de correspondence overwogen, die tuschen ons is gevoerd na hare uitnoodiging aan u. gedelegeerden te zenden tot eene con ference te Inverness. Ondanks haar oprecht rerlangen naar vrede en ondanks den meer verzoenenden toon van uwe laatste mededee- ling, lean zij geene conferentie aangaan op deu grondslag van deze correspondence. In weerwil van uwe persoonlijke verzekering van het tegendeel welke zij zeer waardeert, zou in de toekomst icunnen worden aangevoerd, dat het aanvaarden eener conferentie op dien grondslag haar had genoopt tot eene erken- ning, welke geen Britsche regeering kan toe- •taan. Op dit punt moet zij zidh hoeden tegen alien mogelijkeu twijfel. Het heeft aiets geen nut, over dit onderwerp nog verder mededee- lingen te wisselen met ophelderingen en rede- aeertogen. Het etandpunt, door da regeering van Z. M. ingenomen, dient al» grondslag voor het bestaan van het Britsche Rijk en zij kan daarin geene verandcring brengen. Mijne collega's en ik blijven evenwel ten zeerste ver- langen, in samenwerking met uwe gedele geerden eene nieuwe bepaalde pogtog aan te wenden, om elke mogelijkheid eener schikking na te gaan door eene persoonlijke bespreking. De voorstel'len, die wij reeds gedaan hebben, zijn door de geheele wereld als een bewijs be- schouwd, dat onze pogingen tot verzoening en regeling geen ijdele vorm zijn en wij zijn van oordeel, dat eene conferentie, niet eene correspondence, de meest pracCsche en hoop- voile weg is, om tot eene overeenkomst te ge- raken, die wij vurig verlangen te bereiken. Wij zenden u derhalve bij dezen eene nieuwe uit noodiging tot eene conferentie te Londen op 11 October, waar wij uwe gedelegeerden kun- nen ontmoeten als zegslieaen van het volk, hetwelk gij vertegenwoordigt om na te gaan, hoe de vereeniging van Ierland met het ge- meenebest der nation, beden als het Britsche Rijk, het best kan worden overeengebracht met de Iersche nationale aspiratien." Hu is het woord weer aan de Ieren. Wat zal hunne beslissing zijn? Woensdagnacht heeft een plotseling revol- vervuur te Tipperary de straat in opschud^ ding gebradht. Een p-Tsoon werdi gedood drie personea werden gewond. DE TOESTAND IN OPPER-SILEZIe. N'adat de stad Hindenburg wekenlang zonder eenige po 1 itiebescherming aan de ter- reur van Poolsche benden was blootgesteld, heeft zij thans een politiemacht van 100 man van de plebisciet-commissie gekregen. De komst van dieze polliitie verliep niet zonder in- cidenten. De Polen hadden vemomen, dat er een bezetting zou komen en hadden zich on- der leiding van twee bekende hoofdlieden voor het staCon verzameld. Toen de beamb- tcn de stad; wi'kten binnenrukken, werdien door een Pool ut de menigte vier revolverschotea "rlost Een Fransch officier nam hem het wa- pen af. De Fransche bezetting direef de me nigte daarop uiteen. De Franschen zullen de daden der Polen ook hier wel weer wat door de vingers zien, gelijk zij tot heden alCjd en overal deden. De consul van Duitschland heeft aan den secretaris-generaal van den Volkenbond ten gebruike van de leden van den Volkeabonds- raad een copie toegezonden van de nota, wel ke de Duitsche regeering den 29sten Septem ber aan de geallieerde regeeringen deed toe- komen, en waarin de Duitsche regeering er op wijst, dat de huidige openbare meening in Opper-Silezie verschilt met die welke uit de resultaten van de volksstemmtog van; 2 Maart aan het licht kwam. Tegenover het gevaar van een verdeeling van Opper-Silezie geven thans de meesten van hen, die indertijd faun stem voor Polen uitbrachten, de voorkeur bo- van elke verdeeling aan de integrale faandha- ving van Opper-Silezie als Duitsch gebled. De Volkenbondsraad faeeft twee Duitsche en twee Poolsche deskundigen uit de Opper- Silezische industrie uitgenoodigd, te Genfeve te komen, om rapport over Opper-Silezie uit te brengen. De studiecommissie van den volkenbonds raad bezodit Dnsdag nogmaals de grensge- bieden en de streek van Koningshutte en 'Hin denburg. Na een conferentie met de inter-ge- allieerde commissie te Oppeln, zal de studie commissie naar Geneve terugkeeren. De Schlesische Volkszeitung bevat een aurhentiek bericht over religie-misbruik door de Poolsche geestelijkheid tot het voeren van propaganda, vooral in faet pelgrimsoord Duitsch Piekar, waarheen jaarlijk® 200000 katholieken stroomen, vooral uit het industrie- gebied. Het Mad schat faet verlies der Duit sche zaak door de Poolsche agitatie op om- streeks 100.000 stemmen. DE STRIJD IN KLEIN-AZI§. Brrichten vhn neutrale zijde, uit Smyrna te Londen ontvangen, wijzen op de emstige ne- ^orbair der Grieken, van wie twee division i 'n govancen penomen. terwijl hunne totale vcrliezen 25 000 man bedragen. DE RAMP T£ OPPAU. M«i ustal deMsekn Wj 4c oaWoffisf fat Oppau gevallen bedraagt flians 428. Bij de ontploffing is een schade vaa 600 millioen mark aan de machines en van 300 millioen mark aan de fabrieksgebouwen toe- gebracht. Darbii komt nog de cchade toege- bracht aan andere gebouwen en inrichtin- gen, welke meer dan een millioen mark be draagt, zoodat er in totaal een schade van meer dan een milliard is aangericht. De bekende philantroop, groothandelaar Nathan Strauss, te New-York, heeft een com van 100.000 mark voor de slachtoffera van de ramp te Oppau gezonden, met de bepaling, dat dit geld voor de ondersieunicg der kinde- ren moet dienen. Het Duitsche Roode Kruis heeft uit New- York bericht ontvangen, dat dezer dageni ia opdracht van het Central Relief Committee te- legrafisch een bedrag van meer dan een half millioen mark voor de slachtoffera van de ramp te Oppau is overgemaakt. HET AFTREDEN VAN P6HNER. De ongewoae wijze, waarop de Munchener politie-president Pohner zijn aftreden door aanplakbiljetten heeft gepubliceerd en gemo- tiveerd, heeft in Beiersche regeeringskrmgen een uitermate pijnlijken indruk gemaakt. De „Partei-Korrespondenz" der Beiersche Volkspartij noemt het optreden ongehoord en to ctrfjd met de diccipline en de ,,Bayr. Kurier", een blad, dat geheel aan de zijde van P6hner staat, maakt toch de opmerking, dat Pohneris opratting van zijn ambtsverplich'- tingen in een goeden rechtctaat niet op hare plasts Is MAATREGELEN VAN RUMENI8. Naar uit Weenen gemeld wordt, heeft de Rumeensche regeering in de grensdistricten tegenover Hongarije de controle verscherpt en de militaire censuur ingesteld en daardoor den passieven oorlogstoestand verklaard. DE EXCESSEN DER FASCISTEN. De „Times" vemeemt uit Rome: Men stelt de fascisten verantwoordelijk voor de jocg- ste onlusten te Modena en' Bari, waar zij twee politie-commissarissen aanvielen. om- dat deze hadden geweigerd, hun vaandel te groeten. „I1 Paese", het voomaamste orgaan van de Nitti-partij, publiceert een heftigen aanval op den hertog van Aosta, een neef van den koning, die er van wordt beschuldigd, de fascisten te steunen en met bchulp van enkele hooggeplaatste officicrea er naar zou streven op den troon te komen. De „Times"-correspondent voegt hieraan toe, dat dergelijke geruchten reeds langen Cjd in Italie de ronde doen en dat de hertog wordt verdacht, het leger tegen den koning op te zetten. GEEN DEF.NSCHE HULP VOOR RUSLAND. De „Times" vemeemt uit Kopenhagen.: Het Deensche ministerie van buitenlandsche zaken maakt bekend. dat de Deensche relief- expeditie naar Petrograd voorloopig werd af-,, gelast. De sovjet-regeering bepaalde, dat slechts vijf Deensche vertegenwoordigers in Rusland zullen worden toegdaten, in plaatc. van vijftien, door de Deensche regeering be- noemde gedelegeerden en dat deze vijf gedele geerden allecn in de Wolga-districten zullen trunnen optreden. De Deensche regeering acht dit voorstel evenwel onaannemelijk. MOBIL IS ATI'E IN RUSLAND? De Zweedsche bladen berichten uit Mos- kou, dat de Russisohe regeering alle vroe- gere officieren en onderofficieren tot 55-ja- rigera leeftijd gemobiliseerd heeft. D'e Russi sohe troepencoucentraties aan de Estland- sche grens duren voort. Verder zijn venschei- dene divisies naar de Roemeensche grens ge zonden. Op 20 Sept. werden uit Moskou 3 divisies in de richting van Odessa gezonlden. KOLlENDBL'VE'NiDE MAYORS. Dezer dagen was in de kolenmijn van Ged- ling, bij Nottingham, faet vermakelijke schouw9pd' te zien van twee mayors, die met onfbioot bovenlijf om een weddensdhap aan het kolendelven waren. Het waren de Lord Mayor van Cork en de mayor van Noffing- ham. Zij werkten ieder een half uur em toen werd de door hen gedolven hoeveelheden ge- wogen. Deze bleken precies even groot te zijn! Zij kregen het gewone loon uitbetaald en de kolen zullen naar hun fauis worden gezonden. DE RECONSTRUCTED VAN HET DUITSCHE KABINET. De reconstructie van het rijkskabinet, noo- dig tengevolge van de uitbreiding der coali- tie, zal de volgende week plaats hebben. Het staat thans wcl vast, dat Dr. Wirth rijkskan- selier bliift. Men kan aannemen, dat leden van de Duitsche Volkspartij den post van minister van financien en van vice-kanselier zullen bczetten, terwijl Bauer het ministerie v; n de schatkist zal behouden. De tegen- woord'tre minister van binnenlandsche zaken zal vermoedelijk eveneens door een anderen functionnaris worden vervangen. Wellicht dat ook nog op eenige andere departementen persoonswisselingen zullen plaats vinden. De leden der Duitsche Volkspartij; zullen dus waarschijnlijk hun wensch niet vervuld kriigen om een anderen rijkskanselier te be- noemen. Waarom zij dit noodig achtten, is ook nog een raadsel. nu juist de tegenwoor- dige Duitsche regeering vertrouwen begin! te wekken ook in Frankrijk, getuige het op- heffen der economische sancties. De kwfstie der reorganisatie van het ka- b'net in Pruisen bevindt zich thans nog steeds in het stadium van tot niets bindende voorbesprektogen der partijleiders onderling. Velgvwt de mMining van welingeliehtc parle- mentaire kringen kan men de vormtng van het nieuwe Pruisische kabinet in den loop van de volgende week tegemoet zien. DE SCHADEVERGOEDINO. Op den Miinchener industriedag in een motie aangenomen, waarin de Rijksbond der Duitsche Industrie zich principieel bereid verklaart, naar alle krachten de regeering te steunen bij; de uitvcerimg der adiadevergop- ding in natura. Deze zal zoo mogelijk wor den opgebracht in vrije overeenkomst door de bestaande vak- en landelijke organisaties, voor zoover zij in staat zijn zelfstandig za ken te drijven. TEGEN DE ANTI-RUSSISCH1 POLITIEK. De „Rote Fahne" deelt mede, dat het uit- voerend comite van de communistische Inter nationale en dat van de roode vakvereeni- gingsintemationale een oproep hebben gepu bliceerd, waarin het proletariaat van alle lan- den wordt opgeroepm tot den strijd tegen de politiek van Frankrijk, Polen en Roemenie tegen sovjet-Rusland. NAAR DE ONTWAPENINO. De derde commissie van den Volkenbonds raad (b'lokkade en bewapening) besloot op- nieuw aan de leden van den Volkenbond de aanbeveling te zenden om in de eerste twee financieele jaren de uitgaven roor militaire doeleinden niet te vermeerderen. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Elihu Root heeft aan de overige leden van de Amerikaanache delegatie ter Washington- sche ontwapeningsconferentie inedegedeeld, dat hij den lsten October te Washington zal arriveeren. Daarom verwacht men, dat de Amerikaansche gedelegeerden to dec. loop der volgende week hun eerste beraadslagm- gen zullen houden. DE NOOD IN RUSLAND. De zesde commissie van de Volkenbond®- vergadering constateerde, dat de definideve weigering der mogen lheden om Rusland, dat nog over aanzien ijke geldmiddelen be- schikt, te helpen, ook een dodtreffende Vol- kenbondsadie voor Rusland onmogelijk maakt. Men hoopt echter door liquidatie der oorlogsvoorraden lev.' ringer in natura mo gelijk te maken. ARRESTATIES WEGENS OPLICB- TINOs. De voorzitter van oa aandwerkerskamer te Berlijn, Rahardt, is gearresteerd, verdacht van meinecd en oplichting in gcmeenschap gepleegd. Tegelijkertijd werden te Berlijn de vertegenwoordigers van de handwerkerska- mer en nog eenige personea gearresteerd, die bij deze aangeiegenheid betrokkea zijn. In de Berlijnsche handwerkerskamer heeft men sedert eenigen tijd omvangrijke oplich- tingen ontdekt. De ontdcldringen hebbei tot een plotseling aftreden van den voorzitter ge- leid. DE CORRUPTIE ONDER DE POLITIE TE CHICAGO. De correspondent van de .Times" te New- York meldt, dat de autoriteiteu, die zich be- zig houden met het onderzoek naar de be- schuldiging, dat de helft van de politieagen- ten te Chicago geregeld betrokkea is bij den handel van sterken drank, dezer dagen aller- lei merkwaardige bijzonderheden in dit ver- band ontdekt. Vrouwelijke getuigen kwa- men voor de rechtbanken vertellen, dat hou- ders van public-houses vele maanden geleden enorme voorraden sterken drank hadaen ge- kocht van politieagenten, die hun de whisky brachten in gevangeniswagens, waarmede ge- woonlijk misdadigers van en naar de gevan- genis worden vervoerd. 'Zij vroegen een guinea extra per kist, wanneer de sterke drank op deze wijze geleverd werd. Een po- litiebureau was verder in een tijdelijke op slagplaats voor sterken drank veranderd. Voorts bracht een nauwgezet onderzoek uit, dat de hooge politie-beambten, die zicli met den sterken-drank-handel en andere ontdui- kingen van het verbod van sterken drank hadden beziggehouden. daarmede in de laat ste weken meer dan 250.000 dollar hadden verdiend. en dat meer dan de helft van het personeel ontslagen zal moeten worden, in- dien men Chicago voorgoed van geuniformde wetsontduikers wil zuiveren. DE WEST-HONOAARSCHE KWESTIE De gezantenraad heeft aan de Oosten- rijksche regeering den tekst doen toekomen van het ultimatum aan Hongarije, volgena welken de gezantenconferentie er op staat, dat Hongarije op 4 October het Burgenland geheel ontruimd zal hebben. Zoo niet, dan zullen de geallieerden krasse strafmaatrege- len treffen, in de eerste plaats economische maatregelen De geallieerden vcrklaren dat zij bereid zijn na de ontruiming van het Bur genland de onderhandelingen tusschen Oos- tenrijk en Hongarije omtrent een grenswijzi- ging der verschillende comitaten te bevorde ren Verwacht wordt, dat Hongarije zijn in- vloded zal aanwenden om de ontbinding der ongeregelde benden te verzekeren, doch het zenden van Hongaarsche gendamierie naar de komitaten is verboden. Aan de Hongaarsche regeering is definitief las! oeoeven, haar voornemen prijs te geven om een nieuwe lichting van 20 000 man op te roenen. hetgeen krachtens het verdrag niet veroorloofd is. De kans op mogeliike verandering in de grenzen heeft Hongarije dan toch gewonnen met zim weerstrevende politiek en de weife- ling der entente daartegenover. DE VLEKTYPHUS IN POLEN Naar uit Waraehau jemeld wordt, faeeft de XTseat pzasf met deze prima kvraliteiton in fraaia ?srpakkiag. YRAAGT ZB UWBLX WIXHEUSIi. vlektyphua een enormen omvang aangeno men. In de laatste zes maanden zijn 122.984 personea door deze epidemie aangetast. Ten gevolge van het gebrek aan medicijnea en ziekenhuizen staat men hulpelooe tegenover de ziekte. EEN ORUWELIJKE STRAF. Volgens via Gen£ve te Berlijn ontvangen berichten zou de leider der Russische gardis- ten, baron Ungera Sternberg, wiens terecht- stelling onlangs werd gemeldl, nog niet doodi- geschoten zijn. Hij wordt, zoo luidt faet ver- naal, naar Moskou vervoerd om daar voor een bijzondere rechtbank terecht te staan, doch ait geschiedt op eea wijze, welke, zoo faet verhaal waarheid bevat, weder een ataaltje is van de geraffineerde wijze, waarop de bols- jewisten bun gevaagen tegenstandera marta- len. In een celwagen verroert men den omg®- luikige heel langzaam ran uit Siberia naar Moskou. Op ieder station houdt de treda etil en de bevolking, welke van de aankomst van het transport van te voren verwittigd is, staat klaar om den leider der witte gar&ten te be- spuwen en op allerlei wijzen te martelen. Hij moet echter levend te Moskou aankomen, waar dan bet doodivonnia over bem geveld zal worden EEN GOUDSCHAT ONTDEKT. In het district Neuhaus, in de nabijheid van Cuxhaven, ia een groote sdhat ontdekt, die faoofdzakelijk bestaat uit voorwerpen van al lerlei aard, bekers, ringen, armbanden. Dit alles bevond zich in een groote kist. De waar- de van den schat bedraagt pl.m. 2 kubieke meter goud1 en zilver, dus mmstens 20 milli oen mark aan metaalwAarde, afgezien van de kunstwaarde. Men denkt, dat deze schat vroe- ger door zeeroovers is 'begravea. VAJf SLUWE BANDIETEN, Vele winkeliera .to New-York zijn faet sladht- offer geworden van rooverijen, waarbij een aardig uitgiend meisje een faoofdrol speelde. Zij hield de wacht, terwijl haar medeplichri- gen zich beijverden, de geldladen te lichten. De New Yorksche politie noemde haar miss Alibi en ofschoon zij met haar beidie mannelii- ke compagnona misdaad op misdaad pleegde en niet kon worden gevat, faeeft zij door haar hartstocht voor het schrijven van haar minne- brieven en door de zwakhedd van haar min- naar om deze brieven te bewaren, in plaats van ze te vernietigen, een onweerlegbaar be wijs van haar schuld gegeven. De modus operandi van dit odele trio was de volgende.: Het meisje ging den tot doelwit gekozen winkel binnen op een oogenblik, dat er geen andere'klanten waren. Zij bleef dan wat bij de deur staan dralen om de zaken, die in de uitstalkast waren tentoongesteld, eens te bezien, en onderwijl wat bonbons uit (haar doosje etend. Zoodoende fungeerde zij' in wer- kelijkheid als uitkijkpost. Haar twee metgezel- len kwamen dan na haar den winkel binnen en terwijl een hunner dan den winkelbediende met zijn revolver in bedwang hield, ledigde de atider het kasregister. Deze laatste maakte zidh dan snel uit de voeten, gevolgd door den eerste, die, wanneer hij dan het sefaijnbaar he- vig geschrokken meisje passeerde, snel zijn revolver to haar bonbondoosje wierp. In de opwtodtog van het oogenblik zou niemand deze fcletoe beweging bemerken en zdfs, in- dien de politie ter plaatse kwam, zou ook deze er niet aan den ken, dit kletoe meisje te ver- denken en eens een onderzoek to haar doosje met bonbons to te stellen. Indien dan een van de mannen werd gepakt, miste men op hern de bewuste revolver en zoo had hij altijd een kans, dat het onmogelijk zou zijn, hem aan te wijzen als de schuldige. Dit systeem gtog dan ook goed, net zoo- lang totdat een van de mannen, die ondtr ver- denktog van de detectives stond, in zijn lea rner werd gearresteerd en men brieven op hem vond. In de brieven vertelde het meisje hem to geuren en kleuren van haar avonturen, waar- aan zij had deelgenomen en in een van de brie\'en zeide zij, dat zij hem de revolver zou teruggeven op dezelfde wijze, waarop zij hem zoo dikwijls voor hem had1 gedragen, n.l. to de doos met chocolaadjes. DE ANTI-FRANSCHE BETOOGINGEN TE VEMETIS. Volgena de ..Chicago Tribune" heeft de minister van buitenlandsche zaken den hoofdinspecteur van politie„.te VenetiS ont slagen, omdat hem gebrek aan krachtig en tactvol optreden bij de anti-Fransche betoo- gingen verweten \yordt. De burgemeester van VenetiS is afgetreden ten gevolge van de incidenten ter gelegenheid van het bezoek der Fransche missie. De Italiaansche regeering heeft te Parijs haar verontschuldiging laten aanbiedee over faet gebeurde te Veneris. De Fransche presi dent heeft to antwoord hierop gezegd, dat hij het Italiaansche volk niet verantwoordelijk aditen kon voor de dsdan van <nk»la faaet- hoofden. KORTTE BERICHTEN. Thans wordt gemeld, dat bij do ramp van den Amerikaansohen onderzeeftr R 6 sen - tiental personen om het leven is gekomen. Op de Schelde bij Antwerpen is de stoomboot „Ed!am" van de Holland-Amenka- lijn to aanvaring gekomen met een Engelscfae vrachtboot. Beide scfaepen werden erg bescba- digd, faet Engelscfae werd op faet droge gezet om ztoken te voorkomen. Te Praag zija aangefaouden een Pool sche deserteur en een diamantslijper uit Ant werpen, die bekendea rich te hebben toegelegd op de fabricatie van Hollandscha bankbiljet- teu van 60 gulden, waarvaa zij te Antwrepeu 15 stuka uitgaven. De ataatsbegrooting van 'A t-at-Austra- Itt kluit met een deficit van 676.000 ton. Te Parijs is 27 September de zesde Inter nationale conferentie voor die regeling van maten en gewirihten, die om de zes jaren te Parijs bijeenkomt, goopend. Duitschland is bierbij rertegen woordigd. Ook een wonder dat Franschen met DuitsdierB aan 66n tafel toch zit om ten 1 Het joumalisteacongreB is er ui'tgesteld De Zweedsche regeering faeeft Litauen als onafhar.kelijke staat erkend. De „Voss. Zfg." meldt, dat Maxim Gor ki op weg naar Berlijn is, waar hij binnen twee dagen zal aankomen. In Bad Nauheim zal hij zich gedurende langen tijd ophoudm. Ts Scfaweinfurt werd een' postzegelver- rameling van 100.000 mark waarde gwiolen. Da varzameliag fcestond uit zes. albums to bruina omslagen m bevatte o.m. postzegrfs uit Engetecfaci en Prsnachs kolooiftn van mim faooge waarde. Er heeft een faevig on weer fas ds vtrenk van Grenada (Spaaje) gewoed, hetwelk em rijzen van het water heeft veroon veroorzaakt. Bij Al- verwoest, en werd de I.M. vernield De oogst hama zijn vijf spoorweg over vier leed schade. In Zuid-SUvi< dreigt «a »pooinv«2»t«- king. Door een loonverechil brak griteravond plotseling een staking uit onder ds krantes- bezorgers te Londen. Verscheidene duizen- den personen zijn hierbij betrokkea. Zij da*i- gen de staking tot het geheele krantenbedrijf uit te breiden. Een aanta! personen van aanzien rijn te Teheran gearresteerd, verdacht van deelno- ming aan een aamenzwering tegen den P«r- ■"'schen premier en den minister van oorlog. Een der aamenzweerdere kou zich aan zijn airestatie onttrekken door een toevlucht te zoeken in het paleis van den, Sjah. Bij een gevecht tusschen carabiniori er. gendarmen te Modena werden 3 carabinieri gewond -- Volgens de officieele statistiek der sov- iet-regeering is het aantal leden van de com- munistenpartit in Rusland van, 600.000 in Mei 1020 tot 200 000 gedaald. De koning en koningin van Bet'gie zul len in de eerste dagen van October weder .te Brussel aankomen. In de eerste helft van November zal het koningspaar een bezoek brengen aan 'Rome, waar net door den Paus wordt ontvangen. De mijnwerkerscentrale van de Borinage (Bdgig) faeeft met 42 tegen 28 stemmen de vijfdaagc-ohe werkweek aangenomen. Het leggen van groote, nieuwe telefoon- en telegraafkabels tusschen Zweden en Duitschland is voltooid. De thans 80-jarige Qemenceau zal Zon- dag te Sainte-Hermine in de Vendfe een standbeeld voor zichzelf oothullen en daaxbij een rede houden De Engelscfae regeering overweegt het toestaan van handelscreddeten als indirect middel tot bestrijding der werkloosfaeid. Uit Praag wordt gemeld, dat een groot gedeelte der stad Kremniiz (Hongarije) Woensdagnacht is afgebrand. Volgens het persbureau Stefani is over- eenstemming bereilct tusschen de kabinetten van Londen en Rome betreffende Albanie. De Fransche regeering heChtte hare goedkeuring aan het bereikte accoord. De commissie van buitenlandsche zaken van den Duitschen rijksdag keurde het vre- desverdrag met Amenka goed. Waarschijnlijk zal het heaen zonder debat door den rijksdag worden geratificeerd. De Russische volkscommissaris voor bui tenlandsche aangelegenheden heeft aan- dr. Fridtjof Nansen een telegram gezonden, waarin hij ontkent, dat er vier leden van het Al-Russisehe comite zouden zijn gefusilleerd. Naar uit Valona gemeld wordt, trekken de Serviers groote strijdkrachten samen om Scutari, met het doel, deze stad te bezetten. De Oostenrijksche minister van finan cien is afgetreden wegens het mislukken der ersdistacrie. He* kabtoet-Schaber is geschofat. ALKMAARSGHE COURANT. Alkmaar's Roem

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1