AlKmaarsche Courant Yrpag 30 September. S*. 229. 1921. Honderd Drle en Twlntlgste Jaargang. Provinciaal Nieuws UIT BE RGEN. De Raad vergaderde Donderdagmiddag tin 2 ure. Wegens buitenlandsch verlof van den bur- gemeester werd de vergadering geleid door den loco-burgemeester, den beer J. PLden- waaronder irofgrnaarteg mft de «Mtor mv I dradit is gegeven, zoodat dus ook haar sala- riaverkooging nog niet in werking is getre- dan. De hear Hoksbergen wee* «r 09, flat as De agenda bevatte 21 gun ten, ssnige hamerstukken, De notulen werden eoveranderd vastge- steld Ingekomen stukkcn Dankbetuiging voor salarisvcrhooging van de wijkverpleegster en goedkeuring door Oed. Staten van het primitief kohier. Bericht van den architect Elders inzake aannemimg zijner benoeming. als scbatter van het R. K schoolgebouw. Van Ged. Staten goedkeuring van het Raadsbesluit tot overname van Bergerweg en Groeneweg. Bericht van Ged. Staten, meldende, dat de St. Ursulaschool recht heeft op f 621,33. Proces-verbaal van kasopname bij den ge- meente-ontvanger. Overeenkomstig de toeken was in kas 19552,21. Een adres van den Algemeenen Bond Van Politiepersoneel, waarin een betare becnldi- ging verzocht wordt. Op voorstel van B. en W. werden deze stukken voor kennisgeving aangenomen. Een adres van het bestuur van de Ned Vereeniging van Schoolartsen, waarin er op wordt aangedrongen alsnog een schoolarts aan te stellen en bezwaar wordt gemaakt te- gen het aanstellen van de wijkzuster voor het toezicht op den hygienischen toestand in de school. Te behandelen bij punt 5 der agenda. Voorts was ingekomen een adres van de be- woners van den Kogerdijk en Kanaaldijk, met verzoek om electrificatie voor huisverlichting. Te behandelen bij punt 8 Besloten werd een verzoek van den heer P. de Waard, om het stuk land, dat hij. in huur heeft van de gemeente, onderhands te mogen inhuren, voor kennisgeving aan te ne- men. Op voorstel van den heer Apeldoom werd besloten om de verpachtingen van het land half October in plaats van in Februari te houden, opdat eventueele huurders het ook voor bloembollenland kunnen gebruiken. 3. Benoeming van eene onderwijzeres in de handwerken aan de Openbare School voor U.L.O. De voorzitter deelde mede, dat zich slechts 6en sollicitante, mej. Keesoom, had aange- meld. De inlichtingen over haar zijn gun- stig. B en W. stelden voor de vergoeding per wekelijks lesuur (tweemaal 2 lesuren per week) op 100 te stellen en haar met ingang van 1 October te benoemen B. en W. had- den haar reeds tijdelijk aangesteld. Mej Keesoom werd met algemeene stem- men bcnoemd. 4. Vaststelling eener verordening op het Vervolg-onderwijs. De verordening werd aangehouden, omdat het advies van den inspecteur nog niet was Ingekomen. Besloten werd het onderwijs evenwel 3 October te doen aanvangen. Reeds 8 leerlin- gen hadden zich aangemeld. 5. Voorstel van Burg, en Weth. tot intrek- king van het Raadsbesluit in zake het genees- kundig schooltoezicht, tot instelling van een instituut schoolarts, en tot vaststelling eener verordening, regelende de benoeming, den werkkring, de bezoldiging en het ontslag van een schoolarts. In hun advies aan den Raad zeggen Burg en Weth. met Dr. Blok een bespreking te heb- ben gehouden, waardoor zij tot de overtui- ging zijn gekomen, dat het instituut school- arts voor de gemeente financieel geen be zwaar meer zal opleveren, waarom voorge- steld werd, om het besluit, waarbij de wijk zuster met het hygienisch toezicht op de schoolkinderen werd belast, in te trekken. Zoowel het bestuur van de Berger Schoolver- eeniging als dat van de St Anthonie- en St Ursulaschool hebben goedgevonden de schoolarts voor hun leerlingen in de scholen toegang te verleenen De voorgestelde verordening was in hoofd- zaak gelijkluidend aan die van Alkmaar. Voor den schoolarts was reeds 600 op de begrooting uitgetrokken. Bepaald is, dat het bedrag, wanneer het aantal kinderen grooter dan 800 wordt, het salaris niet hoo- ger dan 800 zal worden. Beneden 800 kin deren wordt 1 per kind betaald. De heer Bogtman vond het jammer, dat het salaris van de wijkzuster beinvloed was geworden door de functie die haar opgedra- gen zou worden. Spr. ging met het adres van de Schoolartsenvereeniging accoord. Hetgeen met de zuster was besloten was slechts een overgangsmaatregel. Spr. meende evenwel, dat een arts, die een praktijk in de gemeente heeft, op den duur de gewenschte schoolarts niet is. Spr meende, dat het op den duur moet komen tot aanstelling van een schoolarts in samenwerking met andere ge meenten, die niets anders doet, waarom spr. spreker een tijdelijke en geen vaste benoe ming wilde. Spr. wilde voorts alleen de schoolarts benoemen voor de openbare en de St, Urselaschool, maar niet voor de leerlin gen van het Standenschooltje en van de St Anthoniusschool, die uitsluitend door kinde ren van buiten bezoeht worden. De heer Baltus begreep niet, dat de heer Bogtman tegen de aanstelling van een school- arts was. De heer Bogtman was er niet tegen. Spr. meende, dat het op den duur beter zou zijn om in samenwerking met andere gemeenten een schoolarts aan te stellen, doch zou er geen voorstel van maken. De heer Apeldoom wees er op, dat de wet elk onderwijs kent. De door den heer Bogt man genoemde standenschool heeft evenvee! recht als de openbare school. Wanneer tot aanstelling van een schoolarts wordt beslo- m, dan moet men ge*n uiteondering maken. W wild* *r it«f f wijees, ftiu v»l§w» dot daarvan reeds bericht heeft ontvange*. De heer Swaan steimde het voorstel va* den heer Bogtmsus. De wet vraagt schoolarts. De heer Bogtman meende, dat wel blijkt, dat het bijzonder onderwijs veel druk op de gemeentekas uitoefent. De minister zwenkt al en de Raad dient te zeggen: „Wij zullen daaraan niet toegeven". Het stichten van de standenschooltjes is nooit de bedoeling van den wetgever geweest De bedoeling was de religieuze school en de openbare school ge- "ijk te stellen. De heer Baltus meende, dat er een voorstel inzake het aanstellen van een schoolarts ter tafel was en niet het bouwen van een bijzon der* school. De schoolarts raakt de gezond- heid van all* kinderen en spr. wild* daarom beslissen. De heer Bamaart was met den heer Bogt man van meening, dat het onrechtvaardig is dat de Bergensche belastingbetalers de on- kosten van het schoolgebouw van de St. An thoniusschool, die door kinderen uit Tilburg en Eindhoven bezoeht worden, moeten beta- len. De heer Baltus begreep niet, dat men nog zoo lang over de nietigheid van 1 per kind voor een schoolarts redeneerde. Dit maakte spreker wrevelig en hij liet d'e kerk't liefst in het midden. Spr. hoopte, dat het voorstel, dat in het belang van de n gezond- heidstoestand van de kinderen van geheel Bergen is, wordt aangenomen. De heer Hoksbergen meende, dat er sen verwarring bestond. Spr. wees er op, dat de wet zegt, dat wanneer de gemeente een schoolarts aanstelt, deze ook de kinderen van de andere scholen moet behandelen. Het voorstel staat onafhankelijk van het betalen van de bijzondere scholen. De heer Bogt man blijft dus vrij om zich daar al of niet tegen te verklaren. Het voorstel van B. en W werd hierop met algemeene stemmen aangenomen. 6. Benoeming van een schoolarts. B. en W. stelden voor om dr. Blok te benoe men. De voorzitter deelde mede, dat Dr. Dek- ker zich had teruggetrokken. De heer Bogtman stelde voor Dr. Blok tij delijk te benoemen. Wanneer blijkt, dat hij het goed kan waarnemen ondanks zijn particulie- re praktijtk, dan kan men hem de functie wet blij vend opdragen. ,De heer Swaan steunde dit voorstel. De heer Hoksbergen meende, dat dit moeie- lijkheden met zich zou brengen. Een aanstel ling van een schoolarts in samenwerking met andere gemeenten zou de gemeente veel meer kosten. De heer Bamaart oordeelde, dat wel een vaste aanstelling gegeven kan worden. Een ambtenaar die niet bevalt, omdat hij zijn plicht niet doet kan men toch altijd onts'laan. De heer Apeldoom meende dat er niets te gen een tijdelijke benoeming was. De heer Bogtman meende, dat voorzichtig- heid, omdat het hier een nieuw instituut was, aan te bevelen was. De heer Hoksbergen meende, dat een tijde lijke aanstelling op Dr. Blok geen prettige in- druk moest maken. Het was eenigszins een blijk van wantrouwen. In het college was over een tijdelijke aanstelling niet gesproken. De heer Apeldoom oordeelde, dat er geen sprake van wantrouwen was. Bij een tijdelijke oenoeming is het gemakkelijker om de instruc- tie te wijzigen. Op voorstel van den heer Bogtman werd eerst gestemd of de aanstelling een vaste of een tijdelijke zou zijn. Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten een vaste benoeming te geven. Tegen de heeren Swaan, Bogtman en Apel doom. Hierna werd Dr. Blok met algemeene stem- men benoemd. 7. Behandeling van een verzoek van het Be stuur der afd. Bergen van Noord-Holl. Ver. „Het Witte Kruis" in zake wijziging der door den Raad vastgestelde voorwaarden tot in ge bruikgeving van een gedeelte van het Wijkge bouw. De secretaris las een stihrijven van B. en W. aan den raad voor waarin werd medege- deeld dat uit een onderhoud met dokter Dek' ker was gebleken, dat deze enkele bepalingen als van wantrouwen getuigende beschouwde, tenvijl slechts het algemeen belang en geeri winstmaken door hem beoogd werd. Iedereen kan lid worden van het Witte Kruis en dan van de ingredienten gebruik maken, terwijl zij die zelfs geen 1contributie kunnen be talen, kunnen worden vrijgesteld. Wordt de hoogtezon in de wachtkamer geplaatst dan kan deze geen wachtkamer blijven. De hoog tezon staat ten dienste van het Witte Kruis en niet van een bepaalde geneesheer. B. en W. adviseerden de bepalingen in te trekken. De wachtkamer voor het plaatsen van de hoogtezon af te staan en de gang als wachtkamer te bestemmen. Voorts hebben B m W. het 'bestuur van het „Witte Kruis" er ipgewezen, dat op de gemeente nimmer een jeroep kan worden gedaan om tegemoet te ko- nen in de ikosten van het plaatsen der hoogte zon, aangezien die op verzoek der afdeeling ^en niet op die van de gemeente is geplaatst. De heer Bogtman wees er op, dat bij het stichten van het Wijklokaal was nagegaan wat noodig was. Dit is gemaakt en spr. meen de, dat alien er eigenlijik tegen moesten zijn om de wachtkamer nu aan net Witte Kruis te geven. Spr. weet niet of het plaatsen van de hoogtezon wel zoo noodzakelijk is. De dokters hebben er reeds een. Het wachten in de gang vond spr. voor de kinderen ongewenscht. De voorzitter meende, dat wel eens meer iets gemaakt wordt, dat later een andere be- stemming krijgt. De heer Hoksbergen wees er op, dat het college zich met het voorstel door de sociale beteekenis van de hoogtezon zou hebben la- ten leiden. Het is 'beter een lokaal met een hoogtezon te hebben dan een wachtkamer. Het college heeft de overtui'ging dat Dr. go«S op am 9X&1C Si da fttif mdrtei. De heer Bogtman oordeelde dat het Wijk- gebouw ook een sociaal belang voor da ge meente wat. Z.i. diende het Witte Kruia met andere voorstellen te komen. Dit was tea hal ve maatregel. De heer Hokabergen weea ar nog Op dat het Witte Kruis zelf voor de stroom zorgit en de eiding laat aanleggen'. Er wordt alleen slechts een lokaal gevraagd. Op een vraag van den heer Apeldoom zei- de de heer Bamaart, dat hij veronderstelde, dat Dr. Blok zijn patienten die het minder goed konden betalen wel met de hoogtezon van Het Witte Kruis zou behandelen, aange zien daar olechta f 0.50 per persoon berekend wcrcl. De heer Baltus meende, dat men de nuttige instelling, ook met het oog op de belangen van d* inwoners die het minder gemakkelijk konden betalen, niet mocht tegenwerken. D* heer Bogtman wilde de zaak nog aan- houden, omdat de aangelegenheid nog in een vergadering van het Witt* Krnje besproken moest worden. De heer Hoksbergen meende, dat dit pas kan geschieden, wanneer de raad heeft beslo ten het verzoek in te willigen. Spr. vroeg wat de heer Bogtman het liefste had, een lokaal met een hoogtezon of een wachtkamer van het wijkgebouw. De heer Bogtman had het liefst alle twee. Op een vraag van den heer BaHus, deelde de heer Hoksbergen nog mede, dat alle leden van het Witte Kruis op voorschrift van hun dokter recht hebben op het gebruik van de materialen van het Witte Kruis". De voorzitter wilde tot stemmen overgaan. De heer Bogtman wilde de zaak niet tegen werken en meende daarom goed te doen zijn voorstel in te trekken, omdat het voorstel van 3. en W. er een van tijdelijkea aard was. Het voorstel van B. en W. werd hierop met algemeene stemmen aangdnomen. 8. Voorstel van Burgemeester en' Wet- houders tot electrificatie van diverse 'buiten- wijken. De secretaris las het advies van de Gom- missie van Bijstan'd van het electriseh bedrijf voor, waaruit bleek, dat het verlies, dat de electrificatie van de Bergermeer, de Kooger- dijk en de Kanaaldijk en 't Woud, groot 2500, met zich brengt. wel door't bedrijf gedragen kan worden. Het vorige jaar had let bedrijf 4700 en in 1919, 3040 winat gemaakt. In overeenstemming met het advies van de commiissie stelden B. en W. voor, om tot die electrificatie over te gaan en daarvoor geen gebruik te maken van de hooigspanning van 'het Provinciaal Bedrijf. B. en W. stelden nog voor, om hiervoor een leening van 34000 aan te gaan, het werk zoo spoedig mogelijk te doen uitvoeren en het college te machti- gen, het gehed of gedeeltelijk uit te besteden met eigen aankoop van materiaal. De heer Swaan zou allereerst willeni we- ten, of alle menschen genegen zijn, aan te sluiten. Voor de uitbreiding naar 't Woud Dekker beslist loyale bedoelingen heeft, de gemeente mag hem niet tegenwerken. Spr. heeft in de vorige vergadering gezegd, dat het gewenscht is, dat alle dokters toegang moeten hebben, doch hem is geb'eken dat dit het ge- val is. Wanneer het plaatsen van de hoogtezon een strop wordt, dan moet dit door „Het Wi ts Kruos worden gsdragan. De raad heeft dit niet to besomfe*!**. ImuUm* buaaee mm- zijn 23 aansluitingen begroot, doch spr vreest, dat men alleen de huizen geteld heeft. De heer Bamaart oordeelde het vrij zeker, dat er in het Woud conservatieve menschen wonen, die niet direct zullen aansMten. Wanneer deze dan bij hun buurman komen, die het wel doet, dan zullen zij' er ook wel toe overgaan. Spr. meent, dat men1 de men schen niet meer behoeft te vragen. De heer Swaan oordeelde dat men zoo geen zuiver overzicht fcreeg. Wanneer er 23 aansluitingen zijn en de menschen gebruiken ieder 60 kilowatt, dan gaat spr. met het voor stel accoord. De heer Apeldoom oordeelde het oveibodig de menschen voor de tweede maal te vragen. Destijds kwam reeds een door hen' alien ge- teekend verzoek bij dien Raad in. De heer Swaan wees er op, dat er 'huizen bij: zijn, die 300 en 500 M. van den wag af zijn gelegem en spr. denkt niet, dat deze men schen zullen aansluiten. De heer Bamaart veronderstelt, dat de iheer Swaan het oog heeft op de huizen van de arbeiders van den heer van der Sohoot. De heer Apeldoom meende, dat het daar- mede in het ergste geval nog met huurin- stallaties kan worden gevonden. Spr. wilde hiermede evenwel niet vooruit loopen. De 'heer Swaan kon zich er mede vereeni- gen, dat de'gemeenfe het geraamde bedrag er bij legde, doch op deze wij'ze zou het wel uitkomen, dat het meer moest kosten. Spr. vond het gewenscht dat de menschen in het Woud de afname garandeerden. De heer Bogtman wees er op, dat hij al tijd o>p het standpunt had gestaan, dat het voorzien van de buitenwijken van licht het bedrijf drukt. Daarom was het billijk, dat een tegemoetkbming werd toegezegd. Dit deed ook Jhr. Bamaart en de burgemeester voor Bergen aan Zee. Eenmaal komt de tijd, dat men daarmee niiet kan doorgaan, de Kanaal dijk en Zanegeest zijn riip voor electrificatie en met de Bergermeer is er een verschilpunt. Wij hebben gezegd: „zoo mogelijk" en zij hebben gelezem: „het is voor elkaar." Wij hebben een groote gemeente, die zich aan alle kanten uiibreidt en daarom is het beter, alles ineens, dan in vijf groepen te be handelen. Voor de bestaande gebruikers be- teekent dit een verhooging van 3 cent per kilowatt-uur, aangezien de stroom, wanneer niet tot de uitbreiding werd overgegaan, met 3 cent verlaagd kon worden. Doch nu is het mogelijk, een project te maken voor de 'heele gemeente en wij maken nog kans, in de wa termelons afnemers te krijgen. Dan wordt de strop van 2500 aardig gereduceerd. Er zullen wel kleinere gebruikers dan geraamd. is, komen, maar aan den anderen kant zullen er ook grootere te boeken zijn. Wanneer de buitenwijken voorzien worden, dan zal er te Koedijk wel' een nieuwe transformator ge plaatst moeten worden. Spr. denkt, dat in de Bergermeer de trans formator beter bij de dikke molen, dan bij den heer Judele geplaatst kan worden. Spr stelt voor, in principe overeenkomstig heft voorstel te besluiten, een advies van een des- kundige in te winnen en dat nog een in de commissie te behandelen. Buiten de ambtena- ren van het bedrijf om wil spr. voorts een project voor de geheele gemeente laten maken. De heer Hoksbergen constateert, dat de heer Bogtman het eens is met het advies van B. en W.,, doch spr. vreest, dat hetgeen de h««r Bogtman in laatste instance ml, de. *l» 4* lugi hu* Hto*to. We cuk 4q ■nrtnrtnJto rijn 1 nu goedkoop. De heer Bogtman wil ge« project waar- aan ambtenartn maanden werk en. De heer Baltua begrijpt niet, waar** de heer Bogtman met zijn bezwaren niet ia do cctnmiasievergadermg in gekomen1. De heer Apeldoom wees er op, dat In de commissievergaderingen alles was bespro ken. Spr. verwonderde zich er over, dat de heer Bogtman nu weer terug krabbelde. De heer Bogtman ging er mee accoord, de buitenwijken zoo gauw mogelijk te electrifi- ceeren. De heer Baltus speet het, dat men de men schen aan de Koogendijk niet het eerst kan helpen, omdat daar een transformator noo dig is. Spr. wil deze echter zoo gauw moge lijk bestellen. De heer Hoksbergen wees er op, dat B. en W. de zaak willen bespoedigen «n daarom reeds een crediet aanvragen. De heer Bogtman had in de commissiever gaderingen alleen de groote lijnen mede be- handeld. Spr. herinnerde er aan, dat de bur gemeester destijds verwikkelingen met de provincie vreesde en spr. zou het op prijs stellen, van menschen die er meer van weten, te vernemen of het gewenscht is dat de hoofdvoeding naar de Kanaaldijk wordt ge- bracht, om vandaar de menschen in die om- geving te bedienen. De heer Apeldoom was er tegeni, advies te vragen van een tijdelijk adviseur. De heer Nenmstiehl was heel goed onderlegd: de uit- voerder doet alles tot tevredenheid van de ge meente en spr. vera am sooit, da t ar aan h*t bedrijf iets napert. De heer Hoksbergen zeide nog, dat B. en W. van de gedachte zijn uitgegaan, dat de menschen, als het liaht er eemnaal is, wel zullen aansluiten. Voorts is aan hst principe, dat de gemeente baas moet blijven in eigen huis vastgehouden. Spr. meende dan ook, dat men het voorstel gerust kan aannemen. Het voorstel werd hierop aangenomen' met alleen de stem van den heer Swaan tegen. 9. Adres van mej. F. de Vries houdende verzoek tot herziening harer salarisregeling van gemeente-vroedvrouw. B. en W. stelden voor haar een- vergoeding van 75 per jaar voor een rijwiel te geven en f 46.41 voor bijdrage levensverzekering. Werd z. h. s. aangenomen. 10. Adres van den heer P. Vreker, hou dende verzoek om sohadevergoeding wegens toegebrachte schade aan door hem gepacht grasland aan den Bergerweg. De heer Apeldoom wees er op, dat de man met't riet wel degelijk schade heeft geleden. Het voorstel van B. en W. om 16 scha- devergoeding te geven werd aangenomen. 11. Verzoekschrift van den heer H. Springer houdende verzoek een tuintje te mo gen huren achter zij nwoning aan de Karel de Grootelaan. Besloten werd -het tuintje, evenate aan den heer Baretta, voor 15 te verhuren. 12. Verzoekschriften van het Bestuur der Ver. van den Handeldr. en Industr. Midden- stand en van enkele ingezetenen, houdende verzoek een schoollokaal in gebruik te ver- krijgen, ten behoeve van het houden respee- tievelijk van een cursus in het boekhoudem en een cursus in de Engelsohe taal. Het verzoek werd ingewilligd. 13. Behandeling van een voorstel van den heer J. Apeldoom tot vrijstelling van beta- ling der rioolbelasting over 1921 voor de St. Ursulaschool. B. em W. adviseerden afwijzend op het verzoek te beschikken. Dit voorstel werd aangenomen me f de stemmen van de heeren' Apeldoom en. Baltus tegen. (Slot volgit.) UIT 'ST. PANCRAS. De uitslag van de toting voor de militie is als volgt: L. Smit No. 1J'b. Keezer Wz. No. 2. H;. v. d. Hurk No. 3. H. Goesinne No. 4. A Kroon iNo. 5. C. J. Lieuwen' No. 6. in de betouurwrergwdertng. Hij oorderido het onder 2o. en 3o. genoemde z66 scherp om- ijnd en f66 aterk ingrijpend, dat hij daar* voor waarachuwde. Spr. heeft in hit verbanh een bespreking mot het bestuur van dea Volhsbond tegen hrankmisbmih gehad, dat het als een algemeen belang oordeelde m daarin wel een bespreking wilde hebben. Be sloten werd, dat het bestuur «e« gecombf* neerde vergadering zal aanvragen en daama zal handclen na bevinding van da le—ling van die bespreking. Het onder lo. genoemde werd met algemee ne stemmen aangenomen en er aan toege- voegd, dat deze maatregel ook geldt voor cafehouders. De vergadering sprak zich uit, deze be- voegdheid in dat artikel omschreven, aan den mrgemeester, als hoofd der politic, over te 'aten. Men wilde het in 2o. en 3o. genoemde op de gecombineerde bestuursvergadering ver- dedigen en er zoo mogelijk een andere ora- schrijving aan geven, niet zoo scherp om- lijnd, doch hen te treffen die geld, dat hun of hun ouders wordt verstrekt, in drank of bier omzetten. UIT SCHAGEN. Bij het Donderdag gehouden toelatings examen voor de eerste klasse der Rijksland bouwwinterschool alhier, slaagden: Jb. Waaibier, WieringerwaardD. Akker- man, Beemster; A. Eelman, Tessel; J. Groot, HeerhugowaardC Worp, Leiden; G. C. v d. Hucht, den Haag; J. Kaan, Oudesluis D. Wagenaar, Oudkarspel; C. P. Schrijver, St. Maarten; N. Rijnsburger, Landsmeer f. C Stammes, Schagen; J. Eriks, Barsinger- hom; F. D. Berkhouwer, Schagen; C. Smit Barsingerhom; J. J. Groot, Akersloot; J. G Watertor, Schagen; J. Eriks, Petten; terwijl zonder examen werden toegelaten: M. Quar- 'es van Ufford, Haarlem en H. Schrooder, Hensbroek. Voor de lessen in zuivelbereiding slaagde T G. Kluft, Uitgeest. Van de lste naar de 2de klasse werden na eehouden overgangs-examen bevorderd N Klerk, Wijdenes; G. Dros, Tessel en T. Blaauboer, Barsingerhom. UIT ZIUID- SCHARWOUDE De 12-jariige P. G. kwam bij het voetba ten te vallen, waarbij1 hn een arm brak. „Sch. Crt." UIT HEILOO. In de gisteravond gehouden algemeene vergadering van het Kruisverbond van O. L Vrouwe ter Nood, kwam ter tafel de motie- Heemstede, welke op de laatste algemeene vergadering van den Centralen Raad te Haar lem besproken was. Deze motie hield een 3-tal artikelen in, waarin le. verzoek van vereeni gingen, ouden, voogden enz., om een request aan den gemeenteraad te richten, om den burgemeester, als hoofd der politie, te ver- zoeken, personen, die als dronkaards bekend staan, het bezoek aan lokaliteiten waarin sterken drank geschonken wordt, te verbie- den en deze namen op een lijst, een zgn. „zwarte lijst", bekend te maken, deze te ver- strekken aan de vergunning- en cafehouders, die deze lijsten mogen ophangen in hunne lokaliteiten; 2e. personen, die ondersteuning genieten van werkjoozenkassen of van een openbare liefdadigheidsinstelling, het bezoek aan genoemde lokaliteiten te ontzeggen; 3e. dit ook uit te breiden tot huisgenooten van die ondersteunden van de in 2e en 3e. ge noemde tot lokalen waarin verlif is gevestigd De heer Smit deelde mede, dat dit sunt laagpikmve hi«f*i1ri»f h<ait u' Gemengd Nienws DE MIDDE NSTANDSBO'ND. Ter behandeling van, de punten, welke op Tet te Rotterdam op 20 en 21 J.uli gehouden congre* onafgedaan zijn gebleven heeft de m iddenstand&bond vandaag to Utrecht een bodisvergadering gehouden. Aanwezig waren o.a. de heer M. de Mol van Ottdoo, secretaria van den Middeae atandsraad, als vertegenwoordiger van den miiniater van landlbouw, nijverheid en bandel, baron Van Wijhbergen, voorzitter van diea ?aad', de heer JL Das Jzn.. lid van den Hoo- gen Raad van Arbeid, en de middenstanxisad- viseurs. De heer 'Ed. Schumann, uit Rotterdam, sprak een kort woord ter opening van' de ver- Vervoigens wend voorlez'ng gedaaa van eea brief van den heer J. Dag Dzn., te Utrecht, dat hij met ingang van 1 'November ontglag neemt als lid van den Hloogen Raad van Ar-> lieid. De heer De Waal', uilt Den. Hiaag, deed eenige mededeedingen vani de commissie tot reorganisatie van den inifortnatie- en incasso- dienst voor den middenstand. De commissie is gekomen met het Yoonstd, alle bureaux tot eriii to vereendgen:, met een xmnumum contri butie van 50 cts per lid. De commissie heeft zich' gesteld op daft standpunt, dat het infor- matie- en incassowezen een zaak is, die deo geheelen' middenstand raakt en daarom ge- centraliseend dient te worden. Eenige afgevaandiigden voerden over deze kwestie het woord. 'De heer Blankert te Utrecht, Hid van het bondsbestuur, deed als voorloopige maatregel het voorstel, te besluiten tot instelling van een commissie voor regding van het in for- matie- en incassowezen en aan het bondsbe stuur op tie draigen, deze commissie te benoe men. De heer Kropvdd. middenstandsadviseur, wees bijl deze besprekingen op het groote be lang van een goed informatiewezen voor den middenstand. Ook de voorzitter de heer Schumann, vet- tigde de aandacht op belt groote belang van deze zaak en zeide, dat' hoe meer deelncmerg er aan zodm dienst zijn, hoe goedkooper deze zal werken. Nadat de voorzitter nog toegezegd had, dat de in te stellen commissie spoedig benoemd zal worden en spoedig aan bet werk zal gaan, vereenigde de vergadering zich zonder hoof- delijke stemiing met het voorstel van den, heer Blankert. Aan de orde was vervolgens het puntmede- dedingen namens het bondsbestuur omtrent de opgerich'te risioovereemiging voor den han- defldrijvenden middenstand, naar aanleiding van die op het vorige congres aanvaarde con- clusie op het praeadvies van den heer W. R. Y. Croesem over de komende wijziging van de Ongevallenwet 1901 en den' mid'd'enstand. Het bondsbestuur heeft reeds aan de aange- sloten vereeni gingen, tennis gegeven, dat net in samenwerking met de directie der Centrale Werkgevers Risico-Biank en met de hoofdbe- sturen der beide andere nationale midden- standsbonden, kort geleden opgericht heeft de risico-vereeniging voor den, handeldrijvenden middenstand,, zulks naar aanleiding van het feit, dat het inwerkingtreden' van de wijizi- ging van de Ongevallenwet 1901 bij Kon. be sluit bepaald is op 1 October. Naar bekend is, houdt deze wijziging de bepaling in, dat bin- nenl een, half jaar (alzoo uiterlijk 1 April 1922) alle handeldrijvenden (dus ook alle winkdiers) hun personeel moeten verzekeren tegen, deg evolgen van, ongevallen, in de u-it- oefening van het bedrijf overkomen. De heer Binsbergen lichtte namena Ceu'- traal beheer deze zaak nader toe. Ten stotte zei'de de voorzitter nog. dat Cen- traal Beheer een' twinltigjarige practijk heeft, zoodat de middenstanders zich daarbij met voile vertrouwen kunnen aansluiten. Uit een organisatorisch oogpunt is de oprichting van een onderlinge risi'co-vereeniging gewenscht. Hij hoopte dan ook, dat de bij den Midden- standsbond aangesloten vereenigingen de_ le den krachitig zullen1 opwekken tot aansluiting bij die ondminge risico-vereeniging. Vervolgens werd' mededeeling gedaan, dat de heeren' A. A. Colilenteur te Roitteriam, B. J. Gorres te Amsterdam en Ed. G. Schur- mann te Rotterdam alls leden van den Mid- denstanidisraad voor den Middenstandisbond herkozen zijn:in de vaoature-Koppel werd als lid van den Middenstandsbomd gekozen de heer Th. A. HI. Winlter te VGravenhage. Als plaatsvervangendl lid van den Hloogen Raad van Arbeid is gekozen de heer J. C. Blankert te Utrecht. De vacature-Das in den Boogen Raad' van Arbeid hun eerst in de vol- gende vergadering vervuld worden. iDaama vond de rustpooze plaats. ONGEVALLENWET 1921. Het Bestuiur der Rijksverzekeringsbank verzoekt ons opname van de volgende bekend- making: Krachtens Koninklijk besluit van 23 Junl 1921, Staatsblad no. 811, zal de gewijizigde Ongevallenlwet 1901 onder den naam van „Ongevall«iWet 1021" op 1 October 1021 in writing tradat 'I M*s0riJWs wQttficf 4li

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5