DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ne. 231 ttenderd dric »u twm&gf&e ja&rgtmg imi S OCTOBER im Abomiementsprijs bij roondtbetaling per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advortentiopr. 25 ct. p. rogel, grootero letters naar plaatsrwlmtc. Brieven franco N.V. Book- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C 0, Tel. Adininlstr. No. 3. Redactie No. 33. MAANDAG Directeur: G. II. ttRAIL. noofdredueteurTj. N. ADEMA. Buitenland. DE OPPER SILEZISCHE KWESTIE. De bekende Amerikaansche rechtsgeleerde David Oscar Miller, die ale juridisch advi- seur der Amerikaansche commissie voor de vredesonderhandelingeu. aan de Parijsdhe conference heeft deelgenomen, evenals aan de uitwerking van verscheidene onderdeelea van het vredesverdrag, heeft een juridisch rap port opgesteld in zake de Opper-Sileziscne kwestife. Hij komt daarin tot de conclusie, dat Op- per-Silezie, krachtena den.' uitelag der Volks- stemming, in zijn geheel aan Duitsch'land moet worden toegekend. De Duitsche rcgcering heeft dit rapport aan den Volkenbond' te Genfeve, benevens aan de regeeringen der ententeHlanden doen toe- koiflen, Dr. Gradnaner de Duftsche rtjfcsmtoister van binnenlandsdie zaken, heeft in den Rijks- rijksregeering de autonomiewet voor dat ge bied onder alle omstandigheden zal uitvoe- ren. DE STRIJ'D IN KLEIN-AZI8. Volgens inlichtingen uit particulieren bron was de ontvangst van koning Konstantijn bij: zijn terugkeer te Athene buitengewoon koel. Dit is heel iets anders dan het eerste be- richt, dat sprak van een geestdriftige ont vangst. Het klonk ook wel wat ongeloofelijk, dat de Grieken uitbundig waren geweest ua de nederlagen in Klein-Azi5. Het grootste deel van het Griekache leger schiint te zijn samengetrokken aan het front bij Eskisjehir, terwijl de activiteit der Kema- listen is gericht op het Zuidelijke front. De laatste aanvallen in den sector Afioen Karahissar noodzaakten de Grieken, zich te* rug te trekken en het dorp Tsjaibalvadine (aan den spoorweg Afioen Karahissar-Ko- uia) op te geven. Bovendien wierpen de Kemalistischen ko- lonnes, die in den sector Kandilki opereer- den, den vijand ten Zuid-Oosten van Afioen Karahissar teug. Zij bereikten toen den spoorweg. In bevoegde kringen is men van oordeel, dat, indien de Kemalisten, die in deze streek opereeren, numeriek voldoende sterk zijn, de laatste opreaties tot gevolg zullen hebben, dat de Grieken zouden worden gedwongen, de streek van Afioen Karahissar te ontrui- men en zich terug te trekken in de rich ting Doemloeboenar-Oes j ak. Uit Broessa wordt gemeldt, dat koning Konstantijn, alvorens naar Athene te ver- tekken, een lang onderhoud had met den ge- neralen staf, ten einde de voorwaarden te be- spreker eener eventueele aanvaarding door Griekenland van een intergeallieerde inter- ventie. 't la opmerkelijk, dat uit Grieksche bron haast geen enkel bericht komt over de opera- ties in Klein-Azig. DE UITSLUITINO TE TRI6ST. Naar de „Times" uit Milaan verneemt, zijn te Triest 30.000 werklieden aan de scheepswerven wekloos geworden door een uitsluiting, die door de eigenaars van de wer- ven is afgekondigd, omdat de regeering de subsidie heeft ingetrokken, die door den vori- gen minister van handel en nijverheid was verleend voor den bouw van 24 schepen. DE NOOD IN RUSLAND. Volgens de bladen uit Petrograd zijn to den laatsten tijd bijna dagelijka talrijke kin- deren uit de door den hongersnood geteister- de gebieden te Petrograd aangekomen. Men schat hun aantal op ongeveer tien duizend. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. De Spaansche troepen zijn ten Westen ran Melilla tot den aanval overgegaan. Belang- rijke Moorsche strijdkrachten deden een po- ging om de positioes van Tizza te omsinge- len. Een afdeeling Mooren, verschanst tus- schen Melilla en Tizza, trachtte een convooi tegen te houden. De Spanjaarden waren ge- noodzaakt 15000 man in de gevechtslinie te brengen. Aan beide zijden moeten da verlie- zen ernstig zijn. DE ONLUSTEN TE BELFAST. Uit Belfast wordt aan de Parijsche „Chl- cago Tribune gemeld, dat de menschen, die de begrafenis hadden bijgewoond van de si ach toff era der Zondag gepleegde bomaan- slagen bij hun terugkeer van het kerkhof werden beschoten. Een van hen werd gedood en vier anderen werden ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Deze aanval werd gevolgd door een revol- ver-gevecht tusschen katholieken en protes- tanten en de politie zag zich daardoor ge- noodzaakt, op de menigte te schieten, ten einde de orde te herstellen. In het Oosten der stad dwongen militai- ren burgers, de straatsteenen opgeworpen barricades weg te ruimen. In het Falls-dis trict werden steenbakkers door honderd kat holieken genoodzaakt het werk neer te leg- gen. Hierbij vielen verscheidene schoten. DE DUITSCHE RIJKSDAG. In den Rijksdag werden Zaterdag de be- sprekingen over de binnenlandsche politick voortgezet. Marx (centrum) zei: Wij zijn voor het oogenblik tegen iedere verandering der grondwet. De pogingen tot gewelddadige veranderingen zijn schadelijk en anti-natio- n?al Daarom waren de afweermaatregelan der regeering volkotrfen gegrond en noodza- kelijk. De rijksminister van binnenlandsche ra ke* di Ortdssuer, wtte uitwaAlle oaaas- gename gebeurfenissen der laatste weken zijn terug te brengen op de onzalige daad te Griesbach. De verordeningen zijn daarvan pa9 het gevolg geweest en werden veroor- zaakt door het drijven van rechtsbolsjewisti- sche organen. Naar alle kanten zijn die ver ordeningen onpartijdig toegepast en van het rootste nut voor het land geweest Wij heb- een zeer onrustigen tijd achter ons, doch ik heb den indruk dat de ontspanning reeds is ingetreden. Wij moeten da kracht hebben rustig, verzoeningsgezind en waardig onsen toestand te dragen. Thiel (Duitsche Volkapartij) bracht iaWjke bezwaren In het midden tegen- verboden en verstoorde nationals feesten eri vergaderin- gen van zijn partij. Koch (democraat), de vroegere rijksminister van binnenlandsche zaken, hoopte op een ka- binet van verzoening. Graaf Westarp (Dmtsch NaEonaal) meric- te op, dat de rijkskanseHer zijn bewering voor de schuld der Duitsch Nationalen aan de onlusten niet bewezen had en noemde het een bewuste onwaarheid dat zijn partij schuld had aan den moord op Erzberger. Tot een stormachtige sc8ne kwam het, toen Scheidemann aan het einde van d'e zit- ting nog eenige persoonliike opmerfctngen wenschte te maken. Scheidemann zeide, dat hij het In November 1918 In zijn macht had gehad, alle heeren der rechterzijde die thans zooveel kabaal maken, aan da lantaama te doen opknoopen. Doch, zeide hij, dat aaon jammer van de lantaaras zijn geweest. Voor deze uitdrukking werd hij door den voorzib ter to de orde geroepen. DE POOLSCHE REGEER1NGSVER- KLARING. Ponikwosld, de nieuwo minister-president van Polen, heeft het program der regeering ontvouwd en nadruk gelegd op de vreedza- me bedoelingen van zijn land. De Poolsche regeering zal aansturen op een economisch verbond met zijn buren. Een groote 6tap in deze richting zijn de onderhandelingen van Polen met Tsjecho-Slowakije. De Poolsche regeering, die het eerst de Oekrjine als twee- de svjet-republiek heeft erkend, zal deze er- kenning binnenkort bekrachtigen door met dat land diplomatlelee betrekkingen aan te gaan Wat Opper-Silezi5 en het gebied van Wilna betreft, acht de Poolsche regeering het een srroot en heilig werk, deze beide probleemen in alle rechtvaardigheid op te lossen. iZij zal- vasthouden aan het beginsel, dat men niet anders over het lot van de bevolking van deze gebieden kan beslissen, dan door net toe te staan in voile vrijheid zijn wit te kennen te geven. Wat aangaat Oppef-Silezi? Is dit beginsel duidelijk In het verdrag van Versailles om- schreven. Wij hopen, dat de beslissing, door den Oppersten Raad op grond van de mee- ning van den Volkenbond te nemen. uftslui- tend gebaseerd zal ziin op letter en geest van het verdrag en dus aan de Opper-Silezlsche bevolking. die voor Polen eestemd heeft, zal toestaan zich met het moederland te vereeni- gen. DE WERKLOOSHEID IN 1TALI5. Volgens door het Italiaansche ministerie van arbeid verstrekte rijfers, bedroeg het aantal werkloozen in Itali5 op 1 Juli j 1. 388 744 (waarvan 308 679 mannen), terwijl dit aantal op 1 September was gestegen tot een half millioen. Zij die slechts tiidelijk werk hebben, zijn niet bij dit half millioen inbegrepen. Het is opmerkeliik, dat de werkloosheid in Italic het grootst is In de bouwbedrijven, ondanks het nijpende woninggebrek. Ook de metaalbewerkers In het bljzonder de scheepsbouwers en de arbeidera in de auto- mobiel-industrie, hebben van de werkloos heid veel te lijden. In de textielnijverheid zijn 62.000 arbei- ders zonder werk, terwifl de werktijd der an- dernn sterk is ingekrompen. DE IEKSCHE KWESTIE. Het aanvaarden door Sinn Fein van de uit- noodiging tot een conferentie wordt door de Engdsche bladen met vold'oening begroet. In politieke kringen te Londen gelooft men, dat de Britsdie regeering zal worden verte- genwoordigd door eenige ministers, onder lei- ding van Lloyd George. De Dublinsche correspondent van de .^Dai ly Telegraph" verneemt, dat het Sinn redn- kabinet het besluit tot aanvaarding der uit- noodiging met algemeene stennnen heeft ge- nomen. Volgens telegrammen uit Dublin is het be richt nopens deze aanvaarding aldaar met een gevoel van verlidrting ontvangen. Men stdt in de Iersche hoofdstad zeer veel hoop in de aanstaande conferentie, doch men is zich de groote moeilijkheden, welke nog uit den weg moeten worden geruimd, zeer wel be- wnst. Naar men verwacht zal Sinn Fein vijf ge- delegeerdten ter conferentie zenden. Arthur Griffith is reeds tot hoofd der delegatie be- noemd. DE STAATSGREEP IN WEST-HONGA- RIJE. Het Hongaarsche persagentschap spreekt de berichten tegen, in de Weensche bladen gepubliceerd, betreffende het uitroepen van den onafhankelijken staat West-Hongarije door den voormaligen minister-president Friedrich. In tegenspraak met deze lezing, houdt de Neue Freie Presse vol dat er wd een staats- greep plaate had. Naar aij uit Boadajwsa* varawsit, is d* ataatsgreep van Stefan Friedrich uitgegaan van de legitimistische partij van koning Karl in Hongarije. Er zijn teekenen, die er op wij- zen, dat die regeering te Boedapeat. ten mior ate eenige leden van het kabinet er bij betrok- ken zijn. Friedrich wil ook trachten, den rijks- bestuurder Horthy ten Val te brengen. De Hongaarsche cansuur belet alle medediaeliki'- gen over dien staatsgreep in de pens. VOOR ONTWAPENINO. De derde commissie van den Volkenbond, er aan berinnerende dat op den Volkenbonds- raad krachtena het Volkenbondsverdrag de verplichting ruat een plan tot ontwapening te ontwerpen, heeft rich uitgesproken voor een onmidddlijke actieve propaganda in alle lan- den ten gunste van de ontwapening wordit ge- voerd. Ziji ia er n.l. van overtuigd, oat een ont- wapenmgspolitiek geen auccas kan hebben, als zif niet gesfeund wordt door de openbare meening van de heela wereld. Wat die openbare meening betreft, zij zal ongetwijfeld elk ontwapeningaplan toejuichen, omdat duidelijk gebleten is dat het steeds meer perfedionneeren der bewapening tot de grootste bloedbaden leidl DUITSCHLANDS BINNENLAND SCHE POLITIE-K. De regeeringshervorming ta to een nieuwe fase getreden door de onafhankelijken, die door"de meerderheidssocialisten werden uit- genoodigd om hun houding te bepalen en daarom een parttjvergadering hebben gehou- den en aan de commisaie opgedragen de voorwaarden tot deeluemen aan de regeering uit te werken. Naar verluidt zullen die voorwaarden gematigd zijn, om voor het centrum en de democraten aanvaarding ge- makkelijk te maken. De uitschakeling van do Duitsche Volkspartij zal echter waarechijn- lijk worden ge6ischt Centrum en democra ten widen de coalitie echter niet uitahiitend naar links uitbreiden. De kabinetshervorming is in ieder geval opnieuw 88n Si twee weken uitgesteld. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. De Britsche fcabinetsoomimiasiia voor h werkloosheidsvraagstuk ia tot de conclusie gekomen, dat het verleenen van geldelijke on- dersteuning in verhouding tot de hooge kos- ten te weinig baat, en zocht daarom naar andere middelen. Zelfs onder de gimstigste omstandigheden zou men met uitkeeringen slechta den allergrootsten nood van den werklooze verlichten. Men overweegt nu in hoofdzaak een plan 'om de bestaande exportcrediet-regeling uit te breiden. Verder heeft men de wanverhoudlng be- oproken, die op het oogenblik tusschen groothandels- en detailprijzen bestaat, en haar invloed op de werkloosheid. Men aihijnt nog niet tot definitieve conclusies in zake deze kwestie te zijn gekomen. In Oairloch, waar hij nog steeds verioeft, zal de premier het vraagstuk van de malaise en de werkloosheid met eenige experts op het gebied van handel en financiSn bespreken. DE WA9HINGTONSCHE CONFEREN TIE. Uit kringen die nauw tot Lloyd George in betrekking staan, wordt vemomen dat de pre mier niet onwaarschijnlijk voor zal stellen, de WaShingtonache conferentie inzake bewape- ningsbeperking van November tot AAaart a.9. uit te stdlein. SCHIP VERGAAN. Een groote Amerikaansche atoomboot de „Wasco die met een lading meet naar Pe tersburg onderweg was, is in het oostelijk deel der Finsche Golf aan den grond ge- raakt en geheel verloren gegaan; de beman- nlng heeft het schip verlaten; over haar lot is nog niets bekend. DE DUITSCHE REACTIONNAIREN. De „Munchener Post" publiceert, naar de „Vorwarta" meldt, omvangrijke onthul- lingen over de in Beieren onder den schuilnaam „Wurfcommando" bestaande moord'centrale en organisatie van het vrij- korps Oberland, over een berichten-centrale- Munchen, alsmede over den door de politie gezochten kapitein Von Kessel, die thans woont in een voorstad van Mflncheo, waar hij over groote geldmiddelen besdhikt. De beriditen-oentrale-Miindien onivat ver- schillende afdeelingen, o.a. een spionnage-af- deeling in het buitenland, een afdeeling voor het ontvreemdten van documenten en een spi- onnage-afdeeling. Het is ook een- feit, d'at er een moord-centrale bestaat. De spionnage-afdeeling onderzoekt, welke maatregelen de intergeallieeidie commissie te gen de vrijeorpsen zal nemen. De zich in heft bezit van consulaten en en- tente-commissdes bevindende actenstukken wordfen door de spionnage-afdeeling ontdekt. Daaraa worden zij door de andere afdeeling ontvreemd In bet hotel te Innsbruck werd e«a werfcen- trale ingesteld. Een cter Miinchener bureaux ontvin-g de lijat van personen, die zich daar hadden aangemeld, om deze ieder oogenblik telegrafisch te kunnen oproepen. A1 deze per- aonen werden- van gummistokken an enoeire wapenen voorzien. 'Naar de „Mundiener Augsburger Abend- zeitung" verneemt, heeft zidn thans een tot de intergeal lieerde commissie befhoorende mili- taire commissie to opdracht van cenenaal Nollet naar Bderaa begeven, om aldaar tor liditingen te verzamelen over den bewmden nieuwen Kapp-putsch. Tevans heeft een Fransdie militaire commissie opdracht onit- vangen, rich naar Boedapest an Graz te be- feven om een onderzoek in te stellen naar aar vertoevende rechte-radicate pereomm uit Beieren KORTTE BERICHTEN, Een Reutertelegram uit Tokto ean de „Times" meldt, dat De rijkste man van Jar pan, de z.g.n. Japansche RockeMler, de heer Zenjiro Yasula, is den 29sten September op zijn villa te Oisno vennoord. De moordenaar pleegde daaraa zelfmoord Een offideel communique deelt mede, dat de poging, een opstand in Portugal te verwekken, ochipbreui heeft geleden. In het heele land hebben rich geen veranderingen voorgedaan. In het kolengebled van Strdpy en Bracquegnies (Henegouwen, BelgiS) ia een algemeene staking uitgebroken. Da oorzaak der zijn felt, van het conflict is gelegen ta een kweatle der toepasslng van den 8-urendag, welke Zater dag is ingevoerd, benavens to een geadhil nor pens de arbeidsloonen. Bij zijn terugkomst to Warachau ia het Poolsche staatshoofdl Pilsoedski plechtig be groet en geluk gewenscht met zijn ontsnap- pin-g aan den op zijn levan te Lem- berg. -Zatenda-g is een Belglsche Icalbdnetsraad gehouden welke rich uitsprak ten gunsite der benoem-baarheid- van vrouwen tot ambtenanen aan de ministerieele depantementen-. Berichten- uit Britsch-IndiS doen rien. dat de oproerige Moplaha nog geenHzina het hoofd in den echoot hebben gelegd. De kellnera en andere bedienden Beriijnsdie hotels, restaurants en cafe's in staking gegaan, als gevolg van het dat da patroons het systeem van pnocenisge- wijzen opelag op de rekeningen willen hand- haven, terwijl de kellnens een vast weekloon eischen. Men schat het aantal stalkers op 200.000. Da spoorwegstaMng in Iertand te opge- heven. De wet, welke den arbeldsduur in BdgiS beperkt op 8 uur per dag en 48 uur per witek is Zaterd'ag in werldng getreden. In een hotel aan de Place de Brouokfere te Brussel te een Oostenrijker gearresteerd, verdacht van verdutetering Tan diamanten ter waarde van 150.000 francs ten nadeele van den Weenschen juwelier Herza. De vakvereeniging van Engelsche zee- lieden en stokers heeft m een bijeenkomst met 85 tegen 5 stemmen de beslissing van het be- stuur om zich van de transportarbeiders-fed'e- ratie af te scheiden, bevestigd. Nienws De moord-afdeeling bestaat in Opper-Sile- zi£ onder den naar „Wurfcommando". Deze afdeeling beschikt over eigon officieren en enorme hoeveelheden wapenen. Zoo werden met vier vrachtauto's vier nachten lang wape nen naar een der wapen-dep6ts getranspor- -teerd. Naar een ander depot duurde het trans- g>rt zelfs verscheidene weken. De centrale te reslau heeft de beschikking over uitgebreide geld-middfelen. Eenige dagen geleden werd1 Von Kessel ge arresteerd. De berichten-centra'e-Oberland werd hiervan dadelijk in kennis gesteld. Daar Von Kessel naar Breslau zou wordfen overge bracht, wi-ldfe men maatregelen nemen, om tij- dens het transport zijn bevrijding te bewerk- •tel'lugen. TOETREDTNG TOT DE WASHINGTONSCHE GONVENTTE. 'De Kamer van Kooph-andel en, Fabriekien te Deventer heeft een adres tot de Tweede Ka mer gericht inzake het wetsontwerp betref fende de toetreding tot de Washingtonsche conventie en de daarop betrekking hebbende memorie van toelichting. INVOERING VAN DE TABAKSWET. Volgens het Hbld zal de geheele Tabafca- wet vrij zeker niet v66r 1 Januari 1922 In werking treden. Het is zelfs waarschijnlijk, dat de datum nog verder zal worden verr- schoven Ook bestaat er veel kans, dat op de wet, alvorens deze in werking treedt, nog een aan tal ingrijpende wijzigingen aan die Staten- Gmeraal zal worden voorgesteld. LAGER-ONDERWIJS-SGHDL EN Een wetsontwerp is ingediend h'oudfende maatregelen ter voorkamieg van het zonder noodzakelijkheidl bouwen van echolen voor lager onderwijs. In art 1 wordt bepaald dat aan.besiluiten van den gemeemtaraad tot bouwen van sohooliokalen voor openbaar lager onderwijs en tot het verleenen van medewerkmg over- eenlkomstig artikel 75 der Lager-onderwijs- wet 1920 tot -het bouwen van schoollokalen voor biiizonder -lager onderwijs, gedturende den -tijd van -een jaar, te rebenen van 1 Octo ber 1921, geen uitvoering wordt gegeven d-an na daartoe door de Kroon verleende machtiging. Artikel 2 zegt, dat ontwerpen voor den bouw van schoollokalen, opgemaakt na een raadsbesluit ate in artikel 1 bedOeld, doch waaraan op de in dat artikel genoemde dag- teekening nog geen uitvoering is gegeven', binnen den tijd van een- jaar niet mogen wor den uitgevoerd- dan na daartoe door die Kroon verleende machtiging en dat de Koniniklijke machtiging eveneens wordt veredscbt voor het overeenlkomstig artikel 205 de Lageron- derwijswet 1920 bepalen der waarde van .schoollokalen voor bij zonder lager onderwijs, waarvan de bouw is aangevan-gen na de in artikel 1 genoemde dagteekemng. In de toelichting wordt gezegd, dat deze bepali-ngen beoogen de uitwasseni, die zich hier en' daar bij de uitvoering der L. O.-wet voordoen, ts kaaren. De bedoeltag is dan ook slechts in die gevailen van het recht, dat hierbij aan de Kroon wordit verleend, ge- bruik te maken. Bovendien vertrouwt da mi nister van onderwijs enz. dat bij- doorvoering dezer bepialing-en die pxieventieivB werking reed* aan dfe uitvoeningi dar Lageronderwijs- wet ten goede isal komen. Voor net zoo noodig verhinderen van den bouw van nieuwe scholar zoo wel voor het openibaar ate voor het bijtzrader l'a-ger onder wijs zal in de eerste ptaata de uitvoering van gemeenteraadsberi-uiten tot het stichteB van schoollolkalen^ of tot het toestaan van da -hiervoor noodige geldem moeten warden on- derworpen aan do teesfiemming van- het Centraal gezag. De gemeen-tebesturen be- houden dus hunne Ibevoegdlheid om te besliri- ten, of mede te werken tat den bouw van nieuwe scholen, miaar het beslutt zal eerst effect kunnen sorteeran, nadat de Kroon daartoe machtiging heeft verleend. Hierdbor wordt gelegenheid geopend, om althans ge- durenicfe een jaar, te rekenen van 1 October 1922 af, in- elk -geval afzonderilijki na te gaan en te beoordeelen, of de voorgen'omen bouw inderd'aad eisCh van noodzakelijlchieid is. Ook de stichting van al te kleine U. L. O.-echolen kan langs dozen weg worden voorfcomen. Na afloop van dit Jaar zal kunnen warden be- oordeeld, of er tennen bestaan voor eene meer derMtieve regeling. to artikel I Yaahet vretsontwerp te alls da tum van aamvang da 1« October 1021 ge steld ter voorkoming, dat to afwachting van het tot stand komeo van dezie beperkte bepa- lingen nog uitvoering wordt gegeven. Artikel II van het wetsontwerp strekt in de eerste pl'aate om aan de voorgesteilde bepa- lingen voor zooveel mogdijk tertii{wea1kende kracht te geven ten aanrien van net bouwen van Bcholen, waartoe v66r het iowerkang treden diezer wet was besloten. Is de bouw reeds begonnen, dap zou stop zettcm noode- loaze gieldverspiilling rijn can zal het werk dus moeten doorgaan. Maar cchoolbouw, welke nog in voorberdding is an waarvan de plannen nlog niet tot een1 begin- van uitvoe ring zijn gekomem moet kunnen! worden te- gengchouaert. Indien die plannen berusten bp reed* vroeger genomen beriuitw van het gemeentebestuur, wordt dus voor dc uitvoe ring die kon-inklijke miadiitiging vereisidit. V'oorto zal ook moeten worden voorkomen, dat een schoolbestuur uitvoering gaat geven aan pl-armen tot schodbouw, welke veilrg- heidshalve, of om later meer de vrijie hand te hebben, v66r 1 Januari 1021 warm tog®- di-end bij de toenmalige ddstrtcfswdhiaolopoBie- ners. Oe overhdd kan het uitvoeren van nuike plannen niet direct verfolnderesi omdat to dfeze gevallerj het bouwkapitaal niet uit de publidke kassen komt. Eveowol zal de ren'ie- betaling wel tec taste van de geSmemte ko- men. Dfeze rcntebetaling wordt berekend naar de gescfeaitte waarde van het door het schoolbestuur met eigen middelen gestichf schoolgebouw. Door het binder* van de taxa- tie aan de roorafgaande koninklijke machti ging kan althana de rcntebetaling igedurende zekerart tf d wordai aitgesMd en aldns riS het ook indirect het buitrn oorzaak Iwu- wen van bijzondere sdholen volgens reeds in 1920 ingediende plannen woiden voorkomen. Met net oog op dan in art 1 gestelden da tum is bepaald, dat de wet cat in weridng treden op dert d'ag van hare aflkoodiging. 3-OCTOBER FEESTV1ERING TE LEIDEN. Als inleiding tot de 3-October feestviering had Zaterdagavond, ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan der 3 Octaber-vereendging de aanbieding plaats van een nieuw vaandel aan -het bestuur der Vereeniging. De aanbieding van dit h-ulddblijk, 't welk groote en- onverdeelde instemming had gevonden in alle kringen der burgerij, was ui-tgegaan van een -aantal1 vereenigingen op het gebied van kunst, wetenschap en industrie. Na een feestelijke ommegang door de stad mat fakkellicht eft muridc, werd halt 'ge- houdeni aan de StadEgchoorzaal in welker foyer het bestuur der gehuldigde vereeniging had plaats genomen. Het geschenk, symbool van- sympathie en vereering voor de telken ja- re wederkeerende herdenkmg van Leiden's Ontzet en Zegepraal, 't welke een zoo luister- rijke bladzijde heslaat in Neerland's historie- blahn, werd- met groote erken-telijkheid door den Voorzitter der Vereeniging, den heer W. van Rossum du Chattel in ontvangst genomen en aanvaard. Als in de laatste jaren gebraikelijk bego-n de feestdag heden in den vroegen ochtend met koraalmuriek, in den tuin van het Labo- ratorium tegenover het Van der Werffpar-k, onder leiding van den heer C. B. Duijster. Een tiental liederen van godsdienstige en va- derlandslievende strekking werden ten ge- hoore gebracht. Als slotnummers werden aan- geheven ,,'t Wilhelmus" en ,,'t Wien Neer- land's bloed". Dit aanvangnummer modit reedls aanstonds bij de toehoorders in bijzon- deren bijval zidi verheugen. Vervolgens had plaats de Feestelijke In- todht der Watergeuzen, onder bevel van den Zeeuwsche admiraal de Boisot en- met be- manning van het personeel der Kweekschoo-1 voor Zeevaart. Deze vloot, samcngesteld1 uit een aantal platboomde schuiten en gewapen- de sloepen-, -kwam ate punt van uitgang, van de Laurierschans te half negen bij d'e Vliet- brug de stad in om haring en wittebrood naar de Stadswaag te brengen, in welks om- geving deze hartsterkingen aan ruim 2400 Leidsche ingezetenen werden uitgereikt. Ook

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1