Zang-Avond Arnold SpoeL hssmmat Stadsnieuws Kimst ea WeteBickappen „Harmonie". 5 October. Entree f 0.60 en bel. HERHAALDE OPROEPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen sollicitanten op naar de betrekking van een LEERAAR(ES) in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de HANDELSSCHOLEN en het GYMNASIUM. Volledige betrekking; salaris volgens rijksregeling (2de klasse). Stukken uiterlijk 12 October a.a. in te zea- den aan bet Gemeentebestirar. UITGEBREID LAGER ONDERWIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS brengen ter algemeene ken ins, dat de Raad dezer Gemeente in zijne vergadtering van 22 September 1.1. heeft besloten: lo. A Is beschikking op een diesbetrefflend verzoek aan de Alkmaansche Vrijzinnige Schooivereeniging te berichten, dat de ben«o- digde gelden voor de oprichting van een MJ- zondere school voor Uiigebreid Lager Onn derwijs, voor zoover deze ingevolge de bepa- lingen der Lager Onderwijswet 1920 ten laa- te der Gemeente zouden komm. in elk geval niet kunnen worden toegestaan, voordat overtuigend is gebleken, dat er trunstens 18 leerlingen uit Alkmaar zajn, wier oudera de bepaalde bedoeling hebben ze daar den ge- heelen duur van het onderwijs te doen blijr- ven; 2o. in dezse Gemeente op te richten een openbare school voor uitgebreid lager onder wijs voor jongens met vier achtereenvolgende leerjaren, aansluitende aan het zesde leerjaar eener school voor gewoon lager onderwijs; 3o. in verband met het door de voomiel- de Schooivereeniging bij zijne aanvrage op- gegeven maximum getal leerlingen van 20 per klasse, hetwelk lager is dan het getal, dat in deze Gemeente per klasse tot de overeen- komstige openbare school mag worden toe- gelaten, het geldende maximum voor het openbaar uftgebreid lager onderwijs voors- hands niet te verlagen en de beslissing daar- omtrent uit te stellen tot de algeheele reor- ganisatie van hei lager onderwijs aan de orde komt Binnen dertig vrije dagen, te rekenen van den dag, waarop het besluit van den Ge- meenteraad is openbaar gemaakt, kan ieder ingezetene daarvan bij Gedeputeerde Staten in beroep komen. Alkmaar, 3 October 1921. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, W. C. WENDELAAR. Voorzitter. DONATH. Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis, dat de heer D. SCHENK, benoemd Di- recteur van het Grondbedrijl, het Sportpark en het Marktwezen, den len OCTOBER 1.1. is in functie getreden en zijn kantoor voor- loopig gevestigd heeft KENNEMERPARK No 2, alhier. Burgemeester en Wethouders voomoemd, W. C. WENDELAAR, Voorzltter. DONATH, Secretaris. diit mummer van't program vondi in groote or de en zander emstige rustveretoring uitvoe- ring. Verder had1 als gebruifcdijk de bespelimg plants van het carillon van den Stadhuisto ren en deed' het springen der fontein op de Vischmarkt, eveoals het „Springen van een kruitschip m't jaar zeven" volgens Hilde- brandt tot de merkwaaidigheden van Leiden behoorende, vele belangstellenden ooik van diit nutnraer der vele feestelijkheden gemeten. De volksvermaikelijkheden op het Schuttersland mochten zich mede in ruirn bezoek verheugen. Den velen die daartoe zich opgewekt gevoel- den, was in de kerkgebouwen gelegenheid ge schonken, van hunne dankbaarheid voor de Elout, Haagsch redacteur van het HMd* die dezen zomer zijn 30-jarige loopbaan als journalist heeft herdacht GRGAN1SAT1E VAN CHRISTEN- COMMUiN ISTEN De heer L. de Bruin te Leeuwaxden iheeft het initiatief genome® tot de oprichting eener nieuwe poiitieke partij, die van Chris ten-Oommunisten. De beginselveridaring ornvat Q.m.: 1. Chnstus en Zijn Evangelie onze eenige en volkomene verlossdng, richisnoer en wet. 2. Geweldloosheid. 3. Strove® naar connnu- nisme (gelijk dat aangegeven wordt in Han- delingen 4 32. 4. De openbaring der Liefde in ons leven (wij willen een maatschappij waar liefde en waarheid heerachen en niet geweld en leugen.) 5. Gelijk loon aan alien. WI JZIOING ARBEIDS WET. -WW ontvangen een voorstel tot wijziging van 4 der Arbeidswet 11919 (anbeid in broodbakkerijen), ontworpen door het faoofd- bestuur der Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, voor zoo- veel noodig gewijlzigd na overleg met de an- dere Werkgevers- en Arbeidsorganisatie* in het bakkmbedrijf. WAARSCHUWINGEN VOOR STORM- VLOEDEN. Te beginnen met vandaag zal gedurende twee jar en een proef worden genomen met het zenden van waarschuwingen voor storm- vloeden door het Kon. Nederl. Meteor. In- stituut in De Bilt in samenwerking met den algemeenen dienst van den waterstaat. KORTE BERICHTEN. De laatste twee nachten heetf het te Zevenaar ontzettend gevroren. Veel te velde liggende aardappelen zijn bevroren. Provtec&tal Nioaws heer Hart bianco atemde, Een edutijlven van de ambachitsUedea M. Molenaar en wed. I. Kok naar aanleiding van de opmerking der commissie tot het aa- adeQ der rekening van de gemeente omtrent de hooge rekeningen der amb achlslieden werd zondier discussie voor kennisgevdng aangenomen. De verordening op het heffen van school- geld L. O. en vervolgonderwijs werd op voorstel van den heer Hart aangahoudemom er zich wat meer in te werken. Eervol ontsl'ag werd verleend aan den heer K. Wassenaar als hoofd en mej. Mes- man als onderwijlzeres bij het herhalingson- derwijs en beiden benoemd in dezelfde fiunc- tien bij het vervolgonderwijs. Het kohier hondenbelasting 432.50 en de suppl. kohier H. O. 1480.4614 zullen in comi-te behandeld worden. B. en W. stelden voor am aan de bootstei- gers den naam der gemeente aan te brengen ter tegemoetkoming aan het verlangen van vreemdelingenverkm'. Aangenomen. De volgende begrootingen werden vastge- dd op voorstel der verschillende commis- sien: G. E. B. rapporteur de 'heer Verduin; UIT HEILOO. Zondagmiddag speelde V. V. H. I Helloo haar eersten uit-wedstrijd tegen Schoori II, Schoorl op het terrein van laatstgenoemde. De rust ging in met 30 en eindigde met 50 in het voordeel van Heiloo. UIT WIERINGERWAARD. Begunstigd door prachtig weer heeft Zondag alhier de jaarlijksdtie handicap- harddraverij plaats gehad, waaraan door 10 paarden werd deelgenomen. Drie paarden waren niet opgekomen. Dee lste prijs f 60 was voor Jetty W., 315 eig. A. de Wit te 't Zand; 2e pr. 40 voor Derby, 325 M., eig. J. Lingers te Koegras; 3e prijs J 20 voor Corrie, 300 M., eig. Jb. Stammes te Oude- sluis: 4e pr., 10, voor Anna F., 310 M., eig. C. Blaauboer te Anna Paulowna5e pr., 5, voor Lodewijk, 300 M., eig. C. Spaans te Koedijk. De draverij werd gehouden op de grasbaan van den heer J. A. Bakker en bijgewoond door veel publiek. UIT KOEDIJK. De raad vergaderde Vrijdagxniddag 3 uur in voltallige zitting. De voorzitter decide mede dat goedgekeurd waren terug ontvangen van Ged. Staten: le. de berziene algem. politieverordening2e. de suppl. begrooting. E>e heer rGroot berichtte dat hij de be- noeming tot lid van het Burgerl. Annbestuur aannam met dank voor het in hem gestdde vertrouwen. Een schrijven van B. en W. van Alkmaar waarin werd medegedeeld dat de bijdrage voor de keuringsdienst in deze kring voor onze gemeente bepaald was op 2214 ct. Burg. Anmbestuur raporteur de heer Oud; Gem. begrooting rapporteur de heer v. d, Woude, dit laatste met schrapping van de verhooging van het salads der gemeente- veldwachter. De beer Beets wilde de veld- wachter 100 teekenmen met het oog op la ter pensioen daarin gesteund door de heeren Hart en Mulder. Met 4 tegen 3 stemanen ging de raad met de commissie mede. Op een vraag van den heer Beets Meek dat de gemeente-opzichter djn salaris ver- hoogd mag zien met 100 omdat er meer werk voor ihem zal zijn en hij van nieuw werk geen procenten meer ontvangt. De voorzitter bracht daarna bulde aan de oommlssien voor hun werk in dezen en bracht onder de aandacht dat daarmedie het adres van den Bond voor Gem. Ambtenaren voor kennisgeving was aangenomen. De gebnnkelijke gratificatie aan de rijtes- veldwacbter werd met -algemeen goedvinden wederom verleend. 'De heer Beets kreeg daarna gelegenheid te spreken over de veenderijL De verkoop der turf gaat niet naar wensch en hij vroeg om vrij te mogen- handelen evenials in St. Pan- eras was toegestaan in gevallen van tijdelij- ke onmacht tot betalen van afnemers. lie -turf moet weg en was niet duur volgens voormannen van verschillende arbeidersver- cenigingen. Opdat bij werkeloosheid de ar- beiders weder aan den slag kunnen gaan was het noodzakelifk dat alles kon worden gedaan om de terreinen te ontru'imen. De raad kon zich daarmede vereenigeni en gaf de turfcommissie vrij handelen. E>e voorzitter sloot daarop de openbare vergadering om over te gaan In geheime zitting. I*g«zcatd«sB Mddideeliagfcm. A"YAN-VALl thbUKU i per inwoner, dus 423.2214 in totaal, waar- bij de voorz. nog bekend maakte dat dit be- drag misschien gewijzigd zal worden, en dat deze kring 74 gemeenten telde met ongeveer 217000 inwoners. Door den rijksontvanger was afgedragen uirtredjding de voorvaderen geschonken, j aan giemeenteontvanger 303.85 ook ditmaal te getuigen. Des namiddags te klokke 2 ongeveer had langs de voomaamste stadswijken, de groote romantieke optocht plaats, in 20 groepen episodes te aanschouwen gevende uit de meesterwerken der wereld-literatuur, met mectewerking van tail van Leidsche yereeni- gingen en groepen van personen (ruim 700 personen, waarvan ruim 200 te paard). De artistieke leiding en samenstelling van den stoet was opgedragen aan eene commissie als wier hoofd Prof. Dr. L. Knappert was opge- treden, terwijl voor den goeden en ordelijken gang der .bereden" groepen de leiding was toevertrouwd aan den heer J. Ebbink, direc- teur der universiteits-manege. Tot da letterkundige meesterwerken, uit wel- ke gedeelten werden voorgesteld behoorden achtereenvolgend Vondel s Gijsbrecht van Aemstel, Tollens Overwintering op Nova Zembla, Wolff en Deben's Saartje Burger- hardt, MultatulEs Max Havelaar, van Len- nep's Ferdinand Huydk en van uithaemsohe schrijvers. De Coster's Tiji Uilenspiegel, Je anne d'Arc van Schiller, Cervante's Don Quichote, Homerus' Odyfsea, Sprookjes van Andersen. Tolstoi's Oorlog en Vrede, W. Scott's Ivanhoe, Dicker's Samuel Pidcwiok, Dahn's Strijd om Rome, Schiller's Wilhelm Tell, Von Scheffels Ekkehard, Ali-Baba uitde Arabische Naohtvertellingen, van Limburg Brouweris Alcbar, Beecher Stowe's Negerhut en ten besluite eene schets uit Zuid-Afrika ontleend aan Niemann's Pieter Marits, de Transvaalsche Boerenjongen. De stoet werd voorafgegaan, begeleid en gesloten door zes muziekkorpsen, onder welke een Middel- eeuwsch- een Kozakken- en een Tyroler korps. De optocht had een uitstekend verloop en slaagde boven verwachting, costumes, kap- sels, grimes en mise en sebne waren hoogst artistiek en onder de ontelbare menigte, waar- onder duizenden vreemddingen, heerschte eene opgewekte feeststemming, zidh uitende in spontane toejuiching van de verschillende groepen. De feestelijkheden worden hedenavond voort- gezet met het traditioneel Bal Champetre, Lu- napark en VHnderdans op het Scbuttezsland, Volksconcerten op Zomerzorg en Zomerlust en voorstelling in den Schouwburg, waar ge- gadigden op de „Bruiloft van Klons en Roosje" worden genoodigd. De slotdecoratie van het pyrotechnisch ge- deelte der feestviering stelt aanschouwelijk voor een lauwerkrans, waarin het borstbeeld van Burgemeester Van der Werff, waaronder 13 Mei (datum der oprichting van de 3 Oc- tobervereeniging) 18861921 HULDIGING C. K. ELOUT. 7aterdagmiddag heeft te Den Haag de hul- diging plaats gehad van den heer C. K. De heer Bouwkamp vroeg in een schrijven ontheffing H. O. wegens vertrek. Werd aan- gehouden. De beslissing van Oed. Staten omtrent de geldteening ad 11400 was door dit college verdaagd. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten over verzorging van uitbestede kinderen werd art. 18 van het reglemenit Burgerl. Armbestuur ingetrokken en daar- voor een ander meer in onderdeeloi omschne- ven artikel voorgesteld en aangenomen. Van Ged. Staten terug ontvangen als niet goedgekeurd het besluit om de geldleening van 11400 in drie jaren af te lossen1. Ver- langd werd dit in 2 jaren te doen. B. en W. stelden voor aan dit verlangen te voldbea. De heeren Mulder en Hart ware® daar te gen. De laatste wilde tradtten Ged. Staten te overtuigen dat het bezwaarlijt was voor deze gemeente met het oog op den slechten toestand in het tuinbouwbedrijf en stelde een motie voor. De voorzitter liet uitkomen dat de gang van zakeni door een verzet tegen het verlangen van Ged. Staten zeer bemoeilijkt zal worden; daar de benoodigde gelden niet op tijd kunnen inkomen. Dit argument bleek den raad zeer gegrond voor te komen zoodat bij stemming besloten werd maar weer den zin van Ged. Staten te doert. Een schrijven van het Bestuur v. d. Bond van Ned. Gem. Ambtenaren over verhooging van salaris der ambtenaren ter secretaire zal bij de begrooting worden behandeld. Op een adres van de muziekvereeniging „Aurora" met verzoek J 100 als steun te geven voor aankoop van nieuwe instrumen- ten werd afwijzend beschikt, alhoewel ver schillende raadsleden het betreuren dit te moeten doen gezien den financieelen toestand do* gemeente. De heeren' Hart en Mulder wilden ondanks dat het gevraagde geven omdat deze vereeniging met de scbooTfeesten vrijwel belangeloos medewerkt en in de ge meente door hare ooncerten op het breed' al meer in aanzien komt. Op verlangen van Ged. Staten zullen in de verordening op de regeling van het ver volgonderwijs een admimstratiewijziging worden aangebracht. Het verzoek van den heer F. de Goede ora grond- in erfpacht te mogen ontvangen werd ingewilligd en wel voor 29 jaren tegen een vergoeding van 6 per jaar. Van besturen van enkele gemeenten was een verzoek om adha-esie op een adres aan de Vereeniging van Ned. Gemeenten teneinde te verkrijgeni dat iedere gemeente een stem mag uitbrengen en niet meer zooals nu een stem per 1000 inwoners met een maximum van 10 stemmen. Vijf leden verklaarden zich er voor, de heer Oud was er tegen, terwijl de ABONNEMENTSCONCERTEN EGMONDSCHE KUNSTKRING. De abonnementsconcerten van de Egmond- sche Kunstkring vier kamennuziekr en twee intieme kunstavonden zijn nu al- dus vastgesteld: 28 October: Piano-recital door Julia Aerts (Antwerpen); 4 November: Geertruida van Vladeracken, volksliederen in costuum (nfcuw ;ramma), begeleiding: Jan Poortenaar; DecemberProfessor Eduard Erhard, d beroemde Duitsche zanger, met medewerkin progra 16 Da begeleiding en solo) van Franz Wagner, pi anist van het „Dresdener Trio", of Julia Aerts; 20 Januari: Intieme kunstavond door R. O van Gennep en J. H. Scholten (Alk maar); 8 Februari: Haagsche Strijkkwar- tet, of Groninger Strijkkwartet; en 3 Maart: Dresdener Trio. Ingeteekend kan worden: a. voor alle zes avonden, b voor de vier kamermuziek-avon- den, c. voor de twee kunstavonden, en zoover beschikbaar Voor losse kaarten voor het een of ander concert. STAATSLOTElRIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. Ns. 52, 4641, 9630, 15747, 20140 1000. Ns. 1337, 2921, 15019, 17930, 19168 400. Ns. 484, 705, 3074, 5680, 17405 200. NIs. 4226, 4917, 6440, 8078, 10016, 10133, 13722, 16736, 19594, 21345, 21632 100. ender leiding ran Kaarten en tekstboekjes bjj de heeren K. ter Burg en A. Klooster. Plaatsbespreking op 4 en 5 October. Voorziet U tpg van toegangsbewijzen! Tele^rammen yan heden BRAND. BERG-AMBACHT, 2 October. Heden- ochitend1 half 10 is er brand uitgebroken in een oude boerderij De boerdlerij stond' spoedig in 1'ichte laaien. Hlet vuur sloeg over naar andere boerderijien en- de openbare school. Van alle kaniten kwam hulp opdagen. Qm' 12 uur was men het vunr meester. 19 gezinnsn zijn dakloos. De inboedels werden gedeeltelijk gered'. De schadie wordt gedeel- tel'ij'k gedekt. De oorzaak staat nog niet vast, doch men vermoed dat de ramp te wijten is aan de vomken uit een H -EEN JUB ILEUM. Heden herdenM de chef van de afdeeling courantzetterij, de heer W. J. van Randwijk, den dag waarop hij voor 40 jaren -als jong- maatje zijn typografeniloapbaan is begonnen. Al de jai^em heeft de jubilaiis zich als een vlijtig, ernsfcig werker doen kennen en boven- dien als een man met een helder oordeel waardoor bij ook zitting heeft in talxijke vereenigingshesturen. De heer van Randwijk ontving van' Direc- tie, Redactie, Administratie en Zetterij eenige cadeaux waarbij enkele fraaie bloemstukken heden zijn woning siierden. BEVORDERD. Bij kon. besl. is met ingang van 25 Sept. de 2e luitenant E. Dijkstra, werkzaam bij het Landstorm Verband te Alkmaar tot le Lt. be- vorderd. HET DIAMANTEN FEEST VAN DE ONTZETVEREENIGING. (Vervolg). Heeft ook de Vereeniging tijden gekend van inzinking, altijd weer werd ex frisch bloed toegevoerd, om de kwijnende op de been te helpen. En er zijn bewijzen te over, dat er leven van baar is uiigegaan. Is niet de aankoop der groote schilderij van Kilver- dink, die zoo ievendig werkt op de volksver- beelding, door haar bemoeilngen tot stand gekomen en (in 1865) aan de gemeente aange- boden? Ik weet bet wel, onze smaak heeft zich gewijzigd en als- kunstwerk kunnen wij deze voorstelling van den kritiekea dag uit het beleg niet hoog meer schatten. Maar het is een edit vaderlandsch gedenkstuk en zelfs kunstenaars als Bosboom en Rochussen heb ben er goede kwaliteiten in gevonden, de handeling is Ievendig, de bewegingen zijn juistVooral zijn met een tot nog toe niet overtroffen zorgvuldigheid de kleeder- dragt en wapenrusting weergegeven", lezen wij in een verklaring, mede door hen onder- teekend. En is het met een teeken van zelfbewuste kracht, dat de Ontzetvereeniging haar eere- lidmaatschap aanbood in 1868 aan mevrouw Bosboom-Toussaint, in 1872 aan niemand minder dan Motley? Alcmaria victrix! Het klonk weer als een triomfkreet door het land en dat was het werk der Ontzetvereeniging. „Alcmaria victrix" werd ook het schip gedoopt van den Alk- maarschen reeeder van der Drift, dat, getooid met een door de Vereeniging geschonken vlag, den roem van Alkmaar zou verkondi- gen tot in de verste zeeen. Ook bij nationale gedenkdagen liet de Ver eeniging zich niet onbetuigd. Zij zorgde in hoofdzaak, dat het halve eeuwfaest van het herstel onzer onafhankelijkheid in 1813 te Alkmaar waardig werd gevierd en een vijftal leden uit haar Bestuur werkten krachtig mee, om het halve eeuwfeest van den slag van Waterloo te herdenken. Een bizonder werkzaam aand-eel nam zij echter in de voor- bereiding van het derde eeuwfeest van Alk- maar's ontzet. Reeds vijf jaar te voren be- gon zij vrijwillige Mjdragen te verzamelen onder haar leden, om voor dit feest een fond's te vormen en, evenals bij het Waterloo-feest, bracht zij een Algemeene Feestcommissie bij- een. Het monument in het Vidorie-park is een blljvend getuigenis van wat door die Feestcommissie werd verricht. En nu de belofte, vervat in het laatste ge- deelte van haar naam. Ook die heeft zij, op schitterende wijze vervuld. De Ontzetvereeni ging verzamelde niet alleen zelf herinnerin- gen aan Alkmaaris geschiedenis, zij waakte ook over de historische gedenkstukken, die aan de Gemeente toebehoorden Reeds in 1867 verzocht haar Bestuur in een adres aan den Gemeenteraad aanwijzing van een ge- schikt lokaal ter bewaring der oudheid- en geschiedkundige voorwerpen, in het bezit van de Vereeniging en van de Gemeente. Het adres werd in handen gesteld van B. en W., bij wie het denkbeeld. een dergelijke locali- teit in te richten, de levendigste instemming vond Die instemming was zelfs z66 groot, dat reeds eenige weken later bij den Raad een voorstel inkwam tot afbraak van den stads- schouwburg en tot oprichting tezelfder plaat- se van een stedelijk museum, vergezeld van een uitgewerkt plan met teekeningen en ra- ming van kosten Intusschen was het Colle- Tf- van B en W reeds door den Raad ge- machtigd, voorloo'pig een lokaal in het stad- huis ter beschikking te stellen van de Veree niging. Het voorstel tot oprichting van een museum werd aangehouden en bled voorlooptg rus- ten Maar in 1871 klopte d'e Ontzetvereeni ging opnieuw aan en haar verzoek reikte thans verder dan vier jaar te voren. Zij vroeg nu een localiteit, geschikt niet alleen om de oudheidkundige verzameling te bergen. maar ze ook, onder-beheer en toezicht der Veree niging, bruikbaar en toegankelijk te maken voor net publiek. Aan dit adres werd klem bijgezet door de mededeeling, dat een inge zetene (C. W. Bruinvis) een belangrijke ver zameling ter beschikking had gesteld, onder voorwaarde, dat een goede gelegenheid werd gevonden, om de voorwerpen te plaatsen ..tot nut of tot genoegen van belangstellen- den" Ook ditmaal dienden B. en W als antwoord op het hun gevraagd advies plan- nen in tot stichting van een museum. In af- wachting van het raadsbesluit werd echter aan de Vereeniging voorloopig afgestaan niet het door haar gevraagde vertrek boven de Latijnsche school, maar de vroegere kamer van den ontvanger in het stadhuis. Het denkbeeld van een museum bleef intus schen doorwerken. In Maart 1872 werd het in de raadsvergadering nog eens ter sprake gebracht en in October van dat jaar werd, in verband met de noodzakelijke uitbreiding der localiteiten van de rechtbank en den bouw van een nieuwe Latijnsche school ook tot mu- seumbouw besloten. Zoo hebben de onvermoeide pogingen der Ontzetvereeniging, om de oudheidkundige schatten van haar en de Gemeente tot hun recht te laten komen, den stoot gegeven tot de oprichting van het Stedelijk Museum. Ook dhkrvoor mogen wij de Vereeniging erkente- lifk ziin Zulk een museum toch heeft, bij een goede inrichting, behalve de ideeele winst vonr cultuur en historie. ook nog het prak- tisch voordeel, dat het een groote aantrekke- liikheid kan vormen voor den vreemdeling. Ook zij. die niet warm loopen voor ciiltuur- geschiedenis in't algemeen en de geschiede nis van hun stad in't bizonder, zij die wel- licht een museum kwalificeeren als „een dooie boel, een vervelende oude rommel", zij zulr len waarschijnlijk wel voelen voor die praktir sche zijde: de bevordering van het vxeemde- lingenverkeer. Moge de Ontzetvereeniging nog jaren lang haar vrijheidslied zingen, moge zij blijven werken aan de instandhouding van ons na- tionaal gevoel en mogen de inwoners van Alkmaar haar door hun daadwerkelijke be- langstelling krachtig steunen. C. E. C. BRUINING. Deze laatste bizonderheid ontleende ik niet aan offideele bronnen, maar aan een naamloos geschriftje van I>r. J. J. de Gelder ,,Oorsprong, Ontwikkeling en Gevolgen der Vereeniging t v. v. d. g. v. Alkmaars Onb zet". DE KOLEiNiPRIJZEN. Er bereiken ons den laatsten tijd nog al eens kladhiten over dure brandstof. In verband daarmede is het wel aardig eens even weer te geven wat de Haagsche Post schrijft naar aanleiding van het feit, dat de anthradet hier te lande duurder is dan een jaar geleden. De prijzen onzer Limburgsche kolen aan de mijn zijn, naar bet blad o.a. meldt, vol gens de mijndirecties z66 sterk -gedaald, dat dezen zich deswege gedwongen zien de loo- nen der mijnwerkers aanizienlijk te verlages. en verdere bezuinigingsmaaitregelen te ne- m,en. En in Engeland zijn de kolenprijzen gedaald tot ten vijfde van een jaar gdeden, tot lager dan v66r den oorlog! In Londen is tegenwoordig de beste Wales-anthradet in den kleinhandel verkrijgbaar voor 2.40 b f 2.50 per mud, de andere soorten naar ver- houding minder. En in Den Haag wordt in den kleinhandel tegenwoordig voor Limburg sche anthradet om en bij de 4 gulden' per mud gevraagd, voor Belgische nog een paar dubbeltjes meer; Engelsehe en Duitsche schijnt hier niet te koop. Uit het bovenstaandie blijkt wel dat voor dengene, die er in dlaagt Engelsehe anthra det hier te lande te doen verkoopen, bij die tegenwoordige EMlandsche kolenprijzen een mooi winstje binnen te halen valt. OPENING OPENBARE U. L. O. SCHOOL. Hedemmorgen werd de gemeentelijke school voor U. L. O. voor jongens geopend. Die school is ondergebracht in de Burger- school. Het hoofd dier school, de heer F. J. Aukes, is tijdelijk met de waameming van het bratuur belast en treedt tevens -als on- derwijzer op. De heer C. J. Reiziger, hoofd der Meisjes- school, zal tijdelijk bet onderwijs in de Duit sche taal, mej. E. Sellemans, onderwijzeres aan de Meisjesschool, dat in de Engelsehe taal, geven. 18 manuelijke leerlingen woonden de eer- ste les bij. Hlet echoolpersonieel had door bloemeni de zaal een feestelijk aanzien gegeven. De heer Aukes opende de eerste les met een kemach'tige toespr-aak, waama de wet- houder van Chiderwijs, de heer Oloeck, zijn voldoening over de opening der school uit- sprak. VERANDERING VAN GEZEL- SCHAP. Men verzoekt ons te melden, dat de heer B. C. Loevens, die vanaf 1904, leicter^Was van „Het Vrije Tooneel", als zoodanig ontslag heeft genomen, daar hij en zijne echtgenoote thans zijn verbonden aan het tooneelgezel- schap „De Wilsons". ALBERT VOQEL. Het bestuur van „Pacivolo" ontving van Albert Vogel, die miorgenavond in de Har- monie een kunstavond zal geven, het bericht, dat hij zal voordragen „Starkadd" h'elden- comedie in 5 bedrijven van Alfred Hegen- chlidt. Wij hopen dat de Harmoniezaal morgen- avond geheel bezet zal zijn. Vogel verdient dit als uitnemend kunstenaar ten voile. TOONEELGEZELSCHAP „NIEUW LEVEN." Voor een zeer matig bezette zaal (alleen de eerste zes rijen waren bezet), gaf deze dilet- tantenvereeniging gisterenavond in de Har monic haar eerste uitvoering. Eerst om over half negen (op tijd beginnen is een eerste vereischte) begon de opvoering van het be- kende blijspel van Kadelburg„Het duistere punt." E>it is een zeer mooi blijspel, maar voor deze jonge vereeniging nog veel te moei- lij'k. Er komen verschillende rollen in bet stuk voor, die, willen zij werkelijk tot hun recht ko men, door geroutineerde dilettanten, die eenig begrip hebben van tooneelspelen, moeten wor den vertolkt Velen voelen zich tot komedie- spelen geroepeni, maar weinigen zijn uitverko- ren, dat bleek wel gisteravond weer. De ambi- tie is er wel, de rollen waren wel goed g?- leerd, maar de meesten zullen nog veel moe ten leeren v.n.l. zich op to -neel te bewegen, zuiver en duidelijk te spreken en wat natuur- lijkheid te brengen in de actie. Aankleedmg en grime hadden bij verschillende spelers be- ter in overeenstemming kunnen zijn met de uit te beelden personen. E>e tooneel aan kleed i rig was wel goed, vooral van tweed'e en derde be- drijf. De rollen van Brinkmeijer (B. v. Soest) Dr. Woodlergh (H. N. Oevat) en den baron kwamen't meest tot hun recht. Wij hopen dat de leden van „N>ieuw Leven" ijverig zullen studeeren, dan zullen wij bij een volgende ge legenheid zeker vooruitgang kunnen consta- teeren. Men neme vooral geen te moeilijke stukken. H6TEL „TOELAST In „hotel Toelast" is het winterseizoen oOk weer begonnen. Daar zal voortaan iederen avond geconcerteerd worden door een uit- muntend trio, bestaande uit Mej. del Valle, plan is te, Leo Heilbron violist en L. Keesing, cellist. Zaterdag en Zondag mochten de coucerten rich reeds in een druk bezoek verfieugen en heeft men kunnen genieten van de inderdaad mooie vertolking van tal van nieuwe of beken- de nummers. Heilbron speelde weer echt zan- gerig en toonde in opvatting en serieuze af- werking beslist vooruit te zijn gegaan. Zijn solonummers verwierven luid applaus. Ook Mej. del Valle heeft groote vorderingen ge maakt. In de diverse trio's, die ten gehoore werden gebracht, wist zij de pianopartij prachtig te doen uitkomen. Voor een serieuze voltooilng van het geheel zorgde mat mooien

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2