DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Akecol "16 mi DINSDAG ft*. EMt Homleril dric m twta&gs&e jaargtmg Abonnonieiitsprijs bij roornitbetallnj? per 3 maanden f 2.—, fir. por post f 2.50. Iiowijsn. 5 ct. Ad vert mitt opr. 26 ct. p. rcgol, prootero letters naar plaatsriiiinte. Bi'ieveu franco N.V. Bock- en Dtandelsdr. v.li. Horms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. lioofdred&cteurT). N. ADEMA. 4 OCTOBEB Bultenlaud Blrecteur: G. II. KRAK. DE IERSCHE KWESTIfi. Nu een conferentie is vastgesteld, om tot een regeling der Ierscha kwestie to komen, wordt volgens bericht uit Londen in politieke kringen ernatig besproken, hoelang zij waarsdiijnlijk zal duren en hoe zij zal plaata hebben. Alom geeft men toe, dat de confe rentie lang zal duren en haar vorderingen moeilijk zullen zijn, maar men Is algemeea van oordeel, dat het feit zelf, dat zij gehou- wordt, een belangrijken 6tap voorwaarts be- duidt. Naar men verneemt, zal de conferentie plaats vinden op het officieel bureau van den eerste-minister in Downingstreet to Londen en zullen de vertegenwoordigera van de twee partijen gevolmachtigden zijn met uitgebreir de bevoegdhedai. Er bestaat geen twijfel aan, of de meerder- heid van het parlement en het Engelsche volk zullen elke regeling steunen, welke de Engel sche gevolmachtigden waarschijnlijk tot stand zullen brengen, doch er wordt op gewezen, dat de Sinn Fein-gevolmachtigden zich in eon verschillende positie bevinden. De Dail Fircann, door hetwelk zij met gezag bekleed zijn, verlangt een onafhankelijke republiek. Een regeling zou beteekencn het verlaten van dat standpunt en het blijven van Ierland bin- nen het rijk op nagenoeg dezelfde grondsla- gen ale AustraliS of Zuid-Afrika. Een over- eenkomst op dit fundamenteele beginsel zal, naar men vemeemt, de eerste kwestie zijn, waarmede de conferentie zich zal bezighou- den. m het kan noodzakelijk zijn voor de Dail Eireann, zijn onderhoorigen te raadple- gen door middel van een referendum, voordat de Sinn Fein-gevolmachtigden de overecn- komst kunnen teekenen, welke het opgeven der republikeinsche eischen in zich sluit. De nation alistische bladen geven hun vol- doening er over te kennen, dat de Valera de conferentie aanvaard heeft, maar terzelfder tiid laten zij hun waarsehuwende stem hoo- ren aangaande de moeilijlcheden, welke men onder het oog moet zien. Bij nieuwe relletjes die te Belfast plaats hadden, is de politic verplichit geweest een carge met den knuppel uit te voeren. Een aantal politiemannen werd door het gepeu- pel gewond. Sir Daweon Bates, minister van binnen- landsche zaken van de regeering van Noord- Ierland, zeide op een vergadering te Belfast: „Voor de tooneelen, die zich te Belfast heb ben afgespeeld, zijn alleen verantwoordelijk de ambtenaren van Dublin Castle (de zetel van het Britsche gezag in Ierland). De amb tenaren hebben in verband met den wapen- stilstand de militaire en politic-autoriteitcn te Belfast aan banden gelegd. Zoolang de zorg voor de handhaving van de openbare orde niet aan de Ulster-regeering wordt overgelaten, blijft deze machtelooB. De Iersche delegatie Yoor d« conferentie met de Engelsche regeering bestaat uit: Griffith., minister van het Sinn-Fein-kabinet; Collins, financialBarton, economische za ken; Duggan en Duffy, leden van Dail Eire ann. Het is dezelfde delegatie, die eenige weken geleden reeds genoemd werd. DE OPPER-SILEZISCHE KWESTIE. Volgens berichten uit welingelichte krin gen, zou de Raad van den Volkenbond heb- ben besloten het definitieve oordeel van den Raad over het Opper-Silezische vraagstuk niei v66r 11 November bekend te maken. Tevens wordt bericht, dat er plotseling nieuwe plannen over verdeeling en niet ver- deeling van Opper-Sikzie zijn gemaakt. Vol gens ae Petit Parisien" zou nu geheel Op- per-Silezie voor Duitschland worden opge- eischt en was aan den Raad van dai Volken bond medegedeeld, dat aanneming tan de Sforza-eisch den val van het kabinet-Wirth na zich zou sleepen. DE STRIJD IN KLEIN-AZI5. Moestafa Kemal heeft in de nationale ver gadering te Angora den huidigen toeatand van Turkije uiteengezet. Hij had het in de eerste plaats over de militaire gebeurtenis- sen der laatste weken en zeide vervolgens: wii willen niets anders dan vrij te mogen le- ven binnen onze eigen grenzen. Door het feit, dat wij afstand doen van onze heer- schappij over zoo rijke landstreken ala Me- sopotamie en Syrie, hebben wij reeds be- taald voor onze deelneming aan den wereld- oorlog. Aan geen enkel land zijn zulke zware offers opgelegd als aan ons. De argumenten, die men daartoe meent te vinden in de wijze waarop wij bestuurd hebben, zijn onreeht- vaardig en schijnheilig. Wij zullen de wape- nen niet neerleggen, voordat men ons recht ■rkent Wij voeren geen oorlom om den oor* log zclf, maar om onze rechten en een goe- den vrede. Lloyd George heeft op 16 Augus- tus in het Lagerhuis gezegd, dat men bij het tot stand komen van den vrede rekening moest houden met den militairen toestand. Welnu, ihans zijn wij overwinnaar; ik hoop, dat Lloyd George woord zal houden. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDI5. De to-stand te Milattur (Madras) is zeer ernstig De rebellen stellen de Hdndoes voor de keuze, tot den Islam over te gaan of te s rrven Indien zij aarzelen, moeten zii een graf delven, en indien zij dan nog weigeren tot den Islam over te gaan, worden zij doodgeschoten en er in geworpen. De Mo- -lamTiedanen eischen volledig zelfbestuur. Ik copst. die aan Hindoes toebehoort, wordt in beslag genomen. De Hindoes vluchten in grooten getale. Meer dan 2000 vluchtelingee to Fwrntotaaniia aasgekonuea. PATRIOTTISCHE BETOOGINOEN. T« La Louvkre (Belgie) heeft een groot- ache patriottische betooging plaats gehad ter gelegenheid van de inhuldiging van een vlag der oud-strijdera, ter vervanging van de vlag die eenige weken geleden in een relletje tus- schen socialisten en oud-strijdera waa stuk gescheurd. Dit relletje was zooals men weet, uitgelokt door de aanwezigheid van den Duitscher Sassenbach op een syndic®- listisch congres te La Louvkre. DE WEST-HONGAARSCHE KWESTIE. Volgens berichten, rechtstreeks afkomstig uit West-Hongarije, is de zelfsiandigheida- proclamatie van West-Hongarije Woensdag inderdaad geschied. Het officieele Hongaar- sche dementi is bewust valsch. De Hongaar- sche censuur vcrbiedt den Hongaaxschen bla den alle publicatie over de zelfstandigheids- verklaring van West-Hongarije. Ook werd de publicatie van de rede van den afgevaar- digde Friedrich in een Chrislelfjke vrouwen- vergadering tegengehouden. De Engelsche pens is ten zeerste veront- waardigd over het avontuur van Stephan Friedrich in Burgenland, eni oordeelt, dat de geallieerden zoo noodig met geweld moeten optneden, Ondanks de tegenspraak van het offlcieuse Hongaarsche correspondentteb ureau beveatl- gen ook Hongaarsche bladen de vorming van een zdfetanddge regeering in West-Hongarije. Naar het blad Weenschen Morgen bericht, bereidt Hejjas, de aanvoerder der opstande- lingen in West-Hongarije, zich voor, oon het kabinet Bethlen ten val te brengen en de mili taire dictatuur te vestigen. Aan de grenzen van West-Hongarije wordt de eoooentriatie van sterke troepenmassa's voortgezet. Li een officieele nota maakt de Hongaar- sche regeering beikend1, dat West-Hongarije voor 4 Oct. zal worden ontruimd. Dit is nu goed en weL, maar Oostenrijk zal nog niet veel aan het Burgenland hebben, als toch Hongaarsche benden het nog bezet houdlen. Die bendien blijven al net in het betwiste ge- bied, maar deden ook all weer een inval in Stiermaricen, waar zif geweervuiir openden op de gemeente Hohenburg. De bende werd door eea Oostenrijksche pa- trouille teruggedreven, na een kort geweer- en granaatvuur, en liet een mitrailleur, gewei-en en munitie achter. De conferentie der gezanten besloot eene West-Hongaaische bijeenkomst te houden te Rome tusschen Weenen en Budapest op voor- stel der Italiaansche regeering. FINANCIEELE H3ULP VOOR OOSTENRIJK. Nu de 'aanneming van de door Engeland en Frankrijk verlangde Banlkwefcten vrijwel zeker is, zal de bondskanselier Schober't ca binet bianenkort reconstrueeren. De Fransche gezant Lefevre oi' de diploma- tieke vertegenwoordiger van Engeland, Kil ling, hebben vertlaringen gepubliceera over de financieele hulp aan Oostenrijk, waarbij de Fransche gezant heeft medegedeeld, dat de credietactien verzdkerd zijn en net geloof aan de toekomst van Oostenrijk bij de geallieerden niet is gesohobt. Deze verklaringx hebbeni op de finandeele markt a1 bier grooten indruk ge- maakt EEN REDE VAN CIEMENCEAU. Clemeuceau heeft te Saint Hennina in de Vendee een rede uitgesprokeni bij de onthul- ling van het monument, dat zijn landgenoo- ten voor hem hebben opgericht. Hij verheer- lijkte daarbij het overwinnende vaderland en hield een schoone inspiratie in litterairen hel- dendicht-vorm op den „poilu", die ala fopec naar het vruchtbare land terugkeert can da nationale kracht te versterken. Hij rerklaarde, dat de overwinning van Frankrijk de overwinning van het Idealisme was. De overwinning is de overwinning van alle geallieerden, maar het bewijs van het bondgenootschap is pas geleverd, als de vij- and ontwapend is. De geallieerden hebben el- kander noodig en hebben dezelfde belangen. Het bondgenootschap is van belang, zoo lang Duitschland nog niet zijn heerschcrs- droomen heeft opgegeven. Het is onze stelre- gel noch beheerscht te worden noch te be- heerschen. Een vrede van gelijkheid voor al ien. Clemenceau wekte alien op hun buxger- plicht te vervullen ter verwezenlijking van het dcmocratisch overwinningsprogram en omjt demagogisch streven te belettea dat zich daartegen verzet. Clemenceau vond het plan om den wereld- vrede tot in het verre Oosten te verzekeren, prachtig, maar Frankrijk ligt van alle vrede- lievende landen het dichtst bij de Duitsche grens. Hij is overtuigd van de ijdelheid der militaire waarborgen, waardoor het overwin- nend Frankrijk geisoleerd komt te staan. De conferentie te Washington zou de gelegenheid bieden de iouten te herstellen bij de uitvoe- ring van het vredesverdrag begaan. De be langen der volken zijn meer dan ooit solidair en het ingrijpen van Amerika in den oorlog bewees, dat het evenals Frankrijk en Enge land den algetneenen vrede wilde. Een enorme menigte woonde de ontliul- ling bij door Clemenceau van zijn eigen standbeeld Onder meer waren tegenwoordig de oud-minister Klotz, Tardieu en Mandel, en vele persoonlijke vrienden van Clemen ceau. Het standbeeld stelt Clemenceau voor, staande op den rand van een loopgraaf, ter- wijl achter hem zich de poilus scharen, in vertrouwen naar hem opziende. Er deed zich, voordat Clemenseau zijn re de begoa, een aardig incident voor. Clemen ceau zag de fotografen en werd plotseling booe. ,,Maar heeren", riep hij, „ik ben toch geen zeldzaam beest, dat ik gefotografeerd moet worden? Ala ik u zie fotografeeren houd ik op... Er ging een luid gejuich op. Des namiddags had een banket plaata, waaraan 650 pereonen deelnamen en waar Clemenceau opnieuw het woord voerde. ONTEVREDEN FASCISTEN. De fascia tea van Florence hebben eea ma nifest uitgevaardigd, waarin zij verklarea den politieken strijd op te geven wegena de onverschilligheid en de ondankbaarheid van de bourgeoisie, die na de verliezett, door da fascisten te Modena geleden, niet als teeken van rouw de winkels en cafe's sloten en de vlaggen halfstok heschen. De reden van dit manifest schijnt te zijn een meeningsverschil tusschen da gematigde en extremistische fascisten. NOG EEN ONTPLOFFINO. Naar het „Geraer Tageblatt" meldt heeft in de Leunawerken te Halle een antploffing plaats gehad, waarbij 6 pereonen gedkwd en verscheidene gewond moeten zijn. Zooals be kend, zijn de Leunawerken een zusterfabriek van de Badische Anilin- und Sodafabrieken te Oppau. MACHNO IN ROEMENI6? Men meldt uit Boekaest, dat de aovjetre- geering, geteekend door Tsitsjerin en Ra- bowski, binnen 24 uur de uitleverlng heeft gegischt van den bekenden aanvoertter der Oekrainsche opstandelingea, Machno, die door de Roode troepen genoodzaakt werd, naar RoemeniS te vluchten. Men zal zich herinneren, dat eenfgen tfjd geleden werd gemeld, dat Machno door zijn eigen volgelingen was doodgeschoten. DE VERKIEZINOEN IN ZWEDEN. De definitieve uitslag der veridezingea voor de Tweede KameT ds de volgendesoc. dem. 93 zetela (voorheen 75), conservatieven 62 (71), liberalen 41 (48), boerenbond 21 (29), links-soc. 6 (5), oommunisten 7 (0). DE REGEERINGSHERVORMIND IN DUITSCHLAND. Gisiermiddag begon bij dr. Wirih een neuwe bespreking met de partijleiders. Alle leden van het Rijkskabinet waren aanwezig, alsmede tile leidende parlementsloden van de Soc. tot die Volkspartif. Er werd nog geen re- sultaat beraikt. De Soc. dem. parti} heeft haar bonding ten aanzien van den brief dr onafhahkelijken nog niet bepaald en zich nog niet in verhinding gesteld1 met de burgerlijke coalitiepartijen no- pens het toetredlsa der onafh. tot de regeering. De „Vorwarta" van^ deni hedenavond ge- looft, dat de S. D. P. onverwjjldi die noodige eitappen zal dben. Ook over een evenueele coalitie ten opziehte van de Pruisisdie regeering hebben weer be- isprekingen plaats gehad. De Sot partij eischte aadrukkelijk dat ook de onafh. worden uitgenoodigd om aan de ne- geeringevormiEg meae te werken. Centrum en Dem. verklaarden, dat zij pnincipieel bezwaren daartegen hadden, de Dub Volkspartij heeft zich haar antwoord voorbe- houden. HET GESCHIL IN DE ENGELSCHE MIJNINDUSTRIE. De mijneigenaara van Zuid-Wales hebben gisteren te Cardiff besloten, de uitnoodiging van het mijndepartement te aanvaarden om het geschil nopens de bijdrage in de loonen aan arbitrage te onderwerpen. VOLKSOOMMISSARIS JOFFE VERMOORD? Het bolsjewiatische blad „Nowaja Zjizn" houdt staande, dat de volkscommissaris Jof- fe vermoord is en schrijft den moord toe aan wraak van burgerlijke zijde. Volgens het blad is Joffe doodgeschoten door den voor- zitter van den krijgsraad van het zevende le- gercorps Jenskimo, die Jofie reeds lang vij- andig gezind was. OONIFER0NTIE TE GAIRLOCH GEelNDIGD. De conferen tie van Lloyd George te Gair- loch in Schotland met de industrieele en financieele deskundigeni is gister geCindigd. De premier verlaat Gairloch hedenochtend, om naar Londen terug te keeren. Hij zal zijne reis te Inverneus® onderbreken om het eereburgersdh ap dezer stad in ontvangst te nemen en van de gelegenheid gebrui'k maken om eene rede te houden over de kwestie, hoe de handel kan worden opgeweikt en de werke- loozen aan den arbeid gesteld kunnen wor den. Men bericht, dat de premier voornemens is, in groote trekben de lijneni aan te geven, langs welke hij hoopt, deze kwestie te rege- len. VERKLARIiNG VAN MAXIM GORKI. Maxim Gorki rerklaarde aan een verte genwoordiger van de Daily News, dat het communisme in Rusland wel plaats zou ma ken voor eene socialistische of zelfs democra- tische republiek op de wijze der Vereenigde Stat en, maar dat oogenblikkelijk slechts eene bolsjewistische regeering mogelijk was, wier val een vol komen chaos zou veroorzaken. De beste weg; om Rusland vooruit te helpen was de opheffing der blokkade. DE CONFERENTIE TE BRUSSEL. Ter voorbereiding voor de conferentie te Brussel, welke a.s. Donderdag zal worden gehouden door de internationale hulpcom- missie voor Rusland. maken de regeerings- departementen te Londen lijsten op van de oorlogsvoorraden, welke de Britsche regee ring bereid is aan te wendea, om de honger- lijdende Russen bij te staan. Aanzienlijke hoeveelheden kloederen, zoomeda voorraden levensmiddelan en medicamenten zullen hier- toa bestemd worden, en wellicht wordt ook dergelijke maatregel den genomen door andere natien, die aan den oorlog hebben deelgenomeij en oorlogsvoor raden in hun bezit hebben. Waarschijnlijk zullen,. deze goederen ter beachikking worden gesteld van Roode KruiB-vereeaigingen om te beheeren. Rumeni8 zal worden vertegenwoordigd op de conferentie te Brussel door zijn gezant aldaar en Tsjecho-Slowak^e door zzjn gezant te Londen. EEN VOORDEEL VAN EEN MILLIARD GOUDMARK. Tusschen Frankrijk en BelgiS hing een ge schil over de vraag hoe men bij de terugbeta- ling van BelgiS's oorlogsschuld aan Frank rijk te werk zou gaan met de conversie van het franken-bedrag in goudmarken. Belgie stelde voor, dat Frankrijk hetzelfde bedrag in francs zou ontvangen als het gestort had. Bij deze oplossing zou het verlies ingevolge den huidigen wisselkoers de helft van de wer- kelijke waarde van Belgie'a schuld bedragen. Op voorstel van Frankrijk werd het geschil aan de arbitrage onderworpen Yan 8oyden, gedelegeerde der Vereenigde Staten op de fi nancieele conferentie. .Engeland steunde Frankrijks standpunt voor den echeiderech- ter. Deze heeft thans uitspraak gedaan en Frankrijk ten voile in het gelijk gesteld. De terugbetaling der Belgisoie schuld door Duitschland zal berekend worden In goud marken tegen den koers van 11 November 1918, den dag van de onderteekening van den wapeustilstand. Deze oplossing verschaft Frankrijk een voordoel van meer dan een milliard goudmark. KORTE BERICHTEN. De collectie op Cuba voor 'Duitsche kin- derhulp heeft ruini 1.800.000 mark opgo bracht. In de Duitsche pens wordt aan de milde sdhenkena uit alle laingen van Cuba hartelijk dank gebracht. Vele treiinen met "troepen van generaal Wrangel passeerden Ragusa op weg naar de Albaneesdie grens. Bij een spoorwegongeluk wend een groot aantal soldaten. die voor Al- baniS willen strijden, gedood of gewon^. - Luitenant John Mac. Ready van het Amerikaansche vliegkorps, heeft te Dayton in Ohio het hoogte-record verbetend. In. ecu „Lepere" tweedekker vloog hij 12.445 Meter hoog, Zijn toestel had een 400 P.K. ,.I iberty" motor. Na I V» uur stijgen had hi) cla hoogte bmeikt. Naar de .^imes" uit Toronto verneemt, heeft een hevige storm In de proviiides Onta rio en Quebec veel materieele schade aange- richt. Er worden twee h dria persoonlijke on- gelukken gemeld. De overdracht aan het Duitsche bewlnd van het dorp Los'heim, in het district Malnte- dy, dat oorspronkelijk aan BelgiS was toege- wezen, doch door de grenscommiisSie aan Duitschland is gelaten geschiedde onder groote geestdirift van de zijde der bevolking. Naar bolsjewistische bladten mededeelen hebben te Bakoe hevige gevechten plaats ge had tusschen de troepen en de bevolking. Ver scheidene horuterden pereonen zouden gedood zijn. De Volkenbondsvergadering aanvaardde de moties der ontwapeningscommissie. De Amerikaansche generaal Pershing heeft in tegenwoordigheid van Millerand Barthou, Foch, Fayolle Franchet enz., de eeremedaille van het congres op het graf van den Franschen onbekenden soldaat neerge- legd. Hij bracht daarbij hulde aan de Fran sche dapperheid, Het Noorsche Storting heeft met 69 stemmen (die der radicalen en socialen) tegen 47 het Russisch-Noorsche handelsverdrag ge- ratificeerd. Aangezien de Spaansche spoorwegar- beiders geen sucoes hebben gehad met hun po- gingen om den achtuursdag er door te krij- gen, zullen zij thans overgaan tot de alge- meene staking, die in sommige gedeelten van de hoofdlijnen reeds is begonnen. Volgens bericht uit New-York zijn eenfge duizenden havenarbeiders een wilde staking begonnfen. Er schijint weinig gevaar voor uit breiding. Communisten hebben te Sheffield een bijeenkomst verstoord van vertegenwoordgers van 560 afdeelingen van 3 arbeidersorganisa- ies ter bespreking d'er werkloosheid. Verschil lende sprekers en vooral Thomas wer- den in de rede gevallen en een hevig tumult werd gemaakt, zoodat spreken onmogelijk werd. Een B. T. A.-bericht uit Brussel meldt, dat Kerens! d'aar is aangekomen en door den minister van justitie Vandervelde werd' ont vangen. Zijn aanwezigheid houdt vermoede- lijik verband1 met de aanstaande conferentie over den hongersnood De „Sonn. u. M. Ztg." meldt, dat de zwager van ex-'keizer Kan, prins Sixtus van Bourbon-'Parma, zich sedert eenige dlagen te Steinamanger bevindt. Zou er weer wat moe ten gebeuren? Het Romeinsche blad „I1 Paese", dat dezer dagen den hertog van Aosta beschul- digde van hoogverraad tegen den faming, zal wegens laster worden vervdlgd. De bouwvakarbeidersorganisatie te Pa- rijs heeft besloten die staking te proclameeren wanneer de ondernemers pogingen mochten aanwenden de loonen te verminderen. Wilhelm II, ex-koing van NVurtemberg, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Een aangenamo op- lossende working bjj Boeat, Eeesabheid Koolpjjn hebben de RASTILlfcS in overieden. Hij werd in 1848 te Stuttgart geboren. Hij nam deel aan den oorlog van 1876. In 1898 volgde hij zijn vader op als ko- oing. Naar Reuter uit Kairo 6eint, zijn er bij het gevecht om Nyaba 600 inboorlingen ge- ioq. Aan Engelsche zijde heef men 61 man verloren. In dd eerste contmteste van d'en Volken bond verklaarde Noblemalre, d!at heel Frank rijk vurfg begeert dat Dultsehliand Itet vol- gend laar als lid aanwezig kan zijn. In een Interview met het Berl. Tagebl. heeft de Duitsche rfjiaweemiinlster het be- staan van een gehdm legei- In Duitschland ontkend. De infergeallieerde militaire conitro- le-conxmiaste keek zoo secuur toe, dat het or- gianiseeron van trulk eea leger onmogelijk zou zijn. De Hambuigsche boekdrukkerBgezellen hebben met slcchis 15 stemmen boven de voor een staking benoodlgde meerderheld van twee derden besloten In staking te gaan. Oe burgerlijke bl'adto aullen, van hedBn at een gemeenschappelijk blad uitgeven. De Rijksdag heeft met algemeene stem- men het afdeelingsbeslult goedgekeurd, om voorloopig 10 mfllioen mark voor de slacht- offers van de ramp te Oppau beschikbaar te stellen. Tengevolge van de uitsluitlng op cadge werven en loonsvermindering op de andere werven. is in Trifst de algemeene staking voor den scheepsbouw geproclamecrd. Het Hainburgsche stoomschlp „Bayero" is als eerste Duitsche passagiersschip na den oorlog In de haven van New-York aangeko men. De deputatie uit het Saargebled, welke den Volkenbond een ultvoerig document over den economlschen toestand in het Saar- gebied zal overhandigen, te Zondag in G<- ntve aangekomen. S!s«0«la®4 SCHRIFTELIKE VRAGEN. Van den heer Van S tape la taa deo mi nister van waterstaat: Is het juist, dat bi] een door een speriale commissie daartoe expresselfk ingesteld on- derzoefc fei SSga&C.' xStf.? K, SS3 overcompleet aan per&oneel fe geconstateerd? Zoo ja, kan de minister meedeelen: a. koe groot dat overcompleet is, b. bij welke perso- neelsgroepeni het is geoonstatoeid; e. op wel ke kanioren het voorkwam; d. waaraan het is te wijten; e. welke bevoegdheden de com missie had, en f. welke maatregeleix naar aanleiding daarvan zijn of worden genomen? Van den heer Van den Tempel aan den minister van, arbeid: 1Acht de minister het niet een misstand, dat ambtenaren en arbeidera, in t^delijkeni of lossen. diensf van het Rijk, voor zooverre zij geacht worden in publiekrechtel^ke dienet- verhouding te staan tot den Staat, volgens herhaalde uitspraak van den1 Cen-tralen' Raad van Beroep, niet veirefceringsplidhtig zijn ingevolge de Invaliditeifswet, waardoor o.a. bi] eventueel ontslag de tijd, doorgebracht in Rdjksdienst, voor de hrekening van hun ouderdoms-, resp. invalidiiteitsrente, ate ver loren moet worden' besehouwd? 2. Is de minister bereid, voor sooveel noo dig door het indienen van een voorstel tot weiswijziging, te bevorderen, dat de verze- keringsplicht tot deze ambtenaren en arbei dera wordt uitgebreid of dat teni minste een regeling tot stand komt volgens welke, bij eventueel ontalag, de tijd, in Rijksdienst doorgebracht, bij de vaststelling van de ouderdoms-, resp. invaliditeitsrcnte, in reke ning zal worden gebracht? Op een vraag van den- heer De Karater be- treffendie het aantal en de nationaliteit der ar beidera, eedert 1 Januari LI. wegens slapte in de werkzaamheden bij de Limburgische mijnen ontslagen, heeft de mteister van landbouw, ntijverheid en handel geantwoord': Blijkens aan' dten ondergeteekendte verstrekte inlichtingen zajn sedert 1 Januari 1921 bij' de Limburgsche majhen wegens slapte in die werk zaamheden 300 arbeiders ontsllagen, allien be- hoorende tot de Dditsche nationaliteit. De volgende vragen zijn ingediend: van den heer Bomans aan den minister van oor- an Uwe Excellentie mede ten gerieve van vele belanghebbendeni reeds nu mede deelen of het in uw bedoding ligt de officie- ren, die den, geheelen mobilisatiettifd onder de wapenen zijn geweest, no,g op te roepen voor herhaTingsoefeningeiai? SCHRIFTELIJK BEANTWOORDE VRAGEN. Antwoord van den minister van buitenland- HMJ i III |!M»'tlHHH!!B MflMWW

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1