DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een onhondbare toestand. Jto. 28$ ttonderd drie en twmtigste Jaargang WOENSDAG 5 OCTOBER DU nannser bosi&atatl ft Motion 1921 - Dlrftcteur t G. II. GUAR. noAHredacIABlfTi. N. ADRMA. ii. Dank zij een dezcr dagen nieuw ingeddenid wetsontwerp, kan het tweede em laatste deel van dit artikel andere worden gasckreven dan oorspronkelijk in onze bedoeling iheeft wff'wezen op den door de L. O. wet ge- schapen onhoudbaren toestand, op den scho- lenbouw-waanzin die tal van gemeenten dreigde te ruineerem en op de noodzakelijke eelfverdediging, die 'ten slotte van1 alle ge meenten gezamenlijk, door pertincnte wdge- ring tot medewerking, zou moeten uitgaan. Het lag in ons voomemen er op te wijzen boe op versch blende plaatseni in den lande diverse gemeenteradem weigerdem zich a an de draconische wetsbepalingen te onderwer- pen of wel vooreerst nog hun beil zochtem in een tot de regeering en' staten-generaal ge- richte xmotie waarin op de dringende aood- zakdijkheid van wet&wijziging gewezen ward. at de Btichting beletten. Zoo alleen kan de kc van one onderwijs, ran de algemeene Zoo alleen kan de kostbar* veranippering aanval Wij hadden er aan willem herinmereni hoe B. enW. van Amsterdam besloten een com missie in bet leven te roepen, welke een systematisdi opgezet plan zou moeten ont- werpen dat eenerzijds met de behoeften van het bij zonder onderwijs en anderrijda met de financieele diraagkracbt der gemeemte reke- ning zou houden. Wij hadden er op willen wijzen hoe de Raad Yan Woerden een bedrag van f 1OO.0OO voor een aangevraagde christelij- ke school geweigerd heeft, hoe B. en W. van Zaandam zelf den Raad aanspooiden de geH- den voor sticbting van een' bijzondere school van f 54000 te weigeren. Het is niet moeilijk meerdere voorbeeldlen te noemen, te wijzen op Ksruiningen, dat wei- gerde 70.000 voor den bouw van een christelijk schooltje af to staan, op Monster dat geen f 110.000 voor een nieuwe bijzon dere school wilde geven,. De voorbeelden liggen ook hier weer voor het grijipen. De vonge maamd weigerde het gemeente- bestuur van Ambern de gelden' voor het stichten van' een bijzondere school, omdlat dit een zoogenaamde standenschool zou worden, die van de gemeente noodeloos zware finan cieele offers zou eischen en' de openbare school in een nadeelige conditie zou brengen tenzij men1, door vennindering van het maxinxumaantal leerlingen per klasse, ook aan die school weer belangrijke bedragen ton kostte zou leggen. En tegelijkertijd nam de Amhemsche Raad een motie aan waarin de regeering en de Staten-Generaal verzodit werden1 zoo- danige wijzigingen in de L. O. wet aan te brengen, dat de uitvoering van deze wet de gemeenten niet meer zware lasten ban op- feggen. Mien ztet hoe allerwege in de eene ge meente forscher dan in de andere het ver- zet tegen den financieelea ondergang door schotenbouw-waanzin reeds tot uiting begon te komen. Ook in Alkmaar heeft de heer Westerhof in de laatste raadszitting een' soortgelij'ke motie ala de Amhemsche voorgesteld, welke in handen van B. en W. om prae-advies ge- steld is. En al heeft nu de Raad 'bij: een vroegere bespreking der onderwijzerssalarissen eens besloten' zich niet met's Rijlks zaken to be- moeien, zoo is bet toch duidelijk dat in geval het om een rulneerendem aanval op de gemeentekas gaat, een heel andiere bouding ban worden ingenomen. De motie-Westerhof is in dit geval niets anders dan eene en nog wel zeer beschei- den poging om mede te werken het be- ruchte zwaard van Damocles niet op de hoofden der belasting betalende burgers in alle Nederlandsche gemeenten te dioen neer- storten. Zonder twijifel zoudenB. en W. over deze motie een gunstig prae-advies hebbeni uitge- bracht, zou ook van de zijde dezer gemeente een poging zijn gedaan misschien gebeuxt het voor alle zekerheid toch nog wel den echolenbouw-waanzin stop te zetten, wanneer de regeering zelf niet reeds een helder oogen- blik gehad had, waarin zij: begrepen heeft door onmiddellijk ingrijpen aan den onhoud baren toestand een einde te moeten maken. Door een toevalligen samenloop van om- standigheden is juist tusschen de verschdj- ning van ons eerste en dit tweede artikel een weteontwerp ingediend waarin maatregelen worden aangekondigd tor voorkomiing van het zonder noodzakelijikheid bouwen van scholen voor lager onderwijs. Dat was het wat wlj noodig hadd'ea Niet een1 weteontwerp, dat nieuwen sicbo- lenbouw onmogelijk zou maken1, dat daar- door de volksontwikkeling zou belemmerem, maar een wetsontwerp dat, in afwijkdng dter dranoisdhe bepalingen der L. O. wet, de stichting onmogelijk maakt van dure bijzon dere scholen welfcer oprichting in geen enkel opzicht noodzakelijk kan genoetnd worden. Er zal dus aan den scholenbouw-waanzin een einde gemaakt worden' door schifting der aanvragen. En waar het blijkt dat de stachting eener aangevraagde bij'zondere school of de op richting eener openbare - aiet noodzakelijk is, de gemeente dus oinoodig op zware bos- tea em jageo, ii«r m! 4* op de gemeentekassien tegen gegaan worden. 'Het nieuwe weteontwerp houdt in dat aan raadsbesluiteni inzake het bouwen van nieu we schootloka'len gedurende den tijd van een jaar, te rekeneni van 1 October j.l., geeni uit voering wordt gegeven dan na daartoe door de Kroon verleaide machtLging. Reeds opgemaakte ontwerpen voor den bouw, waaraan op 1 October j.l. nog geen udtvoring is gegeven, mogea zonder de ko- ninklijke machtiging binnen den tijd van een jaar niet worden uitgevoerd en tevens wordt die machtiging geeischt voor het bepalenider waaide van schoollokalieni voor bijzonder L. O. waarvan de bouw na 1 October reeds is aangevangea. Zoo zal het mogelijk blpm de uitwassen die zich bij! de uitvoering. der L. O. wet voor- doen, te keeren en bij doorvoering dezer be palingen zal hun preventieve wexking reeds aan ae uitvoering der L. O. wet ten' goede komen. Ook de stichting van al te kleine U. L. O. scholen. zal langs dezen weg voorkomen wor den en over een jaar zal beoordeeld kunnen warden of er dan nog termen voor een meer definitieve regeling bestaan. zwaar offer als men bcdeukt, dat die scholen plan. 400.000 zullen koaten. Voor bijzondere scholen katbotieke en christelijke zal het volgend jaar door Alkmaar'a burgerij reeds J 75000 moeten ehracht worden. ekent men hier 15000 af voor terug ontvangen 6choolgdd, dan blijft een offer van 60.000 dat een gemeente als de onze toch reeds een ondragelijke last op de schou- ders legt En daarom rifn wfj dankbaar voor alle wettelijke bepalingen. die aan den door de nieuwe L. O. wet geschapen onhoudbaren toestand een einde kunnen maken. Laten wij nu nog even onze gemeente bekijken. De Alkmaarsche Vrijizdnaige den toeotand in Schoolver- peniging heeft gelden voor de stichting van een bijzondere school voor U. L. O. aange- vraagd. De Raad heeft daarop 22 September jl. be sloten geen gelden toe te staan voordat over- tuigend gebleken is, dat er minstena 1'8 leer lingen uit Alkmaar zijn wier oudera de be- paalde bedoeling hebben ze daar den gehee- len duur van het onderwijs te doen blijven. Wij meenen dat de R:aad hier buiten zijn boekje gegaan is, wiii kunnen althans in de wet nergens de verplichting vinden dat de .leerlingen uit dezelfde gemeente afkomstig moeten zijn, noch dat ze den geheelen cursus moeten volgen. lets anders is het dat de Vereenigin g heeft gesproken van de mogelijfcheiid om de vereisdite lokalen te huren. Hierover laat de wet zich niet uit en dus zou aan de Vereeniging alleen door haar bescheidenheid - waar zij niet de stichting van een nieuw of de verbouwing van een be- staand gebouw gevraagd heeft die aan- vrage geweigerd kunnen warden'. Het behoeft geeni betoog dat de Raad hier een reden voor mogelijke weigering der aan- vrage gezooht heeft en. het is volkomeni te be- grij'pen dat oak Alkmaar al haar best heeft gedaan door de mazen van het net te fcrui- pen waar zij die overtuiging had zware offers voor een in haar oogen niet noodzakelijk gelegenheidsschooltje te moeten brengen Buitenland Het ia te verwachten, dat er na de nieuwe wetsbepalingen van de Alkmaarsche Vrij- zinnige echoolvereeniging niet veel meer ko men zal. Dit oqvoldragen kindje van de abnonnale L. O. wet zal, wanneer zijn levensomstandig- heden droeviger worden, wel even roeml'ooa en even onverwacht sterven als het ter we- reld gekomen is. Maar het komt ons voor, dat de nieuwe wetsbepalingen ook bet leven der zoo juist opgerichte openbare school voor U.L.O. kun nen bedreigen. Waar de Raad twee jaar geleden U. L. O. voor jongens hier ter stede een overbodige luxe vond, is het dezer dagen geopende open- bare schooltje blijkbaar een concurrentie voor de aangevraagde particuliere geweest. De aanvraag van de een had de geboorte van de andere tengevolge en de wedloop tusschen beiden om maar het eerst haar deu- ren voor een 18-tal leerlingen te kunn'en openien is meermalen vermakelijk geweest. Wellicht zal de overweging, dat hier ter stede nog geen U. L. O. voor jongen® be- staat, de Kroon tot nadere goedkeuring van het Raadsbesluit inzake die openbare U. L. O. school kunnen bewegen. Van de groote katholieke scholen die thians aan de Emmastraat gebouwd worden waren de plannen' reeds vo6r 1 Januari 1Q21 bij den districtsschoolopziener ingediend. De Raad heeft daarom over den bouw en de inrichting dezer scholen geen beslissing te nernen, de gemeente zal geen stichtings- kosten hebben te foumeeren maar wel jaar- lijks 6.5 pet. rente moeten betalen' van het kapitaal op welker waarde deze scholen na afwerking geschat worden.. Het nieuwe wetsontwerp kan door het bin- den van taxatie aan de voorafgaande ko- ninklijke machtiging de rente-betaling gedu rende zbkeren tijd uitstellen. Dat schijnt tevens het eenige middel 001 het buiten noodzaak bouwen van bijzondere scholen volgens reeds in 1020 ingediende plannen te voorkomen. te Wij kunnen niet anders dan elken wettelij- ken maatregel toejuichen welke er toe leiden kan een krachtigen aanval op onze gemeente- lijke schatkist tegen te gaan. Het tijkt niet veel als de gemeente jaariijks 6.5 pet. van de stichtingskosteni mioet betalen der thans onderhanden zijnde beide katho lieke scholen en gymnastieklokaal aan Saniaatraat, maar het ia udardaad aw DE WEST-HONGAARSCHE KWESTIE. De onltruiming van West-Hongarije wend' heden met speed doorgevoerd, waardoor niet alleen aan net ultimatum der Entente, maar ook aan het verdrag van Trianon gehed is voldaan. In naam der Hongaarsche regee ring zal morgen de opper-gevolmnchtigde graaf Sigray het protocol der overgave onder- teekenen. De dbor den Raad van gezanten aangekon- digde conferentie tusschen Oostenrijk en Hon- garije, om in de West-Hongaarsche kwestie eene overeenkomst tot stand te brengen, zal niet te Rome, maar te Venette plants hebben, volgens de uitnoodiglng, wdke die Hongaar- eche regeering ontvangen heeft. Wat zal een bespreking uitwerken, als de beruchte luitenant Hejjaa geboorzaamhdd aan de wetten wedgert n reeds jonge mannen tot den mdlitafren dienst dwingt in het door Stephan Friedrich onafhankelijk verMaarde gebied Als de geallieerden hier niet ingrij pen, zal van afstaan van het Burgemlamd aan Oostenrijk niet veel komen. ONiTEVREDENHEID IN TIROL. In Tirol heerscht groote ontevredenhedd over het opkoopen der waren; door buitenlan- De christelijilc-sociale „Tiroler Anzeiger" verlangt, dat de regeering dea lands met groote gestrengheid den verkoop van artikelen van dagelijksche behoefta aan bui'tenlandeiis zal verbieden, want anders zal het volk in wanhoop rich zelf moeim verdledigen. De so- siaal-democratische „Volkszedtung' zegti dlat de onrust in de breedc massa's der bevoiking zoo groot is, dat het met elk uur lot een. uit- barsting kan komen. .De leider van de Tiroolsche burgerwachi; eiscbt snel ingrijpen van de regeemngseom- missaris 'n aantal eischen, waaronder een verbod1 van vreemdielingen om het land te be- treddn en zware stmffen voor wetsovertrdlera. iDe regeering heeft thans een verbod van uitvoer van goederen uit Tirol uitgevaardigd. iDe Kamer van Koophandel te Innsbruck vaardigde een oproep uit am de bevoiking om zijn kalmte te bewaren en niet door een paniekachtig weghamsteren van alle artikelen van dagelij'ksdie behoefte de medeburgers berooven en de voorraden uit te putten. Van den anderen kant noodigt de Kamer uit om. in. gesloten gelederen, in alle krimgen, op treikken tegen de buitenlandsche opkoopm. Het blad „Alpenland" 'bespreekt in dit ver- band de enorme stijging der prijzen in Inns bruck; was in Augustus het index-cijfer 177 thans in October is het 260. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Het Amtrikaansche ministerieirvan buiten landsche zaken heeft uitnoodigi&en verzon- den voor de regeeringen van Bejgie, Neder- land en Portugal. De drie landen zijn uitgenoodigd in ver- band met de belangen die zij in het Verre Oosten hebben en zullen niet deelnemen aan de onderhandelingen betreffende de ontwape- ning. Evenwel zullen hun bij de discussies betreffende het Verre Oosten dezelfde rech- ten worden toegekend als aan de vijf groote mogendheden. De „Daily Telegraph" vemeemt uit New- York, dat president Harding en de leden der Amerikaansche delegatie tijdens de ontwape- ningsconferentie in groote mate rekening zul len houden met de eischen der openbaarheid. Men stelt zelfs voor, een commissie in te stel- len, welke zal bestaan uit vertegenwoordi- gers van alle lagen der bevoiking. Aan deze commissie zou dan van tijd tot tijd worden gevraagd, wat het volk van de conferentie denkt In deze commissie zou den zitting heb ben vrouwen, arbeiders en oorlog-veteranen. HERLEVING VAN HANDEL EN INDUSTRIE IN ENGELAND. Als een bewijs voor de hsrieving van han- del en industrie, kan gelden-, dat een metaal- fabriek in Cleveland is geopend, na bijna een' half jaar l.ang stil gestaan te hebben. De Vi 1 lers-zinkf abriekeri te Swansea hebbeni het bedrijf hervat. Dit is die eeniige zinkfabriek, welke in Zuid-Wales werbt, en de directie deelde mede, dat zij1 het bedrijf 'kon hervat- ten wegens loonconcessies en andere omsitan- digheden. In het district Swansen1 rijn ook weer verscheidene tin'fabrieiken geopend. DE MILITAIRE SANCTIES. Volgens het „Acht uhr Abendblatt" ver- luidt in neutrale diplomatieke kringen te Ber- lijn, dat de mi'litaire sanoties einde October of begin November zullen worden opgeheven Zekere voorbereidingen in het bezette gebied' moeten althans op een aanstaande ontuiming der drie Rijnhavens wijzen. Men zegt, dat de Fransche regeering alleen nog wil wachten Fransche regeering' op het antwoord1 der Duitsche regeering op de Engelsche nota van generaal Nollet inzake da „Schutq>olwei Zou Engdand nu reeds Franlcrijk tot toe- 1 reven hebben kunnen bewegen? Het zou voor buitschlamd een uitredding zijn. DE KELLNERSSTAKING TE BERLIJN. Er rijn Maandag betreurenswaardige in- cidenten voorgevalileni en dea avonds trokkea optochten stakers door de stad. Zij maaiktm leit den menschen lasstig in de restaurants en cate's welke nog niet gesloten zijn^ en hier en daar ook in de lundirooms, die met de sta king nieta uitstaande hebben. De hotelhouders hebben besloten in geval van heihaling alle hotels morgen te sluoien. Door de staking zijn in groot-Berliin toe- standen ontstaan, die een beroep op die Tedh- nische Noodhulp noodig maiken, met name voor de Notstandsarbeiter", die de stalkers eveneens weigeren te verridhten. Zoo dreigt meldt het Hbl., in het bedrijf der Aschingar A. G. een groote hoeveel'heid vleesdh, ter waarde van 500.000 mark, te ibederven, daar de kodinrichtingen tengevolge van de stalking niet werken. Hier zou de Tedhnisdhe Noodhulp te werk worden getsteld. EEN REDE VAN LLOYD GEORGE. Lloyd George is gistermorgen van Gair- osch naar Inverness gegaan, waar hij, zeer door de bevoiking wera toegejuicht. Hem werd in tegenwoordigheid van enkele nota- belen en raadsleden het eereburgerschap der stad aangeboden. De premier hield daarbij een toespraak, die echter niet zoo belang!- rijke mededeelingen over de werkloosheid be- vatte, als men verwacht had. Hij constateer- de, dat ter bestrijding der werkloosheid to Engeland meer was gedaan dan in we Ik an- der land ook. Het geldt hier geen gewone nijverheidsmalaise, het is de verwoestende uitwerking van.den oorlog op dea handel, het crediet en het vertrouwen van de we- reld, zeide LJoyd George. Men stoat voor een wereldprobleem, doch tk geloof, dat de toe stand allengs zal verbeteren. De pers verwachtte zeer groote plannen van de regeering, zeide de premier, doch men zal goed doen, zijn oordeel op te schorten, want de plannen zijn nog niet in concreten vornt vervat. Zij moeten eerst worden. be- sproken in de kabinetsvergaderingen, die a.s. Donderdag aanvangen. wanneer het kabinet de plannen heeft goedgekeurd, worden deze meaegedeeld aan het Lagerhuis. Er rijn ech ter zekere algemeene overwegingen, geldend voor ieder regeeringsplan. Personen, die willen werken, doch niet bij machte zijn, werk te vinden, kunnen niet aan den hongersnood kunnen worden prijsgege- ven, zoo lang er nog een broodkorst in den nationalcn broodtrommel is. Het herstel van den gezonden toestand in den handel en nijverheid rijn noodzakelijk. Men moet bedenken, dat de Britsche natie slechts 80 pet. produceert van de produdie van vo6r den oorlog. Het herstel van den normalen toestand is alleen mogelijk door de bevordering van de atmosfeer van vrede over geheel de wereld. De natie moest begjnnen te sparen, er moest samenwerking rijn tus schen alle klassen, anders zou men van een crisis tot een ramp geraken. Inzake de Iersche conferentie zeide Lloyd George, dat de regeering had gehoopt, de Iersche kwestie in de kalme sfeer van de Schotsche hooglanden te kunnen oplossen, doch buiten haar schuld was het anders ge- loopen. Lloyd George vertrouwde dat het ge- zond verstond van het Engelsche en Iersche volk een grondslag zal weten te vinden voor een vrede die beide partijen zal voldoen De ontwapeningsconferentie te Washing ton noernde de Engelsche premier een der grootste gebeurtcnissen van de wereld. De Engelsche regeering zal van haar kant al het mosreliike doen om de conferentie te doen sla- Ren'uiTBARSTING TE WACHTEN? Op een vergadering van den Londenschen graafschapsraad, waar dbor leden van de La bour Partij over de werkloosheid' wend gespro ken, stelde de leider van de transportarbei- ders, de heer Gosling, een motie voor, waarin van de regeering wordt verlangd, onmiddel lijk geschikt werk te verschaffen aan de werk- loozen van de Londensche graafschappetf of anders een behoorlijke uitkeering. Gosling verkTaarde, dlat de toestand met den dag er- ger wordt. In de afgeloopen drie maianden steeg het aantal werkloozen te Londen van 93.465 tot 139.738, terwijl over geheel het land nog bijna 1 Y> millioen werkloozen zijn. Hij' betoogde voorts, dat de kassen van' de vakvereenigingen. bijna uitgeput zijn en dat het staatsverzekeringsfonds eveneens spoedig zal zijn opgebruikt. In Eastend is de atmos feer zoo gspannen, dat een uitbarsting moei lijk kan worden voorkomen, indien de regee ring niet snel afdoende maatregelen neemt. De leiders van de vakvereenigingen kunnen de werkloozen bijna niet meer in bedwang houden, veridaarde Gosling. DE RAMiP VAN DE R 38. Te Hull is het gerechterijk onderzoek be- eindigd maar rem dood van de 33 slachtof- fers van de ramp van het luchtschip R 38. Het getuigenvernoor leverde niets op om- trent de oorzaak van de ramp. De jury stel de ten slotte het oordeel op, dat de slacht- offers den dood vonden door een ongeluk, waarvan de oorzaak niet kan worden ver- klaard. EEN ORKAAN. De West-IndiSiChe Ardhipel is de vorige miaand door een hevigem orkaan geteisterd. Slechts de eilanden Grenada en St. Vincent ontkwamen daaraan. Vele katoen-, cacao-, nootMuskaat- en aadera platttasgea rijn ver- woesrt. Er zullen wel vijf h zeven jarea voor- bdjigaan, alvorens deze weer geheel zijn her- steld. Door die verwoestiag van vele huizen zijn duizenden edlandbewonera daMooa ge- worden. Ook vele ongelukken met doodielij- ken af'loop zijn roorgekomen. GRANATE N-ONTPLOFPING. Te Tauiriana (Udine, ItaliS) rijn Maandag dertien arbeiders cedood tengevolge eener ontploffing van bandgranaten, welke zij hadden verzameld op de vroegere slagvelden in de nabdjtoeid. Veertig andere arbeddena werdeni gewond, van wie verscheidene ern- Het geluid der ontploffing werd mSjlen in het rond gehoord en veroorzaakte in de na- buri'ge dorpen een, panielc, doordat men dacht, dat het lawaai verooxzaakt werd door een aardbeving. EEN VLAAM'SOH RELLETJE. Tijdens de voonstelling van een in hat Fransch opgevoerd stuk in den schouwburg Scala te Antwerpen joelden de toeschouwers herhaaldelijk, zoodat de politie tussdheribei- de moest komen. Drie personen werdoi ge- airesteerd. Na afloop van de voorstelling trokken de bezoekers in optocht op om de ge- arresteerde activisten te bevrijden. De podi- tie moest 'n diarge uitvoeren met de bHanke sabel. NIEUWE PLANNEN VAN EX-KONIING KARL? De Bbrsenzcituiig heeft een berloht uit Weenen ontvangen, volgens hetwelk ex-ko- n in g Karl wederom plannen zou fcoeateren, zich naar Hongarije te begeven. HIJ zou dan naar Eisenstadt in West-Hong,arfle, een cen trum yan de Kurlistisehe beweging, reizen. In de desbetreffende Weensche kringen, neemt men thans maatregelen, om die reia van ren ex-koning door Oostenrijk te verhin- dieren- DE AARDBEVING AAN DE RQODE ZEE. Uit Rome wordt aan het „Berliner Tage- blatt" gemeld: Volgens het „Giorinale d' Ita lia" is het plaateje Massaua dbor een aard beving geheel verwoest. De bevollting is op het land gevlucht. Alleen aan die regeering^ gebouwen is reeds een schada van viff milli oen lire aangericht. Massaua ligt aan de Roode Zee, aan de kust van Eiytnroa cm to Italiaansch bcrii. De plaate heeft moderae 'havenweilken en gddt als voomame havenplaats. Zij wordt hoofd- zakelijk door Europeanen bewoondl INFLUENZ ABIJOESTER S. Den laatsten tijd is een) vreemde rieSete bij de oesters geconstateerd, die ale oesterbed- den van de wereld heeft aangetast en dui zenden oesters doodt. De Fransche autoritei- ten noemen het oesters-influenza. De iziekte werd het eerst in Engeland op- gemerkt in 1920, en zoovele oesters stierven dat de regeering zich er mee bemoeide. Fransche geleerden kwamen tot de coc- clusie, dat de oesters leden aan een soort influenza, veroorzaakt door een plotselinge verandering van temperatuur in het water over de bedden. DE VERKI EiZ INOEN IN Z WE DEN. Alle Zweedsche bladen bespreken de re- geeringskwestie. Het leidende liberale blad Dagens Nyheter" sdhreef gister: „De libe rate belangen verhinderen, niet de vorming van een sociaal-democratische regeering, zooals deze geeischt wordt door den uitsilag der verkiezingen. Een sociaal-democratische regeering is zelfs uit liberaal standpunt de meest wenschelijke, welke op het oogenblik gevormd kan worden." Het blad wees er ver- der op, dat samenwerking noodig is in het belang van de liberate politiek. KORTE BERICHTEN. De Volkenbondsvergadering heef t gister de begrooting van den Volkenhond voor 1922 goedgekeurd-, welke in totaal een bedrag aan- wijlst van 20.858.945 francs. De Amexikanen hebben te Pefcrograd reeds 9 centrale 'keuken® opgericht. De uiitvaart van ex-konmg Wilhelm van Wurtemburg zal Vrijdag geschieden. Het lijk wordt bijgezet op het oude kerkhof te Ludwigsburg aan de rijde van zijin eerste gemalin. Morgen zal in het slot Bebenihau sen een rouwplcehtigheid worden gehoudeu. Alle vooimalige bondsvorsten hebben betui- gingen. van deelneming gestuurd. De Canadeesche provmcies Quebee en Ontario zijn door een hevigem storm geteis terd. Tallooze huizen rijn ingestort. - De Fransche minister LouCheur zal hedemavonduit Parijis naar Wiesbaden ver- trekken om de bespreking met Rathen.au te hervatten. De wekdijksche weikloosheidsdj fers van de arbeidsbeurs te Kopenhageni toonen op 1 October een vennindering over het ge- heele land van 1066 aan. De vennindering heeft in het bijzonder pTaats in de textielin- dustrie. Een communique deelt mede, dat de Spaansche troepen, na hun overwinning op de rebellenv na heyige gevechten Sebt hebben ingenomen.. In de buurt van Wackenheim in den Paltz is een vrachtauto in botsing gekomen met een personenauto. Daarbij werd ten aan tal Amerikanen zwaar gewond, van wie twee in het ziekenhuis te Mainz overleden zijn. Nu komen er weer berichten dat Joffe, de Russische volkscommissaris, niet vermoord is, er zou zelfs niet eens een aanslag op hem zijn gepleegd. Het blijft waar, dat het nieuwe uit Ruelana onbetrouwbaar is.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1