DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 239 DU nnnuner beeiaat ntt 2 blades Abontienientsprijg bij rooruitbetaling per 3 maandcn f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsraimte. Brieven franco N.Y. Boefe- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C 9, Tel. Adminlstr. No. 3. Rodactie No. 33. WOENSD 4.G DlreoteurG. U. KRAK. HoofdredacteurTJ. N. ADEMA. OCTOBER Buitenland. DE IERSCHIE KWESTIE. De Iersche confercntie te Louden la ge opend. Toen do besprektogea aan den gang' warm, hieven peraonieni, die met dte Ieren sympathiseeren, aan den ingang van Dow- ningstreet gezangen aan, knielden in gebed neer, zwaaiden met Sinn Feinvlaggen en hie ven hoera's aan voor de Iersche leiders. Om'treut de eerste bijeenkomt ia nieta uit- gelekt. iDe oonfcrantia wordit hedlan voontge- zet. In een oproep aan het Ierwche wlk aegjt die Valera, dat een vredc, welke vereenigbaar ia met die rechten der Iersche natie, niett gemak- kelijlk verkregen zal warden en daarotn^ moet het liandl geen dwaze hoop voeden. Die Valera vo'egt er aan toe: „De vredle, welke aan het conflict een tinde maatot, zal nlet verzekerd1 worden door de groote staatsmiamschap dot leiders doch meer door krachtige vastberadm- heid, een vastberadenheid1, welke z66 groot ia, d'at mienl den dood verkieat boven het prijo* geven van zijn vrijheid." Ten alotte diringt da Valera to het adres aan op een onwrikbaar vertrouwetm to de Sinn Feinn-Mdena. DE OPPERrSlLEZISCHE KWE9TIE. Volgena het „Jounal des Debate" habbea de geallieerde autoriteiten te Kattowitz een Duitscher doen arresteeren, Hockberg gehee- ten, ide tot het beruchte „Wurf Kommando" te Breslau behoorde. Deze geheimo organisa- tie houdt zich o. a. bezig met het uii den weg ruimen van Polen, die in hoar oogen echado lijk zijn voor de Duitsche zaak in Opper-Sile- zie. In Moschezenita werd naar een Duitsch bruiloftsgezelschap in een hotel met handgra- naten geworden, waardoor 6 personal ge- dood en 16 gewond werden. In Milchba drong een Poolsche bende een hotel binnen, waar zich ook een bruiloftsge zelschap bevond, mishandelden de gasten en brachtcn groote schade toe aan de inrichting van het hotel, Als er zulke dingen blijven gebeuren, komt er nooit rust. Met betrekking tot de verschillende berich- ten in verband met het hangend adviea aan- gaande Opper-Silezie, meldt Renter, dat de positie aldus is, dat de geallieerde premiers te Parijs hebben verklaard, dat zij het advies van den Volkenbond zullen aannemen. Sinds- dien hebben zij zich niet meer in deze kwes- tie direct of indirect gemengd1. Het staat thans vast, dat het kabinet-Wirth zal aftreden, ingeval de Opper-Silezische kwestie In voor Duitschland ongunstigen zin wordt opgeolst. Den gezant Sthamer is, nar het „Berl. Ta- geblatt" meldt, opgedragen bij: de Engelsehe fegeering een poging te doen, om Lloyd Ge orge niet in het onzekere te laten omtrent de politieke gevolgen, die uit een afscheiding van het fndustriegebied voor Duitschland zouden voortvloeien. DE WEST-HONOAARSCHE KWESTIE. Hongaarsche benden hebben getracht den overgang over de grensrlvier de Leitha te forceeren. Er ontstond eea hevig vuurge- vecht. De Hongaren werden ten slotte terug- geslagen. DE STRIJD IN KLEIN-AZI5. Het Grieksche stafbericht van- 8 October meldt: Op 30 September is een groote veld- slag begonnen in de buurt van Afioen Ka- rahissar, die heden geeindigd is met een groote overwinning der Grieksche troepen, die tot het offensief overgingen, terwijl de vijand, die erst aangevallen had, gedwongen werd en verdedigende houding aan te nemen. Hoewel de vijand voortdurend versterkingen ontving, vrloor hij steeds terrein, totdat hij, in het noorden door een aanzienlijke Griek sche macht overvleugeld, over de geheele linie in wanorde terugtrok naar het zuid-oosten en daarbij door de Grieksche troepen werd ach- tervolgd. Van Turksche zijde is over dezen veldslag nog niets gemeld. TIROL EN DUITSCHLAND. De „Baydische Staatszeitung" verklaart opitrent de pogingen der Beiersche monar ch isten om Tirol met Beiren te vereenigen onder de Wittelbach's, dat het Beiersche volk met ovcrweldigende meerderheid zulk een krankzinnigen opzet van de hand wijst, als een misdaad aan land en rijk. Intusschen wordt van Duitsche zijde kalmeerend gewerkt op de bevolking van Tirol. Evenals te Berlijn worden te Innsbruck besprekingen gehoiidten over de aansluitingsbeweging. In Duitscht parlementanre kringen maakt deze beweging geen opgang Duitsche politieke kringen zul len wegens de Tiroolsehe kwestie aan de be- palingen van het vredesverdrag niet te kort doen. Ondanks de tegenspraak van de „Bayrische Staatszeitung" meldt een bericht uit Weenen, d. gistren toeh nog, dat kroonprins Rup- precht van Beiren zich te Steinamanger be- vindt, alwaar hij met legitimisten onderhan- dat over de oprichting van een Oostenrijksch I'ongaarsch-Beiei-sch koninkrijk onder den scepter der WittelsbaChers. DIE INTERNATIONALE ECO;NDM.L SCHE CON1FERENTIE. Oister werd de derde intemationale oonfe- renrie in zalce het eoonomisch herstel eni den wereldvredie te Londeni geopend. Bijna twee- honderd afgevaard-'gddn uit ale deelcn der werelld! woondetn' de opening bdj. iDe confe- renfie nam een rosolutoe aan, welke een he- roep oet op de religieuae kraarfcen dler gehee le wereld1 om haar tovloed aan te wendm, op- dat de Washingtonsche conferantie een dras- tisch^ ontwapeningsplan over do geheele li ma voor alle lainden aanvaatrdt. DE RLAlMP TE OPPAU. Het laantal dooden en venmis'ten bij de ramp te Oppau heeft th>ans blijkens offocieele mede- deelmgen de 600 overscnreden, llaar nog vele der zwaargcwcnden in d eziekenhuizen zijn overledfin. Aan gifftan is tot dusver 60 milli- oen bijaemgehraoiit. DE SCHEEPSRAMP IN DE IERSCHE ZEE. DE 8-UREINPAG IN BELOIe. iDte Ulandelskamier te Brussel heeft in een groote vergadtering de wet op den achituriigen arbeidsdag besproken, wel'ke wet den lsten October tow erking is getreden. Alle sprekers wezen er op, dat de wet ongelegen kiomt, en dat zij: aan de Belgische industrie elke moge- lijkheid omtneemit, om! het tegen de buiiten- landsche concurrentie vol te houden. De ver- gadering Iwsloot ten slotte, om. aan. den ko- uing opschbrting van de itoepassing der wet te verzoeken. KORTE BERICHTEN. Volgens het „Berl. Tageblatt" is het foezicht op de Poolsche grena vanwege de in- tergeallieerde commisaie verecherpt met het oog op een mogelijlkani vlerden Poolsdien op- siand. In Midden-Duftschland dreigt een spoorwegstaking, nu in het belang van het verkeer maatregelen zijn genomen, die het peraoneel niet aanstaan. i— Inizalke het onderzoek in de zaak van de zes soldaten, die, naar gemeld is, te Vtogr6 (Frankrijk) tijdens den oofloa ten omiamte zouden zijn gefusilleerd, is de luitenant, die de order tot vluchten zou hebben gsgjaven, vrijg^proken. Te Bergen Belgia) is een spoorwegon geluk gebeuni. Groote schade, taf van lidit- gewonden. nl n de nieniwc rageertog van Zwaddn zuilleni waarschijnlijk vier Joumaliilartan een ministersportefeuille ehlbbeni. De werkiieden to de metaalbedrfJvoQ to Midd'en-Duitsch land) helbben zich to meerder heid v66r staking uitgesprofcen, als die patrooa de looneni willen verlagen. Vanavondl mall de besliesihg vallen. Eeni officieel oamnnmlqud meldt, diat die oproerige Marokkaanschen stammem vaa Benisicar en Gualaye hum oodierwerpfag aan Spanje hebben aangeboden. Teni gevolge van: de excessen der Mop- lahs in Malabar (Britsch^Indie zljtn dhizen- ddni iHH'ndloes dakloos en van htm eigendotn- men beroold, zomdier fcans ze iterug te krij- 'Naar verluidt zijln de toestanden ergr an to de hongerbjdtende gebieden. Volga ,,Kra§naja Gazeta" is het heele Russischi Zwarte Zee-gebied! met pest besmet verklaardl. De epidemie zou uit Konstantino- pd zijn overgehracht. Uit Bombay wordt gemeld, dat het uit- voerend comiitd van het nationale congres en de aanhangers van het kalifaat een retolutie hebben aangenomien otni in gehieel Britsch- IndiS een: algemeene staking af te kondigen op dto dag van de .aankomst van'den prilns van Wales te Bombay. Het comite dter Mount-Everest expedi- tie heeft een telegram ontvangen dat door ver- kenntog van verschillende toegangen tot den Mount-Everest, een1 weg gevondteni is die waarschijnlijk zal voercn naar den top. BurggraaT Grey heeft te Berwick een rede gehouddn. als begin: van zijn teruigkeer in de politiek to Engeland1. 'Hij laakte de ooali- tie, veroordedde de vroegere Iersche politiek, maar keurde de oonferentie goed. Gemengd Nienws „HET ORANJE KRUIS". In de heden te Zwolle gehouden algemee ne Bondsvergadering van ,JHet Oranje Kruis" hield de voorzitter, Z. K. H. de Prins der Nederlanden, een openingsrede. ERNSTIGE BRAND TE NEDERHORST.DEN.BERG. De brandweer van Ned'erhorst-den-Berg had zich totdat hulp opdaagde, bezig- gehou den met het bescbenmen van het klooster en van een kolenpakhuis van. den heer Tober, dat eveneens aan het brandend perceel grensde, en waarin ongeveer 8 Y* ton brandlstoffen wa ren opgestapelldi. Deze aibeid werd met succes bekroond en gelukkig, want ware men daaro-n niet ge- slaagdi, dan. zou de ramp niet te overzien zijn geweest. Dank zij1 dius het onvcrmoeide werken der Bedlgsche brandlweer, en het windstille weder, kon de brand', tot de huilp, die van buiten-aif komen' moes/t, worden beperkt tot de boerde rij- Toen men. hulp kreeg, werd: gezamanlijk de vuurhaard aangetast en reeds om 8 uur ikon worden. geconstateerd1, dat het gevaar voor uit- breiding geweken was. iDe beide hooiklampen en de boerderij wa ren geheel uitgebrand'. Dit laatste gebouw werd bewtoond! door de arbeidersigezinnen Winter en Huistede, die hun boeitje in vlam- men za'gen opgaan. Van deze beiden was, naar het HM. ver- neernt, alteen de oerste tegen brandschads verzekerd. 'Hat percael zelf was evmeens geassureerd. De oorzaak van.' den brand la onbekend; al- gemeen wordt echter gcdackt aian onvoomchs tigheidi van de jeugd. ADRES AAN DE EERSTE KAMER. De Dagelijksche Besturen van den Bond van Nederlandsche Fabrikantm van en Han del a ren in goudlen en zilveren werken, van de Vereeniging van Fabrikanten van goudan an zilveren werkon fa Nederland, van de Veree niging van Grossiere fa- goudan en zilveren werken in Nederland en van die Wfakeliers in gouden en zilveren werken, hebben aan de Eenste iKamar verzrocfat 'het wetBonilweap, strekkende tot verhoging der belasting op gouden en zilveren werken nlct aan te neqjen. STOOMKETEL ONTPLOFr. fa de fabriek van de firma Nico ter Kulle en Zonen te Enschede is gistermorgen een der groote stoomketel3 cntploft. Wonder bo ven wonder zijn er geen pensoonlijke onge- lukken bij voorgevallen, alleen heeft de ma chinist eenig leisel bekomen. De materieele schade is groot, het ketelhuis is een rulne. TREIN ONTSPOORD. Gisteravond omstreeks 8 uur is bij Bar rendrecht, tuechen Dordrecht en Rotterdam, een trein ontspoord. Zes wagons zijn uit de rails geloopeu. Er is eenige stoffelijfce schade, doch er zijn geen persoonltjfce ongdukkm. Het verkeer heeft gTOote vertragtog onder- vonden. OONGRES VOOR SOCIALE VERZEKERINO. In de groote vergaderzaal van het Jaar- beursgebouw te Utrecht wordt het congres voor sotiale verzekering gehouden, dat is bij- eengeroepen. door de Vereeniging van Raden van Arbeid. Het congres is gisterochtend onder zeer groote belangstelling geopend. De opentoigs- vergadedng werdl bij'gewoond door zeer veel, op net gehted der sociale verzekering bekende personen, eenige Kamerleden., vertegen.woor- digers van werkgevere- en werknemersorga- nisaties en verzekeringsdeskundigen. Alsver- tegenwoordiger van het gemeentebestuur van U&echt was de burgemeester van Utrecht, mr. J. P. Fockema Andrea, aanwezig. Asm de bestuurstafel nam plaats mr. P. J. M. Aalberse, minister van arbedd, die eere- voorzitter van het congres is. Voorzitter van het congres is mr. W. H. M. Werber, voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam en voorzitter van de Vereeni ging van Raden van Arbeid. Deze opende het congres met een rede waarop minister Aalber se antwoordde Het eerste vraagpunt, dat to behandeltog komt, luidt als volgt Moet de overheidsbemodfag met de sotiale verzekering de organen al dan niet om- va'ttende de samenwerking van de belan'gheh- benden met de uitvoenng belast, scheppen of moet de wet slechts de waarborgen rege- len, waaraan hebben te voldoen de dOor ini- tiatief te scheppen samenwerking van belang- hebbenden die de uitvoering zullen ter hand nemen? In verband met dit vraagstuk heeft de heer J. E. W. Duys, lid van de tweede Kamer, een refraat uitgebracht over het overhtidgorgaan en de sotiale verzekering. In verband met hetzelfde vraagpunt zijn over het recht van zelf doen bij de uitvoering van verzekeringswetten praeadviezen versche- nen van de heei"en mr. L. G. Kortenhorst en dr. F. E. Posthuma. Het tweede vraagpunt, dat tegelijk met het eerste to behandeltog komt, luidt als volgt: Is eenhtid der met de uitvoering van de wet belaste organen al dan niet omvaittend de samenwerking der belanghebbende groe- pen noodzakelijk voor goede werking der sotiale verzekering of is verscheidenheid van organen noodzakelijk of gewenscht of althans tisch der practijk? In verband hiermee heeft mr. V. H Rutgers, lid van de Tweede Kamer prae-advies uitge bracht over: Eenheid of venschtidenheid van organen bij de sotiale verzekering en mr. H. W. Groene- vtid over Verscheidenheid van organen van uitvoe ring der sociale verzekering. Uitvoerig debat volgde waarop de inleiders antwoordden. De voorzitter constateerd'e dat er ruim- schoo'fcs gelegen'htid geweest is de verschillen de meemngen te hooren. Op zijn voorstel wordt besloten van replieken af te zien. De vergadering werd daaraa verdaagd tot hedenmorgen 10 uur. ZWARE MISHANDELINOEN Gistermorgen is te Tie! gevankelijk bin- nengebrachit en na verhoor to het huis van bewaring opgesloten de 21-jarige P. J. de G. uit Jaaxsveld, verdachEvan zware mis- handeling van L. Olemenits tijdens de ker- mlis te Vianen, C. is zoodanig met een mes bewerkt, dat hij1 in zorgwekkenden toestand naar een ziekerthuis te Utreobt is overge- bracht. Het parket te Titi is naar Culemborg ver- trokken voor een onderzoek in zake de mis- handeling op 30 September door den 22-ja- rigert A. v. Z. op den 41-jarigen Leendert van Haaften gepleegd, tengevolge waarvan laatstgenoemde is overleden EEN ERNSTIGE FOUT. Men schnijft uit Breda aan de N. R. Crt. Een oud kap-iteio dfer cavalerie heeft een ernstige tout ontdekt in het standhetid van dea Kontojg-StBdhouder. De ruiter heeft zijn voeten verkeerd to den stijgheugel. Ala men, op deze manier rijdfend, valt, bljjft man to die beugols hengec to plant* van truil Is eohio- ten. (Ons dunkt wat men, met die varbatarf van het standbeeldl wel wachten kan tot koning-staidhouxier van het paandi diarnt to val len. Red1. Allkmi. Crt.) GEHUISVEST IN DE KERK. Te Ilpendam ward voor eenige maandien een gezi nop sitraat gezat. Het hukraad ward' in de Nad. Hetv. Katie gelborgan en ook de man- schen vonden dhAr ondardak. Nog steads ver- toeen zij daar. GODSDIENSTWAANiZIN. ;De godsdienstigo aamenkomateni tea inrize van de familie B. te Hoog-Soeren, eenige dagen onafgebrffkeni gehouden, worden niet voortgezt. De leidatm*, wier bevelen met htid werden- opgevolgd. ia tot beta in- gekomen en rekent zien weer tot de ge- wone stervelingen. De leden der andere fa milies B. hebben1 hun tig-en woningen betrok- ken en den arbtid hervat. KORTE BERICHTEN. Minister van Kamebeek Is benoemd tot eere-roonzitter van hat Inf. Sodologiisdi Cou- te Turijn en tat eere-lld van het lot gisdh InBiStuut Het BuhefaBgereehit to zaiks Fnansche vorderingm tegen Peru heeft Dtoodlag to hat Vredespaltia uitapraak gedaan. De minister van Bultenlanscfaa Zaken heeft geamtwoord op da vnagen i.z. schade voor Naderlanders door opzegging van hypo- thekan to Duitschland. De 1 oco-burgemeester van Zwolle heeft de opvoering van „de Kermismeki" aldaar verboden. Zaterdagnamiddag fa de aannemer H. Brink, alkomattg uit Muntendam, te Leeuwarden tegen boom gereden en te gen een andercn boom gesmakt. H§ was on- middtilijk iflood. N'amens H. M. de konlngin wordt we der deelgenomen aan de Ideal Home Exhi bition in Maart 1022 te Louden. De minister van Justitie verdedigt de gedragsl^n in 'f algemeen i. a. v. natarali- satie gevolgd. De Staateeommisste inzake bestrljding der tuberculose heeft haar ontwerp-rapport gereed. In de Internationale Perevereeniging, die te Parijs op 25 dezer vergadert, zal mr. Plemp van Duiveland de orbelemmerde toda- ting van alle landen verdedlgen. De Ned. Jouraallstenkrtog zal nlet ver- tegenwoordigd zijn op het wereldperacon- gres te Honoloeloe. Proyinciaal Nieuws UIT SOHERMERHORN. 'De vorige week vergaderde de Tutobouw- vereeniging ..Schermerhora en Omstreken" to eaffe Sdireuaer. Met het bestuur waien een 30-tol personen aanwezig. E»oor afwezightid van den voorzitter en- vi- ce-voorzitta der vereeniging, opende de heer de Groot, secretaris, de vergadering. Inmiddels was de vice-voorzitter gearri- veerd, die het woord van dfen secretaris over- nam en mededeelde, dat het bestuur besloten had om het sdirijven van de afslagvereeni- ging „Beemster, Purmerend en Omstreken", op deze vergadering te laten circulecren, daar er stemmen opgegaan waren als zou dat schrijven misschien ooor het besltuur zelf zijn opgemaakt geworden. Ingekomen waren 2 brieven van de Tweede Noord-Holl. Tramweg Mij. respectievelijk ge- dateerd 22 en 27 Juni. Dit schrijven was ge zonden naar aanltidtog van het genomen be- slui't om de aardapptien dit jaar per schuit naar Purmerend te vervoeren, in tegenstelling met andere jaren, toen- dit vervoer steeds per tram geschiedde. De heer Kiippel vroeg naar aanleiding van dat schrijven of niet enkele leden of hestuurs- led'en van de vereeniging het dnitiatief hebben genomen om zelf naar Purmerend te schrij ven. Het kwam hem wel eenigsztos vreemd voor, dat die afslagvereeniging „B. P. en O." tot het schrijven van de to 'de vorige vergade ring ontvangen brief was overgegaan. Vroe- ger wilde de afslagvereeniging nooit iets van Schermerhorn weten. De heer de Groot antwoordde, dat daartoe nooit in een bestuursvergadering is besloten<. Het bedrag aan aardapptien, die door de Tuinbo'uwvereeniging dit jaar naar de veiling te Broek op Langendijk zijn gezonden be- droeg 44.210,55. •De vice-voorzitter deelde verder nog mede, dat naar aanleiding van de staking -te Broek op Langend'ijk van 'hier een 10-tal personen naar dien plaats waren gezonden om de aard apptien te lessen. De kosten zijn tamelijk hoog geworden en nu stelde het bestuur voor van de leden cent per zak ardappelen te heffen ter tegemoetkomtog in de kosten. De heer Kramer wensdite dit punt tot een volgende vergadering uit te sttiien, d'aar lang niet alle leden aanwezig waren. Thans ging men over tot het punt van de agenda n.l. aankoop hulpmeststonen. Na tal- rijke discussion werd besloten een advertentie te plaatsen waarbij de levering van de bemoo- digde hoeveelhtid Kalizout en Superfosphaat werd aanbesteed. De leden werden verzocht het aantal K. G. welke zij van ieder wensch- ten te ontvangen, op te geven. Na nog lang en breed over de leveringstermijnen gesproken te hebben -ging men over tot den rondvraag. De heer Muntjewerf verzocht den Secreta- Ntar alio waarscht|alijklieid zifn by hot ria» ken van de „Rcwan" acht leden verdronken van het beroomdo negerorkest „Th« Southern Syncopated Orchestra", dat op rela waa van Glasgow naar Dublin. Van de bemanning zfjn er tleu om het leven gekomen en het totaal aantal dooden en ver« misten bedraagt vijf en twin tig. De overlevende orkeatleden zullen te Glase gow een concert geven om geld bijeen te krij. gen voor den aankoop van nieuwo Inst rumen, ten, daar de oude, ter waarde van 1500 pond sterling, bij den ramp verloren zijn gegaan. Een der orkestleden had een voorgervoei dat er een ongeluk zou gebeuren, en is niet aaa boord vaa de „Rowan" gegaan. NA DEN BRAND IN DB „PRINTEMPS". Maandag la de door de Farijsche poUtJepro. feetuur ingestelde veiligheidscommissie bij. eengekomen om, naar aanleiding van den brand In de „Printempg" te bestudeeren, web ke maatregelen er in dusdanige publieke ge. bouwen kunnen worden genomen, opdat een ramp ala van de „Printemps" zooveel mogelijk zal kunnen worden vermeden In de toekomst. De commissie, aan wier hoofd een prefect van politie en een kolonel van de brandweer ataan, zal zich naar de groote winkels begoven om pereoonlijk de heerschenda toestanden in oogenschouw te nemen. Reeda in 1906 heeft een politieprefeot rich met de kwestie bezig gehouden, doch de zaak ia in het vergeetboek geraakt. 't Schijnt in Frankrijk alnet te zijn als hier: ala 't kalf verdronken ia, wordt de put gedempt. Ala or nu eons weer een groote brand geweeat ia, zub lcn de velligheidamaatregelen er wel komen. EEN GEHEIME DUITSCHE ORGANISATIE. De „Miinchener Post" publiceert bijzonder. heden over de geheime organisatie Oberland, wier leden in drie brigades zijn verdeeld en voorzien zijn van brownings en gummistok. ken. Een speciaie intendant staat aan het hoofd van het artillerie.depot en een profes. sor commandeert de batterijen. De benoodig. de gelden worden verstrekt door een centraal bureau te Breslau, en komen van grootdndus. trieele zijde. De orgfanisatie heeft tot doel on- gewcnschto politieke leiders to doen verdwij. nen. DE PAUS EN HET CELIBAAT. De „Times" vemeemt uit Rome: De Paus ontving Zaterdag in da eonsisrtorle. zaal van het Vaticaan een deputatle van 600 pelgrims uit Tsjecho Slowakije. HQ gewaagde bij dat bezoek van de verdeeldheid,- die er be. staat onder do geestelijkheid van Tsjecho Slowakije. Na to hebben herinnerd aan de en. cycliek van 13 November 1920 omtrent het priesterlijk celibaat, zeide de Paus met den meesten nadruk, dat de priesterlijke gelofte van het celibaat nooit zal worden verzwakt of afgeschaft HET SPOORWEGONGELUK TE PARIJS. Bij het onderzoek naar de oorzaken van en de verantwoordelijkheid voor 't verschrikke- lijke spoorwegongeluk in den tunnel van Ba« tignolles te Parijs, zijn fdten aan het licht ge. komen, die aanleiding geven tot het vermoe. den, dat niet, zooals men eerat dacht, het on« geluk te wijtcn zou zijn aan het niet behoor. lijk werken van een automatisch aignaal aan den Ingang van den tunnel, maar aan het laak. baar verzuim, of nog emstiger lichtvaardig. heid van een of meer wiaaelwachtora. EEN GESMOKKELDE REMBRANDT. De Berlijnsche correspondent van de „Dai!y Chronicle" meldt, dat Donderdag j.L te Pader. bora in. Westfalen, een smokkelzaak behan- deld werd tegen Barones Wilderich von Ket« teler auf Schwarzenraben bei Lippstadt. Het betrof een gesmokkeld schilderij van Rem. brandt, een boschgezicht, geschilderd in 1637 of 1638 en dat doorgaat voor het beste schil. derij ter wereld. Het schilderij was als overtui. gingsstuk in de rechtszaal te zien. De barones had gezegd, dat zij de waarde van het schilderij had willen laten schatten en het op een veilige plaats bewaren. De autori. teiten kwamen er echter toevallig acbter, dat het stuk naar het buitenland was gezonden en lieten een onderzoek instellen, dat tot gevolg had, dat de schilderij naar Duitschland werd teruggdbracht. De barones werd veroordeeld tot een boete van een half millioen mark en haar rentmeester, die haar behulpzaam was ge« weest, tot 20.000 mark. Te Nederhorst.den Berg, het aardige en schilderachtige dorpje aan de Vecht, heeft gisteren in den vooravond een emstdge brand gewoed, die zich in den beginne hoogst beden. kelijk liet aanzien, doch door eigen krachten en de hulp van omliggende plaatsen werd be. dwongen en beperkt werd tot een betrekkelijk gewonen brand. Ongeveer te 5 uur in don namiddag werd ontdekt, dat een hooiklamp, staande achter de boerderlj aan de Voorstraat, toebehoorende aan J. J. van Emmerik, in voile vlam stond. Ofschoon de brandweer dadeljjk tor plaatse was, kon toch niet verhinderd worden, dat een tweede hooiklamp en het rieten dak van ge» noemde boerderij eveneeng vlam vatten. Al» dra waren fen hooiklampen fen boerderlj fefen vuurzee, waartegen de bescheiden brandweer van Nederhorst«den Berg betrekkelijk machte. loos stond. Toen dan ook het vlak er naast gelegen klooster ..Voorzienigheid" met de R.»K. school door het vuur werden aangetast en dien emstig gevaar liepen, oordeelde men het noodzakelijk de hulp van omliggende plaatsen in te roepen, aan welke roepstem ge. volg werd gegeven door Nichtevecht, door Hilversum en door Weesp. De beide laatste plaatsen zonden, behalve brandbluschmateri. aal, ook politie tot handhaving der orde. Met vereende krachten werd toen het vuur be. streden, hetgeen reeds zulk een dreigend aan. zien had gekregen, dat het wenschelijk werd geacht het klooster en 9 aanliggende woningen te onitrutaien. De 50 leer linden van het kloos ter werden in het Patronaatsgebouw onderge. bracht.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1