Atkmaarsche Oourant iirbeidswet 1919. Honderd Orie ar, Twintigste iaargang. Zaterdag 15 October. Stadsnieuws Buitenland. Ingezonden stukken. Men schrijft ons van politie-zijde: Binnen enikele dagen, vennoedelij'k in de tweede helft der maand October, is de in- werkingtreding te verwachten van de para- grafen 2, 5, 6, 7, 8 en 9 van Hoofdstuk IV der Arbeidswet 1019, Staatsblad 624. Teneinde nu belanghebbenden, in verband met door hen te nernen maatregelen, met de grove trekken der bepalingen, in boveniver- melde paragrafen vervat, vertrouwd te ma- ken, laat ik hieronder eenige gegevena vol- §2. le. Arbeid buiten fabrieken of werkplaat- sen, winkels, kantoren, apotheken, koffiehui zen, hdtels en verplegingsinrichtingen. Een jeugdig persoon dag buiten- fabrieken of werkplaatsen, winkels, kantoren, apothe ken, koffiehuizen, hdtels en verplegingsin richtingen op Zondag geen arbeid verrich ten, behoudens in de gevalien bij algemeenien maatregel van bestuur genoemd. H'ierin ligt dus niet opgesloten een abso- luut verbod van Zondagsarbeid voor jeugdi- ge personen. Mocht echter Zondagsarbeid voor jeugdige personen worden toegestaian, dan kan werkgever de verplichting worden op, hun gelegtenheid te geven hunne godsdien- stage verplichtingen waar te nemen en' de Zondagsschool te bezoeken. Bij algemeenien maatregel van bestuur wordt voorgeschreven, dat arbeiders op Za- terdag na 1 uur des middags bepaalde soor- ten van arbeid of arbeid onder bepaalde orn- standigheden mogen verrichten. Deze bepaling beoogt eeni bevordering van het toekenneni van een vrijen middag. Een- arbeider mag buittni fabrieken of werkpllaatsen, kantoren eniz., niet langer ar beid verrichten dan tien uren per dag en vijf en vijftig uren per week. Bij algemeeroeni maatregel van bestuur kan hiervan worden- afgeweken voor bepaal de groepen van arbeiders, mits door het hoofd of den- bestuurder der ondememing, de voorwaarden bij' dien algemeenen maat regel gesteld, worden nageleefd. Bij1 algemeenen' maatregel van bestuur kan een kortere aiibeidsduur worden voorgeschre ven, echter niet korter dan 8 uren per dag en 45 uren per week. Een jeugdig persoon mag buiten1 fabrieken of werkplaateen, winkels, enz. geen arbeid verrichten tusschen 7 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags, behoudens uitzonde- ringen genoemd in de gevallen bij algemee- nen- maatregel van bestuur. 5. Arbeid In winkels. -Het in deze paragraaf bepaalde geldt, be houdens in de gevallen bij1 algemeenen' maat regel van bestuur genoemd, niet ten aanzien van -atbeid, verricht in een win-kd in de dgen woning van bet hoofd of den bestuurder daarvan die zijn bedrijf udtoefent zonder hulp van anderen dan zijn echtgenoot en Moed- of aanverwanten, tot den derden graad ingesloten, die bij heta inwonen. Een jeugdig persoon mag in winkels op Zondag geen arbeid verridhten, evemeens mag hij- of zij: in een- winkel geen afbeid ver richten tusschen 8 uur des namiddags en 8 uur des voormiddags. Bij algemeenen- "maatregel van besltuur worden bepalingen vastgesteld ten aanzien van de arbeids- en rusttijden van arbeiders in winkels. Bij die regeling wordt in acht gen-omen: a. dat een man en een vrouw in winkds geen arbeid mogen verridhten tusschen HI uur des namiddags en 6 uur des Voor middags en ziji tusschen -het uur van ein- de van den arbeid- op een dag en het uur van aanvang van den arbeid op den vol- f en den dag" een onafgebroken rusttijd abben van ten minste Clf uren; b. dat e^n arbeider niet langer dan 10 uren per dag en vijif -en vijftig uren per week arbeid mag verrichten, behoudens in de gevallen; bij dien algemeenen maatregel van bestuur bepaald en: zij bovendien op een dag per week geen arbeid mogen ver richten na 1 uur des namiddags; c. dat een man em een vtouw een wekelijk- schen onafgdbroken rusttijd ihebben van ten minste twee en dertig uren1, behou dens in de gevallen bij; dien algemeenen maatregel van bestuur bepaald. ■Indien de onder c bedoelde rusttijd begint op den dag, dat de arbeider na 1 uur des namiddags geen arbeid mag verrichten, moet die rusttijd ten' minste 41 uren bedra- gen. De bepalingen vervat in a en b met u-itzon- dering van den vrijen. middag zijn niet toe- passelijk op mannen, die geen anderen ar beid verrichten dan bewakingsdiensten en niet langer dan 12 uren per dag Het districtshoofd kan afwijkingen toe- staan. 6. Arbeid in kantoren. Een jeugdig persoon mag in kantoren op Zondag geen arbeid verrichten. Eveneens is dit niet geoorloofd voor eene vrouw, behoudens in de gevallen bij algemee nen maatregel van bestuur bepaald. Een man of eene vrouw, die op Zondag langer dan 4 uren, in een kamtoor, adbeid verricht, moet een1 onafgebroken rusttijd van ten minste 36 uren binnen drie etmalen voor het begin of na het einde van dien arbeid gegeven worden. Fen arbeider mag in kantoren op Zater- dag na 1 uur des n.m. geen arbeid verrich ten behoudens in de gevallen bij algemieenen maatregel van bestuur bepaald. Een jeugdig persoon mag in kantoren1 geen arbeid verrichten tusschen 6 uur des namiddags en 8 uur des voormiddags. Een arbeider mag niet langer arbeid ver richten dan 8 uren per dag en 415 (vijf en veertig) uren per week, uitgezonderd man nen die uitsluitend bewakingsdiensten ver richten en- dit niet langer doen dan 12 uren per dag. Het districWhoofd i« in deze beveegd af wijkingen toe te staan. 7. Arbeid in apotkeken. Het in deze paragraaf bepaalde geldt, be houdens in de gevallen bij algemeenen maatregel van bestuur genoemd, niet ten aanzien van arbeid, verridit in eene apotheek in de eigen woning van het hoofd of den bestuurder daarvan, die zijn bedrijf uit- oefend zonder hulp van anderen dan zijn echtgenoot en b-loed- of aanverwanten, tot den derden graad ingesloten, die bij hem inwonen. Een- jeugdig persoon mag in apotheken geen arbeid verrichten tusschen 8 uur des namiddags en 8 uur des voormiddags. Bij algemeenen maatregel Yan bestuur worden bepalingen vastgelegd ten aanzien van de arbeids- en rusttijden van arbeiders in apotheken. Bij <he regding wordt in acht genomen: a. dat een: man en eene vrouw een weke- lijkschen, onafgebroken rusttijd hebben van ten minste 36 uren, behoudens in de gevallen 'bij dien algemeenen maatregel van bestuur bepaald, en dat in dezen tijd ten minste 26 maal in een kalenderjaar de Zondag valt; b. dat een< arbeider niet langer dan 10 uren per dag en 56 uur per week arbeid mag verr-iehten, behoudens in de gevallen, bij dien algemeenen maatregel vaa bestuur bepaald 6. Arbeid In boffiehuleen en hotels. Het in deze paragraaf 'bepaalde geldt, behoudens in de gevallen bij algemeenen maatregel van bestuur genoemd, niet ten aan zien van arbeid verricht in een koffiehuis of een hotel -in de eigen woning van het hoofd of den bestuurder daarvan, die -zijn bedrijf uitoefent zonder hulp van anderen dan zijn echtgenoot en bloed- of aanverwanten, tot den derden graad ingesloten, die bij hern in wonen. Een jeugdig persoon mag in koffiChuizen of in hotels geen arbeid verrichten' tusschen 8 uur des namiddags en 8 uur des voormid dags. Een jeugdig persoon mag in koffiehuizen of in hdtels op Zondag geen arbeid verrich ten. Bij algemeenen maatregel van besituur worden bepalingen vastgesteld ten aanzien van de arbeids- en rusttijden van arbeiders in koffiehuizen- en hdtela. Bij die regeling wordt in acht genomen a. dat een man en eene vrouw eeni dagelijk- schen, onafgebraken rusttijd hebben van ten minste io uren; b. dat een man en eene vrouw een wekellijf- schen onafgebroken rusttijd hebben: van ten minste 36 uren; behoudens in de ge vallen bij dien algemeenen maatregel van 'bestuur bepaald, en dat in dezen tijd ten minste 26 maal in een kalenderjaar de Zondag valt; c. dat een jeugdig persoon niet langer ar beid mag verrichten dan negen uren per dag; d. dat een man en eene vrouw niet langer arbeid mogen verichten dan tien- uren per dag, behoudens in die gevallen bij ah gemeen-en maatregel van bestuur bepaald. Het bepaalde onder d geldt niet voor mannen die uitsluitend bewakingsdien sten verrichten-, mits niet langer dan 12 uren per dag. Wederom is het Distriotshoofd bevoegd af wijkingen toe te staan. (Wordt'Tervolgd.) PRE DiKA N'TSTRACTE'MEN T EN Op uitnoodiging van den' Bond van Be- heer voor de Predikantstractementen in de Ned. Hen'. Kerk, waren Donderdag in de Oroote kerk alhier een lOD-tal personen: bij- een gekomen. Voo-r den Raad van Beheer waren tegenwoocrdig de leden Ds. Eilerts de Haan te Heiloo, Joh. de Brenk te Haarlem, N. Koomans te 's-Graven'hage en Ir. C. W. E. van Voorst van Beest te Maarssen. Ds. Eilerts de Haan spreekt zijn voldoe- ning uit over de groote opkomst en opent deze vergadering met te zeggen, da-t men, met de vertegenwoordigers van de kerk eens van gedachten' wenscht te wissel-en. Spr. zet uiteen het reglement op de predikantstrac tementen. Spr. wijst op de noodzakelijkheid dat iedere gemeente zal zorgen, voor haren pr-edikant. Er zijn gemeenten die niet kunnen1 en die niet willen. Spr. wijst op de noodlot- tige gevolgen, indien' niet wordt voldaan a an den eisch des tijda. Vele pr-edikanten zijn heengegaan, anderen moeten- hunne krach- ten onttrekken aan de gemeente om bij- te ver- d-ienea Spr, zet uiteen' het wettelijke van de wet op de predikantsractementen, waarover de kerk is gehoord. De adviezen zijn ge- vnaagd van de kerkvoogdijen, eene conferen ce is gehouden met colleges van toezicht en vereeniging van kerkvoogdijen. Het regle ment is dus geworden een kerkelijk, verbin- dend reglement, dat moet worden: opgevolgd. De beginselen van het reglement zijn: le de kerk- regelt '-t tractement; 2o. de kerk stelt het minimum vast; 3o. de kerk wijst den weg am te komenl tot de regeling; 3o. de kerk wil samenwerking met alien. Er is later verzet gekomen, er is gezegd: de Synode bemoeit zich mht iets, waanmede ze niets n-oodig heeft, met het beheer, doch de Synode zegt alleen: gij-, gemeenten, hebt te doen met het geven van een voldoend tractement aan de predikantem. Het is een kerkelijk reglement, waarin het minimum wordt vastgesteld, dat niet te hoog kan worden! geacht. Maar er is een groot aantal van de gemeen'ten, die dat niet kun nen opbrenigen, daa-rom heeft de 'Synode op de middelen gewez-en, om dat te krijgen. In 1921 dispensatie geven. De 2-jaarlijksche mum-tractement van '2500 geven, kunnen zij niet, dan kan de Raad van Beheer voor 1921 dispensatie geven. De 2 jaarlijksche verhoogingen en net kindergeld gaan den Raad van Beheer aan, nit te keereni uit de kas der vereeniging. Uit deze kas kunnen ook bijdragen worden gegeven voor noodlij- dende gemeenten, De gemeenten worden -aangeslagen voor de bijdrage aan de kas der vereeniging. De kas der predikantstracte menten zal beginnen te werken in 1922. De -Synode heeft het heffingsrecht, dat niet is uit te maken voor de wet, maar dat kracht lcrijgt door de dwangmaatregelen niet doorzenden van de vraam om handope- ning bij vacatures an niet uitkaering van do verhoogingen aan den predikant der gemeen te. Gemeenten met minder dan 200 leden moet-en worden gecombineerd. Wat opgefbraoht moet worden voor den kas der predikantstractementen is tusschen 2 en 2 V, millioen gulden. Er zijn verschillende bezwaren bezwaren ingebracht tegen het reglement op de predi kantstractementen o.a. dat men als beginsel naar voren heeft gebracht, dat kerkvoogdijen niet mogen bijdragen aan andere gemeen ten. De practijk getuigt hier tegen, b.v. het toestaan van bijdragen aan de Noord-Holl. Vereeniging tot verhooging van de predi kantstractementen. Bovendien is elke ge meente een onverbreekbaar deel van de ge- heele kerk en heeft ieder mede te dragen voor alien. Spreker geeft than# geleg-enheid ©m de be- sprekingen te openen. De rij der sprekers werd geo-pend door een k-erkvoogd, die zich de vrijheid veroorloofde, om de financieele onmacht zijner gemeente te wijten aan d-en predikant, die niet geeoeg geestelijk leven wist te wekken en belangstel- ling voor de kerk. Hem werd te kennen ge geven, dat dit niet had te maken met het doel van deze vergadering, nl. de bespreking van het reglement op de predikantstractementen en diat dergelijke aanvalten niet meer zouden worden' geanld HAeina bekwam de beer D. A. Flentrop, pres. kerkvoogd van Zaandam-Ooat het woopd, die begon met te zeggen, dat hij het streven van den Raad van Beheer een loffe- lijk streven vond, dat cvenwel niet voor uit- voering vatbaar was. Daarom had de kerk- voogdij van Zaandam-Oost de vragenlijat van dien Bond niet beantwoord. Ook nierom niet, omdat het work van de Synode een in- grijpen was in het beheer, terwijl het Alge- meen College van Toezicht in eene brochure van 18 Mei 1945 de bevoegdheid van de Sy node om in te grijpen had ontkent. Tot zijne verba-zing zaten nu evenwel twee ledrn van dat Algemeen College in den Raad van Be- - heer. Als kerkvoogd-en willen ze den predi- kanten de tractementen trachten te geven, maar niet voligens het reglement op de Predi kantstractementen. Ook dacht bij dat de strijd in de kerk zou worden veracherpt. Da. Eilerts de Haan repiiceert eii zegt het toe te juichen:, dat de kerkvoogdij- van Z aan dam-Oost de tractementen: wil opvoeren, maar betreurt bet dat ze daarbij reVolution- nair optxeedt, door een' reglement van de kerk niet in acht te nemen; vooris, dat het reglement tot stand is gekomen met med'e- werking van het Algemeen College van Toe zicht, waaruit wel blijkt dat hier niet is een ingrijpen in de bevoegdheid van de beheexs- colleges. Strijd, ja die komt, evenals bij; de invoering van elke nieuwe regeling. Het was verkeerd, om niet op de vragen te antwoor- den, omaat de Raad van Beheer eerst moet weten, hoe het er bij staat met de gemeenten om dan rekening te kumien houden' met alien. De heer Voorst van Beest zegt nog, om alle misverstand weg te nemen, dat de Raad niet ingrijpt in de beheerskwestie, maar dat hij de gemeenten geheel vrij laat over het hoe van de uitvoering van het reglement. De heer Van Toornenburg, kerkvoogd van Aflkmaar, vraagt hoe het zal gaan, als de benoodigde 214' millioen niet wordt opge- bracht en hoe het verder zal gaan met het fonds van „aanpakkem?" Hem wordt op de eerste vraag geantwoord, dat dhu de verdee- ling pond-pondsgewijze zal geschieden, maar dat de waarborg wordt gegeven, dat alle gemeenten, die hunne bijdragen vo'ldoen, recht 'hebben op de uitkeeringen aan den •eigen: predikant, en wat het fonds „Aanpak- ken" betreft, de gelden worden gestort in het Fonds voor Noodlijdende kerken en per sonen, waarover de Raad van Beheer kan beschikken. Op een vraag van den heer Scholten, president-kerkvoogd van 'Hoorn, wat ge- schiedt als eene gemeente niet zuiver wordt aangeslagen, dat dan beroep mogelijik is op den Raad van Beheer en in hooger instantie op den Raad van Beroep. De bezwaren van den heer Kay, kerk voogd van Hauwert, zijn deze: de kerkvoog dijen mogen geen geld geven aan andere kerkvoogdijen; de dwang, die wordt uitge- oefend (hij wil eerst zich zelf helpen en' dan anderen, maar in vrij'heid)de nivelleering van de predikantstractementen', waard-oor de beter gelegen plaateen de voorkeur zulkni hebben boven anderen by de predikanten; dat de financieele regeling neerkomt op eene socialisatie van kerkelijke goederen. Ds. Eilerts de Haan antwoordt, dat de ge meenten op andere wijze wel aan anderen geven, o. a. door bijdragen aan de vereeniging tot' verhooging der tractementen in N.-Hol- land; dat dwang juist door den nood der tijden geboden is, omdat het wel is gebleken, dat met het beginsel van vrijheid veel te wei- ni'g is te bereiken; dat de meer gegoede ge meenten' boven het minimum kunnen uitgaan en zich alzoo kunnen verzekehen van den gewenschten predikant; de Raad van Belies volstrekt niet, dat het minimum zal worden beschonwd als maximum-tractement, sociali satie is een groot woord, waar hier niet an- ders wordt bedoeld dan eene heffing naai1 draagkracht, van goederen, maar vooral ook van bijdragen der leden. S-preker wijst nog op het schandelijke van Hauwert dat het bij zeer hooge inkomsten den predikant niet een behoorliik tractement waarborgt Hierop volgen eenige opgaven van Inkom sten der gemeenten en tractementen van pre dikanten:: Wognum 1'5'OiOO inkomsten, 2590 tractement plus f 500 tod age, voor 1921; Oostwoud f 17000 inkomsten, tracte ment 2500 plus f 500 toeslag; Aariswoud f 14000 inkomsten, tradement 2500 plu9 200 toeslag. De 'heer Meijer, van Zaandam, berijdt nogmaals het stofcpaardje: ingrijpen in het beheer. Hij bedjfert dan, hoe de invoering van het reglement ieder gezinshoofd zal ko- men te staan op 10, terwijl de 'heer Voorst van Beest hem aantoont, dat dat bedrag zal zijn .M per hoofd en dat dat geen bezwaar mag zijn, waar het de som van belastingen, die de leden: der Ned. 'herv. kerk aan den staat moeten betalen, ongeveer 100 millioen, sledhts zeer weinig verhoogt met het op- brengen van 2 millioen voor de keik. Spre ker voect hier nog aan toe. dat het niets an- ders is dan egofsme van de rijke kerkvoog dijen' om- niet mede te werken en: dat zij het christelijke gefood van laastmliefde in dit opzicht met voeten treden. En waar de heer Meijer klaagt over predikantenregeering, wordt door ds. Eilerts de Haan er op ge- wezen dat dat wettelijk is vastgelegd en ware dat niet zoo, er nog veel meer predi kanten in de verschillende colleges zouden zijn, omdat leeken er over 'het algemeen te gen op zien, om zitting in de collCgeB te ne men. Dat evenwel in den Raad van Beheer slechts CCn predikant zitting heeft. Spreker voect hieraan nog toe. naar aanleiding van de discussie, dat over het aleemeen de kerk- voogden niets begrijpen van den levens- standaard van de predikanten. Da. Bronneger Onnekea van Den Holder vraagt, hoe de ringen staan tegenover de vacante gemeenten, waarop ds. Eilerts de Haan antwoordt, dat de ringen na 1921 recht hebben op bet minimumtracfemenit. Nadat de beer De 'Brenk aan kerkvoogden heeft aangeradeni, om, vooral met het oog op haar orgaan, waarin allerlei beschouwin- g-en en wenken voor de regeling der predi kantstractementen zullen voorkomen, lid te worden ran de Vereeniging van Kerkvoog dijen en ds. Bronneges Onnekea den Raad van Beheer dank brachf voor zijn werk, maar vooral ds. Eilerts de Haan voor het vele goeda, dat hij voor NoordJHonand en de kerk in algemeen' heeft gedaan, sluit ds. Eilerts de Haan de vergadering met den wensch, dat el 'f ge&prokene op dezen midL dag overwogen zal worden en eal leiden- tot het fnzidht: dat is de weg: stmmwerking tot hei! van de kerk. EEN HOHENIZOLLERN-PROCES. In een proces, dat vijf uur in beslag nam en vol dramatische momenten was, streed prinses Joachim van Pruisen, echtgenoote van den overleden zoon van dea ex-keizer. Woensdag voor het LandSgericht te Pots dam tegen prins Eitel Friedrich om de too- wijzing van baar eenigen overgebleven zoon, prins Karl Franz Joseph. De „Tel." vertelt hierover: Het huwelijk van prins Joachim was, ge- lijk bekend, zeer ongelukkig. Na den dood van zijn broer nam prins Eitel Friedrich, wiens huwelijk kinderloos was, het kind tot zich en beriep zich crop, dat hern door een in het Huis te Doom geteekenden kabinets- order van den ex-koning de rechten van op- voeder en de voogdij over het kind waren toevertrouwd. Toen prins Eitel Friedrich op het herhaalde verzoek van de moeder weiger- de het kind af te staan, diende de prinses Joachim bij bet landsgerecht eeni eisch tot toewijzing van haar kind en tot erkenning van haar moederrechten in. Het landsgericht besliste ten gunste van de moeder. Prins Eitel Friedrich kwam tegen dit vonnis in hooger beroep, hetgeen door het Kamergerecht behandeld moet worden. Hij hield het kind bij zich. Thans eisehte de prinses voor het landsgerecht een voorloopi- ge beschikking tot onmidetellijlce toewijzing van het kind. Na afloop van het proces deci de het geredit zijn uitspraak mede, welke in- hield, dat prins Eitel Friedrich bij voorloo- pige beschikking gelast wordt, den zoon van prinses Joachim aan deze over te dragen en het in afwachting van een rechtsgddige be- slissing bij deze te laten. Het hertogelijk huis van Anholt, waaruit de prinses voortkomt, heeft het proces thans tot het zijne gemaakt en de prinses alien mogelijiken steun toegezegd. Vermelding verdient, dat prinses Joachim eenige dagen v66r het proces een bezoek aan haar schoonzuster, prinses Eitel Friedrich, heeft gebracht en een beroep op haar men- schelijbe gevoelens heeft gedaan. De prinses verzocht om teruggave van haar zoon, opdat een regeling in der minne tot stand zou kun nen komen. Prinses Eitel Friedrich ver- klaarde echter, dat zij dit moest weigeren. Zij en haar gemaal hadden het kind zoo liefge- kregen als hun eigen en wilden het in geen geval a fstaan. Dp kleine prins bevond zich nog dezer da gen in de woning van Eitel Friedrich. REVOLUTIE TE PARIJS. EEN MOORDAANSLAO IN EEN QS- RECHTSZAAL. iNaar uit Konstamtimopel aan d© Times" wocndit bericht, is daar 9 Oct. Sjah Iszil, die terechtstomd wegens moorti op 2 nationali»* ten1 iri' een hotel te Stambouf, tijdens de tec rechltzitting door een broeder van een der vermioorddn, doodgeschoten. Ook wendfen door dezen- twee der vcrdedigers van beklaagde go> wondi. Elr volgde een algemeene paniek, en' er werden tal van1 schoten1 gewisseld, waarhdj twee politieagenten gekwetst werden. 'De deuren van het gerechtsgebouw werden daarop g-esdotea en alia aanwezigem door da politie gefouillemL Op den vloer werdea 0 hrowtn'ingia gevonden, welke eigenaara uit hua zakken hadden latem glijdan, hetgeen, be- sluit de correspondent!, bewijst, dat het ver bod van de geallieerdb politic, om wapen* te dragen, in Stamlbauil1 naet al te strikt woxdt nagekomen. NIEUW MODEL BANKBILJET VAN /25 De directie van De Nederlandsdie Bank maakt in de „St, Ot" 'bekend, dat zij een nieuw model bankMjet yan 25 in omloop zal brenigen. De voorzijde ran dit biljet vertioont in het midden op een gegraveerden achtergrond den volgenden tekst: DE NEDERLANDSCHE BANK betaalt aan toonder VIJF EN TWINTIG GULDEN. De Secretari* De President. Deze woorden met den achtergrond, in rood gedrukt, zijn omgeven door een in de- zelfde kleur gedrukten gegraveerden rand, in de vier hoeiken waarvan de waarde-aandui- ding 25 voorkomt. In deze rand bevindt zich boven den tekst een medaillonrportret van Prins Willem I van Oranje (Willem den Zwijger), met ter weerszijden de woorden „Ned. Bank" en in de benedenzijde een Hol- iandsch riviergezidit, terwijl in de staandie randen welke het biljet omsluiten, links een zittende Mercurius met staf en rechts em oud-Hollandsdi zeilschip zijn aangebracht. De voorzijde is gedrukt op een uit grijze lijnen samengestelden ondergrond. De keerzijde van het biljet vertoont in het midden een afbeelding van het gebouw van De Nederlandsche Bank te Amsterdam!, wel ke afbeelding, evenals de geheele ondergrondi, grijs is getint. Slechts de plaats, waar de strafbepaling van art. 232 van het Wetboek van Strafredit is afgedrukt in de ondierzijde van den rand, welke de afbeelding omlij'st, is wit gelaten. De bovenkleur van dezen rand is ter linkerzijde lidhtgroen, welke kleur naar rechts in zacht rood overgaat. In de beide zijvakken van den rand is het waardeeijfer 25 aigedrukt, terwijl de woorden „Ned Bank" in het bovenvak zijn aangebracht. Serieletter en nummer zijn aan de •achterzijde van het bil jet driemaal vermdd, t.w. in het bovenvak en onder in de beide zijvakken, terwijl onder het waardeeijfer aan 'beide zijden de dagtee- kening van het biljet onder het woord Am sterdam" is gedrukt. De biljetten zijn geda- teerd van 11 Mei 1921 af. De biljetten worden gedrukt op, aan alle zijden recht afgesneden, papier van ongeveer 17,4 bij 10,1 centimeter, waarin in het mid den als watermerk voorkomt een gevleugelde staf met de letters N en B. Zij; worden ter voorzijde voorzien van den stempel der hand- teekening van den president en den secreta- ris. KDRTTE BERrCHTTEN. Gistcren is te Utrecht een vergadering gehouden van belangstellenden in het plan van mej, Pelsma (het cooperatief samenwo- nen van oude „nieuwe armen") tot stichting van ouderdomstehuizen. >De planaen: voor een studentendorp te Leiden zfljn wegens financieele omstandighe- den opgeschorst. In -Den Haag wordt een congrea ran den' Nlederi1. Federatieven' Bond van perwoaeel in open'baren diensii gehouden. (Bidten verantwoordeli}kheid van de Redac- tie. De opname in deze rabriek bewijst geens- zins; dat de Redaetie er mede instemt). 242 1»21. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Doelcnstraat In do Oude Ambachtsschool. Tel. 645. Geopend op alle werkdagen van dea voorm. 911 uur, boveadlota dog Masadagw avonds van 7—6 uur. Aangeboden: 1 bakker (brood en banket), 1 bloemist, 1 boekdrukker, 1 boerenerbelder, 1 chauffeur, 1 electromonteur, 1 emballeur, 10 grondwerkers, 1 houtdraaler, 1 huiskneoht, 2 vrouwelijke» en 1 m&nnelijke kantoorbediende, 1 kantoorlooper, 1 kelner, 1 koettier, 1 kok, 1 landbouwer, 1 letterzetter (leerling), 1 loop» knecht, 1 machinaabhoutbewerker, 1 machine' bankwerker, 1 maohiBedrijver, 2 maohini»ten« stoker, 1 magazijiibediende, 2 opperlieden, 1 pakhui»kneeht, 6 aigarenmakera, 1 aigarenaor- teerder, 1 stalknocht, 1 steenbikker, X tabakf bewerkor, 5 timmarliedea, 3 tuinlieden, 1 va» rensgezel, 1 Ijzergleter, 1 wandvormer en 35 low se arbeiders. Gevraagd: 1 dlemetbodo, 3 metaelaera, 2 plaatwerkers, 3 timmerlieden, 3 werkstora en 2 losse arbeiders. Do Dlrecteur, G. DEKKER. Alkmaar, 15 October 1921. Frankrljk heet op het oogenblik het kad, waar het mlnst van alle landen ter wereld ean revolutie gedacht wordt. Hetgeen in tusschen niet belet, dat, zooal niet in Frankrijk zelf, dan toch la de Franscha hoofdstad, een revorutie Is uitgebroken nJ. een revolutie in de vrouwenwereld. En de ge» schiedenis heeft geleerd, dat revoluties, waar< aan vrouwen meedoea de ergste, de gruwelijk< ste zijn! Wat is de kwestie? De Parijsche mi dinettes weigeren het ge» zag te erkennen. Het gezag van da mode. Gelukkig, eindelijk eens moedig gebaar van een categoric vrouwen, die maar niet slaafe zich dadelijk weer onderwerpt aan een nieuwe dracht, omdat deze nu eenmaal willekeurig tot „Mode" is gedecreteerd, en bekleed met een nivelleerende dictatuur, waarbij die van het proletariaat als kinderspel in het niet verzinkt. Mimi Pinson dan weigert resoluut den Ian« gen rok te accepteeren en houdt zich aan den „trotteur": „tot duarver hebben wij altijd do groote dames nageaapt", zoo verzekerde plechi< tig Mimi aan een redacteur van de „Figaro", die haar onder het genet van een caf6«ereaae interviewde: „Wij hebben dowweg alle wo des nagevolgd. Dat is tkans uit. Wij hebben den korten rok ieerca waardeeren in alle op« zichten, en wij laten hem ons niet meer ont« nemen. De mannequins hebben er k eontre» coeur aan moeten gelooven; dat te dienet Maar wij, trottiBe, wij houden ons mm den t rotten r". En Mimi toonde hear rohje, borl tot mm de knieen „als protest", verklaarde zij. „Die lange rok is goed voor vrouwen met sleohtge> vormde beenen en enkels maar overigens waarop Mimi het denkbeeld opperdo vaa een volksstemming wel te verstaaa onder lent munlijk deel der bevolking om langs dezen meer en meer gebruikelijken weg den strijd te beslechten tusschen de twee rokken, welke, met deze revolutie der ml dinettes ingeluid, anders dezen winter de geheele vrouweawm reld in rep en roer zal brenge.n. Geachte Redactio, Vergun mij een enkel woord te mogea eeg» gen als antwoord op het stukjo vaa dea heer Jan Brauneck. Deze heer wenscht nu weer geen overdekte hallen omreden dat de kooplieden overloopea ■<'an tevredenheid met de hun toegewezeo standplaats. Geen wonder! Zij hebben zich het beste deel der sted ver» overd, tot den reuzenprjjs von 25 eeat per plaats. Maar beste heer, dat u daarmedo aoo te> vreden bent, ueem ik gaarne aan. maar da vraag is: is dat nu wel' billijk? Want die gemakkelijk achter do toonbank zittende winkelier heeft andere offers moeten brengen om op die zelfde plaats zich een stand te veroveren! Volgens mijn meening is het de taak der overheid in deze zaak eens wat betera verhou* ding te brengen, door u meer to latea bijdri« gen aan de gemeentekas, of u een plaats aaa te wijzen op den Achterweg of Molenbuurt. Op uw hetze makende praatjes tegen de winkeliers over hun winstmarge vaa voor of tijdens de markt, antwoord ik niet. Dat u telkens den omzet dor marktkoopllo« den verkleint, is natuurlijk uw handige koojn manstruc. Dankend voor de verleaade plaatsruiaato teeken ik, HeegaeWtead, 8. A. S.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 11