GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevtagen aan het Bureau; van. Politie, in de Langestraat, alhier, alleen op werkda- gen tusschen 9 en 1 uur. (Zilch te vervoegen bij den Wachtcomm-andant). Twee kragen, een damestaschje met £n- houd (haar enz.), 3 zilverbennen, een vulpen, 4 portemonnaies met en wonder inhoud, een hondenhalsband, eep reticule met inhoud, drie rozenkransen, een mes, twee broches, cen kat, een bezem, een teekenpasser, een sol- deerbout, en knop van een invaiidewagentje, een voetkussen, een insigne, een ring, een ija- muts en een breikoker. Alkmaar, 18 October 1921. De Commissaris van Politie, W. Th. VAN GRIETHUIJSEN Een1 groep Holtan/dsche journ/alisten overhandigde Zaterdagniiddag een kuinst- voorwerp aan maarachalk Foch in zajn wo- ning te Pariis. De Nobelprija voor de geneeskunde zal dift j'aar niet worde® uifgereikt; men zal hem beware®. Doox; een brand! op een scheepswerf te Charleston (Zuid Carolina) la een echade van 375.000 dollar aangcrich't. In een mo-eras aablji Freiburg is een Wj- na 2 M!. breed) gewei van een voorhistorisch hert gevonden. Volgens berlchten uit ToMta is het bols- jewistisch offens'ef tegen de reputolieik van het Verre Oosten begonnen. De bolajewiki helbbein Nlkosk geMoktoerd1. H3e!t leger van1 ge- neraal Maitoelof is teruggesliagen. Dezer dlaige® omtvinig het hoofdposrtian- toor te Parijs een brief, dte op 30 'September j.l. te Mostou was gepost en waarop 2000 roetoel1 aan postzegels was geplakt. De Mexikaansche rebellenleider kapdtein Castillo heeSt met vijftig gewapende mannen tusschen Vera Cruz en Puebla een trein aan- gehouidten en de reMgera berootd. Te 'Hamilton' (Ontario) is een arbedder in een der silo's aldaar bedolven ooder neer- Stortertd graan. Eerat ma negen da-gen sliaag- de men er in hettn te bevrijdeni. iHSji Decide nog. Ejchit AmerikaanschJ Het offideele communique van den Spaanschen generaali Berenguer in Marokko meUdlt, dat na de verovering van Zelloean de operate gesfcaakt zijn om de dtoodto te be- graven. Werklooze ex-sokJaten- in Engelandl heb- ben er ids nieuws op gevonden, cm aan den tost te komen. Zi} trddton het land1 op en poet- sen dlan het zalverweric voor de hxusvrouwen op.itegen geringe beloonlng. - Op wapenstilstand zal1 te Bergen' (Bel- een geaenkfeeken worden1 onthuld voor vijfde Elngelache -Panders-regiment, dat deel genome® heeft aan den dag van Bergen op 23 Augustus 1914 en toe® zoo goed als vemietigd werd1. Het Sovjet-commissailiaat voor onder- wijszaken heeft een decreet uitgevaardigd, volgens hetwellk aille Joodscbe scholen in Rus- land' moeten worden geslotan. Begiinnen de jodenvervolgingen nu opnieuw? De typografenstaking te Hamburg is ge- eindigd. De Bul'gaarsdie communistische partij heeft op rekenlng der Russische Unie van oooperatieve vereeuigimgen 1200 wagons graan aangekoch't. De Zwi'tscrsche regeerlng heeft aan ex- keizer Karl toestemming gegeven, tot het ein- de dezer maand in Zwitserland te bltijven. De ziekte van Ludwi-g, dfen vroegeren koning van Beieren, die op Hongaarsdh ge bied vertoeft, is aanzienlijk verergerd. Zijn lijfarts uit Mundhen en zijn bloedverwanten zijn bij' hem ontboden. Aan de universiteit te Bordeaux is een speciale leergang ingesteld voor d'raadlooze telegrafie. In het department Correze (midden Frankrijk) dragen de banctnenboomen op het oogenbli'k rijk. Men denkt in die streken te gen Kerstmis rijpe bananen te kunnen eten. Uit WolhyniS wordt bericht, dat tenge- volge van de groote droogte en het gebrek aan voedsel 70 pCt. van de paarden van het leger van den Russischen bevel'hebber Boed- jenny zijn omgetomen. Reuter meldt uit Bombay d.d. 16 Octo ber, dat volgens berichten uit Malabar in de naaste toetoinst een groot offensief tegen de tegen bet EngelsChe gezag opstandige Mo- plahs zal worden begonnen. Na omzwervingen van meer dan twee maanden zijn eenige duizenden uitgehongerde Tartaren uit het Wolga-gebied te Gdofi aan de N. W, kust van Peipus-meer aangeko- rnen. Zij' zullen naar de Esthlandsche grens- gebleden gezonden worden Van de stakingsbeweging aan de haven te Antwerpen was gistervoormiddag niet veel meer te merken. De staking der zeelieden is ook vol komen mislukt. Wegens een volgens het uitgeversbond te Berlijn ongemotiveerde staking bij- de firma Mosse, waarom de andere uitgevers zich met de getroffen firma solidair verklaarden, ver- sciiijnen thans geen kranten in Berlijn. —In de ziekte van den op zijn Hongaarsch landgoed vertoevenden gewezen koning van Beieren, I .udwig, is een ernstige wending ge- komen. Zijn lijfarts en bloedverwanten zijn ontboden. (ipineiigf! Nieuws toen hij, steeds meer in het tiauw werd ge- br acht bij het verhoor, bekenld. Hij is. miH- tair, dienstweigeraar. ,Na don moord kwam hij weer naar Asseni en weilgerde dezer da gen' inspeotie te maken. Wegens dienBtwedge- ring zii hij nu in arrest in de kazerne te Assen. Omtrent de arrestatie van S. wordt nog medegedeeld, dat dezer dagen was gearxes- teerd een cafehouder uit Drouwienerveen, een oom van S. Een inwoner van Buinerveen, die de uitgeloofdle 500 voor voldoemde aan- wijzing voor het vinden der dadiers wilde verdienen, heeft Smalbil bekend gemaakt om- dat Mji niet wilde, dat de nog steeds zich in arrest bevindende cafehouder voor den dader werd aangezien. MOORD T,E RUMiPHE N-B'RUNiSSUM Te Rumpen-Brunssum heeft Zondagavond een moord plaats gehad. E. uit Os stond te gen den rnuur der woinng van M. gieleund, hetgeen een ziekeren B. diet erg aanstond. B. kwam driftig op E. aangeloopen', greep hern bij zijn kraag /en; smakte hem midden op straat neer. M. Herinx die met het geheele geval niels te maken' had, wilde E. ophelpen, er op wijzende, dat B. niet mooi gehanaeld had. B. ontstak daaxover in woede, nam een dolk en stak deze onverhoeds H. in het hart. H. zak'te »ineen en was binnen eenige m'inuten een lijk. De verslagene is 23 jaar oud en een zeer oppassend jongelihg. HET MBLKCONFLICT IN LEIDEiN OPOEHBVEN. iSdnds 1 October ging het tusschen de melkveehouders an den omtrek van Leidlen en 'de Leidsche melkhandelaren hard tegen hard. De laatete hadden do voorwaarden van de georganiseerde veehoudera, om ge- durende 1 October 1921 tot 31 Maart 1922 18 cent per Liter te betaleni, niet willen aan- vaarden'. Zij boden 17 cent voor dlen. tijd van £6n maand om dan nader te onderhandelen. Sinds dien veraten verscheidene vedhoudens de melk zelf uit voor 18 cent per liter. Met ingang van Zondag is nu bij contract gedurende vijf maanden de prijs op' 17H cent bepaald, franco bij de slijters aan huis te leveren. Over de maand' Maart wanneer de melk meestal zeer ruilmtis, zal nader wor den onderhandield. De melkslijters leveren de melk aan hunne klanten tegen' 23 cent per liter. OP TIJD O'NTDE'KT. Zaterdagavond bemerkte .een spoorwegar- beider dat bij het station Oudeschert een rail gebxoken was. Omdat een trein in aan- tocht was, nam hij direct voorzorgsmaatre- gelen. Wel kwam er /treinvertraging, maar ongelukken bleven uit. HET 20.000ste VERZOEK. Bij de Huurcommissie te Arnhem, die se- dert 25 October 1917 bestaat, ,is hat twin- tigduizendste verzoek om huurverhoOging ingekom'en. ONIBRlAMDBAAR RIET. Te Sdhellu'inen is overleden de heer H. Dubbeldam, uitvinder van hat onbrandbaar riet. DE FIMANCrEEiLE TOE'STAND VAN EMiME'N. Een der aannemers van sdhoolgebouwen in de gemeente Eirunen heeft ter zake van vordaringen over 1920 een aanvrage inge- diend om deze gemeente in staat van faillis- sement te verklaren. Ten einde onjudste ge- volgtrekkingen te voorkomen, kan evenwel worden gemeld, dlat het feit niet tot onge- rustheid behoeft te leiden bij hen, die een vordering op deze gemeente hebSen. De zaak in Ikwestie betreft den bouw van een' school, waaromtrent de stukken te 's-Gravenihage eerst waxen goedgekeurd en toezegging tot subsidie was gegeven zoodat tot aanbeste- ding en uitvoering werd1 overgegaan, terwijl later bericht kwam, dat de betrokken post voor het dienistjaar 19,20 was uitgeput en niet tot bouwen moest worden overgegaan. 'Door een' momenteel tekort aan kasgeld kan de gemeente het betreffende bedrag niet op tij'd ui'tkeeren, doch de wethouder van financien acht overigens den- toestand der geldmiddelen van de gemeente voor de naas te toekomst van dien aard, dat die geen aan- leiding tot ongerusfheiti behoeft te geven. UIT HET MIJNBE'DRIJF. In de gister te Heerlen geihouden vergade- ring van de contact-commissie in het mijnbe- drijf zijn de nieuwe arbeidsovereenkomst, in- gaande 1 November, en de loonregeling n.a- mens de vakbonden geteekend. REDE MR. TROELSTRA. Voor de Amst. Stud. Ver. voor Sociale le- zingen en- studie sprak gistervaond mr. P. J. Troelstra over het onderwerp: „De rede van prof. Bolland?" wiens beschouwin- gen1 hij meende te moeten besthouwen als den ondergrond vormende van meeningen, die in deze dagen in bepaalde kringen beer- schen. Hij noemde dergelijke redevoeringen misdadig. DE MiAANSVERDUI'STERIMG. Men meldt uit Leiden: Omtrent de maansverduistering, zooals deze door de Leidsche Sterreniwadht Zondag avond is waargenomen, deelt men medte, dat het weer voor de waarnaming buitengewoon gunstig was. Het eigenlijke begin was te 8.21 A.T. toen de maan in de halfschaduw trad. Dit was niet opvallend. Geleidelijk be- het licht gekomen, dat veel overeenkomst heeft met een hunnebed. Nu het veen er om- heen is verwijderd, is een groote deksteen geheel bloot gelegd en twee zware draagstee- nen voor een gedeelte. Het overige gedeelte daarvan bevindf zich in den zandbodem Waarschijnlijk tengevolge van eeji sterke na- tuurkracht hebben de draagsteenen een schuinen stand naar het Westen en zal de deksteen er afgeschoven zijn. In den zand- grond zijn de bovenzijden' van nog een aan- tal zware steenen waar te nemen. Opmerking verdient het4 dat deksteen en draagsteenen minder verweerd zijn en meer Jan tig" dan die van de bekende hunnebedden. Te hopen is het, dat de eigenares de N. V. Yeonderij en i urfstrooiselfabriek „Klazienaveen" voorheen W. A. Scholten te Oroningen, maatregelen zal nemen, dat dit monument verder ongerept bewaard zal blijven, daar het zeer waar- schijniijk is, dat het sedert de oprichting niet door nienschen is geschonden. In de laatete jaren hebben enkele hunne bedden tengevolge van zoogenaamde restau- ratie en wetenschappelijke ontgraving veel van hun indrukwekkendheid en oorspronke- lijkheid verloren. Een hunnebed bij Drouweu, TWEEDE KAMER-VACATU'RES V De heer Treub heeft thans gevolg gegeven Son de maan aan de noordoostel. kant grau- wer te worden. "De intrede iu de kernschaduw j was te 9.34 A.T. Spoedig zag men dat de maan niet meer rond leek. In het noord- oosten was er een hap uit, welke zich steeds uitbreidde. Het verduisterde gedeelte van de maan main omstreeks 9.41 de®' koperkleur aan toch bleven ook bierop de lichte en don- kere ptekken te ondersdheiden voor wie goede oogen had. Te 11.55 min. ten tijde van het maximum der verduistering was 04/ l'OOO van de maansmiddeltijn verduisterd. Voor het bloote oog leek d!it veel minder, omdat men het verlichte sikkeltje dan breeder zag dan het ,in werkelijkheid was. Te 12.54 trad de maan uit de kernschaduw en te 2.'06 's nachts uit de halfschaduw. De assistant, de heer W. H. van den Bos heeft van de ver duistering vijf mooie foto's genoinen. FEN MONUMENT ONDER HET VFEN De beer G L Landeweer Jz te Assen scbrijft in de ,.N. Rott. Crt.": In Augustus is te Klazienaveen-Zuid, gem Fmmen. in de nabijheid van de tramhalte Dordtscheweg, een steenen gedenkteeken aan aan zijn voornemen om af te treden als lid van de Tweede Kamer. EEN JACHTOPZIE'NE'R VE'RMQORD. Gisternacht is de jachtopziiener R. Eissing te Borgen, vader van een groot gezi®, door stroopers doodgeschoten. Met bebulp van een' politiehond uit Haren is die dader opgcspoord. Hij is een. sohaap- herder uit Schoonloo. H'ET PERSOQNORES TE HONO- LOE'LOE. Het Bestuur van de Vereeniging van Hoofd- redacteuren heeft aan het Wereldperscon- gres te Honoloeloe cent telegram gezonden, waarin het zijn goede wenschen uitspreekt vcor hot werk van het Congres ten bate van de verbroedering tusischen de volken. Aan de uitnoodiging, door het Congresbe- stur aan den voorzitter van de Vereeniging nericht, om op het Gongres een rede te hou- den, kon deze geen gevolg geven. ,DE MOORD TE BUINERVEEN. Volgens de „Asser Ct." heeft E. Smalbil, gemeente Borger, dat zich op het hooge hei- develd zoo schitterend belijnd tegen de iucht afteekende, te tot een ineengestorten' steen- hoop geworden, tot verdriet zelfs van de om- wonende eenvoudige menschea. Een hunne bed bij Havelte te m een kil aandoend mo dern gedenkteeken veranderd. Een en ander heeft veel geld gekost, terwijl het practtech nut, dat het heeft opgeleverd, op verre na met opweegt tegen het onherstelbaar verlics, dat er mijas inziens door te gelede®.. Op het Vile voor-historisch oudheidkundig congres, in 1876 gehouden te Budapest, vond de nersteliing van het hunnebed te Roldie, op net congres in 1874 te Stockholm, medege deeld door den heer mr. L. Oldenhuis Grata- ma, correspondeerend lid te Assen, sterke af- keuring. De heer August W. Franks, conservator der aationale oudheden en van de ethnogra- phische verzamelingen in het Britsch Mu seum te Londen, uitte aldaar den wensch, dat de Hollandsche aixheologen, die zooveel ge- daan hebben voor de bewaring der hunne bedden, zich niet meer bezighouden met het herstellen, hetwelic in waarheid niets anders is dan ze tc vernielen In een verslag over de hunnebedden in. Di en the, na een bezoek in den zomer van 1878 van een commissie, bestaande uit de heeren W. C. Lukis en Sir Henry Diyden, Baronet, uitgebracht op een verzoek van een vereeniging van oudheidkundigen te Londen, oader voorzitterschap van graaf Carnarvon, wordit vooraD sterk afgckeurd het restaureeren der hunnebedden, zooals er o. a. te Rolde door den heer Gregory een en te Fmnim door den burgemeester Tonckens een is ge- restaureerd. De voorzitter van de vereeniging, aldus le- zen wij in dat stuk, stelt het instellen van een onderzoek voor, juist omdat hij had verno- men, dat men in Drenthe die monumenten wilde restaureeren. Zijn bezorgd verlangen was, dat het grootste getal in kaart en beeld zou worden gebracht, voordat de ongelukki- ge beweging tot restauratte verder ging, DE DEPUTATEN EiN VERlKl'ESBAAR- HEID VAN DE VROu'W. 'D'e 'Rotterdamer meldt, dat' de deputaten- vergadering van de antirev. partij den ge- heelen middag gesproken heeft over de reso- lutie van het Gentraal Comite inzake de candldaatetelling van vrouwen voor Staten eni raden. Als bekenid heeft op verzoek van de Deputatenvergadering van 13 April 1920 een commissie, saxnemgesteld uit de heeren A. \V. F. Idenburg, dr. H. Bouwxnan, mr. P. E. Briet en/ ds. M. Jongebreur, een rap port opgesteld over het pasief vrouwenkies- recht, waarvan de conclusie luidt: Op grond' van het vorenstaande is de com missie van oordeel, dat God der vrouw in het algemeen een andere taak heeft aangewe- zen dan haar d'oor toepassing van het poli- tieke pasieve kiesreoht zou woiden' toege- bracht; dat derhalve de antirevolutionnaire partij zich heeft te onthouden van het candidaat- stellen van vrouwen-; dat op dezen regel alleen uifezondiering toelaatbaar is, als onder de leiding des Hee ren Het voor de anti-revo'lutionnaire partij duidelijk geworden is, dat dit door God is gewild; dat dit thans niet het geval is; dat wij/ziging van de tweede alinea van art. 54 der Gemeentewet als op pag. 25 hierbbve® bedoeld. moeft worden bevorderd1. H'et Gen'traal Comity stelde aan de Depu tatenvergadering de volgende resolutie voor: „De Anti-revolutionnaire Partij. enz. kennis genomen hebbende van net rapport der commissie, ingesteid in de 'Deputatenver- gaderiag van 13 April 1920; betuigt de commissie haren- dank voor den door haar verrichten -arbeid; en spreekt als haar gevoelen uit: ten eenste, dat bij verkiezingen voor Staten en ra-den door de bij, het Centraal Comite aangesloten kiesvereenigingen1 geen vrouwen candidaat behooren- te worden gesteld, zoo- lang de antirevolutionnaire pardj niet in haar wettige vergadering van een tegenover- gesteld gevoelen blijk geeft; ten' tweede, dat wijziging van de tweede alinea van artikei 54 der Gemeentewet, zoo als door de commissie uiteengezet, behoort te worden bevorderd." Bij het einde der besprekingen' stelde de voorzitter voor, dat al de amende/men,ten, welke waren ingediend, zouden worden in- getrokken. Het kostte eenige moeite om dit te bewerkstdligen', maar het" is geschied en daarna werd met groote meerderheid van stemmen die resolutie van 'het Centraal Co mite aangenomen. VOORAL ZORGEiN ER BIJ TE ZIJN. Wij lezen in de Dordrechteche courant: Tot de steeds weerkeerende moeilijkheid in het vak des dagbladschrijvers behoort, ja, 't ligt nu eentmaal in dat woord' dagblad; opge- sloten, de zorg om actueel te zijn. Dat leidt soms tot te vlug gepende oordeelen en be- schouwingen. Een typisch voorbeeld vonden we daarvan 'Donderdagavond in het Han- delsblad. Evenals ons Wad had dat Amster- damsche orgaan het communique vermefd over den motorwedstrijd Amsterdam Utrecht; men herinnert zich een uithoudings- rit op dit 80 K.M. groote traject van 2730 INGEZONDEN MEDEDEELENGEN. U ziilt verwonderd aijn over de snelle verliohting bij hoest en heeschheid, wan neer U gebruikt PASTILLES October met een maximum gemiddelde snel- heid van 30 K.M. Toen „Auto-Leven" den recoid-rit Parijs Den Haag uitschreef, zijn wij een der eer- sten- geweest, die wezen op dat dollemans- weilk, waardoor artikei 14 der Motor- en Rijwielwet geschonden werd. Het Handels- blad 'bevatte van die record-ritten nogal geestdriftige (geestdrift is betrekkelijk) ver- slagen, maar 'het dacht er niet aan op tijd een waarschuwende stem te doen hooren. Dat deden anderen en met succes. Wie weet, of het laatste geen -aansporing is geweest voor het Handelsblad, om, nu er een nieuw soort wedstrijd, weer door een motortijd- schrift, thans „Motorwereld", wordt uitge- schreven1, vooral vlug er bij te zijn met de critiek. In de Donderdagavond-editie vinden we dit protest: „Wij hopen, dat de Kon. Ned. Motorwiel- rijdersvereeniging haar goedikeuriaig aan het wedstrijdreglemenit van dezen' motorwedstrijd zal onthouden. Wij1 hopen dit, omdat 'het toch al te gek is om gedurende vier dagen' in deze maand' een traject als Amsterdam Utredit, een smallen veel beganen weg, on- veilig te gaan maken door een, a an tal moto- ren,. Als de wedstrijd doorgaat, zullen' er ongetwijfeld velen' zijn, die inschrijven en ve- len, diie het gedurende al die dagen volhou- den den 80 K.M. langen weg met een, ge-/' middelde uursnelheid van 30 K.M. per uur te rijden. 30 K.M. per uur. Zoo op het eerste gazicht lijkt dit weinig, lijkt dit langzaam, maar het is een gemid delde en om dit gemididelde te kunnen halen, gezi en het groote aantal dorpen, waar de weg doorloopt, zal op rechte stukken en op die gedeelten van den weg, die bui'teo de kom der gemeenten liggen, moeten worden gereden met een snelheid zeker van 60 K.M., zoo niet meer, per uur. Het lijkt ons dwaas en zeker niet bevorderlijk voor de pro paganda voor het motorrijwiel, dat deze wed strijd op een dergelijk traject zal worden uit- geschreven-. Weshalve wij ons ernstig kanten tegen de zen motor-onzin, enkel en alleen ter wille der reclame in de wereld gebracht. Het is moge- lijk, dat een dergelijke rit zonder ongelukken verlooptmaar de kans op ongevallen is groot. En die kans moeten' wij niet loopen. Ftet lijkt ens toe, dat de autoritei-ten goed zul len doen dezen rit op dit traject eenvoudig te verbieden." Het is vermakelijk De uitschrijivers van dezen rit hebben geen enkele autoriteit toestemming te vragen. Wie zou er dan moeten weigeren Niemand 'kan een motorrijdter verbieden om 3 dagen lang of langer van Utrecht naar Amsterdam te rijden vice-versa met een gemiddelde snelheid van 30 K.M. per uur. De wet toch verbiedt slechts „op een weg een snelheidswedstrijd met mofcorrijituigen of rijwielen te houden of daaraan deel te ne men." Dat artikei 14 der Motor- en Rijwiel wet is iiier niet van toepassing, wel bp een re cord-fit ParijsDen Haag, waarbij het ging om zoo'n tort m-ogelijken tijd te maken en dus zoo hard mogelijk te rijden. Overigens is het Handelsblad" jammer ge- noeg weer niet actueel. Er.zijn tiental-len van betrouwbaarheidsritten in ons land gereden, waarbij het gemiddelde 32, 36, soms 40 K.M. (dit laatste gelukkig tegenwoordig niet meer) bed'roeg, zonder dat het genoemde blad pro- testeerae of er zelfs maar aan dacht te pro- testeeren en toch werden die ritten gehouden over trajecten, waarop het rijden van gemid- delde snelheid van bijv. 34 K.M. per uur heel wat meer vereischt en ook meer de veiligheid bedreigt dan op den weg Amsterdam- Utrecht, we noamen bijv. het stuk Amsterdam Haarlem In de zucht, om ook eens wat op dit gebied te vertellen te hebben', overdrijft het Han delsblad bovendien. Om een gemiddelde van 30 K.M. te halen op den weg Amsterdam1 Utrecht is het volstrekt niet noodig button de bebouwde tommen 60 K-M., zoo niet meer, te rijden. We kennen he/t reglement niet, het Handelsblad ook riiet, want dit blad baseende zich op het communique, d'ocli het is zeer wel mogelijk, dat in het reglement behooriijk ge- waakt wordt tegen jaklceren, dat bijvoorbeeld kan ontstaan om verloren tijd wegens repara- ties in te halen. Uit ervaring en tevens omdat 'we dien weg meermdlen reden kunnen we met de hand' op het hart verklaren, dat een ge middelde van 30 K.M. niemand hinderen zal, vrijheid van het verkeer niet zal belem-meren of de veiligheid in gevaar brengen. Ook niet als er 40, zegge veertig deelnemers, die al dien tijd uit hun zaken of werkzadmheden kunnen en over uithoudingsverniogen be- schikken, op dit traject bezig zijn. 1NBRAAK TE HEERENVEEN. Zaterdagnacht te half drie werd de bejaar- de huishoudster van den 74-jarigen rentenier H. Ruiter te Heerenveen gewekt door 'het rin- kelen van een glasruit in de serre. Zij wekte den heer R., die voor het raam van zijn slaapkamer een jongen man ontdekte, die met een ijzeren staaf, de groote ruit insloeg. De huishoudster was inmiddels naar vo-ren gevluCht, o-m hulp te halen, De heer R. volgde zijn huishoudster, de in- breker Mom door het gebroken raam en zette de twee oudjes na. Met den staaf gaf hij bei- den slagen op het hoofdde huishoudster riep om hulp, terwijl de krasse grijsaard de® ke- rel aanpakte. Er ontstond tussdhen hen een strijd op leven en dood en ofschoon het bloed hem in de oogen liep hield de heer R. den to re! vast, wist hem zelfs de 6taaf afhandig te maken. wist de tnore- tte snel in de Toen er hulp kwam ker zich los te rukken en vluc'l richting van het dorp Knijpe. Het Week dat de heer Ruiter verscheidene daepe hoofdwonden opgeloopen en veel bloed verloren had. Direct werden justitie en politie met de zaak in kennis gesteld. Het Week dat de staaf weg- genomen was van achter een nabijgelegen smederij, Te ongeveer 11 uur werd met den politie hond begonnen, wat geen directe resultaten opleverde. Wel kreeg het dier spoor van de smederij naar R.'s woning. HOLLENDE PAARDEN. ■Gisteren zijn te Hilversum in de Naarder- straat twee paarden voor een wagen met stee nen op hoi gestagen. De voorman viel er af, maar werd niet ernstig verwond en vervoerc naar Losdrecht, zijn woonptaats. Zekere Van Straaten wilde de paarden grijpen maar werd meegesleurd totdat de dieren met den wagen tegen den muur sloegen van het huis van S. op den Diepenweg. Daardoor werd in dien muur een diep gat gestagen. De toe- stand van Van Straaten is zorgelijk. I'NSIULAIHE ,11IYPOTHEE.KBAN1K TE ZIERIKZ'EE. B'ij d'e dezer dagen, uitsluitend door aan- deelh'ouders, opcngestelde inschrijving op 100 aandeelen Insiilaire Hypotheekbank te Zie- rikzee tot den koers van 150 pCt. (zonder -a-an- cleel- in- de wijnst over 1921) is dermate inge- sxhreven, dat op de groote inschrijvingen eene aanmerkeliijke reductie moet plaats hebben. ONGER'USTHEID ONDER DE ARBEIDERS Aan de Limb, mijnen, zoowel Staats- als particuliere, stond Zaterdag aangeplakt, dat met ingang van 1 Nov. a.s. een vernieuwde taonaftrek zou plaats hebben. Verschillend'e vakgroepen worden door dezen maatregel opnieuw getroffen. De mijnwerkers school- den samen en gaven hun afkeuring over deze aankondiging te kennen. Zij beschouwden deze als een inbreuk op d'e aangenomen loonsvoorstellen van 1 October j 1 Gistcrmorgen had eene vergadering der contractcommissie voor het mijnbedrijf plaats, waarin door de verschillende afge- vaardigden der organ isaties op den aange- kondigden maatregel werd gewezen. De col- lectieve overeenkomst en het looncontract worden tevens onderteekend, WATERSPGRT. In de overdekte zweminrichting te Hanno ver werden druk bezochte dames-zwem- en waterpolo-wedstrijden gehouden, waaraan de Anisterdamsche Dames-Zwemclub met eeu 5-tal deelnam en mej. Marie Beisenherz den strijd aanbond met, de Duitsche kampioene mci Grete Rosenberg, op een afstand van 100 M Zij zwom de baan in 1 min. 28 sec. en kwam als tweede aan De tijd van haar concurrente was 1 min. 262/r, sec. De baan had drie keerpunten, zoodat het verschil niet zoo groot is. De waterpolo-wedstrijd werd door de Amsterdamsche Dames-Z.wemclub met 53 gewonnen. DE HY'GIeNISCHE TOE'STAND TE VOLENDAM. Men' schrijft uit Volendam aan de Telegr. Dezen zomer is hier onder de eenden en kippen sterfte uitgebroken., die bij onderzoek door de Rij ksseruminrichting to Rotterdam aan de gevreesde vogelcholera-bacil Week -te wijten te zijn. Jammer genoeg heeft men niet direct den ernst van deze ziekte begrepen en ten gevolge daarvan heeft de besmetting steeds verder om zich heen /gegrepen, zoodat du'izeriden kippen' -en -eenden gestorven zijn en Volendam thans met een ernstige ramp be- dreigd wordt, die voor vele inwon-ers een economischen .ondergan'g zou beteekenien. iBij sommige eigenaars stierven- in tor-ten tijd l'OO dieren, een waarde van 5-8 per stuk vertegenwoordigende en vaak hun tieele bezit uitmaikende Er zijn .thans nog on geveer 80.000 vogels, die met ziekte en dood bedreigd worden. Op sonmii'ge erven ziet men 's morgens mand'envol d-oode eenden verza- melen .en begraven of in zee werpen, waar de nieeuwen ze dan oppeuzelen. V-ele inwo- ners zijn door de ziekte zo6 getroffen dat zij d-e kosten van een veearts niet kivhren beta- len. Ten sloite hebben verleden week enkele afgevaardigden der eendenihouders zich tot den Minister van Landbouw gewerad. On- middellijk werd daarna de hulp der Rijks- serum-inrichting ingeroepen en werd dr. to Hennepe verzocht de bes'trijding op zich t-e nemen. Met de hulp van 3 assistenten zal nu getracht worden door seruminspuiting de zieke dieren to genezen, zoodoende de ziekte tot staan te brengen en daarna de 8O.0O0 vogels door en/ting met vaccin voor de ziekte te vrijwaren. Dr. te Hennepe heef-t onmiddellijk na over- leg met ,h'et bestuur der Plu'imveeveteeniiging alle betanghebbend'en- te zamen op de hoogte gebracht van wat er -gedaan moest worden-, vooral ook op hygiSnisch ge bied. Tevens wees hij ,er op dat hem den toe- stand aliergevaarlij-ks-t leek en bestrijding zeer moeilijk. Wat toch is het geval? De eenden bevinden zich in hokken- welke gedeel- f-elijik ip het land staan, ged-eeltelijk den een den gekegsnhei-d geven in de slooten te spar- telen en te drinken. De hokken; zijn door nlanken en gaas te land -en te wafer gesdhei- den. Elk hok bevat ongeveer 50 stuks. In de slooten sehu'ilt het groote gevaar! Wat hier in dit dorp onder den rook van Amsterdam -op hygienisch gebied ver-toond wordt. grenst aan net ongelooflijke. Dte slooten worden ge bruikt a-ls veiikeerswegen, maar tevens zijn de dorpshuizen er tangs gebouwd ,en wordt het water voor allerlei huishoiidelijke bezig- heden' gebruikt. Hierdoor wordt allerlei besmetting in de hand gewerkt en wordt Jbestrijding bijn-a 'hopeloos. De stank in het dorp is bijtna niet te beschrijven. vooral avonds als d'e brei begint uit te dampen. De deskundigen zijn thans-'bezig te redden wat er nof te redden is doch /ynr&vr -r'^h h'i-er voordoende omstandi.gheden lijkt die strijd hopeloos. INHOl JDSOPG AVE ALGEMEEN 7UTVELBLAD. Dr Koenen, assistent aan de Universi-teits- kinderkliniek te Leiden behand-elt in No 41 van ..het Algemeen1 Zuivel'blad",dc beteeke nis der vitaminen voor de zuivel-industrie". Hij bespreekt de drie bekende soorten vitami nen en stelt de beteekenis van de melk. zui- vel- en melkproducten a-ls leveranciers er

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2