DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. fth M9. Qo&ftord Me en tarm&gsfce Jaargamg. 1921 MAANDAG Buitenlaiid 24 OCTOBER Nienws Eft buibbw HestflDK^R t felftttn Dextf Courani word* ELKEN AVOND, hchalve op Zou- en Feesfdagen, nitgegeven. Abonnementspr^s bij TeontUbeiaTtng pet 3 nuanden voot Alkmaar 2.—, banco doot bet geheele Rijk 2J50. Alzonderliike en btwijsnnmmers 5 cents. Telefoonnummer 3. Pr$s det gewone AdveztentiEn. Per regel 0.23, bR groote contracten rabai. Oioote letters naai plaafarnimte. Brievea franco a as de N.V. Boek- en Handeladrakkerfl vfh. IlERMs. COSTER ZBON, Voordam C 9. DJrootenr: EL KRAK. Telefoonnr. Kedactie 33. Hoofdredaotenr: W. N. ADEMA. BEN STAATSGREEP IN HONOARIJE. Een belangrijke gebeurtenis, die van ver- strekkende gevolgen kan z'iln, heeft zich met be trekking tot Hongarije afgespeeld: de ex- koning is weer ten tooneele verschenen om het gczag weder in handen te nemen. De jonge koning heeft zich niet langer kunnen of wil- len schikken in zijn ballingschap en heeft ten tweede male een staatsgreep gedaan. Of hij daarinee blijvend succes heeft, is ernstig te betwijfelen, daar de kleine entente zich stellig tegeu den terugkecr van een HabSburger op den liongaarschen troon zal verzetten. En de geailieerden zullen zich zeker al evenmin on- betuigd laten. De Zwitsersche Bondsraad it ook al ont- stemd over het piotselinge vertrek van den ex- koning. Het volgende communique werd «r Zaterdag over uitgegeven Koning Karl van Hongarije deelde den Bondsraad mede, dat zijn Hongaarsche aan- hangers, naar hij zegt onder aanvoering der emstigste motieven en een beroep doende op zijn gegeven eerewoord, hem hebben bewogen zich /.onder verwijt met de Koningin naar Hongarije te begeven. De koning en de koningin verlieten Zwit- serland op 20 October, per vliegtuig vertrek- kende uit Dubendorf in het Kanton Zurich naar het Zuiden, in gezdschap van drie an- dere personen. In verband hiermede constateert de Bonds raad opnieuw dat de Koning op 18 Mei te Hertenstein de formeele voorwaarden aan- nam om zich te onthouden van" alle politieke actie en het politick departement op de hoogte te stellen met elk plan van vertrek, ten minste drie dagen tevoren. Naar aanleiding van die bij hem ondemomen etappen liet de koning aan het department van politieke zaken op 6 Octobert 1921 door een speciaal voor dat doel gezonden gemachtigde verzekeren dat hij zich nog altijd zonder voorbehoudl gebonden aohite door de voorwaarden, welk hem te Her tenstein op 18 Mei waren kekendi gemaakt, en die hij had aanvaard. De Bondsraad ziet zich tot zijn diep leed- wezen verplicht te constateeren dat door zijn. handelwijze de koning misbruik maakte van het hem door Zvritserland verleende asijlrecht en tegelijkertijd ziju gegeven woord niet hield." Met betrekking tot het vertrek van het be- wuste vliegtuig uit Dulendorff verneemt het Zw. Tel. Ag. dat Woensdag in de bureaux van de I*uchtvaart- Maatschappij vier retour- biljetten naar Geneve werden genomen. Donderdagmiddag steeg het vliegtuig op, maar met vijf personen. Daar de passagiera gesluierd waren, waa het onmogelijk de ge- zichten te herkennen. Na het vertrek van het vliegtuig ontving de Luchtvaart-Maatschappij, geen bericht meer van het toestel en gaf zij hiervan kennis aan het department van Luchtvaart. In den namiddag van Zaterdag versdheen een vertegenwoordiger van ex-keizer Karl bij den Zwitserschen bondspresident en berichten hem de afreis van den ex keizer en de ex-kei- zerin. Volgena berichten uit Weenen zoudten on- middellijk na het aankomen van keizer Karl in Oedenburg de troepen, welke daar aanwe- zig zijn, in zijn naam zijn beedigd en met Karl "aan de spits naar Boedapest op weg zijn. De commandant van de gendarmerie te Oedenburg nam voorloopig nog een af- wachtende houding aan. Van Oedenburg zou Karl zich al aanstonds op weg hebben begeven naar de hoofdstad, waar zich reeds zou bevinden. de bekende Friedrich. De opmarsch naar Boedapest zou echter niet zonder hindemissen zijn geschied!, daar tusschen Raab en Boedapest de rails werden weggenomen, zoodat de uit Raab ver- trokken trein van den exAoning mocst stop- pen. Een ander bericht meldt, dat Karl we Oedenburg heeft verlaten, maar de in het verdrag van Trianon vastgestelde grens nog niet heeft overschreden. Allerlei geruchten over de houding der Hongaarsche regeering doen de ronde. Het is op het oogenblik niet docnlijk uit te maken welke juist zijn. Naar het B. T- A. meldt, is de regeering op haar hoede voor alle mogelijke gebeurtenis- sen. Volgens art. I van de wet van 1920 mag de ex-koning de souvereiniteit in Hongarije niet uitoefeuen en moet hij het Hongaarsche gebied verlaten. De noodzakelijke maatrege- len dienaangaande zouden recxia van regee- "ringswege zijn genomen. De „Petit Parisim" verneemt uit Berlijn, dat volgens particuliere berichten admiraai Horthy, het staatshoofd, in verband met de aankom.H van den ex-koning ta Oedenburg gevlucht zou zijn. Volgens de Matin zou Horthy zich naar Praag hebben begeven. ken .ander bericht zegt, dat 'Horthy Zater dag reeds uit Boedapest zou zijn gevlucht. De regeering zou oinver zijn geworpen en ver- vangen door een Karlistische regeering, waarvan Rakofsky en Julius Andrassy deel uitmaken. 9a iuaaauU mda. 'Bn m&eang is den toestand meester en vast besloten, de- ze aangelegenheid spoedig tot een emde te brengen, zegt weer een ander bericht. Men zou dan hieruit opmaken, dat de regeering nog niet is afgetrcden. De sodaal-democra- tisehfl arbdders blijven een kalmer houding aannemen. Alle telegrafische, telefonische en spoor- wegverbindingen tusschen Oostenrijk en Hon garije zijn verbroken. In Boedapest zou de ataat van beleg zijn afgekondigd. Volgens 'bericht uit Berlijn moet Karl vast besloten zijn, zijn tegenstanders met geweld tegemoet te treden en de hoofdstad1 desnoods met militair geweld in zijn macht te krijgen. Te Boedapest wordt volgens dat telegram met krootsachtigen ijver aan verdedigingsmaatre- I lndien er geen verandering in hedten- gelen gewerkt.M de aituatie zal komen, kan men tegen morgen de botsing verwaditen. Een nog onbevestigd bericht uit West-Hon- garije meldt, dat aldaar 60.000 man Karlis tische troepen zijn verzameld, die uit Honga- ren, Tirolers, Oostenrijkers, Beieren en Croa- ten zouden bestaan. Volgens dit bericht zou het ook al reeds tot een botsing zijn gekomen. Naai- de Matin" uit Geneve verneemt, heb ben personen uit de omgeving van ex-koning Karl verklaard, dat deze vertrokken is, in de hoop, dat hij nooit zal behoeven terug te keeren. Karl gelooft niet aan een afdoend mi litair optreden der Kleine Entente, en hij meende dat noch Frankrijk, noch Engeland zich zouden verzetten tegen den terugkeer van een vorst, die in den loop van den oorlog dui- delijk den wcnsch te kennen heeft gegeven, zich van Duitschland af te scheiden. Dat Karl zidi hierin wel even vergist, blijkt uit een bericht uit Boedapest, waarin wordt medegedeeld, dat de vertegenwoordi- gers der Entente ieder voor zich stappen bij de regeering hebben gedaan en geprotesteerd tegen den terugkeer van ex-koning Karh In den loop van Zaterd op zich te nemen van de uitvoering van het ultimatum. Vijf maanden voerde het een poli tick, die gedragen werd door da gedachte de positie van het Duitsche rijk ten opzichte van de geailieerden te regelen en met den emsti- gen wil om de bij verdrag op zich genomen verplichtingen tot aan de grenzen van het prestatievermogen na te komen en tot het herstel van Europa bij te dragen. Het vervulde de bovenmate zware fasten welke het Duitsche volk zijn opgdegd en stortte in't bijzonder v66r 31 Augustus het geweldige bedrag in baar geki van het miil- iard goudmarken. De geailieerden erkenden de vervulling der Duitsche verplichtingen, in de eerste plaats de uitvoering der ontwapening, die onder groote moeilijkheden plaats had. Verwacht mocht worden, dat, met het oog op Duitsch!land;s inspanning en zijn ernstig streven om de bij verdrag gestelde verplich tingen trouw te blijven, de bezetting der zou een collectieve protestaota aan de Hongaaiacha regeering worden overhandigd. Ook de Oostenrijkachs regeering neemt reeds hare maatregelen. Naar de Wiener Mit- tag Ztg. meldt kwamea, dadelijk na ont- vangst van het bericht over Karl's aankomst te Oedenburg, de Bondskanselier Sdhober, de minister van binnenlandsche zaken en de mi nister van defensie bij elkaar voor een onder- houd waarin de door de onderneming van den ex-keizer ook voor Oostenrijk zich voor- doende mogelijkheden werden besproken en een reeks van afwerende maatregelen were getroffen. In Weenen is alles rustig. De Duitsche sorialistische bladen vreezen dat de staatsgreep van ex-keizer Karl het con- tra-ievolutionnaire gevaar voor geheel Cen- traal Europa ea vooral voor Duitschland za vergrooten en roepen de Duitsche arbeiders op tot groote waakzaamheid en hulpverlee mng voor de Weensche regeering. I>e te Berlijn vertoevende Oostenrijksche staatskanselier Renner verklaarde in een on- derhoud met vertegenwoordigers van de Vorwarts, dat de groote mogeadheden de schuld dragen van deze nieuwe gebeurtenis. De kuipei'ijen van Fransche en Engelsche kringen gesteund van ltaliaansche zijcjjf, wel ke oedert maanden te Boedapest werden be- dieven, werd door de geailieerden wel be- merkt, maar is door hen niet tegengegaan. Te Praag heeft de nieuwe putsch veel ver- rassing gewekt. Benesj en de president Mas- saryk zijn oinniddellijk uit de provincie naar de hoofdstad teruggekeerd en hebben een ka- binetsraad samengeroepen. De ministerraad achtte den toestand zeer ernstig. De -laatste zin van het regeeringsprogram van Benes. luidde indertijd, dat men op alle eventualitei- ten was voorbereid. Deze zin is tlians actueel geworden. Volgens den tekst van het statuut van de kleine Entente kan dit nieuwe avontuur van den Habsburger aanleiding geven tot een nieuwen oorlog. Re Tsjechoslowakijsche re geering heeft do mobilisat- van twee jaar- klassen gelaat. In de Neue Freie Presse verklaart de Yugo-Slavische zaagel-astigde Svetozar Ra- sic, dat Yugo-Slavie, Tsecho-Slovakije ent Roemenie volgense de ecrtijds gesloten over- eenkomst vast besloten' zijn, het 'herstel der Habsburgers tc verijdelen. Hongarije toont thans zijn waar gelaat en' heeft door de, in den laaisten tijei verlangde ei gehouden conferentien »1 edits tijd will en' winnen1 om den sinds lang voorberdden Putsch nu door >te voereni. Hongarije doet dit in het voile be- zit zijner militaire macht. De Putsch van Carl beduidt den aanvang van emsitige ge- beurtenissen-, die voor den eerstvolgenden' tijd te vreezen zijn. HET KABINET-WIRTH TREEDT AF. De Duitsche Rijksrcgeering heeft in haar zitting van Zaterdag op voorsM van den rijkskanselier, dr. Wirth, besloten, om haar on Is lag aan den rijkspresident aan te bieden. De redenen van dit aftreden worden .in een begeleidend schrijven aan den rij'kspresident medegedeeld. Daarin wordt rrezegd: „Op een moeilijk oogeablik besloot het ts- gecwoosdi#o hehuwt 4o vaosniweoadAliiSdusd Ruhrhavens geheel en al zou worden opgehe- ven en dat ten opzichte van Opper-Silezie een oplossing zou worden gevonden, die zou beantwoorden aan het rechtsgevoel van het Duitsche volk en de Opper-Sileziers, zoowel als aan de toekomstige vreedzame betrek- cingen tusschen de Europeesche naties. In plaats daarvan is een dictaat versche nen, waardoor niet alleen grooto vlakten bloeiende Duitsche steden en verreweg het grootste dleel van alle schatten van dfen bodem aan het Duitsche vaderland zullen worden ontrukt. Het groote deel der aan Polen toege- wezen bcvolking is van Duitschen naam en spreekt de Duitsche taal en zal in weerwil van het zelfbeschikkingsrecht der volken en't duidelijk resnltaat van de volksstemming on der vreemde heerschappiji komen. Nooit zal het Duitsche volk dit verliei, dat het weerioos moet aanzien, verkroppen. Hoewel bet kabinet nog altijd overtuigd is, dat sloclits het oprechte streven de verplich tingen.' in alle opzichten na (tie komen het po litieke en economic-lie herstel van Europa mogelijk maakt, is het zich toch volkomen be- wust dat de grenzen van het Duitsche presta- tie-vermogen door het Opper-Silezische dic taat aanzienlijk zijn ingekrompen en dat aldus voor de politick van hid: Rijk een nieuwe staac van zaken is geschapen. Hierom beslooi bet kabinet af te treden". De interfractioneele commissio vaa den Rijiksdag heeft zich' denzelfdien dag bezig ge houden met de kwestie van de kabinetsvor- ming. Volgens het .Berliner Tageblatt" hd>- ben de democraten zich eenstemmig voor de verwerping van de beslissing van den Vol- kenbondsraad uitgesproken, indien de aanne- ming er van uitdrukkelijk van hen zou wor den verlangd. Wat betreft de kabinetsvor- ming stelde de fractie zich eenstemmig op het standpunt, dat dringende redencri van bui- tenlandsche politick het aftreden van het ka binet Wirth noodzakelijk maken De „Deutsche Zeitung" houdt rekening met de m-ogelijkheid van de vr g eencr zuiver burgerlijke regeering. EEN MINISTER VERAIC D. De Bulgaarsche minister van oorlog Dimti- roff is gistermorgen, terwijl hij. zich per auio naar Ktistandel begaf, ie Gonos dioodgescho- (ten. Ook wehdlen' de chauffeur en itlwee andere personen1, die zich in den auto bevonden, ge- dood. 'Die moordeoaars zijn onbekemdi. De zitting van de Sobranje werd als tee- ken van rouw opgeheven. Men vermoedt, dat het bier een politieken moord betreft. DE OPPER-SILEZISCHE KWESTIE. De sociaal-democratische partij, de deano- cratische partij en deDuitsch-nationale partij gewond. De vergadering ging later rustig uit- een. Er hadden zeven arrestatics plaais. SPOORWEGST AK1NO IN AEMERIKA. Uit San Antonio in Texas wordt gemeld, dat 250 baanwachters en 150 spoorwegbe- ambten in staking zijn gegaani. De Raad van' Arbeid is bijeengekomen naar aanleiding van de International Great Railroad in Texas in staking was gegaan. Deze staking is georganiseerd door dezelfde arbeidersleiders, die het sein hebben gegeven voor de algemeene staking op 30 October a.s. Hoewel deze staking met het oog op de geringe sterkte van het stakende personeel van weinig beteekenis is, moet er echter een bijzonder belang aan worden toegekend in verband met het feit, dat er geen adit is get- slagen op het plan tot een schikking, dat door den Raad van Arbeid is beraamd. Naar uit Chicago wordt gemeld, hebben de spoorwegtdegrafisten gestemd v66r af- kondiging van de staking op 30 Octobeii a.s. De verbonden vakvereenigingen van het per soneel der werkplaatsen, welke aangesloien zijn bij de Amerikaansche arbeidersfederatie en ongeveer 600.000 leden tellen, hebben ge- wdgerd, een1 sympathiestaking met de spoor- wegarbeiders af to kondigen. De voorzitter van deze verbonden vakvereenigingen, welke het vierde deel der Amerikaansche spoorweg- arbeiders omvatten, verklaarde, dat de vak vereenigingen besloten hebben, de beslissing van den Raad' van Arbeid af te wachten. EEN PRACTISCHE UITVINDING. Henry J. Lederer, een Londensche hoeden- handelaar, ergerde zich eenigen tijd geledea danig, torn hij aan het Aldersg ate-street- station lang op zijn epoorkaanje mocst wachten. En daar hij in zijn vrijen tijd pit- vinder is, nam hij zich voor een machine te construeeren, die dit lange wachten overbo- dig zou maken Hij kreeg een idee, sprak er over met de spoorweg-autoriteiten, werkta't uit, toen het bleek, dat de:® met hem inste©- bond geen rekening houdt met't historische recht en det zelfbeschikkingsrecht en een on- deelbaar land verdeelt, zoo beet het, dan moet hij voor d gschiedenis, die rechten zal, de verantwoordelij'kheid dragen- voor het komm- de onheil. De intergeallieerde commissie in Opper- Silezie heeft alien staatsbeambten verboden bun post te verlaten. Zij heeft hen gedreigd in geval van moedwillige verlating, met ar- restatie en inbeslagsneming hunner bezittin- gen. De „Oppelner Zeitung" meldt: Naar wi] vemem'en, heeft de Duitsch gevolmachtigde van het Opper-Silezische volksstemmingsge- bied, graaf Praschma, onmiddellijk na de pu- blicatie van de beslissing van den Volken- bondsraad zijn functie neergelegd. EEN BOM NAAR POLIT1E- AGENTEN GEWORPEN. Een aantal mtiitante communisten hidden in de Smallc Wagram te Parijs oen protest- vergadering tegen het doodvonnis van een Amerikaansch gerechtshof tegen de twee lta liaansche arbeiders, Zacco en Vanchetti. De politie, die de vergadering wilde verhinderen, trad de zaal binnen. Groepen personen hid den luidruchtige manifestaties en zongen de intemationale. Plotseling werd naar de poli- tiemanncn een bom geworpen De hdsche machine ontplofte, waardoor een commissa- ris, tw^ee hoofdinspecteurs, negen agenten en drie betoogers door granaatechervm werden Dezer dagen ia een vertegenwoordiger van de Daily Chronicle" de machine gaaa be- zichtigen. Het blijkt, dat zij 148 kaartjes per minuut kan uitgeven. De machine, die thans is aangebracht boven aan de trap van het King's Cross Metropolitan-station, ziet er uit als een soort batterij met een groot aantal gleuven. Achter de „wallext" zit een juffrouw voor een aantal hefboomen, en even vlug .als de menschen geld in de gleuven werpen, schiet zij terug met kaartjes, gestempeld en wel. Het doel van deze uitvindingi is, een op- loop aan de stations, veroorzaakt door werk- lieden-treinen, pleiziertreinen, wedstrijdibe- zoekers- of theaterbezoekers-treinen, vlug weg te werken. De machine geeft zelfs automatisch wisssel- geld terug, zoodat men, wanneer er een six pence in ae gleuf wordt geworpen, een kaar- tje van 5 pence en een koperen penny terug- l krijgt. E'ENl VEKGEiEFSGHE REISOM iDE WEREiLD. Maxime Leuret, een inwonier van Genfeve, fa na een afwezigheidi van zeven- jaar en negen maanden, geduremde wdken itijdl hij[ te voet een reis om dfe wereldl heeft gemaakt, te Gend ve teruggekeerd. Do reis was in Jamuari 1914 begonnen te Geneve, en na gdieeil Europa, China, Japan, Panama, Zuidi-Amierika, de Vereenigde Staten, Canada, Italie te zijn dootrgewandeldl, keerde Leuret op zijn uit- gangspoort terug. Van de bedde mdgezellen., die den grooten tochit met hern waren aange- vangen, was er een in Peru gestorvea aan de gele koonts; de ander had het opgcgeveu te Valparaiso. Den prijs, van vij'ftigduizend fracs die .was uitgeloofd voor dengene, die den tocbt zou volbrengen, krijgt Leuret echter niet, omdat hij zeven maanden na dm daarvoor vastge- stelden tijd is teruggekomen. Hij' vertelt, dat hiji onderweg in zijn onderhoud heeft voor- zieni door het maken van foto's eni het houden van lezimgen. Hij' staaft zijn beweringen door het vertoonen van de handteekeningen der autoriteiten van verschillende steden. Maarschalk Foch is van Havre naar New York vertrokken. Aan boord van het scfaip, waarmee hij de reis maakt, mag geen wijn of sterke drank zijn. Gemeld wordt, dat de kellnersstaking te Berlijn naar het ednae loopt. De staking in het dagbladbedrijf is thans in zooverre bijgelegd, dat de bladen Zaterdagmiddag weer konden verschijnen. Bij decreet der ltaliaansche regeering Is de villa Falconieri (bij Frascatie), welke vroe- ger het eigendom was van Wilhelm II, thans overgegaan in de handen van het inimsterie van Financial. De toestand te Lissabpn is nog onrustig. Buchwalter, de moordenaar van den Poolschen gezant in Duitschland, Rosen- blum, is tot 4 jaar verooraeeld. Het telegram van de Valera aan den Paua heeft in de kringen der lersdhe vredes- conferentia een onaangenamea indruli go- maakt. Thans wordt weer gemeld, dat de Ama- rikaansche troepen wel uit Duitschland zul len worden teruggetrokkea. Tegen medio Maart zou die terugtrekking voltooid zijn Bericht wordt, dat in Zevenbergen een actie wordt gevoerdi voor de voitning van eaa autonomen staat Verscheidene Amerikaansche hoogge- plaatste ambteraren ontvangco dreigbrieven van communistische zij da Onder den druk der entente heeft Oos tenrijk verklaard, dat het besluit van de com missie voor buitenlandsche zaken een aanne- ming van de overeemkomst van Venetie be- teekende. Briand heeft in de Fransche Kamcr zijn buitenlandsch beleid in een groote rede ver- dedigd. Duitschland zal alle vliegtuigen uitleve- ren, sedert het verdrag van Versailka ver- vaardigd. In een mijn te Lodelinsart (Belgf?) heeft een mijninstorting plaats gehad. Zes mijnwer- kers werden bedolven. De communistische troepenafdeelingen hebben bij Ippditofka (Japan) een gepant- serden trein in de lucht laten vliegen. Nie- mand werd gedood. De Japansche militaire autoriteiten zullen in verband met deze daad krachtige maatregelen nemen. KORTE BERICHTEN. Op de Belgische spoorwegen worden proeveu genomen met een nieuw seinsysteem, volgens hetwelk de machinist in draadlooze telefonische veibinding kan komen' met de seinwachters. Het Fransch-Kemalistisdi verdrag inza- ke Qlicie is geteekend. Fran'krijk heeft zich de exploitatie van den Bagdag-Spoorweg voor- behouden. De bladen te Moskou berichten, dat En geland naar Wladiwostok troepenafdeelin gen zond bestaande uit anti-bolsjewistische Russische officieren, matrozen en kozakken. De Russische regeering zou geen tusschen- komst van Engeland dulden in de Siberische republiek. Te Qhaudfontaine in de provincie Luik zijn vijfduizend springlevende ganzen aange- komen", die door Duitschland krachtens het vredesverdrag aan Belgie moesten geleverd worden. Ze zullen onder de plattelandsbevol- king worden verdeeld. DE DUBBELE MOORD TE HOUTDORP. Personeel van de centrale recherdhe te Am sterdam heeft, vergezeld door een politieman uit het district waaronder Houtdoip op de Veluwe behoort, zooals wij reeds in het kort meldden iemand aangehouden in verband met den dubbelen moord te Houtdorp gepleegd, op de 80-jariige Lijsje Pater en haar 46-ja- rig nichtje Rikje Bouwers. Deze arrestant woont in een schuti je, gelegen aan de Nico- laas Witsenkade. Hij is recidivist, heeft ver schillende diefstallen met braak op zijn ge- wetcn, dodh staat, dit heeft het voorloopig on- derzoek wel uitgewezen, buiten deze gruwel- daad. Uit zijn verklaringea moet vervolgt het Hbld. het volgende zijn gebleken: Eenigen tijd geleden werd hij in zijn woonschuit opge- zocht door iemand, dien hij niet kende. De vreemde bezoeker zei door een anderan ,,lin- ken jongen" te zijn gestuurd om „zaken' te doen. Er was een goede slag te slaan in een Veluwsch dorpje, „daar zat wel 150.000 gul den'." De schuitbewoner, erkende ronduit van diefstal, desnoods van een braakje" niet af- keerig te zijn, had er ooren naar. De nieuwe kameraad maakte hem er op attent, dat er wellidht een beetje geweld mee gemoeid was. Dat stuitte den recidivist tegen de borst, hij stemde er evenwel m tee, het terrein te gaan verkennen. Eenige weken geleden, op een Zondagmiddag omstreeks den uur? werd de man van de woonschuit door zijn nieuwen tennis met een Indian motorcar, gehaald'. Zij reden naar Houtdorp en van daar tot even voor het zandpad te Garderen, dat van den grooten weg naar de boerenplaats der beide vrouwen leidt. Op hun tocht naar en over de Veluwe hebben zij op verschillende plaatsen benzine voor den- motor gekocht Met hun beiden gingen zij, na de motor- fiets langs den weg te hebben neergezet, het zandpad af, naar bet huis van de vrouwen Daar heeft de eigenaar van den motor een nijptang gevraagd- en hebben beid'en met het 46-jarige nichtje gesproken. Het was intus- schen reeds avond geworden, toen het tweetal, wedercrm per motorfiets, naar Amsterdam verirok. Onderweg heeft hun de chauffeur van een particuliere auto geholpen door zijn lan- taam even te leenen, voor het zoeken naar een klein schroefdeel, dat in de nabijhdd verloren was. Weer te Amsterdam teruggekeerd, zei de bewoner van de schuit, naar hij voorgeeft, liever buiten het geval te willen blijven, om dat het wel een moordzaak kon worden. Hij heeft na dien rit nog eenige malen met dlen eigenaar van de motorcar gesproken, kwam te weten wie hij was, doch het staat vast, dat hij zich vender met de uitvoering van diens plannen niet heeft bemoeid1. Ter nadere con- troleering van zijne verirlamgen is deze man RMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1