DE GOUDMIJN. Koninkl. Red. Kamer Bilderdijk. Dinsdag en Woensdag 2 Nov. a.s. H I N D E R W E T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis, dat heden op de Gemeente-Secretarie ter inzage is gelegd het aan ben ingediende ver- zoek met bijlage van 1. CORN. SCHILDER, alhier, om vergun- ning tot bet oprichten van een brood- en koekbakkerij. in het perceel FORESTUS- STRAAT Wijk E, No. 24. 2. C. WIJN, alhier, om vergunntag tot het uitbreiden van de brood- en koekbakkerij door het sloopen van den bestaanden en het bouwen van een nieuwen oven in het perceel ZEGLIS Wijk F, No. 7. Bezwarem -tegen deze opriditing-uitbrei- ding kunnen worden ingediend ten Raadhuize dezer Gemeente, mondeling op Vrijdag 4 No vember e.k., 's voormiddags te ell uur, en schriftelijk v66r of op dien tijd. Gedurende drie dagen v66r gemelden dag kunnen de verzoeker en hij die bezwaren heeft ingebracht op de Secretarie dezer Ge meente van de ter zake ingekomen schriftu- ren kennis nemen. Alkmaar, 21 October 1921. Burgemeester en Wethoudera voomoemd, W C. WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaria. Tngezonden mefledeclingen OPVOBRING VAN Kluoht in drie bedrijven. Uitsluitend voo* kunstli«v«»de leden. Ballot. nleuwe kunstlievende leden tot Maandag 81 October. Opgave bf) de bestunrsleden. Oontributie f 5,— per jaar. nog in arrest. De eigenaar van de Indian zou, volgens mededeeling van diens echtgenoote, zijn huis veertien dagen geleden hebben ver- laten voor een zakenreis naar het buiten- land; zijn motorfiets zou hij reeds vele weken geleden van de 'hand hebben gedaan. Deze verklaringen kloppen niet met de feiten, de man is zeer koirt geleden d'oof bureao, gezien met de Indian. Ter nadier onderzoek zijn nog aangehouden de vrouw, en de bnoer van dien verdachte. Een huiszoeking in de woni-ng van den eige naar der motorfiets, heeft voorts een voor de- zen hoogstbezwarenden vondst opgeleverd. De geruchten omtrent een bekentenia van den aangehoudene W. Teuni9sen, zijn voor- barig. Vrijdagavond althans had hij nog niet bekend. Nog zij gemeld, dat bij de schouwing der beide slachtoffers gebleken is, dat de jongste, Rikje Bouwers, geen prop in den mond had. De 78-jarige Lijsje Paiter had men daancnte- en een langen lap met geweld tot diep in de eel geduwd, waardoor zij inwendig emstige verwondingen had bekomen. Ook kan nog worden medegedeeld, dat Teunissen, die thans nabij het remonte-d6pot te Millingen een fieisenzaakje drijft, voorheen in de buurt der vermoorde vrouwen woonde, waar hij nog dezen zomer een electricien mei zijn bijzit uit Amsterdam in pension had, welke personen de slachtoffers vaak bezoch- ten. VERGIFTIGING. Men schrijft aan ,,De Rott." Reeds geruimen tijd loopen door de ge meente Spijkenisse ernstige geruchten over vergiftigingsverschijnselen, die zich bij den landbouwer K. en diens vrouw, wonende aan den Moliendijk, zouden hebben voorge- daan Uit de vele verwarde verhalen, ide er over in omioop zijn, schijnt het volgende het meest der waarheid nabij te komen. Eenige weken geleden kreeg K. bezoek van zijn schoonzoon H., uit Oud-Beijerland, wat meer gebeurde. Toen des avonds de vrouw van K. thee dronk, kreeg zij een brandend ge- voel in de keel, en daama maakte zich een zekere verlamming van haar meester, gepaard met braken e. d. Na onderzoek bleek4 dat zich in de theepot, waaruit de thee geschon- ken was, ook sublimaat bevond. In verband hiermede werd tegen H. een aanklacht ingediend. Reeds meermalen had zich een verlamming der spieren bij K. en zijn vrouw voorgedaan als zij op bezoek bij hun schoonzoon waren. Veertien dagen geleden Is ten huize van H. eon onderzoek ingesteld, waarvan het resul- taat verzwegen wordt. H. is gevankelijk naar Rotterdam vervoerd. Men beweert, dat het met zijn financieelen toestand slecht gesteld was, hetgeen in verband wordt gebracht met de verdenking die thans op hem rust. ONDERVE'RHORI NO. In een huis in de Mauritsstraat te Rotter dam is een ergerlijk geval van onderverhu- ring vastgesteld. De koopman J. D. heeft dit huis in onderhuur van een bewoner van de Wi-tte de Withstraat voor 33.26 per maand en heeft het op zijn beurt aan verschillende gezinnen onderverhuurd voor een bedrag van ruim f 200 per maand. Deze gezinnen tellen te zamen 25 personen, van wie er ver- scheidene op den zolder ondeilgebraoht zijn. Voor al deze lieden is er een privaat op de eerste vcrdlcping, tarwijl rich op dan zolder een zinkeni bak met afvoer naar dit privaat bevindt. Op dien zolder zijn onder meer elf kostgangers ondergebracht. DE LGONSVER'LAG1NO IN DE METAALINDUSTRIE. De samenwerkende organisaties in de me- taalindustrie: de Alg. Ned. Metaalbewer- kersbond, de Ned. R-Kath. Metaalbewer- kersbond, de Chr. Metaalbewerkersbond in Ncderland, de Landelijke Federatie van Me- taalbewerkers en de Ned. Neutxale Bond van Metaalbewerkers, hebben een manifest ge- richt tot de arbeiders, werkzaam in de me- taalindustrie te Amersfoort, Apeldoorn, de Bildt, Bolnes, Deventer, Dordrecht, Hilver- sum, Kinderdijk, Krimpen a. d. IJssel, Olst, Oudewater, Rotterdam, 'Schiedam, Tiel en Utrecht, waarfn zij verklaren eenstemmig van meening te zijn, dat het grootst mogelij- ke verzet tegen den aanval op de loonen ge- boden is en desnoods door staking tegen ge- gaan dienst te worden. ALGEMiEEN NEDE'RiLANOS'GH VAKVER'BOND. In de Zaterdag te Utredht voortgezette algemeene veigadering van het Algemeen Nederlandsch Vakverbond is hot dagelijksch bestuur gemachtigd, de besprekingen ova: eenheid van hot A. N. V. en het N. V. v. voort te zetten. Met algemeene stemmen ver- eenigde de vergadering zich met de volgen de, door de Centrale van vereenigingen van personeel in's rijks dierust, inzake de een jeidspogingen, ingediende motie: iDe verga dering, gehoord de besprekingen over de eenheidspogingen van het A. N. V. en het N. V. V. is van oordeel, dat hot A. N. V. on- beperkt een eerlijke propaganda, zooals die tot dusver is gevoerd, moet kunnen blijven voeren, tot de twee besturen gereed zijn met een program an zij dit aan de leden- hebben' voorgelegd. DOODGEV ALLEN. Door het breken van den kop van een hoo- gen mast voor de electrische bovengrondsche geleiding te Knollendam zijn Vrijdagmiddag twee werklieden, die daarin werkzaamlieden verrichtten, van ongeveer 40 meter hoogte naar bencden gtstort. Beide c^gelukkigen, af- komstig uit Noord-Brabant, werden in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis te Krommenie vervoerd, waar zij gisterochtend zijn overleden. DUITSCHE ONDERWIJZERS NAAR INDIe. Naar het „Vaderl." veraeemt, heeft men aan het departement van 'kolonien van het denkbeeld om Duitsche onderwijzers naar Indie te zenden, geheel afgezien. De gouv.- generaal moet ook een tegenstander van het voomemen zijn geweest. EeN DOODE EN 66N ZWAAR GEWONDE. Zaterdagavond reed H. Maus, uit Stratum, op den Aalsterweg bij Eindhoven per motor fiets in voile vaart van achter tegen een kar Het motorrijwiel werd totaal vemield, ter- wijl de bestuurder zoodanig werd gewond, dat hij kort daama overleed. Zekere W. v. d. Boomen, die op de duo-zitting zat, werd ook erastig _gewond, zoodat men voor zijn leven vreest. De voerman van de kar, waartegen de motor aanbotste, alsmede een man, die achter op zat, kwamen er wonderlijk ongedeerd af, mettegenstaande het paard op hoi sloeg. Bei de eerstgenoemde personen zijn gehuwdi en vader van resp. 4 en 6 kinderen. wflzen, dat In de gegeven ftnandeele omstan- digheden, voor de regeering em ook maar de minste algemeene verhooging van de ambte- naarsalarissen niet mogelijk zal kunnen zijn. Besloten werd' het adviea inzake de herziening van de salarisregeling van vee-opzichters en hulpkeurmeesters aan te houden tot de alge meene salarisherziening. Verder werd be sloten, aan de regeering te adviseeren, de sa- larissen van vloot- en legerpredikanten en aalmoezeniers niet incidenteel te wijzigen. Be sloten werd gunstig te adviseeren ten aanzien van de indeeling in d'e 2de klasse van het ont- vangkaniioor d'er direote belasitingen en accijn- zen te Aalsmeer. Op de vraag van den mi nister van 'financial, op welke wijze de kor- ting op de wedde dient te geschieden voor het kosteloos gebruik van water in rijkswomin- gen, werd besloten te adviseeren, d'en bestaan den- toestand te handhaven. Vastgesteld werd voorts het adVies inzake de salarisregeling voor het onderwijzend personeel aan de in- ridhtingen voor doofstommen en blindenon- derwijs. De salarisregeling voor het perso neel der luchtvaartafdeeling, ressorteerend onder het department van oorlog, werd voor- loopig aangehouden. Ten aanzien van de her ziening van de wedderegeling voor 'het perso neel bij de Rijks Middelbare Landbouwscho- len speciaal voor de vakonderwijzers aan de Middelbare Koloniale Landbouwschool te Deventer, bleek nader -onderzoek noodzake- lijk. De commissie is wederom bijepngeroepen tegen a.s. Dinsdag, voomamelijk ter behande- ling van het rapport over de reorganisatie van het georganiseerd overleg. HET ONlTW'E RP-VLOOTWET. Naar het Ned. Corr.-bureau meldt, is -het ontwerp-Vlootwet bij den Raad van State in behandeling. WIJZIGINlO STUWADOORSWET. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Stuwa- S'OHE'PBN GE STRAND. Het Nledlrl. stoomschip „Meerdrechif' van Louden naar Rotterdam1 is gistenniddag op de Maasvlakte gestriand. Door vliegend storm- weer kunnen- er geen reddingbooten, noch sleepbooten uitvaren-. Hbt INedied-. stoomschip „Batavier VP' van Rotterdam naar Hamburg rapporteent draad- ioos, dait het in noodwear verkeert ter hoogte van Tersclielling en doqr overslaande zeeen EGMONDSCHE EUNSTKRINGEERSTE ABONNEMENTSCONCERT VRIJDAG 28 OCTOBER 8 UUR: DE UNIE. VOOR DIN GEN* WAARVAN GTJ NOOIT OACHT DAT 2JJ MET WATER EN ZEEP GEWASSCHEN KONDEN WORDEN. DE LEVER'S ZEEP-IIAATSCHAPKJ, VLAARDINGEN. Fabrikaate van Sanllght Zeep. Men vreest dat ook hij verdronken is. De N.V. „de Wit's bergings- en transportmaat- schappij" zal trachtai het schip te lichten. SOHirER'MONNIKOQG, 24 Oct. We- gens den storm heeft de veerboot gisteren den- dienst gestaakt. Een- stoomboot, vermoed-elijik de „Hector" ligt sedert gisteren 2 uur voor het Friesche gat ten anker. Door den hoogen vloed- is het wild, ha- een en- konijnen, omgekomen. Het door bet Rijk pas aangelegde zanddijkje voor de zeewering, zoomede de duinen, zijn weg- geslagen. MAAS9LUIS, 24 Oct. Het stoomschip „Meerdrecht" i9 zonder assistentie vlot gekomen en- naar Rotterdam opgestoomd. IJMUIDEN, 24 Oct. Door den storm van Zondag zijn o. m. de stoomschepen „Venezuela en „Sb. Huntj' te IJrmiiden opgehouden. Het stoomschip „Sb. Hunr met een lading stookolie van lampico is op de blokken van de Noordpier gestooten en is vermoedelij-k lek. Een gedeelte der olie-lading is weggevloe'id. Het stoomschip „Betsy Anna van Rot terdam vertrokken, is met sdhade aan het dek te IJmuiden als bijlegger binnenge- loopen. De logger KW. 25 strandde op den strekdam en is hedenmorgen vlot getrok- ken. De ..Venezuela" die hedennacht aan den lagen wal ^eboeid zat, kwam te 10 uur ops-toomen. N'ES (Ameland), 24 Oct. Een- drlmast- schoener zi-t in de branding. Noodse'inen worden gegeven. De reddingboot van Ameland gaat naar zee. Er drijft zeer veel hout aan. STAVOREN, 24 Oct. -Gisteren is hier tijdens den storm, na een angstigeni naeh-t te hebben doorgmaakt, door de yisschers van Stavoren met veel moeite binnenge- braeht, het zeilschip ..Ondemem'ing^ van Hbogeveen. Het sohip heeft veel averij aan tuigage. Persoonlijke ongelukken- hadden niet plaats. EEN STRENGE WINTER. Dit aar kenmerkte zich door een overvloe- dige eikel-opbrengst. Dit voorspelt volgens de volksoverlevering een strengen winter. Nu deed zidi een tweede verschijnsel voor, n.l. dit: Men heeft duizenden wilde eenden zien vertrekken. De ouden van dagen herinneren zich nog iets dergelijks te hebben waargeno- men, lang geleden en een bijzonder felle win ter is er toen opgevolgd. Nu beweert men naar aanleiding van dit trek-verschijnsel in die mate, dat wij dit jaar een strengen winter zulileu krijgen. Laat ons eens afwachtcu of de fa-ten de volkswijsheid niet zullen logenstraffen. ZWARE BRAND TE ZAANDAM. Tie Z-aandiam is Vrijdagavond hail-f elf de houtmeeifabriek van de stoomhoutzagerij ,,De Tijdgeest" van de firma Wessm en Co., staande aan de spoorlijn in het Westzijder- veld, geheel uitgebrand. Alleen de steenen romp van het gebouw is overgebleven. De belendende fabrieksgebouwen bekwamen geen schade. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is door vonken uif de steenen, waardoor in hex fij-ne houtmeel een ontploffing ontstond De fabriek brandde in een oogen-blik ti]ds over de geheele oppervlakte. Het personeel kon zich slechts met moeite redden. Een hun- ner bekwam emstige brandwonden. E>e gebouwen zijn verzekerd. DE BRANDSTICHTING TE BUSSUM. In zake den brand te Bussum is door de politie aangehouden en ter beschikking ge steld van de justitie H. M. van, Amsterdam, eigenaar der huizen, als verdacht van brand- stichting. lij-k geen loos alarm. Voor een der zijramen van de school staande, zag men de vonkenre- gen op zich aanstormen, alsof men midden in een stortbui stond. Het was een onbeschrij- felijk mooi, maar tevens angstwekkend ge- zicht. Waren het huis van Druive, waarvan het kippenhok al vlam gevat had en waar van de deur zoo heet was, dat men er aan de binnenkant niet de hand tegen- houden kon, en de school aangetast, dan was bijna zeker een groot deel van het dorp verwoest gewor- den. De hevigheid van -het vuur blijkt wel hieruit, dat binnen bet uur de heele bo-el tegen dev lakite lag en- .alleen de brandende hooihoo-p overgebleven was. Dat het dorp voor een ca tastrophe bewaard gebleven is, mag het dan- ken aan den wind (a-1 lijkt dat raar), het uit- houdingsvermogen der genoemde gebouwen en de waterleiding. Ware de win-d^mmder hef- tig geweest, -dan zouden de 15 huisjes, die als pakkisten rond de schuur geschoven staan, door de uitstralende hitte en de vlammen in een oogenblik vuur gevat hebben. Nu werd alles een richting uitgedreven en wel zoo krachtig, dat hu-izen in de onmiddellijke om- geving, doch aan de windzijde, in het begin gespaard bleven en later in !t oog gehouden iconden worden. En de richting, waarin het vuur gejaagd1 werd, was de minst gevaarlijkel Het schooldak met zijn vlak aanliggende pan- nen bood geen plaatsje aan de vonken oin zich te nestelen en bovendien leidde het den wind de hoogte in, zoodat het brandende hooi gelegenheid kreeg op een langere reis door het luchtruim tot pulver te verbranden. Een weinig meer westelijk en de -boerderij van den broeder van den heer Bont had denzelfden dienst mioeteni doen als d'e schoolEn achter die boerderij stoat -onmiddellijk weer 'n gebou wen complex. Trouwens, in verscheidene wo- ningen was men daar druk bezig een en an- der in veiligheid' te brengen. Hetzelfde was in de aan den brand grenzende perceelen ook gebeurt, en zooals meer gaat, niet altij-d op oor-deelkundige wijze. Toen de motorspuit uit Alkmaar arriveer- de, was men het vuur echter al meester, doch al behoefde ze gelukkig niet op te treden, een woord van hulde voor den bekwamen spoed, waarmede de Alkmaarsche brandweer te hulp snelde, m-ag wel verdiend heeten Het is voor Egmond intuss-chen een' verblijdend feit, dat de waterleiding zoo nuttig werk zaam bleek te kunnen zijn Zonder haar toch -had men machteloos gestaan, zonder 'haar zou de vuurzee niet intijds ges-tuit geworden zijn en waren ten slotte de gevolgen met te overzien geweest. Zoo ooit, dan mag Egmond nu wel dan-kbaar zijn een waterleiding te be- zitten. Wie ooren heeft om te hooren, die hoore! Nbg d'en geheelen n-acht en -ook Zondag werd°de hooiberg bewerkt en bespoten. Van het -huis is niets over dan een stukje muur, alles is totaal verbrand. De oorzaak is onbe- kend De heer Bont was verzekerd, verschei dene der buurtjes echter niet, terwijl ze voor hun doen groote sdhade geleden -hebben. Jngezendera Meflefleeliwgcw. AvanVALKEMBU LEEUWARPEH INSTRUCTIElS AMlBTENAREN VLEEiS'GHKEUR I NO&WE-T. Gedepuiteerde Staten van Noord-Hol-land hebben aan de gemeemtebesturen in die pro- vincie med-egedeeld zich niet geheel te kun nen vereen-igeni met de door den- Minister van Arbeid aan de gemeentebesturen ter vaststel- ing aanbevolen ontwerpen van instruoties voor keuring veeartsen en hulpkeur-m-eesters, aan te atellen ingevolge de Vleeschkeurings- wet. De bepaling, dat de dienst eindigt door overlijden, door het neerleggen van den ar- oeid of door ontslag kornt hun over'bodig voor. In elk geval scihijmt het onjuist te bepa- en, dat de dienst eindigt door het neerleggen van deni arbeid. Ook het voonschrift, dat het ontslag met- eervoi wordt gegeven, wanneer de ambtenaar zich door ontslag aan te vragen aan de be- straffing onttrekt, kan naar de meeniing van Oetlcputeerde Staten veilig achterwege wor den gelat-en. Ten- slotte behoeven- de bepalingen omtrent schorsing volgens Oedeputeerd-e Staten nog -n-a'dere -aanvuMing in d-ien zin, dat de schior- sing van rechtswege ophoudt. indien- zij niet uiterlijik na (stel twee maanden) door een ontslagbesluit is gevolgd. Bepalingen zullen daarbij voorts dienen te woraen opgenomen waaraan de belanghebbende de bevoegdheid kan ontleen'en- tegen de voorgen-omen ^hor sing en ontslag mondeling of schriftelijk zijn veraediging in te 'brengen GEORGANISEERD OVERLEG RIJKSAMBTENAREN. De centrale commissie heeft Woensdag on der leiding van prof. mr. M. W. F. Treub ver- gaderd. Ingekomen was een brief van den minister van financien, behelzende de mededeeling, dat, aangezien de nota van wijziging betref- fende het ontwerp-pensioenwet, zoodra zij ge reed zal zijn, bij de Tweede Kamer zal moe- ten worden ingediend, opdat de Kamer zich tij-dig zal kunnen vooibereiden op de behan deling van het wetsontwerp, de tijd1 ontbreekt, alsnog te voren het advies van de centrale commissie in te winnen. Naar aanleiding van een voorstel tot her ziening van de salarissen van de vee-opzich ters en hulpkeurmeesters meende de voorzitter de organisaties bij herfia-ling er op te moeten 4 -opv-arenden gewond1 zijn. Op Vliehorst is een on-bekende driemaster gestrandi, waarvan de bemanniog in de tn-as- !tn en- het want in noodi va-keert. De redding booten van Coxdorp. VMelaed- en T-erscheliling tradition die op-varenden te redden. Een- onbe- kend stdomscnip verkeert in een gevaariij'ke positie nabij- hot strand van Vlieland. Er komen verschillende berich-ten over het zinlken van binnensch'epen. iDe op Vliehorst gestrande sch'oener .s de Dui-ische „Lisabeth",met klei van Foweynaar Goihenbung. 'De bemann-ing is gerCd. Het is nog steed® niet mogelijk, verbinding .te 'krii- gen met het op de Maasvlakte gestran-dte stoomschip- 'Meerdirecbt." -Hlet Ncderl. s-tooms-chip „Nicolaas" van Am sterdam naar En gel and is op 52,33 Ntoord cn 3,47 Oo-st in aa-nvaring geweest met een on- beieenden viermaster, weilke -laatste zinkende is. De ,yNioo-liaas" keert met i-ngedeukte boegp-la- ten- naar IJmuiden- terug. De Fransche sleepboot ,,Megas", die den Franschen, lichter „Falaisd' m-et bestemm-ing Rotterdam sleep-te, heeft dezen lichter verlo- ren. Hijl is later wedter vastgem-aakt, do-ch bij- bet! biinnenkoinm' te Htodk van Holland brak de sleeptros opn-ieuw, zood'at de ,,Failaise" nu a-n-kerd! l-igt ten- Nl van het Nborderd-iep. IDe sleepboot „Mlegas" kan den waterweg niet verlaten wiegens het stormweer. De sleepboot Cyclop" van het bureau Wsmuller is van IJmuiden vertrokken en zal trachtem dd „Fa« laise" deni Waterweg binnen he sleepen-. De -kustwacht de Schienncmnikoog- meldt, dat een stoomboot Nl. NLW. van den vuurto- ren van- iSdhiermonnikoog noodSeinen geeft en gevaarliijk in de branding iligt. Het setup kan zondfer assistentie niet wegstoomen. Het is waarschijnl-k het iDeensche stoomschip „A. P. Bemstorff" van Harwich naar Esbjerg. Frovlnciaal Nieuws DE STORM. Tengevolge van den hevigen storm is Vrij dagavond de motorboot „Taktor' van de ree- derij Fop Smit te Rotterdam ter hoogte van de Moerdijksche brug op een zandplaat ge- varen en1 vol water geloopen. De schipper en zijn vader klommen in den mast en konden van daaruit gered worden, de schippersyrouw en haar driefarig kind- -kwamen om het leven Een schippersknecht die zich in een roeiboot trachtte te redden, heeft men niet weer ge zien. UIT EGMOND AAN ZEE. Zaterdagavond ongeveer kwart voor tien kl-on-k eensklaps de kreet: brand! Naar buiton Snellen en op dien gl-oedl afg-aan was het werk van een oogenblik, Daar zagen we de vlam men hoog oplaaien uit de schuur van den heer D. Bont. In een minimum van tijd joegen als in een-sneeuwstorm de vonken door de lucnt. 't Eerste werk was naar de meest bedreigde belendende perceelen te Snellen, die op geen twee meter afstand van de schuur staan en bewoond worden door een drietal gezinnen, waarvan twee met een talrijk kroost. De man- nen waren op- zee en eenige hulp bij- hot in vei ligheid brengen der kinderen was dus zeer gewenscht. te meer, daar de uitgan-goi onvei- lig gemaakt werden door de vlammen, die als uit een soldeerlamp maar dan ccn zeer groote door enkele openingen der schuur m de als schoorsteenen zuigende tusschen- ruimten naar buiten bliezen. Een der bewoon- sters moest door het raam vluchten. Bij den heer Bont zelf, wiens erf al haast niet nicer te bereiken was was geen levende ziel te zien. De man was niet thuis en de vrouw -had nog maar net tijd gehad haar kind op te nemen en te vluchten. Daar terug te gaan was onnioge- lij-k. Een zee van vuur versperde den toegan-g en nicts kon gered worden. In korten tijd dan noo-dig is om het te beschrijven, was het rie- ten dak der schuur verteerd en de beschutten- de pannenlaag daarbovenop bezweken. Nu had de stormwind vrij spel in het brandende hooi, waarmede de schuur gevuld was en wol- ken van vonken vergezeld van laaiende plok- kem hoot s-toven. tegen hdfc huis van D-ruire en de openbare school, waarvan onrmdaelujK alle ramen en deuren gesloten werden. in woeste vaart ging het over het dak der school heen, alle verdere perceelen tot aan het uost- eind toe overgietend met een vuuregen. ue toestand was geruimen tijd1 beslist knnek. Reeds warefi de brandslangen gearriveerd de brandkranen op de waterRid'ing geschroefd en de motor-pomp aan den watertoren p-erste met voile kracht het water onmiddellijk in het buizenstelsel. Jammer, dat eenige zeer host- bare oogenblikken verloren gingen, dwrdat een klep van den eersten brandspuit niet open wilde Om echter tegen een uithreiding van den brand gewapend te zijn, werd de nulp van Alkmaar ingeroepen. En dat was werke- UIT BERGEN. In de dinerzaal van d'e Rusten-de Jager is Zaterdagmiddag eea oomite opgoricht tot steun aan de bongerenden iin Rusland. Be sloten werd1 de geldan in go-edieren via het hoofdeomitd tot sleun aan de hongcrenden in Rusland over te maken. Van den burgemeester werd bereids de toe- stemming tot cen in-zamcling verkregen. Die oomm-issie besloot- die vo-lgende oproep tot de burgerij' te richten Geachte Doipsg-enooten. De ondeigeti-eKcndcn u-ebben zich tot een stcuncommissie vereenigd, met het doel de giften, in geld en kleeding, die u zult willen afzonderen, 'ten behoove van de noodlijdenden in Rusland, langs een veihgen wcg daarhoen to zaiden, waar ze onmiddellijk aan hun doel kunnen oeantwoorden Geneigdhcid tot geven wordt zoo dikwijls niet omgezet in een daad, bij het ontbreken v; li ccn antwoord op de vraag: ,.waar cn hoe zal ilc mijn offer brengen?" Wij anlwooidcn d'aarop: „Geeft met mild-e hand, icder naar -zijn verniogen, als wij aankloppen aan uwe huizen om geld voor brood cn om kieereu voor die amicn". 20 millioen menschen, waarbij 6 mulioo1 kinderen, h bb.n gebrck aan het allemoodig- ste Duizenden sterven reeds van honger Hii-r wordt llccn uaar de stem der mensch- lievendheid gehoord alle andere stemmen z w* 11 p*fin Met goed-keurin-g van den burgemeester dezer geuiee,tte zal door ons reeds deze week e n inzamcl-ng gehouden worden. D A KLOMP. Voorzitter D BEELDMAN Mei J. BOSCH v 'sGRAVEMOER. C J. A VAN BRUGGEN. L DEN DAS Dr. J. DEKKER. IOH. LE FILLET. C T A HOKSBERGEN. F DE HEER KLOOTS. Mevr SELLEGERELOUT. Tb SWA AG O F. WIXFORTH, Penn-insmeester F. B H GORTER, Secretaris. UIT KOEDIJK. Zcndag trad in het lokaal van den heer Groot op de bekende harmonica-virtuoos Losscher Zegt men wel eens, dat harmonica- muziek eigoilijk geen muziek is, omdat het uitgevoerd wordt zonder notenblad, toch ge- noot men ten voile van de klanken die deze harmonicaspeler aan ziin ins-trumait wist te ontlokken Dit getuigde o-ok de stille aan- dacht, waamede de muziek werd aangehoord en het luid applaus, dat den speler na elk Hnnrcwpf

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2