DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. mi HOTEL „T0ELAST" WQENSDASMIDDA8 u, 4 - 6 uur. Ni>. 2S9 itondftrd drie on tiristigsfie Jaargiinp A.boniioiiiciitsprijs bij voornitbetiiUng per 8 maimdon t 2.ft*, per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advortentiepr. 25 ct. p. regel, grootore letters naar plaatsrninite, Brieven franco N.V. Book- on Bandelsdr. v.h. norms. Costor Zoon, Voordam C 9, Tel. Adminlstr. No. 3. Rodactio No. 33. DINS!) 10 DlrecteurG. O. KRAR. IloofdiredacteurTj. N. ADEMLA. 25 OCTOBER Bnitonland DE STAATSGREEP VAN KONING KARL. Zoo gemakkelijk als de jonge eerzuchtige Karl von Habsburg zich de verovering van „zijn koninkrijk" daclit zie ons nummer van gisteren zal het toch niet gaan. Het is zelfs de vraag of het wel zal gaan. Want het verzet dat van alien kant behalve dan van de zijde zijner aanhangert geboden wordt tegen het weder beklinun.cn van dea troon door den ex-koning, is zoo hevig, dat ernstig mag worden betwijfeld of hot plan zal slagen. Dat Karl zich vergiste in zijne mealing, dat de geallieerden zich niet ernstig tegen zijn plan zouden verzetten, hebben wij reeds aangetoond. Nader wordt nog gemeld, dat de vertegenwoordigers van de voomaamste ge allieerden de toegezegde gezamenbjke nota Zaterdag aan de Hongaarsche regeering hebben ovehhandigd, waarin met een beroep op den stap van 3 April van dit jaar het be- sluit van den Gezantschapsraad van 4 Febru- ari 1920 in herinnering wordt gebracht, waarbij. verklaard wordt, dat het herstel op den troon van een der Habsburgers den vre- de in gevaar brengt. De Hongaarsche regee ring wordt daarmee opnieuw uitgenoodigd onmiddellijk maatregelen te ncmen om den koning te verwijderen. De minister van buitenlandsche zaken Banffy heelt ter kennis van die vertegenwoor digers gebracht, dat de Hongaarsche regee ring besloten heeft te blijven op haar stand- punt, volgens hetwelk koning Karel indertijd de uitoefeuing van zijn rechten als souverein niet kon aanvaarden en daarom onverwijld het gebied des lands moest verlaten. De Hon gaarsche regeering heeft alle noodige maatre gelen genomen. Later herhaalde minister Banffy deze me- dedeelingeci aan de vertegenwoordigers van Roemenie, Zuid-Slavie en Tsjecho-Slowakije. Dat deze mededeeling ook ernstig gemeend is, blij'fct wel uit'het feit, dat de Hongaarsche regeering den Habsburger een leger onder generaal Nag}'heeft tegemoet gezondsn, dat met diens troepen reeds in gevecht geraakte. De burgeroorlog is dus in gang. Het onvrijwillig oponthoud der Karlisiten tusschen Raab en Boedapest gaf den rijksbe- siuuiuei Horthy de berichten over dien* vlucht worden tegengesproken gelegenheid om dat leger te doen uitrukken cn de hoofd- stad zelve in staat van tegenweer te brengen. Aldaar en in de omgeving is de verscherpte staat van beleg afgekondigd, wel een bewijs van den ernst van den toestand. Horthy heeft een proclamatie uitgevaar- digd, waarin hij zegt, dat het nationale leger aan zijn bevelen moet gehoorzamen. Alleen de wettig gekozen regent leeft de bevoegd- heid, de macht aan koning Karl over te dra- gen, doch dit zou onder de huidige omstan- digheden gelijk staan met den ondergang van het land. Het scheen echter, dat lang niet alle solda- ten de proclamatie van Horthy zouden behar- tigen, want reeds werd gemeld, dat verschil- zijn overgeloopen. Deze berichten werdca la ter evenwel voor valsch verklaard Uit alles blijkt, dat de staatsgreep reeds lang is voorbereid en slechts heeft gewacht op een door de leiders gunstig geacht tijd- stip. Hoe anders is het mogelijk, dat Karl reeds aanstonds na zijn terugkeer een geheel ininisterie kon samenstellen? Uit de namen der nieuwe ministers trekt men de conclusie, dat het een democratische regeering zal zijn. Men moet nu maar afwachten of het aan het bewind zal komen. De opperbevelhebber van de koninklijke troepen, generaal Hegedus, heeft in tegen- woordigheid van den Engdschen zaakgelas- tigde Hoist een o-nderhoud gehad met den mi nister Bethlen, om onderhandelingen, te roe- ren, welk bezoek echter geen resultaat had, omdat de minister het standpimt der regee ring vasthield. Een deputatie onder leiding van den minis ter van onderwijs, den abt Vass, door de Hon gaarsche regeering naar den ex-ikoning ge- zonden met de bovenbedoelde nota der gealli- eerde vertegenwoordigers, werd niet door Karl ontvangen. De mededeeling werd door Rakofski, den nieuwen premier en tevens mi nister van justitie in het Karlistische kabinet, ontvangen. Men zegt echter, dat ze op den ex-koning en zijn begeleiders geen indruk hebben gemaakt. Zijne Majesteit gevoelt zich zeker al sterk genoeg, om zich van de waarschuwing der geallieerden- niets te behoeven aan te trek- ken! Wat de soldaten van den ex-koning betreft, het heet dat zich daaronder zeer veel Beieren bevjnden. Men spreekt zelfs van Beiersche compagnieen, die in Burgenland1 gevormd zouden zijn en onder bevel van Duitsche offi- cieren zouden staan. Dit wijst wel op het ver- band tusschen het Karlistische avontuur en zekere kringen te Munchen. 'Niet alleen dat de geallieerden zich verzet ten tegen Karl's terugkeer, ook de kleine en tente aoet dit, gelijk wij reeds mededeelden. De regeering van Tsjecho-Slowakije en de regeeringen van de andere landen der kleine entente zijn vast besloten alles te doen, op- dat thans de Habsburgsche kwestie eens en voor goed geregeld1 wordt. De regeering wil in samenwerking met de Geallieerden het noo dige doen, om een onmiddellij'ke en definitie- ve toepassing van het vredesverdrag te krij- gen. De regeering heeft haar standpunt aan alle gcallieerde regeeringen medegedeeld. Tm Frmag h«ft «m pernio preiwheweMag der socialisten plaats gehad. De Tsjechische en Duitsche socialisten hebben een resolutie aangenomen, waarin de arbeiders verklaren met alle machtsmiddelen zich te zullen- verzet ten tegen reactie en het Habsburggevaar. De eensgezindheid tusschen de leden der kleine Entente is volkomen. Alle noodige maatregelen zijn gezamenlijk genomen. Een gezamenlijk optreden is gewaarborgd voor net geval men een actie zal moeten beginnen. Onmiddellijk na het bekend worden van het terugkeeren van koning Karl is de Servische ministerraad bijeengeroepen. Deze heeft be sloten de noodige maatregelen te nemen om de nationale belangen van Zuid-Slavie te waarborgen. De vertegenwoordigers van de kleine enten te hebben bij de Hongaarsche regeering tegen den terugkeer van den ex-koning - gepro- testeerd. Zij dreigden met Interventie, in ge val Hongarije er niet in zou slagen, de staatsgreep te verhinderen. Ook Oostenrijk maakt zich gereed om op te treden, zoo dit uoodig mocfat zijn. Men vreest n.l. dat ook daar te lande ernstige pogingen zullen worden gedaan om de monarchie te herstellen. Volgens een bericht uit Innsbruck zijn in verband met de aanwezigheid van ex-koning Karl in Hongarije en ter vermijding van een monarchistischen Putsch de beide leiders van de monarchisten te Innsbruck, Veith en Pei- rer gearresteerd Aldaar is een republikcinsch comite gevormdd. Alle offideele gebouwen zijn door de gemobiliseerde arbeiders met machinegeweren bezet. Ook de burgerwach- ten zijn gemobiliseerd. De berichten over de aankomst van den ex- keizer Karl te Oeden'burg kwamen geheel on- verwacht. Om twee uur Zaterdagmorgen kwam de Oostenrijksche ministerraad bijeen en vergaderde tot 5 uur. Hij besloot tot ver- sterking der grenstroepen, de bewaking van belangrijke rijksgebouwen en tot het gereed- houden van rijksweer en politic. De Oosten- rijksChe partijen kwamen in den -loop van den dag bijeen. De Qiristelij'k-socialen nemen- het avontuur van Oedenburg zeer nuchter op en vertrouwen, dat het tot 'Hongarije beperkt zal blijven. De sociaal-democraten verklaardfin, dat 60.000 arbeiders gereed staan, om elke putschpoging in Oostenrijk te weerstaan. De sociaal-democraten maken gemeene zaak met de Groot-E>uitschers; de christelijk-soci1- alen, waaronder zich vele legitimisten bevin- den, houden zich zeer afzijdig. Een bericht uit Weenen zegt, dat men er in Weensche regeeringskringen niet aan twijfelt, dat, ingeval Karl's Putsch mocht slagen, er wel niet veel tijd zal verloopen, voordat em aanval op Hongarije zal plaats hebben. Defcberichten van heden bevestigen reeds, dat wij terecht twijfelden of de Putsch van den ex-koning zou slagen, want zjji is totaal mislukt. Tal van berichten1 dienaangaande bereilc- ten ons hedenmorgen, waarvan wel het voor- naamste is dat van de gevangenneming van Karl en zijne gemalin door de Hongaarsche regeerings troepen. Stephau Rakofsky, graaf Andrassy en Gus- tav Gratz zijn te Tata gevangen genomen door het nationale leger. De regeering heeft maatregelen getroffen om ook de andere lei ders der opstandelingen gevangen te nemea. Reeds na de eerste gevechten, welke Zon- dag plaats vonden op zes kilometer ten Wes ton van Boedapest, bestond er niet meer de minste twijfel, dat het aan den ex-koning niet zou gelukken, in de hoofdstad binnen te dringen. De ex-koning zond eenige parle- mentairen om over een wapenstilstand te on- derhandelen. Horthy stelde echter zeer zware voorwaar- den. Hij eischte: le De wapenen moeten onvoorwaardelijk worden neergelegd. 2e. De militaire adviseurs van den koning moeten voor den krijgsraad worden gebracht. 3e De soldaten worden gedemobiliseerd, doch hun wordt amnestic verleend. 4e. De koning verliest definitief het recht van souvereiniteit. 5e. De koning blijft in Hongarije geinter- neerd, totdat de kwestie van zijn verdere be- stemming geregeld is. 6e. De definitieve plaats van verblijf en- de wijze van terugkeer uit het Hongaarsche ge bied moeten door de groote mogendheden be- paald worden. 7e. De politieke adviseurs van den koning moeten voor den krijgsraad worden ge bracht. De militaire actie werd intusschen voortge- zet en heeft reeds tot een wanordelijken te- rugtocht van de Karlistische troepen geleid, terwijl talrijke gevangenen gemaakt werden De koning vluchtte met gevolg en troepen in gereedgehouden treinen in de richting van Komorn (Komarom) Boeren hadden de spoorlijnen, die naar het Zuiden voeren, op- gebroken, om een vlucht naar het Zuiden te verhinderen. De regeering beschouwt hier- mede de militaire actie als geeindigd, daar zij van meening is, dat de koning geen kans meer heeft, om door een aanmerkelij'ke ver- sterking van zijn strijdkrachteni zijn militaire posiitie te verbeteren. Pro-nay en Hejjas heb ben een onderhoud gehad met den rijksre- gent. In Oostenrijk heerscht in verband met deze ontwikkeling der dingen een kalmere stem ming De verschilknde partijen schijnen- eens- gezind. Men verwacht reeds in de allereerste da gen een coalitie-kabinet, waarin- alle par- tijfn vertegenwoordigd zullen zijn. De buurstaten van Hongarije zullen inge- nom«n »ijn mat dan loop van eakan, waar- door voor hen de aanleiding voor een op- marsch is vervallen. Zij warea er al heete- maal voor klaar. De Zwitsersche bondsraad is zeer ontstemd over de woordbreuk van Karl De raad gaf aan de rechterlijke macht en aan de poiltia opdracht, onverwijld een nauwgezet onder- zoek te doen instellen naar de omstandighe- den, waaronder het vertrek van den gewezen vorst heeft plaats gehad. Het onderzoek zal zich eveneens uitstrekken tot de personen van Zwitsersche nationaliteit, die bij deze on- derneming een rol zouden hebben gespeeld. Karl zal er wel niet weer terug behoeven te komen. Uit Zwitserland wordt gemeld, dat ex- koning Karl in een brief aan den Zwitser- schen Bondsraad, waarin hij zijn vertrek me- dedeelde, verzocht voor zijn kinderen te zor- gen ingeval van- een nederlaag, daar hij voornemens was deze niet te overieven. Te Boedapest wordt reeds de vraag bespro- ken, wat met Karl moet gebeuren. Aan een verblijf in Zwitserland valt niet meer te den- ken en een intemeering op het eiland Major ca Wordt in overweging genomen. In Weensche officieele kringen wordt over- wogten of het met oog op den. toestand niet noodzakelijk zou zijn, West-Hongarije door de Oostenrijksche troepen te laten bezetten Men verwacht een besluit daarover reeds een der eerstvolgende dagen, echter niet zonder overleg met de Entente. DE IERSGHE KWESTIE. De Iersche conferentie dreigt andennaal op een mislukking uit te loopen. Opnieuw is De Valera de oorzaak, namelijk door zijn tele gram aan den Paus, Collins, een der Iersche gedelegeerden, is Zaterdag naar Dublin ver- tro'kken, en naar verluidt, verlangt Lloyd Ge orge, dat de Iersche delega-tie een definitief antwoord zal geven op de vraag, of zij al dan niet instemt met de Valera's telegram aan den Paus. De Valera blijkt dit telegram geheel uit eigen beweging te hebben verzonden, zon der de Iersche delegate geraadpleegd te hebben. Collins werd gisfer te Londen terugver- wacht om De Valera's opvattingen aan de de legate over te brengen nog voor de hervat- ting der conferentie. Op de bijeenkomst van V-rijdag hebben de iersche gedelegeerde geen poging gedaan om De Valera's bonding te rechtvaardigen, maar zij hebben deze ook niet afgekeurd. ir wordt verteld, dat De Valera handelde onder den invloed- van Amerikaansche Ieren, die geen oplossing van de Iersche kwestie wenschen, althans rtjet intijds om Lloyd Geor ge in staat te stellen naar Washington te gaan voor de aldaar te houden conferentie. De geheele Engelsche pers geef-t te kennen, dat de regeering niet kan toegeven. Zelfs de „Observer", die steeds ijverde voor een edel- moedige oplossing van de Iersche -kwestie, zei- de: „Geen Britsche regeering kan spreken over of zelfs als een hypothese denken aan een afgescheiden republiek Ierland, hetgeen zou beteekenen Ierland in een burgeroorlog stor- ten." Ondanks alle geruchten over een ultima tum enz. zijn todi de onderhandelingen niet afgebroken. Ook het Engdsche publiek tocmt veel be- lang in den huidigen stand van zaken. De conferentie is gisteravond- om- half acht verdaagd tot hedenmiddag 4 uur. In het Lagerhuis is het telegram van De Valera aan deQ Paus ter sprake gebracht. Lloyd George zeide daaromtrent: „Ik heb het telegram van De Valera gele- zen De publicatie ervan, juist midden in de vredesonderhandelingen, vormt een ernstige uittarting. De positie der regeering over de in dat teelgram bed-oelde kwesties is over- vloedig duidelij-k gemaakt en wij zijtn niet voornemens er\ran af te wijken. De conferentie kan op geen anderen grondslag voortgang hebben." DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. De pogingen om de kabinetscrisis op te los- sen hadden Zondag nog geen succes. De rij-kspresidenf had den voorzitter van den rijksdag, Lobe, met de Venning van de nieu we regeering belast, waarop deze den rijka- kanselier, dr. Wirth, als kabinetsformateur voorstelde. De rijkspresident stemde hiermede in. Dr. Wirth aanvaardde de opdracht. De partijen beraadslaagden in den loop van den dag in hare fractie-vergaderingen over de positie, die zij zouden innemen. De pogingen tot het weder vormen van een breedere regee- ringscoalitie werden niet alleen met het oog op de beteekenis der beslissing inza-ke Opper- Si-lezie moor oo-k wegens de gewichtige vraag- stukken der binnen- en buiten-landsche po-li- tiek voortgezet. Het doel, een politick van lan- gen duur mogelijk te maken, staat nog steeds op den voorgrond- bij de onderhandelingen. Gebracht wordt een compromis te vormen. De democraten en de D. V. P. vereeni-gden zich op een bepaalde formule, waarin wordt voorgesteld' dat alleen dan- een eommissaris kan gezonden worden om deel te ncmen aan de Duitsch-Poolsche onderhandelingen, als de Entente aanneemt, dat dit geen aanvaarding der beslissing beteekent Op ondubbelzinnige wijze wordt in deze verklaring te kenen gegeven, dat de beide par tijen bereid zijn om voor het geval de Entente in het zenden van een eommissaris een aan vaarding der beslissing inzake O.-S. ziet, in den Rijksdag tegen de aanneming der beslis sing van de gezanfenconferentie te stemmen. Mocht het gelukken ook het centrum en de •oc.-dom. kt bewegen op dozen grondelag een coalitie te vormen, dan zou de eventueele nieuwe regeering een nota aan de entente rich- ten over de O-pper-Silezische kwestie. Het Hbld. meen-t, dat de vooruitzichtea op deze groote coalitie nog steeds niet zeer groot zijn te achten, want in de soc.-dem. fractie schijnt een sterke strooming tegen het com promis aanwezig te zijn en bovendien blijven de soc.-dem. op net standpunt staan, dat voor hen een coalitie met de D V. P. v66r een defi nitieve regeling der bela&tingkwoatie niat in aanmerking komt. Een beetje haast mag wel gemaakt worden met de opkoming der kabinetscrisis, want Donderdag moet de eommissaris voor de on derhandelingen -met Polen benoemd zijn. DE OMWENTELING IN PORTUGAL. Op order der nieuwe regeering is bepaald, dat de ministers en de andere slachtoffers der gebeurtenissen van 19 October met nationale eer zullen worden begraven. Berichten uit verschillende provincien ont vangen, melden van geen enkel incident. De „Echo de Paris" zegt, dat volgens een telegram uit Vigo aan do „Imp-arcial" te Ma- dir, een gewezen republikeinscho minister, die uit Lissabon aankwam, verklaard heeft, dat de revolutionnaire beweging een bolsje- wistisch karakter draagt en flat generaal Sowza Rosa met zijn troepen naar. Lissabon oprukt, om de nieuwe regeering omver te werpea Dus weer een nieuwe omwenteling ol al thans een poging daartoe te wachten Zit da ex-koning Manuel er ook achter? Gelijk men weet, vertoefde hij sinds zijn vlucht in- Enge land. Nu is reeds eenige dagen zijn adres niet bekend, hij is vertrokken en- men weet niet waarheen, zoodat men nu als vanzelf er toe komt om zijn naam in verband te brengen met de roerige gebeurtenissen m Portugal van de laatste dagen. DE DREIGENDE SPOORWEG- STAKING IN AMERIKA. De Raad van Arbeid- voor de Spoorwegen meldt, dat er veel reden is om te hopen, dat de dreigende spoorwegstaking zal worden voorkomen. Drie vierde deel der twee mil- lioen spoorwegmannen, die dreigden te gaan staken, hebben besloten aan- den arbeid te blijven naar aanleiding van een vexlaging der tarieven voor landbouwproducten met 16 pet. De optimistisohe verwachting heerscht, dat de staking geheel en al kan worden voor komen. DE BOMAANSLAO TE PARIJS. Zooals.men weet werden de bomaanslag op het Amerikaansche gezantschap te Parijs en de dreigbrieven aan de Amerikaansche ge- zanten te Parijs en te Londen toegeschreven aan communisten-, die op deze wijze wensch- ten te protesteeren tegen de terdoodveroor- deeling in Amerika van de Italiaansche com- munisten Zacco en Vanzetti. De correspon dent van de „Times" te New-York meldt nu, dat op grond van de verslagen van het ge- ding tegen de beide commimisten moet wor den besloten, dat de agitatie der commimis ten wordt gebaseerd op een deakbeeldige groef, daar tot nog toe tegen geen der beide AFTERNOON- TEA THfi COMPLET. OAFfi 60MPLET. gevangenen vonnia is gewezen, terwijl rech- ter Thayer, de president van de rechtbank, de mogelijkheid heeft toegegeven, dat de ge- tuigenissen berusten op onjuiste identificaties door aan de verdediging toe te staan, tot 1 November excepties aan te voeren. De politic schrijft daarom de demonstratie tegen de Amerikaansche ambtenaren in het buitenland toe aan een Italiaan, die naar men vermoedt e^n van de vijf mannen- is, be- trokken bij den moord te Braintree, in Mas sachusetts, op een kassier en zijn waker, waarvoor Zacco en Vanzetti terechtstonden. Deze man, wiens naam aan de autoriteiten bekend is, verliet de Vereenigde Staten di rect na den moord en werd eerst gesignaleerd in Italie en daarna te Parijs, waar men zijn spoor kwijt raakte. De communisten te Boston en elders heb ben 180.000 gulden bijeengebracht voor de verdediging van Zacco en Vanzetti. DE CONFERENTIE VAN WASHING TON. Het schijnt zeker te zijn, dat de ontwape- ningsconfereatie te Washington zich ook met financieele aangelegenheden, zooals de kwes tie der wiselkoersen en die der oorlogsscfaul- den, zal bezighouden, daar men beseft, d-at de kwestie der bewapening nauw verbana houdt met de schadevergoeding en de eischen der geallieerden ten opzielite van Duitsdhland. De Amerikaansche Senaat behandelt thans een wetsontwerp, waarbij de regeering wordt gemachtigd de Europeesche schuld te consoili- deeren. Volgens het Hbl. spreekt men- opnieuw over een waarborgen door Amerika van de Duit sche betalingen in ruil voor ontwapening. DE OPPER-SILEZISCHE KWESTIE. In Oppeln is de Poolsche delegatie ter be- raadslaging over de economische vraagstuk- ken, die met de beslissing van Genfeve ver- aan het station ontvangen. De Poolsche regeering is voornemens, naar uit Kattowitz gemeld wordt, in de aan Polen vallende steden Kattowitz en Konigs- hiitte Poolsche grensgarnizoenen te leggen. Naar van Duitsche zijde uit Rybnik wordt gemeld. hebben de Poolsche autoriteiten aan acht Duitsche gees'telijken in dit district ge- last. het Poolsche gedeelte van Opper-Silezie onmiddellijk te verlaten Volgens berichten uit Poolsche bron, zou den Ehiitsche militaire organisaties een aan- vang hebben gemaakt met de systematische In de ®te3en Dusseldorp, Duisburg en- Ruhr- ort zijn de vereenigingen van vaderlandsge- trouwe Opper-Sileziers verboden. De voorzit ter en een zijner medewerkers zijn door de Fransche troepen uit het bezette gebied g»- Uit Hindenburg wordt gemeld, dat de Duitsche benden bij herhaling Fransche sol daten hebben aangevallen. In verband met voortdurende aanvallen van manschappen der Stosztruppen te Mysliniy In het district Gross Strelitz, heeft een Fransch detache- ment zich daai'heen begeven, en na eenig ver zet talrijke geweren en granaten ixk beslag genomen. DE PROTESTANT.SCHE KERK TE REIMS. Door hetzelfde bombardement met brand- bomrnen, waardoor op 191 September 1914 de kathedraal werd in brand gestoken, werden ook de Protestantsche kerk en belendende hut- zen vernield. 'Het leggen van den eersten stecn voor de nieuwe kerk, die zal worden opgericht dank zij de milde gaven van verschillende landen, gaf aanleiding tot een roerende betoo- ging der Fransche regeering, van het ge- ineentebestuur, rev. Goodrich namens de Vcr- ken van Ghristus in Amerika, waarvan de bij- drage meer dan 500.000 francs bedraagt, en tal van andere afgevaaidigden o.a. uit Ne- djerland. SMOKKELARIJ VAN DRANK EN NARCOTISCHE MIDDELEN, De ^Evening World" maakt melding van een formeelen slag tusschen inspecteurs der douane en leden van de bemanning van de „Cretic" van de White Starlijn, waarvan het resultaat was, dat de inspecteurs en regee- ringsagenten narcotische middelcn en whis ky ter waarde van 300,000 dollar in beslag namen en drie Italianen, van Genua afkomstig arresteerden. Tijdens een inspeetietocht op't schip werden de scheepslichten iwoe keer go- doofd. De confiskatie 6en van de grootsta in haar soort was het resultaat van be- wijsmateriaal, dat ambtenaren der douane, die sedert maanden in het geheim in het bui tenland1 hadden gewerkt, hadden bijeen ge bracht. Bij het gevecht werden schotea go- lost en met stoelen gesmeten. Het grootste deel der onwettige lossing werd gevonden verborgen acliter een paneel in den rooksalon der tweede klasse en achter een loos tua- schenschot in een der verblijven van de bo- manning. DE JUWEELENDIEFSTAL TE BRUSSEL. Op den twlnilgsten hield te Brussel eens- ldaps een auto stil voor de juwelierszaak van Willems aan de Avenue Louise. Twee man nen sloegen de ruit stuk en nemen twee paar- len colliers van een waarde van 300.000 fra. weg. Zaterdag kwamen twee personen, een man en een vrouw, aan het hoofdbureau te Am sterdam en vervoegden zich bij den vreemde- lingendienst Hier had men vermoedens, dat het tweetal betrokken. was geweest bij den roof, wesfaalve ze gearresteerd1 werden. Het onderzoek dUurt voort. werkpl'aats VOOR GASMASKERS R4 BRAND. Een hevige brand ontstond gistermlddag in het fort te Aubervilliera, de Faubourg. Noordelijk van Parijs. Tegen' vijf uur ontdebte men in de werls- plaats, waar gasmaskers worden gemaakt, een rookzuil. De brand breidde rich weldra uit naar omliggende werkplaatsen en dreigde de bewaarplaats van granaten, patronen en gasmaskers aan te tasten. Reeds begonnea an dere pakhuizen met kleine voorraden patro nen te springen, evenals kleine granaten, waardoor levensgevaar voor de brandiweer ontstond. Enkelen kregen zeer lichte verwon- dingen. Inmiddels werd het aangrenzende voor- stadsdeel afgezet De bewoners kregen order, voorzoover bij het vuur, hun huizen te ont- ruimen terwijl de verder afgelegen bewo ners order kregen, zich naar de bovenverdie- pingen te begeven, omdat, indien de gas- bommen ontploften, kans op vergiftiging zou ontstaan. BEZ ETT f NOSKOSTE N. Volgens de Chicago Tribune wezen bij de beraadslagingen der intergeallieerde commis- sie ter vaststelling der bezettingsonkosten in het Rijnland, Engeland en Amerika op het „schandaal", dat aldaar niet alleen mannelij- ke troepen, maar ook een geheel leger vrou- wen aanwezig was. De commissie besloot, eene waarschuwing te richten tot de geallieer- de troepen wegens dergelijke misstanden. KORTE BERICHTEN. Het officieele communique uit Angora van 24 Oct., meegedeeld in een B.T.A.-te1e- gram, meldt o.a. dat de Grieken bezig zijn de omegeving van Afioein Karahissar te verster- ken. Gisteren vierden de Italiaansche koning en de koningin hun zilveren huwelijksfeest. De koning heeft naar aanleiding daarvan een besluit tot het verleeoen van amestie getee- kend. .■iU»l'jiWa*3UHW)IWMIM

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1