Ingezonden 'mededeelingen schapsbelangen en verkeerswegen Friesland. De heer J. Kamp te Berkhout West- lis in zijn plaats benoemd. Op initiatief van rnevr. Kooiman heeft zich bier een comite gevonnd met het doel een huisvlijttentoonstellmg te organiseeren voor de jeugd. Alles wat de kinderen m hum vrije uren zullen fabriceeren en ze zelf de moeite waard achten, kan worden ingezonden. Prijs- jes" zullen worden toegekend en een gezeilige feestavond als slot. UIT Z UID-SCHARW OUDE De uitslag van de tweede catmoeting in den damwedstrijd om het kampioenschap van Noord-Holland benoorden het I J, is als volgt: C. AmelsG. Renooij 20. (D. Kleen—A. Renooij 1—1. P. de GrootP. v. d. Welle 2Q. P. Beers—W. Verkroost 11. P. BeersJ. Tesselaar 20. W. VerkroostG. Renooij 02. P. v. d, Welle—A. Renooij 0—2, P. da GrootD. Kleen 2—0. UIT OUDE NIEDORP. Vergadering van den Raad- dezer gemeente op Dinsdag 25 October 1921, des namidriags ten 4 ure, in het raadhuis alhier. Voorzitter de heer J. Nagelhout, burge- meester. Na opening der vergadering en lezing der notulen, volgde: I. Mededeelingen: Dat-door H.H. Ged. Staten tot 1 Januari 1923 uitstel is verleend tot het houden van lichamelijke oefeningen, bedoeld biji art. 195, 2de lid, der Lager Onderwijswet 1920 door de schoolkinderen. Dat de werkelijke bevolking dezer gemeen- te op 31 December 1921 door den Directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek is vastgesteld op 639 mannen en 605 vrou- wen, totaal 1244 inwoners. II. Ingekomen stukken: Een schrijven van B. en W. van Alkmaar, dat de bijdrage van de kringgemeenten voor de uitvoerimg van de Warenwet over 1922 voorloopig is geraamd op 0.22)4 per inwo- ner. B en W. stelden voor dit bedrag op de be- grooting te plaatsen. Algemeen goedgevon den. Een adres van de gemeentebesturen van Twisk, Spanbroek, Opmeer, Berkhout en Wij- denes om adhaesie te betuigen aan hun adres, gericht tot de afd. Noord-Hol 1 and van de Vereeniging van Nederlandsche OemeenL ten, om het reglement,van die Vereeniging zoodanig te wijzigen, dat elk lid evenvefel, n 1. een stem uitbrengt. Het gevoelen van B. cti W. was niet eenstemmig en er werd met twee tegen een stem (die van den voorzitter) besloten om aan den Raad voor te stellen ad haesie te betuigen. Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten geen adhaesie te betuigen. Een adres van het Comite ter behartiging van de Algem. belangen van overheidsperso- neeler zal worden voorgesteld dit adres na lezing voor kennisgeving aan te nemen. Goedgevonden. Een adres van de Geheelonthoudersveree- niging alhier, om eenige steun van gemeente- wege te ontvangen. B. en W. stelden voor, om, daar geen enkele dergelijke vereeniging alhier steun ontvangt, en alle kans zou be- staan, dat meerdere verzoeken inlcwamen, af- wijzend op het verzoek te beschikken. Voor kennisgeving aangenomen. Een adres van de Schager Handeldrijvende en Industrieele Middcnstandsverceniging, om voor iederen leerling, die uit deze gemeen- te hun cursus bezoekt,, van gemeentewege een bijdrage van 10 te ontvangen. B. en W. stelden voor om voor iederen leerling, die aan den cursus deelneemt, 10 op de begrooting dienst 1922 disponibel te stellen, tot een maximum van 30. Algemeen goedgevonden. Het aangehouden adres van de Vakteeken- school te Winkel. B. en W. stelden voor, om voor iedere leerling, die den cursus bezoekt, 20 te verstrekken, tot een maximum van 60. Algemeen goedgevonden. Een adres van A. Boekel en 36 anderen, om deze gemeente van electrisch licht te voor- zien en indien dit voor de geheele gemeente overbodig mocht worden geacht, de electrici- teitsvoorziening voor het Noordelijk deel de zer gemeente ter hand te nemen. B. en W. stelden voor, om een kostenbere- kening te laten maken voor een plan om de geheele gemeente van electrisch licht te voor zien. De heer J. Pluister kon wel met B. en W meegaan, als we maar geen verplichting had- den aan Nieuwe Niedorp. We hebben, zeide spreker, toch met die gemeente een contract, om de eerste 30 jaar geen ander licht te be trekken dan van de gaslabriek. Wij moeten toch jaarlijks-25000 kub. Meter gas verbrui- ken en daarvoor 250 extra betalen. Spr. was bang, dat de menschen hier niet aanslui- ten zullen. De heer Over vond dat het voor de geheele gemeente overbodig was. We hadden, zeide spr., de menschen voordeeliger aan gas kun nen helpen, dan hadden we allemaal klaar geweest. Nu deze kosten te maken in dezen tijd vind ik niet schitterend. De heer Tromp vond dat de besprekingen over het gas achterwege hadden kunnen blij- ven Er is al van 1915 a! over gepraat. Htet is enkel maar te zien wat de kosten zijn en of het bedrijf levensvatbaarheid zal hebben. De voorzitter was ook wel bang, dat we hier te kort aansluitingen kregen, maar we hebben, zeide spr., dan toch de straatveriich- ting en misschien enkele vaklui, als Molenaar enzliefst zou spreker het voor de geheele fern eente zien. Het bedrijf zal zichzell moeten bedruipen De -menschen die aansluiten, zul- 'en moeten teekenen. Misschien als de ge meente waarborgt voor 25000 kub. M. gas- verb rtiik geeft Nieuwe Niedorp wel toe. De heer Tromp zou wel willen weten hoe- veel kook- en hoeveel gas er voor licht werd verbruikt De heer Pluister: Al* we geen ontheffing kunnen krijgen van Nieuwe Niedorp, ben ik er tegen voor de geheele gemeente een plan te maken. De heer Bakker: AJs er te Oude Niedorp weinig ansluitingen komen-. dan zou het overbodig zijn voor de gehele gemeente een plan te maken. Dat de gemeente borg zou wezen voor 25000 kub. gasverbruik, is spr. tegen, die tijd is te lang. De kosten voor het maken van een plan voor de geheele ge meente of enkel voor het Noordelijk deel zal weinig verschillen. Na nog breedvoerige besprekingen werd ten slotte besloten om een plan te laten ma ken om de geheele gemeente van electrisch licht te voorzien. De heeren C. Rempt, C. Over en Jb. Pluis ter stemden tegen. IV. Voorstel van B. en W. tot wijziging of aanvulling van het reglement van het Burger- lijk Aimbes-tuur alhier, in verband met een circulaire van Ged. Staten dezer Provincie. Onveranderd aangenomen. V. Begrooting van het Witte Kruis te Nieuwe Niedorp afd. Wijkverpleging, bedra gende in ontvangst en uitgaaf 2227, met verzoek voor 1922 een subsidie te mogen ont vangen van 460. Toegestaan. VI. Begrooting Burgerlijk Armbestuur al hier, bedragende in ontvangst en uitgaaf 2592,63. Onveranderd vastgesteld. VII. Begrooting Protestantsche Arfn- voogdij, alhier, in ontvangst en uitgaaf be dragende 4837,60. Goedgekeurd. VIII. De 2e Suppletoire BegTooting diepst .1921, bedragende in ontvangst en- uitgaaf 746,70, werd vastgesteld. IX. Benoeming lid van het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding op 2 Januari a s. als zoodanig van den heer J Ligthart. Werd herbenoemd. X Benoeming lid van het bestuur van de Protestantsche Armvoogdij, wegen® periodie ke aftreding op 2 Januari a.s. als zoodanig van den heer G. Liefhebber. Werd herbe noemd. XI De gemeente-begrooting, dienst 1922, werd vastgesteld op een ontvang en uitgaaf groot 35430,541A. onvoorzien 205120. De hoofdelijke omslag zal bedragen 130fX). De rondvraag leverde niets op. UIT EG MONO AAN ZEE. De raad rezer gemeente vergaderde Maan- dag j.l. Aanwezig alle leden. Een vacature. Voor zitter de heer C. J. Eijma. Mede aanwezig de heer Elfers, accountant-der vereeniging van Ned. Gemeenten. Onder de ingekomen stukken bevond zich o.a. een bericht van den heer J. G. Bos- schaart, dat hij de benoeming tot hoofd van het vervolgonderwijs aanneemt. Voor kennis geving aangenomen. Verder een sdirijven van Ged. Staten, md- dende dat dit college zijn beslissing betreffen- de het besruit tot een geldleening a 16000 verdaagt. Voor kennisgeving aangenomen. Idem, waarin wijziging in de manier van af- lossen wordt voorgesteld. Tot deze wijziging wordt besloten. Aan de orde was de bespreking omtrent een -boekhoudster aan de gasfabriek. De voor zitter zal er nu niet veel meer van zeggen. Spr. had de vorige vergadering de zaak be- sproken en zijn meening gegrond op het rap port van den heer Elfers. Deze was nu hier aanwezig om de zaak toe te lichten. Zulks op uitnoodiging van B. en W. in overeenstem- ming md de goedkeuring van den raad op de vorige vergadering. De heer Jonker herinnerde eraan, dat het onder voorwaarde was, dat het geen kosten meebracht. Dit Meek alzoo te zijn. Voorts wees spr. crop dat in een der plaaftselijke bla- den gestaan had, dat de Raad besloten had het salaris van de boekhoudster van 1300 op 1600 te brengen en haar te bewegen te blijven. Dat had spr. gefrappeerd, want het was heelemaal onjuist. De voorzitter meende dat de heer Jonker dan maar een mo-tie van afkeuring over den correspondent moest indie- nen, hetgeen evenwel niet geschiedde. De heer Elfers begon met den raad to vra- gen of hij er- niet mede accoord ging deze zaak, waarbij uitteraard ook personen be- sproken zouden worden, in gesloten vergade ring te behandelen. Dat was zoo de methode De heer Snoeks was er beslist voor alle za- ken de gasfabriek betreffende, in het openbaar te bespreken. Hij begreep niet, hoe de accoun tant er toe kwam, dat te vragen. De voorzitter merkte op, dat het de gewone gang van zaken was en dat de accountant dit eigener beweging, dus niet op spr. verzoek b.v. voorstelde. De heeren Jonker, Medik en Krab sloten zich bij den heer Snoeks aan. 'De heer Elfers verzocht den heeren om het direct te zeggen, wanneer ze meende, dat hij dets zei, dat door een ander ingegeven was. Spr. was gekomen als d'ienaar der gemeenten, als iemand, die onafhankelijk stond tegenover het bedriif zoowel als tegenover B. en W. Over de kwestie boekhoudster kon spr. kort zijn. Hij was in hoofdzaak gekomen, omdat hij vermoedde, dat uit zijn rapport verkeerde conclusies getrokken werden, Daarom wilde hij de gemeente zooveel mogelijk behulpzaam zijn, terwijil de kwestie der boekhoudster een bijkomstig iets was. Spr. nam aan, dat de heeren zijn rapport kenden. Daaruit was hun dan gebleken, dat versoheidene dingen niet in orde waren bevonden. Vooral in de admini- stratie, doch ook het beheer was van dien aarc eweest, dat de resultaten wel anders gewees adden kunnen zijn. Doch nu was speciaa' de boekhouding in't reine gehracht en was er nu een zuivere balans-, verlies- en winstre- kening. Het spreekt vanzelf dat nu maar niet in enkele maanden alles goed kan gemaakt worden, wat eenige jaren lang verkeerd go- gaan is. Het best kan dit terecht gebradit worden door iemand, die goed met de situatie op de hoogte is. Het gemakkelijkst zou het zijn, wanneer t kon geschieden door iemanc die de voorafgaande jaren had meegemaakt, doch die is er niet, en daarom moeten we het doen met degene, die we op't oogenblik heb ben en is het zeker niet gewenscht voor een paar honderd gulden haar te laten schieten Het feit, dat de juffrouw weggaat, zal moei lijkheden meebrengen. Men kan niet zoo maar eensklaps een ander er in zetten en men kan een goede, maar ook een minder goede kracht treffen. Daarbij kornt, dat de juffrouw toch niet zal blijven, ze heeft andere plannen, zoo- dat over een. jaar, hoogstens anderhalf jaar, de raad nog altijd kan doen wat hij wil. De heer Jonker merkte op, dat het aanblij- ven der boekhoudster in de eerste plaats fi- nancieel bezwaar opleverde. De accountant iad zelf op bezuiniging aangedrongen, de juffrouw vroeg zelf ontslag, de gemeente kon er niet beter afkomen. Bovendien was ze be noemd, omdat het een janboel was, maar nu was de administratie zoover geregeld, dat de directeur het nu wel kon bijhouden. De heer Elfers meende, dat men Eileen kon spreken van afkomen", wanneer men iemand missen kon. Door dagelijksche praktijk dacht spr. todh wel te kunnen beoordeelen, of dit hier zoo was. Hij meende van niet. Ook was - lem geen fabriek van den omvang der Eg- mondsche bekend, waar niet iemand apart voor de administratie was. De heer Jonker noemde Winkel en Medem- blik. Die bedrijven kende de heer Elfers niet. Hij merkte op, dat vaak ook ter secretarie voor zoo'n bedrijf gewerkt werd. Bovendien kwam er hier nog waterleiding- en electriciteitsbe- drijf bij,. Nu is de administratie wel zoo wat geregeld, doch't zal na een jaar nog beter voor elkaar zijn. Wat 't.aandringen op be zuiniging betrof, niet al het aanwezige perso- neel achtte spr. beslist noodig. Zoo kon b.v. let werk van den heer de Witt best door de uffrouw worden overgenomen. Diens aaq- stelling was geen gelukk-ige greep geweest. Dat het gasbedrijf den keel uithing, 't kon zijn, doch de toestand verbeterde aanmerke- lijk De balans- en de verlies- en winstreke- nang over 1920 zagen er wel niet prettig uit, doch daarin was verwerkt wat in de vooraf- gaande drie of vier jaar verkeerd gedaan was. De heer Snoeks vroeg, of de heer Elfers den directeur bekwaam achtte voor de boekhou ding, waarop deze geen posi-tief antwoord ge- ven kon, daar hij tot nu toe hoofdzakelijk met de juffrouw te maken had. De heer Snoeks merkte vervolgens op, dat de directeur indertijd aanbevolen was, omdat hij dubbel-boekhouden verstond. Al werd de toestand volgens den accountant gunstiger, er zou toch dit jaar weer een tekort zijn van bij de 4000. De gemeente gaat gebukt oder financieele narigheden en daarom moest de gemeente hoe eer hoe 1 fever van dat bedrijf af. Zeker, 27000 te kort of 4000, dat scheel- de veel, maar spr. zag niet in dat men ooit zou komen tot gelijk werken, nog minder tot winst maken. Vooral niet, als de petroleum goedkooper en het gas slechter wordt. De'heer Elfers antwoordde, dat dit weer tedinische opmerkingen waren. Spr. was in de eerste plaats administrateur, maar -kon toch uit de cijfers wel conclusies trekken. Zoo was het verbruik vergeleken bij het vorig jaar met 20 pCt. toegenomen en het verlies kleiner ge- worden. Dat ging den goeden weg op, dank zij het betere beheer en het sdheen gevaarlijk den directeur aan de kantoorkruk te binden. Het gas steekt, wat calorienwaardie betreft, niet ongunstig af bij andere gemeenten. Voor het salaris der tegenwoordige boekhoudster krijgt men hoogstwaarschijnlijk geen andere, en hoe langer ze blijft, hoe gemafckelijker een ander de administratie kan ovememen. De heeren moesten echter niet denken, dat spr dat zegt in't belang van de juffrouw. Bij hem zit alleen het gemeentebelang voor en hij wil de opmerken, dat dit z.-i. niet gediend werd door zoo gerimgschattend over het bedrijf te spreken. Straks komt Egmond-Binnen er wellicht ook nog bij, maar dan is't ook niet goed zoo ongunstig te oordeelen. De hieer Krab dankte den heer Elfers, maar meende, dat de fabriek niet zooveel personeel kon onderhouden, zoodat de ge meente gaandeweg dieper in de schitld zal gerak'en. Al gaat het nu wat better, over twee of drie jaar komit er weer wat in den weg en wordt het misschien icrger. Aanleg naar Egmond-bimien zal ook heel wat kosten en er zullen weer jaren noodig zijn om daar ovierheem te komen. De heer Jonker zeide het te betreuren, dat het onder het toezieh-t van B. en W. in de laatste jaren zoo gegaan is. De heeren had den toch al eerder moeten zien, dat het niet goed ging. Die 20 pot meer verbruik boven t vorig jaar zag er anders ui't, wanneer men bedacht, dat het vorig jaar de helft der ver- bruikers was afgesneden wegens wanbeta- ling. De voorzitter vond de zaak nu voldoende toegelicht. B. en W. houden zfch aan hum voorstel om de boekhoudster te houden en het salaris te brengen van 1300 op 1600. De heer Snoeks, bleef van meening, dat het ontslag verleend moest worden en de heer Jonker verheugde zich er over, dat het rap port van deni accountant dem raad had wak- ker geschud. Alsnu werd tot stemming over gegaan. De heer v. Hall mdtfveerde zijn stem met een verwijzing naar het rapport van den; ac countant. Bij stemming werd het voorstel verworpen.. Tegen de heeren Krab, 'Snoeks, Jonker en Medik. In behanrieling kwam: Rapport der commissie tot nazien der reke- ning over 1920. 'Betreffende Burg. Armbestuur, Gasthiuis- fonds en Distribufie werd medegedeeld, dat de rekeniingen in orde bevonden waren. Burg. Armbest. ontvangsten f 4469.06, uitgaveni 4957,41, nadeelig saldo 488.36 Gasthuisfonds: ontv. 2791.13, ui'tgaven 2657.23, batig saldo 134.90. Distributie verlies 716.01. Gemeentebedrijven. Met verbazing had de commissie't rapport van den accountant ge- lezen. In't bijlzonder had haar getroffen dat de gasfabriek bij een aabkoop van 38647.40 aan steenkool, slechbs een ont vangst had van f 28945,44 voor gas en van 8162, voor cokes, zoodat hierop alleen reeds 1539.96 verlies geleden1 was. Daar- tegenover stond het door den accountant ver- melde voorbeeld van een gelijksoortige gasi- J: Met het ekctricrteitsbedrijf stond het ook traurig. Daar werd ruirn 1400 oninbaar genoemd, de rekening sloot met een tekont van 5615,78. De administratie van een half jaar besloeg en kwart velletje papier. Het waterleidingbedrijlf sluit met f 1042.13 nadeelig. In totaal is er op de drie bedrijven een tekort van 34.094.46. De commissie meende te moeten opmerken, dat bet Dagel. Bestnur meermalen op het oeheer gewezen is. (Wordt vervolgd.) Binnenland SGHR IFTEiL IJ KE VRAGEIN. Op vragen van den heer De Jonge betref- 'ende de openlegging der bedrijfsresultaten door de mijndirecties, hebben de ministers van landbouw, nijverheid en handel en van arbeid geantwoord: IngeVoige de door den eersten ondergetee- kende gedane toezegging in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op 12 April 1921, is aan de zoogenaamde So- cialisatie-commissie verzochlt, de vraag, of let mogelijk en wenschelijk moet worden ge acht bij een wet aan mijnondememnigen de verplichting op te leggen tot het openlaggen van de bedrijfsrekening aan de leiders der arbeiders, aan een speciaal onderzoek te on- derwerpen. Hierop is nog geen berichit ontvangen. Ook is door tusscbenkomslt van den twee- den ondergeteekende bovenbedoelde vraag voorrelegd aan den Hoogen Raad van Ar beid. Naar aanleiding hiervan heeft de bo venbedoelde kwestie een onderwerp van be spreking uitgemaakt in enkele vergaderingen van de commissie voor de bedrijfsorganisatie uit dien Raad. Onder dagteekening van 28 Juni 1921 heeft de Hooge Raad van Arbeid omtrent deze aangelegenlheid een voorloopig advies uitgebracht, terwijil de Raad in zijn vergade ring van 14 October j.l., zijn definitief ad vies heeft vastgesteld. In dat Advies spreekt de Raad uit, dat het verlangen van de mijnwerkers om kennis te krijgen van de bedrijfsuitkomsten billijk is te achten. Verschillende leden van den Raad maken echter een voorbehoud ten aanzien van de mogelijkheid dezen wensdh te verwe- zenlijken. Hoewel de Raad aan een vrijwillige ver- wezenlijking van dat verlangen der arbei ders verre de voorkeur geven boven wettelij- ken dwang, acht hij; het toch niet aanbeve- lenswaardig de vervulling van dezeni wensch aan de machtsmiddelen van de vakorganisa- ties over te laten. Verschillende denkbeelden werden ontwikkeld omtrent de wijze, waarop deze zaak in een wet zou kunnen worden geregeld. Sommige leden meenden, dat een aanvul ling van het bijl de Tweede Kamer aanhangi- ge ontwerp van een Arbeidsgeschillenwet in de gebleken behoefte zou kunnen voorzien. Een tweede en de talrijkste groep uit den Raad, die ochlter in de vergadering evenmin over een absolute meerderheid van stemmen bleek te besdhikfcen, achtte een speciale wet, regelende het overleggen van de bedrijfsre kening, voor dit doel te verkiezen. Enkele an dere leden gaven de voorkeur aan een bij- zondere enquete-wet of wel aan een algemee- ne wet op ae bedrijfsorganisatie. De meerderheid iln den Raad acht het ten slotte niet wel mogelijk de verplichting tot het openleggen der bedrijifsrekening uiislui- tend op te leggen aan het mijnbedrijf. Op vragen van den heer Wijokoop betref fende de te Zwolle in het Sophia-Ziekenhuis uitgebroken typhus-epidemie heeft de minis ter van arbeid geantwoord: Het is den ondergeteekende bekend, dat 3 Juli tot 24 September van dit jaar in Zwol le typhusgevallen zijn voorgekomen en dat in de week van 28 October in het zieken- huis 19 gevallen van typhus zijn voorgeko men. De gevallen in de stad moeten vrij ze ker worden toegeschreven aan melk. Naar de oorzaak van de gevallen in het ziekenhuis wordt nog gezocht. Daarom kan nog niet worden gezegd of men in het ziekenhuis te doen had met een voortzetting van de geval len in de stad of met een zelfstandige oor zaak. Den ondergeteekende is gebleken, dat de autoriteiten hebben gedaan wat in haar ver- mogen was om de ziekte te localiseeren, en te onderdrukken. Ware de sanitaire toerusting van.de gemeente beter geweest en waren de wetteLijke bepalingen minder verouderd ge weest, dan zou men hoogstwaarschijnlijk sneller een afdoend resultaat hebben bereikt. De onderstelling, dat de plaatselijke auto riteiten de onderdrukking der ziekte min of meer zouden hebben tegengewerkt, acht de ondergeteekende volslagen ongegrond. De betrokken inspecteur van de volksge- zonidheid heeft zich, zoodra hij van eenige verdach'te gevallen bericht ontving, in ver- binding gesteld met het gemeen'tebesituur en met de gelzondheidscommissie. De noodzake- lij'kste maatregelen waren toen reeds geno- men en werden met eenige aangevuld. Tij- dens het verder verloop der ziekte heeft de inspectie zich steeds van de maatregelen op de hoogte gebouden en op de uitvoering toe- gezien. Op vragen van den heer van den Tempel betreffende het niet in rekening brengen van den tijd, door ambtenaren en arbeiders, in tijdelijken of lessen dienst van het Rijk, door- gebracht, voor de berekening van hun ouder- aoms- of invaliditeitsrente luidt het antwoord van den> minister van arbeid: De omstandiigheid, dat person-en, in tijdelij ken of lossen dienst van het Rijk, voor zoo ver zij 'geach-t worden in publiekrechterlijke dienstverhouding te staan tot den staat, vo'l- ens de juristenprudemtie van den Oentralen aad niet verzekeringspdichtig zijn zich dan ook bereid din vooratening te bsnror- dexen. Van den heer J. ter Laan aan den minister van arbeid: J. Is het den minister bekend, dat de Ver- zekeringsraad te 's-Gravenhage bij, herha- ling pogingen aanwendt om de Raden Yan Arbeid te bei'nvloeden de reglemeniten, rege lende de arbeidsvoorwaarden van 'het perso neel, te wijaigen en in overeenstemming te bren'gen met het ontwerp-wet op den Rechts- toestand? II. Acht de minister hiet geoorloofd, dat de bij herhaling verdaagde behandel-ing van het ontwerp-wet op den recbtstoestand zoo danig wordtt gebruikt. dat hierui-t in ver- band met art. 136, 4de Ed, van hat ontwerp- wet groote nadeelen voor het personeel voorMoeien? Vragen van- den heer -Smeenge aan ren minister van oorlog, betreffende den' bouw van marechauasee-kazemes in 1921 Is de minister bereid, in aansluiting aan en op den; voet van den staat, ingezonden aan de Tweede Kamer op 10 Otcober 1921, in antwoord op een vraag van den heer van der Voort van Zijp, nog mede te deelem: I. hoeveel marechaussee-kazemes in het jaar 1921 zijn aanbesteed, waar die zijn of zullen worden gebouwd en voor welke som- men? II. hoeveel plannen- voor d#n bouw van marechaussee-kazernes nog zajtn opgemaakt of in voorbereiding, met de ramingen van kosten en opgave van de plaatsen, waar die moeten worden gestichlt? Marktberichten. ALKMAAR, 26 October 192:1. Op de he- den gehouden markt waren aangevoend: 423 paarden per stuk f 150f 800, 0 veulens 90<J 160 per stuk. BROEK OP LANGENDIJK ('Langedij- ker Groentenveiling), 25 Oct. 1921. In de h-eden gehouden veilingen werd betaald voor Roode kool 4.908.20, 2de soort 1.80 tot 4.50, Oele kool f 2.50—/ 4.60, Witte kool 3.30-/ 4.60, 2de soort 2.40, Aard- appelen,: Bravo 6.50—/ 7.10, Drielingen 3.40, Kleine 1.90, -Red Star 6.60, Bie- ten- 3.30f 4.20, Uien Drielingen 6.90 tot 7.40, Uien 11.20—/ 13.50, Rapen 3.10, Losse wortelen' 77.30, id. 2de soort 12, alles per 100 K.G. Aanvoer: 63000 K.G. roode kool, 47600 K.G. witte kool, 47000 K.G1. gele kool, 11100 K.G. losse wortelen, 8625 K.G. uieni, 2950 K.G. aard- appelen, 6850 K.G. bieten, 425 K.G. rapen. WARM EN.HU1 ZEN, 25 Oct. T921. Roode kool 5.20'7.50, Gele kool 4.50—/ 4.90, Witte kool 3.70—/ 4.50, Uien 13f 13.50, -Drielingen 7.40 7.50, uitschot witte kool 2.90—/ 3.30 Blauwe aardappelen 6.80'—/ 7.30. Aan-' voer: 12400 K.G. roode k-ool, 4050 K.G. gele kool, 70600 K.G. witte kool, 4050 K.O. uien, 4775 K.G. aardappelen. 'BOVE'NKAR'SP EL „de TuinbouV', 25 Oct. 192-L. Heden besteedde men, voor: Bloemkool I 14—/ 28, III 4—/ 10, III 0.70f 1.60, Roode kool 37 50 Witte kool 1.50'3-.50, Gele kool 1.50 tot 3, Uien 4.20f 4.60, Kleine uien 2.903, Slaboon-en- 11f 12, Bieten 10—/ 22. Zeet$ittngtn inge- le be- volge de Invaliditeitswet, heeft voor de trokkenen, die na ontslag uit d-en; Rij,ksdienst in privaatrechteldjken dienst overgaan, tot gevolg, dat zij, indien zij bij diem overgang vo dien, leef-tij'd' van 35 jaar reeds hadden' be- fabtiek, waar naast 'n aankoop van 37000 1 reiki, in het geheel niet onder de verzekering aan steenkool, een; ontvangst stond van 48000 voor gas em 18000 voor Cokes, te zamen 66000. iHet bedrag van 3141,5-714 aan oninbare osten kwam der commissie zeer -h-oog voor. erscheidene cijfers blekeni niet in overeen- stemlming te zijn met de werkdiik-heid. Het tekort over 1920 bedroeg voor ae gasfabriek de kapitale som van 27436.55. po; Ve ingevolge de Invaliditeifsiwet zullen; komen te vallem en dat, indien zij vorenbedoeld-en leefltijd -nog niet hadden bereikt, de tijd door- gdbraoht in's rijiks dienst niet in aanmerking kom-t voor de berekening van hun ouder- doms-, onderscheidenlijik invaliditeitsrente. Ondergeteekende etkent, dat het voorgaan- de wijst op eeni leemte in de Invaliditeitswet, welke voorzietting vereiseht, en! hij verklaart STOOMV AA'RTLfJ NEN,. STV. MI J. NEDERLAND. Johani de Witt (thu-isr.) arr. 24 Oct. te Suez P-rinses Juliana (uitr.) arr. 24 Oct. te Grnua KON. NED. STB. MI J. Adhnis arr. 24 Oct. v. Livorno te Napels Bacchus ventr. 24 Oct. v. Valencia n. Alicante. Orion vertr. 24 Oct. v. Stoyma' n. Konstanti- no,pel. Berenice arr. 24 Oct. v. MMta te Alexandria. Castor .ventr. 24 Oct. v. Lissabom n. Afeliam Hiebe vertr. 24 Oct. v. Lissabon n. Cad'ix. Erato arr. 25 Oct. v. Ko-penhagen te A'dam. Hector arr. 26 Oct. v. Hamburg te A'dam. Hiermes arr. 24 Oct. v. Konstantiinopel te Sa moa. Mterope vertr. 25 Oct. v. R'dlam n. Tunis. Uranus arr. 24 Oct. v. Malaga te Porto Mau- rizoo. Venus arr. 23 Oct. v. Bonanza te Faro. KON. HOLL. LLOYD. Gaasterland (uitr.) vertr. 24 Oct. v. Pemam- buoo-. Limburgia vertr. 25 Oct. v. A'diam n. Buenos Ayres. KON. WEST-IND. MA1LD. Nleptunus vertr. 22 Oct. v. San Juan m. Ponita 'Ddgadia,. Ulysses vertr. 22' Oct. v. San Juan- m. Cristo bal. HOLLAND AMERIKA LIJN. Andijk, v. R'dam n. Galveston, vertr. 22 Oct. v. Puerto Mexico. Maasdia-nx, v. New-Orleans n. R'dam, arr. 24 Oct. te Hlavania. M'oeTdijk vertr. 25 Oct. v. R'dlam a. San Fran cisco.' Rotterdam vertr. 25 Oct. v. R'dam n- New- York. Rijndam arr. 25 Oct. nam. v. New-York te R'dam. KON. PAKETY. MI]. i Hbutman vertr. 24 Oct. v. Brisbane n. B;ata- via. HOLLAND-OOST-AFRIKA LIJN. Baam vertr. 23 Oct. v. Tanga n. Zanzibar. 'Hleem-slkerk (uitr.) arr. 24 Oct. te Oporto. Haarlem (thuisr.) vertr. 18 Oct. v. Kilindiinl. HOLLAND-WEST AFRIKA UJN. Texelstroom1 (thu'sr.) arr. 24 Oct. te Las P almas. HOLL.-BR.-INm UJN. Kirkstali; Aibbey (uiitr.) vertr. 23 Oct. v. Co- lombo. HOLLAND-ZUID-AFRIKA UJN. Randfontein arr. 24 Oct. v. East London te Port Nlatali ROTT. LLOYD. BandOenig (thuisr.) vertr. 23 Oct. v. Padang. tosulinde (uitr.) vertr. 24 Oct. v. Suez. 1 Rimdjani (thuisr.) vertr. 24 Oct. v. Port Said. Sindloro (thuisr.) vertr. 24 Oct. 9 u. nam. v. Marseille. ROTTERD. ZU ID-AM ERIK A LIJN. Waald-ijlk (uitr.) vertr. 21 Oct. v. Santos (verb.) STOOMV AART MI J. „OCEAAN". Nlelteus, v. Japan n- R'dam, arr. 24 Oct. te Gravesemd. Pyrrhus vertr. 20 Oct. v. Penang n. Amster dam. wordt door 21.000 artsan erkend ala het baste vereterkingemiddel voor Z^nuwen Llcb&am. ill

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 6