DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Tabaksfabriek J. R. KEUSS, Alkmaar. mi Prima geurige PIJPTABAK, gefafericeerd door d© ft®. 25S Btt uoiMDer beMaftt ctt 2 biadeo Htmderd drie eu twwtigste jaargoug Abonnenientsprljs blj Yoornitbetaling per 3 maandon f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 6 ct. Advertentiepr. 25 et. p. regel, grootere letters naar plaatsrnimte. Brieveu franco N.V. Bock- on Ilandelsdr. v.h. Ilerms. Coster Zoon, Voordara C9, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactie No. 33. YRIJDA G DirecteurG. II. KRAR. BoofdredaotearTJ. N. ADEMA. 28 OCTOBER Buitenland DE MISLUKTE STAATSGREEP. De ambassadeursconferentie heeft bepaald, dat koning Karl aan boord van een Britsche kanonneerboot te Boedapest of naar Galatz zal worden gebracht, in afwachting van de beslissing omtrent de plaats, waar hij zal worden geinterneerd. net Britsche oorlogs- schip „Cardiff" bevindt zich momeateel te Boedapest. Het klooster van Tihany, waar de koning thans nog is, wordt door motorbooten en troepen streng bewaakt. Een vertegenwoor- diger der regeering is aldaar aangekomen ora over den vorm van den troonsafstand te onderhandelen. Naar de Boedapeater bladen melden, be- stond de trein, waaxmee Karl Woensdagmor- gen naar Tihany werd gebracht, uit zeven wagons, waarvan de middelste een salonwa- gen voor. Karl was. Alle stations waren door inilitairen en politic afgezet en bewaakt. V66r het transport van Karl en Zita uit Tata naar Tihauy hebben zich volgens het „Wiener Tagblatt" dramatische tooneelen af- gespeeld, zegt het Hbld, Toen Karl vernam, dat Andrassy, Gratz en Rakofsky zich in de gevangenis te Boedapest bevonden, kreeg hij weder kramp in zijn been. Hij wilde zich, niet liaten scheilden van zijn raadslieden en vreesde, dat hem hetzelfde lot wachtte a Is den tsaar van Rusland. Door Amerikaansche bemiddeling werd den koning toegestaan, dat men hem dagelijiks uit Hertenstein telegrafisch op de boogie bracht met den toestand zijner kinderen. Dit zal ook niet zoo lan'g meer duren, want de Zwitsersche regeering heeft ook het gevolg en de kinderen van Karl uitgewezen. Karl en Zita waren zod vast overtuigd, dat hun intocht in Boedapest zornder tegcn.- stand zou plaats hebben, dat zij twee rnili- taire kapellen zich in gereedheid hadden doen brengen om den intocht op te luisteren. Thans wordt bekend, dat ex-koning Karl, die in Zwifserland onaer zieer ongunstige omstandigheden leefde, eenvoudig op een boodschap van Ostenburg de reis heeft aan- vaard. Deze liet hem weten, dat Andrassy, Gratz en Rakofsky de kabinetsvorming op zich namen. Karl en Zita zijn zonder bagage on zelfa zonder vddoende linnengoed in Kongarije aangekomen. Men1 moest alles bijeenzoekm om hun, toen zij geinterneerd werden, eenigs- zins menschwaardig toe te rusten. Tijdens het transport naar het Benedictij- ner klooster van Tihany verliet het koninklijk paar eenige mimiten den trein. Men' kon op hun gelaat duidelijk de sporen zien der jong- ste gebeurtenissen. In weerwil van de stappen der Entente te Praag en Belgrado wordt, meldt het Hbld., in beidfe landan de mobilisalie voortgezet. Ook Roemenie heeft de voMagen mobilisa- tie der infanterie en cavalerie gelast. Uit Belgrado wordt gemeld, dat het ulti matum der Kleine Entente aan Hongarije is overhandigd. De opperbevelhebber der mili- taire actie van de Kleine Entente is reeds be- noemd. Wanneer de in het ultimatum gestelde ei- schen niet worden vervuld, zullen de Tsje- cho-Slowakische en Zuid-Slevische troepen1, die reeds aan de grens staan, deze overschrijL den en Hongaarsch gebied bezetten, als sane- tie totdat de eischen zijn ingewilligd. Bevestigd wordt. dat de Entente zich te gen een gewapende actie der Kleine Entente verzet Op dit punt wil men te Praag en Bel grado echter voet bij stuk houden, vooral daar ook Roemenie zich uitdrukkelijk aan de ziide van Benes en Pasjitsj stellen. Omtrent den troonafetand1 van Karl wtordt in het ultimatum niets gezegd. De leiders van den staatsgreep zijn ge- vankelijk te Boedapest binnengebracht. De ..Pester Lloyd" meldt, dat tegen An drassy, Gratz en Rakofsky standrechtelijk zal worden opgetreden. De studenten te Boedapest, zonder onder- scheid van pojitieke richting, hebben een groote betooging gehouden tegen het herstel van Karl op den troon. ..Pravo Lidu" meldt, dat de Tsjecho Slowa- kische mmisterraad besloten heeft bij de Nat Vergadering een wetsontwerp in te dienen, ingevolge hetwelk het grondbezit van den Karlistischen adel in Tsjeeho-Slowakije on- middelliik in beslag Wordt genomen. 1 e Pressburg zijn alle Hongaarsche poli- tiri cearresteerd. Tstpehische lesrionalrs hebben' het gedenk- teekm van Maria Theresia aldaar omver ge- haaid en vemield. DE TER 9CHIE KWESTIE. De Iersche conferenfie is geschorst, in af wachting van de ontvangst eener belangrijke mededeeling uit Ierland. In antwoord -op een vraag in het Lager- huis, zeide minister Chamberlain, dat de voorwaarden van den wapenstilstand tus- schen de Engelsche regeering en de Sinn Feiners zulleni worden gepubliceerd. Tot ver- bazing van eenige unionisten voegde Cham berlain er aan toe, dat deze voorwaarden bij bet sluiten van den wapenstilstand niet wer den geteekend. Niettemin verklaarde hij met alle stelligheid, dat zij1 door beide partijten als bindend worden beschouwd. (Die verba- zing is begrijpelijk. HET WEiRlK'LOOSHEIDSVRAAGSTUK IN ENGELAND. In het Engelsche Lagerhuis heeft de re- gearing een amendement geweigerd tot ver- aooging van de wekeljjSache uitkeering aan vrouwen en kinderen van werkloozen en tot opheffing van de beperking van het aantal kinderen, dat reoht op uitkeering heeft. De Labour-leden hebben toen de vergadering verlaten. Een deputatie uit de Labour partij heeft gister een bezoek gebracht aan Lloyd Geor ge, die beloofde, dat de regeering het verzoek (inzake verhooging der uitkeering) zou over- wegen en) haar besluit zou meedeelen bij de verdere behandeling der werkloosheidswet. ZWENKT SOVJET-REGEERING NAAR RECHTS? De „Times" vemeemt uit HelsingforsGe meld wordt, dat de in Rusland door de sov- jet-regeering gevangen gehouden raensjewiki in vrijheid zullen worden gesteld en dat hun leider, Martof, uit Berlijn naar Moskou werd ontboden tot het bespreken van de basis van de voorwaarden voor een tusschen bolsjewild en mensjewiki te sluiten overeenkomst. Volgens een andter beridht eveuwel Is deze poging mislukt, omda t de bolsjewiki weiger- den in te gaan op den eisch van de sodaal- revolutionnairein tot het bijeenroepen van een constituante. EEN DEMONSTRATE TEGEN VON DER GO'LTZ. Op een door den Duitsdh-nationalen jeugd- dag in Leipzig georganiseerden. voordracht- avond van generaal graaf von der Go'ltz oyer nigte verzamelde zich voor het theater en groote arbddersmassa's trachtten de zaal bin- nen te dringen. Er ontstond em botlsing met de politie, waarbij een agent gewond werd1. Ook eenige van de rustverstoorders wetden gewond. Nadat men den toegang tot de zaal door eenige deuren had kunnea versperren, kon de voordracht doorgaan. GEEN GELD GENOEG VOOR DEN ONBEKENDENi iSOLIDAAT. Het Amerikaansche departement van oor- log heeft geenl geld genoeg voor het begra- ven van den Amerikaanschen Onbekenden Soldaat. 'Het heeft, naar de „Chicago Tribu ne" meldt, 125.000 dollar aangevraagd en slechts 50.000 dollar gekregen,. Men heeft den gouvemeurs der Staten verzocht, hun delegaties van acht tot drie le- den te verminderen. Uitnoodigingen aan dra- gers van de CongTes-medaille zijn weer inge- trokken, omdat er geen geld beschikbaar zou zijln voor het betalen van hun onkosten. KORTE BERICHTEN. De Fransdhe Kamesr heeft een vertrou- wensmotie met 338 tegen 172 stemmen aan- genomen. Het blljkt, dat de berichten over het slui ten van een overeenkomst tusschen de Engel sche regeering en de Egyptische delegatie van Adly parha voorbarig zijn. De „Times"-cor- respondent te Cairo vemeemt dait er nog on- derhandelingen worden gevoerd. Bij de Banque de France is een bedien- de verdwenen met medeneming van 400.000 francs. De Fransche recherche heeft zijn sig- nalement aan het packet te Brussel medege- deeld, daar men reden heeft om aan te nemen, dat hij naar Belgie gevludht is. De Fransche mmisterraad heeft de ver- schiflende voorstellen van Kamerleden, be- treffende de overbrenging van het lijk van een „onhekenden zwarten soldaaf' en een „onbe- kenden soldaat van het leger in het Oosten", verworpen. Met al die onbekende soldaten ging ook veel van het mooie der huldiging verloren. Dinsdagavond heeft te Ougreo bij Luik een botsing plaats gehad tusschen gendar- men en stakende metaalarbeidm. Er werden drie gendarmen gewond. De stakers wierpen met steenen en hebben de ruiten van twee kof- fiehuizen vemield. Briand gaat Zaterdag naar Washing ton, om Frankrijk op de ontwapeningsconfe- rentie te vertegenwoordigen. De Grieksdhe premier Goenaris en de minister van buitenlandsche zaken Baltazzia hadden gister een onderhoud van meer dan een uur met Curzon. Des middags hrachten zij hem opnieuw een bezoek. Lloyd Burlingham, de Amerikaansche consul te Santa Cruz in Mexico, is Maandag- avond in het consulaat door onbekenden aan- gevallen en gewond, echter niet van ernstigen aard, Dat zal wel weer wrijving geven. Bij een vreeselijke ontploffing in de Ita- liaansche vesting Sant Elena, zijn 20 perso- nen gedood en honderden gewoncj. Een automobiel met veertien personen, komende van een bruiloftsfeest, van Burnley naar Blackpool reed, werd door het slippen van het voertuig omver geworpen. Twee per sonen, waaronder de vader der bruid, werden gedood en elf anderen emstig gewond. Ter g^legenheid van het Joodsche Nieuwjaar heeft de Amerikaansche president zijn goede wenschen en zijn welgezindheid voor de Joodsche bevoiking van de Vereenig- de Staten en hun geloofsgenooten in heel de wereld tot uitdrukking gebracht in een Joodsch blad in New-York. opheffing van het processieverbod terugnam. Het verband met ae traktementen voor gees- telijken was hem niet duidelijk. De beer Wlji n k o o p verklaarde dat bols- jewisme en democratic zeer goed vereenig- baa zijn. De heer Schokking gai toe dat de herzieningsvoorstellen en over het geheel niet van groote beteekenis zijn; faijl iuicht dit evenwel toe omdat het land behoeiite heeft aan rust ook op staatkundig terrein. De spreker was de Regeering erkentelijk voor het weglatm van de opheffing van het processieverbod. Hij' was met de heer Van de Laar van gevoelen, dat de vrijheid van de niet-Kathoelieken zich verzet tegen processde vrijheid. De heer Rutgers kon het toejuichen dat de voorstellen1 niet meer ingrijfpend zijn. Hij betreurde evenwel, dat het hoofdstuk Eeredienlst buitenl de ehrzienlng is gelaten. De financieele verhouding tusschen Kerk en Staat en de rechtspositie der kerken ver- eischen dringend nadere regeling. Daarom was spr. erkentelijk voor liet terugnemen van de processievrijheid, waartegen hiji overi- gens geen bezwaar had. Minister Ruys de Beerenbrouck wees er op, dat de Regeering In 1918 geen verwachtingen wekte omtrent meer uitgebrel- de herziening en dat ons land met de voorge- steltie wijzigingen niet achterblijfi bij andere landen, waar de democratie zegevierde. Wat de processievrijheid betreft, de reege- ring was tot overtuiging gekomen, dat her ziening van hoofdstuk VI niet mcgeijlk zon zijn zonder het losmaken van den1 financiee- lea band tusschen kerk en staat. En daar dit •te hooge kostcm zou vorderem heeft de regee ring reeds in het begin van Juni besloten1 tot he terugnemen van de processievrijheid. StadsnieuwR 8taten-€r©neraal TWEEDE KAMER. Voortgegaan werd met de algemeene be- schouwingen over de Grondwetsherziening. Deh er K o 1 k m a n kon de voorstellen niet met veel geestdrift begroeten. Zij laten ook het volk tamelijik koud. De regeering kan niettemin in't't algemeen rekenen op den1 steun en da stem der Katboliekeni Spr. be- greep avenwel niet waarom de regeering de HEmrORMirNGSFEE ST. Men schrijft ons: iDe vierimg van het Hm-oraiingsfeest door de Remonstranische Gemeente zal dlit j'aar Slants vinden in eene avondhij eenbomst wiaar et getuigenis der Gemieente in dO eexste, diat van den voorganger in1 de tweede plants ko xnein zal, m. n. w. waar het godisdienstig lied! den1 voorrang boven de godisdienstige toe- sprank zal Jr.uben. De vervoilgbuindei van den :N)eid. Prot. BOind, die zich zoo spoedig burgerrecht veroverde, zail daarbij zoo (te diensten bewijzen en1 zoodoende alls vamzelf ook nog weer gemeangoedi worden, diau de bier en daar veelieischende zangwijzen toelieten'. De pracfiijk heeft in ;amdtere gemeeniten bewezen dat het feestelijk 'en tegelijk stiichtclijk gehalte van zoodanige hijeentoomsten in een thans be- staande behoefife voorziet. LUmHEIRSCHE KERK. Men meldt ons: Op den Hervormingaavond (Maandag 31 Oct. 7 uur) zal ds. H. Makkink in de Luther- sche kerk spreken over: Petrus en Paul us, de apostelen1 van het verleden; Johannes, den apostel van de toe- komst de nieuwe kerk. VOOR DE HONIGERENDBN IN RUSLAND. Ontvangen bij de Redactie van J. L. 3; van Nel en Wimi 1,25. TOOVERTHEATER BELLACHINI. De heer en mvrouw Bellachiai verdienen werkelijk een beter bezoek dan gisteravond in de „Harmonie" het geval was. Zeer weinig publiek woonde de voorstelling bij. Vele staaltjes van goochelkunst kon men bewonderen. De heer Bellachini wikkelde (b.v. een lei in een krant. Op een van de zijden de- zer lei was met krijt een 'kruisje geteekend. Door een meisje uit het publiek werd de lei vastgehouden, waama de heer Bellachini door 3 personen uit het publiek een getal van 3 cij- fers liet op schrijvee. Door een vierde werden de getallen opgeteld. Het resultaat was 2986. De lei werd uit het papier gehaald en met groote tijfers stond er op2986. Verder haalde de heer Bellachini optredOn- de als „muntenbezweerder" van alle mogelij- ke plaatsen geldstukken die hij in een bus wierp. Overal kwamen die geldstukken van- daan, uit de hoeden van heeren uit het pu bliek, van onfcfer hunne revere van huene j'as- sen, enzoovoort. Verder trad1 nog op een dame, die eveneens verschillende aardige goochelstukjes ver- richtte. Later werd zij geblinddoekt. De heer Bellachini wees nu op verschillende voorwer- pen uit de zaal en de dame zeide precies wat net was. Zelfs wist zij te vertellen hoe laat het was op een' horloge van een der aanwezige heeren. De heer Bellachini werd daaraa door twee heeren gebonden door een koord om de pol- sen. De knoopen werden verzegeld. De heer Bellachini werd op een stoel geplaatst mehde gebonden handen op den rug. Hij werd ge plaatst in een linnen hokje, waarvoor een gor- dijn werd geschoven. Na een poosje stak de heer Bellachini de handen boven het hokje uit, ten bewijze diat hij vrij was. Verder stak hij er een stoel boveuuit en na een poosje ge- wacht te hebben, werd het gordijn weer weg- feschoven en de heer Bellachini zat weer ge- onden op den stoel. Later trad hij weer op als buikspreker en ook daar had hij veel sucecs mede. Nogmaals, de heer Bellachini heeft meer publiek ver- diend. LIGHT OP! Voor rijwielen en' andere voeriniigen hedexi' avond te 5.0® idfait op. Hoaaat prsaf met deze prima kwaliteiten In fraaie rarpakMng. VKAAGT ZE OMTEX WDTKELIER. EEN ZEVENTK3JARIOE. Neen, wij1 bedoelen met deze zeventigjarige geen persoon. Zeventig jaar, hoewel een vrij hooge leeftijd, is toch nog met z66 belangrijk om daarover in een krant te schrijven. Maar als het een vereeniging geldt of, gelijk in dit geval, het zeveatigjarig bestaan eener Zon- dagsschool, is het zeer zeker de moeite waard te aehten om aan een dergelijk jubite een woord te wijden. 't Is 'hier de Zondagsschool „Laat de kinderkens tot Mij fcomen", die gist- teren haar 70-jarig jubiild vierde, een feiit waarmede wij hair geluk wenschen. Deze Zondagsschool, natuuriijk in het kledn begonneu, heeft zich in den loop der jaren ontwikkeld tot een insteHing, waar een 400-tal kinderen godsdienstonderwijs ontvangt. Met deze schare (de kleinsten van 6 tot half 9. de grooteren daama) wend het jubite Woensdag- avond gevierd in Waakt en Bidt, waar hun met een lantaam beelden werden vertoond uit Palestina en betrekldng hebbande op de Bij- belsche gesdiiedenia, waaibiji de heeren 'Ds. de Pree en J. H. W. Lfitjehanms eene toelidh- ting gaven. Dat de kinderen onthaaldi werden op limonade, koek, enz. en dat ter afwisseling eenige tatersn giezongen werden, behoft ze ker niet meer gezegd. Opgetogen gingen de kinderen huiswaarts, nadat de bijeenkomst met dank aan God gesloten was. Gisteravond' werd het 70-jarig bestaan her- dacht in een openbare samenkomst in de Ka- pelkerk, voor dit doel door den kerkeraad wd- willend afgestaan. Een vrij groot aantal men- schen had van belangstelling blijk gegeven. De bijeenkomst werd op verzoek van ds. Virike geopend met gemeenschappeiijk gezang van Psalm 103:1 en 3, waama ZEerw. voor- ging in gebed. Daama zong mej. Wilh. Sie- zen, muziekleerares, het ,,Danklied" van Job. Seb. Bach, op het orgel ibegeleid door den heer W. H. Slinger. Ds. Vimke sprafc hierop een rede nit, begin- nende met te vragen: Hoe is het mogelijk dat het reeds 10 jaar geleden is, dat wij in deze kerk bijeen kwamen om het 60-jarig bestaan te vieren Dat was toen reeds een lange tijd, waarom spr. de notuieaboeken had1 dborbiia- derd, waarbij hij veel belangrijks had gevon- den en namen had aangetroffen als Honcoop en Schrieken en van de eersSe ondterwijzers en onderwijzeressen. De Zondagsschool is ge- weesl een mosterdzaadje, dat werd als een boom, zijn takken uitspreidend over onze stad. Hoevelen zijn niet op deze Zondagsschool ge- weest, om voor het eenst te hooren van Hem, die de kinderen zo6 lief had, dat hij hen spe- daal uitnoodigde. Velen zullen zich er over verheugen, dat de Zondagsschool reeds 70 jaar heeft bestaan. Is zij reeds oud en ver- ouderd? vroeg spr. met het oog op het Bij- belwoord „Wat oud is en verouderd, is ae verdwijning nabij." Men wil tegenwoordig wel veelal oude vormen doen verdwijnen, zei spr., maar hij ontkende dat de Zondagsschool een nieuwen vorm noodig zou hebben. Zij kwijnt niet, integendeel, zij bloeit, zooals reeds in al de 21 jaar, dat spr. haar kende. Het zou verkeerd gaan met haar, als het evangelic er niet bleef het richtsaoer, als de ouders ons hunne kinderen niet meer gaven en deze niet meer vatbaar waren voor Gods woord. Altijd is nog noodig het beschamende en toch oOk bemoedigende woord: „Als gij niet wordt als de kinderen, zult gij het Komnkrijk des He- mels geenszins ingaan." Tot dat worden als de kinderen, in den zin als in (tea Bijbel be- doeld, wekte spr. op. Zooals een kind ver- trouwt op zijn ouders en hen onvoorwaardle- lijk gelooft, moeten de grooteren op God ver- trouwen. Alleen als zij Hem dienen van gan- scher harte, zullen zi] in waarheid1 goede ouders zijn voor hunne kinderen. Dan zullen zij hun niet onthouden het onderwijs op de Zondagsschool, dat hen leert van de helden en heldinnen uit den Bijbel, hen met groote liefde en eenvoud tot Jezus 'brengt en hen leert verstaan hoe goed het is hij Hem te zijn. Laat hen volgen het onderwijs in al wat goed eu liefelijk is en wel luidt, zei spr., en hij waarschuwde de ouders om hunne kinderen in donker op straat en in plantsoenen te la ten, omdat zij daar bloot staan aan allerlei, waarvan wij huiveren. Spreekt met hen over bijbelsche dingen, leest met hen Gods woord. Hoe heerlijk, als gij daarvan de vruchten moogt plukken. Emstig wekite spr. dte onderwijtzere(essen) der Zondagsschool op om kinderen te zijn in het vertellen, niet in net afgetrokkene te spre ken en hunnen leerlingen steeds het goede voor te houden, opdat hun woord zal inslaan. De Bijbel geeft onuitputtelijke stof voor on- derricht altijd geven de gesdhiedenissen uit het Quae en de gelijkenissen uit het Nieuwe Testament weer rets schoons om nooit te ver- geten. Aangenaam was het spreker onder de aan- wezigen lieden van de oude garde op te mer- kea, die zich altijd gaven. voor het werk der Zondagsschool en spr. herdacht dankbaar wijlen den heer F. H. Ringers Sr. en mej. Margot Schrieken, die zoo warm voelden voor dat werk. 'Dian kimdieren zei spreker, tech goed luis teren) naar wat de onderwijzere(esseni) zeg- gen. Al zijt gij jong en hoopt ge lang te le- ven, plotseling kan uw leven worden afgesne- den (spr. wees hier met smart op het overllj- den van Jan Jimmink) en als gij dan uw ha^ aan Hem gegeven hebt, behoeft ge niet b<^ vreesldl te zajini voor deni dloodl. Spr. hesloot met te zeggen: God geve, dat wij1 steeds zoeken wat tet wake blijdschap dient en dat wij eenmaal na onze levensreis mogen ingaan in het Vaderhuis met zijine vele wo- nmgea. Na een korte pauze, waarin mej. Siezen op verdienstelijke wijze zong het Agnus Del van Mozart en. ,,Passielial" van Alex Winter- berger (vooral het eerste was zeer mooi), sprak (te. H. P. de Pree de aanwezdgen toe naar aanledding van Ps. 8 vera 3. Dezen Psalm, waaruit spr. nog enkele passages voorlaa, noernde hij een en al verheerlijkmg van God. De sterren en de heele natuur ver tellen volgens den psalmdkhter van de groot- heid en majestdt Gods en dan vestigt hij, de aandadit op een anderen getuige aaarvan: het kind, waarom iuist dezen getuige opge- roepen? Omldiat hij, onverdacht te. Groote men- schen kunnen uit traditie spreken van Gods grootheid of als vrudrt van iradenken, de kin deren niet alzoo, zij zijn natuuriijk en onver- valscht als zij1 getuigen van Gods eer en macht. Het 'kind is het middel om de aandacht op het groote te vestigen. Door de kinderen bereidt God zich sterkte, z66 zelfa dat wraak- gierigen tot zwijgen gebracht worden. Vraagt het kind niet veel over God en de eeuwige dingen, waaraan groote mensdhen dikwijls met stilzwijgen voorbtjgaaa? Spr. bewees dit door een voorbeeld aan te halen, hem overko- nren met een 4-jartg logeetje. Hoe dikwijis spreekt God niet z66 door middel van een fcm- dermond, diat de grooteren zich opgebeurd en bemoedigd gevoelen Als bewtjs haalde spr. aan den kerkvorst Augustinus, die in een moeilijk oogenblik een kind hoorde zingen „Tolle lege (neem en lees) en na dien wenk opgevolgd te hebiien, weer geheel opgewekt werd. Spr. geloofde, dat eenmaal de dag zal ko- men, waarop blijfct hoeveel arbeid door het kind venridit is voor Godb Konimkrijk en hij was overtuiigd| diat de ZoorfagBschool een evan- gelisatie-arbeid te. Het verhaal, dat de scho- iieren er van doen, is dikwijls het eenige woord over God1, dat nog in vele gezinnen ge- hoord wordt. En dan vertelde spreker van de opgetogen- heid der kiinderein, Woensdtagaviondi in.Waakt' en Bidt", bij de vertooning van lichtbeelden over Palestina en de Gelijlcenissen. Kinderen luisterien gaarae als het gaat over God en Ghristus en er is voor spr. iets aangrijpends in, als hij hunne aandadit op de Zondags school waameemt, wat hem reeds meermalen opbeurde, als hij, teleurgesteld door een voor- val in de gemeente, was komen luisteren. Neesnti notitie van uwe kinderen, zei. spr. Men zegt wel te leven in de eeuw van het kind, maar spr. gelooft dat men overdrijift door te spreken van de majesteit van het kind, waarbij men de hoogste dingen- verwaarloost Leest den Bijbel, zei spr., en gij zult zeggen het 'kind behoort aan God en niet aan den staat of aan de ouders of aan zichzelf, gelijk veelal beweerd wordt. Het kind komt van God en behoort Hem. Noodig is, dat het aange- zidht der kinderen naar den Hemel gekeerd zij. In tegenstelliag met veler bewering, zei spr., dat godsdienst voor de kinderen1 geen' te zware kost is. Het komt er maar op aan hoe bij, hun gebracht wordt. Het Christendom is dikwijls als onmondig gescholden, maar het heeft zich lof bereid waarbij tegenspraak zwijgen moet. In dit ver band vertelde spr. van een bezoek in een ge- zin, waar een kind was overieden. Den onge- loovigen vader had spr. het verhaal gedaan van een herder, die, toen een schaap niet in de schuur wou, het lam had genomen en naar binnen gedragen, waarop het schaap alle moeite ateed den ingang te vinden. Begrijpt gij het? had spr. toen gevraagd. Ook aan de moeder had ds. de Pree mi verhaal gVaan, waarin uitkwam het erkennen van God door middel van de kinderen en ook zij had het be- grepen. Kinderen zijn juweelen Gods en in en door hen heeft God ons iets te zeggen. In de kinde ren wint God het hart van den mensch, dat Hem zoekt en geen rust vindt dan in Hem Spr. heeft moed in de toekomst, omdat uit den mond der kinderkens en der zuigelingen God zich sterkte bereidt en omdat de kinde ren zullen roepen „Hosanna" voor Jezus. Na danfcgebed, waarin ds. de Pree voor- ging, zong mej. Siezen het laatste lied van haar prograrnma, „Jezus, ons licht en leven", van. Bach, waarop de aanwezigen gezamenlijk als slot van den avond zongen het eerste cou plet van Ps. 89. Aan den uitgang werd een schaalcollecte gehouden ter tegmoetlooming in de kosten der I feestviering. T Alkmaar's Eoem

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1