Atkmaarsche Couranf Voor mij alleen. Honderd Drle an Twlntigsts Jaargang, Maandag SI October. Feuilleton. M». 866. 1ML Provinciaal Nieuws leg altijd goed was. Het -heeft zijn nuttige e. De meening van den heer Zeeman vond UIT ZUID-SQHARWOUDE. De raad dezer gemeente vergaderde Don- derdagavond en -nacht voltallig. Bij de laatate kasopaame was overeenkopi- stig de boeken bij den gemeenteontvanger in kas 627.26. Een ingekomen bondsadxes met verzoek om georganiseerd overleg van de vereeaiging van Ned. gemeenten en de organisatie van werk- lieden in overheidsbedxijf stellen B. en W. voor, voor -kennisgeving aan te nemen. De beer Zeeman meende dat overle, zijde, echter geen steun zoodat besloten werd het adres voor kennisgeving aan te nemen. Van het Nat. Verbond van gemeente-ambtenaren was een verzoek ingekomen om een betexe sa- la-risregeling voor den klerk en den Merk-to- casseerder. Bij de -'aatste regeling hebben de- ze geen verbooging gekregen, Na eenige bespieking werd besloten dat adres eveneens voor kennisgeving aan te ne men omdat een zoodanig adres toch ook wel bij1 de gascommissie zal zijn ingekomen. Van den Minister van onderwijs was een verzoek ingekomen om de klok niet te versmel- ten, docb te ruilen voor eene, die in het Rijks- museum aanwezig is. IDe voorzitter ste'de voor op dit verzoek in te gaan. De beer Zeeman was bier voor, docb zou vooraf wiilen onderzoeken. of de klok, wat klank enz. betreft overeenkomt met de thans aanwezige. Volgens scbrijven da bet er een van kleinere afmeting. De heer Berkhout zou de kosten ran ver- voer enz. van bet Rijk terug wiilen vragen, docb de voorzitter meende, dat bet Rijk de ge meente reeds groote kosten bespaart. De beer Kramer vreesde dat bet wel noodig zal zijn een nieuwe stoel aan te brengen, om dat de klok van andere constructie is. De beer Green ging met de ruil acooord, zij het dan ook, dat eenige kosten gemaakt moeten worden. Wethouder Kroon: Ala de heeren van het Rijk heelemaal niet mee wiilen werken, ben ik er niet tegen de klok maar te vergieten, te- meer als tocb alle kostea voor rekening van de gemeente komen, Ten slotte werd aan B. en W. de bevoegd- heid gegeven, de zaak op de xneest voordeeli- ge manier in orde te krijgen. Volgens de wenscfa van Ged. Staten werd art. 8 van de verordening regelende het ver- volgonderwijs met enkele woorden aangevuld. Van den directeur van het waterleidingbe- drijf was bet verzoek ingekomen terug te ko men op bet in de vorige vergadering genomen besluit en a-lsnog de 19 spruitstukken in de buizen te laten aanbrengen. B. enW. atelden voor daarop afwijzend te bescbikiken. De beer Berkhout zou aan het verzoek te- gemoet wiilen komen temeer waar het weinig kosten vordert en bet later veel gemaik en voordeel kan opleveren. Wethouder Kroon was ook tegen het rorig besluit en vond dit beelemaal onnoodig. De heeren van het waterleidingbednjf zijn met,de toestanden hier niet op de hoogte en geven zoodoende maar klakkdoos aan de plaatsen waar een epruitstuk moet komen. Wethouder Kroon kreeg van den voorzitter de aanmaning parlementair te blijven. Na verdere bespreking ging de raad een oogenblik in comite. Na heropening werd besloten aan het ver zoek van het prov. 'bedrijf tegemoet te komen, behalve 3 spruitstukken op plaatsen weike den raad geheel onnoodig voorkwamen. Alleen de beer Kroon was tegen. In 'bespreking kwam bierna de landverfau- ring. De heer Zeeman zou de verhuring wiilen doen plaats hebben door B. en W. yonder no- taris. De voorzitter merkte op dat dit niet wette- lijk is. B. en W. zullen bet ook niet op zich wiilen nemen, omdat alle formaliteiten punc- tueel in acht moeten worden genomen. De heer Berkhout was bier ook niet voor ter wfflle van die paar procenten moet niet de mo- gelijkheid van conflicten geschapen wo-nden. Aangenomen werd, de verhuring wederom door notaria Kroon te laten uitvoeren. Voorgesteld werd, bet lands op korter ter- miin te verhuren. De voorzitter aditte dit gewenscht, diaar als de tqden slecht zijn de huurders er af kun- nen en ala de tijden best zijn verhuring op lajogen termijn op schade voor de gemeente uitloopt. De heer Zeeman zou de lamderijen wiilen verhuren voor 6 jaar, met bet recht van nog 6 jaar gebruik oindat een langdurig gebruik door een persoon bet meest in bet belaog van het land xnoet worden geacht. De heeren Kramer en Groen zijn bet hier- mee volkomen eens en ook de beer Berkhout voelt er wel voor, Wetboudei" Kroon zou het dan ilierar voor 10 jaar tegelij-k wiilen verhuren daardoor zal ifbo rooibouw bet meest voorkomen worden. Nadat dit voorstel gewijzigd was in 2 maai 5 trok den heer Zeeman zijn voorstel in en werd bet voorstel-Kroon met algemeeme stem- men aangenomen. 77 Snees te Heerhugowaard is steeds in 66n perceel verhuurd, doch waar het 4 akkers zijn, wordt voorgesteld dit in 4 gedeelten te verhu ren. Met algemeene stemmen wordt besloten het in 4 peroeelen te verhuren. Vastgesteld wordt dat de huurders twee goede borgea moeten hebben tenzij za er de voorkeur aan geven, voor uit te betalen. Indien de gemeentewet het toelaat zullen ze in het laatste geval 5 pet. vergoeding voor renteverlies ontvangen. Aan de orde kwam hierna de schoolgeldre- geling. B. en W. stelden de volgende regeling voor. De eerste -bedragen zijn de inkomsten, de tweede de aanslag voor het Lager onderwijs en de derde voor het vervolgondterwijs. 1000—/ 1200 2.60 en 0.50; 1200- 1500 3.90 en 0.75; 1500—/ 1800 5.20 en 1.—1800—/ 2100 6.50 en 1.25; 2100—2400 7.80 en 1.50; 2400 -/ 2700 9.10 en 2.— 2700-/ 3000 10.50 en 3.—; 3000—3300 12,50 en 4.—3300-/ 3600 15.20 en 5.— 36004000 20 en 6.—; 4000 en hoo- ger 26 en 7.—. Het voorstel van de mlnderheid van B. en W. was: 1000—/ 1200 2.60 en. 0.50; 1200 1400 3.90 en 0.75; 1400-/1600 /5.20 en 1.—; 1600-/1800 6.50 en 1.25; i 18002000 8.— en 1.50; 2000-/2200 j 10.— en 2.— 2200—/ 2400 12 en 2.50; 24002600 15 en 3; 2600- 2800 18 en 3.50; 2800— 3000 21 en 4; 3000—/ 3200 25 en 3200— 3500 30 en 6/3500 en meer 35 en 7— De heer Zeeman stelde voor de eerste klas- se te laten vervallen en dus met 1200 te be- ginnen. De heer Berkhout was dankbaar voor het le tarief. De heer Groen gevoelde meer voor het tweede. Het voorstel Zeeman kwam niet in stem ming omdat het niet gesteund wordt. V66r het tweede tarief waren alleen' de heeren Bekker, Groen en Kramer. Daama werd tarief 1 met de stemmen van de heeren Bakker en Groen tegen, aangenomen. Ter tafel kwam hierna het voorstel, rege lende den rang, het getal, de bezoldiging enz. van het personeel der gasfabriek. De heer Zeeman stelde voor bij ziefcte 6 maandten vol en 6 maanden half salaris uit te keeren in plaats van 6 maanden vol en 3 maanden half. Na eenige bespreking werd1 dit voorstel aangenomen met de heeren Kroon en Bekker tegen Aan de gascommissie zal tevens worden voorgesteld op het terrera niet alleen sterken drank, doch alle al coholhoudende dranken te weren en geen personeel op het terrein toe te laten dat in abnormalen toestand verkeert. De overige artikelen der verordening war den goedgekeurd. Aan de orde kwam hierna1 de gemeentebe- grooting. B. en W. stelden voor de jaarwedde van den vekfwachter van 1250 op 1400 te brengen. De voorzite was van oordeel dat het sa laris te gering is vooral nu ook de salarissen van1 het gaspersoneel aan de hand van het Staatsrapport herzien zijn. Er was gehoopt diat Ged-. Staten met een voorstel zouden ko men, doch dit is uitgebleven. De heer Kramer zou daarop wiilen wach- ten, wat den heer Zeeman deed opmerken, dat 'Door Andr6 Corthis. Geautortseerda verialing van W. E. P. 2) 'Mlarna lteunde niet het hoofd tegen1 Ouichar- de's schouder en liet zich zoo zachtjes wiegen. In de stiilte hoorde ilk een zwiaxen wagen lang- zaam1 over die keien van onze straat ramimeien. Vroolijk klapte een zweep, het was niet een zweep, die die arme paarden sloeg, maar al leen- het rhythmisch geluidl, dat hen in bun nioeheid! djeedi opleven. Het raam was open gebleven. Eeni zacht (kodltje bewoog de etof op de tafel, waarmee Guicharde straks bezig was geweest. „Weet jnllie," zei mama, half-dtoomeriig met zachte stem, alsof zij zich maar nauwe- lijks bewust was van faetgeen ze zei, „toen ik op die fabriek kwiaimi om daar die bodken bij te houden, waren ze allem-aal heel vriendelijk voor me! Toen leefde de oude mijnheer Lan- dargues nog; maar bij bemoeide zich- bijna nergens meer mee en is heel gauw daarna ge- storven. lEk1 dan mevrouiw Landargues, die al- tes gaande hieldl Ziji had a! wit haar, in dien tijld, het schitterde, zooals sorns de zon schit- tert -op dien top vani den Mlont Ventoux. Haar gezichi was nog Msdi. maar het was niet vriendelijk, die diinne lippan waren vast op elkaar geknepen en haar grijlze oogen hadden een hardle nitdlrulkMng. Dan was er ook .Ro bert, de oudste zoon, die wediiwna ar was en toen- al vrn ernstig ziek en vender dien* zoom, de kleine Frans." Z-iji diacht een oogenblik na en rekende uit: „HHji moet nu- wet meer dan vij-f en dertig 'aar oud wazm. Hijl ad erlgenaaM van allet ijs He was ook dichter bij haar koniien staani; i-k leunde nn tegen haar stoel en ik streelde h-aar nu en dian over het haar. En lanigzaam, afeof zij! blij was, dat wij etndelijk in haar vertrouwen waren, ging zij voort „En! het begin waren ze heel vriendelijk voor me, zeker.... en het leek zeifs of ze vrij eenvoudlig waren1 en niet veel verbeelding had den. Ze hebben me tweemaal op de -koifie ge- vraagd.... Maar later ach later, toen zc za- gen, dat Georges verliefd op mij werd Haar gezicht was mager en afgetobd, en het grijze haar lag dunnetjes langs haar sla- pem, maar op dat oogenblik was zij als ver- j jongd, met dien helderen blik, die haar uit de oogen straaMe, haar moederlijke oogen, j grijsachtig, met een ti-kje blauw een ietsje groen soma, van een onbepaalde, men zou zeggen aarzelende kleur, verlegen, zooals haar heele wezen was! Wat scheen haar ge zicht jong, toen ziji aan haar liefde van vroe- ger terugdacht „Jia, zie jullie, zoo ging het, mijn klein- tjes... Jullie wect, ik was de dochter van een schrijnwerker, wel eer. kunsten-aar, en een man die veel van boecu hield en een meester was in het herstellen van oude m-eubels met van die gedraaid-e pooten- eni fijn beeldihouwwerk, rniaar toich eeni werfcman, en- nog wel een werk- man, die maar twee knechts er op na hield. En Georges was mijnheer Georges Landar gues, de tweede zoon van de Landargues uit Saint-Jacques... Je begrijpt wel, dat zijn fa- mi lie er niet erg mee imgenomen- was, dat was ook heel natuiuriijfc.... maar later hadden ze toch niet zoo gemeen hoevemi te zijn. Ja, later- want zie jeToen Guichar de ter wereld zou komen, zijn we satnen naar Parijls gegaan,.... om het sch-andaal... iedereen wist het.... era we konden niet meer in de streek blijven... Mijn moeder was woedand. Zij zou mij, geloof -ik, toch wel bij zich ge- houden hebban-, omdat ik het kwaad... met een Landlargues had twdrnwen en die Laiodanguei, hij daar op het oogenblik niet veel aan heeft. De heer de Jong merkte op, dat het maar weer opgebracht moet worden. Gezien het werk dat de veldwachter heeft, is het salaris niet te laag. De -heer Berkhout kwam met de emolumen- ten waaronder het schoonmaken op 1800 inkomen en wees er op, dat de levensstand- aard lager wordt. Den voorzitter sped't, dat er terBchillen- de heeren niet voor zijn. 't Is toch betrekko- lijk weinig te noeraea. Een poMe-ageat kent bovendien geen achturendag. De heer Groen. meende dat eens gekeken moet worden naar de salarissen van andere gemeentenaren. V66r stemden alleen de hee ren Kroon, Bekker en Zeeman, zoodat het voorstel verworpen is. Honderd gulden voor de burgsrwacht wilde de heer Zeeman van de begrooting afvoeren. De beer Zeeman was geen voorstander van moorden en de voorzitter bracht daar tegen- over hulde aan dte burgerwacht. Na verdere bespreking werd op het voor stel-Zeeman, gesteund door de heeren de Jong en Berkhout, afwijzend beschikt. De heer Zeeman besprak de wenschelijk- heid de levering van steenkolen voortaan uit te besteden. IDe heer Berkhout verMaarde rich daart©- genover een principieel tegenstander omdat er bij aanbestedingen bijna altijd gelmoeid wordit. Besproken werd in verband hiennee een betere controle op de levering, of per mud of gewioht -het beste was enz. Het slot van de besprekingen was, dat het op den ouden voet zal voortgaan, echter met een zoo goed rnoge- lijke controle. De heer Kramer stelde namens de commis- sie van rapporteurs voor de subsidie voor het vakonderwijs welke op 50 gulden geraamd is, te brengen op 101.25. Dit voorstel werd- met 6 r66r en de heer Kroon tegen, aangenomen, De heer de Jong stelde voor, ont den post subsidie drankbestrijding te brengen van 25 op 50 gulden welk voorstel na breedvoerige bespreking met de stemmen van de heeren Zeeman, Berkhout, de Jong en Kramer v66r werd; aangenomen, Op de begrooting werd voorgesteld het fanfareeorpe 15 gulden subsidie toe te ken- nen, welk voorstel de beer -Berkhout wat ka- rig vond. Hij zou het minstens wiilen verdub- belen. Het voorstel-Berkhout werd verworpen. De post H. O. is geraamd- op 14500. De heer Zeeman zou in verband met de nieuwe wetsbep-alingen een bespreking wiilen houden over een andere regeling van belas- tingheff-ing en bet heffen van hoogere opcen- ten op de vennogen-sbelasting. Daar dit oo-k buiten de begrooting behandeld kan worden werd met het oog op het late uur goedgevon- den- deze besprekingen uit te stellen, waar- door de heeren tevens gelegenheid hebben zich er beter in te werken. De begrooting werd hierna vastgesteld- met een ontvangst en uitgaaf van 58634,97 54 met 907.3TJ4. In verband met de genomen besluiten zul len deze bedragen nog een kleine wijziging ondergaan, De begrooting van- het electrfsch bedrijf werd na eenige bespreking en toelichting goedgekeurd met een ontvangst en uitgaaf van 54000. In verband hfermee werd op voorstel van den voorzitter besloten In de gascommissie voor te stellen, bij1 het P.E.Nl op veiibetering van stroom aan te dringen. E)e begrooting van het gasbedtijf werd- goedgekeurd met een ontvangst en uitgaaf van 140900. De heer Berkhout besprak de kleine vermin- dering van den voorgestelden gasprijs, hoe- wel nu toch de kam-erovens er zijn en de voorwaarden gunstiger zijn, dan toen een vermindering van 3 cts. in uitzicht was ge- steld. De voorzitter en ook de -heer Kramer deel- den- mee, dat door den directeur bij het oprna- ken van de begrooting een zeer voorzichtige politick gevolgd is. Het is zeer goed mogelij-k dat in den loop van het jaar nog eens een gasprijsverlaging kan komen. Wethouder Kroon was van oordeel. dat de kamerovens op den begrooten gasprijs niet van invloed kunnen zijn geweest, omdat ook in andere gemeenten de gasprijs daalt. Bij de rondvraag wees de heer Zeeman er op dat een der cafehouders zich met de ker mis niet aan de verodening gehouden heeft De voorzitter gaf zijn spijt te kennen dit niet eerder geweten te hebben. De heer Berkhout vroeg hoe het -kan- dat een handelaar de cokes buiten Langendijk wel goedkooper mocht leveren en hier niet. De voorzitter begreep er niets van, vooral omdat de -handelaren toch niet aan de prijzen gebonden zijn. Het zal in de gascommissie besproken wor den De heer Berkhout vroeg vender of de raad nog lets te zeggen heeft over de schoolgeldre- geling voor de U.L.O.-School en dru-kte, toen de voorzitter deze vraag ontkennend beant- woordde, er zij nspijt over uit dat de rege ling zoo hoog is. De voorzitter deelde mede, dat het niet mo- gelijk was het lager te doen. De heer Berkhout vreesde, da-t hierdoor meer leerliogen naar Alktnaar zullen gaan, waar de schoolgelden van de H. B. S. veel la ger zijn. De voorzitter wees er otp, dat daar de leer- middelen niet gratis worden gegeven. De regeling is echter voor em jaar vastge steld. Hierna shilling der vergadering om ruim half een. Bij dm te Utrecht gehonden zangwed- strijd is in de eerste afdeeling gemmgde ko- ren de 3e prijs behaald door „Cresoendo" van hier, directeur de heer W. Hespe. kunt niet begrijpen, hoe die imi onze streek van gewicht zijnMaar mijn vader kon het mij; niet vergevemi... Em- meisje, dat een opvoecling had; geh-ad als de rnijne, dial on-t- wiikkeld was en- damesman-ieren geleerd had.." „Mlama," zei Guicharde, torn zij zweeg, en zij, hield haar oog nog steeds ounklamd als eeni kind em l'iefkoosde zacht haar wang, „mijini lief, Mein- moesje ,A kind!.... als je wist... de sdhiaamte, hloe die je pijn kan doen, zoo hevig als wanneer je je snijdt of je brandt, alleen, het gaat niet over. Toem zijin wij; in Parijs gekomen, eerst in een kamertje, bijna -armoedi-g. Georges had gem cent aan zSfa ouders wiilen vra-gen, om dat ze te veel leelijks over mij. em over hem ge- zegd.1 hadden.... 'Hij heeft hard! -gewerkt, maar hij kende alleen maar de groevenj m hoe je een honderd wenklui. moest regeeren1. Van weve- rijleni wist hij niets af, evenmin van porselein- indUstrie of van- meubelmakerij, Dat allies heeft hij -gebroboerd1. Maar h-iji verdiende niet veel, -Eiinldelijk op em' winter warm wij- te on- gelukkig. Toem heeft hij aan zijn moedter ge- schreven. Zij an-twoorddfeAls je afziet van je xiechteni op mijn nala-tenschap. die je niet verdimt, m -als -ilk nooit meer iets van je hoef te h'ooren. wil ik je wel' honderdd-u i zend1 francs geven.,.. 'Niatuurlijfc heeft hij overa-1 vanaf ge- zim.... denk eens, hondendfdiuizend francs..." „J!a, maar toch...." began' Guicharde, die practisch van aard was. „G je hadt maar ems moeten zien, hoe we er aan tee waren... Door die faonderdduizend francs zijn we een paar maanden heel geluk- kig geweest. George's zei tegen me: ik zal1 een- roooie zaak zien- te vinden, waar iik als com- pagiion in kani komen. Ik kan niet ondbge- schikiie zijn. IDaar ben ik niet voor in1 de wieg gelegdl.... maar ;als pa-troon, dat zuil je zien.. Eirn hij1 heeft de zaak ook gevonden, maar't was geen goede zaak en de honderdduizend francs warm bijlna naar dte m-aan geweest. De hel-ft erv&n is nog gated kunnen) worden); UIT BERGEN. Zooals wij1 reeds in ona raadsverslag sclireveii ving Vrijdag de tegen 2 uur uitge schrevm raadsvergadering pas can half 5 aan. De hoofd-oorzaak hiervan was de aan de raadsvergadering voorafgegane grasverpach- ting langs de wegm Traditioneel werd deze verpachting steeds in tegmwoordigheid van den Raad gehouden. Wie in dit nummer de resultaten van deze verpachting leest, zal het met cms eens z-ijn, dat de Raad zijn tijd beter kan gebruikm dan in pleno deze uit den tijd van de camera dateerende verpachtingen bij te wonen. De Raad heeft dit eindelijk ingezten m be sloten om voortaan deze verpachtingen in „de Rustende Jager" te doen geschi^m. De hoofdschotel van de raadsvergadering was wel het voorstel van B. en W. tot aan- sluiting bij het slachthuis te Alkmaar. In de Atkmaarsche Courant van 3 October betoogdm wij, naar aanleiding van het ver- handelde in de raadsvergadering' van 28 Sep tember over de verordening op de keuring van vleesch in de gememte, uitvoerig welke voordeelen daaraan voor de gememte ver- bonden waren. Aan de hand van de vlteesch- keuringswet zetten wij uitem, dat het hiertoe in de naaste toekomst toch moest komen. Wij uitten de wensch, dat de raad- zoo ver- standig zou zijn om in de volgende zitting te besluiten; de onvennijdelijk geworden aan- sluitmg te bespoedigm, om daardoor mede te werkm, dat de weerzinwekkende misbrui- ken in de vleeschhandel en de vloeschberei- ding met kracht warden bestreden Mm zal dus begrijpm, dat wij ona er ten zeerste over verheugdea, dat B. m W. op de agenda van deze vergadering het voorstel tot aansluiting hadden geplaatat. Het besluit tot aansluiting achten wi| ten zeerste een besluit, waarbij de belangen van de gememte worden gediend. 1 en plattelande is men met hygi&iische za- ken in vele opzichtm wat achterlijlc en in vele gevallen komt dit ook omdat, wat in em stad door het groote zielental mogelijk is, in een doip nu eenm-aal tot de onmogeijkhleden behoort. Ook conservatisme is ten plattdan- de vaak oorzaak, dat men de zakea bij: het oude wil laten. Dit komt vooral in de dor- pen can Alkmaar naar voren, waar men1 in verband met de het volgend jaar in weridng tredende vleeschkeuringswet verplicht ia em centrale slachtplaats te stichten of bit het abattoir aan te sluiten. In een dorp als Egmond-Binnen zijni het vooral de elementen als de heeren Apeldoom en Noort, die van elke nieuwigheid niet wii len weten en zich zelfs tegm de aansluiting bij de waterleiding verklaren, en zicli d-an ook als tegenstanders van de aansluiting bij het abattoir doen kennen, terwijl men in het meer vrijzinnige Koedijk aanstonds inziet, dat het algemeen belang het mecst bij aansluiting wordt gediend Dat in Bergen het bestuur van de vereeni- ging „Bergm's Belang", een vereeniging, die n.b. in haar statuten bepaalt er naar te streven dat Bergen- in vooruitstrevende rich- ting bestuurd wordt, na de vleeschvergifti- ging van het vorig jaar geen enkele aandrang op dm raad uitoefende om tot aansluiting bdj maar we (hebben z66'n angtst geh adl, z66'n vreeselijke ;amgst, dlat we niets meer wi-ldem wagm. We hebben bet geld' in staatsforidsen belegdi ami rustig te kunnen zij-n en je vader heeft toen biji -Miarpea-u dat baantje van- kias- sier gekregm, waar hij meer dan twintig jaar gebleven is, tot aan zijn dbod1 toe...." We -kendten wel enkele van die bijzonderhe- den, maar vandiaag hoorden wij ze weer -a-lsof laliles onbekend voor ons was en we fluis- terden met een- droevige, gespannen verwon- dieting naar dat nieuwe verhaal.... Guich-arde vroeg met zachte stem: „En moederuw huwelijk daii? ,;Dat was zoo," antwoordde ziji. „Mijin va der tag tern- op stenven-. Hij wildle mij1 niet weerzien en- dat een groat verdriet voor me... Georges- hij! was zoo zacht, en missdhien ook wat vreesachtig, zooals ik! Georges hoopte altijd, dat zijni moeder hem vergevm zou en toestemming tot ons huwelijlk zou ge ven. Owdlat hi]; een goed'e opvoediing had ge hadl, vond) hij1 net iets ontzettendte, die teestem'- ming niet te hebben Hij; zei 'het mij en ik kon dat ook wel begrijpm-. Maar hij zag tenslotte wel in, dlat zij hem haar heelte leven 1-ang zou blijven venachten- en dat haar toorn tegen hern niet nog rooter kon worden. 'Nadat we er lang over igesproken hadldlen, rijn we toen op em1 dag naar het stadhuis en naar dte j keric gegaan1, zoruder er iernand iets van te zeg'gen. In Parijs werd' ik toch al madame Landargues genoemd, dus er verandende nietsd-aar Iherinner je je well, Gufehardte, het was dien morgen1, toen wij bij- onze tnuis- komst die mooie pop met dat rose jurkje voor je meeforachten er als dessert em1 taart was met gesl-agen room en geconfijte vruchtm." Ja zeker", zei Guicharde, „ik weet het nog net abattoir te geraken. of tot een verscherpte keuringsdimst te komen, valt wel eenigszins te verwonderen, doch dat dit bestuur ter elf- der ure naar aanleiding van het voorstel van B. en W., nog een verzoek indiende, waardoor de aansluiting verhoogd werd, is iets dat stellig op een yergiseing moet berus- ten. Het zal wel niet noodig zijn te vercmrtw- stellen dat dit verzoek wijst op een verander- de koera in ^ergen's Belang", waarvoor de door een coininissie voorgestdde wijzi ging van het reglement om in het artikel, dat bepaalt, dat Bergen in vooruitstrevenden zin bestuurd moet worden, de woordm tizoovttl mogeli]#' een aamwijzimg zou kunnen zijn. Het is evenwel bekeno, dat het verzoek meer gedaan is, omdat men in onkunde met de wet meende in Bergen een eigen keurings- dieust te kunnen inriditea, die beter kon voldoen dan een aansluiting bij het abattoir en niet meer kostte. De heer Baltus, die betoogde, dat het adres van het bestuur van „Bergen's Belang" geen hout sneed, had volkomen gelijk. Men stelt zijn eischen waarlijk niet te hoog; wan neer men van een bestuur van .Bergen's Be lang" vordert, dat het dergelijke verzoekea moEveert De tijd om zich over de zaak een meening te. vonnen heeft waarlijk niet out broken. De heer Hoksbergen merkte terecht op, dat de wet op de vleeschkeuring niet ran vandaag of gtster is. Dat net bestuur de aansluiting niet heeft geplaatst op de agenda van- de 13 October j.l. gehouden ledenvergadering, moet op een vergissing berusten. De zaak was door de besprekingen in de raadsvergadering van 28 September actueel geworden en bovendien werd er in dit blaa van 8 October melding van gemaakt, dat B. en W. het voorstel tot aansluiting zouden doea Wanneer het bestuur van „Bergen's Be lang", ondanks dit alles niets andere weet te doen, dan den morgen van de raadszitting een verzoek indienen om de beslissing aan te houdetn, dan verdient het, dat zijn adressen behandeld worden, zooals in den raad ga- schiedde. Wij hopen, dat het bestuur de vereeniging een dergelijke behandeling van zijn adressen zal sparen. De heer Bogtman poogde nog, waarschijn- lijk, omdat hij voor het prestige van het be stuur van „Bergen's B-elanjg" hoopte, dat er in een algemeene vergadering nog behoorlijr ke argumenten tegen de aansluiting zouden worden opgediept, het verzoek ingewilligd te krijgen. Dat hij), na hetgeen de directeur vani den keuringsdienst in de besloten zitting mede- deelde, nog tegen de aansluiting is, achten wij uitgesloten. Argumenten daarvoor heeft hij althans niet aangebracht. Of zou het steu- n-en van het adres, door den heer Bogtman, voor alles een gevolg zijn van- 's heeren Bogt man's oppositiezucht? Wij moeten zeggen, dat de heer Bogtman ditmaal dan consequenter is geweest dan hij was in de vorige vergadering. toen hij- ver- schillende voorstellen bestreed en eindigde met er steeds v66r te stemmen. De heer Apeldoom werd er zoowet door den heer Hoksbergen als door den heer Bal tus opmerkzaam op gemaakt, dat hij na de voorafgaande zitting met gesloten deuren ge- draaid was. Het is ons ook van andere zijde bekend, dat de heer Apeldoom na het verkrijgen van de conccssie inzake het slachten van de var- kens bij de boeren aan huis, verklaarde v66r de aansluiting te wiilen stemmen. De heer Apeldoom zeide nu in openbare zitting daarmede niet te hebben) bedoeld, dat hij- dit reeds in deze zitting zou doen Hij, wilde er never nog eens in een andere zitting wat op doorgiaani. Wiijl oonstateerden overi1- gens reeds meerdere malen, dat een raadslid in een openbare zitting geheel iets and-era is dan in een gesloten zitting. Zijn o-pnier- ging: ,het bestaat niet dat iedere pla-tteland*- gemeente zich bij een abattoir moet aanslui- ten bewees, dat ook hij van hetgeen de nieuwe wet vordert, in het minst niet op de hoogte was. De wet toch vordert aansluiting bij een abattoir of het stichten van een centra le slachtplaats en iuist omdat de kosten het laatste verbonden, zoo hoog zijn, kunnen verschillende plattelandsgemeenten een kring vormen met een centrale slachtplaats. Ged. Staten nu hebben Bergen voor aansiui- ting bij het abattoir aangewezen, al is die vrijheid gelaten om een eigen centrale slacht plaats te stichten. heel -goed'.... Ik was Zoo Mil!... O, dlaanteor pop... Al< begrijp je dat matuurlijk niet." was dte ta-art en' die Jls je Idlein bent, iMIoedter ging rechtop in haar leunstesl ait- ten m keek door hat raam naar de iaailijka grij- ze dlaken eni de grauwe Lucht, die hier en dlaar een plekje bLauw began te vertoamen. ,^oo was het, zie jullie, zoo was het," her- haailde ziji nog eens. „Begrijp jullie nu, klein- tjes, w-aarom ik je zoo heb oogevoedl? Twee uur's morgens waren jullie op een schooltje m de buurt. Ik bracht er je zelf heen en kwam je weer ha-lm. Jkillae leerden er genoeg, want ik wilde niet, dat jullie werk zouden doen, waaidloor je uit mijn nabijheid moest gaan1.... O neep, d-aarvoor had! ik te veel angst! In al die huizea, waar jonge meisjes ;aan't werk zijn, op al die bureaux, d-aar zie je telkens weer, dlat mijln geschiodeniis zich herhaalt. -Nleen, neen-, dat wilde ik niet. Ik had nag I'ie- ver, dat julliie niets verdienden. Ik bloef nog li-ever in onze anmoe, als -ik jullie maar bij- me ha-dl, alitud-... Eh dat ik jullie heel' streng heb opgevoed-, d-at ik overaT bang voor was, voor vriendlinneni, voor boekon, voor het tooneel, voor wandtelen op straat, en dat jullie je dik- wijls^hetot verveeld, och, je begrijpt nu wel1, d'at je daarom maar rnict boos op me moet zijn..." Ziji had1 niet veel groote woorden- gebruikt en- zij- verwachtte ook niet, dat wij; veel1 zeggen zoudlan. Maar ik geloof, dat zij: reeds il-ang be- hoefite hadl ons over zichzelf niet meer om den tuiiru te leddm m; zich, nu zij audi werd en zwiakker, door ons te laten steunen. Zij' drufc- te zich1 nu tegen Guicharde aan, en- nu en' dan ook tegm- mij, met een- aandoenlijke, vertrou- wende teederheid Wij! waren- voortaan haar vertrouwd-en m haar steun. Eh teen mijn ver- standige zuster dlenzelfden dag, lets later, tot het besluit was gekomen, dat een- ver ver- ledten gevo-lgd' door zooveel eervolle j aren ons werkelijk niet mocht beletten- ons leven zoo to te rich ten als in- de -gegeven omstandiiigheden 'r zuinigst en- verstaedigst was, toan vond za} het dadelijk goed, en legdie zij er zich1 gehoar- zaam biji neer. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5