DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VEOCHTBOOMBN DINSDAG 1 SOYEMBER iN*». 250 mt Rmnmer bnstecjt aH 2 Wa<ten Henderd dric en iwmtigste jMrpmi; 19X1 Abonnementsprijs bij rooruitbotftling per 3 maandon f 2.—, fr. per poet f 2.50. Bewijen. 6 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsmlmte. Rdeveu franco N.V. Book- on Handolsdr. v.h. Ilerma. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactie No. 33. DireeteorG. H. KHAR. floofdrodacteurT). N. ADEMA. Buitenland. DE MISLUKTE STAATSG-REEP. Uit Boedapest wordt gemeld, aldus het Hbld., dat ex-toning Karl nog steeds bard- nekkig weigert afstand te doen, Naar verluidt zou de Hongaarsche Natio nal Vergadering morgen bijeenkomen, om door grondwetswijziging overeenkomstig de eischen der Entente de vervallenverklaring van Karl van den troon uit te spreken. Het onderzoek inzake de Karlistische on- derneming is Zondag met het verhoor van Andrassy en Rakofsky begonmen. De regeering meent, dat de bewerkers van de putsch niet geheel op eigen initiatief han- delden, doch waarschijnlijk door kringen buiten Hongarije daartoe werden aange- spocrd. Zoo heet het, dat Karl in het bezit is van een brief der koningin van Roemenie, Maria, waarin hem de verzekering wordt ge- geven, dat Roemenie zich niet tegen den te- rugkeer van Karl zal verzetten. Daar verwacht wordt, dat de Nationale Vergadering de oplossing der kwestie van den troonsafstand zooveel mogelijk zal be- spoedigen, worden alle toebereidselen ge maakt voor het vertrek van den koning. De geallieerde gezanten te Lissabon be- pleiten bij de Portugeesche regeering. dat voor Karl op Madeira huisvesting worde ge- vonden. Volgens een tot dusver nog niet bevestigd bericht van de „Prager Presse" zou dr. Gratz, een der deelnemers aan de Karlistische ondememing, als onderhandelaar tusschen de Hongaarsche regeering en koning Karl optreden. Karl poogt thans, naar het heet, ten minste den troon voor zijn zoon kroon- prins Otto te redden. De verhindering der overhandiging van het ultimatum der Kleine Entente aan Hon garije moet, naar in diplomatieke kringen ver luidt, voomamelijk het werk van den Itali- aanschen minister Delia Torretta zijh. De voortschrijdende mobilisatie van het Tsjech o-SIowaaksche leger heeft de isolatie van Hongarije nagenoeg volkomen gemaakt. De Hongaarsche treinen kunnen de grenzen niet meer passeeren, welbe pok voor Hon gaarsche staatsburgers volkomen zijn afge- riotenHet laatste communicatiemiddel tus schen Boedapest en de overige wereld was een Donaustoomboot, die evenwel gister- avond ook den dienst hoeft gestaakt. De tele- foonverbinding met het buitenland is nage noeg geheel verbroken. Van de 26 lijnen is slechts een enkele, naar Weenen, in gebruik. Alle andere zijn afgesneden. Te Boedapest is men zich den emst van den toestand wel bewust. /aterdag zijn 10 slachtoffera van den putsch plechtig begraven'. Onder de aanwezi- gen bevonden zich oc»k de regent Horfhy, aartshertog Joseph en aartshertog Joseph rranz, benevens alle leden der Hongaarsche regeering. In de geveehtcn bij Boedapest zijn op beide znden ongeveer 300 man gevallen. Uit Oedenburg wordt bericht, dat te Sauer- brunn X est-Hongarije) een bloedig treffen hern plaats gehad tusschen Hongaarsche in- surgenten en Oostenrijksche soldaten, die net gebied wilden binnendringen. De Oosten- niksche soldaten werden teruggesllagen. Zij yuurden op een passagierstrein bij hetstation Sauerbrunn. DE IERSOHE KWESTIE. Er is gisteren in het Engelsche Lagerhuis een aanval gedaan op de regeering in ver band met de Iersche -kwestie? Het lid Gretton diende een motie van afkeuring in en ver- klaarde dat het volkomen duidelijk was, dat de Iersche vertegenwoordigers ter conferentie waren gekomen in een po-si-tie, die zij voor zichzelven hadden opgeeisdht -als vertegen woordigers van de Iersche republiek en- een onafhankkelijk volk, dat onderhanddt op ge- lijken voet met een regeering, die zich aan een bende van moorden-aars had overgegeven welke zij vroeger had afgewezen. Gretton zette uiteen, dat liij een co-nferen- tie met bondgenoo-ten van, een moordenaara- bende afkeurde. Hij wenschte vrede en een conferentie, doch een conference met de wer- kdijke vertegenwoordigers van het Iersche volk. Andere nuionisten hidden redevoeringen van soortgelij'ken aard. Lloyd George, die zidi bezighield met be- weerde schendingen van den wapenstilsitand met lerland, zeide dat er eenige schendingen hadden plaats gehad, waarop de aandacht der Sinn Fdners was gevestigd. Lloyd George verdedigde de door de regee ring gevoerdte politick betreffende de confe- rentie en zeide dat het Lagerhuis zijn onder- handelaars moest vertnouwen, of hen vervan- gen. De vraag was, of de regeering met de Sinn Feiners in conferentie moest gaan, of v66r al- les de opsitand ten teste van wat ook moest verpletteren en eerst daama met Iertland spre ken. De premier rnaakte duidelijk, dat, als dfe conferentie mislnkt, Engeland1 de troepen in lerland op groo te sdhaal moet vensterken Alvorens dit geschiedde, moest het Britsche volk ervan overtuigd' zijn, dat er geen andere keuze is. De onderhandeliijgen duurden voort en Lloyd George wenschte? dat hij- in staat ware mede te deelen, dat dit geschil van eeuwen her geeindlgd was en door kameraadL echap vervangendodi hij ten het Lagerhuis de mogelijkheid' niet verheimdijken, d-at hij de harde mededeeling zou kunnen hebben- te doen-, dat het onmogelijfc was gebleken om het ta vmnMmm m/wtoc ytwuur of aChw- de, en het land uit te noodigen, grootere of fers te brengen. Indieu dit plaats had, moest Britannie's geweten eerst zuiver zijn en- ervan overtuigd, dat alles was gedaan om deze noodzaak te vermijden. De motie van afkeuring werd ten slotte ver- worpen met 439 tegen 43 stemmen. DE SOVJET ERKENT DE OUDE RUSSISCHE SCHULDEN. In een nota van de Russische sovjetregee- ring aan de Britsche regeering d.d. 28 Octo ber wordt er aan faerinneid, dlat dfe Brussd- sche conferentie betreffende de steunverlee- ning aan db Russische hongergebiedeni het verleenen van credieten aan Rusiand ter be- strijding van den honger afhankelijk maakte van de erkenning door de Sovjet-regeering van dfe schulden deb vroegere Russisdie re- geeringen. Met het oog op den vreeselijken hongersnood, welke op het oogenbli-k heerscht en de massa's bedreigt, heeft de Sovjetregee- ring besloten, om de tsaristische schulden van voor 1914 te erkennen, vooropgesteld, dat de groote mogendheden, overeengekomen de Russische sovjetregeering te erkennen, met elke diaad van bedreiging der Russische eov- jet-republiek te eiedigen, haar souverdne rechten en territoriale integriteit te eerbiedi- gen, en een definitieven vrede met haar te sluiten, voor welk doel een intemationale con ferentie zou kunnen worden bijeengeroepen. Dit is ongetwijfdd een hooigst belangrijke nota, waarbij de Russische sovjet-regeering haar tot nu -toe ingenomen s-tandpunt van prindpieele vijandschap tegenover alle ande re, niet bolsjewistische regeeringen opgeeft en vraagt in de rij der Europeesche mogend1- heden -te worden opgenomen en- verklaart zich bereid haar verplich-tingen tegenover andere landen en hun onderdamen te erkennen ten aanzien van de staatsleeningen, gemaakt door de tsarenregeering voor 1914. Deze nota, die een algeheele ommekeer in dfe Russische po-litiek beteekent venschillen- dfe verschijUselen wezen er all op dat een ver- andering van richting aanstaande was is wel een groote overwiming van het Fran- sche standpunt. Maar of men nu geen waar- borgen zal moeten dschen In Londensche bandelskringen- is men van oordeel, dat de nota in zeer te-rte bewooxdiin- gen is vervat en nadere toelichting behoeft al vorens een nauwkeurig oordeel om-trent de waarde der erkenning kan worden geveld. Voor zoover er in de nota wordt gezin- speel-d op de conferentie van Brussel, is het duidelijk, dat de Britsche regeering in geener- lei opzicht onafhankelij'k kan optreden en eerst de andere regeeringen, welke aan dfeze conferentie hebben deelgenomen, moeten raa-dplegen. -De nota wordt door dfe Duitsche pens be- schouwd als de laatste en verstandige stap van sovjet-Rusiand, om zich vrij te maken uit zijn doo-dende ecooom-ische iso-latie en men hoop-t, dat de sovjet-regeering haar d-oel, zij het dan ook na lange onderhandelingen, zal bereiken. Over het algemeen toont dfe Fransche pers zich zeer sceptisch ten aanzien van- de nota der sovjet-regeering over de erkenning der schulden. De Londensche bladen zijn gereserveerd in hun commentaren op de nota van Tsjitsjerin. De wijze waarop de sovjet-autoriteiten voort- durend hun verbintenissen hebben genegeerd1 om zich ie onthonden van anti-Britsche actie, blijlcend uit dfe no-ta der Britsche regeering aan M-oskou, is gdijk vanzelf spreekt een -goe- de reden voor deze gereserveer-dheid. De „Daily Chronicle" wijst er nog op, dat door de beperkin-g van het aanbod niet alleen de schulden sedfert den oorlog worden uitge- scfaakeld, maar ook het buitenland&che kapi- taal belegd in door het buitenlandsche kapi- taal belegd in door den Russischen- staat aan- gemoedigde maatschappijen, wel-te door de sovjetregeering verbeund verMaard zijn. Het aanbod kan, meent het bladi, nauwelijks in zijn huidige vorm worden gehandhaafd? want an- ders zal het buitenlandsche kapitaal, dat Mo-skou noodig heeft, niet warden verstrekt. DE OPPER-SILEZISCHE KWESTIE. Het uitvoerend comite van. de Tweede In ternationale publiceert een manifest, waarin wo-rdt geprotesteerd tegen de oplossing van de Opper-Silezische kwestie. Uit Parijs wordt aan d*s „Times" geseind, d-at het Duits-che protest tegen de beslissing van den Oppersten Raa-d in zake dfe verdee- ling van OpperJSilezie het v-oomaamste on- derv/erp heeft uitgemaakt van de zitting der conferentie van ambassadeurs. In hun antwoordi, onderteekend door Bri- and en overhandigd aan dr. Mayer, dten Duit- schen ambassadeur te Parijs, verklaren de ge- allieerdten het Duitsche protest als ongegrond en nietig. Zij beperken zich -tot het -nota ne- men van een gedeelte van het schrijven der Duitsche regeering, waarin deze zich bereid verklaart, o-m zonder voorwaarden of reserves de beslissing van 20 October te aanvaarden, waartoe Duitschland volgens het vredesver- drag van Versailles veiplicht is. Generaal graaf Szyticky zou als gouver- neur zijn benoemd van het aan Polen toege- wezen gedeelte van Opper-Silezie. DE BERLIJNSCHE KELLNERS- STAKING. N-adlat de onderhandelingen ter bijlegging der kellnersstaking zijn afgebroken, publiceert de commissie van de vakvereenigingen thans een oproep, waarin zij verklaart, dat alle ar- beidfers so-lidair zijn met de stakers. De geor- ganiseerde arbeiders moeten onmiddfellijik alle leveringm 'aan- de bedrijven, waar gestaakt word*, stop zeitai. DE STAKING EN IN NOORD- FRANKR1JK. In den loop van vergaderingen, welke heden door de arbeiders ki de textielnijverheid te Roubaix en Tourooing, die in staking zijn, werden gehouden, drongen dfe sprekers aan op een algemeene hervatting van den arbedd op Woensdagmorgen a.s. Zij kondigden editer aan, dat de strijd op een amder gebied zou worden voortgezfet. BOSCHBRANDEN IN BULGARIJE. Sedert versdheddfenien dagen woedlt een- hevi- ge brand in dfe bosschen van Oost-Roemenie in de districten Nova Zagora, Sleven en Ko- tel. De brand nam ontzaglijke afmetingeni aan^ maar is reeds gelocaliseerd. Meer dan tien duizend menschen werden opgeroepen, om het vuur te bestrijden. MAARSCHALK JOFFRE NAAR HET VERRE OOSTEN. Maarschalk Joffre zal den lldlen Novem ber met een offideele missie naar het verre Oosten vertrekken, en dan o.a. het bezoek van dten kroonprins van Japan aan Frankrijk be- antwoorden. Ook zal hij een bezoek brengen aan den toning van Siam te Bangkok en eeni- gen -tijd in Fransch Indo-Ghina doorbrengen. Hij zal tegen einde Januari te Yokohama aan- komen, en eenigen -tijd voor de aantamst van den pri-ns van Wales uit Japan vertrekken. en via Seoel en Moekden naar Peking neizen. Vandaar denkt hij door de Vereemiigdie Staten naar Frankrijk terug te keeren. KON1ING ALEXANDER NAAR ZIJiN LAND VERTROMKEN. Aan de „Times" wordt uit Parijb gemeM, dat koning Allexandter van Servie, die incog nita reist, Zaterd-ag met den Orientexpfesa van Parijs naar 'Belgrade is vertirokken-. Zooals men weet, werd hij- door een ziekte lanigeni tijd tie Parijs opgehouden. Van eon af- treden- van deni jongen koning ten igunste van zijn ouderen broer wordt den iaatsten tijdl niet meer gerept. ,7ELFMD0PD" OP GJROOTE SCHAAL. In een zeker 'Htongaarsch: dorp werden ge- woonldjik per j-aar 60 tot 80 kinderen gebo- ren. Dtaarom was het meer dan opmeitelijfc, dat er ta de laaltste zes maamden slechts fefen op het werddtooned- vcrchenien was en zijn totnst biji d'en BurgerLijken Stand had' ge meM. De burgesneester breeg acfcterdocht en droeg het onderzoek op aan1 een detective, die den scbuldige spoedig in verzekerde bewa ring slteMfe: den' doipsdtokter. 'De bevolking, die de pogingen van dfezeni phil-anthroop, om het geboortecijfer ,,op pell" te brengen, maar al te zeer waardeerde, fcwami in oproer en eisdhte de onmiilddellijke invrijh.eidstell'ing van hun geneeskundigen beschermheilige. Bij dfe huiszoeking bij den geneesfaeer werdleo lijisten gevomdten met de narnen van hnndetrden vrou- wen-, die van dfeni dienst van den gemeesheer in dezen gebruik gemaalkt hadden, dfe armen en onvermogenden tegen betalimg van kldne bedragen-, de rijken tegen sommen, die vari- eerden van 3000 -tot 10.000 kronen!. Dfeze geschitedenis, die niet verzonnen is, maar door den Hongaarsdiea correspondent der Lancet met- naam en toenaam in dat bl-ad wordt gepublioeert, is in tweeerlfeil opzicht merfrwaardig. In dfe eersfe plaats, dat het mogelijk is, dat op een- dergtelijke wij'ze een geboortecijfer van 6080 daalt -tot 1In de tweede plaats, dat op het platteland, zij het dan ook in Honga rije, de bevolking zoo door en dbor gedtegene- reend is, dat het op een reusachtige schaal „zeIfmoordi" pleegt. SGHEIEPSIRAMP OP 'DE WA'NNSBE. Op de Wamnsee heeft Zond'agavond' een emstig scheepsongeluk plaats gfehad. Het stoomschip „Ka'iser Wilhdm der Grosze" kwam in aanvaring met het stoomschip „Storkow" en ramde dit van ter zijde. De „Stortew" zonk binneni enkele minuted. De passagiers cn het scheepspersoneel kwamen in- het water terecht en slechts een gedeelte ten worden gened. Er zijn 13 dooden opge- haald, terwijl er 30 zijn gered. ;De gezonken boot ligt 350 M1. van den oever. De ramp veroorzaakte groote ontstdltenis onder die bewoners der villa's aan dfe Wan-n- See, daar men- de hullpkreten der drenkdin- gen ver in dlen ornrtek ton hooren. -Het red- dingswerk werdi dloor de duistemis zeer be- modilijkt. 'Het onderzoek naat de vraag, wle de sdiuldl heeft -aan het omgduk, heeft -geleidi tot de arrestatie van den kapitein' en- den stuur- man van de stoomboot „Kaiser Wilhdm der Gro-sse." 'Htun wordit ten tote -gdegd dat zij verkeerd genaviigeerd hebben en daardioor in- den toers van het -andere schip fcwamen, en het aan-voeren. Zondiag was door de Postdamsche Yacht- club een boottochtje georganiseerd en de bd- de bescfaulddigden hebben toegegeven, dat men zich aan boord 'had bedronkenWaarschijn- lijk was de „Kaiiser Wilhdm" ook niet over eenkomstig de voorschriften van lichten was voorzien. REVGL'UTIE IN PARAGUAY. Beri'chten uit Asundon melden, dat de pre sident van Paraguay, Gondr-a, zijn ontsl-ag heeft geno-men ten gunsfe van den vice-presi dent Paiva, als gevolg van de revolutiOnnai- re beweging, op fouw gezet door de aanhan- gers van ex-president Schaezer en ges-teund door dfe militairen en politic uit de h-oofdstad. Bij de omwenteling heeft geen bloed ge- vlodd. Er heerscht thans volkomen rust. EEN SCHOOL VOOR OPE NIB ARE GEZONDHEID. Aan Harvard University is door de Rocke feller Foundation een bedrag van 1,785.000 dollars toegestaan om een school voor open- bare gezondheid te stichten, waar alien, die voor de openbare gezondhdd werkzaam wil- len zijn, hun opleiding kunnen krij'gen ook op administratief en sfcatistischi gebied-. EEN RE MB R ANDT-STR AFZ A AK. Onlangs heeft die Duitsche rechtbank te Paderbom uitspraak gedaan in zake het naar het buitenland vervoeren van een dfeek van Rembrandt, een lamdschap, dat op de lijst van natilonaal belangrijke kunstwerken was ge- laatst. Er werd tegen dfe beziitster gefeischt 00.000 Mk. boete en inbeslagneming van het doek en 10.000 Mk. tegen haar helper. Dfe uitspraak was: 500.000 Mk. of maximum een jaar gevangenisstraf en 20.000 Mk of een gelijke gevangenisstraf. Het doek: dfe ,.Waldige Landschaft" (Bode No. 572, Valentiner bid. 234) werd in het buitenland in beslag geno-men en naar Duitschland teruggebracht. KOPTE BERICHTTEN. 'Dfe moordenaar van dten Spaanschen oudl-premiier Date, Louis Nicodam, Is te Ber- lijn gearresteerdl. Balfour en de verdiere Britsche staf ver trekken morgen! naar de ontwapeningsconfe- rentie te Washington. 'Het stofMijk overachot van ex-kloning Lodewijlk III van Bederen- is Zondag uit het Hongaarsche -Sarvar in Beieren aangeko- meni. iDfe Paus had een condoHeanttetelegram gezondeni Uit Muiichen wordt gemfeld: In vere band met dfen aansla-g op Auer zijci tot dus- iverre vijf pcrsonenl gearresteerd. Iingevolge htiiszoekingen- zijn oicgi meer arrestaiiea te wachten. In Zwitsetland zijn dit jaar reeds 472 fai'llissementen uitgesproken tegen 343 In 1919 en 435 in 1920. Volgens een bericht uit An-gora heeft de Tuiksche minister van Openbaar OndferwijS eadviseerdi, om- op alle particuliere scholen ie Fransche taal te onderwijzen. In de burnt van Lausanne en Genfeve hebben tal van vijgenboomen een tweeden oogst van uitstekende -kwaliteit opgeleverd. De intemationale arbeidsconferentie te Genfeve heeft besloten om drie commissies in te stellen voor dfe landbouwkwesdes, n.l. een commissie voor dfe werklooshdd, voor het technisch onderwija en voor de bescherming van vrouwen kinderen. President Harding heeft den rabbijn Jo seph Oomfeld uit Ohio tot Amerikaansch ge- zaiit in. Perzig benoemd. Een landbouwer nabij Dulnkeiken Heft den dokter halen voor de bevaliing van zijn vrouw. Juist had- dfeze een dochtertje ter we reld getmacht, itoen de geneesheer een hartver- lamming kreeg en terstond den geest gafDi t greep de jonge moedfer zoo aan, dat zij tort daama eveneens overleed. De vereeniging „Nie wieder Krieg" heeft voor Zondag 13 November a.s. demonstraties georganiseerd te Berlijn, burg en Mundien, welke zullen wordfen ge houden ondfer de leuze „Wereldontwapening" Alle parifistdsche partijen en vakvereenigin- gen zu-llen er aan deelnemen. Zaterdagmiddag werd het 19e congres van de sodalistisdhe partij, de Fransche af- dfeeling van de tweede intemationale, geopend De Nederlandsche partij was vertegenwoor- digd door Van Kol. Gedfelegeerden van vereen-igingen van Duitsche technici en arbeiders zijn te Praag aangekomen ter bestudteering van het pro- bleem van den wederopbouw van de verwoeste gfebieden. Het personeel der werkplaatsen en remi ses der BrusselsChe tramwegen- heeft besloten 1 November het werk neer te leggen, indien de ddrectie blijft weigeren een zestal on tsla- gen arbeiders terug -te nemen. Voor de weduwen en weezen der slacht offera van Oppau is tot dusver aan vrijwillige giften een som van naar schatting 80 milli- oen marie bijeen-gehracht. Wegens nitzandiag van een gedeelte der KWEEKERIJ worden alle tegen spotprijxon opgeruimd. Beleefd tot een bezoek nitnoedigend, Kweekerij „DE DAHLIA", St. Panorns. Tolef. 14. j, mom. OemeBgd Nieuws WIJZIGING VAN DE KIESWET, ENZ. Blijkens het voorloopig versllag over de wetsontwerpen tot wijziging van de Kies- wet, de Provinciate wet en de Gemeentewet betoonden de leden zich vrij algemeene wei- nig ingenomen met de voorgestelde wijzi- gingen. VERDWENEN. In het gesticht Voordorp is men tot de ont- dekking gekomen dat een gouden heeren- en een gouden dameshorloge, 12 zilveren lepels, een rijwiel, alsmede een bedrag aan geld, een en ander toebehoorende aan verschillende le den van het personeel, op onverklaarbare wijze zijn verdwenen. Van inbraak is er geen spoor. WRAAK? Het huis van H. S. te Drouwenerveen, die thans in verband met den moord te Buiner- veen op den 90-jarigen Harm Trip in de strafgevangenis te Assen zit, is gister door onbekende oorzaak tot den grond toe afge- brand. Het huis was wel, de inboedel niet verzekerd. De vorige week werd bij S. inge- broken en 100 gestolen. »1 Toeiast WOENSDAG a.s., 4—6 uwa iiternooHtea CoEcert Thfe Oomplet. TBIJDAG 4 NOV. a.s. ELasileke* ex Opennnuziek. BOTSINO, Te Heerlen is een auto in botsing geko men met de stoomtram HoensbroekHeer- lfen. De beide zich in den auto bevindende personen werden emstig gfekwes*. De chauf feur bekwam geen noemenswaardig letsal. De auto werd geheel verbrijzeld. NEDERLANDSCH VERBOND VAN VAKVEREEN1G1NGEN. Het Nederlandsch Verbond van: Vakveree- nigingen heeft gisteren te Utrecht vergaderd met de lioofdbesturen der aangesloten organi- saties en de vertegenwoordigers van die be- stuurdersbonden, ter behandelicg van het vraagstuk der werkloos-heid- en van de kwes tie der werkverschaffing. HET TEKORT OP DE SPOORWEG-EXPLOrr ATIE. Omtrent de aangekondigde besprekingen tusschen de directie der Spoorwegen en de vertegenwoordigers der organ isaties van spoorwegpersoneel kaa de „Crt." cog mel den, dat in het verslag der iongste conferen tie tusschen da directie en de vertegenwoor digers der organisaties, de beer P. Moltma- ker, voorzitter van da Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpeisoneel, o. a. het voligmda tna- dedeelt „Bij de rondvraaa brach* de heen Kalff den slechten toestand van het bedrijl tor sprake. Het cerate half jaar heeft een tekort van 15 millioen gulden opgeleverd. Hoc groot dit tekort zal zijn aan het eind van het mar, valt nog niet op te geven, maar zal in eik geval bekngrijk hooger zijn. De taak van de direc tie is, mede in opdracht van; de regeering, dit tekort te dekkea en deze ddddng zal gevon- den moeten worden in beperking van de uit- gaven. -Hiervoor zajta twee middelen te -beden- ken: Verlaging van de loonen of verlenging van den arbeidsdburl 'Het is dfe wensch van de directie over deze zaken emstig met de organisaties te spreken. De directie vraagt hieruit niet te willen concludeeren de voor de hand liggende leuze, dat dit harerzijids zou zijn bedoeld als: Reactie? Zij vraagt sledit9 dat de organisaties rustig overwegen tot welke conclusie zal moeten worden geko men: Loonsverlaging of verlenging van den arbeidsduur. De direriie stelt er prij's op te verklaren, dat zij den 8-urigen arbeidsd-ag als zoodanig niet erg zou vinden, indien ook een ieder van het personeel 8 uur werk per dag verrichtte De directie zou loon- en arbeidstijd onaange- tast willen la ten. indien de finantiede toe stand haar er niet toe dwongen. Zij' vraagt of de hoofdbesturen deze zaken rustig willen overwegen en verzoekt op 16 November hier voor een conferentie te houden. De heer Moltmaker zegt voorts nog: Aan- gezien de discussies over deze belangrijke kwestie werden uitgesteld tot dien datum, wordt dus volstaan de roededeelingen van den heer Kalf weer te geven. Het spreekt van zelf, dat het hoofdbestuur zeer snel deze me- dedpclinmen zal behandelen en nader overleg- :rcn zal wat te doen staat. Het ..Centrum" vemeemt, dat Dinsdag 16 Movembcr een conferentie zal worden ge houden van afgevaardigden van verschillen de spoorweg-organisaties met de directie. Doel van deze conferentie, die op verzoek der directie word-t gehouden, is, om uoodige maatregelen te treffen, teneinde in de ver schillende tekorten te voorzien en er een eind an te maken. Daar het zeer bezwaarlijk zal zijn, het dekken der tekorten te vinden door verminde- rino- van de pas vastgestelde nieuwe loonen, schijnt, is het blad wel ingelicht de directie er veel voor te voeien de diensttijden te verlengen. In verband met een mededeeling van de directie van de Nederlandsche Spoorwegen, aan de vertegenwoordigers van de organisa ties, betreffende het exploitatie-tekort, heeft gisteren een deputatie uit het hoofdbestuur van den Ned R. K. Bond van Spoor- en Trampersoneel „St. Raphael" een onder- houd met den Minister van Waterstaat ge had. De Minister verzekerde, dat de in de mededeeling van de directie vervatte „aan- drang der regeering" alleen deze beteekenis heeft. dat de regeering aan de spoorwegdi- rectie verzocht heeft, het mogelijke te doen om inkomsten en uitgaven aan het bedrijf zooveel mogelijk in evenwicht te brengen. Over de wijze. waarop dit zou moeten ge- schieden, heeft de regeering -echter geen en kele aanwijzing gedaan. De regeering heeft noch op loonverlaging. noch op werlctijdver- lcneing aangedrongen. De deputatie wees o. m op de meening van de reeeering ten opzicbte van loons^'erl aging voor haar eigen ambtenaren en verwac'ntte. dat zij ten aanzien van het spoorwegpersoneel geen ander s-tandpunt zou innemen De Mi nister verklaard^ dat elke drane naar loons- verlaging voor het spoorwegpersoneel bij de reeeerin-g afwezig is, en hoopte, dat door het overleg tusschen directie en organisaties de nnodime middelen zullen worden gevonden Omtrent het R D V voor de trams decide de Minister mede, dat er nieuwe moeilijkhe- den waren perezen, doch hij verzekerde, dat 7iinerziids alles zal gedaan worden om een LKHAARSG COURANT. vtmmm

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1