DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. *0, w: WOENSBAG DirecteurG. II. KKAK. HoofdredaetourTJ. N. ADKMA. 2 KOYEMBER D» nagfflstff aertttfti m S Madac Hoitderd drie en twmtigate juargmi? 1921 Abonnomentsprijfl blj rooniitbetnling per 3 manrulon t 2.—, fr. per post f 2.50. Bowijsn. 5 ct. Advortontiopr. 25 ct. p. rogol, grootoro letters naar plaatsraimte. ftiievexi franco N.V. Book- on flandeMr. v.h. Pferms. Coster Zoon, Voordam C 9, Tel. Adn^nistr. No. 3. Rodactie No. 33. Bultenland DE MISLUKTE STAATSGREEP. De gezantenconferentie, die zich tot dua- ver beperkte in zijn eisch tot een vervallen verklaren van koning Karl, heeft nu beslo- ten oin hot vervallen verklaren van hot heele gezin Habsburg door de Nationale Vergade- ring te verlangen. De „Times" verneemt uit Boedapest: Ex-koning Karl heeft zich nog steeds niet la- ten bewegen oin vrijwillig afetand te doen van den troon. De besprekingen met hem worden nog steeds voortgezet. De Hongaar- sche regeering is echter vast besloten om hem desnoods van den troon vervallen te verkla ren door de Nationale Vergadering, die zoo spoedig mogelijk z,al wordes* bijeen geroe- pen. Van het vervallen verklaren van den troon van alle Habsburgers wilde de Hon- gaarsche regeering aanvankelijk nog niet we- ten, maar de ministeiTaad kwam gisternacht tocli eenstemmig tot het besluit om ook do zen eisch der geallieerden in te willigen. Karel en Zita zijn aan boord gegaan van de Engelsche kanonneerboot en naar Galatz vervoerd. En dan naar Madeira? Een roem- loos einde van een eerzuchtigen droom. De „Vorwarts" meldt uit Boedapest: Se- dert eenige dagen worden hier en op het platteland vlugschriften zonder onderteeke- ning verspreid, waarin onder verwijzirig naar de verdiensten van den rijksbestuurder Hor- thy diens proclamatie tot koning wordt be- pleit. Dit is de eerste maal, dat in het openbaar propaganda wordt gemaakt voor Horthy's koningschap Tot dusver werd zijn naam al- leen genoemd in verband met de candidatuur van aartshertog Albrecht. P6 opinie, dat Hongarije de kosten der mo bilisatie der Kleine Entente zou moeten beta- •Jen is in Londen niet zeer billijik geacht en te- vens onpraktosch met het oog op de Hon- gaarsche geldmiddelen. Dat is zeer zeker juist De raad der gezanten za! er op aandrin- gen, dat Hongarije de militaire artikelen van net Trianon-verdrag opvolgt. Wat die mobilisatie in de nabuurstaten be- treft, de bevolking protesteert er tegen, al- tlians in Tsjecho-Slowakije. Er vinden talrijke vergaderingea plaats, waarop besluiten worden genomen tegen de militaire oproeping. Bij menige gelegenheid komt het tot bloedige botsingen. Te Grass- nitz en Boheemsch Leipa werd een vergade ring met geweld uiteengedreven. Regeerings- troepen schoten daar op een ongewapende menigte, waarbij 3 personen gedood werden en 21 gewond. Ook wordt een krachtige communistische agitatie merkbaar tegen de inobilisatie-order-in de mijngebieden. Naar sommige Wo rische'bladen vememen, 'S in het Tsiechische district Rokitzo de staat van beleg afgekondigd, omdat er aan het be vel tot mobilisatie niet is voldaan. DE PRUISISCHE REGEERING AFGETREDEN. i let Pruisische staatsministerie is afgetre- aen, nadat alle bemoeiingen van den1 minis- <i-president om door hervorming van het ka binet cen nieuwe regeering te vormen, op zoo breed mogelijke grondslagen gebaseerd, waren mislukt. Men mag aannemen, dat het aftreden het gevolg is van een besluit der democratische ■anddagfractie, inhoudende, dat de democra tische ministers uit het huldige kabinet zou den treden, ten einde de vorming eener krach- tige regeering mogelijk te maken. Op de agenda der landdagzitting van mor- pen zal thans, meldt het Hbld., de verkiezing van den nieuwen minister-president worden geplaatst. Daartoe is evenwel noodig, dat de partijen der a.s. coalitie ten spoedigste tot oyereenstemming komen omtrent den persoon van den minister-president en de grondsla gen der coalitie, opdat het mogelijk zal zijn een ministerie te vormen. dat een meerderheid achter zich heeft. Er is sprake van, dat de vroegere kleine coalitie (centrum, democra- tcn en soc.-demzal worden hersteld, daar na de longste gebeurtenissen in het Rijk van de toetreding der D. V. P. thans voor Pruir sen wel geen sprake meer zal zijn. D E IERSCHE KW'ESTI'E. Het Lagerhuisdebat over de Iersche confe rence is onmiddellijk gevolgd door een1 ern- stige crises in de onderhandelingen, aldus de Tel. Van alle ziiden wordt beweerd, dat het zeer de vraag is, of de besprekingen tus- schen de regeering en de Sinn Feindelega- tieal dan niet kunneni worden voortgezet. De vier leden van de conference, die voor ueze maal tot een vijftal werden uitgehreid, vergaderden gister in Downing Street. Ar thur Griffith en Michael Collins, de beide Iersche leden, voerden met Lloyd George, Chamberlain en den1 lord-kanseliex het vijfde lid der conferentie een bespreking van een half nur. Onmiddellijk na het heen- gaan van de Iersche delegaCe is een volledi- ge kabinetsraad bijeen geroepen. Naar de reden van de vermeende crisis kan slechts wordetv gegist, want officieel laat men er nieis over uit. Mien zegt, dat de conferen ce op twee moeilijlkheden is gestuit. De eene betreft -Ierlands trouw aan de kroon, welks ert.enning Sinn Fein, naar verluidt, blijft weigeren. Voarts wordt beweerd, dat Sinn Fein blijft eischen, dat Tyrone en Ferma nagh, de beide provincies van Ulster, die bij de verleden jaar aangenomen wet onder de autoriteit van het parlemenit van Ulster ajn gesteld, daar'aan moeten worden onb- m Hj 7ui4 UvUai matim verim gevoegd. De talrijke katholieke bevolking van die beide provincies heeft hardnekkig daarpp aangedrongen en deputaties spoorden de Valera aan, geen overeenkomst met de Britsche regeering te sluiten, tenzij de beide provincies met Zuid-Ierland worden: ver- eenigd. Natuurlijk verzet het Ulster-parlement zich tegen dezen eisch, welks vervutling zou leiden tot een1 aanmerkelijke verzwakking van het Noord-Iersche gewest. De Britsche regeering wordt door dezen eisch van Sinn Fein in groote verlegenheid gebracht, daar de inwilliging ervan gepaard zou gaan met het uitoefenen van dwang op Ulster, hetgeen Lloyd George verklaard heeft, nimimer te zullen doen. Anderzijds schijnt hij ook niet geneigd to zijn, de Iersche conferentie te laten mislukken en zoodoende het land bloot te stellen aan het uitbreken van een nieuwen strijid in Ierland, wegens het geschil omtrent deze beide provinceis. Al- gemeen vermoedt men, dat Lloyd George als premier zal aftreden, wanneer de Ier sche conference mislukt wegens een geschil met Ulster over het door Sinn Fin verlang- de afstaan van de beide genoemde ^provin cies. Daarentegen wordt aan Lloyd George ook het voornemen1 toegeschreven, en nu meer dan ooit, om na het mislukken van de Ier sche conferentie het land door middel van algemeene verkiezingen over deze aangele- genheid1 uitspraak te lateni doen. De kwestie der beide provincies zou daardoor ook uitge- maakt worden en nu is het wel eigenaardig, dat een zoo democratisch staatsman als Lloyd George liever van tevoren heengaat, dan de uitspraak van de kiezers af te wach- ten en zich erbiji neer te leggen. Of Lloyd George, met het oog op een en ander, nog naar de conferentie te washing- ton zal kunnen gaan? Bij' het afscheid der Britsche delegatie zei hij„Ik hoop ten' zeer- ste, de groote conferentie te kunneni bijwonen, voor wel'ker bijeenroeping president Harding de oprechte dankbaarheid der geheele we- reld verdiient. Wij zullen onze uiterste best doen, om het succes dezer conferentie te ver- zekeren." DIE OPPER-SILEZISCHE KWESTIE. De Raad van Ambassadeurs heeft de vol- gende nota aan den Duitschen gezant te Pa- rijs dr. Mayer overhandigd: De aandacht van den Raad1 van Ambassadeurs is op de gevaren gevestigd, weike de aanwezigheid van vreemde elementen in Opper-Silezie voor de handhaving van de orde in dit gebied kan hebben. De Raad is er van overtuigd dat er op het oogenblik rust in het volksstemmingsge- bied heerscht, en dat de voortduring daar- van van groote waarde is, en niet verhinderd zal worden, indien de bevolking niet door vreemde elementen wordt aangezet, haar kal- me houding te laten varen. De Raad van Ambassadeurs gelooft der- halve, dat het de plicht van uwe regeering is, om in uw gebied en meer in het bijzonder in de deelen, die aan het volksstemmingsge- biedl grenzieir, voor eein voortdiurand'e bewa- king zorg te dragen, teneinde den toegang tot Opper-Sile'zie aan gevaarlijke elementen tc bel'etten. Onder deze (Oimstandijghede® zou de R'aaid anve regeering in tooige mate ver- antwoordelijk beschouwen, indien er door uit Duitschland komende personen aanleiding tot onlusten werd gegeven. Deze nota zal wel bedoeld zijn als een waarschuwing voor de werkzaamheid der Selbstschutz en andere organisaties. EEN VROUW ALS PROFESSOR. Voor iden eensteni keer In die EnpeMie hiiS- torie zali die lleerstoel voor gescihiiedlenfs aajni de uniVersiteit van London wonldlen ingemo- men dioor eem: vnouiw, met nanno miss H5Hdla Joihlnst'one, te 'Mlancteter. Ziji fe reedb opge- treidlen tails (Ibctor ite Manchester cn Londlen en is die uiHgeefteiter vain versidheidene, bodken over mKidldeleeuwsdhe en onotibrne geschiedeniS. Tij'dientsi dien oodtog iheeft' zij' dee! uaigemiaaiklt vani d'ern.1 staf van den Michtingsdiepst voor dten oodbgslhian'dellL HOLLANDISGH-'DUITSCH GRE'NiSVER- IKEER. Te Wezel1 is Vrijdag een dkiuifc beaodhte ver- gadlerfflng gebouden van gemeenitebestluren, hainldleilslkaime,rs, FToll. aultosriteilteni enz. uit de grensjgemieentan ttuissohen1 iKloetf em Gbonou oim de miidkMielnl te beramten die noodig zdjn oim de uiiveiikootpinigen vaint goederem uit Pru'iseni mar iHo'landl dlle een ram,? voor d'e Duiitsche grensbevolkdng dWgen 'tie woirden ■tegen te gaan. BesDoiten weddi de 'Duiisdhe re- geeninig te verzoeken, voor eetn aanzienlllijke vertnieerdtering van (het iaanita<!l tgrenskomlmiie- zen te zoirlgen1, sltremge bepalilnigen' te iniaken op Idbn uitvoer van goedieren vain dagelijksohe bdhbefte en op vengunningen Idlie aan nondl- trdkende koopffiledten wotrden versitrekt DE NTO'D IN RUSLAND. In de haven van Hamburg zijn van de com munistische partij in Nederland 200.000 K.G. roggemeel aangekomen, die op 17 November, den jaardag der Russische revolutie, met an der artikelen door het arbeiderssteuncomite naar Rusland zullen worden gezonden. (Ook de communisten in Zwitserland, Tsjecho-Slowakije, Belgie, Spanje en Duitsch land hebben daarvoor levensmiddelen en. geld ter beschikking gesteld. TEGEN DE VALUTA-KOOPERS. De controle in Duitschland op Holland- sche inkoopers, die al zeer verscherpt was, is sedert gisteren nog in belangriike mate toege- nomen, Op bet oogenblik hebben de beamb- ten aan de grensstaCons op Duitsch gebied zich sCpt te houden aan de hun verstrekte in- structies, weike zoo streng zijn, dat schier alle naar ons land gaande passagiers weder aan den lijve aan een minutieus onderzoek worden onderworpenzelfs de schoenen moe ten de meesten uittrekken, en door de rei- zigers werd verzekerd, dat bijna alle inge- kochte goederen onverbiddelijk in beslag ge nomen worden. Men begrijpt, dat het onder deze omstandigheden streng moet wordan ontraden, de grens over te gaan om inkoopen te doen. Men verzekerde aan de Tel., dat een specials recherchedienst is ingesteld om de straten en winkels te controleeren. De bur- gerij in Duitschland, die aanvankelijk een af- wachtende houding aannam, vereenigt zich nu volkomen met deze maatregelen. De Telegraaf verneemt voorts, dat gisteren eenige nieuwe beambten aan de grens zijn geplaatst ten einde het onderzoek op beken- de, heeri en weder reizende pexsonen te kun nen toepassen. KORTE BERICHTEN. De Berlijnsche staking der hotel- en res- taurantbedienden is verscherpt doordat de commissie uit de organisatie ook de staking heeft uitgeroepen voor de bedrijven weike aan hotels en restaurants leveren. 1Te Vesaul in het departement Haute Sabne is een militaair vliegtuig inidden in de stad neergestort. Twee passagiers werden ge wond, twee gedood. Volgens een Reuterberichi is het tut- schen Senders en Albaneezen tot een hevig gevecht gekomen. Loerja zou door eerstge- noemden ernstig bedreigdi worden en de ver- binding met Tirana zou zijn afgesneden. -- Gevangenen in de gevangenis te Lahore (Eng. Indie) dedea 30 October gezamenlijk een poging om te ontvluchten. Toen zij de buitenste poort bereikten, werd op hen ge- vuurd. Drie werden er gedood, 31 gewond. Geen enkele ontsnapte. Het aantal slachtoffers bij de scheeps ramp op de Wannsee bedraagt, volgiens een door de poliCe ingesteld onderzoek, 17, waarvan er nog 15 vermist worden. Het aan tal geredden is 31. De ontvangsten der Zwitsersche spoor- wegen zullen dit jaar pl.m. 341 millioen be- dragen, tegen 395 millioen in 1920. De ver- mindering wordt toegeschreven aan de ver- hooging der tarieven, de concurrence der vrachtauto's en de economische crisis in de industrie. Men had op een vermeerdering ge- rekend. Uit Madrid wordt gemeld, dat een nieu we ministercrisis is uitgebroken in Portugal. Nu al weer? Verleden week was het kabinet pas opgetreden. Hoeveel ministeries zouden er wel in Portugal zijn geweest in het laat- ste jaar? Doordat werkgevers en arbeiders in de metaal-industrie in Italie tot overeenstem- ming zijn gekomen, is een staking voorko- men. De besprekingen tusschen de Roeme- niers en Russen te Warschau zijn tot onbe- paalden. fijd uitgesteld. De Russische gedele- geerdeti hadden kwesCes opgeworpen, waar- over een overeenkomst onmogelijk was. Van den Engelschen metaalbewerker®- bond hebben zich 170.471 leden voor aan- vaarding en 147 636 leden voor verwerping van de voorgestelde 1 oonsverlaging uitge- sproken. Te Genua is 7 on dag de Amerikaan Hen ri Martinet aangekomen, die den 19den April van het vorig jaar Seattle verliet om bloots- hoofds en barrevoets een wandeling om de wereld te maken. Na naar New-York gewan- deld te zijn is hij naar Antwerpen gevaren., waar hij via Parijs zijn tocht voortzette. Het Rosta bureau van de Russische sovjet-regeering deelt mede, dat Belgie be sloten heeft, de handelsverbindingen met Rus land weder aan te knoopen. De begrooting van, den Oostenrijkschen staat voor 1922 sluit, naar Weensche bladen melden, met een tekort van 130160 milliard kronen. Maxim Gorki is van Helsingfors over Reval en Riga naar Bad Nauheim vertrok- ken, waar hij wegens en hartziekte eenige we- ken zal vertoeven. Naar verluidt heeft president Harding verklaard, dat hij gekant is tegen het aanne men eener resolutie nopens onmiiddellijke te- rugtrekking der Amerikaansdie troepen uit het Rijn-gebied. Staten-Generaal TWEEDE KAMER. In de zitCng van gisteren. vroeg de heer van der Tempel verlof tot een interpellatie over werkloosheid. Op dit verzoek zal heden worden beslist. Orondwetsherziening De heer Marchant lichtte een amendement toe om in de amschrijving van het rijk Indie Suriname en Curasao geen kolonien te noe- men met het oog op de toekomsitige staatkun- dige ontwikkeling van het rijk. De heer van Ravesteyn lichtte een amende ment toe om Nederl.-Indiie Indbnesie te noe- men- en het rijk niet met „koninkrijk" aan te duiden. De heer Albarda achtte het auiendement- Van Ravensteyn van zeer weinig beteekenis. Hij steunde het amendement-Marchant. De heer Dreseslhuys is tegen het amende ment-Marchant omdat volledige staatkundige onafhankelijkheid van Indie binnen afzienba- ren tijd niet bereikt zal zijn. Spr. achtte een scheidiing tusschen Nederland en Indie in den •erstea tijd oowanschelijk. Met die eventueele mogelijkheid behoeft de Grondwetgever nog geen rekenin-g te houden. 'De gelegenheid daarvoor zal nog wel eens komen. Indie is op -- item lijk. Het woordi Kolonien wilde spreker wel zichzelf geen voTdoende naam. Het amendie- ment-van Ravesteijn is natuurlijk ondeugde- schrappen, hij dacht bijv. aan provinde-over zee. Gaarae vernam hij wat de Minister over dat woord dacht. De heer Rijckevorssel betuigde zijn instem- ming met de opvatting van den heer Drcawel- huys. Hij is er voor het woord ^kolonien?' te schrappen als er een groep personen lis die daarin iets vernederends ziet. Spr. adviseerde den Minister den tweeden zin van het regee- ringontwerp te schrappen. 'De heer Schokking verwierp het woord! In- donesig, o.a. om de toelichting, die de heer van Ravesteijn er bij gaf. Spr. heeft geen be- zwaar .tegen schrapping van het woord Kolo nien maar men moet daaraan niet een printi- pe verbinden. Het woord kolonien heeft niet dien klank dien de heer Marchant er aan kluistert. Het behoud van dat woord' beteekent ook niet dat men afkeerig is van iedere veran- dering in de koloniale politiek. De heer Scheurer bestreed het amendtement- Van Ravesteijn. Tegen schrapping van het woord kolonien heeft hij geen bezwaar omdat dit woord altijldi onjuist is geweest. iDe Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Rays de Beerertbrouck beantwoordde die sprekera. Met de Staatkundige indeeling die de heer Marchant gaf, kan spr. niet meegaan. De vraag is of het woora kolonien" geschrapt moet worden. In art. 1 van het Volkenbonds- tractaat wordt het woord „colonies" gebruikt met de aanduiding ,,qui se gouvernent libre- ment" waaruit dus blijkt dat het woord kolo- nie niet het begrip van afnankelijkheid in zich sluit. Tegen net laten vervallen van den tweeden zin in dat artikel heeft spr. geen bee zwaar, zoodat het woord kolonie verdwijnt. De verhouding tusschen Moederland en Ko lonien wordt daardoor niet gewijzigd. „Het artikel luidt dan: ,,'t Koninkrij'k der Nfed'er- landbn omvat het grondgebied van Neder land, Nederlandsdh-Indiie, Suriname en1 Cu rasao." De heer MarchaHi trok na deze wirziging zijn amendement in. Het amendement-Van Ravesteijn werd ver- worpen met 80 tegen 2 stemmen. Vervolgens verdedigde de heer Marchant een amendement om tussdhen art. 6 en 7 een nieuw artikel in te voegen, luidende: „De vrouw kan niet door wettelijk voor- schrift van de benoembaarheid tot eenig arnbt worden uitgesloten." Mej. Wester man verdedigde een amende ment am in te voegen een. artikel, luidende: „de wet erkent de volledige staatsrechtelijke, burgerrechtelijke en economische gelijkstellktg van man en vrouw." Het amendement heeft een verdere sitrek- king d'an dat van den heer Marchant. dat spr. niet kan steunen. Art. 5 der Grondwet is gebleken niet voldoende te zijn aan de vrouw alle rechten te waarlborgen. Spr. herinnerde aan de discussie bij de instelling van de Kin- derwetten, waarbij de noodzakelijkheid van een bepaling als deze is gebleken Na de opneming van dit artikel zal het niet meer mogelijk zijn een vrouw uit to slui ten omdat zij vrouw isi. Het zal noodig zijn in enkele wetten een verahdering aan te bren- gen als gevolg van deze bepaling. Spr. ge- loofde niet dat de toevloed van solliciteerende vrouwen onmiddellijk zoo groot zal zijn. Het bezwaar dat de vrouw een hoogere functie zou vervullen en mannen haar ondergesdhikten zouden zijn, achtte zij gering. De economische gelijkstelling achtte spreker gelegen in de stelling gelijk loon voor gelij- ken arbeid. De heer Beumer ontwikkelde eenige bezwa- ren tegen beide amendementen. Naar anti-re- volutionnair begin sel bestaat er verschil in de taak van den man en de vrouw. Daarover uit te weiden achtte spreker niet noodig. Dit ver schil moet ook in de wet zijn uitdrukking vin den. Spr. achtte het in het algemeen niet ge- wenscht om den wetgever hier te binden aan het verbod om versdiil te maken. Bij iedere wet afzonderlijk kan dit punt geregeld wor den. Aanneming van een dezer amendementen zal ten gevolge hebben dat in tal van wetten piotselig ongrondwettige bepalingen zullen voorkomen. De bepaling van mej. Westerman brachf met zich mede den dienstplicht voor de vrou wen vele wijzigingen in het burgerlijk recht, omverwerping van het huwelijksrecTit cnz. Het amendemen t is een motie met dringend gezag, die plotseling tal van vragen oplost, dat dient men wel te bedenken. Spr. overdrijft niet maar het amendement overarijft schro- melijk. De vergadering werd verdaagd tot heden &n uur. Oemeiififd Nieiiws ONZE HUISBRANDKOLEN. „Het Volk" van 31 October j.l. schrijft: Van den wethouder voor de levensmidde len (Amsterdam) ontvangen wij, naar aanlei ding van de gemeentelijke brandstofvoorzie- ing, een uitvoerige beschouwing over de keuze van te verbruiken brandstof, waaraan wij het volgende ontleenen: Weike zijn de eischen, die wij goede huisbrandkool mogen stellen? In de eerste plaats natuurlijk, waar het ons om ,.warmte" te doen is, dat zij een zoo hoog mogelijk warmtegevend vermogen heeft Daarom zal d i e brandstof hot best voldoen, die het laagste aschgehalte, het laagste vocht- gehalte en het laagste gehalte aan vluchtige stoffen heeft. Aan deze eischen voldoen in het algemeen de prima Wales anthracietsoorten het meest volkomen. Een hier ter stede gekochte Wa- les-anthraciet bleek bij onderzoek b.v. 0.1 pet. vocht, 2 pet. asch en 5 pet. vluchtige stoffen te bevatten. Het warmtegevend ver mogen (z.g. stookwaarda) bedroeg 8040 ca- lorieSn pes K G. Een eveneens uit Wales komende mindere soort huisbrandkool, semi-anthraciet, in ei- genschappen zeer veel met de meeste Hol- landsehe anthraciet-soorten overeen komen de, bleek 0.2 pet. vocht, 5.3 pet. asch en 11.45 pet. vluchtige stoffen te bezitten bij een warmtegevend vermogen. van 7666 cal. Beschouwt men het nu z66, dat men brand stof koopende alleea warmte koopt, dan zal de geldwaarde van 1 K G. prima Wales- anthraciet zich ongeveer verhouden tot die van de Wales semi-anthraciet als 8040 7666. Kost de mindere soort per H.L. stel 2.80i, dan zal dus de prima Wales-anthraciet niet meer waard zijn dan 1H X 2.80 f 294 per H.L. Deze wordt echter hier ter stede thans genoteerd voor 5.50 per H.L., dus 2.55 per H.L duurder. Dit wil nog niet zeggen dat aan de Wales-antrahciet door den handelaar 2.56 te veel verdiend wordt. Het is eenvoudig een gevolg van de omstandig- heid, dat er op de geheele wereld veel te wei nig prima anthraciet aanwezig is omi aan do vraag daarnaar te kunnen voldoen. Weike voordeelen worden nu door de ver- bruiters voor dat groctere bedrag verkre- gen? le. Men heeft een brandstof met 2 pet. asch inplaats van 53 pet. aschi, zoodat men de aschlade een keer minder te ledigen heeft. 2e. De asch van zuivere anthraciet heeft geen neiging tot slakvorming, terwijl die van ae anthraciet met hooger asdigehalte bij zeer geforeeerd stoken wellicht eenige neiging daartoe zal vertoonen. De roosters van die kachels of haarden, die dag eni nacht door- branden, kunnen hierdoor veretopt raken, waardoor het noodig wordt ze b.v. eenige malen per week te laten leegbranden1 ter rei- niging. Voor kadiels die periodiek opoisuw worden aangemaakt geldt dit bezv/aar niet 3e. Echte Walcs-anthraciet is harder en tijdens het transport zal het verwerken wat minder gruis vormen dan de mindere soorten. 4e. Echte Wales-anthraciet heeft een fraai glanzend oppervlak, de mindere eoort is niet zoo oogelijk. Als voordeelen van de meeste mindere soorten is te noemen, dat deze door een hoo ger gehalte aan vluchtige stoffen1 gemakkelij- ker ontsteken en niet zoo licht aanleiding geven tot uitdooven als dit bij sommige be- tere soorten wel voorkomt. Uitdrukkelijk zij vermeld, dat deze mindere soorten anthraciet niet de minste neiging hebben tot in het vuur samenbakken of tot extra rook- en roetvor- ming. Weegt men deze voor- en nadeelen tegen elkander op, dan zal men' tot het inzicht ko men, dat het buitengewone verschil in prijs in verreweg de meeste gevallen niet gemoti- veerd is. We hebben hier opzettelijk de twee prijs- "itersten ter vergelijking gekozen. Alle daar- tusschen gelegen soorten afzonderlijk aan de hand van hun analyses te besprcken, zou ver twiten de erenzen van de beschikbare plaats- ruimte vallen Zonder voorbehoud kan ech ter gezegd worden, dat, behoudens geringe variaties, hetzelfde als hierboven omtrent de verhouding tusschen prima Wales-anthraciet en Wales semi-anthraciet gezegd is, ook ge zegd kan worden van de verhouding tusschen prima Wales en Hollandsche, Belgische en Sehotsche anthraciet. Alieen wordt het prijsverschil voor de laatstgenoemde soorten wat minder teekenend, al blijft het dan ook nog steeds beduidend. Voorts is van belang het volgende: Heeft men een kachel, forauis, haard, enz met een van smalle spleten voorzien rooster, dan behoeft men niet de grootste maten an thraciet te koopen en kan daardoor reeds veel besparen. Oude, door de hitte vertrok- ken, verteerde en doorgezakte roosters vcr- vange men door nieuwe met een geringe spleetwijdte. De daaraan verbonden kosten zullen ruim opwegen tegen het mindere brandstoffenverlies en tegen den lageren prijs, dien men voor zijn anthraciet kan betalen, omdat men met een kleinere (dus goedkoo- pcre) soort kan volstaan. Ook in kachels zonder rooster kan men men de kleinere maten uitstekende resultaten bereiken. Behalve de roosterconstructie van. de be- freffende stookinrichting speelt bij de keuze der stuigrootte ook de voorhanden schoor- steentrek een rol Werpt men op een kachel een dikke laag brandstof van kleine stuk- grootte, dan zal deze brandstoflaag een groo- teren weerstand aan de doortrekkende ver- brandingslucht bieden dan een laag van de- zelfde hoogte bestaande uit stukjes van groo- tere afmetingen. Zooals van zelf spreekt is in het eerste geval een hoogere schoorsteen- trek noodig, om voldoende lucht aan het vuur toe te voeren. In een slecht trekkende kachel stoke men dus kolen van niet te kleine afme tingen of indien men dat toch doen wil werpe men deze brandstof in niet te groote hoeveeil- heden tegelijk op. Eindelijk moet in kachels, enz. die slecht trekken bij voorkeur geen anthraciet met een laag gehalte aan vluchtige stoffen worden g©- stookt. Dus geen prima Wales, geen Dorna- niale, geen Willem «n Sophia anticsaciat.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1