DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. L- °- Speenhoff-Prtnz en Zoon Fa. J. ASJES Ex. Anto-Garage Jae. MET, Alkmaar. E Reorganisatie ran het Lager Onderwijs. SFAARBOEKJES Garosserleen. Rjytnigen. - Lnxe VerhnurinrlchtiBg. - Beslist gerulschlooze wagecs. 1821 A il Abonnomentsprijs bij roornitbctaling per 3 mnandon t 2.—, fr. per post f 2.50. Bowijsn. 6 ct. Advertontiepr. 25 ct. p. rcgel, grootore letters naar plaatsniimte. Uneven franco N.V. Bock, on HandeMr. v.h. norms. Coster Zoon, Voordara C 9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Rednctie No. 33. 7 ATERDAG DirectenrG. II. KRAIL UoofdredaetcurTj. N. ADE1IA. g KOVEMBER III. In Bussum bestaan vier O. L. scholen yoor ewoon onderwijs en een O. L. school voor Voor de laatste stelden B. en W. geen nieuwe maatregclen voor. Twee der O. L. scholen zijn scholen voor on- en minvermogenden, de twee andere voor meer gegoeden. De Koning Willemschool heeft 7 klassen, de Prins Hcadrikschool 7 klassen en 7 pa- rallelklassen, de Koningin Wilhelminaschool 6 klassen en 4 parallelklassen, de Koningin Emmaschool 7 klassen en 6 parallelklassen. B. en W. hebben voorgesteld de dubbele scholen terug te brengen tot enkele scholen aangezien een niet-ambulant schoolhoofd zulk een dubbele school zeer moeilijk kan overzien en beheeren. Het zou volgens B. en W. aanbeveling ver- dienen om de vier scholen in te krimpen tot enkelvoudige zes-klassige scholen en voorts te vormen 2 nieuwe' enkelvoudige zesklassige scholen en 1 nieuwe school omvattende enkel jaarklasse 7 van het gewoon L. O., dus een zgn. kopschool van zevende klassen. Het voomemen van B. en W. was voor de zesklassige scholen, die wat aard, inrichting en omvang van het onderwiis betrelt, geheel gelijk zullen zijn, een voor al die scholen gel- aig algemeen leerplan vast te stellen. Dit leerplan moet dan zoodanig worden ingericht, dat voor de zesklassige school een afgerond geheel wordt verkregen en zou bo- vendien zoodanig worden samengesteld, dat het zesde leerjaar aansluit bij het onderwijs aan de U. L. O. school en andere inrichtin- gen van het voortgezet onderwijs en bij dat aan de centrale school van zevende klassen. Wie thans het leervak Fransch volgt zal nog in de gelegenheid gcsteld worden het onderwijs in die taal te blijven volgen. In de centrale school van zevende klassen zien B. en W. vele voordeelen. Het leerplan dezer school zou moeten aan- sluiten aan het algemeen leerplan der an dere gewone lagere scholen en zoowel inge richt moeten zijn op herhaling en uitbreiding van de leerstof in het zesde leerjaar behan- deld als tot voorbereiding van leerlingen die niet naar eene inrichting van voortgezet onderwijs overgaan voor het practische leven. Ten behoeve eener behoorlijke verdeeling van het aantal leerlingen over de zesklassige scholen, achten ook B., en W. van Bussum het noodig de gemeente in schoolwij ken te verdeelen, zoodanig, dat in elk schoolgebouw een ongeveer gelijk aantal leerlingen kan worden geplaatst en dat een behoorlijke ver deeling van leerlingen over de klassen der twee in een schoolgebouw gevestigde scholen mogelijk wordt. B. en W. willen derhalve voldoende vrijheid behouden om in de practijk van die verdee ling af te wijken. Zij meenen, dat voor de eerste toepassing van de vast te stellen bepalingen omtrent de verdeeling van de gemeente in schoolwijken zooveel mogelijk de bestaande toestana in aanmerking kan worden genomen, opdat niet meer leerlingen dan noodig is uit het klasse- verband verwijderd worden. De reorganisatie-inaatregelen zullen de gemeente door beperking van de te harer las te komende leerkrachten financieel voordeel opleveren. B en W. zijn er van overtuigd, dat uiter- lijk op 1 Januari 1922 de nieuwe toestand moet ingevoerd zijn. B. en W. van Haarlem willen uit nuttig- heidsoverwegingen eerst op 1 September 1922 met de afschafiing van het leervak Fransch aan de opleidings- en U. L. O. scho len een begin maken. Zij wenschen evenwel zoo spoedig mogelijk over te gaan tot afschaffing van het ambu lantisme en daarmede de splitsing van groo- te scholen gepaard doen gaan. Kleine scholen achten B. en W. bevorder lijk voor goed onderwijs. Al is voor leermiddelen en schoolbehoeften bij een grooter aantal (kleine) scholen meer uit te geven, die kosten. ten laste der gemeen te komende worden allicht gedekt door het meerdere bedrag dat bij kleine scholen als Rijksvergoeding aan onderwijzersjaarwed- den wordt ontvangen. Ook de kosten voor schoolruimte achten B. en W. van Haarlem bij splitsing gering. Bij die splitsing willen zij zich aanvankelijk tot enkele scholen bepalen, allereerst tot die met eene bevolking van pl.m. 400 en meer leer lingen. De beide M. U. L. O. scholen in de ge meente komen reeds met de door de nieuwe wet gewenschte U. L. O. scholen overeen. Gaarne willen B. cn W. een proef nemen met de aanstelling van 2 reserve-onderwij- zers en 2 reserve-onderwijzeressen. Wei worden hun jaarwedden niet door het Rijk vergoed, maar het opdragen van een klasse aan het hoofd der school maakt de be- schikking over enkele reserve-onderwijzers noodig, opdat bij ongesteldheid of tijdelijke afwezigheid van onderwijzend personeel de goede gang van het onderwijs geen stoomis ondervinde. B. en W. hebben een regeling vastgesteld voor het vervolgonderwijs voor hen, die het gewoon L. O. hebben genoten benevens eene regeling voor leerlingen, die het buitenge- woon L. O. hebben genoten. Vmjp vwAftkillttMta •ud-ltarliagm iae «ha- 9 NOVEMBER de Heer en Movrouw komen met hun NIEUWSTE REPERTOIRE. Prfjzenf 1.—, f 0.75, f 0.40. groepen doeltreffender te maken. Vrijwel algemeen schijnt men in afschaf fing van het ambulantisme te berusten en wordt het gewenscht geacht ouders en ver- zorgers der kinderen zoo gemakkelijk moge lijk alle gewenschte informaties te kunnen verschaffen. In een volgend artikel zullen wij den toe- stand te Alkmaar eens nader onder de oogen zien. len voor gewoon L. O., die niet in staat zijn het gewone vervolgonderwijs met vrucht te volgen, willen B. en W. een aparten ver- volgcursus met een apart leerplan oprichten. Bij de verdeeling van het personeel over de meuw te openen scholen bleken er van de 13 personen die voor eervol ontslag in aanmerking kwamen 9 die graag op wacht- geld gesteld wilden worden. De Raad heeft zich met de voorstellen van B en W. vereenigd. Hoewel art. 25 der L. O. wet, zooals wij reeds in ons eerste artikel meldden, het leer plan en de verdeeling der school in klassen door het Hoofd der school met de onderwij- zers laat ontwerpen. is te Amsterdam een schema gepubliceerd, dat aangeeft hoe B. en W. zich het leerplan eigenlijk gedacht heb ben. Het wil de tegenwoordige scholen voor gewoon L. O. en die voor uitgebreid L. O. tot 6en groep scholen voor gewoon L. O. samensmelteri. De eerste soort scholen zijn in alle opzich- ten volkomen gelijk. De verdeeling der candidaten over de scholen voor gewoon L. O. geschiedt, vol gens het schema, naar door B. en W. vast te stellen schoolwijken, doch er wordt met de voorkeur der ouders en met het plaatsen van kinderen uit eenzelfde gezin op dezelfde school zooveel mogelijk rekening gehouden. Niet alle scholen voor gewoon L. 0. heb ben een zevenjarigen cursus. Er worden naar gebleken behoefte zevende klassen gevormd. De scholen voor gewoon L. O. hebben een jaar-cursus, voor een deel der scholen aan- vangende bij het einde der zomervacantie, voor het andere deel op 1 Februari. Het algemeene leerplan voor de scholen voor gewoon L. O. is zoodanig ingericht, dat het voor de eerste zes leerjaren een behoor- lijk afgerond onderwijs geeft en zoo samen- festeld, dat het zesde leerjaar aansluit bij et onderwijs aan de inrichtingen voor voort gezet onderwijs. Het onderwijs in het 7e leerjaar dient in hoofdzaak tot herhaling en uitbreiding van de leerstof in het 6e leerjaar behandeld en daarbij wordt geen vreemde taal .onderwezen. Het maximum aantal leerlingen per school is voor de scholen voor gewoon L. O. met 6 leerjaren 216 en voor me met 7 leerjaren 246. In de eerste zes leerjaren mag het aan tal leerlingen per klasse nimmer 40 en in het zevende leerjaar nimmer 30 overschrijden. Er zijn diverse categorieen van scholen voor U. L. O. De commissie van toezicht op het lager- en voorbereidend onderwijs, dat het reorganisa- tie-schema behandelde, heeft besloten het leerplan zoo te maken, dat het voortgezet on derwijs bij het 6e leerjaar zal aansluiten. Het 7e leerjaar zou dan uitsluitend be- stemd zijn voor kinderen voor wie het L. O. eindonderwijs zal zijn. Wij mogen hier niet onvermeld laten, dat het Amsterdamsche schema aan zeer scher- pe critiek uit onderwijskringen onderworpen is geworden. B. en W. van Dordrecht, wier voorstellen eerst dezer dagen zijn verschenen, berusten noodgedwongen in het nemen van de proef met een eenheidsschool. Zij berusten daarin slechts omdat er in die gemeente een school voor zwakzinnigen bestaat en verder een zeer belangrijke selec- tie plaats heeft door de organisatie van de zgn. B-scholen, dat zijn scholen voor de kinderen die onder het bestaande stelsel het leerplan voor de lagere scholen niet kunnen volgen. B. en W. vertrouwen, dat een middel zal worden gevonden om geleidelijk te komen tot een volledige aanpassing van het middelbaar- en hooger onderwijs aan het lager onderwijs. Er moeten volgens B. en W. twee soorten scholen zijn, nml. de. eenheidsschool voor ge woon L. O. en de zgn. B.-scholen. Het is noodzakelijk in Dordrecht de groo- te scholen met halfjaarlijksche klassen te splitsen in kleine scholen met jaarklassen, B. en W. willen de scholen verdeelen in die, waar de aanneming van leerlingen ge schiedt op 1 Maart en die waar zulks ge schiedt op 1 September, waardoor het voor deel van de halfjaarpklassen, nml. het ieder half jaar aannemen van leerlingen eenigs- zins wordt behouden. Leerlingen die een zgn. September-school bezoeken en na een half jaar niet bevorderd worden, zullen dan overgeplaatst kunnen worden naar een zgn, Maart-school, al vreest de Inspecteur van het L. O., dat de stabiliteit van het onderwijs daardoor gevaar loopt. B. en W. zijn voor splitsing van scholen en achten het gewenscht eventueel noodige ver- anderingen aan gebouwen nog in 1921 te doen geschieden, althans zich daarvoor van de medewerking van den Inspecteur te ver- zekeren, met het oog op de Rijksbijdrage ad 25 pCt. die voor het laatst over het jaar 1921 aan de gemeenten wordt uitgekeerd. B. en W. achten het, in verband met het onderwijs, noodzakelijk het stelsel van reser- vs-onderwijzers, waartos de Raad reeds be- sloot, door te voeren. De wenschelijkheid van aanstelling van schoolknechten zal overwogen worden. Aangezien er nog vele ouders zijn, die voor hunne meisjes coeducatie niet wenschen, stellen B. en W. voor, voorloopig althans eene school uitsluitend voor meisjes in te richten tengevolge waaryan eene andere school waarschijnlijk alleen of in hoofdzaak ;ongens zal moeten opnemen, hoewel de In specteur van het L. O. zich met de oprich- ting van die afzonderlijke scholen niet kan vereenigen. Tijdelijk zullen ook jongens en meisjes op niet voor hen bestemde scholen kunnen wor den toegelaten. De aan twee scholen verbonden B-klassen worden thans door 270 leerlingen bezocht. Bij de oprichting van B-scholen wordt het aantal leerlingen, dat op deze scholen plaat- sing zal zoeken, geraamd op 475, waarvoor drie scholen moeten opgericht worden. In elk dezer scholen met klassen van 30 leerlingen kunnen dan geplaatst worden 180 leerlingen. In de drie scholen derhalve 540 zoodat aan nadere aanvragen om plaat- sing op deze scholen voldoende kan worden tegemoet gekomen. B. en w. erkennen de wenschelijkheid om twee dezer scholen in een zelfde gebouw te vestigen, opdat ook voor deze leerlingen in- dien zij niet worden bevorderd, gemakkelijk door overplaatsing kan worden bereikt, dat zij niet meer dan een half jaar achter gera- ken. B. en W. houden zich noodgedwongen aan een aantal leerlingen van 42 per klasse. Er komen te Dordrecht tenminste 5 gewo ne lagere scholen waaraan een zevende leer jaar is verbonden, tenzij de behoefte aan meer 7e klassen blijkt. Door het groot aantal leerlingen voor de eerste klasse der U. L. O. school is het nood zakelijk deze in paralMafdeelingen te split- Tot afdeeling II worden dan toegelaten -.--j- tennis van I de leerlin- sen. de leerlingen die reeds eemge Fransch bezitten, tot afdeeling gen die met Fransch beginnen. Verdeeling in schoolwijken wat de af deeling Dordrecht en Omstreken van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers o.a. verzocht achten B. en W. niet mogelijk omdat de scholen niet gelijkmatig over ae gemeente verspreid zijn. Wordt te Dordrecht de reorganisatie van het onderwijs doorgevoerd zooals B. en W. die wenschen, dan zullen er daar niet minder dan 35 onderwijskrachten overbodig worden. Deze onderwijzers zullen op wacntgeld ge steld moeten worden, dat volgens artikel 51 der wet ten laste van het Rijk komt. Vermeld dient nog te worden, dat de plaat- selijke afdeeling van den Bond van Nederl. Onderwijzers Donderdag j.l. in een adres aan den Raad verzocht heeft bij splitsing der scholen aan iedere school haar eigen leer middelen te verschaffen en op alle scholen de coeducatie door te voeren De afdeeling vraagt het U. L. O. uitslui tend te doen geven in daarvoor bestemde scholen, het ambulantisme volledig af te schaffen en voor leerlingen, die de 6 klassen der lagere school hebben doorloopen en geen andere inrichting van onderwijs bezoeken, althans een 7e en 8e leerjaar in te stellen. Zij verzoekt dat indien voorloopig slechts een 7e leerjaar wordt ingevoerd, in die scho len waar daartoe gelegenheid wordt geboden twee 7e leerjaren onder te brengen nml. 1 be- ginnende met Maart en 1 met September. De afdeeling vraagt tevens het aantal leer lingen per klasse als overgangstoestand naar 30, vanaf 1 Januari 1922 niet hooger dan 36 te doen zijn en het aantal leerlingen der klassen van het 7e en 8e leerjaar niet grooter te doen zijn dan aan de U. L. O. school thans gebruikelijk is. Uit de reorganisatie-plannen in andere gemeenten blijkt wel, dat men algemeen tot splitsing van groote scholen overgaat waar- bij het gezamenlijk gebruik van een gebouw en van zooveel mogelijk dezelfde leermidde len bevorderd wordt. Waar mogelijk gaat men tot de verdeeling der stad in schoolwijken over. Vrij algemeen worden scholen mgt zes leerjaren en een gemeenschappelijk leerplan opgericht terwijl natuurlijk en de regeling daarvan verschilt onderling overal gele genheid voor toelating tot het zevende leer jaar bestaat. Men schijnt over het algemeen veel voor de aanstelling van reserve-onderwijzers te gevoelen. Hier en daar hecht men veel waarde aan den ongelijken aanvang der cursusen b.v. in voor jaar en najaar en in sommige ge meenten wordt buitengewone aandacht aan het onderwijs der minder begaafden geschon- ken. Voornamelijk in Dordrecht heeft men be- grepen door stichting van zgn. B.-scholen de gewone school van remmende elementen te kunnen bevrijden en het onderwijs zoowel voor nonnalen als voor minder begaafden, door oordeslkundige afieheiding voor beide Buitenland. DE MISLUKTE STAATSOREEP. De nationale vergadering heeft Donderdag- voormiddag het wetsontwerp in zake de ont- troning van de Habsburgsche dynastic in :>ehandeling genomen. Bij den aanvang der zitting zeide de voor- zitter, dat het openbaar ministerie de ophef- fing der immuniteit der afgevaardigden Ra- kofsky, Andraszy, Sigray en Benitzky had gevraagd, daar dezen waren aangeklaagd ter zake van oproer. Verder had de regeering het openbaar mi nisterie gemachtigd, tegen deze afgevaardig den evenals tegen Stephan Friederich onver- wijld een proces aanhangig te maken. Reeds tijdens de rede van den voorzitter gaven de Karlisten door heftige interrupties uiting aan hun ontstemming over het optre- den der regeering en toen minister-president Bethlen opstond om over de onttroningswet te spreken, werden de interrupties zoo storm- achtig, dat men zijne woorden nauwelijks con verstaan. De Karlisten riepen voortdurend: „Leve de koning, leve het onafhankelijke Honga- rije!" waarop de boeren antwoordden met: Leve Horthy!" Toen de voorzitter liet stemmen over de vraag, of het huis het wetsontwerp dringend wenschte te behandelen, verhieven zich alle leden der boerenpartij en 4 afgevaardigden der christelijk-nationale partij van hun zetels. Uit deze stemming bleek, dat de and-Karlis ten in de nationale vergadering over een vrij groote meerderheid beschikken. Vervolgens sprak Stephan Friedrich over de schending van zijn immuniteit en deelde bijzonderheaen mede over zijn arrestatie. Ook tijdens zijn rede werd heftig geinterrum- peerd. Friedrich sprak harde woorden over de tegenwoordige Hongaarsche regeering. Hij vergeleek het eigenmachtige en met de wet strijdige optreden der politic tegenover hem met de willekeur der sovjet-autoriteiten, waar- tegen de boeren krachtig protesteerden. Onder groot rumoer besloot hij „Ik weet, dat ik van deze regeering geen rechtvaardigheid te verwachten heb. Men zal mij misschien zelfs gevangen zetten, maar ten slotte zal het systeem, in welks belang al deze rechtsschendingen geschieden, aan zijn eigen zonde te gronde gaan. Zoolang echter in West-Hongarije terdood veroordeelden en andere moordenaars vrij rondloopen, zal ik NOdRDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET. Rente ALKMAAR. Te slen In aanbonwt verschillende soorten Personen-Auto's, Inxe Bestel-Auto, Vracht-Auto, Omnibnssen voor 14 en 20 personen. ti Verder alle soerten RQtulgen en Wagens. Vraagt prgsopgaaf en ontwerp. nationale rouwdag zal worden beschouwd. Alle caf6's en feestlokalen zullen dien dag gesloten zijn. Te Funchal (Madeira) worden maatrege- len getroffen om ex-koning Karl en zijn ge- malin te ontvangen. Het schijnt dus al zeker dat Portugal heeft toegestemd van het eiland Madeira een ballingsoord te maken. EEN POLITIEKE MOORD IN JAPAN. De „Times" vemeemt uit New York: Het departement van buitenlandsche zaken te Washington heeft van het departement van buitenlandsche zaken te Tokio een telegram ontvangen, meldende, dat de Japansche pre mier Flara op het station te Tokio is ver- moord. De premier werd aangevollen door een jongen Koreaan, die van uit de derd8 klasse-wachtkamer op hem toetrad en hem herhaaldelijk met een mes in de borst stak. Een kwartier later overleed Hara aan zijn verwondingen. De aanvaller werd onmiddel- lijk gearresteerd. Telefoon 572. mij echter niet verwonderen over hetgeen met mij zal geschieden". Des middags werd de zitting afgebroken, waarop de commissie voor rechtsaangelegen- heden het wetsontwerp afhandelde. In de gister gehouden zitting werd het wetsontwerp der onttroning van koning Karl aangenomen. Hiermede heeft Hongarije dus voldaan aan den eersten eisch der entente. Ook aan alle eischen? Gelijk men weet, was de vervallen- verklaring van den troon van het heele Habs burgsche Huis verlangd, en de nu aangeno men wet trekt alleen de heerschersrechten in van Karl en ontkent't recht van erfopvolging van zijn Huis. Het Hongaarsche volk be- houdt volgens die wet het koningschap met het recht zelf een koning te kiezen. De moge- lijkheid staat dus open om toch nog een Habsburger tot koning uit te roepen, ja, zelfs Karl kan bij vrije keuze op den troon terug- keeren. En hiertegen verzet zich nu reeds de kleine Entente, die de nieuwe wet niet vol doende vindt. Zij wil in geen geval een Habs burger op den Hongaarschen troon terug zien, uit vrees dat hij een poging zou doen om de pas onafhankelijk geworden staten weer onder zijn bestuur te brengen. De vrees daarvoor spreekt uit de wel wat overhaaste mobilisatie bij den intocht van Karl in Hon garije en uit sinds dien tot dat land gerichte eischen. 't Zal nog moeten worden afgewacht of de entente zich tevreden zal betoonen met de aanneming der nieuwe wet. Zoo ja, dan zul len de eischen van de kleine Entente wel niet ingewilligd behoeven te worden, en dan zou Hongarije zeker heel wat meer rust hebben dan in het andere geval te wachten is en meer geld, want men weet, dat de Tsjechen en Senders van Hongarije betaling vragen van hunne mobilisatiekosten. Een eisch, die zeker niet in alle opzichten billijk kan wor den genoemd, daar toch de regeering van Hongarije geen aanleiding heeft gegeven tot de mobilisatie. Uit Boedapest wordt gemeld, dat de mi nister van binnenilandsche zaken heeft be sloten, dat de dag, waarop het wetsontwerp betreffende de vervallenverklaring van de Habsburgers van den Hongaarschen troon definitief zal worden aangenomen, als een DE -REG'BERINOSORIISIS IN PRUISEN. In verbandl met dte regccringscrisis in Pnui- sen hedft die onafhankelijke Landd-agfractie besloten, in. Pruisen u:i!tsluitendi toe te tredlen tot een zrnliver socialistische regeering. Als program van dleze socialistisdhe regeeing pu- bliceert de fractie tie volgendie minilmiuin- edsdhen. 1Democratiseering van het binnenl^pdsch bestuur, krachtige besdhertming vam de repu- bliileb door hiierop betrekking hebbend'e wet- ten. 2. Sipoedige indiening van een ruilrni opge- v-atte gemeen te-grontilwet. 3. Reorganisatie van het geheelfe politiewe- zen. Ontbimding van ale partiouliere vereeni- gingen met een militaiir karakter, alsmede der vereenilgingen van vroegere vrijiwill'geis- ko-rpsen en van leden van bepaafde regiimen- ten. 4. Vervauging van sel van menschen ve straffen door eetn stellsel van opbou/wende strafilen. 5. iKrachtige doorvoering van de een- heidssdhoolmaatregelen-tegen het mi^brui- ken van het sdhoolwezen, met inbegri-p van de universiteiten, voor monarchiistische en anti-republilkeinsdhe doeleinden. 6. Staking van alle subsidies van staais- wege aan reiMeuze organ iisaties. 7. Verbeuflweariklaring van het vermogen der Hohenzolems ten bate van de gemeen- sdhap. 8. Energieke maatregelen tegen dien- roof- bouwi in (het boschb-eheer, zelfbeheer der do- meineni en inrichting dezer dbmeinen tot mo- delL la n'dlgoedleren. 9. Krachitige uitbreiding der zorg voor de vollksgezondheid!, bestrijdki'g der volksziekten en 'krachtige steun aan werklioozen, zieken, inval'iden, w-ediuwem en weezen. Bevordering van dien wo-ningbouwenergileke bestijding van den' wo-eker en 'den kettinghande1!. 10. Vaststelling van een miniimumbedrag, nooditg voor het levensondterhouid van arbei- diers, employees en beambten, waarbij; rdke- ning moet worden- gehouden met de fluctuia- ties dler prijlzen. HET KONINGSCHAP IN HONGARIJE. Uit Weenen wordt aan de Tel. gemeld: Naar van goed ingelichte zijde wordt verze- kerd, bestaat bij de groote mogendheden het voomemen, de Hongaarsche koningskwestie zoo spoedig mogelijk uit de wereld te helpen door een spoedige koningskeuze. De mogend heden der Groote Entente hebben reeds niet- bindende onderhandelingen gevoerd en zijn voomemens, om, indien zij tot overeenstem- ming geraken, haar candidaat aan de Hon gaarsche regeering aan te bevelen. Voor de candidatuur wordt o.a. de naam genoemd van koning Ferdinand van Roeme- nie, daar de gedachte aan een persoonlijke unie tusschen Roemenie en Hongarije weaer veld wint. Het schijnt eveneens vast te staan, dat voortdurend besprekingen plaats vinden tusschen de regeeringen van Italie en Roeme nie en dat de betrekkingen tusschen deze bei de landen op het oogenblik zeer innig zijn. In elk geval heeft ook een gedachtenwisseling plaats gehad tusschen Boekarest, Praag en Belgraao. DE INTERNATIONALE ARBE1DS- - GONFERENTIE. De intemafionale arbeidsconferentie heeft een motie aangenomen, waarin wordt aange- drongen op de on'twikkeling van het tedmisch landbouwonderwijs, hetwelk door de confe rence werd beschouwd als het beste middel,

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1