DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bolland, Teekenen des Tijds f 1.-. v>. mi ttonderd drie en twin tip ste jaar^un^r Abomiementsprijs bij roornMietnling per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advortentiepr. 25 ct. p. rogol, grootere letters naar plaatsrnimte, Brieven franco N.V. Bock- en Handelsdr. v.h. norms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rodactie No. 33. MA1NDAG Dlrecteur: G. n. KRAIL. IloofdiredacteurTJ. N. AJttEMA. 7 NOVEMBER Buitenland. DE MISLUKTE STAATSGREEP. Zaterdag inelddea wij dat de onttronings- wet in Hongarije was aangenomen. Thans bijlkt, dat dit een weiaig voorbarig is ge- weest, daar de aanneining in tweede lezing werd bedoeld. Gisteren is zulks 00k in derde lezing gebeurd. Er was haast bij, omdat he- den bet ultimatum der entente afloopt, van- daar dat gisteren zelfs nog werd vergaderd door de Nationale Vergadering, Zonder twij- fel zal de wet ongewijzigd worden afgekon- digd. Na afhandeling van het onttroningsrwets- cntwerp zal de regeering in haar geheel af- treden als protest tegen de entente, die noop- tot bet indienen der wet. Bij de behandeling der wet in de nationale vergadering zijn harde woorden gevallen aan het adres der regeering zoowel als aan dat der entente. Ten bewijze, dat Hongarije den koninklij- ken staatsvorm wil behouden, kan dienen, dat reeds verschillende candidaten voor den troon worden. genoemd. De onderhandelin- gen over een candidatuur van den Roemeeo- schen prins Cantacuzene met leidende Hon- gaarsche politici moeten reeds emstige vor- men hebben aangenomen. De prins heeft ver schillende besprekingen gehad met den mi nister-president graai Bethlen. Als agent van den prins fungeert de afgevaardigde baron Pereqyi. Een dergelijke candidatuur zou zeker voor- al door de kleine entente toegejuicht worden. DE RUSSISCHE STAATSSCHULDEN. Volgens en telegram ut Reval, heeft het oentrale comite van de Russische sovjet-regee- ring den tekst van een nieuwe nota goedge- keurd betreffende de schulden van den Russi- schen staat. Deze nota dient, om nog enkele punten van de nota van Tsjerin uitvoeriger toe te lich- ten cn haar aan te vullen. De sovjet-regeering dringt in deze tweede nota aan op de bijeenroeping van een inter- nationale conference, waar 00k vertegen- woordigers van Moskou aanwezig zouden zijn en welke conferentie onmiddellijk na de conference van Washington zou 'kunnen bdj- eenkomen. De regeering te Moskou gaat er in begin- sel med accoord van op deze conferentie de kwestie van de Russische schulden te bespre- ken in haar geheelen omvang, d.w.z. de Rus sische oorlogsschulden inbegrepen. Tegelijkertijd zal de raad van volkscom- missarissen worden belast om zoo spoedig als mogelijk is een ontwerp samen te stellen voor de schadeloosstelling van alle vreemde- linsren, die tengevolge van de revolutie scha- de hebben geleden. Dit ontwerp zou dan aan de geallieerde regeringen tijdens de confer renHe worden voorgelegd. DE KABINETSCRISIS IN PRUISEN OPGELOST. Tusschen de fracties van den Pruisischen Landdag is een vergelijk gctroffen ten aan zien van de samenstelling van het nieuwe Pruisische kabinet. Het nieuwe ministerie is samengesteld uit drie socialisten, een demo- craat, twee van de Duitsche Volkspartij en twee van het Gentrum. Minister-president is Otto Braun (socialist). JAPAN EN DE BEPERKING VAN DEN VLOOTBOUW. Een Exchange-telegram uit Washington meldt, dat vice-admiraal Kanji Kate, de ma- rine-deskundige der Japansche delegaCe ter Washingtonsche conference, in een vedkla- ring aan de Amerikaansche pers heeft ge- zegd, dat Japan bereid en verlangend is, den aanbouw van oorlogsscbepen te beperken. Doch zoolang er groote, mobiele oorlogsvlo- ten bestaan", zeide de admiraal „moet Japan noodzakelijkerwijze een evenredig groote vloot handfoaven, om zichzelf te kunnen be- veiligen. Ik geloof echter, dat een verminde- ring van de bewapening ter zee niet slehcts raadzaam is, doch 00k zeer uitvoerbaar." Als alle vertegenwoordigde landen er nu maar net zoo over denken. kan het zijn, dat de mi- litaire uitgaven in de verschillende staten worden besnoeidl DE BIJZETTING VAN HET EX-KON1NKLIJK ECHTPAAR VAN' BEIEREN. Deze plechtigheid had Zaterdag plaats onder zeer groote deelneming van heel Miin- chen, waar tal van Beiersche en zwarte vlag- gen wapperden. Het Yoorbijtrekken van den sioet duurde 3 uur. Het voomaamste gedeelte van de bijzetCng speeide zich af voor de Landskerk. Ofiicieren der Reichswehr droegen de beide lijldasten uit de kerk. Om negen uur volgde de inzege- ning der lijken. Het laatste van de drie dee- ien van den stoet werd gevormd door het Miinchener garnizoen. De troepenafdeeiingen trokken in parademarsch de lij'kkist voorbij. Onmiddellijk achter de lijkbaar gingen de aanwezigen leden van het Huis Wittelsbach, daaronder de vroegere kroonprins Rup- precht, prins Leopold to prins Adalbert, ver- der generaals, ook Ludendorf, en andere op- perofficieren van het vroegere leger, verte- genwoordigers van het stads- en landsbe- stuur en veie deputaties. Bij het Propylaeum werd de stoet met fanfares ontvangen. Op het Koningsplein waren duizenden schoolkinde- ren opgcsteld. De trappen van het Staatsmu- seum waren bezet door achthonderd zangers, v/ier mannenkoren afgewisseld werden door de miiitaire kapellen. Daarna ging de stoet op weg naar den met vlaggen gesierden 1 Fault grer Mui waar leardmaal veil Faulhaber sen lijls- rede hield, waarin hij het koningschap vurig verdedigde. De kardinaal gaf ccn overzicht van het leven van den ex-koning en prees hem als een innerlijk-diepvoelena en godsr dienstig mensch. Bisschop Haenele van Regensburg hield daarop het plechtige Requiem, waarop onder het klokkengelui der geheele stad het Libera volgde. Daarop werden de lijkkisten ill' dm grafkelder geplaatsi Naar de bladen melden, vaardigde prins Rupprecht een manifest uit, waarin hij, na zijn dank voor de bewijzen van deelnemmg te hebben geuit, vervolgt: Mijn vader heeft dm lijdenskelk tot den bodem gelenigd. Hij zag zijn levenswerk tot welzijn des lands ver- woest, hij zag de ineenstorting van het Duit sche rijk en ten slotte, in wanorde en verwar- ring, het prijsgeven van de voor het bestaan der Beiersche staten werkelijk onontbeerlijke rechten. Daar ik in de rechten mijns vaders ben getreden, ben ik verplicht dit te zeggen, ter wille van de overlevering van mijn volk, de geschiedenis, de toekomst. De geyoelens, die in de laatste dagen voor mij geuit zijn, gevm me recht op de hoop, dat het Beiersche volk, in overeenstemming met zijn gezond verstand, zich met Gods hulp zal opheffen uit zijn benarden toestand. VLUCHT VAN KOLONEL LEHAR. Familieleden' van den Weenschen componist Lehar ontvingen' bericht, diat kolonel Lehar, die door de poliCe van Boedapest word* ge- zocht en tegen wien een bevd tot inhechtenis- neming is uitgevaatdigd wegeris deelneming aan den Karl-putsch, bij Komom over den Donau is gezwommen en zoo op Tsjechoslo- waaksdi gebied is gekomen. Te Praag heeft hij vertoefd1 bij den Duitschen komiefc Max Pallenberg, die daar gastvoorstellingen geeft. Daarna heeft Lehar hij Dacha de Beiersche ■ens overgestoken. 'Hij bevindt zich thans te unchen. NOG MEER ,,MEMOIRES" TE WACHTEN? Naar de „Neue Freie Presse" verneemt, heeft de kortelings overleden pdns Philip Eulenburg in zijn testament bepaald, dat de Rijksdagafgevaardigde Conrad Hauszmann zijn nagelaten literaire werken mag uitgeven. Onder deze nalatenschap bevinden zich o.a. verscheidene brieven, die van groote politieke beteekenis zijn. Het zijn niet alleen 'brieven van den ex-keizer, doch ook van keizer Frans Jozef eii vantal van andere vooraanstaande personen. STUKJES VAN EEN STANDBEELD. Te Pressburg heeft zich een levendige han- del ontwikkeld in stukjes van 'het standibeeld voor Maria-Theresia, de vermoorde eciitge- noote van wijlen keizer Frans Jozef. Dit standebled werd tijdens de'mobilisa'Ce-opwin- ding omvergehaald. Er wordt voor deze reliquieen 20 tot 30 kronen besteed, hetgeen voor Tsjechoslowa- kije een aanzienlijk bedrag is. ONTHULLINGEN O'MTRENT EEN BELGISCH KAMERLID. De .Brusselsche „Soir" publiceert opzien- barende omthullingen over het poliCek verle- dfen van het Kamerlid Debeuckelaere, front- partij-afgevaardigde voor Antwerpen. De beudcelaere, die aan het Belgische front de leider was van de tijdens den oorlog gestich- te frontpaTtij, heeft een'igen' tijd in Duitsche gevangenschap doorgebracht. Uit de door de „Soir" gepubliceerde docu- menten, die afkomstig zijn van den Duitschen generalen staf, blij'kt, dat Debeuckelaiie tij dens zijn krijgsgewangenschap met den vijand besprekingen heeft gdiouden over de moge- lijkheid, om het Belgische leger er toe te bren- gen, den strijd' op te geven. Zelf stelde De- beuokelaire een manifest op, waarin hij de Belgische soldaten trachtte te doen1 gelooven, dat een voortzetCng van den oorlog tegen Duitschland slechts nadeelig zou zijn voor Vlaanderen'. DE CO MM ISS IE VAN HERSTEL NAAR BERLIJN. De „Temps" meent te weten, dlat de Oom- missie van Herstel heeft besloten, zich bdnnen- kort naar Berlijn te begeven, om zdeh er van te verzekeren, dat de Duitsche regeering de door de garantie-commissie vastgestelde maatregelen toepast, welke betrekking hebben op de uitvoering der verplidiCngen, vervat in den betalingsstaat, welke aan Duitschland isi voorgelegd en op 10 Mei j.l. door dat land is aangenomen. KORTE BERICHTEN'. Volgens de „Saturday Review" bestaat in Engeland het vooruitzicht op een sterke vereenigde Conservatieve ParUj onder leiding van lord Birkenhead. Bij rechterlijk besluit heeft een oud-poli- tieagent te Gloucester zijn pmsioen van 66 pond sterling tot 165 pond sterling verhoogd gezien, omdat, ofschoon hij op 31 Maart 1919 met pensioen zou gaan, hij nachtdienst had tot den morgen van den len April, waardoor hij gerechtigd was tot het hoogere pensioen, dat dien dag inging. „Pravo Lidu" meldt, dat de vrouw, de zoon en de dochter van den Hongaarschen legitimistenleider Rakofsky in Tsjecho-Slowa- kije zijn gearrcsteerd en gemterneerd. Noorwegen verklaart, dat het de souve- reiniteit van Denemarken over Groenland niet erkent. Ut Belgrado wordt gemeld dat de plech tige eedsaflegging en troonsbestijging van koning Alexander op 15 November zullen plaats hebben. De Duitsche rijksminister ad interim, dr. Hemwa, hwft in den rijksdag een rede gehouden over de nieuwe belastingem Op de gewone begrooting is en tekort van onge- veer 53 milliard. Zonder de schadeloosstel ling zou de gewone begrooting een deficit opleveren van 2 millioen mark. Maxim Gorki heejyt talrijka kostbare manuscripten, afkomstig van Russische ge- leerden, mee naar Zweden gd>racht, met het doel ze te publiceeren. „Narodni Listi" meldt, d'at de Fransche gmeraal Weygand, die zich onlangs te Pr: ophield, de ontwapming van Hcmgarije Een bijzondere rechtbank in Britsch- Indig heeft 13 Moplahs, die deel hebben ge- nomen aan de jongste opstanden, ter dood veroordeeld. De aamsl ag op den Japanschen mtals- ter-president Kd Hara geschiedde op eeni spoorwegstation. De aanvaller werd onmidl aellijfc gearresteend. IHet is een jonge man van 19 jaar, die geestelijjfl niet normaal is. 'Het ministerie is afgetreden Aangezien er een verbod bestaat nopens het opnetnen van Duitsche kinderen op Bel gische scholeni, heeft de Duitsche minister van onderwijs een zeltflde verbod uitgevaar- dlilgdl met betrddking] tot Belgische kinderen op Duiitsdie sdiolen. In d! RadeMy-feazene te 'Boedapest Is brand geweest. Voorzoover bekend, kiwamen ach't pebsionen' ami. In Engeland Allien het volgend jaar de posttarieven wederom verlaaigd worden'. Het is gelukt, het wrak van de „Stor- kow" van dlen bodem der Wannsee te lichten. Torn het sdhip eenige meters was gelich't, zag de duiker nog twee lijken. in het wrak ge- klemid. Te Parijto zall op 21 Jamiari cm wereld- conferentie van het iersdie ras pllaats hob- ben, welke ten' doel heeft de oplioving te bevor- dcren van de OudvKeltische cuituur, ook bij Ieren bniten Ierlamdi. Op bevel van het Aknerikaansche depar- tement van buitenlandsdie zaken wordt er 'n onderzo'dk ingesteld naar de behandeling, waaraan de imlmigranten op Ellis Island worden onderworpeni, waarover, naar men weet, verschillende kladiten zijn ingekomen. In het district Pitfeburf Aimierika) is een1 staking uitgebroken in de bruinkoolmij- nenl, waarhij 45000 man betrokken zijlni. iDe Fransche Kamer heeft een wetsont- weTp aangenomen. waarin bepaald wordt, dat de wapenstifotandsdag voor 1921 een va- cantiedag zal zijin; voor de voigemde jaren zal alls ztoodanig worden aangenomen de eer- ste Zondag, welke op den 11 dien November volgt. Volgens de „Chicago Tribune" wordt te Washington officieel meegedeeld, dat de !twee milillioen werkloazen door het imgrijipen' der re- geering verminderd zijn tot een millioen. 'Mew-Yorksdhe bladen publiceeren' een verk,taring van min Van1 Kamebeeiki. Gemeld wordt 'dat een wetsontwerp tot aSschaffing der verplichte vaccinatie is te ver- wachten. - Er is tot opri'chting van een Ned. Stu- denten- Voetbalbond besloten. iDe iNederlan'dsche Tandtechniische Vereeniging heeft gisteravond hier ter stede een openbare veragderimg gehouden', waarin de heer W. Geuzebroek ui't Hiaarlem't Woord heeft gevoerd over: Wat wil de N. T. T. V.? IDe 'Nederlancfedhe delegatie naar de conferentie te Washington1 is te New-York aangekomen. Het 100-jarig bestaan der Veearisenajr kmndige Hooigeschool wordt 9' en 10 De cember te Utrecht gevierd. Ebn ladingmeester te OMenzaal igeraak- te op het stationsemplaoement bij het rangee- en tusschen een paar bulffers bekneld en is aan de gevol'gen overlledeni. De minister van finanden' vertrouwt, zoo hem het politieke leven gelaten wordt, in het najaar van 1922 de heizienimg der finan- cieele verhouding tusschen' rijk en gemeen- te zullen: tot stand brengen. De Nbord- en Zuidhollandsdhe Red ding- Maatschappij heoft een premie van f 500 ,uifgeloo!fd op het vinden van de motor- eddiingboot BrandariS. Binnenland SCHRIFTELIJKE VRAGEN. Van den heer Weikamp aan den Minister van Waterstaat: 1 Is het den minister bekend, dat de landbouw enorme schade lijdt, door het te laat aankomen van kalizouten? 2. Is het den minister bekend, dat het ka- H-syndicaat, daarbij krachtig gesteund door het dagelijksch bestuur van het Centraal Bu reau uit het Ned. Landbouw-Comite, aan de spoorwegmaatschappijen heeft verzocht 1500 wagons voor het vervoer van kali beschik- baar te stellen en dat op dat verzoek afwij- zend is bescnikt? 3. Is de minister bereid te bevorderen, dat op meer ruime wijze, dan tot heden geschiedt, wagons voor het vervoer van kalizouten wor den besehikbaar gesteld? Van den heer Ankerman aan' den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel 1. Zijn de berichten uit de dagbladen juist, dat vanwege het ministerie van land bouw, nijverheid en handel belangrijke be- stellingen drukwerk voor den Octrooiraad in Duitschland zijn gedaan? 2. Zoo ja, zijn dan de beweegredenen, die den minister en toe geleid hebben, deze be- stellingen in het buitenland te doen, gegrond op het feit, dat door de lage valuta daar goedkooper kan.' worden geleverd dam ins ons land? 3. Heeft de minister de Nederlandsche drukkerijen voldoende in de gelegenheid ge steld om offertes te doen tegen ccmcurreeren- de prijzen? Vragen van den heer Slinkenberg aan de ministers van financien en van landbouw, nijverheid en handel, in zake de credietver- leening aan Duitschland: 1 Is de regeering bereid mede te deelen, over welk bedxag van het crediet, groot 20,000,000, ten behoeve van Duitschland, beschikt is? 2. Is da regeering niet van morning, dat met dit Nederlandsche crediet de Duitsche industrie indirect versterkt wordt in haar concurrentiestrijd met de Nederlandsclie industrie, in een tijd, dat de bestaansmoeilijk- heden voor de Nederlandsche industrie steeds grooter worden? 3. Is de regeering niet van oordeel, dat het derhalve wenschdijk is, met deze crediet- verleening niet verder voort te gaan? ONGEVALLENWET 1921. Het bestuur van de Rij'ksverzekeringsbank verzoekt ons het volgende mede te deelen Het schijnt, dat nog niet voldoende bekend is, door welke werkgevers krachtens de op 1 October j.l. in werHng getreden Ongevallen- wet 1921 aangifte van bedrijf moet worden gedaan. Deze aangifte moet geschiedea door ieder, die een bedrijf uitoefent en daarvoor perso- neel in dienst heeft (hieronder begrepen eigen kinderen van den werkgever), met uit- zondering alleen van 1. de werkgevers in de bedrijven van land bouw, veehouderii, tuinbouw, boschbouw, zee- vaart en zeevisscherij; 2. de werkgevers, die een bedrijf uitoefe- nen, dat reeds verzekeringsplichtig was inge- volge de Ongevallenwet 1901 en daarvam reeds vroeger aangifte hebben gedaan. Aangifte-finnulieren zijn aan elk postkan- toor (ook aan bij- en hulppostkantoren) ver- krijgbaar, alwaar ze na dnvulling en omder- teekening weder behooren te worden ingele- verd. Hoewel de termijn, binnen welken de aan gifte moet geschieden, eerst verstrijkt op 1 Ja- nuari 1922, is het gewensdht, dat ieder zoo spoedig mogdijk daartoe overgaat. Hierdoor wordt groote opeenhooping van werk voorko- men en zal het mogelijk zijn, aan alle betrok ken werkgevers v6or 1 April 1922, zijnde de datum, waarcp de verzekering der werklieden in de nieuwe verzekeringsplichtige bedrijven ingaat, tennis te geven van den verzekerings- plicht hunner ondememing en zijn zij niet toegelaten door het bestuur der Bank, om zelf het risico der verzeitering hunner werklie den te dragen of dat risico over te dragen aan een risicodragende maatschappij of vereeni ging mededeeling te doen van de gevaren- klasse, waarin hun onderneming is ingedeeld en het gevarendjfer, dat daaraan is toegewe- zen, alsmede van het in verband hiermede voor hen geldende premiietarief. Ten aanzien van werkzaamheden, verricht in dienst van een gemeente of ander publiek- rechtelij'k lichaam, schijnt veelal de meening te heerschen, dat nu alle bedrijven verze keringsplichtig zijn ook alle werkzaamhe den, verricht in dienst van een publiekrechte- lijk lichaam, onder de Ongevallenwet vallen. Dit is echter geenszins het geval. Evenals vroeger zijn niet verzekeringsplichtig werk zaamheden, die niet vattoaar zijn, om in dienst van een privaat persoon als bedrijf te wor den uitgeoefend. Niet verzekerd blijven dus b.v. de leden van een gemeente-bestuur, die ambtenaren van den burgerlijken stand, de gemeenfe-secreta- ris de gemeente-ontvanger, amtotenaren en be- ambten der secretarde, belasting-ambtenaren, amibtenaren, verbonden aan het bouw- en woningtoezidit, den teuringsdienst, de politie, de huurcommissie, enz, enz, Alleen de personen, die in dienst van een publiekrechtelijk lichaam werkzaamheden ver- richten, welke vroeger niet verzeteringplich- tig waren, omdat ze niet vielen ondter de in ar- tikel 10 der Ongevallenwet 1901 genoemde verzekeringsplichtige bedrijven, doch welke ook door particuliere werkgevers als „bedrijf" in een ondememing zouden kunnen word verricht, zullen door de uitbreiding van den verzekeringspiicht tot alle bedrijven', van 1 April 1922 af eveneens verzekerd zijn. Dit is b.v. het geval ten aanzien van personen, ver-' bonden aan rijks- of gemeentelijke inrichtin- gen van onderwijs, gemeentelijke arbeids- beurzen, badinrichtingen, enz. Franco per post fl.06. Voorhanden ia den boekhandel van de N. V. voorh. HERM8. COSTER ZOON, Voordam C 9, Alkmaar. Stadsnieuws. DE EERSTE VRIJZINNIG-HERVORMDE PREDIKANT IN ALKMAAR. Gisteren is werkelijkheid geworden, waar voor de vrijz. hervormden hier ter stede reeds vele jaren hebben gestreden: Alkmaar heeft thans zijn eersten vrijzinnig hervormden pre- dikant Gistermorgen werd de nieuwe leeraar in de Groote Kerk door zijn vriend ds. Dorgelo, uit Culemborg, bevestigd na een predikatie naar aanleiding van Rom. 15 29, 30 en 32 Spr. schetste hierbij de moeilijkheid1 en de groote verantwoordelijkheid van het predik- ambt, waarbij zooveei gevaar is voor ijdd- heid en voor naar-den-mond-praten. Daarom vroeg hij den steun, het vertrouwen en de liefde van Alkmaaris vrijzinnigen voor ds. Baar, dien men niet moest beschouwen ais een priester, als iemand met bovennatuurlijke wijefing, m aar als een lid derzelfde gemeente. vragende met hem te strijden voor de gods- dieostig vrijzinnige beginselen. Spr. hoo] dat de echi: christeiijke geest, die God de derde druk van heeft boven alles en den naaste als zichzel- ven, zich moge openbaren in het dagelijksch leven der gemeente en in den omgang met den prediker. Na de bevestiging zongen de vele aanwezi gen den nieuwen predikant staande too: Go- zang 224 vers 1U zeegne God. S Avonds 7 uur deed ds. Baar in de geheel gevulde kerk zijn intrede. Hij las eerst voor van I Corinthen XIII 1 tot 8 eersie gedeelte, waarna werd aangeheven Gezang 210:1 en2. Hiema sprak as. Baar zijn intree-rede uit naar aanleiding van Brieven van Johannes hoofdstuk 18 37 2e gedeelte ea van 38 hot le gedeelte. Na deze rede werd geeongen Gezang 63 1 en 7. Vervolgens richtte ds. Baar zich wederom tot de gemeente en zeide, dat, na langen tijd verstoken te zijn van een voorganger van el- gen richting, de Ned. Herv. Gemeente dien nu had gevonden in den persoon van zijn iprekers) persoon, Spreker hoopte, dat :od hem de kracht zal geven om zijn taak te volbrengen. Maar dit hangt, zeide spreker, ook voor een groot gedeelte van de gemeente af. Wij, predikanten, strooien slechts het zaad uit. Spr. hoopte op de hulp van de ge meente. Hij richtte zich vervolgens tot ds. Dorge- loo en dankte deze voor de warme woorden, Zondagmorgen gesproken. Eveneens dankte spr. de aanwezige colle- ga's. Hij hoopte met hen alien in goede har- monie te leven. Ook moest de hoofdredacteur van de ..Westfriesche Kerkbode" woorden van dank in ontvangst nemen, voor diens aanwezig- heid. Het speet spr., de andere predikanten voor- namdijik ds. Vinke, voorzitter van den' Kerke- raad!, die hem' biji officieel bezoek stenn toe- zqgdie, niet aanwezig te zien. Ds. Baar wees er vervolgens op, dat een- dracht noodig was, of men vrijzinnig is of orthodox, doet er niet toe, alien zoeken toch Denzelfde. Spr. richtte zich daarna tot den Kerkeraad. Hij hoopte met dat lichaam prettig samen te werken. De heer dr. Blokhuijs, voorzitter van de „Evangelische Unie", die mede aanwezig was, werd eveneens door ds. Baar toegespro- ken. Zij, die nooit achter de schermen heb ben gekeken, zeide spr., weten niet welke ac- tie, welke propaganda er gevoerd is tegen een benoeming als de mijne. Onze strijd, vervolgde spr., is niet een strijd tegen de orthodoxie Wij gunnen ieder de hem toekomende plaats in de kerk. Onzc strijd gaat voor de vrijzinnig-godsdienstige beginselen in het algemeen en die worden het best bevorderd in de Ned. Hery, Kerk. Ons recht en onze plicht is schouder aan schou- der te staan. Voorts bracht spr dank aan den heer Krijns dien hij dankte voor de gastvrijheid, door hem (spreker) genoten. Ook werd de burgemeester voor zijn te gen woord igheid in eenige hartelijke woorden door ds. Baar bedankt Spr. richtte zich vervolgens met woorden van waardeering tot de kerkvoogden, den voorzanger, den organist, de kosters en de dames onderwijzeressen der Zondagsschool. Hiema werd aangeheven Gezang 18 1. Nadat door ds. Baar om den zegen Gods was gebeden, nam dr. Blokhuijs het woord. die zeide, dat deze dag een blijde was, om dat men bereikt had, wat men wenschte. Spr. wees er op, dat de taak van da. Baar geen gemakkelijke zou zijn. De heer G. A. de Ridder richtte zich hier- op in denzelfden geest tot de gemeente. Ds. Baar beantwoordde deze sprekers met hen dank te zeggen voor de hartelijke woor den Dit geeft kracht door te gaan, zeide spr. 'Hierna werden door able aanwezigen staan de gezonigen 2 coupletten op de wijlze van Ge zang 96, welke in druk op ae diverse zi'tplaat- sen waren nedergetegd. CURSUSSEN LANDSTORM-OFFICIEREN. Naar wij vememen, zullen te Alkmaar de- zen winter wetenschappelijke cursussen voor Landstormofficieren worden gehouden. BENOEMD. Dte burgemeester benoemide tot lid der Bi- oscoopcommissie, in de plaats van den heer O J. Verkerlc, den heer D. Bergman, alhier. SOLLICIT ATIES. Voor de vacante betrekking van gemeente- ontvanger alhier zijn 50 sollicitaties ingeko men; voor dien van directeur der Arbeids- markt 80 sollicitaties SPEENHOFF-AVOND. Woensdagavond zal onze bekende dichter- zanger Speenhoff met vrouw en zoon (deze laatste voor bet eerst hier ter stede) in de Harmonic optreden. Een varieerend1 programma is samenge steld o.a. „liedjes naar keuze van het pu- bliek." ri>wawLH.mu 1 m'R'imram imwwi

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1