Brievsn uit Berlijn, ta afta ttjrten, eMe hantiw verfeondlgtite de kath. kerk steeds dezelfde onveranderde, on* wrikbare geloofs- en zedewetten. Da k&rk is bet dus, die ons katholiek geweten vonnt Wat de kerk voorschrijft, echrijven wij voor; wat de kerk gelooft, gelooven wijwat de kerk verbiedt en afkeurt verbieden en keuren ook wij at De kerk is ons geweten. De kerk doet met ons, gelijk de moeder doet met haar kind dat op haar schoot zit. Die moeder prent haar karakter, haar deugden over in 'dat teere wicht. Dat doet zij met haar woord', haar lach en^ haar blik en de kerk doet niets anders. Zoo gauw een kind geboren wordt, neemt de kerk het aan; de vader draagt het naar het doopvont en het wordt opgenomen in de kerk maar de kerk blijft het kind volgen op al zijn wegen. Wanneer het kind, man is geworden en zelf verstand' heeft gekregen, om te oor- deelen, dan geeft de kerk dat kind weer een nieuw lrehaam, om den jongen man te bewa- ren tegen de gevaren voor zijn geloof en zijn zeden. De kerk dient hem dan toe het heilige vorinsel. De kerk voedt ook dat kind en geeft hem sterkte door de Heilige Commune. Het geeft hem dan het vleesch en bloed van Jezus Christus, waardoor de Goddelijke liefde in het hart van het kind wordt gestort. Maar het leven is vol gevaren en de mcnsch zwak. Dik- wijls verliest hij door een doodzonde de ge- nade, door het sacrament gegeven. Maar dan trekt de kerk hem weer naar zich toe, wan neer hij maar berouw toont en zich voor- neemt, niet meer in dezelfde zonde te verva'l- len. Dan worden de zonden vergeven door het sacrament van de biecht. De kerk blijft haar kind volgen tot den dag, waarop het ligt uitgestrekt op het sterf- bea De kerk staat dan aan dat bed en dient dan als kraeht voor den laataten atrijd, het laatste sacrament, het sacrament van het Heilig Oliesel, toe. Zoo voedt de kerk 'haar kinderen op. Zoo vormt de kerk het geweten van haar kinde- ren. Zoo versterkt de kerk de levensovertni- glng in het geweten van de katholiek. Wan neer het geweten dan niet het recht heeft, zoo- als ik aantoonde om een eigen levensovertui- ging te vormen, niet het recht, over God, het feven, de zonde en de genade to denken, wat het wil, maar verp1 icht is, de levensovertui- ging in zich te vormen, welke God heeft inge- steld, dan moet het u duidelijk zijn, dat het Roomsche leergezag, hoe streng en onwrik- baar ook, niet in strijd1 kan komen met de ge wetensvrijheid, de ware gewetensvrijheid, die alleen maar bestaat in het mogen handhaven van de eenmaal verworven overtuiging, maar niet bestaat in het vormen van die levensover- tuiging. Het Roomsche leergezag konut metde gewetensvrijheid nieit in strijd, waarborgt de vrijheid van het geweten, maar verbiedt het vormen van een levensovertuigtog in het hart van den katholiek, verbant uit dat hart alien twijfel, dreigt en strait de 'kinderen der kerk, die van haar leer afwijken. Zij doet dat niet, om haar eigen' menschelijk recht te handha ven, maar handhaaft en verdedigt daardoor het recht van God. Dat is dan ook de reden, dat de last, door de kerk opgelegd, eigenlij'k geen last is. En zoo het al een last is, dan toch eene, die overeenkomt met het woord van den Goddelijken Stichtereen last, die mild is en een jnk, dat zoet is. Deze last is voor een' katholiek lidrt to dragen. Dat gezag beperkt onze vrijheid niet in het minst. Voor eerst niet de vrijheid van het verstand. De kerk bindt onze vrijheid alleen maar in het bovennatuur- lijke, waarvan de waarheid' buiten den ge- zichtskring der menschen valt Alle weteu- schappen laat de kerk vrij. Er is dus niet een katholieke natuurkunde, het zou dwaasheid zijn, daarvan te spreken; evenmin bestaat er een katholieke sterrenkunde of rekenkunde. De Wetenschap blijft volkomen vrij. Maar als er" toch wel gesproken wordt van katholieke wijsbegeerte, sociologie of politick, dan beteekent dit niets antlers, dan dat deze wetenschappen niet in strijd mogen komen' met de waarheid van God. Dat verbiede de kerk. Het is niet een nadeel, maar een voordeel, to weten, dat men denkende en leerende, niet in strijd kan komen met de waarheid van God. Want daartegen in to druischen, is toch maar dwaling in duisternis. De last, die de fcerk oplegt, is licht to dra gen. Zij bekort onze vrijheden niet en tfitukt niet op ons. De kerk zorgt er slechts voor, dat wij niet op dwaalwegen geraken. Dat is geen bekorting van de vrijheid, maar de rijkste ont- plooiing van vrijheid. Wij1 weten, dat wij daardoor, al gaande, nooit op den verkeer- den weg zullen dolen en nooit gevaar zullen loopen, onze ziel en zaligheid te verliezen. De last, die de kerk oplegt, geeft dus vrede en rust. De katholiek heeft er geen behoefte aan, allerlei strijdvragen over het geloof op te werpen. Hij vindt rust, zekerheid en veiligheid in aatgene, dat hij houdt en dat door de keric aan hem wordt voorgesteld. Hij gelooft, dat de waarheid van zijn kerk niets anders kan zijn dan de goddelijke waarheid. Met diepe overtuiging gelooft hij, dat zijn kerk is de mond, waardoor God tot het hart der men schen spreekt. De last der kerk is dus licht te dragen, want de katholiek ziet in het strenge gezag van zijn kerk niet de harde hand van aen vader, die hem poogt vast te houden. maar de zadite hand van de moeder, die het kind wel leidt aan de band, maar zorgt, dat het kind1 gestraft moet worden, dan doet het die moeder veel meer pijn dan het 'kind zelf. Want zij straft uit liefde. Zoo bemint de katholiek de keik, noemt haar zijn moeder, dweept met haar en vliegt voor die moeder door het vuur. Deze katholieke kerk heeft 20 eeuwen stand gehouden en zal nog andere eeuwen overle- ven. Christus heeft van de kath. kerk gezegd: „Gij zult wel gesleurd worden van rechtbank tot rechtbank en met haat, laster en hoon worden overladen, maar weest getroost. Ik ben met u tot het einde der dagen." De vergadering was hiermede geeindlgd. VERTROKKEN PERSONEN. C. J. Brander, N.'H., Kenn.str.weg 101i, Hoogkarspel. G. Bos, N-.H., sigarenmaker, Ged. Baansloot 21, Kampen. J. Vijn, R. K., bakkersknecht, Ged. Baansloot 19, Krorn- menie. A. H. Klopman, N.H., dienstbode, Kooltuin 1, Apeldoom. C. C. M. Keesom, R.K., Stationsweg 3, Beverwijk. H. Schep- per, N.H., Friesdieweg 2, Amsterdam. D. M. Evenblij—v. Doom, N.H., Oudegracht 273, Haarlem. H. Hendriks, R.K., opera- teur bioscoop, Krebbesteeg 4, Nljmegen. E. Bos, N.H., Helderscheweg 35, Bergen. J. P. G. v. Eijk, R.K., timmerman, Westerhofie 6, Amsterdam. V. Baas, N.H., ambt. R. 6. 0., v. A Wbndesteaat 7, MarA«rwfk. N. Stiagea, N. H., arabt. R. O Q. vaa der Woudastraat 7 Harderwij'k. C M. Wanunes, O. R., edgarenmaker, Lut- tik Oudorp 7, Culemborg. W. Veretegen, R.K., sigarenmaker, Land&traat 45, Cuijk. G. Bakker, D.G., verpleegster, Bierkade 15, den Haag. J. Groen, N.H., Overdiepad 30, Helder E. M. A. T. v. Ran'itzv. Mourik, N.H., Hofdijkstraat 2, Schiedam. E. G. v. Lelijveld1, N.H., ass. huish., Hofdijkstraat 2, Schiedam. H. C. H. Overmeijer, schoenma- kersknecht, Torenburg 8, Castricum. M. M. Knijn, R.K., dienstbode, Kenn.str.weg 17, Purmerend. K. Wiesehahn, E.L., sigaren maker, Ged. Baansloot 5, Amsterdam. P. Dal, N.'H., teekenaar, Nieuwpoorislaan 22, Heemstede. F. W. Ruhland, kappersbedien- de, Dahliastraat 6, Lisse. L. J. Jungen, G.K., sigarenmaker, Kinheimstraat 41, Am sterdam. D. Kuiper, N.'H., Stuartstraat 48, Haarlem. M. Kruijd'—-Leegwater, N. H., vei*pleegstor, Nieuwpoortslaan 97, Rotter dam. J. W. J. Schreuder, N.H., notaris, Emmastraat 62, Oterleek. C. Buter, R.K., dienstbode, Nassaupleins 28, Akersloot. N. Weel, R.K., timmerman, rnidsen 63, Gis- tricum. G. Lingenian—Hartog, N.H., woonkeet, Westerweg, (huish.) Huizen. INGEK'OMEN PERSONEN. E. M. BesKleijn, R. K-, huishoudster, Heerenstraat 8, Bergen. T. Maes, R.K., winkeibediende, Geestersingel 29, 's Herto- fenbosch. C. J. Nieboer, D.G., naaister, naarmanslaan 99, Leiden. T. Oswald, D. G., Lamoraalstraat 1, den Haag. R. Boon- tjes, N.H., grondwerker Kabelsfcraat 2, Vel- sen. A. van Zon, N.H., dienstbode, Ach- terwezel 8, Amsterdam. S. EggerKcii- zer. Isr., Langestraat 14, Roermond. - C. Dekker, O.R., dienstbode, Verdronkenoord 16, i Egmond aan Zee. M. A. v. Schagen, R.K., Noorderkade 19, Wervershoof. P. A. Boom R. IC, fabrikant, Luttik Oudorp 56, Heiloo. F. T. Redeker, R.K., huishoudster, Grens- straat la, Stad-Delaen. M. Viskoop, N.I., leerling-banketbakker, Laat 105, Amsterdam. E. Blokker, N.H., dienstbode, Landstraa't 60, Bergen. D. Dekker, R.K., reiziger, Nieuwpoortslaan 50, Velsen. C. J. Klaver, R.K.j dienstbode, Oudegracht 229, Heerhu- gowaard. J. M. Preiiser R.K., winkeibe diende, Ritsevoort 23, Hulsft. Tr. Swart- hofGroot, N.H., Spoorwtraat 30, Zijpe. J. K. Vellinga, N.H., chocoladebewerker, Friescheweg 36, Rotterd'am. M. M. v. Dijk, NJH., onderwijzeres, Oudegracht 218, Koedijk. F. P. C. Saonije, R.'K., Koonstraat 8, Weesp. A. L. Huet, broodbakker; Ko- nmgsw^ 26, Oudendijk. J. C. Conijn, R. K., Snaarmanslaan 51. Leiden. M. J. Co nijn, R.K., Snaarmanslaan 51, Amsterdam. P. Kuiken, adj. comm. tor secretarie, Dijk- gr.straat 23, Emmen, J. Looij, N.H., werk- ster, Laat 65, Brielle. J. W. Brand, G.K., sigarenmaker, Druiveulaan 20, Castricum. J. Wognum, NJH., huishoudster, Stationsweg 30, Noordscharwoude. M. Beemsterboer, R.K., dienstbode, Mient 16, Bloemendaal. A. Hoogeboom, R.K., dienstbode, Gashouder- straat 5, Oudkarspel. M. Haahmeester, N.H., schoenmaker, Schoutenstraat 10, En- schede. H. A. Krieboo, N.H., Emmastraat 4, Den Haag. D. Schornagel; N.'H., Nas- sauplein 29, Ned1. O.-Indie. C. Bruin, N.H, landbouwer, Baanpad 18, Bergen. XXX'VI. Het hokt weer eens. Men kan nu reeds zoo- iets als een natuurwet ontdekken, die met ma- thematische zekerheid functioneert. leder half- jaar, in het voorjaar en in den herfst, zoeken de ontevredenheid en conflictstemming, die zich opgehoopt hebben, een gelegenheid om te expiodeeren. De hotelstaking, waarvan ik in mijn laat- sten brief reeds kort berichtte, verkeert nog steeds in bloeienden toestand. Ongelooflijk, maar waar: de reusachtige stad is nu sedert vveken zonder restaurants! De beide vijande- lijke partijen, de hoteliers en keliners, vecliten een verwoeden strijd. Iederen dag verkondi- gen machtige piakaten vlammencle oproepen de strijdende machten. De burger leest ze, maar zijn honger wordt er niet mee gesti'd. Doch met deze papieren strijd is het niet ge- daan. Vele hotelbezitters n.l. probeeren, hun zaak toch open to houden. De bediening is daar dan merkwaardig genoeg samenge- eteld. De familie van den hotelier en hits goe- de vrienden, werkloozen uit alle vakken, ook studenten helpen mee. Dat echter wekt de woede van de atakende keliners. Zij: rustten „strijdtroepen" uit, die 's nachts ronddwalen. Wee de gastvrije gelegenheid, die open is ea door deze vastberaden knapen wordt bemerkt. Meer dan eens kwam het tot de dolste gevech- ten. Daartegen werd de politic weer mobiel gemaakt. Kortom, het is zeer gezellig, eens bij zoo'n vriendelijken waard te dineeren. Vele hotelliers weliswaar zijn slimmer. 'Vam- af de straat merkt -men niets. Gesloten deu- ren. Gordijnen voor de vensters. Ondoordrin- bare duisteniis. Maar wie den weg weet, die vindt hem door een achterdeur en treft binnen halfverlichte kamers, bezette tafels en vroo- lijke menschen aan. Het genot, daar honger en dorst te stillen, wordt nog verhoogd door het aangenaam gxiezelige gevoel, dat, toch wel eens zoo'n strijdtroep lord zou kunnen ruiken en binnen zou kunnen dringen. Avond- brood met levensgevaar. Bieravond in avon- tuurlijke stemming. Hoe dat eindigen zal weet geen mensch. De hoteliers zijn ditmaal taai. Zij lijden verliezen, die in de millioenen gaan. Maar zij willen niet toegeven. Een tee- ken des tijds. De ondememers zijn niet meer zoo gauw beangstigd als in den eersten tijd na de revolutie. Of de stakingskas der keli ners dat nog lang uithoudt, is niet te zeggen. Maar er moet daar reeds een bedenkelijke eb- be heerschen. Ook een tweede voorbeeld voor de groeiende energie der ondememers hebben we juist be- leefd. Een week lang hadden wij een zonder- linge ,,'krantenstaldng." Tot op de radikale organen van heel reaits en heel links na had den alle Berlijnsdie bladen opgehouden te verschijnen. In het „Beriiner Tageblatt" had den eenige zetters en hulparbeiders eischen gesteld, die in strijd waren met het overeen- gekomen tarief. De uitgever verzette zich. Dat was tariefbreuk. Hij zei de arbeiders op. Bij de overige groote kranten was alles vreed- zaam. Nu bestaat echter in de vereeniging van d« Berlijnsdie krantenuitgevers een over- eenkomst, dat in zulke g*vall«n ook de anda- sw Wadee rriei rersdbi^WB mdi to treffende uitgeversfirma aiet door ooncurren- tie te schadan en in zijn loocstrijd te ver- zwakken. Zoo gcbeurde het. Dat beteekent: wij hadden een kapitalistenstaking. Dat was eens wat nieuws. Men beleeft torn altijd nog dingen, die nog niet gebeurd zijn. De schade is ook hier enorm gewcest. Want de overige ikrantenbezitters, die aan hun sympathie met het „Berliner Tageblatt" zoo daadwerkelijk uitdrukking gaven, moesten toch al hun men schen betalen. Er werd' iederen dag gezet. Al les was altijd kant en klaar. Alleen kwamen de kranten niet uit. Ook hier bleven de onder- nemers aaneengesloten, ea zie, de arbeiders zagen het onrechtmatige van hun gedrag in. Zij zullen nu een verhoging doorzetten, maar zij zijn, en dat is in principe zeer belangrijk, v66r het besluit daarorntrent in het bedrijf te- ruggekeerd. Het is een geluk dat to dit conflict, dat reeds een gevaarlijke uitbreiding, ook 'buiten Berlijn, dreigde te krijgen, de stem van het verstand gezegevierd heeft. Want juist op dit tijdstip mag de stem van de groote Berlijn sdie pers niet zwijgen. De opwinding van de geheele 'bevolking over de bestissing van den Volkenbond over Opper-Silezie is ongeloofe- lijk. De buitcnwereld moet dat weten. Zij moet weten, dat geheel Duitschland zich tegen dit onbegrijpelijk vonnis met zulke opgewonden en onwrikbare protesten verheft als de Fran- schen in 1871 tegen de afscheiding van Elzas Lotharingen. Zeker, onze tegenpartij kan van ons verlangen, wat zij wif. Wanneer zij morgen bepaalt, dat iedere Duitscher een ring to den neus dragen moet, dan moeten we dezen ring er to doen. Wij zijn machteloos. Maar er is ook een macht des toorns en ver- bi'ttertog, die in de gescliiedenis als levende factor te besdiouwen is Men behoeft opnieuw slechts op het geval Elzas-Lotharingen te wijzen. Is het een wonder, wanneer men bij ons meent, dat to den titel van den Volken bond eigenlijk twee woorden outbroken, want deze naam moest luiden: „Volkenbond tegen Duitschland." Onze geheele democratische ontwikkeling der geheele herleving vSn onzen normalen arbeid, de geheele instandhouding ran de met moeite verworven binnenlandsche rust wordt door de wereldgeschiedkundige tout van Genfeve weer onzeker gemaakt. Er heersdht hier een stemming van eomlberoa wrok, die weer tot nieuweenses leiden moet. En todh zijn er nog menschen, aan wie het oponthoud in Berlijn is als een levin to't pa- radiis, vergcleken bij' de toestanden to' hun landdat zijn de Russen, die to vele tiendui- zendtallen bij ons leven en een kolonie vor men, die op zich zelf reeds de bevolking van een stad vormt. Wij hebben to Berlijn ver- scheidene Russische couranten, die uitstekeud bloeien. Wij hebben Russische vereenigingen zonder tal. Wij bezaten korten tijd zelfs een kleto Russisch theater. Wij hebben nu hot Russisch-Joodsch tooneel uit Wilna hier, dat groot succes heeft. Alle gezelschapskrmgen van het vroegere Tsareurijk zijn vertegen- woordigd. Daaibij heb ik dikwijls iets meric- waardigs opgemerkt. Er kwamen vroeger rij- ke families, die onder't bolsjewisme ontzaglijk geleden hebben en slechts met de grootste moeite en gevaren' uit hun vaderland ontwij- ken konden, geheel ontdaan naar Berlijn. Zij wonen hier to gebrekkige omstandighedeu. Bezitten aan waarde slechts de juweelen van hun vrouwen, of een phar bontmantels. Zijn uitgemergeld en ondei'mijnd door de smarten, die zij doorgemaakt hebben. Zitten half ver- twijfeld tenieaer en weten1 niet, wat te begin- nen. Maar na eenige weken of maanden gaat het hun schitterend! Op eens doen ze gewel- dige zaken, be\ onen een villa in Griinewald,; voeron (ten groote huishoudiug en voelen zich onbeschrijfelij'k wel te moede in Berlijn. Ik zelf heb herhaaldelijk zulke families ontmoet, die ik vanai' den oorlog uit Kiew of Odessa of Sinferopel in de Krim ken eerst moest ik ze troosten en steunen en dan opeens kreeg ik een uitnoodigmg voor een souper, dat met echt-Russische gastvrijheid van stapel liep. Maar er zijn ook anderen, dien het slecht gaat. IJverige organisaties zijn ontstaan, die al hun best doen om te helpen. In een huis to de Potsdammerstrasze heeft men alles bij el- "kaar gehaald, wat er aan op kunstnijverheid begaafde krachten onder deze arme duivels te vtoden is, en uitgestrokte werkplaatsen in- gericht. Men ziet hier slanke gestalten, met voornaam uiterlijk, vroegere officieren, aristo- craten, studenten, beambten, alien aan den arbeid. Zij snijden, schilderen, boetseerert- en zoeken zich er door te slaan met hun kleine talenten, die zij vroeger teraauwemood1 op- merkten. Nu hebben deze werkplaatsen zelfs een tentoonstelling gearrangeerd. Zij hebben aan de Leipziger messe als groep deelgeno- men, men koopt hun waren en de weldadige ondememtog bloeit. Zij u niet da eenige in haar soort te Berlijn. Nu juist hebben wa ook ten der beroemd- ste en meest bewonderenswaardige peraoon- lijkheden van oud-Rusland hier begroet: Ta- mara Karavina, de onvergelijkelij'ke danseres, de toemmali'ge ster van het Petersburger hof- ballet. Nu, wij wisten reeds, dat de kunst van den dans nergena zoo heerlijk bloeit ala to Rusland. Maar het was toch weer een over- weld.ig«id gebeurea, de zwevende teerheid en goddelijke 3>evalligheid van Karsavina te ge- nieten. Dansen is ook een hartstoeht der Ber- lijners geworden. Niet alleen dat to' ieder ge- zelsdrap, veel meer dan vroeger v6or den oor- log, gedanst wordt. Dat is toch een algemeen Europeesch tijdsverschijnsel. Maar tallooze jonge meisjes, die anders heel brave kinderen zijn, debuteeren openlijk als danseressen. Iederen avond hebben zulke feesten plaats bij grooten toeloop. Maar het was nu een wel- daad1 en een zaligheid tegenover het dilettan- tisme, dat hier gegeven wordt, nu de rijpe meesterschap van Karsavina weer te zien. Het publiek jubelde en was door het dolle heen, deze vrouw te 'kunnen bewonderen, die alle lidiamelijke gebondenheid aan den aard- bodem lachend schijnt te overwinnen, die de hoogste techniek van den dans met diepste be- zieling verbindt. Berlijn stond op zijn kop en huldigde met daverend applaus de grade in persoon, die tot ons gekomen was. De schoonste Karsavina-avond echter be- reidde den Berlijnschen kunstvrienden weer een Russische kringui tgevers en redactie van een groot Russisch kunsttijdschrift, dat ook nu in Berlijn verschijnt. Een heel huis heeft dit tudschrift tot haar beschilcldng. En hier nu werd een ontvangavond gearrangeerd, zooals ik zelden belecfde. Honderden menschen kwa men samen. Alles wat de Russische kbleoie aen toteMigwrtte heeft. Deartri} aEee, wat in Berlijn een naam heeft. Russische muaid speelden, Russische zangars zongen. En tus- schen twee deuren danste Karsavina. Een stroom van vreugdevol leven gtog door dit uitgelezen gezelschap. En bij thee en gebak, bij wijn en kodka (dat is er altijd nog), bij een tafel, die eerst lang na middernacht werd aangericht, bij liederen en gesprekken, bleef men tezamen, tot het morgen werd. Het was als een symbool: twee ongelukkige volkeren reikten elkaar de hand, wierpen eens alle leed ter zijde en wilden in vergetelheid eens een paar mooie uren doormaken, omlijst door alle verfijnde luxe van het leven. Dr. MAXOSBORN. ProYinctaal Nieuws urr EG'MDNID AAN ZEE. Vergmttrtng vctfi den GtmenfcAaai &p Vrijdag 4 Novembty's avoflds 8 nuA Alle tedien' aanwezig. Een vacature. Voor- zitter de beer C. J. Eyrna. De notulen der voorlaatste vergadering werden gelezen e:n z. h. st. goedig'ekeurd. Die der laatste vergadering had de secretaris nog niet klaar kunnen krijlgen en werden derhaLve aangehouden tot een volgende keer. 1. Ingeketnen etukken a. Twee van Ged' Sltaten, goedlceuring behelzende van een nit- gave van f 108,69 uit den post onvoorztema uitgaven en van grondverkoop. Aangenomen voor kennisgeving. b. Schdjtven van den gemeentegeneesheer met verzoek omi te bewerken, dat het bedrag. dat hem wordt uMigekeerd uit de kas van het artobestuur, wordt getransporteerd ten laste van de geuieentekas, zulkss in verband met pensioenaanspraken. Voorts wordt gewezen op het feit, dat de gemeente-genee&heer de eenige gemeente-ambtenaar is, wiens salaris nog niet het minst is verhoogd, zoodat ook daarin verandering verzocht wordt., Wegens te late binnenkomst stelden B. en W. voor dit schrijven in hun handen te stel- len voor adivies. z. h. st. aangenomen. c. Verzoek van het personeel! dier beiwaar- school om salariaverhooging. Voorstel1 en be- aJuifi als voren. dl. Dankbetuigtog van de gcoieenfeambte- haren voor i^et beslult tot verleenenl van pre- mievrijl pensioan. Zij; verzoeken d'aarbijl ecnter dit besMt terugwericende kradut te verleenen tot 1 Jan. 1921. Adr. hadlden gedacht, dat de Raad diat uit zich zelve zou hebben ge- daan. B. en W. stelden voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Snoeks, die op de vorige vergadering't verleenen van terugw'erkende kracnt had bepleit, drong daar nu nogmaals op aan. 't Bleek, dat B. en W. daar-zelf wel mee voor den dag zourien gekomen zijln, maar't kostte dier berooide ge- meentekas 600,en er was geen midldel om die te viaden. Die heer Jonker, die de vo rige vergadering van meening was, dat de ambtenaren de pensioensbijdrage over 1921 maar moesten besdiouwein als een douceurtje voor de armen, zou het nu ook toejuidien, als dc terugtwerkende fcracht verleendi werd. Doch er moest bezuinigd! worden. 'Sipr. etellde voor om b.v. tot 1 Jtuli 1921 tenfg te gaan. De heer Krab rneende, dat we al diep ge noeg to de mistee zaten. 't Was dien ambtena ren anders van harte gegunr fdUron die por- temionnaie is lteg. 'Met voorstel Jonker werd verr/orf-en, Sat van B. en W. aangenomen. 2. Voorstel van B. en W. tot benoeming van een ambtenaar ter secretarie tegen 1 Jan a.s. met een maximum-sal aria van 2000.— De heer Jonker was er niet direct tegen. Zijn hart bledk even ruim alls dat van den heer Krab1: hiji gunde het ten secretaris van harte. Edioch, nog geen: 10 dagen geleden was er ter bezuiniglng een ambtenaar van de baan geschoven 1 Als er dan toch hulp moest wezan, zou de gemieemte niet een volontair op kumneni dluikelen. Oveigens wild'e spr. de noodzakelijkheid well erkennen. IDe voorzitter zeide, dat B. en- W. van oor- deel waren;, dat bet besliSt moest gebeuren, daar anders die bod op de secretarie niet marcheeren kon, terwlji! er nog wel eenig ver- sdhili bestondi itusschen een volontair en een vast ambtenaar. IDe beer Snoeks kon zich niet voorstellen, dat de boel moest vastloopen. Tijidens de diistributie had de secretaris het weik daar ook nog van. Spr. meende, dat de secretaris ijVerig genoeg was en dat het diens eer te na zou komen, als bet niet goed ging. Hoeweli voll lof over den secretaris, was hij om financieele redenen tegen het voorstel. De voorzitter mericte op, dat de heer Snoeks er anders voorsfond dan de beer Jon ker. 'De laatste erkende de noodzakelijkheid. de eerste achtte hiullp niet roddig. Maar wat de distributie aangaat, to dien tijid is er ook bed wat secretarie-werk moeten blijVen lig- gen. Spr. erkende, dat 2000.wel een be- zwaar was, maar dat men niet met veel min der voor den dag kon komen. En wat den ijver van den secretaris betrof, zeer zeker, die is groot genoeg, als men 't zeggen modif zelfs te groot. Doch de gemeente mag rede- lijfkerwijize niet van hem' vergen, dat bij van den morgen tot den avond werkt. Bovendien heeft de secretaris ook tijd noooig voor stu- die van wetten voorschiriften en daar heeft hij nu absoluut geen gelegenheid voor. In Bergen telt men' 3 ambtenaren ter secretarie, hier slechts een ambtenares. Dat is te wetotg. Ete heer Snoeks: We staan voor een heel groot tekort en daarom kan ik mijn stem niet geven. De heer Medifc vewonderde zich erover, dat de secretaris geen: tijd! genoeg heeft. Eenige maanden geleden' wilde hij er nog gemeente- onfvanger bij wordlen en hij heeft ook die ad ministrate van de zeerisico. IDe voorzitter stelde daar tegenover. dat de secretaris bij zij|n dingen naar het ambt van gemeenteontvanger terecht had opge merkt, dat men niet kon vergen, dat hij al tijd voor de secretarie werkte en overwerke. Dat de adiniinistratie van de zeerisico aan hem was opgedragen, was juist geschied, om- dat dit in net belang der giemeenite was. 'De heer Krak was alweer goedhartig ge noeg om den secretaris een ambtenaar te gun- nen. Maar, vroeg hljL weet U een miiddel' om het geld1 te vinden? Ik beiwijfei of die hoofdl. omsfag wel binnienfcomt, het ztei er met de visscheriji niet roosfcteurig uit. Waar asretoa we het ygndhan halen IDe voorzittdr vondl het ook een heel be- dragl, maar 't was noodig. Wij eischen te vest van den1 secretaris, zeide spr., en dat mogen we niet. Alls do faetren hetv oorstel1 niet aansitBsn, komit de verantlwoonftog daarvoor op hunne rekening. De heer Jonker wilde nog even opmerken, dat, al was er giesproken van niet ooodig, dat toch drie van de vier leden, die het woord gevoerd hebben, dedien blijken, dat ze het wel noodig voudem. lEvenwel werd het voorstel vaa B. en W. verworpen. Allleen de beide wethouders stemdea voor. 3. Benoeming deurwaarder. B. en W. vroegen den Raad) een crediet van 2200, om een deurwaarder te kunnen benoemen. Herihnerd werd aan de 1 ijdensgeschiedenis der gemeente inzalce de deurwaarders. 'Den heer Snoeks was bet opgevallen. dat de vori« ge deurwaarder door B. en W. benoemd was en dat nu de Raad daarin gemoeid werd. Evenwel meende hij, dat de Raad zedelijk verplich't was bet voorstel aan te nemen. Ala men met 2000.uit te geven de aehter- stalllige 13000 kon b'tonenfaalen, mochf dat niet nagelaten worden. IDe voozitter antwoordde, dat de Raad; niet moest benoemen, maar hetc rediet moest toe- staan om het B. en W mogelijk te maken ecu geschikt persoon te zoeken. Na eenige diuscussie werdl het voorstel van B. em W. met algemeene stemmen aangeno men. 4. Verleenen1 van hypotheek aan O'. Zwart. Imdertijdi al besloten, doch nu was het juiste bedrag bekend! 12240). Het oude besluit werd met opneming van dat cijfer belcrach- tigd. 5. Rondivraag. De heer 'Snoeks zou gaar- ne zien, dat de begrootimg bdjl de raadsledon curculeerde. Hiertegen blrefc geen bezwaar te bestaan, mits de heerea niet te lang wark har den De heer Jonker miste op de convocatie de begediging van het nieuwe raadslid .De heer v. Pel was naar IJkmuiden. Voorts had die heer J. graag de comhiisste voor de bedij|ven volitallig. Iiji wilde verla- ging van den prijjhl van Let electrisch licht. De voorzitter meemde, dat dit nu. ook nog best met zto tweetjes kon worden besproken. Hij en de heer J. haddlen immers nog geen boiSlng igehad en de heer J. hall maar te zeg gen, wanneer hij vergaderen wilide. urr hoorn. Storm. Bij den storm, <jis gistenniddag woedde, hebben vele ramen en dakpannen het moeten ontgelden. Op den ScheHinkhouterdijk lag een boom over den weg, die gedurende eeni- gen tijd een stremming was voor het verkeer. Het zeewater was zoo laag, dat men op sommige plaatsen aan den dijk 10 Meter strand had. Van Zaterdag- op Zondagnacht is aan de 2e Boomlaan alhier een schuur van d'ea fruitkweeker J. Beek, waarto zich, behalve veel nieuw geredschap, bevonden: 6 geitm. 2 bokken, 12 kippen en 2 konijnen, geheel ve.rbrand. Alleen een paar rijwielen konden in veiligheid worden gebracht. Schuur zoowel als inhoud waren laag ver- zekerd. De zang- en orchestvereeniging „Sap- pho" alhier herdacht gisteren haar 70-jarig bestaan met een coucours, uitgeschreven on der de werkende leden en- bestaande uit dub- belgemengde kwartetten, dames-terzetten en dubbel-mannenkwartetten, terwijl 's avonda een reunie plaats had. Onvoorzichtigheid? Bij den brand van da boerderij van P. Koelemeij aan den Schel- linkhouterdijk alhier j.l Donderd'agnacht, was de boet gespaard gebleven. Hedennacht is ook deze, met haar inhoud van 10 varkens, verbrand. UIT ST. PANCRAS. Onder leiding van den heer J. van Kam pen, voorzitter, vergaderde de afdeeling Sint Pancras van den Bond voor Staatspension- neering met 18 leden. Na opening las de secretaris, de heer R. Zeegers, de notulen, welke onveranderd wer den goedgekeurd. De heer Van Kampen werd als lid van het bestuur herkozen, terwijl to plaats van den heer J. v. d. Ham, niet herkiesbaar, gekozen werd de heer M. Zeegers. De heer J. Boskamp deed van zijn beheer rekening en verantwoording. Ontvangen was 127,20, uitgegeven 115,40, alzoo een sal- do van 11,80. Getracht zal worden in November nog een openbare bijeenkomst te organiseeren, met den heer K. Driehuis van Amsterdam als de- clamator. Hiema slutting met dank voor de aange- name samenwerking. UIT HEILOO. Afloop van de veiling, door aotaris de Lange, van diverse perceelen weiland, tuto- grond en bouwterrein. alhier: 5 perceelen weiland, groot 6.72.50 H.A. Kooper K. Muis, Heiloo4o 10960. 2 perceelen weiland en 2 perceelen riet- land, groot 7.71.20 H.H. 'Kooper C. A. Berger, Alkmaar, 10505. 20 perceelen bouwterrein aan den Holle- weg en Heerenweg, groot 1.34.35 FLA. Koopcrs Gebrs. Henneman, Haarlem, 6130. 13 perceelen bouwterrein aan den Stations weg. Opgehouden. 5 perceelen tuingxond, geschikt voor bouw terrein, aan den Rijksstraatweg en Kromme- laan, groot 0.6Q.80 H.A. Kooper J. J. Valil, Heiloo, 2040. 4 perceelen weilang aan den Rijksstraat weg, groot 1.84.70 H.A. Kooper G. F. Res, Castricum, 3575. 3 perceelen weiland, groot 7.04.40 H.A. Kooper C. Rooderwijn, Heiloo, 9210. 5 perceelen weiland, groot 9.34.50 H.A. Kooper P. Smit, Heiloo, 13050. Door het bestuur der R. K. Kiesvereent- ging alhier zijn op de grosliist voor de Twee de Kamer de volgende candidaten geplaatst: Cr. v. d. Bilt. Helder, Bomans, Haarlem, Mevr. Bronsveld-Vitringa, Hoom, A. Hen neman, Alkmaar, J. Koning, Purmerend, C. Rood, Bovenkarspel, G. de Wolf, Purmer end. De leden der kiesvereeniging kunnen v66r 17 November nog andere candidaten aan deze lijst toevoegen, mits zij' met een 10-tal personen een candidaat stellen en er zich van overtuigen, dat hun candidaat een voor- loopige candidatuur aanvaardt. De officieele verkieztog zal op 18 Novem ber plaats hebben.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 6