DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S 2SS WOENSDAG 9 NOYEMBER Oft mnnraer heataat on blafloo tlonderd drie en iwultimate janrpint; irji Abomiomontsprijs bij roorniibotnling per 3 manndon f 2.—, fr. per post f 2.50. Bowijsn. 6 ct. Advertontiopr. 25 ct. p. rogol, grootoro lottors naar plaatsrnlmte. fttlovon franco N.V. Bock- cn Ilandclsdr. v.h. norms. Castor Zoon, Voordam C9, Tol. Administr. No. 3. Rodaello No. 33. Directour: G. II. ERIE. HoofJredactourTj. N. ADEMA. Buitenland. DE IERSCHE KWESTIE. De politie heeft zich van een door de Sinn Feincrs als gevangenis gebruikt gebouw meester gemaakt, de wachten gearresteerd, en beslag gelegd op de volledige draadl-ooze te- legrafie-inrichting. Zij heeft eveneens een voormalig zeeman vrijgelaten, die door Sinn Fein ter dood veroordeeld was, en die. zon- der het tusschen beide koinen der politie, zou zijn terechtgesteld. De onderhandelingen in zake de Icrsche re eling zijn Maandag een stap gevorderd, na- at Sir. Jaim-es Craig, de premier van Ntoord- Iterland, opn-ieuw een onderhoud had gehad met Lloyd George. In een verklaring, door Craig openbaar gemaakt, wordt gezegd, dat het resultaait dezer belangrijke bijeenkomst is, dat de leden van het kabinet van Noord- Ierland' naar Londen worden ontboden. Zij zullen, met den organisator der Ulster-par- tij in het Britsche parlcment en den „chir- m-an of committees" van het parlement van Ulster volledig in Jcennis worden gesteld van de feiten i.n verband met den huidigen ioe- etand Lloyd George heeft er in toegestemd het kabinet van Ulster miorgenmiddag te ontmoeten. KARL NAAR MADEIRA. De Britsche kruiser ^Cardiff" met ex-keizer Karl en zijne gemalin aan boord, is te Kon- stantinopel aangekomen en heeft onmiddellijk de reis naar Gibraltar vortgezet DE FINANCIEELE TOESTAND IN DUITSCHLAND. In den Duitschen rijksdag zijn de belas- tingdebatten voortgezet. Verschillende spre- kers voerden het woord. Daaronder was de Duitsch-nationaa-1 dr. Heiferich, die uitreken- de, dat de totale uitgaven vier milliard 'sjaars zouden bedragen, wat per hoofd 7000 Mark belastingen beteekende. Geen be- lasting zou in staat wezen dezen. waarzin van Versailles te betalen.- De politiek van vervul'ling" der verplichtingen van dr. Wirth had sch'ipbreuk geleden. De eer gebood, d-at Duitschland openhartig aan de Entente mee- deelde, dat het zijn verplichtingen niet kbn voldoen. Over dat onvermogen van Duitschland is men het in Frankrijk lang niet alien eens. De meening van Poincare hebben we reeds weer- gegeven. Thans is de rapporteur Lasteyrie van een studiereis te Berlijn in Parijs terugh gekeerd en hij heeft in de Kamercommissie van financien den financieelen toestand' in Duitschland uitcengezet. Hij toonde aan, dat het bankroet dat zou kunnen leiden tot de buitensporige emissie van papiergeld, als het beste middel wordt beschouwd om te ontko- men aan de betaling van schadevergoedin-g door de industrieelen, die fondsen naar het buitenland sturen zonder dat de regeering zich er tegen verzet, welke ze'lf een volstrekt abnormale begrooting heeft opgesteld. Het eventueele bankroet van Duitschland zou ech- ter zuiver „monitaire" en geenszins econo- misch zijn, daar het zijn industrieele macht ongeschonden behoudt. Lasteyrie herinnerde er aan, dat Frankrijk, door te Wiesbaden het beginsel der schade vergoeding in natura te aanvaarden, de eer- ste is geweest, die rekening heeft gehouden met de moeilijkheden in Duitschland om buitcnlandsche devisen te verschaffen. Hij besloot met een strikte controle over het Duitsche bestuur te vragen, opdat Duitsch land ophoudt, onevenredig hooge uitgaven te doen ziin belastingen regehnatig int en zi'n gestadige uitgaven aan papiergeld staakt. DE OPPER-SILEZISCHE KWESTIE. In de commissie voor buitenlandsche aan- gelegenheden uit den Rijksdag verklaarde de rijkskanselier dr. Wirth, dat hij tegenover de afwijzing van het Duitsche protest tegen de verbrokkeling van Opper-Silezie wenschte te constateercn, dat door het antwoord van den raad van gezanten het feit van het protest te gen een onrecht niet uit de wereld is ge- bracht. Het protest is niet verdwenen, omdat het op zij werd gelegd, het blijft voor de ge- schiedcnis voor alle tijden bestaan. De Duitsche gezant te Parijs heeft aan de gezantenconferentie een nota overhandigd, waarin geprotesteerd wordt tegen de maat- regelen van de Polen. Deze hebben aan 1000 Duitschers, die gevestigd waren in de door Duitschland aan Polen afgestane gebieden, officieel med'egedeeld, dat de Poolsche staat zich ingevolge de wet van 14 Jul'i 1920 als eigenaar beschouwt van de bezittingen dezer Duitschers, welke zij op 1 December ont- ruimd moeten hebben. Tot president van de Duitsch-Poolsche commissie, welke economische onderhandelin- gen zal voeren, is Ador gekozen, de oud- voorzitter vani den Zwitserschen Bondsraad. De conference zal over 14 dagen te Geneve aanvangen. BESTRIJDING WERKLOOSHEID IN ZWEDEN. De Zweedsche regeering heeft eenige be langrijke besluiten genomen in zake de be- strijding der werkloosheid. De regeering zal steun verschaffen aan particuliere industri eele onderaemingen, fetwijl de mogelijkheid bestaat dat de aan industrieen verleende steun grooter zal zijn dan voorheen, doordat de staat bestellingen zal doen bij die industrie en zelfs in gevallen, waarin dit niet de moest voordeelige weg voor den staat schijnt van uit een zakenoogpunt beschouwd. Ook zal steun worden verloecd aaa de financied iwilis STORM IN HET BUITENLAND. Gedurende een hevigen storm is het stoom- schip „Kustovi" uit Abo, nabij den ingang der haven van Helsingfors vergaan. Van de dertig opvarenden zijn slechts twee gered, die andere 28 zijn verdronken. Een hevige storm woedde in den nacht van 7 November boven Denemarken en veroor- zaakte talrijke verkeersstoringen. De telefoon- verbindingen met Duitschland werden ver- broken en een aantal schepen is deels gezon- ken. deels beschadigd. Het spoorwegverkeer ondervonid belangrij'ke storingen. Berichten uit verschillende deelen van Frankrijk melden, dat de storm groote mate- rieele scbade heeft aangericht, in het by-zan der te Boulogne en Calais. Uit alle deelen van Duitschland komen -be richten over verwoestingen, door sitorm aan gericht. Te Kiel was een groote overstroo- m-ing, die in de stad en omliggende plaatsen veel schade aangeridi-t heeft. Er zijn een aanr tal visschersschepen gezonken. Eenige stoom- schepen zijn gestrand in't wesitelijk deal der Oostzee, waarover -nadere berichten nog ont- breken. Er heerschte te Hannover en Dresden een sneeuwjacht. In -het Reuzeengebergte ligt de sneeuw een meter hoog. Een draadloos N. T. A.-telegram meld-t nader dat de storm groote schadie heeft toe- gebracht aan de sdieepvaart. De treiler „Laureate", van Lowestoft, heeft gisteren- de overlevende leden- van het Noorsche stoom- schip „Alf Lada", dat op ongeveer 60 mijl ten- Noorden van Lowostoft gestrand was, aan land gebracht. Het aan land spoelen- van zes lijk-en op de Noordkunst van Corinwallis wijst op een schipbreuk die daar heeft plaats gehad. Een sloep, met het opschrift „Segre", waarin zich zes lijkcn bevonden, is bij Zee- brugge op het strand' geworpen. De ,,-Segre" is een Fransche driemaster. De Fransche sto-omboot „Deute Gaston Du- mesnil" op reis van Penarth naar Rouen, is waarschijnlijk ten N.W. van Port Isaac (Corn-wall) vergaan. Reeds zijn de lij-ken van drie opvarenden aangespoeld. DE TEGENREVOLU-TIE IN D'E OEKRA1NE. Over den jongsten opstand van Petljoera d-eeleni de G-alicische bladen- mede: De op- stand-elingen vallen van uit- Rotemenie aan en moeten Kamenetz-Podolsk, Polskirof en- an dere plaatsen hebben bezet, waar de sovjet- ambtenaren werden- gedood. In Skala .aan de Bbroecz moeten geen bols- jewiki meer zijn. De opstandelingen zijn reedfe in het Russ-ische H-oesiatyn. Deze op- stand moet in verband staan met dien in de gouvernementen Kief en Cherson. Petljoera zou een tijdelijke regeering hebbeni gevormd te Kamernetz Podolsk. NOG DUITSCHE KRIJQSGE- VANGE'NEN Aan de „Tagliohe Zei-tung" wordt door haren correspondent te Riga gemeld-, dat zich nog 600 Duitsche krijgsgevangenen in Fran sche stra.fbataillons in Klein-Azie bevinden. EEN DIERENVRIEND. Een politieagent te Dulverton in Engeland heeft de zilveren medaille van den' Engel- scihen bond- voor dierembescherming verwor- ven door met levensgevaar een foxterrier van d-en dood te redden. De agent bevestigde een- touw om zijn lichaam, nam een lantaarn en eeni zak en liet zich door eenige mannen naar beneden zakken- tot een diepte van 120 voet, temidden- van een ware stortbui van kalk en losse stee- nen; die van hun plaats- geraak-ten tijdens de daling. Met eenige moeite slaagde d'e agent er, bij. het -licht van zijn -lantaarn in, den- hond in deni zak te stoppen. De hond deed' tijdens het ophal'en van het touw, pogingen om uit d'en zak te komen en kon slechts met veel moeite behoudem boven worden gebracht. Het dier had zoo goed als- geen letsel bekomen, doch was natuurlij'k uitgehongerd. Zijn redder was 35 minuten in de schacht geweest en was slechts door d'en stalen helm, d'ien hij had opgezet, aan ernstige verwonaingen ont- komen. DE NOOD IN RUSLANiD. Het Zwitsersche Roo-de Kruis zal in sa-men- werking met de Zwitsersche bondsregeering j een geneeskund'ige expedihe naar sovjet-Rus- land dirigeeren. De do-ktoren zullen een volle dige sanitaire uitrusting met zich medevoe- ren. Nieuw-Zeeland heeft reeds 69.000 pond) sterling aan het „Save the Chi-lderen Fund" bijgedragen, terwijl er thans nog meer geld1 wordt ingezameld tot reddling van het h-onge- rende Russische kind. Volgens een 'telegram uit Moskou, zijn de meeste leden dier al-Russische commissie voor best rij ding van den honger, die eenigen tijd geleden door de sovjet-autoriteiten waren ge arresteerd, thans weder vrijgelaten. EEN PROCES TEGEN DEN BRUNS- WIJKS'CHEN STAAT. Nu de eischen van den vroegerm 'hert-og van Brunswij'k door den Brunswijkschen land1- dag zijn afgewezen (dte vorderingen van den herto-g gingen ever ongeveer een half milli ard aan waarde, waaronder zich ook een groot gedeelte van de staatsgoederen, kas-tee- len, musea enz. bevind't), heeft hertog Ernst August een gerechte-lijken eisch daartoe inge- steld, meld-t de Tel. De aanklacht, die voor- loopig slechts een deel van de geeischte goe- deren betreft, onwat o.a. een ei-sch -tot betaling van sen jaarlijksch bedrag van 400000 made, M&uudt im dig vaa ravdutie. dus met terugwerken.de kracht, benevems de rente tot op heden. DE VERJA-ARDAG DER DUITSCHE REPUBLIEK. De Saiksische ministerpresidient, Buck, heeft aan-gekondi'gd, dat op heden, den derden ver- jaaraag der Duitsche republiek, van alle re- geerin-gsgebonwen in -Saksen de rijksvlag zal wa. ijnsche universiteit zal een protest- betoogi-ng tegen de verdeeling van Opper-Si lezie houdan. De bladen <fer unkerzijae geven hun afkeurin-g eat over te kennen, d'at de re- publike-insche feestdag door nationalistiSChe betoogingen zal wo-rden ontwijd. DE J'AARSDAG- DE-R) DUIT9QHE RE- VOL1UTIE. iDe Rijiksregeeri ug heeft bepaaM, d'at he den in de landen waar den jaardag dier revo- lutie als wett-elijike feestdag wordt erkend-, ook in de rijksbedrijven met de wetg-eving des lands rekening moet worden gehouden. In- de l-anden, waar de 9e Nov. niet bij de wet als feestdag is erkend-, wordt in de rijks- Ibedrijven gewerkt. Wic van -hot werk weg- blijft, zal voor den veirauimden tijd geen loon ontvangen. Het personeel- van- do Udchbahn en de on- dergrondsche lij-nen te Berlijn zullen het ver- keer tien minuten stop zetten. VERKIEZT'NG DUITSCHE HIJIKJSPRESI- DENT. De Ibeslissiin'g omtrent Opper-Silezie heeft ook de kiw-estie der rijlcs^pres iden isverki ezi-ng weer op den voorgron-d gebrach-t, zegt het Hb-1. Zoo-als -bekend is, werd indertijd beslo- -ten, die verkiezing eerst te doen plaats heb ben, wanneer de besliissing omtrent Opper- Silezie zou- zijin gevallen en de aan Duif sch- land' itoegewezen gedeel'ten- van Op-per-Sile- zie weer onder het bestuur van het Duitsche Rijlk zouden zijln gekom-en. Tot dusver hebben er nog geen besprekin- gen plaa-ts gehad omtr-ent het vaststellen van den verkiezingsdatum, d-aar de datum van de overdrachit van Opper-S-ilezie nog niet vast- staa-t. Men verwachit evenwel, dat de verkie zing in den zomier van 1922 zal wordca ge- 'nouiden. -KORTE BERICHTEN. Italie zou, naar uit Berlijn gemeld wordt, op de Was'hingtonsche conferentie het ini-tiatief nemen in zake de schuidenkwestie en zal voorstellen do -kiiergea-ll-ieerdte schul- den te annuleeren. -De f irma Benz en Co. te Mannheim heeft het bedrij-f van de automobielen- en mo- toren-fabriek stilgelegd- en al de arbeiders, ten getale van omstreeks 3500 man, ontslagen, wegens het provoceerend- optreden tegen de bedrijfsleid-ing. Maxim Gorki is te Berlijn aangekomen. Zooals men weet zijn de Franschen do-1 op kikkerbil-letjes, waarvan het gevolg is, dat de kwa-kende slootbewoners aan het ui-tsterven raken. Voor -het volgend jaar zal de jacht op ki-kvorschen nu in Frankrijk geslo-ten zijn van 18 April tot 18 Juni, om de dieren gelej heid te geven ongestoond voor de uitbrel van -hun gezin te kunnen zorgen, De Duitsche rij'ksregeer-ing heeft de dou- anemaaitregelen aan de West- en de Deensche grens uit-gebreid en verscherpt, 'ten einde het -leegkoopen van Duitschland te beletten. De Amerikaansche Shipping Board' is voomemens zijn beste schepen te gebruiken voor de diensten op Plymouth, Cherbourg, Bremen en Danzig, ten einde de d-reigende concurrentie van de Dui'tsche lijhen het hoofd- te bieden De Spaansche regeering heeft aan Ehiitsch-land de uitlevering van Dato's moor- denaans gevraagd1. De Britsche regeering heeft het eecreta- riaat van- den Volkenbo-nd verzocht een ver- gadering van den Raad u-it te schrijven met het oog op den toestand in Albanie. Op W-apenstilstandsdag in Australie zal gedurende twee minuten een plechtig stilzwiigen- in acht worden genomen. -Op bevel der Zuid-Slavische militaire autoriteiten worden d-e lichtingen 1896 tot en- met 1899, die in het Servische of in -het voormalige Oostenrijksch-Hongaarsche leger hebben- gediend, onmiddellijk voor den tijd van z-es weken tot het houden van oefeningen onder de wapenen- geroepen. Nog a-lles in verband met d-en Karl-putsch in H-ongarije? Poieni en- Tsjecho-Slowakije -hebben, be- halve een- handelsovereenkomst, nog een po- litieke overeenkomst gesloten, waardoor waar- borgen wordeni gegeven, dat tusschen die twee lan-den geen conflict zal o-ntstaan. De overeenkomst heet tegen niemand gericht. In verscheid-ene deelen van Engeland' en Wales hebben sneeuwstormen gewoed. In Japansche diploma-tieke kringen- te Londen en elders is men- van oord'eel, dat de moord op den Japanschen premier het resul tant is van een beraamde samemzwering. De prins van Wales is te Suez aangeko men. Tijdens de vaart door het Suez-kanaal hadden geestdriftige betoogingen- plaats. De Britsche kolonie in Egypte protest teert tegen de voorgenomen terugtrekking van de Britsche troepen- uit de groote steden. Staten-Qeneraal EE'RSTE KAMER. In de vergadering van gisteren stelde de voorzitter voor een aantal wetsontwerpen in de afdeelingen te ondcrzoeken op Woensdag 9 'November des voormiddags te 11 uur, Hiertoe behooren o.a. dc wetsoniiwerpen be- iretf ende de huisvesting van den Raa-d van State, wijtiging Steanhouwamwet, wijzislng ZegelWet, kosten van vervolgLng in zake van directe belastingen, en- wijziging van de In- vali-ditei-tswet en de Ouderdomswet 1919. Overeenkomstig het voorstel van den voor zitter werd' besl'oten. V-oorts stelde de voorzitter voor, thans in bebandeling te brengen het voorstel van dten heer van- Emibden c.s. tot wijziging van het reglement van Orde en op Donderdag a.s. des voormiddags te 11 uur, het we-tso-nt- werp tot wijziging van de 'Rijiksuitkeeri-ng aan de gemeenten, en voorts een aantal ande re wetsontwerpen, welke dan in staat van wijzen ziullen zyin. Overeenkomstig dit voorstel werd besloten. De voorzitter mertote op dat hij in de 7 jaar d-at hiji de eer had) voorzitter te zijn van deze. learner, reeds vele malen mocht spreken ove^een lid1 dat overl'eden was of tegen een lid! dat de katner verliet. 'Heden was het hem evenwel een bijzonder ge- noegen1, aan een hier aanwezig lid) hulde te brengen1. In -September j.l. was het namelijjk 25 jaar geleden, dat de heer Reekers als afge- vaardigfe van de 'Staben van Gelderland- als lid van deze Kamer hier zijn intrede deed. De heer R-eekers heeft al dien -tijd onafge- broken het verb ouwen van de Staten van Gel derland genoten. Te meer is dit juibiteum een merkwaardigheid, omdat de heer Reekers reeds bij! zijin bi-nnenitreden in- de Eerste Ka mer zijn sporen had- verdiend in een 16-jari- gen werktifd als lid) van de Tw-eede Kamer en eenigen tijd als weth'ouder van Amsterdam. 'Sp-r. wenschte den -heer Reekers dan ook van -harte geluk te -wenschen met dit zeldzaam jubile. !De poliitiebe overtuiging van- den heer Reek-ers heeft nooit een aangename samen- werking cn vrucfa-tbare behandeling in den weg gStaan-. De voorzitter wiBde den heer Reekers toe- roepen blijlf u-w medeleden steunen met uw schranderheid en l'angdurige parlementaire ervaring. Ten slorffe hoopte sp-r. dat de heer Reekers no-g 1-angen tijd' miooiit optreden als nestor van deze Kamer. (Deze toespraak werd met bravogeroep -beanfw'oord) De heer Reekers had liever gehad dat het door den voorzitter gememoreefde feit stil- zwijigend was voorbijgegaan. Maar nu er eenm-aal over gesproken was, wilde hij den voorzitter zijlnen hartclij'ken dank betuigen voor de tot nem gesproken woorden- en den leden voor de bewijlzen van Liatemming. (Ffierop volgde even een bravo-geroep). IHtierna was aan de orde het voorstel van den heer van Enilbden c. to.t wijziging van het reglement van orde. 'De heer van der Feltz verdedigde een door hemi i-ngediend amen-demcnt, om in de 6e en 7e regel van de voorgesteld-e 2e alinea van art. 44, in p-laats van„die naar het eenpadg oordeel der aanwezige rapporteurs" te l'ezen „die naar het oordeel der commissie^'. IDe heer van Einbden merkte op, dat het onth-ouden van steun van d'e zifde van den heer van d'er Feltz aan zijn voorgestelde wij ziging hem niet heeft verwonderdimimers de heer v. d. Feltz heeft nkntmer zij'n steuin wilHen geven aan een wijziging van het reglement van orde. Gemengd Nieuws sterdam. Daar geen der andere reizigere het veriie- zen van een- kaartje had opgegeven, lag het vermoeden voor de hhnd, dat het gevondenc het p'laatsbewijs was van de Haas-, die het heeft weggeworpen. De jongeman is daarna in arrest gesteld en gefoui-lleerd. Op hem werden bevonden Haagsche tramkaartjes. Daar deze voorzien zijn van een serienum- mer, is bij de controle van de Haagsche Tram precies na te gaan op welken- dag em op wel ke rit zij' zijn gebruikt. De vermoedens, ten- nadeele van de H-aas, werden door deze vondst zeer versterkt. De tegen- hem gerezen- verdenkin-g werd nog waarschijnl'ijker, door dat bij een nog gistemacht verrichte huLszoe- king op zijn ka-mer in de Govert Flinckstraat werden gevond-en verschillende grondstoffen o. a. picrin-ezuur en- stubken- lont, welke voor de vervaard-iging van bommen kunnen wor den aangewend. A-l- deze ingredienten zijn in beslag geno men, de scheikundige d'er justitie, de heer van Ledden Hulsebosch, zal deze grondstoffen chemisc'h onderzoeken. iHet onderzoek wordlt met roortvarendlheid voortgezet. De afdeeling Amsterdam van de I(n-tern.) A(nti) M'(ilit.) V(ereeniging) hield gister- avond, volgens de Telegr., een, reeds voor eenige d-ageni belegde, vergadering in „Bel- levue" ter bespreking van de zaak-Groenen- daal. Aangekondigd was d'at zouden sprekea o.a. mevrouw Stoop-Snouck H'urgronije, be- kend door bet Groenendaal-incident in de Tweede Kamer, en- mevrouw Kolthek-Tim- mer, die bij dat incident een' ondergeschikte rol speelde, die evenwel in staat is interes- sante medbdeelingen te doen, aangaande de gedragingen en voomemens der anarchisteo, anti-militaristen en- dergelijke. D-aar echter geen van beide d'am-es ver- EE-N BOSOHWET. Een- wetsonfwerp is ingediend, houdende bepalingen betreffende den boschbouw. DE BOM'AANSLAG. De te A-ms-terdam gearresteerde 24-jarige anarchist, J. de H. heeft bek-end, den- bom- aanslag op dte woning van majoor Verspyck in Den Haag gepleegd te hebben. 'Het Hbld. meldt nog om-tren d-eni dader: De H-aas, die in dte Govert Flinckstraat te Amsterdam woont, is een- bekend propagan-^ d'ist en colporteur van de Sociaal-Anarcbis- tische en van dte Anti-Militaristische bewe- ging. In de nog aan d'en gang zijnde eam- pagne voor de vrijilating van den d-ienstwei- gera-ar Herman Groenendaal, is hij- in Hand- werkere Vriendenkring -en elders, met ande- ren meer dan eens als spreker voor de mili taire dien-stweigering opgetred'en. In jeugd'i- ge onbezorunen-heid verdedigde hij mienig- maal het aanwenden, tegenover de „mili- taire machthebbers", van gewelddadige mid- delen. Ouderen in die beweging hebben hem herhaaldelijk geraden, geen onbekookte din- gen te doen. De recherche, die n-a het gebeurde aan het kru-ithuis onder Half weg sterk het oog houdt op de jonge, onstuimige anarchistische ele- menten, was ook van het temperament van d-e Haas op de hoogte. To-en dte recherdhe al- hier Dinsaagavond omstreeks 10 uur uit den H'aag met aen bomaanslag, die even over negenen heeft plaats gehad, in keninis ge- stteld en hat verzoek werd gedaan ook hier te speuren, zijn daartoe onmiddellijk maatrege- len genomen. E-en inspecteur met eenige rechercheurs posteerd'en zich op het Gentraal Station, in afwachting van de reizigers, die met de trei- nen uit den: Haag kwamen. Even- na het bin- nenloopen van trein 26, die te 9 u. 40 uit den Haag vertrekt en- te 10 u. 59 -aan het C. S. arriveert, ontdekte de recherche de Haas op een der perrons. Hij werd- aangehoudten. Op de vraag of hij uit d'en Haag kwam, ant- woordde de Haas ontkennend, daarbij weige- ren-de, verdere in-lichtingen te geven. Bij de stationscon-trolte -bleek dat de arrestant geen spoorkaartje ha-d; hij zeide dit te hebben ver- loren. Door de politie is daarna onmiddellijk op de perrons gezocht. Er werd inderdaad een kaartje gevonden, gebruikt op Maandag 7 November, voor een reis Den HaagAm- gelui over -het streven van de anti-militaris ten- en over dte wijze, waarop naar der spre- kers meening dte anti-militaris-ten te kort ge- schoten waren in hun actie voor Herman Groenendaal. iWij hoorden den voorzitter Bot -en den ge- wezen' dientsweigeraar Eikeboom, die, erken- nend, dat het niet mogelijk is in het openbaar opru-iende taal te spreken, aans-poordten tot „oprui'ing" door ieder in eigen, kring, thuis, op straat, ond'er vriendlen-, in dte werkpl-aats ondei kam-erad'en, enz. Wij teekenen aan uit de redevoering van den heer Eikeboom, dat de an-ti-m-ilitaristen zich niet verantwoordelijk -kunnen achten- voor daden:, welke zij uit een tactisch oog- pun-t moeteni afkeuren, als d-en- bomaanslag van Maandagavond- in den Haag, welke even wel verklaard kan worden uit de omstandig- heid, dat er jonge enthousiasten zijn, die, on- bevredigd door de verslapping der Groenen- daal-actie en het geringe resultaat van die actie, in zich omdragen het gevoel', dat er toch iets gedaan moet worden, en d'aardoor komen -tot daden als deze. Daden, zooals er Maandagavond- een is bedreven in den Haag, en zooals er waarschijnlijk men kan niet weten wat er gebeurt nog wel meer zullen bedreven worden. Maar, aldus d'e spreker, als de bedrijvers van die dad-en gestraft zullen word-en met acht of tien jaar, dan hebben wij dat op ons geweten, omd'at wij- te slap zijn geweest in csize actie en daardoor de besten onder ons hebben gebracht tot een daad van wanhoop. N-a-ar het „Vad." meldt schijnt de aanslag eeni in-lei-ding gehad te hebben. Maandag voor 14 dagen is namelijk kapitein Loeffen, directeur van de militaire strafgevangenis, op het station te Haarlem mishandteld. Hij was om 9.20 met den eexsten snel-trein uit Alkmaar aangekomen, om te 9.27 door te reizen naar Den Haag. Bij het verlaten van het urinoir werd hij, gebogen- l'oopende om dat zijn kleeren nog niet in orde waren, op een geduchten vuistslag midden op z'n n-eus onthaald. De slag kwam zoo h-evig aan, dat de aan- gevallene" een oogenbli-k duizeld'e. Toen hoor- de hij de klanken Cammelot.... schrok en zag hij i-emand snel langs de trap wegloopen. Tegelijk reed de trein- voor en in conflict van plichten' stapte hij in. Later vernam hij, d-at er op het emplacement te Haarlem- een paar vri-en-den der beweging werkzaam moeten zijn. De heer Loeffen heeft het geval verzwe- ~en, hoewel ziin r-ersoneel informeerd-e naar de oorzaak van zijn opgezwollen gelaat. VEKDUISTERING VAN GEL'DEN. Dezer dagen hebben de voorzitter en de se- cretaris van de woningbouwvereendgkig Eigen Haard te Amhern bij- de justitie een klacht ingediend' tegen dten penningmeester van die vereeniging terzake van verdui-stering van gelden, die aan die -vereeniging toebehoor- den. De vereeniging is ongeveer -twee jaar ge leden opgerich-t met het doel, arbeiderswonin- gen te bouwen. Ze heeft nog geen aanvrage om bouwvoorschot ingediend, zoodat bij die verd'uisterin-g geen rij-ksgeldten zijn betrok- ken. Het geld, dat verduisterd werd, een som van ongeveer 6000, beho-ort aan de leden, die een bedrag van 25, gewoonlij'k in weke- lij-ksche termijnen van vijftig cents, s-tortten. Die geldten werden aan den penningmeester afgedragen en moeten ten dteele ten eigen bate zijn aangewend. Het geld' werd gestort op een spaarbankboekje en aaarvan heeft dte pen ningmeester geregeld meer teruggehaald dan nood-ig was, om aan de leden, die voor hun lidmaatschap bedankten, uit te betalen. De vereeniging telde ongeveer 275 leden. Na zijn aanhoudmg beschuldigde die pesv

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1