wm DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Fa. J. ASJES Ez. Garosseriefabriek. BenzGaggenauAuto JAG. MET, Alkmaar. ZATEEDAG Reorganisatie van het Lager Onderwijs. Rijtdig- en Carosserlefabriek. Divsrse'rijtuigen en wagens uit voerraad tegen lage prijzen. Bouw van luxe en vraciitauio-carossen. SPAARB0BKJES Leviring van alls seerteit Aulemsblelen 8H SarosssrieSn tegen billijke prijzen. lioirttord (*ri& m tmutigute jraarg»ns Afaonnemeiitsprijs bij roornltbetaling per 3 mnandon t 2.—, fr. per post f 2.50. Bowijsn. 6 ct. Advortontiopr. 25 ct. p. rogol, grootore letters imar plaatsrnlnite. liiieveu franco N.V. Koek- en Ilatidelsdr. v.li. IXernis. Coster Zoon, Voordara CO, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactie No. 33. Direeteur: G. II. Kit AIL. IIooMceUaeieurTj. N. ADEMA. 12 NOTEMBEB IV. (Slot). Wanneer wij hieronder ecu reorganisatie- schema voor Alkmaar geven, dan is het geenszins onze bedocling te verkondigen, dat dit het eenige logische en doeltreffende moet genoemu worden. Wij wetea heel goed, dat wij onat op een terrein vol voetangels en klemmen. gewaagd hebben, wij zijn er van doordrongen, dat, aiet het minst in onderwijs-krmgea, het „zooveel hoofdea zooveel zinuen" van toe- passing kan verklaard worden en Wij zijn er van overtuigd, dat velen door ons schema of door verschillende onderdeeleu daarvaa niet bevredigd zullen zijn. Het is mogelijk dat zij hunnerzijds een anr dere zieuswijze naar voren brengen, wij hoi- pen zelfs, dat dit het geval zal zijn, want zoo ergens, dan is liter het Fransche spreek- woord van toepassing: du choc dies opinions jaillit la verity. Laten zij bij een eventueel echriftelijk de- bat dan bedenken, dat zij geen voor wijzi- ging onvatbare overtuigmg hebben te be strijden, welke wij door dik en dun aid de eenig gewenschte zullen yerdedigen, maar dat zij niets anders doen dan hun zienswijze tegenoiver de onze plaatsen, met ons over- tu;gd, dat uit die gedachtenwisseling het ,beste reorganisatie-plan voor het ons alien ter harte gaande openbaar lager onderwijs voor onze gemeente geboren zal kunnen wor den. Laten we nu als basis klassen van 40 leer- lingen aannemen. Alkmaar heeft ongeveer 1750 leerlingen voor de openbare school en er is plants voor pl.m. 2200 kinderen. Er is voldoende ruimfe voor leslokalen en de zuinigheid gebiedt dus geen onnoodige lokalen bij te bouwen. Zooveel mogelijk zal met den bestaanden toestand rekening moe- ten gehouden warden. De scholcn van de heeren Wijn en1 Zwarte- vecn hebben zea klassen. Er is geea plants voor een 7e klasse, tenzij men er een verdie- ping op wil zettea. Dua is het logisch, dat dez« scholcn 6-kla*- •ige scholea blijven. De scholea van de heeren EiiS, Hazeloop, Schipper en Ypm* kunnea dam 7-klassige scholea zijn. De school van den heer Aukes past niet In het kader der nieuwe wettelijke bepalingen. Het tegenwoordige ambulante sdioolhoofd zal het onderwijs in een klasse moeten wor den opgedragen en de school zal in twe« zes-klassige scholcn gesplitst kunnen wor den. Dcze beide zes-kl'assige scholcn die elk een hoofd hebben kunnen in het tegen woordige gebouw worden ondergebracht. De practijk zal aangeven in hoeverre Ver schillende leermiddelen voor gemeenschap- pelijk gebruik kunnen dienen. De tegenwoordig in functie zijnde 13 leer- krachten aan deze school worden dus tot 12 teruggebrachf. Wat eventueel noodige veranderingen aan het gebouw betreft, kan men deze nog dit jaar doen geschieden althans zich van de medewerking van den Inspecteur van het L O. verzekeren met het oog op de Rijksbiji- drage ad 25 pet., die voor het laatst over 1921 aan de gemeenten uitgekeerd wordt. De 10-klassige school van den heer Reizl- ger heeft kleine klassen, die zich uitstekend leenen voor U L. O. (voor jongens en meis- jes) dat maar 24 leerlingen per klasse mag tellen. Er kan in een le, 2e, 3e en 4e klasse U. L. O. gegeven worden en een paar loikar len kunnen voor het onderwijs der door de wet geeischte 7e klassen gebruikt worden. Wordt tot deze reorganisatie besloten, dan zal onze gemeente dus tellen: •a. 4 zesklassige scholen; b. 4 zevenklassige scholen; c. een school voor U. L. O. met aan vei ling ran zevende klassen. Het komt ons gewenscht voor ,bij deze ver deeling niet tot aparte opleidingsscholen voor inrichtingen van hooger onderwijs to t besluiten. Er kan voor de zes eerste leerjaren een al» gemeen leerplan zijn en wanneer het 6e leer jaar aansluit bij de U. L. O.-school en de in richtingen yan voortgezet onderwijs, hebben alio zes-klassige scholea een gelijk einddoel en kan elk hodfd voor zijn schoof vasts tellen op wellce wijze hij in zes jaar tijda dit eindt- doel wil bereiken. Zoo kan het leerplan desgewenacht op verschillende scholen in onderdeelen afwij- ken Het leerplan voor het 7e leer jaar fata la enderlmg ov.erteg worden opgemaakt. Het 7e teerjaar moet natuurlijk aansluiten on het zesde, het kan ingericht zijn op her- naliner er desgewenscht uitbreiding van de leers+of uit het zesde leerjaar en tevens die nen tot voorbereiding van leerlingen die niet naar een1 inrichting van voortgezet on derwijs overgaan voor het practische le- ven Het zon te betreuren zijn, de kinderen. die tttans reeds les in het Fransch ontvangen, hot verdar oaderwij® in daze taal te on thou- ALKMAAR. den. Dit is ook niet noodig, want da nieuwe L. O.-wet heeft voor de afschaffing van het onderwijs in de Fransche taal een ruim over- gangstijdperk gesteld. Men kan beginnen hei volgend jaar in geen enkele school meer onderwijs in het Fransch in de 4e klasse te geven, het jaar daama niet meer in de 5e en het daaxopvol- gende jaar niet meer in da Go klasse. Wij komen nu aan d« verdeeliBg der ge meente in schoolwijken, wat, nu de wet de standenscholen onmogelijk gemaakt heeft, een zuiver administratieve maatregel is om de kinderen zoo gelijk mogelijk over d« be- staande scholen te kunnen verdeelen. Volgens de scholen of schoolgroepen Is onze gemeente in de volgende 5 wijken te splitsen 1 wijk voor de scholea yaa de heeren Au- kes en Reiziger; 1 wijk voor de scholea van do heeren Yp- ma en Hazeloop; 1 wijk voor de scholea van de heeren Zwarteveen en Wijn; 1 wijk voor de school van den heer Eits 1 wijk voor de school van den heer Schip per. Zooals bekend, is het de bedoelihg van de nieuwe wet, dat elke school in den regd toegankeiijk zal zijn voor ieder kind, ooge- acht den maatschappelijken welstand der ou- ders. De voorstanders van de afschaffing van standenscholen zullen er rekening mee heb ben te houden, dat vele ouders die standen scholen voor hun kinderen wel begeeren. Het zijn van deze ouders, die, om hun doel te bereiken, mogelijk b.v. door het oprich- ten van scholen voor bijzonder onderwijs zullen trachten door de tnazea van het wet- teiijk net te kruipen. Daardoor wordt de toch al io© zwaar be- proefde openbare school met eea nieuw ge- vaar bedreigd en het is, om dit te bestrijden, zeker wenschelijk, bij de wijkverdeeling zoor veel mogelijk gelijksoortige volkagroepen sar men te brengen. En daarnaast zeer soepele voorschriften te maken inzake de aanwijzing van, scholen bij opgave van nieuwe leerlingen. De verdeeling der candidate* over de scholen voor gewoon L. O. kan in groote lij- nen volgens de schoolwijken geschiieden, maar men dient zooveel mogelijk rekening te h on den met de voorkeur der ouders en met het plaatsen van kinderen' uit hetzelfde gezin op dezelfde school. De reeds bestaande verdeeling zoot Zoo mogelijk in tact moeten blijven. wellicht wordt op den duur het voordeel van een school voor alien meer aligemeen in- gezien en kunnen de voorschriften in latere jaren daardoor meer bindend zijn dan ons in dezen overgangstijd wenschelijk lijkt. Hfet nut van een of meer reserve-onderwlj- zers behoeft, na wat wij over deze functio- narissen reeds mededeelden, aiet nader te worden aangetoond. Zij! kunnem achterlijke leerlingen bijwerken, zich onledig houden met administratief schoolwerk of toezicht op de leermiddelen en.1 als plaatsvervanger optreden bij ziekte of verhindering van een der andere ledcn van het onderwijzend personeel, zoodat op zulke dagen het onderwijs niet meer door cambi- natie van klassen te lijden heeft. De reserve-onderwijzers kunnen, Volgens art. 36 der L. O.-wet, voor twee of meer scholen gezamenlijk benoemd worden. iBiji het thans uiteengezette schema worden een viertal onderwijskrachten overbodig. Men zou hieruit een of meer reserve-on derwijzers kunnen benoeme*. Overigens kan men nagaan wie gaarae op wachtgeld gesteld willen worden, dat vol gens art. 51 der L. O.-wet te* laate van het Rijk komt. Men zal ongetwijfeld met ons van mee- ning zijn, dat het publiek gelegenheid moet vinden hier ter stede, ook buiten de sdioal- uren, op een centraal punt alle gewenschte inlichtingen te ontvangen en dat met de Ver- eeniging inzake voorlichting bij beroepskeu- ze een zoo doeltreffend mogelijke samenwer- king dient te worden gezocht. Wordt In <len geest. van hei bovenstaande tot reorganisatie besloten, <dan is het duide- lijk, dat in onze gemeente.slechts door de school voor zwakzinnigen rekening met meer 'of minder begaafdheid der leerlingen wordt gehouden. Zonder twiifel wordt door deze school de sterkst renimende categoric leerlingen aan het gewone lager onderwijs onttrokken, maar men mag zich de vraaig stellen of hiermede volstaan kan worden. Het is destijds de bekende onderwijs-spe- cialiteit 'Schook geweest, die bepleit heeft, dat elke reorganisatie er op gericht moet zijn het a.-ntal zittenbljjvers te verkleinen. Hq heeft daarbtj, aan de hand van staria* tische gegevens, zoowel voor Amsterdam als voor Rotterdam, de opeenhooping van leer lingen in het 4e leerjaar en die afname na dat leerjaar aangetoond en geconcludeerd, dat dit te wijten is aan het groot percent zi't- tenblijvers. Men moet, volgens dezen deskundige, de zittenblijvers afscheiden en ze in afzonderlijr ke, liefsi veel kleiner klassen bij elkaar plaat sen. E>e klassen der gewoon begaafden worden dan ontdaan van de remblokken, die haar het voertgegaan belemmeren en men brengt te vens verbetering voor d;e minder-begaafden die in de gewone klassen tot achterbl'ijven ge- doemd zijn, omdat zij er het onderwijs niet kunnen volgm door hen aan een onder wijs te helpen, dat bij hun leervennogen past en hun dus kans geeft om ook vooruit te ko men. Het la begrijpelijk, dat men tamelijk groote klassen kan vormen als men de be- gaafde leerlingen Yan remmenda elementen bvrijd heeft. Mien kan deze splitsing van meer en min der begaafdten na elke klasse tot otand bren gen, maar het komt ons zoo men hiertoe wil overgaan 1voor, dat een scheiding na het vierde leerjaar, met het oog op de opeen hooping van leerlingen in dat leerjaar, het meest aanbevelenswaardig is. Ook te Alkmaar worden- de. grootste leer- lingen-totalen in de le en 4a klassa (286) waargenomen. Wil men, ter verkrijging van zoo groot mogelijke resultaten van het onderwijs, ook hier ter stede een opleiding naar lecrvermo gen geven, dan zou men de minder begaaf den in een zevenklassige school het dan in langzamer tempo gegeven onderwijs van een zesklassige kunnen verstrekken. Maar men kan ook en dit lijkt ons doel- treffender het voorbeeld van Dordrecht volgen. Zooals wij reeds in een vorilg artikel mede deelden, wordt voomamelijk in die gemeente buitengewone aandacht aan het onderwijs der minder begaafden geschonkem Men wil er niet minder dan 3 zoogenaam- de B.-scholen oprichten, can het onderwijs zoowel voor normalen als voor minder be gaafden door oordeelkundige afscheiding voor beide groepen doeFreffcnder te maken. Wil men dit voorbeeld volgen, dan zou men in Alkmaar waarschijnlijk met aanwij zing Yan een der scholen voor het onderwijs aan de minder begaafden volstaan kunnen. Men zal ongetwijfeld het bezwaaf naar voren brengen, dat op de minder begaafden door deze indeeling den stempel van minrier- waardigheid zal gedrukt worden. Wie dat doet, houde in het oog, dat meer of minder begaafdheid der leerlingen nim- mer een reden tot meer of mindere apprecia te mag zijn/ De afdeeling Dordrecht en Omstreken van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft het splitsen van kinderen in dommen en knappen iets onpaedagogisch genoemd. Zeer terecht hebben o. i. Burg, en Wcth. van Dordrecht daartegenover opgemerkt, dat iuist door de splitsing de domheid veel minder op den voorgrond treedt, teiVijl voorheen elken dag het Onpaedagogische zich voordeed dat de domme tegenover den knappe stond. Het is Burg, en Weth. waar in Dord recht reeds aan 2 scholen tot dusverre zoo- genaamde B.-klassen verb-onden zijn, welke reeds door 270 leerlingen bezocht worden nimmer gebleken, dat de ouders het bezwaar der splitsing scherp voelen. Zoo er van die ouders zijn, zullen ze het toch ook niet aangenaam vinden als hun- kin deren in ongesplitste klassen itelkena moeten blijven zitten. Men denlce, zeggen B. en- W. terecht, ook aan het verdriet dat deze kinderen den gan- schen schooltijd door moeten ondergaan, het- geen ook terugwerkt op het gezinsleven. In de B.-klassen geplaatst behooren deze kinderen wellicht tot ae beste leerlingen. Het willen leeren heeft voor het le- ven vooral waarde. Dat willen gaf cchter voorheen weinig en verdween ten slotte geheel bij het telkens blijven zitten. Het gevolg was, dat deze leerlingen te oud voor de klasse en zonder leerlust, dikwijls onrust en beroering brachten in de klas, waardoor juist het beschaafde en rustige milieu niet te vinden was. Het Delftsche stelsel maakt het mogelijk, dat leerlingen der B.-scholen, die meevalilen, naar de gewone scholen overgaan, terwijl kinderen, die later blijk geven minder aan- leg te hebben dan verwacht werd, B.-leer- lingen worden. Wij geven hen, die over de reorganisatie van het onderwijs te Alkmaar te beslissen hebben, emstig ter overdenking of hier een der scholen als z.g.n. B.-school moet worden aangewezen, een school dus met minder leer lingen per klasse, en waarvoor de leerlingen bij beslissing ma het eerste of vierde leer jaar der andere scholen kunnen worden aan gewezen. Wij gelooven, dat de resultaten van het onderwijs op deze wij'ze, zoowel voor de meer als voor de minder begaafden grooter dan tot dusverre kunnen zijn. Een oud Hollandsch spreekwoord zegt, dat men onder in den- zak de rekening vindt, en wij zouden dus met het vraagstuk der nieuwe schoolgeldheffing kunnen besluiten. Waar de heffing van het schoolgeld voor- taan wordt geregeldi naar evenredigheid van het inkomen, is het duidelijk, dat dit school geld geen invloed op de kwaliteit van- het te verstrekken onderwijs meer heeft. Wij kunnen het in dit artikel daarom eigen- lijk wel buiten beschouwing laten en willen uitsluitend als voorbeeld eener schoolgeld- heffing hier ten slotte de dezer dagen door den Gemeenteraad van Hilversum vastgestelde regeling laten volgen: lo. Voor scholen voor gewoon -lager on derwijs. Bij een inkomen beneden f 1300 niets; van f 1300f 1600: f 5; van 16001 2000 7,50 van 2000—2400: 10; van f 2400—/ 2800: 20; van 280013200: 25; van 3200— 3800: 35; van 3800—/ 4600: 45; van f 4600—/ 5900: 60; van 5900— 8000; 80; yam 8000—/ 10.100: 110; van 10,10012,100: 140 en van 12,100 en hooger: 170. 2o. Voor scholen voor U. L. O. Bij een in komen beneden 7 1300 niets; van 1300— 1600: 7,50; van 1600—/ 2000: 11,25; van 2000—/ 2400: 15; van 24002800 30; van 2800—/320O: 37,50; van 3200—/ 3800: 52,50; van 3800—/ 4600: 67,50; van 4600— 5900: 90; - an 5900—/ SOOO: 120; van 8000—/ 10,100: 165; van 10,100— 12.100: 210 en ran 12,100 en hooger 255. KOOJiaHOLLANBSCH LJJSDBOTJWCE3IMS5. Rente Euitenland, DEZE WEEK ONTVINGEN WIJ WEDEB EEN ORDER OP EEN li/rTONS MET LUXE OMNIBUS-OAROSSERIE VOOR 20 PERSONEN, VOOR BELANG- 1TELLEMDEM IN AANBOUW TD ZIEN. DE PRU'ISISGHIE REGEERING'SVER- WEARING. In de zi'ttimg van heden van den Pruisi- schen Landdag legde de minister-president Braun een verklaring af. Pruisen was vol gens hem het zwaarst getroffen door het vre- desverdrag. Hij kwam op .tegen do beslissing in de Opper-Silezische kwestie. De minister- president beloofde gestreng op te treden te gen de woekerprijzen en de speculatiezucht. Het zou voor de nieuwe regeering een g©- wichtige zaak zijn de Pruisischa grondwet te handhaven. Itai de bespreking der regeeringsverklarlng deelden de socialisten, de democraten en het centrum mee, dat zij! hot nieuwe katenet zou den steunem; de leden der Volkspartij1 ver- klaarden, dat zij den nieuwen minister-presi dent hun vertrouwen zouden schenken. DE ONTWAPENINGS-CONFEREN'TIE. De „M'atin" vemeemt uit Washington, dat 'hoewel nog nie tbekend is hoelang de confe- rentie duren zal, Briand heeft doen weten dathij zich 25 dezer weer zou inschepen. Vele gedelegeerden zullen legem 15 Deemr ber vertrekken. Men verwacht de definitieve onderteekening tegen Piaschen. De Fransche premier schijnt wel haast te hbben1, om reeds v66r het begin der conferen- tie zijn vertrek te bepalen. Heden zullen de besprekmgen beginnen. Vol verwachting is thans alter oog op Was hington gericht, in de hoop dat de gedele geerden zich bereidwillig zullen betoonen om foenadoring tot elkaar te zoeken. Een goed voorbeeld geeft al de Japansche vertegen- woordiger admiraal Kato, die heeft medege- deeld, dat Japan bereid is tot vermindering van de bwapening zijner vloot, ials Engeland en Amerika eenizelfde vermindering doorvoe- ren. HET BERGENLAND. De Hongaarsche regeeringscommissaris !s In Oedenburg aangekomen om met de verte- genwoordigers der 'Enten te over de volkssfem- m.ing te beraadslagen. De Oostenrijksche land weer is begonnenl met het binnenrukkeri van het WesHHongaarsche gebied'. ■Uit Weenenl wordt gemeld, dat) aangezien de gezantenraad de Oostenrijksche regeering heeft udtgenoodi'gd de overeenkomst van Ve- netie in zake dfe volksstemming ite Oedenburg ite ratificeeren, de Oostenriiksche „heimat- diensfeen oproep heeft gericht aan de Oos- tenrijkers en de in het buitenland vertoeven- de Oostenrijkers en bewoners van de omge- ving van Oedenburg, om zich bereid te hou den1, naar het vaderiand te reizen ter uitoefe- ning van hum1 stemrecht. De stemming zal ge- heim zijn en in geen1 geval zal een openlijke stemming pl'aats vinden1. Zou de wereki nu weer hetzelfde onver- kwikkelijke schouwspel genieten als in Op- per-Silezie, toen daar door alle mogelijke middeler. mvloed) op de stemming werd1 uit- geoefend1? Heel veel eerbied' voor een' op der- gelijke wijze verkregen uitspraak kan men1 moeilijfc hebben. DE NOOD IN RUS/LAND. Het Zweedsche Roode Ktruis zal reeds aan het eind dezer maand een nieuwe hulp-expe- ditie naar Rusland zenden. DiE COMMISSIE VAN HERSl'EL TE BERI.IJN. Dotiderdag heeft de Duitsche rijkskanselier de leden der Commissie van Herstel ontvan gen. De rijkskanselier gaf hun een korte uit- eenzetting van den financieelen en econo- mischen toestand, waarin Duitschland zich bevindt, en protesteerde voornamelijk rig en de meening, dat de Duitsche regeering de koersdaling van de mark opzettelijk zoa beb- bem uitgelokt. Wat as commissie in de Duitsche hoofd stad komt doen., daarover laat zij zich niet uit, maar het zal wel in verband staan met de voortdurende daling der waarde van de mark en' in verband daarmede met een' uitatel van betaling door Duitschland, LOOiNISVERLAGING BIJ DE AMERI- KAANSOHE' SPOORWEGEN? Alle spoorwegmaktschappii en in het Noor- den en Oosten der Vereenigde Stateni hebben aan de regeering toestemming gevraagd om de loonen der itrein- en' stations-beambten met 10 pet. te verlagen, om daarna een even- redige verlaging der vrachttarieven m te voc- ren. Bij deze loonsverlaging zullen een' mil lioeni beambten zijn betrokken1. Als die ver laging der vrachttarieven nu maar verlaging van winkelprijzen tengevolge heeft en maar uitsluitend in het voordeel van den handel blijft, want dan zouden die bearabt® allep minst gebaat zijn. W AP E1NSTI EST AND TE LO NDEN. Een groote menigte verzamelde zich reeds vroegtijdig in de omgeving van White Hall om getuige te zijn van de piechtighcid ter her- denking van den. wapenstilstand. In de voor- steden van iLondm en in de stcden en. dor- pen door het geheele land hadden soortgelij- ke pleditigheaen plaats1. Om' elf uur, op een' gegeven teeken, sto*d alle verkeer stil eni twee minnten werden ge- wijd aani de herdenking der gevalten strij- ders. Telegrammen tut de dominions deelea mede, dat ook door hot geheel a Britsche rijM deze dag is gevierd. HET EINDE VAN EEN MACHT9- DROOM. Uit Boedapest wordt gemeld, dat grasf Huayady met zijn gemalin en> den oppeahof- meester van ex-koning Karl te Konstantino- pel zijn aangekomen. Zij behben zich aldaar ingescheept met bestemming naar Madeira, waar zij zich bij den ex-koning voegea. De kinderen van Karl zullen voor loop ig nog i* Zwitseriand blijven, doch zij zullen -zich, evenals de moeder van den ex-koning. nog v6or Kerstmis eveneens tiaar Madeira beg© ven. Bij. den opzet van den jongsten putsch zal noch Karl noch Zita gerekend hebben op zoo'n tragischen afioo-p ervan. Wat het eventueel later optreden van ten koning in Hongarije betreft, die gezanten van Frankrijk, Engeland en Italic hebben een be- bezoek gebracht aan den Tsjecho-Slowaki- schen minister-president Benesj, om hem m«- dedeeling te doen van de tussehen de Hon gaarsche en geallieerde regeeringen, getroffen overeenkomst nopens de Habsburgers, vol gens welke de Hongaarsche regeering zich verplicht het koningsvraagstuk niet zonder toestem,ming der geallieerde mogefidhedea op te Fossen. De Hongaarsche regeering zal een wets- ontwerp indienen, waarbiji elke agitatie v66r de Habsburgers strafbaar wordt gesteld. Slechts zal propaganda mogen worden ge maakt voor een candidatuur voor het ko ningschap, welke vooraf door de gezanten- conferentie is goedgekeurd. ,,'Narodhi Polica" meldt, dat de rcchtsche pantijleni in de a.s. zitting van het Tsjecho- 'Slowakijsche parlement een wetsontwerp zul len indienen tegen de monarchistische propa ganda. 'Het oetwerp houdt in, dat elk fid def famtlie Habsburg, dat zonder itoesemming van het ministerie van buitenlandsche Zaken het gebied der Tsjecho-Slowaaksche repu- bliek betreedt, zich' aan een' misdaad1 schul- dig maakit en tot een. ituchthuisstraf van vijf tot tien jaren kan worden veroordeeld. Ook wordt tedereen gestraft, die daarbij zijn mede werking verleent. Wie tracht den republikeiiD- sch'en1 staatsvorm in een monarchalen te ver- anderen, of een lid van het Huis Hiabsburg aan het hoofd1 van den staat te brengen, wordlt tot Jevenslaoge ituchthuisstraf veroor deeld. Tevens zal worden' voorgesteld de goe- deren der deelnemers aan de Putsch van Karl, gelegen in Tsjecho-Slowakije, te confi© kyyrYMTi BRAND IN EEN VLIEGKAMP. Op de militaire vliegplaats G'bel'1 in de na- bijheid van Praag zijn door brand 46 vlieg- tuigmotoren en 28 vliegtuigen vernield. 'De schade wordt op 25 millioen kronen geschat. Men vermoedt, dat de brand opzettelijk is gesticht. ELIHU ROOT OVER RUSLAND. Elihu Root, een van de vier Amerikaansche gedelegeerden ter Washingtonsche conferen- tie, heeft in een schrijven aan den voorzitter van het Russisceh steuncomite er op aange- drongen, dat aan de Russische ballingen stein moet worden verleend, ten einde hun terug- keer naar Rusland en deelneming aan het regeneratie-proces van het regeeringsstelsel ALKHAARSCHE COURAN ».n....u»» itJiiWWWWMMMWpWWMM ft ts ts<

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1