Vulptnkeudgrs. Oaato Waterman PA5TIU&5 Telegrammen van heden Commissi® inged'iend bij tie vertegenwoordl» ging is onverwijld mar bet hoofdkantoor op- gezondenhet zal op 19 dezer in een alge- meene ledenvergadenng in1 Den Haag to hou den, wordeni besjporoken. De commissie £omt ©.a. tot do volgende eon- clussie inzake Onderwijsfaricbtingen. De K. 'Ml, A. blijve zoodanig bestaam, de hoofdcnrsus ware op te iieffen. Hoewel de commissie uit een opvoedkundig oogpunt de opheffing der Cadettenscbool wenschelijk zou achten, zal voorliands om praktische redenen de C. S. voor Indie althans (Indische jonge- lieden) niet gemist kunnen worden. 'Blijkt la ter evenitueel, dat de toelocp direct tot de K. M. A. voldomde blijkt, dan kan opheffing der C, S. worden voorbereid1. De centrale cur- sus en de militaire school te Meester Corne lls waren te handhaven. Beide iarichtingen moeten opleiding geven tot het le j'aar der K. M. A. (2e jaar, voor wat betreft de Mili taire Administratie), VARKENSPEST. Te Monster heerscht onder de varkena to emstige mate de pest. Vele dieren zijn reeds aan deze zielete be- zweken. COMITd TOT REGULARISATIE VAN HET SGHILDERSBEDRIJF. Men1 schrijft ons: Het is nu ongeveer een' jaar geleden, dat door de bonden van patroons en gezellen to het schildensbedrijf een Landelijk Comite voor regularisatie werd opgeridti. Dat een dergelijk comite door onderlinge samenwerking tot stand kon komen tussdien patroons en arbeiders, met als naasibijlig- gend doel het bestrijden der werkloosheid, is reeds een vensdiijinsel van groote beteekenis. Reeds spoedig na de oprichting kon worden geconstateerd, dat het streven van het comite in breeden krmg met sympathie werd begroet en dat men bereid was de noodige medewer- kirig te verleenen. Zijne Excellentie de Minister van Arbeid toonde belangstellfaig voor de zaak door aan het comite een vertegenwoordiger van zijn Department toe to voegen, die net comite met raad en daad krachtig terzijde stood Het was de heer Meijer de Vries, die hiervoor werd aangewezen. Daamaast mocht het comite ook op financieelen steun van den Minister reke- nen. Doch niet alleen van regeeringswege, ook van den kant van Provinciale- en Gemecnte- besturen en Bouwmaatschappijen en vele particulieren werd sympathie uitgesprokea en sten toegezegd. Zeer groot was het aantal brieven, dat ont- vangen werd en op enkele uitzonderingen na getiiigde de inhoud dezer brieven, dat de sociale beteekenis van bedrijfsregul arisatie werd begrepen en men gaame bereid1 was te heipen, waar mogelijk. Dat het in deze bij woorden niet alleen' is bleven, daarvan houdt het comite rich over- igd en aan diegenen die to deze aangele- heid de daad bij het woord voegden. rengt het comite dan ook gaame een woord van nartelijken dank. Inmiddels werd de atibeid van het Lande lijk Comite plaatselijk voortgezet. In ver- 6chillende steden van ons land werden com missie to het levent geroepen, bestaande uit patroons en gezel lenvertegen woordigers. De ze commissies zijn plaatselijk aan den anbeid •aan, teneinde het dbel zoo krachtig moge- ij ic te bevorderen. Het eerste bestaansjaar van ons comite was er een van voorloopigea en ©rganiseerenden arbeid. De vraag is nu hoe het doel verder zal worden bereikt. Laat ons dit met een enkel woord to het licht stellen. Wij streven naar regularisatie, naar een be- wuste werkverdeeling over 'het geheele jaar, opdat de werkloosheid, waaronder de bcoefe naren van het schildersvak door de jaren been zoo stork hebben geleden, zooveel mo gelijk wordt bestreden. Een zoodanige werk verdeeling is echter niet to ten slag te beret- ken. Groote moeilijkheden moeten daarbij wdrden overwonnen en om verklaarbare rede nen is men niet altiid verzekerd van de noo dige medewerkfag der clientele. Zeer veel schilderwerk, d'at met een weinllg goeden wil, to den Herfst- of Wtotertijd zou kunnen geschieden, moet nog in den1 Zomer worden klaargemaakt. Er zijn ook nog to dit laar maanden geweest, dat er arbeidskrachten het bedrijf to kort kwamen, terwijl thans de werkloosheid reeds weer haar intrede to het bedrijf heeft ged'aan. Wanneer er ooit een tij'd is, waarin onze geadite clifentfele het werk van het comite kan steunen, dan is het thans. Zeer veel kan er gedaan worden tot verbe- tertog to den toestand. Wanneer de werkloos heid haar intrede doet, beteekent zulks, dat die werkloosheidskassen moeten worden openge- steld. Deze kassen werken met gelden, bijeen- gebracht eensdeels door de arbeiders, d'och anderdtels met geld van Rijk en Gemeenten. Wanneer de schilder kan voortwerken, kun nen deze gelden bespaard blijven en werkt men inderdaad mede de lasten van het Rijk en de Gemeenten te verliditen. In vele bedrijven treedt werkloosheid op, minder gemakkelijk te bestrijden dan in het schildersbedrijf en in die bedrijven is Over- heidssteun krachtig geboden. In het schil dersbedrijf kan veel worden gedaan, waar- door de steun der Overheid tot een minimum kan worden beperkt. Het scheppen van pro- d'uctieve werkgelegenheid is hiervoor de aan gewezen weg. Productief, omdat dit werk toin- nen afzienbaren tijd tech zeker moet geschie den en het in vele gevallen reeds veel te lang is uitgesteld. Ieder, die een blik om zidh been werpt, zal tot de conclusie komen, dat het hourwerk aan woning, fabriek of kantoor noo- dig door den schilder onderhanden moet wor den genomen. Men ziet de schilder to de koude winter- dlagen minder gaame to zijn- warme gezellige woonkamer. Dit is te verklaren. Doch er is zooveel te doen aan trappoitalen kantoren, meubelen, fabrieksgebouwen, dat zonder al te groote bezwaren wel kan worden uitgevoerd. Ons Comite wekt ieder to den lande op, om to den bovenaangegeven vorm het mooie werk te heipen bevorderen, De meest afdoende vorm van werkloosheids- bcstriiding zal hierdoor hare toepassing vin- den. Moge spoedig blijken, dat onze roepstem niet te vergeefs is geweest. Het bier ter stede benoemde comite bestaat uit de volgende leden met als voorzitter P. K i k k e r t, belast met den dienst dter werk- loosheddsverzekering to deze gamemte. 'Secretarls. J. Molenaar, vow de Nedterl. SchilderspatroonsvereenigingS. Koster, voor da Nederl. Schild«»patroonsver«enigmgO, W. da Munk, voor d« R. K. Schildterspa- trooosvereeniging; P. J. de Bakker, voor den Nederl. SchilderegezellenbondS. Korver, voor cten RjK. SchildersgezellenbondJ. Bruyn voor den Ghristelijke Schildersigezel- lenbod. „ALLERZrELEN" VERBODEN TE WORMERVEER. Er bestonden hier plannen om door het tooneelgezelschap Heyermans „Allerzielen" te laten opvoeren to de Societeit. Voora! werd door den impressario biji den tospecteur van politic geinformeerd of daartoe verlof te bekomen zou zijn. Namens den burgemeester, hulp-officier van justitie, moest deze mede- deelen, dat er voor „Allerzielen" te Wormer- veer geen verlof zou worden gegeven. Op welke gronden aldus wordt gehandeld, ver- nam de aanvrager niet. DE STERKE ARM IN DE RAADZAAL. De Raad der gemeente Zwijndrecht heeft in zijne vergadering van 11 November 1921 besloten tot vaststelling van de volgende be- palingen tot aanvulling van het Reglement van Orde van den Raad. Art. 9a, Indien een lid; zich beleedigendb uitdrukkingen' veroorlooft, den goeden naam van anderen to verdeniking brengt, de orde verstoort, of tot revolutionnaire daden aan- spoort, een en ander ter beoordeeling van den voorzitter, wordt hi| dioor dezen' tot de orde geroepen. Art. 9b. Wanneer een lid de geuite helee- diging of verdachtmaking niet terstond1 teru neemt, of mocht voortgaan zich beleedigen. ui'tdrukkingen of verdaChtmakingen te veroor- loven, de orde te versforen, tot revolutionnai re daden aan te sporen, dan wel door zijn ge- dragingen den geregelden/ gang van zaken te belemmeren, is hij verplicht op aanzegging van den voorzitter, terstond het gebouw waar in de vergadering gehouden wordt, te verla- ten, tenzij de Raad op een dadeliik door hem ingesteld beroep andOra beslist. Over dat 'be- roep wordt onmiddellijk, zonder voonafgaan- de beraadslagtog, bij stemming, door Raad besehikt. Miaakt hij van zijn redbt van beroep to de le. al, van dit artikel bedoeld geen1 gebruik of wordt afwijzend op dat beroep besehikt en voi doet hij alsdan niet terstond aan de aanzeg- van den voorziitter fa die al. bedoeld, n doet de voorzitter hem door den sterken arm uit het gebouw, waarin de vergadering wordt gehouden, verwijderen, en zorgt, dm hij de vergadertogslokaliteit niet weer btanen- trede, binnen den termijn krachtens de laatste alinea van dit artikel bepaald. Het aldus ver- wijderde lid mag geen vergadering rneer bij1- wonen gedurende den tijd van drie maanden, na den> dag der verwijdering. HERMAN GRDENEN1DAAL. Herman Groenendaal, die thans in de mili taire gevamgenis to Den Haag vertoeft, neemt, naar net Vaderl. mddt, sinds gistermorgen op de natuurlijke wijze voedisel tot zich. NACHTELIJKE BRAND. Olsteraacht, omstreeks kwart over een, is de brandweer te Amsterdam gealarmeerd voor een middelbrand, die ontstaan was door tot dusver onbekende oorzaak in een opslagplaats, gelegen aan de St. Nicolaas- gtraat 24. Met veel materiaal werd het vuur aangetast, dat zich had medegedeeld; aan een meubelwerkplaats, een opslagplaats van mia- chinerieen en eene torichting voor schrijfma- chine-ltoten, die alle op die parterre van een gebouw gevestigd zijn. Na een uur was ae brandweer den brand meester. De geheele parterre brandde uit VERGADERING AANDEELHOUDERS SPOORWEGMAATSCHAPPIJEN. Gister had te Utrecht eene belangrijke ver gadering van houder8 van aaadeelen der Maatschappii tot Explo >llani Maatschappij plaata ter verkiezing van vlj! commissarissen voor de aandeelhoudera to den Raad van Commissarissen, die bij die nieuwe samenstelling uit elf leden zal be- staan, waarvan de Regeering voor de gelde- lijke mteresse, die zij in het bedrijf heat ge nomen, zes commissarissen zal aanwijlzen. De door den ouden Raad van Commissa rissen aangewezen candidaten werden allien, bij meerderheid van stemmen gekozen. Voor bet eerst heeft het Spoorwegperso neei getracht, door het etellen van een eigen candidaat de verlanggde medezeggenschap in het bedrijf te veroveren. Het Hoofdbcstuur van den Bond ran Ambtenaren in dienst biji de Nederl. Spoor- wegen, bijgestaan door een aantal leden to het bezit van aandeelen, was n.l. op de verga dering aanwezig en stelde zijnen voorzitter, den heer J. G. Balkestein, candidaat. Hoewel geen voldoend aantal stemmen hiervoor kon worden bereikt, verdient deze candidaatstelling vermelding als bewijs, hoe- zcer het verlangen naar medezeggenschap in het bedrijf onder de Spoorwegambtenaren leeft en zij blijkbaar niet terugdeinzen voor de daardoor ontspruitende mede-verantwoor- delijkheid, nadat aan hunne practische advie- zen de vereischte aandacht zal zijn geschoa ken. Als voor de aandeelhoudere zitting nemen- de commissarissen werden gekozen de hee- ren: Jhr. J. A. van Kretschmar van Veen, jhr. mr. H. G. van Holthe tot Echten, J. van Hasselt, A. G. Kroller en mr. R. J. H. Patijn. HET CONFLICT IN DE METAAD INDUSTRIE. Te 'Breda is op de Miachinefabriek Breda der firmia Backer em Rucb, bij de firma As- selbergs en Nachenius en bij de N. V. Vertex ran Staats- Exploitatie spoorwegen en Hollandsche Spoorweg- INGEZONDKN MEDEDEELINGEN. Het eenrondigst es aangecaamst ver- zaoht en roorkomt men verkoudheid in de lnohtpjjp door het gebroik ran staking ruimi driehonderd vijftig werklieden. Alleen' enkele ouderen zijn met toestemming der or- ganisaties aan het werk gebleven. EEN ZONDERLTNGE DOODKilSTEN- MAMER. Een heer, wonende to de Helmmstraat te VGravenhage, heeft bij1 de politie aldaar aangift gedaan van het opzettelijk en! weder- rechtelijk wegnemen en vervoeren van het lijk van zijln kind, vanuit het lijkenhuis aan den1 Tapaj'tweg,. door een doodkistenmaker, v/onende in de Twentetraai EMI MEN IN OTAAT VAN FAILLfSSE- memt? BSj den aanvang van de gisferen gehou den raadsvergadering van Ernmen hield naar de Telgr, meldt, de burgemeester een too- spraak, waarin hij den finantieelen toe- stand' uiiteenzette. Het wegens scholenbouw uit te betalen bedrag kon den aannemers niet worden uitgekeerd, omdat de door het rijk to uitzicbt gestelde suibsidie niet werd verleend,. IDe kosten van de gemeentelijke ontginnin- gen, den aanleg van enkele wegen en de ge meentelijke bijdragen to dc steunverleentog aan werkloozen hebben aan de gewone in- komsten ruim; 191.000 onttrokken. In strijd met de onlamgs gepubliceerde meening van den wethouder der rinancien blijkit een belangrijk deel der inkomstenbelasting over 1920 achter te blijven, zoodat met bovenge- noemdi bedrag het kasevenwicht ongeveer 472.0000 achlterblijft. Meruit blijkt wel, dat B. en W. de in geroedheid gebrachte be- velschriften van betalingen en nog voorhan- den zijnde ongemiandateerde nota's, samen ongeveer een bedrag van 214.000, niet kun nen voldoen. Wat de gemeentelijke inkomsten belasting over 1921 betreft, ae burgemees ter schat deze in elk geval niet booger dan 333.000, terwijl daarvoor op de begrooting is geraamdi 417.000. 'Het ziet er dus nog wel donker uit met de financial van Emmen. Indien heden' niet van den minister een toe- zegging komit in zake de uitgaven voor schoolbouw, zal het faillissemcnt doorgaan, tenziji de rechtbank de aanvrage ontzegt. VE RONTREINIG1 NO VAN OPENS A RE W ATE REN. Da minister van arbeid heeft tot Oedepu- teerde Staten der onderscheidene provincien een circulaire gericht van den volgenden in houd. iHtet steeds toenemen van do wrontreinl ging van openbare wateren door afvalwater van fabriekm leidt tot emstige misstanden. die o.a. gevaar voor de gezondheid en nadeel van den vischstand opleveren. Zooals u bekend is, zijn de inspeoteura van de Volksgezondheid, in het bijzonder belast met de zaken, rakende de hygiene van bodem, lucht en water, de aangewezen ambtenaren voorlichting te verstrekken bij het nemen van am voorlichting te verstrekken bij 't nemen van maatregelen, welke ten doel hebben te voorkomen, dat aoor de loozing van bedoeld afvalwater de volksgezondheid wordt go- schaad. iMeer to het bijzonder het nadeel, dat de visscherij van de verontreiniging van open- bare wateren ondervindJt bracht den minister van landbouw, nijiverheid en handel er toe, in1 samenwerking met den' minister de tot- standkoming te bevorderen van een instituut, dat tot taak zou hebben de oorzaken dier ver ontreiniging op te sporen en de middelen aan te wijzen, waardoor verontreiniging in het gevolg zal kunnen worden voorkomen.. Dientengevolge werd biji Kon. beslult van 30 Juili 1920 no. 53 het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater In het leven geroe pen'. Ventrouwd mag worden, dat met de voor lichting van dit Instituut krachtiger dan tot dusverre de vci-ontreiniging van openbare wa teren zal kunnen worden tegengegaan. Om daartoe te geraken is net vooral van belarng, dat het instituut in samenwerking met de inspedteurs van de Volksgezondheid belast mlet de hygifcne van bodem, water en lucht, in staat worde gesteld bij de oprich ting van fabrieken, welker afvalwater ver ontreiniging van openbare wateren kan ver- oorzaken, de noodige voorlichting te ver- schaffen. Ik moge uw college daarom verzoe- ken de gemeentebesturen in uw gewest uit te noodigen om, alvorens vergunntag ingevolge de Hinderwet te verleenen tot't oprichten van bedoelde fabrieken', over de vraag, welke maatregelen tot het tegengaan van de veront reiniging van openbare wateren genomen be- hooren te worden, de voorlichting te vragen van den inspecteur van de Volksgezondheid belast met de hygiene van bodem, water en lucht, die die toegezonden stukken na d'aarop voor zooveel r.oodig met het oog op de volks gezondheid ad'vies te hebben uitgebracht, iter verdere 'behandeling zal doorzenden aan den d:recteur van het Rijksinstituut voor zuive ring van afvalwater. Het inwinnen van ad- vies, als hier bedoeld, verdient met name aan- beveling ten aanzien van de navolgende in- richtingen, mouterijen', brouwerijen, brande- rijenl, spiritusfabrieken, suikerfabrieken en raffinaderijen, zuivelfabrieken, aardappel- rneel-, gluccse- en jamfabricken', stroocarton- en andere papierfabrieken, stijfselfabrieken, xportslagerijlen, abattoirs en vleeschwaren- faorieken, leerlooierijen, huiden zoetcrijen, bloeddrogerijen, vetverwerkingsinrichitingen, margarinefabrieken, textielfabrieken, verve- rij'en, katoenbleekerijenl, wolwasscherijen, wol- lenstoffenfabrieken', chemische fabrieken en gasfabrieken. Gelijke voorlichting ware te vragen, indien een gemeenitebestuur op grond van veront reiniging van openbare wateren door het af valwater der bovengenoemde inrichtingen voomemens mocht zijn toepasimg van arti kel 17 der !Hinderwet te geven. GEVAAR VOOR VLEEISCHVEIRGrFTI- GINO. De gemeentelijke keuringsdiensit te Bus- sum; heeft bij den singer H. B. in de St. Vi- tusstraat een in staat van rotting verkeeren- de, ongekeurde rund'ertong in beslag geno men en biji den slager A. J. J., 'Kapelstraat, eigenaar van een van oud® gumstig bekend staande slagerij1, werd1 in zijn worstmakerij 43 KG. frauduleus in de gemeente ingevoerd slachtafval, waaronder een rundterlever en- longen, welke door den veearts bij een slager in Huizen waren afgekeurd, to beslag geno men en onbruilcbaar genaakt. DE TOOOE VLFPSCHPHiram Het bestuur der Overijselsche Lanribwrw- Maatsehappij heeft afwijzend besehikt op sen verzoek van den Slagarsbond om steun ran bun adres aan d« regeering om t# komen tot gelijkstelling van binnen- en buitenlandsch vleeseh. 'Dit verzoek is reeds gedaan door het K. N. L. G, terwijl het bestuur van meening is, dat de slager® zelve veel meer tot bet dloen van verbetertogen to den gcheelen vleeschhan- del konden bijdragen, als zij slechts hun groote marge wilden verlagen. De prijzen voor de produoenten dalen geweldig en toch is de dtiurte voor de consumenten bij lange niet geweken. Uit een ingesteld onderzoek te Almelo, Zwol'le, iBlokzijl, Hardenberg, Hen- gelo, Zutphen en Lonneker blijkt, dat de prijs van bet varkensvleesch wisselt van 0.90 tot 1.15 per pond. Het pond' le- vend gewicht komt op zijn allerduurst op 45 cent, en van het geslachte dus op pl.m. 55 ct. De verkoopprijs is het dubbele. Voor rund- vleesch is biji een gemiddelden verkoopprijs van f 0.90 tot 1.40 per pond de vernou- dimg ongeveer d'ezelfde. Ook bij aardappelen en groenten is de winstmarge groot. Hier is een; groote misstand, meent het be stuur. Een varkensslager verdient dus aan den verkoop van 100 pond varkensvleesch veel meer dan een boer als weekverdienste mag besommiem. BEN PROCEDURE' TEG EN DE PRO VINCIAL E WATE RLE!DING IN NOOlRD-HO'LL AND. Nadat de aandeelen' van de Zaansche wa- terleiding waren overgegaan aan de provincie NoordHHolland1, die nu een provinciaal waier- leidingbedrijf exploiteert, werden de prijzen voor de wateraflnemera terstond met 50 pCt. verhoogd en de nota's langzamerhand bij vooruitbetallng gei'nd. Diverse Zaansche ge meenten, die een oontract met de Zaansdie waterleiding hadden, gaven achtereenvolgens fiat op deze 50-procemtsverhooging, doch de gemeente Wormerveer zal de zaak langs ci- viel-rechterlij'ken weg laten bcslissen cn is voorshands niet van plan met de 50 pGt. ac- coord te gaan. Men zal nu dus een procedure aangaan met het provinciate bedrijf om aldus verkregeu voorrechten m bedoagea voor- waardea te behouden. DE ALGEMEENE STAKING. Het N. V. V. heeft aan het bestuur van het N A. S. op zijn brief van 0 November gth antwoord, zich volkomen accoord te verkla ren met het op de vergadering van 3 Novem ber door zijn delegatie uiteengezette stand- punt. Het N. V. V. had n.l. van de afldere vak- centralen gevraagd, zich principieel bereid te verklaren. de algemeene staking toe te pas- sen. om aaami de praktische mogeiiikheid en nuttigheid te onderzoeken. Het N. V. V. had het plan, nadat eventueele eenheid over de toe te passen strijdmiddelen was verkregen, met de werkgevers-centrale te gaaa epreken. KORTE BERICHTEN. Glsteren is een persoon op den Amstel- dijk te Amsterdam met zijn rijwiel door een auto aangereden. Met die auto naar een der ziekenhuizen vervoerd, bleek de man bij aan- komst aldaar reeds te zijn overleden. In een perceel in de Oroots Blckeni- straat te Amsterdam zijn een 57-jarige bewo- ner en een 6-jarig jongetje d'oor gas be- dwelmd. Door toepassing van de kunstmatl- ge ademhsllng zijn de levensgeeaten weer op- gewekt. Bij de Nederlsndsche Bank te Leiden is gisteren een valsch bankbiljet van 60 I* beslag genomen, dragende het serienummer O.N. 07617. Het watennerk ontbreelrt. Te Uithoorn la de 24-jarige lijnwerker S. bij het herstellen eener gebroken lijn van het electrisch net bij ongeluk daannee to aanraking gekomen ea gedood. Op het congrea voor openbare gezond- heidaregeling is het instituut der gezondi- heidacommiasies besproken. Gisteravond ia onder Bsthmes, bij De- venter, de atucadoor O. met ees motorfiets tegen een vrachtwagen geredenhij was on middellijk dood. De stucadoor J., die op de duo-zittmg zat, is zwaar gewond. Gistermiddag is, naar het U. D. meldt. het perceel Lelieatraat 7, te Utrecht, geheel uitgebrand. Met moeite heeft de brandweer de belendende perceelen kunnen behouden. De brand Is uitgebroken toen er niemand thuia was. De oorzaak la nog onbekend. Verschenen Is de Memorie van Ant woord (Tweede Kamer) betreffende de Water- staatsbegrooting Yoor 1922. Het ontwerp-wegenwet kan spoedig wot1- den tegemoet gezien. Voorloopig moet van de installing eener brigade verkeers-politie, en van een Wegen- raad worden afgezien. Met Duitschland Is overeenstemming verkregen t. a. v. de ophooging van den overlaat te Lobith. Bij de mondelinge behandeling der Wa- terstaatsbegrooting zijn nadere mededeelin- gen te verwachten betreffende de buitenhaves* van Scheveningen. Het voomemen bestaat, met ingang van 1 Tni 1922 de snelheid der treinen over't al- eemeen te vergrooten. Henw» UIT HE I LOO. Dat men ook in onze gemeente niet 6chroomt zich bij de veranderde tijdsomstan- digheden aan te passen heeft de heer P. Klopper bif de completeering van zijn scheer- salon-inventaris bewezen. Kort geleden kondeni wij als bijzonderheid melden dat een kapper te Alkmaar zich een electrische haarknipmaehine had aangesidhaft en de heer Ktopper heeft dit voorbeeld ge- volgd, zoodat thans ook de ingezetenen van Heiloo op electrische wijze van' hun overtoi- ligen haartooi bevrijd kunnen worden. wij hebbeni er ons hoofd eens aan gewai en kunnen1 niet andera dan' constateeren, das de machine vlug em niet alleem pijnloos, maar zelfs voor den' patient gevoelloos haar weik Verridht. iMeni zit als't ware voor zijn genoegem on der de schaar em men zou zioh dit genoegen meermaleni willem veroorlovem alls er aan alles em1 ook aan het te kmippen haar ten slotte niet een1 eind kwam. Een feit is het dat de nieuwa maehine heel wat beiangstelling trekt Nu nog een elactrischa maehine voor sdte- ren uitgwonden en ds bas^iaiQslsai^ingan maids maehtoiotenseliool Ds nieuwe tijd bret^gl gso en verbsteringso. vele veranderis- HET FAILLISSEMENT DER GEMEENTE EMMEN. ASSEN, 15 Nov. De rechtbank alhier heeft het faillissement der gemeente Fmimen 14 dagen uitgesteld. DE TOESTAND IN RUSLAND, PETROGRAD, 15 Nov. De eovjet-re- geering to de Oekratoe heeft over het ge heele land den oorlogstoestand en te Koef den staat van beleg opgeheven. DUIT9CHLAND E NAMERIKA. BERLIJN1, 15 Nov. Gistermiddag heeft volgens een bericht uit Washington, presi dent I larding de proclamatie onderteekend waarbij de vredestoestand tusschen Duitsch land en Amerika agekondigd wordt. N. T. Beek- ea Handelsdrukkerf] v.h. HERMS. COSTER ZOOM, Yoordam C 9 Alkmaar. HISTORISCHE ANEODOTEN. 1 Je hebt weer ezelsooren in je boek ge- rnaa'kt, zei vader Lensing tot den kleinen Gotthold Ephrai'm. Vader, ezelsooren1 komen het boek toe, antwoordde de toekomstige criticus. Een huurder van Saint Sulpice zei eens te gen Piron: „Ik heb uw vader goed gekendl De goede man had de langste armen die ik ooit gezien heb". Jammer", antwoordde Piron, „dat hij uw Vingeis er met bij had „dan was ik veel rij- ker. Men vroeg eens aan Douglas Jerrold wat het eerste was, wat hij' zich wel herinneren kon. Dat was, sprak hij n* even nagedacht te hebben, dat de baker mij alleen in den wieg liggen liet en ik besloot dat aan mijn moeder te zeggen, zoodra ik had leerea spre- ken. Btiliiiim SCHAALCOLLECTE NANSEN-COMITd. Voor morgen, Woensd'ag, heeft het „N'an- sen-Gomite" to samenwerking met het Roode Kruis een open schaalcolleote georganiseerd, waaraan vele dames en heeren, bijgestaan door jongelui van de Handelsschool, H.B.S. en Gymnasium, zullem deelnemen. Wij hopen, dat alle inwonera van Alkmaar hun bijdragen zoo hoog mogelijk zullen stellen, want hoog 'od geste is ook de nood gestagen, waarin het Russische volk verkeert. Reeds is veel gedaan voor de hongerenden zoo wel door den Amerikaan- schen levensmiddelendicta'tor Hoover, als door het Roode Kruis ea den gemacbtigde van den Volkenbond, prof. dr. rrithjof Nansen. Doch veel geld is noodig om de bijkans zes- tig millioen medemenschen van den honger- dood te redden. Laat ieder daarom z66 veel geven, dat de dames en heeren, die met de schalem loopen, moeite hebben om het papie- ren geld bijeen te kouden. Mocht lemand uit- gaan dien dag, laat men dan mlet vergeten het geld klaar te leggen, zoodat niet tever- geefs zal worden aangeklopt. VOOR DE HONGERENDEN IN RUSLAND. Bij de Redactie met dank ontvangen voor het Nansen-Comite 3 van de openbare school te Oudorp; zonder aanduiding 1 van W. De lastste bijdrage zal door ons ge- lijkelijk over beide comit6'» worden verdeeld. VERKIEZING NOTABELEN. Bij de gisteren gehouden verkiezing van 2 notabelen der Ned. herv. gemeente zijn to de vacature-W. Holsmuller uitgebracht 643 stemmen. waarvan 56 stemmen van on- waarde. Hiervan vereenigde de heer W. Hols muller 356 stemmen op zich en de heer J. H. W Lutjeharms 236 stemmen, zoodat geko zen is de heer W Holsmuller (vrijz.) In de vacature-H. Rol werden uitgebracht 648 stemmed, waarvan 55 stemmen van on- waarde. De heer C. E. Slinger verkreeg 354 stemmen en de heer C. Elles 239 stemmen, zoodat gekozen is de heer C. E. Slinger (vrijz.) KERKVOOGDEN NED. HERV. KERK. In de gister gehouden vergadering van het college van notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier ia herbenoemd tot kerkvoogd de heer P. J. C. van Toomenburgh en benoemd de heer J. van Reijendam, in de plaata van den heef J O Potgieser (overleden). PREDIKBEURTEN. Woensdagtvond 16 November, te zeven uur, Bijbellezing in de bovenzaal der Chr. School door Da. Vinke. Geen catechisatle dus dim avond, sutf wel hedenavond van 7 tot 8 uur. Donderdagavond geen catechisatle wegens lezing van Da. T. Klooaterman. SINT NICOLAAS. Uit een advertentie in dit nummer blijkt, dat Sint Nicolaaa zich beschikbaar atelt tot het peraoonlijk overreiken ran cadeautjea, het houden van paedagogische toespraken, enz. De groote weldoener zal daarvoor onge- twijfeld geen zwaar financieel offer verge*. VERGADERING VAN DE AFD. ALKMAAR VAN DEN VRIJHEIDSBOND. Op verzoek vestigen wij gaarne de aan dacht op een advertentie In dit nummer be treffende de hedenavond te houden redevoe- ringen van mej. Dr. M. J. Baale en den heef Mr. G. A. Boon, die de beginselen van de* Vriiheidsbond zullen uiteen zetten, Wij twijfelen er niet aan of alle vrouwea en mannen van vrijzinnigen huize zullen in dit onderwerp groot beiang toonen te stel len. VER. VAN VRIJZ. ZONDAGS- SCHOLEN IN NOORD-HTLLAND. Zaterdag heeft alhier in de Remonstrant- sche kerk de jaarvergadering plaais gehad van de Vereeniging van Vriizinpige Zom- dagsscholen to Noord-Holland. De vergtade- rtog werd, naar de N. Rett. Crt. rasklit, 0»-

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2