rm DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bolland, Teekenen des Tijds f 1.-. So. S69. Iionderd drk eu twintigste Jaanranc WOENSDAG 16 NOVEMBER DU trammer besta&t oft 2 MaGeo Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abottiiementsprijs bij vooruitbetaling pet 3 maanden vooi Alkmaai 2.franco door het geheele Rijk 2.50. Aizonderlijke en bewijsnummers 5 cents. Telefoomraamsef 3. Prijs der gewone Advertentiln. Per regel 0.25, btj groote coniracten rabat. Orooie letters naar plaatsrnlmte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en HandelsdrnkkerS v'h. HERMs. COSTER ffi ZOON, Voordam C 9. Dlrecteur: G. H. ERAS. Tolrfooaar. Bedactie 33. Hoofdredaoteorj 1). K. ADBMA. iiuiteuland. DE ONTWAPENINOSCONFERENTIE. De conferentie heeft besloten, dat aan ieder der vertegenwoordigende mogendheden de gelegenheid zal worden gegeven, om in de voltalligc conferentie haar oordeel uit te spruVen over het Amerikaansche voorstel tot beperking der oorlogsvloten. r. algemeen gevol'g van het besluit, om het underzoek der belangrijke kwesties te ver- wijzen naar speciale commissies, zal zijn, da't de besprekingen dier kwesties thans met gegSloten deuren zullen kunnen plaats heb- :n mplaats van in openbare zitting der conferentie. Briand cti Schanzer znij overeengekomen, dat Frankrijk en Italie samen zullen werken ten aanzien der door de conferentie te behan- deien kwesties, zoowel ide betreffend'e de ba ud king der bewapeningen, ate die nopens den Pacific en het Verre Oosten, De chineesche gedelegeerde Wellington Koo verklaarde, dat China in staat gesteld moet worden, om zijn natuurlijke hulpbron- nen te ontwikkelen. China's territoriale iute- griteit moet gewaarborgd worden, en het verleenen van verdere concessies aan het bui- tenland moet ophouden. Voorts moet China een absolute politieke onafhankelijkheid heb- ben, vrij van elke buitenlandsche inmenging. Kato verklaarde, dat Japan gaame de voorstellen in beginsel aanvaardde Japan is bereid voort te gaan met aanzienlijke vermin- dering van zijn vlootbewapening en geen vloot verlangt, gelijk aan die van Engeland of Amerika, maar het voorstel tot vervanging der versdiillende klassen van, schepen zou door de Japansche vlootdeskundigen tiauw- gezet worden bestudeerd, teneinde zekere wij- zigingen voor te stellen welke, naar Kato hoopte, door de Amerikaansche en andere ge- delegeerden zouden worden overwogen. Schanzer verklaarde voor Italie, dat het Amerikaansche plan in het algemeen tie goedkeuring van zijn regeering had, waarop Briand med'edeelde, dat de Fransche regee ring de voorstellen van Hughes in hd alge meen aanvaardde. Gister het woord voerend op de conferen tie, noemde Balfour fEngeland) de voorstel- len van Hughes van groote historische betee- kenis. Ffij wees er op, dat, terwijl Amerika ten aanzien van zijn verbindingswegen sterk en onaantastbaar is, de burger van het Brit sche rijk niet kon vergeten, ,dat hij1 leefde door de zeeverbindingen van het rijlk en zon- der die verbindingen niet kon lcven. Balfour meende ten aanzien van de slag- schip-basis, dat de evenredigheidi tusschen de versdiillende landen aannemelijk was en dat de voorgesielde hoeveelheden van ver- mindering redelijk waren, maar stelde voor, dat de duikboot-tonnage wel verminderd mocht worden en dat de bouw van groote duikbooten moest worden verboden. Toen Balfour de volledige loyale mede- v/erking van Britannie beloofde: tot het Anie nt ansche. plan in het algemeen, stonden de aa. wezigen op en juichten hem een halve minuut lang toe. Balfour ctelde voor de lewestie der vervan ging en die van de bruisers, welke voor een vlootactie niet noodig zijn, ter overweging zouden worden overgelaten aan de techniache deslcundigen, daar zij niet den hoofdinhoud der Amerikaansche voorstellen raakten. Ten slotte deed Balfour onder stormach- tig applaus voorlezing van een telegram van i iovd George, waarin gezegd werd. dat de Britsche regeering, het verloop der openings- zitting waardeerend. de conferentie volgde en Balfour's mecning onderschrijft, dat de rer devoeringen van Harding en Hughes moedig zijn en van staatsmanswijsheid getuigen en de voorteekenen vormen van een definitief ®uc- ces der conferentie. Nadat Balfour het Engelsche standpunt had uiteengezet, en nog verklaard had dat Engeland zijn koloniaal bezet met voldoende zckerheid behoorde te kunnen verdedigen, terwijl overigens een compleet stilleggen van den vlootbouw nioeilijkheden zou medebren- hjpn, indien niet eerst nieuwe arbeidsgelegen- Teiij voor de werklieden was gevonden, nam Hughes het woord om de conferentie een nieuwe verrassing te bereiden, ditmaal in vcrband met de problemen van het Verre 1tin Hij verdedigde met nadruk de polij tick van de opendeur, vooral in verband met Cdiina, waarvoor hij de onschendbaarheid zoowel op economisch als op territoriaal ge- biet opeischte, De politiek in het Varre Oos- t( ii client mede te brengen dat alle flaties ge- iijke rechftn moeten hebbcn, zoodat er dus u ®Pra^« mag zijn van geheime of bijzon- cere overeenkomsten. Dicntengevotge moet Japan zijn contrdle op Shantoeng en Op de Mongool3che spoorwegen opgeven en dient r een evade te komen aan de bezetting al- daar. terwijl ook de bezettingstroepen uit Si- berie dieaen te worden tcruggenomen. Ten slotte deed Hughes het voorstel, dat om de eilanden in den Stillen Oceaan, waar- over mandaten zijn uitgegeven, een wijde -ring zal worden getrokken waarbinnen de zee vrij zal zijn. De tweede openbare zitting droeg uit den -ord niet rulk een buiteogewoon opgewekt karakter als de eerste, schrijft het Hbld. De sterkte van het Amerikaansche standpunt steekt uit boven de begrijpelijke critiek op het plan door andere naties, die natuurlijk een minder edelmoedigen klank heeft. Afgewacht dient te worden wat Amerika zal voorstellen ten aanzien der kwesties van het Verre Oos ten, waar het meer te verliezen heeft dan ten aanzien der zuivere vlootbelangen. Zooals de loop van zaken thans is, zal een zware ver- antwoorddijkheid drukken op hen, die de ontwapeningsvoorstellea zullen doefl strandea op overwegingen ten aanzien van het Oosten De groote verdieiiste van het Amerikaansche voorstel is, dat het overal groote verwachtin- gen heeft gewekt, met name door de instemi- ming ten aanzien van de hoofdzaak bij de groote mogendheden, welke verwachtingen geen natie zich meer kan v&roorlovm om openlijk teleur te stellen. De voomaamste voorgestelde wijziglngen zijn de afschaffing of verdere beperking der onderzeeers, door Balfour in overweging ge geven, en een grootere tonnenmaat voor Ja pan door Kato bepleit. Deze voorstellen worden echter niet beschouwd als hinderpa- len voor overeenstemming in zake den hoofd inhoud van het plan. DE IERSCHE KWESTIE. De „Evening Standard" meent te weten, dat de voorstellen van Ulster in het antwoord van het kabinet, als zijnde onbevredigend, verworpen worden. Intusschen constateeren eenige avondbladen ten aanzien van de ler- sche kwestie dat de gang er nog inzit. De „Evening News" verwacht, dat Lloyd George en Craig, nu de officieele deur geslo- ten is, binnenkort niet-officieel de moeilijkhe- den zullen bespreken om eventueel een uitweg te vinden. Andrews, de minister van arbdd van Ul ster, die met Craig te Londen is geweest, heeft verklaard, dat de coalitie-regeering een schandelijk verraad aan Ulster beproefd had door het voorstel, dat Ulster zou toestemmen in een parlement voor geheei lerland. De lei- ders van Ulster hadden Lloyd George ge zegd, dat het vporstel dient ingetrokken te worden alvorens een nieuwe conferentie mo- gelijk is. De Sinn-Fein-delegatie is naar Londen teruggekeerd. Zij verwacht heden de Brit sche delegatie en ontmoeten teneinde dea stand der Iersche kwestie te vememen. DE WEST-HONGAARSCHE KWESTIE. De opmarsch der Oostenrijksche troepen in het Burgenland werd zonder inciaenten voortgezet. De bezetting van het noordelijk gedeelte wordt heden voltooid. Morgen be- gint de opmarsch in het Zuidelijke deel. Uit Oedenburg wordt gemeld, dat de Oos^ tenrijkers, zonder zich te houden aan de be- palingen der intergeallieerde commissie, de grens hcbben overschreden bij Vulca in de neutrale zone. Het spoorwegverkeer met Weenen is ge- schorst in verband met het vervoer der Oos tenrijksche troepen. ECONOMISCHE EISCHEN AAN DB DUITSCHE REGEERING. De besturen van den Alg. Duitschen Vak- vereenigingsbond en den Bond van Geem- ployeerden (Afa-Bund) hebben de Rijksre- geering en den Rijksdag de volgende eischen gesteld lo. De maatschappijen op aandeelen moe ten 25 pet. van haar aandeelenkapitaal aan het Rijk overdragen. 2o. Socialistic van den kolenmijnbouw ter verhooging der credietwaardighei des Rijks. 3o. Nieuwe verordeningen ten aanzien van verkeersondernemingen, ten einde deze in den kortst mogelijken tijd op economische ba sis te plaatsen. 4o. Op exportdevisen moet zoo spoedig mo- gelijk de hand worden gelegd door uitbrei- ding der controle op den buitenlandschen handel. 5o. Verhooging der uitvoerrechten tot een zoodanig percentage, dat beslag wordt ge legd op de voile valutawinsten. 6o. Spoedige inning yaa het „Reichsnot- opfer". 7o. Onmiddellijke inning van d<J tegen- woordige belastingen. 8o. Hooge belasting op de wlnsten, verkre- gen door wissel- en effectenzaken. 9o. Controleering der particulier ecOaotni- sche monopolies. De genoemde besturen noodigen alle geor- uit om voor dit minimum-program te strijden ganiseerde arbeiders en beambten dringend en voor de uitvoering daarvan de geheele madbi der organisatie in de schaal te wer- pen. DUURTEOPSTOOTJES TE BERLIJN. De geweldige prijsstijging der ievensmid1- delen heeft een groot gedeelte der arbeiders- bevolking tot wanhoop gebracht, die gister in het zuidoosten van Berlijn tot uiting kwam. De politic kreeg van een filiaal eener ver- bruiksvereeniging in de voorstad Neukolln ber'icht, dat eenige honderden manuen en, vrouwen het filiaal belegerden en dit poog- den' binnen te dringen. Het personeel wist dit te verhinderen door de ijzeren rollui'ken- neer te laten. waarop een levemsmddjelenzaak aan de overzijde der straat het moest ontgelden. De geiheele voorraad boter, kaas, margarine, worst, enz. werd in mandm1 en zakken ge- pakt en weggevoerd. Een andere troep Van, 300 personen plun- derde de winikels van een groote broodbakkerij en een boterhandel. D« toegesnelde politic kon geen arrestaties doen, daar de plunde- raars bij haar nadering in de naastbijzijnde cafe's vluchtten. Nauwelijks had de politic de menlgte ver- strooid en eenigermate de orde hersteld, of het hoofdbureau van politie outving een oieuw rerzoek om hulp. In een andfer gedeelte van Neukolln wer- den de groote levensmiddelenzaken aveneens door werkloozen uitgeplunderd. Des namiddags keerda de kalmta terug. Da politiemacht is versterkt. DE ERKENNING DER RUSSISCHE SCHULDEN. Naar uit Riga wordt gemeid is de sovjet- regeering begonnen met het vaststellen van het bedrag der Russische schuldea van v66r den oorlog, alsmede met het opstellen van lijsten der nationale takken van nijverheid en der handelsondememingen, die vroeger aan buitenlanders toebehoorden. DE OPSTAND IN OEKRAINE. „Berlingske Tidende" verneemt uti Hel- singfors, aat de Poolsche en Roemeonsche r«- geeringen maatregelen hebben getroffen door de beveiliging harer Oostelijke grenzen. Aan de Dnjester-linie zijn sterke Roemeensehe troepenafdeelingen samcngetrokken. In den sector Kamenetz-Podolsk vinden voortdurend hevige gevechten plaats tusschen de bolsjewiki en de Oekrainsche opstandelingen. Laatstge- noemden zijn al in de voorsteden van Kief binnengedrongen. DE SERVISCHE INVAL tN' ALBANIe. De Volkenbondsraad1 is in buitengewone zitting te Parijs bijeengeroepen ten einde den toestfnd in Albanie te bespreken. De seurste zitting zal heden worden gehoudea. Tot deze bijeenroeping is overgegaaa na dat te Londen berichten waren ontvangen, welke er geen twijfel aan lieten bestaan, dat het oprukken van sterke Servische troepenaf deelingen over de Duna van rechtstreeks door Belgrade werd gesteund. De Britsche regeering acht dit een schending van het Volkenbondsverdrag, en is van meening, dat hierdoor een toestand wordt geschapen, die zeer wel een oorlog ten gevolge zou kunnen hebben. Men is van oordeel, dat, wanneer de Servische regeering zich verplicht alles te doen om het Albaneesche gebied ten Wesien van de Drin onmiddellijk te doen ontruimen en de ontruiming van het geheele gebied ten Oosten en ten Noorden van de Drin, dat thans definitief aan Albanie is toegewezen, te bespoedigen, de Volkenbondsraad1 met deze jbeloften genoegen zal nemen. DE DUITSCHE UITVERKOOP Aan de ministers van financien der af- zonderlijke Duitsche staten is opgedragen, den uitvoer van zekere artikelen, die tot dusi- ver zonder uitvoer kon geschieden, met alle middelen te verhinderen. Ook heeft de rijks- commissaris voor den in- en uitvoer de in- trekking bevolen van de speciale uitvoerver- gunningen, verleend aan de winkels in een aantal grensplaatsen'. Opdat de winkels in Duitschland niet door reizende buitenlanders worden leeggekocht, is een algemeen uitvoer- verbod uitgevaardigd van artikelen van da- gelijlcsche behoeftc. De buitenlanders komen dus niet meer met drie paar in Duitschland gekochte laarzen of vier in Duitschland ge- kochte costuums over de grens. Ten einde een betere controle uit te ocfe- nen op het goederenverkeer, zullen geschool- de douane-beambten naar de grens worden gezonden. DE POSTDIENST IN SOVJET-RUSLAND Naar uit He'lsingfors wordt bericht heeft de Russische staatscommissaris voor post en te- legrafie besloten, dat in verband met het ont- breken van brandstof voor de locomotieven op verscheidene postroutes wederom zal wor- dien overgegaan tot het vroegere stelselpost- paarden en postwagens. Deze zijn trouwens in Rusland nog lang niet overal afgeschaft. NOOIT TE OUD. Naar de „Chicagoi Tribune^' weet mede te deelen, heeft mrs. Framboise Levapresto, een levenslustiige dame te Richmond op Staten- Eiland'j.die dezer dagen haar 1 OOsiten ver- jaardiag vierde, een schriftelijk huwelijksaan- zoek gekregen van den hedr F. Lindsey, van Baltimore, die 103 is. Eten vrouw is nooit te oud om te trouwen, zeide mrs. Levapresto. Zij bekende echter nog geen besluit genomen e hebben in dezen. EEN RIJKE BEDELAAR. Naar uit Madirid aan het „Jounial" wordt gemeld, is daar dezer dagen een oude man gearresteerd, die jarenlang als bedelaar bij de straat had geloopen. Toen men' hem op het politie-bureau foudlleerde, vond men een be drag van 1325 peseta's in bankbiljetten op hem. Deze onverwachte vondst wekte arg- waan, en de politie ging over tot een onder- zoek van de nut, waarin de oude Rodriguez woonde. Zij vond er een bedrag van 50.000 peseta's aan constant geld, en tal van waar- den en eigendomsbewijzen, waaruit bleek, dat de oude bedelaar eigaiaar was van versdieii- dene huizen. DE DUITSCHE SCHADELOOSSTELLINO. De „Kolnische Zeitung" verneemt uit Ber lijn, dat alle geruchten omtrent da plannen van de commissie voor herstel onjuist zijn. Ook de bewering dat de Duitsche regeering de noodige deviezen voor de eeratkomende betaling reeds beschikbaar heeft op 40 mil- lioen goudmark na, is niet juist De meening dat de commissie niet blind is voor de nood- zakelijkheid van zachtere yoorwaardm, wordt bevestigd door het feit, dat de specu- latie op de beurs zich in afwachting hiervao meer tot verkoopen geneigd toont GISTING TE BOODAPEST. Volgens ut Boedapest te Weenea CfiBSSP' gen berichten zijn plotseling alle gevaagenise sen door militairea afgezet en is hot ganti- zoen te Boedapest gealarmeerd. De Eilitaire maatregelen worden getroffet, sstsgezirm klaarblijkelijk de regeering stcdedteiling hedt ontvangen, dat bewapende troepen, besiia^de uit lieden, die deelgenotnea hadden aan. dai Karlistischen putsch, op wcg xvarea max Boedapest. De opstandelingen zouden' voor- nemens zijn, de gevangenisses te bestomes, om de in verband met het Karlistischo avon- tuur gearresteerde politid, voomatnelij!k grnif Andrassy, Osztenburg, Rakofsky cat Benitzki, te bevrijden. Dat er iets gaanae was, bleek ook uit de omstandigheid, dat plotseling ge- wapende troepen zich in de straten der stad vertoonden, die vrccdzsae voorbijgangers lastig vielen, waarbij het hcrhaalde tttalsa tot bloedige kloppartijcn kwam. Aan de „Vossische Zeitung' wordt hierora- trent ut Boedapest gemeld: De rnislagaaa- vrage van het kabinet Bethlea is waarsichijn- lijk toe te sckrijven aan die door het terug- stroomcn naar Boedapest van de kenden uit het Burgenland geschapen toestandca. Hejjas heeft in een hotel 40 kamers iai Lev slag genomen en daar met zi;n gentrales, staf eeu soort b-regeering in het leves gercapea. DE NOOD IN RUSLAND. De eerste expeditie van het Zweedsche 'Roo- de Kruis is in Samara aangekomen en wordt in haar werk gesteund door het Russische Roode Kruis. KORTE BERICHTEN. Het bolsjewistisehe blad „Roed" meldt, dat wegens gebrek aan personeel op de mees- te spoorwegen in soyjet-Rusland; de twaalf- urige werkdag i3 ingevoerd. Uit Hamburg wordt gemeld, flat bij het Spaansche Consulaat-Generaal is inge- broken. Meer dan een tnillioen mark en ver- schillende waarde-papieren zijn gestolen. De oproerige beweging der Moplah's in Britsch-Indie wint weer aan iracht. President Harding teekende Maandag- namiddag de proclamatie, waarin de vredes- toestand tusschen de Vereenigde Staten van Amerika en Duitschland wordt uitgeroepen. Volgens een mededeeling uit Jeruzalem van de gedelegeerden der Amerikaansch- Joodsche vereeniging van arisen is de op- rich ting van een universiteit te Jeruzalem verzekerd. De „Popolo d'ltalia" meldt, dat tie con- ventie, welke tusschen de fascisten en de so- cialisten was gesloten, is geannuleerd in ver band met de incidenten, welke te Rome zijn voorgevallen. Stateii-Cxeneraal TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren was aan de orde de OrondwetsherzUning De heer Visser van IJzendoom verdedigde een amendememt om alleen voor verdragen en niet ook voor andere overeenkomsten de goed keuring der Staten Generaal te vorderen. De heer Van Ravesteijn lichtfte een amende- ment toe teneinde te doen uitkomen dat alle daden der regeering inzake het buitenlandsch beleid onderworpen zijn aan de controle der Staten Generaal. Spr" bestreed het amende- ment-Visser van IJzendoom. 'De heer Troelstra meende dat het amende- ment-Van Ravesteijn niets anders beteekent dan het regeeringsvoorstel. Hij bestreed het amendement- Rink. De heer Van Rijdkevorsd zou voor het re- geeringsartikel stemmen. Het amendememt Van Ravesteijn betreffen- de een referendum over de oorlogsverklaring werd verworpen met 81 tegen 3 St.; het amem- dement-Marchant om voor alle m'ilitaire maatregelen1 tegen,' een- vreemde mogendheid de toestemming der Staten-Generaal te vor deren, werd verworpen met 74 tegen 9: St.het amend-Troelstra den koning opdragende te trachten naar oplossing van geschillen door de rechtspraak en 'andere vreedzame midde len, werd aangenomen met 67 tegen 18 stem- men. Minister Ruys de Beerenbrouck bestreed het amendement-Vam Ravesteijn^/ Tegen het amendement-Visser van IJzendoom heeft spr. niet veel bezwaar. Hij gaf evenwel een paar de derde druk van Franeo per post f 1.06. Yoorhanden in den boekhaudel ran da N. V. roorh. HERMS. ©OSTER ZOON Voordam 0 fi, AJkmaar. redactie-yeranderingen aan, di« door dsn voorstel ler worden overgenomen. Na de stemming is men bet er niet oyer een» of het amendement-Visser van IJzeoe doom is aangenomen of verworpen, Ds be- elissing hierover wordt uitgesteld tot morgen. De heer Marchant lichtte de amendementefl foe om in de artikelen van het bestuur vaa het rijk buiten Europa niet te sprcken vaa go- biedsdeelea, en niet do gouvemeuns (da bo- stuurdera te noemen. De heer Van Ravesteijn verdtedigde een amendement om Nederlandsch-IndiS, Indoan- tee te noemen. De heeiVan Rijckevorsel lichtte een ®.me*v dement toe om de gebiedsdeelen buiten Euro pa met namen te noemen. 'Da vergadering werd geachorat toi 1) av. 8 uur. In de avondvergadering Waren' aan de or de de algemeene teschouwingen over de wefSi- ontwerpen pensioenregeling voor de anibtena- ren en hun weduwen en1 weezen; pensioeniwei- ten vo or de land- en zeemach t. Da voorzitter decide mede, dat hem geblo ken is, dat de leden, om deze wetsemtwerpas nog voor het Kerstreces maar af te doen op breed'e algemeene besdhouwingen geen prij# stellen. Intusschen, zijn 14 leden mgeschreYOS voor het algemeen debat. iDe heer Ter Hall wees op fle onbillijkhedes uit deze weisontwerpen voor de reeds gepen- sionneerden voortvloeiende, als gevolg van ds waardedaling van het geld. Er zijn gepenst- onneerden die thans niet meer daa 100 per jaar ontvangen. De eischen van dezen tijd zijn tech voor de oudst gepensionneerdea do zelfde als voor de later gepensionneerdea. De heer Rink wees er op, dat het zonder* ling Is afgeloopen met de extra toelage, die reeds meer dan 60 jaren (sinds 1839) werd toegekend aan' gepensionneerde officieren, die een gedeelte van hun actieven diensttijd bin nen de keerkringen hadden doorgebracht. De ze te in 1920 geheei of ged'eeltelijk ingehou- den, n.l. voor zoover een, maximum van /4000 zou overschreden worden. Dit is in strijd met het tot dusver gevolgdh Stelsel en ook met feet stelsd dezer pensioenwetten. 'Deze oribiUijk- hdd dient alsnog hersteld. L)e heer Bijleveld betreurde dat het maxi mum van weduwen- ert weezen pensioen van 100 op 80 pet. te teruggebracht, waarbij de weduwen van- de hooger gesalarieerde arnb- tenaren zijn 'bevoordeeld door de verhooging van het maximum pensioenbedrag. Aan de weduwen- en weezenkas der offi cieren dient een toelage verleend, gelijk aan de contributie der officieren; spr. bepleit vooris de belangen der vliegeniers en waar- nemers en komt op tegen de onbillijkhdd, dat de officieren bij de zeemacht reeds op 46-jart- gen leeftijd kunnen worden ontslagen andem dan op verzoek. De heer Fleskens juichte da todlenlng van deze wetsonhverpen zeer toe. De positie der pensioengerechtigden wordt zeer verbeterd. De heer Van Stapele wees er op dat deze wetten uitgaan van da juiste gedachte d'at de Staat verplicht is zijn personeel pensioen te verzekeren en dat dit is de uitbetaling van een deel van faun loon, dat tijdens hun' diensttijd te Ingehouden. Van vrijgevigheid te daarb^ geen sprake. Wat te de Minister voommens te doen met de voor 1918 gepensionneerde of gegageerde militairen en de v6or 1920 gepensionneerde burgerlijke ambtenaren vroeg spreker. De heer Ketelaar protesteerde tegen deze wijze van doen. Spr. sprak zijn voldoening uit, dat deze wetten eindelijk in werking treden. Hij vertrouwt, dat alien die sinds 1 Jan, 1920 ontslagen zijn, van de nieuwe pensioenrege ling zullen profiteered Wie vo6r dien datum zijn gepensionneerd, hebben wel 40 pet. op- slag gekregen, maar vergeleken met het but ton land beteekent dat niet veel. De heer De Kanter wees er op, dat aan jaarWedden en pensioenen thans bijna 500 millioen gulden per jaar betaald1 wordt. Acht de Minister het niet noodzakelijk onmiddellijk maatregelen te nemen tot inkrimping van per soneel? Spr, verklaarde zich met den opzet der geheele zaak allerminst te kunnen' ver- eenigen. De heer Wijk meende, dat de militaire pen- sioenwetten een enorme verberering zullen brengen. Pensioen is uitgesteld loon en on aantastbaar eigendom van den ambtenaar; maar versdiillende bepalmgen van deze rege- ling zijn daarmede lijnrecht in strijd. Pensioenrechten moeten onvervreemdbaaz MBMM

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1