DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. OPERA en KLASSIEKE MUZIEK INk 87*. Btonderd Me en %w$nti4s?8^c 1921 DONDERDAG 17 NOVEMBER HOTEL „T0ELA$T". BH tflfr&ftlaGas Deze Conrant word* ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdagea, nitgegeven. Abonnemenisprijs bq voornitbeialing per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, banco door bet gelieele Rijk 2JS0. Aizonderlijke en bewflsnummers 5 centa. Prqa der gewone AdverientiSn. Per regel 0.23, bi| groote eonfracten rabat. Oroote letters naar plaatsrnimte. Brieves banco aan de N.V. Bcek- en Handdsdrukkerfl u/h. HERMs. COSTER ZOOM, Voordam C 9. Dlrecteur: G. H. KRAK. .Teiefoonnummer 3. - Delerfeojuuv Eedaatio 33. Hoofdrodaotew: TJ. N. ADEMA. Buitenland. DE ONTW APENINGSOON'FE RENT IE. Dinsdagnamiddag zijn de gedelegeerden der vijf mogendheden in commissie bijeenge- komen, om de ontwapening ter zee te bespre- ken. Bij de bespreking van dit punt kunnen wel eens meeningsverschillen aan den dag komen, al hebben de gedelegeerden zich aanvanke- lijik ook enthousiast uitgelaten over de Ameri- kaansche voorstellen. Japan kan zich al vast niet met dat plan vereenigen en heeft tegenvoorstdilen inge- diend, waarin wordt geconstateerd dat Japan door Hughes' voorstel in een nadeelige positie komt tengevolge van zijn geringere capadteix tot sdieepsbouw. De hoop wordt uitgespro- ken dat de mogendheden een vennindering van het getal groote schepen zullen overwe- gen van tien tot twaalf en dat voor het slag- scfaip „Mutsu", hetwelk voorkomt op de lijst der te schra-ppen schepen, 'n uitzondering zou worden gemaakt. Wanneer Amerika wil af- zien van zijn bewapening in de Stille Zudd- zee, of het drie-jaars programma van 1916 Wil laten varen, is Japan 'bereid zijn program van de „drie aehten" te vervangen door een 8:4 standaard. Graaf Takahasji heeft aan de buitenland- sche jouma-listen medegedeeld, dat de tevo- ren vastgestelde richtlijn voor de Japansche gedelegeerden te Washington geenszins zal worden gewijzigd door het optreden van een nieuwen eersten minister. Hij was bereid zijn uiterste best te d-oen om het welslagen der conference te verzekeren. In de zitting van Dinsdag verklaarde Bn- and (Frankrijk) nog, dat hij Hughes yolgde op den weg dien deze aan de conferentie had' aangewezen. Wanneer zich moeilijkheden voordoen, die het n-oodig mochten maken zij- wegen in te slaan, zouden de Fransche gede legeerden ijverig medewerken met alien die van goeden wi-lle zijn, om weer op den goeden weg terug te komen. Wanneer het vraagstuk van de bewapemmg te land aan de orde zou worden gesteld, zou Frankrijk niet aarzelen zijn adfaesie te betui- gen, zoodra die kwestie, welke voor Frankrijk van het allergrootste gewicht is, ter tafel komt. Omtrent de Woensd-ag geliouden geheime zittingen werd niets naders bekend. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Washington meldt, dat in Britsche marine- kringen krachtig uiting wordt gegeven aan de meening, en dat ook in andere kringen wordt gemeend, dat de duikboot een zeer on - gewenschte vorm van oorlogvoering ter zee is en in strijd met de beginselen eener humani- taire wijze van oorlogvoeren en dat zij, zoo zij blijft voontbestaan, door de mogendheden aan regels d-ient te worden gebonden. De Westm. Gazette is teleurgesteld door Balfour's voorstel tot jaarlijksche vervanging der oorlogsschepen. De „Corriere d'ltalia" bevat een artikel over de meening van den Paus ten -opzi-chte van de ontwapening. De opvatting van den Heiligen Stoel is, dat aan ontwapening o-nver- mijdelijk gedwongen arbitrage moet verbofi- den zijn. Het land, dat zich daaraan niet on- derwierp, zou geboycot worden. De poging van 'Harding was zeer -loffelijk. DE IERSCHE KWESTIE. Van de „meest bevoegde unionistisdhe zijde" wordt verklaard, dat de unionistische leden der Engelsche regeering vol hoop zijn een re- geling te bereiken in weerwil van de blijk- baar groote moeilijkheden mits zij niet war den biooigesteld aan voorbarige onthuHin ge n in den loop der onderhandelingen, die uit den aard der zaak zeer delicaat zijn. De unio- nisten in het land kunnen er zich verzekerd van houden, zegt een Reuterbericht, dat bun leiders zullen aandringen op volledige veilig- heid niet alleen voor het Rijk, maar ook voor Ulster. EEN NOTA AAN DE SOVJET- REGEER1NG. Renter vemeemt, dat de Britsche regeering aan de sovjetregeering te Moskou een in nota heeft overfiandigd, waarin zij, beslist ontkent, dat de Britsche bewijzen voor vijandige bols- jewieksche propaganda gegrond zijn op val- sche stukken, in Duitschland of elders ver- vaardigd. In de nota wordt crop gewezen, dat het sovjet-antwoord op de vorige nota van Curzon, afgescheiden van de valsdie be- schuldigingen, in hoofdzaak bestond uit spits- vondigheden over de vraag welke ambtenaren op zekere tijden bepaalde functies bekleedden en dat er geenerlei pogingen worden gedaan om de zeer emstige beschuldigingen over vij andige propaganda in Perzie, Afghanistan of Midden-Azie te beantwoorden. POLEN EN RUSLAND. Tsjitsjei-in heeft aan den Engelsohen minis ter van ibuitenlandsche zaken een telegrafi- eche m^dedeeling doen toekomen aangaande de Russisch-Poolsche betrekkingen. In deze mededeeling wordt bet Poolsche verwijt, dat Rusland het verd'rag van Riga sehond, afgewezen. Het zou Polen zeilf zijn, dat zach daaraan sehuldig maakte door het steunen van den opstand van Petljoera iin de Oekraine. „Indien do Poolsche regeering haar vijan dige politiek jegena ons niet staakt, zullen wij genoodzaakt zijn, een peracampagne op tOuw te zetten, ten einde de openhare meening op de hoogte te stellen van den stand van zaken en van het dreigen van een nieuwen oorlog. Over het algemeene is de toestand zeer era- stig. Indien Polen een diplomatieke breuk met ons wenscht, zullen wij aan de hand van Poolsche documenten bewijzen, dat de Polen de werkelijke aanstichters van het conflict zijn," zegt de mededeeling ten slotta. DE OPSTAND IN DE OEKRAINE. Blijkens berichten uit Bessarabie zijn de sov- jettroepen tengewlge van de uitbreiding van den Oekrainsdien opstand tot de Dhjestr te- niggetrokken, De Moskousche bladen melden, dat de op- stand in de Oekraine zich voortdurend uit- breidt. Zij besohuldigen de Poolsche regee ring er van, de opstandelingen te steunen. Zoo zou zij aan Petljoera versterkingen heb ben gezonden, welke door Polen zijn uitge- rust en langs de Poolsche spoorwegen naar de Galicisch-Oekrainsche grens zouden zijn gezonden. Nadat Kief onder den indruk der opstan delingen door de Bolsjewiki ontruimd was, i® de stad's avonds om 7 uur door de Oekrain- sche opstandelingen ingenomen, DE R,K. KERK IN TSJECHO- SLOWAKIJE. De federatie van katholieke geestelijken in Tsjechoslowakije heeft aan de curia verzocht, uitsluitend naitonale misboeiken1 bij den ritu- eelen dienst te gebruiken, eene juiste omsdirij1- ving te geven van de rechten dear kefk en af- sdhaffing van het oelibaat. De vereeniging van geestelijken van de kaith. volksjartij protesteert tegen deze verzoe- ken en roept de priestera op - zich krachtig te verzetten tegen deze nieuwa poging tot !|iet maken van scheuring. DE ERKENNING RUSSISCHE SCHULDEN. Volgens een bericht uit bolsjewistisdhe bron zou Tsjitsjerin aan Krassin te Londen tele- grafisch hebben verzocht, om officieuse stap- pen te doen, teneinde te vememen of de Fran sche regeering (bereid is, onderiiandelingen met de regeering te Moskou aan te knoopen over de kwestie van de erkenning der Russd- sche schulden. LOONGONFLICPEN IN DUIT3CH- i LANID. In een vergadtering van arbeiders en, be- dienden der Nationale Automobil Giesell- schaft te Ofeer Schduewcide zijn Zondag on- middellijk te betalen duurtebij'slagen geeischt. iDeze eischen zijn Maandag aan de direc- tie overhaindigd en op hetzelfde oogenblik werd1 in de fabriek het lijdelijk verzet toege- past. Het Verbood1 van1 Berlijnsche Metaaliui- dustrieelen1 d'eed1 bekend maken, diat de ar beiders om 10 uur het werk weer moesten her- vatten, anders zouden' zij1 onmiddellijk worden ontslagen. Het personeel besloot, het lijdelijk verzet niet op te geven. 'Het gevolg hiervan was, dat iDLnsdagmogen alle werkplaaisen der N. A. G. werden gesloten. Ook bij Schwarzkopf zijn soortgelijke eischen gesteld. Ook daar passen de arbeiders het lijdelijk verzet toe. Uit Dresden wordt gemeld: De larbeiders van enkelfe textielfabrieken in Ober Lausitz zijn wegens het niet inwilligen van eischen, die in andere bedrijven reeds waren toege- staan, een loonbeweging begonnem. De werk- gevers dreigen met massa-uitsluitinghier- door zouden ongeveer 50.000 arbeiders ge- troffen worden'. iDe Berlijnsche gemeentewerklieden hebben- de voorstellen van het gemeentebestuur in zake de regeling van den geeischten duurte- bijslag verworpen. Daarop werd besloten, niet slech'tS vast te houden' aan den oorspronkelij- ken eisch van 1000 mark per persona, maar bovendieni nog te eischen- een bedxag ineena van 250 mark voor elk kind. 'Hleden zal de looneommissie opnieuw met het gemeentebestuur onderhandelen. In verband met een1 uitsluiting bij de firma Ben-z te Mannheim is in alle bedrijven- der metaalin-d'usferie aJdaar een stemming geh-ou- den in- zake de vraag van een sympathie- staking. 'Er bleek een groote meerderneid te bestaan vo6r de staking. DE ONTPLOFFING BIJ WIESBADEN. Op de plants, waar de explosie in de pe- troleumfabriek in Dotzheim is geschied, is het lijk van een werkmeester gevonden-. Het zal waarschijnlij-k nog eenige dagen duren, voor men de lijken der 5 of 6 andere perso- nen, die zijn omgekomen, zal kunnen bergen. Er hebben r.-og verschillende kleine explo- sies plaats gehad. DE VERDEELING VAN OPPER-SILEZI5 Naar de „Telegrafen Union" vemeemt, is als plaats voor de besprekin-gen der gedele geerden in zake de OpperJSiTezische -kwestie fhans def-initief Geneve gekozen. Aan de be- sprekiogen zullen uitsluitend de Duitsche en Poolsche afgevaardigdm zonder faun stai van medewerkers, deelnemm. De onderhandelingen te Geneve zullen het karakter van voorloopige besprekingen dra- gen en- op 21 November a.s. beginnen. De Volkenbondsraad heeft Calender, den oud-president van de Zwitsersche republiek, ben-oemd tot voorzitter van de onderhandelin gen. GE-VECHTEN IN BRITSCH-INDI6. Tweeduizend Mop-labs hebben een hevigen aanval gedaan op een milita-iren, post bij Pan- dikad. E>e Moplahs verloren 230 dooden. Aan Engelsche zijde werden een odficier en drie man gedood en 34 gewond. Ten N.-O. van Calicut werd een bende op standelingen van 56 man sterk teruggeslagen. Na een hevig vuurgevecht werden alien ge dood. GEEN VALSCHE BANKBILJETTEN MEER? De politic te Praag heeft den fofograaf Cemy gearresteerti, die gedurende 13 jaar Oostenrij-ksche bankbi-ljetten heeft nagemaakt. Hij- verklaarde, slechts weinig biljetten te hebben vervalscht, ten einde zich de midde- len te verschaffen ter voltooiing van een uit- vinding, die elke vervalsching van bankbil- jetten- onmogelijk zou maken. Hij zeide het doel te hebben berei-kt na vele jaren arbeid. De politie heeft geconstateerd, dat de proef- nemingen met het instrument van- den val- schen munter zulke gunstige resultaten heb ben opgeleverd, dat men meent een m-iddel te bezi-tten om op afdoen-de wijze elke namiaak van bankbiljetten te voorkomen. DE WEST-HONGAARSCHE KWESTIE. De Volksstemming in Oedenburg zal. waar- schijnlijk tusschen 5 en 12 Dec. plaats vin- tten. loonsverla^ingen. Men vreest, dat weldra al le verkeer m de stad zal sti-lstaan. Volgens een gerucht uit Noorwegen zou da Nobelprija voor den vrede, die volgens de wenschen van den installer door het Noorsche Storting wordt toegekend, worden verleend aan Branting en Christian Lange. Bij een brand in een wijk van New York werden 12 personen gedood en 32 zwaar ge wond. De slachtoffers waren Grieken en Ar- meniera. Naar gemeld wordt, zijn van 1 Sept. tot 15 October In totaal 1650 Joden naar Pale- stina geemigreerd. Op de Duitsche rijksbegrooting voor 1921 blijft een bedrag van 110.035 miflioen mark ongedekt, dat door leeningen verkregen moet worden. Binnenlamd VBIJDAG 18 NOVEMBER a.s. Werkon van: Rossini, Paderewskl, Schubert, Teaseli e.a. Proframma'e in de saal. TEGEN DE BOLSJEWIKI. Bewonera van Oost-Karelie, die te Kajaha zijn aangekomen, berichten, dat de bolsjewiki uit veischeidene dorper; .:ijn verdreven. Bij de gevechten aan den Moermanspoorweg werd deze op drie punten tusschen Kem en Petrosawodsk opgebroken. De Finsche regeerin-g heeft aan de veillg- heids-troepen aan de grens bevolen om te ver- mijden, dat er inbreuk werd gemaakt op het vredesverdrag, -SLAPT-E IN DIE 'DUITSCHE SIG ARET- TEN-INDUSTRIE. Een vrij- -groot deel van de Berlijnsche si- garettenindustrie heeft het bedrijf gestaakt of den- arbeid1 verkort jDaa-rmede is het ontslag van een -aanzienlijk aan-tal arbeiders bepaard gegaan of in uiitzicht gesteld. Dergelijke maatregelen hebben ook in andere stedfen in j de sigarettenIndustrie p-laats geha-d1. De oor- zaak daarvan is, dat deze -i-ndustrie op het huidige oogenblik geen handelsberekeningen kan maken1. (DE B'ETALING DER SCHADEUOOS- 3TELLING. hoewel er nog geen officieel besluit gen-omen is, men- meent te weten, dat de Duitsche re geering eenstemmig van oordeel is, dat de storting van 500 m-i-llioen .goudmark, welke 15 Janu-ari moet plaats hebben, niet zal kun nen plaats hebben, indien- er geen- belangrij-, ■ke Ifeen-ing door de industrie of uit een- andere bron aan het Duitsche rijk wordt verschaft. De regeering z-ou de kwestie ter sprake heb ben gebracht van officieele stappen bij de Gommissie voor -Herstel, om uitstel van beta-' ling te verkrij-gen. VF.RBORGF.N WAPEN1EN. De Entente-commissie heeft in een kazeme te Potsdam 240 kisten munitie o-ntdekt, welke daar twee jaar geleden zouden zijn gedepo- neerd. De diredie eener fabriek te Dresden wri- gerde tot tweemaal toe, aan de commissie toe- stemming te geven, een gat te maken in een i verdachten muur, welke een wapendepot ver- borg. KORTE BERICHTEN. Gemeld wordt, dat kroonp-rins Hiro Hi- to binnenkort tot regent van Japan zal wor den benoemd in verband met de ziekte van den keizer. De Japansche staatslieden hebben de ze kwestie gedurende de laatste dagen bespro- ken. In verband met den derden verjaard'ag van de onafhankelij-kheid der Poolsche repu bliek en de bevrijdmg van Warsdiau, zijn al- daar plechtige herdenkingsvergaderingen ge- hou-den. De Deensche regeering zal binnenkort voorstellen, de spoorwegtarieven voor goede- i ren- en personen vervoer aanzienlijk te verla- gen. Nabij Luneburg heeft een- emstig sp-oorwegongeluk plaats gehad, tengevolge van den dichten mi-st. Van het treinpersoneel werden twee man, gedood1 en velen gewond. Vijftien wagons werden vemield. Zestig duizend confectie-arbeiders te New York hebben1 het werk neergelegd1 als protest tegen het stukwerk en een workweek van 49 uur. Te Chicago zijn rneer dan- 3000 voeriie- dm in staking gegaan wegens dredgmde -9CHRIFTELIJKE VRAG-EN. Van den beer iKetel-aar aan den minister van marine a.t. 1. Is het juisit, flat de vormin-g van een commissie van -georganiseerd overleg in za ken, rakende de belangen van de ondfcroffi- rieren boven den- rang van korporaai bij de zeemach-t, op m-oeilijkhedeh stuit ten gevolge der weigering van den Bond van Marine- O-ndleroffaciereni om op de gestekfe voorwaar- den zich in die commissie te doen vertegen- .woordigen? 2. Is de minister bereid de bezwaren van genoemden bond mede te deelen en acht hij net niet mogelijk, -aan deze bezwaren te get- m-oet te komen? Zoo oeen, waarom niet? 3-. Wordt intusschen aan het departement voortgan-g gemaakt met de behandeline van verschillende wenschen en grieven betreffen1- de de salarisregeling, met name -aan den wensdl der hofmeestera en koks, die volgens bladz. 11 der memoric van -antwoord in zake hoofdStuk VI dter Staa-tsbegrooting voor 1921 reeds ten- vorigen jare bij het departement word ovenvogen 4. Zoo in, i* de minister bereid Rj-ede ffl Vragen van- den heer Gilissen aan den mi nister van onderwijs, kunsteeni en weten- schappan, betreffende de fcrachtens gemeente- lijke verordening venschuldigdo schoolgel- den: 1Is het Uwe Excellenfie bekend, dat In de dagbladen. o.a. in De Maasbode van 18 October j.l., avondbl-ad, het volgende bericht vooikomt zonder vermelding van bro-n. „iDe minister van onderwijs heeft bekend gemaakt: Bij toepassing van den slotzin van arf. 95 der L. O.-wet zal het ingevolge deze bepa» ling door het gemeentebestuur geind school* geldi terstond! in de gemeenterekenimg kun- nenl worden gebracht. In zoodanig geVal zal, wat betreft de ;aan dte schoolbesturen uit te Ireeren jaariijksche vergoeding overeenkom- stig art. 101 der wet, de aftrek, bedoeld in he! 7de en' 8ste lid van dii artikel, niet behoove# plaats te hebben." 0. Is deze betendmaking inderdaadl van Uwe -Excellentie uitgegaan? 9. Zoo j-a-, m-oet die bekendmaking dan zoo worden- uifgelegd, dat bij- toepassing van d<*a slotzin van art. 59 der L. O.-wet de gemeente ook overneemt de -aansprakelijkheid voor de voM'oening der kracbtens gemeentelijke veror- dening verschuldigde schoolgelden, welke vol gens art. 89, elfde lidL de schoolbesturen op zicfa- moeten nemen? Gefmeiigd IfieTrwa deelen, tot welk resultaat bedoelde overwegin* gen geleid hebben? Van den- heer Win-termami aan flea ml" nister van arbeid: 1Is de minister bereid mede te deelen-, Wel ke voornemens bij hem- bestaan ter zake van hygiemische voorschriften beir-eftende melk- winning en melkhandef, waaromtrent geruch- ten loopen von plannen, die ver g-aan-de eischen zouden bevatten? 2. Ligt het in de bed-oeling van den minis ter, alvorens to-t vastselliag van bedoelde voorschriften- over te gaan, de betrokken orga- nis-atis hierover -te hooren? Van den- heer De Kanter aan den minister van binnfenlandsche zaken: 1Is de minister bereid aan de Kamer mee te deelen. op welke overwegingen het rond- sdhrijven berust aan Gcdepu-teerde -Staten in de onderscheidene provincien, van 4 October j j.l. hierop neerkom-ende: „Naar aan-leiding van- een bij zijn departe ment ingekomen -adres van de Vereeniging van onafhankelij-ke Drukkerspatroons in Ne- derland-, waaibij- deze zich'beklaagt, dat zo-n- d'er redelijiken grond een aantal drukkerijen, welke zich niet ond-er de collectieve arbeids- overeenkomst verbonden hebben, door open- bare diensten van leveringen- worden uitge- slo-ten-, heb ik de eer Uwe aandachit te vesti- gen op het bepaalde in- tnijne circul-aire van 9 Juni 1917, no. 62121, Afd. A. S. C., dat aan werkgevers, die niet door de coll'ectieve arbeidsovereenkomst zijn gebonden, druk- en bindwerk lean- worden op-gedragen, mi-ts naar het oordeel van den directeur-generaal van den- arbeid de -arbeiders bijl hen onder geen on-gunstiger voorwaard-en werkzaam zijn dan bij de leden der oo-l-leotief oon-tracteerende pa- troonsorganisaties. Gen-ocmde directeur- generaal is bereid to-t het verstrekken van voorlichting omtrent de voorwaarden, waar- onder arbeiders werkzaam zijn bij niet onder de collectieve -arbeidsovereenkomst georgani- seerde patroons."? 2. Is de minister van meening, dat de tot het uiterste doorgevo-erde trustvonn van_de collectief eoniracteerende pa-troonsorganisa- l-'ties, welke feielijk de normale concurrentie o-nmogelijk maakt, den steun der regeering verdien-t in dezen1 vorm, dat de drukkerijen, welke zich- n-iet onder collectieve arbeidsover eenkomst verbonden- h-ebben, zij het indirect, genoodzaakt moeten worden zicn daamaar te richtem? V-an den heer -Ketelaar aan den minister van binnenllandsche zaken-: 1. Is de minister bereid na de uitvoerige uiteenzetting, die door het hoofdbestimr van -deni Algemieeneni Nederlandschen Typogra- fenbond1 -omtent den toestand in het drukkers- vak aan hem gegeven- is, alsnog terug1 te ko men op zijn afwijzende beschikiking in zake het verzoelc om de uitgefcrokkeni werkl-ooze ty po grafen onder de crisisegeling te do-en- opne- mlmi? 2. Is de minister niet van- oordeel, dat to-t inwilligi-ng van bed-oeld1 verzoek te meer reden bestaat, nu van regeeringswege in Duitsch land drukwerk wordt besteld, w,aard-oor de werkloosheid hier te lande vergroot wordt. VERLENGING VAN DEN DIENSTTIJS BIJ DE SPOORWEGEN. Te Utrecht werd gisteren ecno bespreking gehouden tusschen de Directie der Nederl. spoorwegen en de vertegenwoordigera van de Nederl. Organisaties van Spoor- en Tram- personeel, naar aanleiding van de voorstellea van de directie, om het tekort bij de spoorwe gen te dekken door den arbeidstijd te verlea* gen of door loonsverlaging of door beide. In eene druk bezochte openbare vergade- ring van de afd. Amsterdam van de N. V. van Spoor- en Trainpersoneel in de Beur» voor cien Diamanthandel, deelde do vereeni- gingsvoorzitter, de heer P. Moltmaker, gistar- avond het resultaat der bespreking mede. Hij memoreerde eerst de resultaten vaa vroegere onderhandelingen, toen samenwer* king was mislukt. Daarna behandelde hij de conferentie van hedenmorgen. Aanwezig waren van ae organisaties de heeren Augustein (P. C. B.), Balkestein (B. A V. S.), Hellemons (Rafael), vaa 't Wal (V. B.) en Moltmaker (N. V.). Toen de heer Kalff, namens de directie, de kwestie aan de orde had gesteld betreffende de bezuiniging, had hij eerst gevraagd aan de vertegenwoordigera van P. C. B. en St. Raphael, waarom zij naar den minister ge gaan waren. Hij had opgemerkt, naar aan leiding van het antwoord dier vertegenwoor- digers, dat hij er niets voor voelde, dat men bij den minister ging vragen, of hetgeen de directie mededeelde, wel juist was. Daarna had de heer Balkestein (B. A. V. S.) verklaard niet te kunnen medegaan met verlaging van loonen en verlenging van ar- beids tijden. De heeren van't Wal (V. B.), Augustein (P. C. B.) en Hellemons (St. Raphael) wil- den wel medewerken tot verlenging van ar beidstijd (gefluit). De heer Kalff had verklaard ook dien weg op te willen. Spr. had zich In alle opzichten tegea dit laatste verklaard. (Applaus. De heer Kalff had hem toen gevraagd, waarom hij niet wilde medewerken, waarop hij geantwoord had, dat hij onder geen voor- waarde verslechtering van diensttijd wenscht en bovendien niet wil medewerken tot ver- hooging van het aantal werkeloozen. Hij had er bijgevoegd, dat er op -andere manier be- zuinigd kan worden en de volgende punten genoemd: 1. Meer commerrieele inrichting van het bedrijf. Groote vereenvoudiging der id- ministratie. 2. Meerdere centralisatie bij de Diensten. 3. Bezuiniging bij de afsluiting der Spoor wegen. 4. Postvervoer (1918: 4000.000). 5. Militair vervoer. Vol tarief. 6. Gerequireerd kosteloos vervoer. Vol ta rief. 7. Nieuw tarief bestelgoed. Postpakketten (tot 5 K.G.) zijn 25 pCt. goedkooper dan het bestelgoed. 8. Aardappelvervoer. Speriaal tarief. 9. Tarief voor locaalverkeer wijzigen in verband met fiets- en autoverkeer. 10. Storting ontvangsten stations. (Maan dagVrijdag). 11. Zuinigheid bij bouwen van verschillaa- ALIMAARSCIE COURANT as

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1