Bolland, Teekenen des Tijds f 1.-. Ook voor klnderen zijn Foster's Maagpillen bet ideale laxeer- middel, gemakkelijk in te nemen en aange- naam van smaak. Prijs 1 0.65 per flacoa, alom verkrijgbaar. 12. 13. 14. de dienstlokalen en woningen. Opheffing stations en lijnen. De spoorwegen worden gedwongen de wegen te huren, onderhouden en bewa- ken. Kosten in 1920: 18.092.000. Het Rijk gaf voor Waterstaat uit in 1920: 45.000.000; voor onderhoud wateren, kanalen, wegen, enz; ongeacht de uitgaven voor de Provincial en Ge- meenten, voor Schipperij en Auto-ver- keer. De heer Kalfi had deze opmerkingen zeer oppervlakkig en slechts voor 7/10 juist ge- vonden. Hierna hadden alle andere vertegenwoor- digers desgevraagd nog eens beaama, dat zij bereid zijn, mede te werken tot eene regeling, die neerkomt op verslechtering der dienst- en rusttijden en die meerderen arbeid aan het personeel zal brengen. De heer Kalff had hierop medegedeeld, dat de N. V., die dit weigerae, niet zal wor den in kennis gesteld met de ontworpen ver- 6lechteringen, ae andere organisaties wel, waarop spr. had opgemerkt, dat de N. V. dan gelegenheid heeft, zich tot het personeel te wenden. (Luid applaus). De heer Moltmaker zeide daarna, dat het de plicht der leden van de N. V. was, te zor- gen, dat deze organisatie zooveel mogelijk leden rkeeg, opdat zij de meerderheid zou krijgen (daverend applau3). „Ons ledental vocruit" eindigde spr,, „om de verslechtering te keeren", E'EN SLEiQHT VOORBEELD GEGIEVEN. MEN. Naar het Hluisgcz. meldt, is Maandag ge- vankelijk naar Breda gebracht Chr. v. T.. inspecteur van politie te Dongen, verdacht van diefstal en em miscLrijf in den etrijd met zijn fuuctie, SCHOLENB OUW. Aan de Tweede Kamer dler Staten-Gene- raal is het volgmde adres gezonden: Geeft met verschuldigde eerbied te kegmen, het Hoofdbestuur van de Vereeniiging „Volks- onderwijs", laatstelik goedgekeurd bij' Kon. Besluit van 24 Okitober 1!916, dat het met grote belangstelling heeft ken nis genomen1 van het bij U door de Regering ingediende On twerp van Wet van 30 Sep tember 1921, beogende maatregelen te tref- fen om het zonder noodzakelikheid houwen van scholen voor lager onderwijs tijdlelik te verhinderen; dat het, zich overigens volkomen verem- gende met de mening van de Regering, dat bedoelde maatregelen noodzakelik zijn geble- ken, zich toch de opmerking veroorlooft, dat deze noodwendigheid alleen een gevolg is van het zonder noodzaak bouwen van bie- zondere scholen; dat het meent zich te moeten onthuoden van enig oordeel over het ori-Nederlandse van een wetgeving, die bedoelt, besluiten van Gemeentebesturen en Gedepu'teende Sta- ten willekeurig te kunnen casseren, en de itoepassing van de Lager Onderwijswet 1920 op enkele hoogst gewichtige onderdelen tot een fictie te maken; maar dat het er prijs op etelt, uit te spreken, dat het alleen dan met deze wijze van op-zij-zetten van genoemde Wet kan meegaan, als daamaast de emstige bedoeling voorzit, de erva-ringen met de toe- passing van bedoelde onderdelen der Lager Onderwijswet. 1920 te doen strekkem tot een basis van herziening van dieze wet zelf; dat het er bij' U ernstig op aandringt, het ingediende wetsontwerp te wijzigen in dim zin, dat a, in artikel 1 van genoemd ontwerp as sert de woorden „ons" en „verleende ntachtl- elng" worde inigevoegd: „den Onderwiisraad gehoord". opdat niet maar alleen de Minis ter met zijn ambtenaren zal beoordelen de al of niet noodzakelikheid van de bouw van een school, maar deze zeer gewichtige taak ge schraagd worde door het advies van een lichaam, dat door zijn samemstolling 'buitem- sluiting van wiltekcur zoveel mogeiik waar- borgt, en wiens taak; bij: de Wet opgelegd, geheel in overeenstemming is met hot geven van adviezen in be trekking tot het al of niet verlenen van de in art. 2 van het Onotwerp bedoelde machtiging; en b, een uitbreiding worde gegeven aan de inhoud van art. 2 in dien zifi, dat onder die beoordeling ook valten de reeds m aan- bouw zijnde en ook de reeds geheel gereed gokomen, maar nog niet in gebruik zijnde, gihouwen en loikalei),.waarondier er ongetwi]- feld zijn, waarvan de bouw voor die Regering juist aanleiding was tot de indiening van het ontwerp, en waarvan het dus voor het minst aan twijfel onderhevig geacht inoet worden of zij als schoolgebouwen noodzakelik zijn, terwijl zij, in verband met de heersende wo- ningnood en gebrek aan lokalenruinitc voor all.-rid nuttige doeleinden, ongetwiifeld uit- nemende diensten zullen kunnen bewijzen. 't Welk doende, het Hoofdbestuur van Volksonderwijs" C. A. ZEiLVELDER, Alg. Voorz. KLAAS DE ViRIES, Alg. Sekr. Amsterdam, 15 Nov. 1921. DE NA-GROENTIJD TE LEIDEN. Men meldt uit Leiden aan de N. R. Gt. Eenige dagen geleden hebtoen wij melding gemaakt van een berisping door den rector- magnificus van 17 studenten, die 's nachts woningen waren binnengedrongen, waar eer- ste-jaars-studenten wonen, met het doel, dezen te molesteeren. Naar wij thans vernemen, heeft de justitie termen gevonden, inzake deze aangelegenheid een onderzoek in te stellen. EEN DIEVEN'L ANT A AR'N. Wongsowinangoen alias Radio, de beruch- te dief inbreker, afkomstig van Tjepper, werd 's nachts in de kampong Pe;noemping te Solo op heeterdaad door de politie betrapt en ge- arresteerd toen hij bezig was een huis te on- dergraven, waarvoor hij gebruik maakte van een stu'k breekiizer in den vorm van de punt van een lans, dat tevens dienen kan als wa- pen. In plaats van een dieven- of een electrische zaklantaarn, maakte hij gebruik van een hou- ten doos met deksel, waarin eenige koenangs, vuurvliegjes, netjes op rij'tjes in klei waren gedrukt. Met deze lantaam kon hij tot een meter ver belichten. Behalve genoemde voor- werpen werden bij hem gestolen goederen ge vonden ter waarde van 70. Waarsehijnlijk heeft hij vreeger gebruik gemaakt van een radium horloge en heeft hij daarom den bijnaam Radio" aangenomen. De vent is zijn carriere misgeloopea. Hij had een uitvinder moeten worden, meent da „N. Vorst." DE INVLOED DER VROUW IN DE OP'VOEDINGSGEST ICHTEN, In het 8e van een eerie artikelen in het Or- gaan van' den Bond van> personeel bij de Ge- vangenissen, Rijksopvoedingsgestichten enz., getiteld In loco parentis, schrijft de heer J. Kloo tsema in zeer guostigen zin o ver den in- vloed der vrouw in de opvoed'ingsgestichten, Hij beroept zich dan o.a. op het oordeel van Engelsche geshchtsdirecteuren, van wie o.a. een zeide op een cursus van de Reformatory and Refuge Union, dat hij; in zijn eigen werk mear vroiiwen dan mannen, in de verhoudm'g van 3:1 had aangesteld, terwijl een van' de dnspecteurs zeide, dat „indien eenig domein teebehoort aan een vrouw, dit domein bier is" en verder meent deze inspecteur o.a. „Hetzij als direotrice, of ais betera he1 ft van den direoteur, of als chef van de maga- zijnen, of als moeder van het gestichtsgezin, of als verpleegster, haar tegenwoordigheid is onontbeerlijk, haar invloed is overal belang- rijk. Het is een element, waardoor ordelijk- heid en overeenstemming wordt ontstoken, dat elk gebrek aanvult-en dat bevrediging geeft in iedere m'oeilijkheid, dat het kwaad stmt iin zijn voortgang, een gewillig oor leent aan ei- ke klacht en dikwijis het gevoel verzacht, dat door onrecht en onrechtvaardigheid geleden wordt. Haar discipline, ik erken het, is mild en vriendelijk, ontstaan gelijk het is uit ge- duld en teerderheid en liefde, maar die disci pline is belangrijk in haar gevolgen, ze weet allerlei kwaad te voorkomen, en dikwijis over- wint ze, waar hardere maatregelen absoluut hebben gefaald. Bij elke bemiddeling die tot doel heeft om te verzaahten en te louteren, is de genezing en het bijleggen en de paging tot overreding, meer speciaal een gift, die haar uitsiuitend toekomt, en deze gift is hoogst 'be langrijk en zelfs onbetaalbaar voor de zaak in quaestie. Zij weet volmaking te geven. aan elk detail, ze weet iedere plaats aantrekkelijik te maken, ze weet meerdere helderheid te schenken, en meer vervroolijking, aan elk ta- fereel, en met haar medewerking kan worden bereikt, wat absoluut onberei'kbaar zou blij- ven zonder die medewerking." De heer Klootsema voegt hieraan nog toe: „Wanneer ik nu een der jaarverslagen op- sla over de Refonnatory and Industrial Schools, verslagan, die door den hoof dinspec- teur bij de beide Huizen van het Parlemenf wordien ingediend1, en waarin over elk gesticht afzonderlijk gchanddd wordt, dan becijfer ik, dat er van de 48 Reformatories voor jongens slechts 4 en van de 196 Industrial Schools voor idem ook slechts 4 zijn, waaraan geen vrouwelijk personeel is verbonden. Bij deze viertallen zijn enkele Katholieke gesitichten die onder leiding van broeders staan, waamaast nog opgemerkt moet worden, dat onder de overige ook een paar Katholieke gestichten zijn, we spreken dus over jongensgestichten,- doch die staan onder leiding van zusters. Bij- na zonder uifcondering is verder de toestand deze, dat aan 'f hoofd van elk gesticht een echtpaar staat, of indien door omstandighe- den niet, dat dan toch naast den bestuurdier tegelijk een bestuurderes is gesteld." DE REGEERING EN DE GEMEENTEBESTUREN. De minister vjn arbeid, de heer Aalberse, had gisteren een conferentie, eerst met leden van het gemeentebestuur van Rotterdam en daarna met leden van het gemeentebestuur van Amsterdam betreffende den woningnood Mr. P. C. T HOOFT. De „Amh. Crt." deelt mede, dat de foe- stand van mr. P. C. 't Hooft, lid van de Eer- ste Kamer en president van het Gerechtshof te Arnhem, thans zeer zorgelijk la. HOOGER BEROEP. De principieele dienstweigeraar Herman Groenendaal heeft tegen het vonnia van den Haagschen krijgsraad hooger beroeo aange- teekend. g ONVTORZICHTIGE DAAD. Den schipper van den dezer dagen bij Egmond gestrandcn doch later te IJmuiden binnerigebrachten Duitschen trawler „Marie" was door de Scheepvaartinspectie aangezegd niet uit te varen, alvorens een onderzoek naar de zeewaardigheitl was ingesteld. Niettemin is de schipper des nachts stil weggevaren, zonder een verklaring gekregen te hebben, dat zijn vaartuig zeewaardig was. GEEN VERHOOGINO AOCIJNS OP GEDISTILLEERD. Naar de Haagsche redacteur der „Msb." vemeemt, is het gerucht, dat zich in den laatsten tijd In sommige kringen heeft ver- spreid, als zou de regeering van plan zijn om den accijns op gedistilleerd met 50 pCt. te verhoogen, van alien grond ontbloot. REDDINOBOOT MET MOTOR VOOR DE COCKSDORP. De Noord- en Zuid-Hollandsche Reddlng- maatschappij (Amstel 342) heeft in overeen stemming met de bemanning der reddingboot te de Cocksdorp (Texel) besloten tot de sta- tionneering van een reddingboot met motor aldaar. De Cocksdorp is het reddingsstation vanwaar de reddingboot de bemanning red- de van de „Liesbeth", den duitschen schoe- ner waarvoor ook de Brandaris was uitge- gaan. HOE HOFSTRA NAAR DEN WEG VROEG. Op een der slechte dagen van de vorige week verloor de Nederlandsche vlieger Hof- stra op weg van Londen naar Amsterdam boven zee zijn koers ten gevolge van den mist. Toen liij een schip zag, vuurde hij een Very-signaal af om de aandacht te trekken. Al spoedig werd hij opgemerkt. Op een papier schreef Hofstra een mededeeling, waarin hij vioeg of iemand op het schip door signalen wilde aanduideri, in welke richting hij het spoedigst de kust kon bereiken. Hij stopte het papiei in het pistool en wierp dit met bewon- aerenswaardige nauwkeurigheid op het dek van het schip. Even later werd-door middel van een vlagsignaal de richting aangegeven, zoodat Hofstra de kust spoedig bereikt had. <„Tel.") HET NIEUWE BA'NKBILJET. ,,'Het Algemeen Bestuur van den1 Neder- landschen Kring van Beeldhouwwer* prates- teent met de meesta kraeht tegen. het door d« Nederlandsche Bank fn omteop brengem van het nieuwe bankbiljet van 25, waaxmede dit lichaam bewezen.' heeft. een1 groot tekort aan aesthetisch begrip te oezitten. ,^-fet bestuur meent grechtigd te zijn, in de eerste plaats uit aesthetische bevoegd- heid zijn stem daartegem te doen hooren en in dfe tweede plaats doordat het munistelsel van zoo'n groot algemeen belang is. Het bestuur betreurt het, dat de Regeering niet de bevoegdheid heeft dergelijke wanpro- ducten te weren. BRAND. Oistemacht Is te Amsterdam brand uit- gebroken in pexceel' 24 van de St, Nicola as- straat, waar een opslagplaats is van de N, V. Nederlandsche Hanse. Daar lagen ma- chinedeelen opgeslagen. Dit magazija is ge- deeltelijk uitgebrand Het vuur sloeg over naar een werkplaats voor het maken van schrijfmachinelinten op de eerste verdieping van een achter gelegen pand. Deze werk- Elaats is geheel uitgebrand; vandaar heeft et vuur zich megedeeld aan- een meubelma- kerij en daar ook heel wat schade aange- richt. De brand had in deze dichtbewolkte nauwe straat een: zeer gevaarlijk aanzien, zoodat alle omwonenden inderiiaast hun poovere inboedeltjes naar buiten. droegen. De brandweer was met roan en macht uit- gerukt; de commandant, de heer Gordijn, was aanwezig. Het is haar vrii: spoedig ge- lukt, het vuur te bedwingen. Vermoedelijke oorzaak is het wegwerpen van een: branden- de sigaret. DE METAALBEWERKERS- STAKINGEN. De Nederlandsche Zeeliedenvereeniging te Rotterdam heeft een manifest verspreid on der „allen, die in loondienst werken", waarin wordt geadviseerd, om, „indien de metaalko- ningen deze week hun houding tegen de me- taalbewerkers blijven handhaven," op Maandag 21 November alle arbeiders bij spoor- tram, in de haven en de zeelieden aan te sporen den arbeid neer te leggen en niet eerder aan het werk te gaan alvorens de aanslag op het karig loon der metaalbewer- kers is bezworen", De minister van arbeid heeft gistermiddag op zijn departement een conferentie gehad met arie ieden van de Handelsvereniging van metaal-industriegn, die hem kwamen spreken over den ongunstigen toestand, waarin de Nederlandsche metaal-industrie verkeert en over maatregelen, welke ter verbetering daar- van zouden kunnen worden genomen HERMAN GROENENDAAL EN DE BOMAANSLAG. Naar aanleiding van het beeindigen van zijn eetstaking door Herman Groenendaal bericht zijn verdediger: Herman Groenendaal ging van het eerste bericht af omtrent het terroristische optreden van hem overigens persoonlijk onbekende geestverwanten, daarmee niet accoordhij be- greep in verband daarmede zijn houding te moeten bepalen. Door nu langs den gewo- nen weg voedsel tot zich te nemen, wil Groe nendaal uitdrukken, dat hij eenige terroris tische daad niet voor zijn rekening kan ne men en soortgelijke daden ten zeerste zou af- keuren; hij is verder overtuigd, dat zijn blij ven weigeren het dienstweigeringsvraagstuk in Nederland in. de tegenwoordige omstan- digheden geen stap nader tot oplossing zou brengen. VERKEERSAGENTJE. 't Was gistermiddag op de kruising van de Wagenstraat en den Gedempten Burgwal in de Residentie, schrijft de „Msb."' Er had een aanrijding plaats gehad en in verband daar mee moest de aldaar gestationneerde ver- keersagent eenige oogenblikken zijn centraal punt verlaten. Een 12-jarig todhie ziet den verkeersjpost onbezet en heel p?lrmantig posteert hij rich op de kruising der genoemde straten. Eerst zwaait hij met ten, dan met 'beide armen, pre- cies als een echte verkeersagent. Het grappige is, dat de bestuurders van voertuigen ook zijn aanwijzingen O'pvolgen. Het publiek heeft schik in het geval en Mijft ladiend staan kijken, hoe het vcntje met ge- biedend gebaar een paar wielrijders dioet stoppen en dan met het peuterig duimpje van zijn wol-gehandschoende hand een grooten sleeperswagen over zijn schouder heen van den Burgwal de Wagenstraat in dirigeert. 't Spel is oer-komisch. Totdat een wijk-agent komt aangeslenterd', die met onbewogen facie de kij'kers tot door- loopen maant en ons kleine verkeersagen'tje zonder een zweem van dankbaarheid weg- stuurt van den verkeerspost. 't Ventje,ietwat ontnuchterd, afmaar spoe dig herstelt hij zich en stapt fier en trotsch op zijn prestatie. tesschen zijn gnuivende kameraadjes verder. rlbl. KORTE ERICHTEN. De behandeling der Pensioenwetten in de Tweede Kamer wordt Donderdagayond voorteezet Verschenen is het Voorloopig Verslag (Tweede Kaer) betreffende dc begrooting van het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. Evenrens verscheen het Vcorloopig Ver- s'a? (Tweede Kamer) inzake "net Bioscoop- wetsontwerp Te Delft heft Woensdag vanwege de If 1 een proefrit plaats gehad om na te gaan of de electrificatie van de stoomtram het stadssrhoon zou schaden. Dinsdag is de boerderij van A Grxid- smit te Herpen (N.-Br.) door onbekende oor zaak tot den grond toe afgebrand. VerzeFe- ring dekt de schade. Op de Hoogewoerd te Leiden is gister- morgen het 80-jarig echtpaar Blom bewusie- loos te bed gevonden. bedwelmd door gas. Men is er in geslaagd" de levensgesten weder op te wekken Zij werden naar sef academisch ziekenhuis overgebracht. Hun toestand is ernstig. Dinsdag is te Borculo een complex wo ningen bewoond door de gezinnen Slosser en TWtr. dat tevens den winkel an den heer We vers bevatte afgebrand Mies was op beursnolis verzekerd. Gisteren werd te Amsterdam het vijftig- iarig bestaan der Ned.Vereeniging voor Psvchiatrie en Nerologie herdacht. Staten-Generaal TWEEDE KAMER. In de sitting van gisteren werd voortge- gaan met de grondwetsherziening. Het amendement-Rink (bekrachtiging door de wet alleen van verdragen niet van andere overeenkomsten) waarover eergisteren de stemmen staakten, werd aangenomen met 52 tegen 34 stemmen. Het amendement-Van Ra- vesteyn, ter verduidelijking van de bepaling omtient goedkeuring van een verdrag door de wet werd verworpen met 60 tegen 26 stemmen. De heer Marchant lichtte een amendment toe op het voorschrift van het advies van In- dische vertegenwoordigende lichamen over wetsontwerpen, Indie rakende, geen uitzon- deringen toe te laten en de adviezen niet aan de regeering doch aan de Staten-Generaal te doen uitbrengen. De heer van Rijckevorsel lichtte een amen- dement toe inzake de redactieverbetering van het regeeringsvoorstel. De heeien Dresselhuys, Scheurer, Schok- king en Tioelstra bestreden 't amendement Marchant als onpractisch en overbodig. Minister Ruys de Beerenbrouck zal hedea ant woorden De vergadering werd verdaagd tot heden- middag 1 uur. KORTE BERICHTEN. Het Fransche stoomschip „Maryland" is in d ehaven van New-Orleans met het Ja- pansche stoomschip „Fukubou Maru" in aanvaring geweest en gezonken. In de kathedraal van Guadaloupe (Mexico) is een bom ontploft, terwijl de dienst aan den gang was. Hoewel, zich een groot aantal personen in de kerk bevond, zijn er geen dooden en slechts enkele ge- kwetsten. Naar de correspondent van de „Times" uit Milaan meldt, zijn de fascisten on.cvre- den over de houding der andere groepen, die ziji van verraad beschuldigen. Zij hebben de overeenkomst van 3 Augustus, waarbij de pa- cificatie met de andere groepen tot stand kwam, opgezegd. Een geweldige brand in de textieHabrie- ken te Croix bij Lyon, (Frankrijk), heeft een schade van 5 millioen aan de gebouwen aan- gerichf, terwijl voor 7 millioen ;an goede ren is vernieid. Verscheidene hoaderclen ar- ders zi;n door dezen brand werkloos Versolienen s da darda druk ram Fraaea par post t 1.0$. Toorhandaa ia daa baakhaadal ram da N. V. voork. HERMS. GOSTJER 4c, ZOGW Voordam C 9, Alkraaar. Tele^raiHinen taw GROOTiE NiEDERLAAG DER ALBANEEZEN. WEE N EN, 16 Nov. De Al'baneezen hebben, naar gemeld wordt, een groote ne- derlaag geleden. De Mirditen bereikten Vudensa, 20 K.M. ten oostea van Skoa- •tari. UIT HEILOO. Dinsdagavond gaf de rederijkerskamer ,,'t Ontluikende roosie" een opvoering van ,,De vrijbuiter", spel in 3 bedrijven door Hans Martin, welke opvoering alleen voor kunstlievende leden was. De zaal was geheel bezet en zeker zullet de bezoekers zich den gang naar de Rusten« de Jager niet beklaagd hebben, want de uit- beelding was voortreffelijk waartoe niet wei- nig de mooie grimeering, passendo tooneel- aankleed'ing en decors bijdroegen. De groote rol van De vrijbuiter, die In d« dirie lange bedrijven dm geheelen persoon eischt, werd tot in de kleinste bijzonderheden uitmuntend vertolkt door den heer P. v. 't Veer. Wat kwam hij goed uit in het eerste bedrijf als hij Brami Verburg over zijn hard- voch'tigheid tegenover zijn ouden knecht he- kelde, zijn goed hart wanneer, hij het feed: van Keea meelcefde was uitmuntmd vertolkt. In het tweede bedrijf was de uitbeelding van Bram Verburg eenig, als hij ontdekt dat de vrijbuiter zijn liefdesgeheim voor zijn hu- welijk kent. Ook Loekie, die van het geregel- de program van haar verloofde genoeg.heeft, was in haar opkomende liefde voor den vrij buiter in haar uitbeelding mooi, die moeilijke rol gaf zij volkomen weer, doch ook in haar jaloezie tegenover haar mederninnares Annie was zij volkomen haar moeilijke rol meester, doch ook Annie, vrouw van Bram, was eenig in uitbeelding. In het derae bedrijf was Annie, vrouw van Bram Verburg, bijzonder goed,' ate zi genoeg heeft van het leven dat zij thans leid aan d!e zlj'de van een man dim zij nooit heef': bemind; haar l'efde voor Rudolf den vriibul- ter dien: zij! vroeger heeft bemind en haar berouw over haar besluitenoosheid, haar sterk uitbeeldende liefde voor hem welke nog niet ged'oofd is, doch die zij nu eerst in haar vol- len omvang gewaar 'wordt, en haar uitvor- schen van Rudolf en haar man over't geheim voor hun huwelijk gaf zij zeer mooi weer. Ten sl'O'tte kunnen wij1 Loekie noemen, haar gemaakte afkeerigheid voor Rudolf, nu zij in Annie haar mederninnares ziet, die haar het geluk Rud'olf al'lecm te bezitten betwist; haar geluk nu haar liefde voor hem wordt beant- woord en zij hem eenig gelukkig mag volgen waar hij het wil, was prachtig weergegeven. lEfet slot waarin Annie haar vraagt den armen zwerver gelukkig te maken en haar verslagenheid nu hij gaat vertrekken was uitmuntend vertolkt. t Het geheele samenspel was in de kleinste bijzonderheden goed opgevoerd, alle perso nen kwamen goed uit. Donderdagavond is er weder om een ui'tvoering. Do werkmde leden verdienen een voile zaal. UIT BERGEN. Te Amsterdam is voor het examen vrije- en orde-oefenincen geslaagd mej. M, G. M. Bronsveld, alhier. Als inhoud van dm spaarpot van wijlm Paulien H. werd aan de commissie tot steun aan de hongerendm in Rusland geen 4,10, zooals abusievelijk vermeld stood, afgedra- gen, doch f 10. Het genoemde totaalbedra* was juist. Zaterdagavond spreekt in em door de afd. Bergen der S. D. A P. in het lokaal van den heer Roos te beleggen vergadering dc heer Singer van Avenhom over het onder- werp: „Menschmrecht en mmschenplicht". De tooneel- en reisvereeniging „Kunst na Arbeid" gaf gisteravond in de tooneelzaal van ,,de Rustende Jager" haar eerste uitvoe- ring in dit seizoen. Gegeven werd „Em Kriezis", blijspel in 4 bediijvm, door Mar- cellus Emants. Wij waren tot onzen spijt verhinderd deze uitvoering bij te wonen. De uitvoeringen van „Kunst na Arbeid" zijn meestal voor de be zoekers zeer prettige avonden ea wij vema- men, dat men gisteravond niet het minst heeft genoten. De avond was voor de vereeniging een succes-avond, bovendioa was de zaal ge heel bezet. UIT SINT PANCRAS. Woensdag hield de afdeel-ing St. Pancras van dm Bond voor Staatspensioen een wel- geslaagden propaganda-avond ten huize van den heer H Gerritsen. De voorzitter, de heer j. van Kampen, opende de bijeenkomst met em gepast wci- komstwoord aan de vele leden met hunne da- mes en verder publiek, waama het duo Klaas Driehuis, van Amsterdam, optrad met een reeks van voordrachten van diversen aard, welke blijkens herhaald applaus zeer in dm smaak van de opgekomenen vielm. Na em voordracht, schilderende de ellende, welke in Rusland werd geleden, ging de heer Driehuis en zijn dochter de zaal rond voor t houden van een collecte voor de noodlijdende kinderen in Rusland wat 19 opbracht. De voorzitter sloot met dank aan het duo en het publiek en een opwekking tot toetre- den van hen, die nog gen lid der afdeeling waren, den welgeslaagden avond. UIT SCHERMERHORN. Zondagavond en Dinsdagavond gaf de R. K. Tooneelvereemiging „St. Antoniius" al hier, in het lokaal van den heer Schreuder hare eerste openbare uitvoering in dit sei zoen beide avoadea- voor eea fliak gevulde zaal. Ate hoofdnummer stoad roor deze keer op het programme vermeld: „De Hellas", too- neelspel in 3 bedrijven van L. Haver. Het stuk werd zeer goed weer gegc- H. Stuyt als de oude heer Lovint wei^ goed vertolkt. Het spel van den heer Stuyt Keeft werkelijk onze verwachtingen overtrof- fm. De heer R Mooij in dm rol vaa Fer- nand, zoon van Lovink, was ook heel goed evenals de heer C. v d. Nes, ate Mayer, vriend van Willem. Jammer, dat de uit- spraak der tvoorden wel te wenschen overltet Enkele momenten waren er, dat men' den speler bijna aid kon verstaan. De rol vaa Bernard, broer van Fernand werd wel wat al te „stijf" gespeeld. Een weinig neer le- vmdigheid, vooraj in dc scene waaria Fer- nand eindelijk berouwvol in de ouderlijke wo- ning wederkeert, had de heer J. Boot, vertol- ker van deze rol, die overigens goed word gespeeld, er wel kunnen aanbrengen. De heer C. J. v. Etten, de rol van Willem, oudste zoon van dm ouden Lovink vervullende, lever- de zeer verdimstelijik spel, maar de uitopraak van de woorden en zinnen lie* wel lets te wenschen over. Zijn stem lijkt oas reor een tooneelspel aiei zoo geschikt ate voor em blijspel. Na de pauze, die op dit summer volgde, werden nog 2 etukjeo gegeven; H.l.„De ge stolen Gahs", voordracht met zang ea „De Hoofdrol", klucht ia 2 bedrijven vaa B. A. L. Lings. „De gestolen G ana" werd heel aardig go- zongen door de heerm H. Stuyt en R. Moov. De heer Stuyt heeft werkelijk een1 zeer goede tmorstem. „De Hoofdrol'" waa em zeer aardige'klucht en werd door de daarin spelende pexaoaaa heel goed naar voren gebracht. De heer Vendtel in den rol van Willem, aeef ran advocaat V'link, was Dinsdag beter in zijn rol dan Zondag. Dien1 avond' leek '•if' ons wat te zenuwacntig. Overigens goed: spel. Vermeld diemt nog te worden, dat ae heer P. Oudejans Hizn, in de rol van boer Terf uit muntend was. Eeht natuurlijk en: lot spel; de heer Oudejans komt o. i. in de eerstvolgerde ui'tvoering een grootere rol toe. De vereeni ging heeft aan hem een zeer goede kpcht, evenals aan den heer P. Koning, die de rol van baas Krikman zeer verdienstelijk ver- vulde. Beide personen hebben het publiek hartelijk doen lachen. Onze algeheele indruk is, dat over het al gemeen zeer goed1 is gespeeld. Het verscnil tusischm het spel van ae vorige uitvoering en van deze beide uitvoeringen is heel goed merkbaar em wij gelooven, dat wanneer de vereeniging zoo door gaat, zij steeds een dankbaar publiek zal blijven trekken. Een raad kunnen wij de vereeniging wel govern en dat is deze: Hoewel in doorsnede het spel van de leden zeer goed is, diiemt ook aan de uitspraak van de woord1 en heel veel aandacht gewijd te worden. Bij enkele leden is deze aandacht Wel noodzakelijk. Goed oplettem bij: hetgeen de regisseur Zegt en dan komt men wel op streek. De grimeur, de beer Schouten van Purme- rend kan met voldoening op zijn werk van deze uitvoeringen terug zien. De grime was werkelijk uitstekend. J'ammer was het dlat Zondagavond het ru- moer zoo - Begrijpen de jongelui (Zondag bestond ha publiek geheel uit jon gelui) dan nog niet, aaf rumoer zeer hin- derlij'k is voor de spelers? Vele woorden: kon- den door het rumoer achter in de zaal niet worden gehoord. Momenten' waren' er, dat ook wij, die vo'oraan zaten zoo goed als nieta van het gesprokene konden verstaan. De rijksveldwachter, de heer Kok, heeft zelfs nog iemand uit de zaal moeten venvij- deren. Naar wij vernemen hebben nachts ook nog eenige onregelmatigheden plaats ge had, waarbij' de rijksveldwachter wel trac"l't- te-ae orde te handhaven, maar wat kan per slot van rekening een persoon doen. Moet dan na afloop van een avond als dien van Zondag altijd de hulp der politie wordem im- geroepen? Kaa dat nu niet anders? UIT SCHERiMiERIHGRN. De afdeeling Schemnerhom van de S. D. A. P. hield Maandagavond in cafe ,,'s Lands Welvaren" een: opmbare vergadering, waar in als spreker optrad dw haar Van der Vail van Hsiloo.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2