Schei-veemarkt teAIkmaar, 09 W0ENSBA6 23 NOVEMBER 1921. SCHEI-VEEMARKT. Burgemeester en Wethouders van ALK MAAR breugea ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid van de SCHEI-VEEMARKT op WOENSDAG 23 NOVEMBER a.s. bet vce, betwelk niet per vaartuig naar de markt wordt gebracht, alleen aangevoerd mag wor- den langs den HELDERSCHEN WEG, over de HEILOOeRBRUG en over de FRIESCHE BRUO. Aaavoer van vee over de Geesterbrug, de Emmabrug, de Nieuwlandersingelbrug, de Schermervlotbrug en de beide ruatieke voet- bruggen is verbodea. Het vee, over de BOOMPOORTSBRUG bij het Zeglis naar de markt gebracht, moet den weg volgen langi de Voormeer en de Bierkade, over de Schermervlotbrug en langs den Kanaaldijk naar de Friesche brug. Vaartuigen met voor de markt bestemd vee mogen uitsluitend gelost worden aan de KANAALKADE; de Havenmeester zal de ligplaatsen aanwiizen. Het vee langs den Helderschen weg en per vaartuig aangevoerd, mag men alleen naar de markt brengen over de NIEUWESLOOT van de Kanaalkade af. Bij de FRIESCHE BRUG, de HEILOO ERBRUG en aan de NIEUWESLOOT zul- len deskundigen het aan te voeren vee des- kundig onderzoeken. HET HOFPLEIN IS SPECIAAL AAN- GEWEZEN EN INGERICHT ALS MARKTPLAATS VOOR ONDER CON TROLS STAAND FOKVEE. In het algemeen mag men geen vee ter markt plaatsen zonder voorafgaand deskun- dig onderzoek en in geen geval v66r des mor- gens ZEVEN UUR. Alkmaar, den If November 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. F. THOMSEN, Voorzitter, lo.-B. DONATH, Secretari8. een drttk met 100 koppen en die geraakte verdwaild in het bosch. Op een gegeven oogenblik meende iedere kop raad te kunnen verschaffe* en den weg te weten. Iedere kop ging een zekere richting uit en trok z66 aan den romp, maar aangezien in verschillende richtingea werd getrokken, trok men het lichaam van den draak in stukken. Z66 is het met de geleerden en de Bijbel. Alle hebben hun richting en hun systeem en willea in hun richting den Bijbel trekken. En dientengevolge kan men geen enkele dwaalopvatting uit den Bijbel naar voren brengen, welke men niet door een geleerde kan la ten verdedigen. Kan men aannemen, dat de Heilige Geest ons verlicht, hoe wij bij het Bijbel-lezen de duistere punten moeten verstaan? De Heilige Geest verlicht dikwijla den mensch. Wij lezen in de Schrift, hoe de Pro- feten door de* Heilige* Geest verlicht wer- den, maar dan gebeurde dat onder wonder- bare teekenen. Nu kunt gtf zeggen: „M«ar dat waree buitengewone verlichtingen; wij spreken ran gewone verlichtingen, a la men den Bijbel leest." Maar da* amtwoorden wij J „Hebt gij daar •enig bewija van?" Dat iemaad zegt: „De Heilige Geeat verlicht mij", ia nog geen be- Wiju, dat dit zoo ia. En het ia ook waar, dat Mohammed, ook Jan van Leiden, het hoofd der Wederdoopers, Smith, de leider der Mor- monen, in America, zeggen, dat zij de ver- lichting hebben vat den Heiligen Geest. Ts het daarom waar? En vaa den tnderen kant: De Heilige Geaat la ffnen de waarkeid Is ffn. Wanneer het waar ia, dat de Heilige Geest die perso- nen verlicht, dan moesten ziji komen tot de- zelfde verklaring En dat Is niet waar, want rii komen tot vele uiteenloopende verklarin- gen. Wii Katholieken zeggen: „Voor ons ver- klaart de kerk den Bijbel." En dat moetei wij natuurlijk bewijzen, want ook voor ona geldt, dat wij niets mo gen zeggen, zonder het bewijs te leverea. En hoe bewijzen wij dat nu? Op zekeren dag zei de Goddelijke Zaligma- ker tot de Apostelen: „Mij is alle macht ge geven, in den hemel en ook op aarde, gaat en onderwijst alle volkeren en doopt hen in de* naam des Vaders, des Zoons en des Hei ligen Geeates En leert hen mede. alles te houden, wat ik u heb bevolen. Ik ben met u tot aai het voleinden der wereld." Op drie dingen laten wij de aandacht val- len. In de eerate plants de woorden: „Mif Is alle macht gegeven, in den hemel en ook op aarde" Door dat te zeggen, geeft de Zalig- maker te kennen, dat er iets plechtigs gaat febeuren, dat Hij gebruik gaat maken van ijn Goddelijke macnt, dat Hij een bevel gaat geven en dan beveelt Hij hen, te leeren, te onderwijzen en te doopen en dan zegt Hij: „Ik ben met u, tot het voleinden der we reld Dit woord staat vier maal in het Nieuwe Testament en dat beteekent telkens: „tot het einde der dagen, zoolang de wereld zal blij- ven bestaan." Nu blijven de Apostelen niet bestaan tot het einde der wereld. want zij zijn allang ge- storven. En toch gaf Christus hun een macht. die blijven zal tot het voleinden der wereld. Dus moet die macht overgaan op den onvol- ger der Apoatelen, den Paus on Bfaschop- pen. Wij kunnen bewijzen, dat de Paus lang* 25# andere Pauses geregeld als een ketting met schakels afstamt van Petrus. En daarom teggen wij, is die macht overgegaan van de Apostelen op de PaUsen en Bisschoppen der Kerk. Ook Christus zegt: .,Ik ben met u". Dr. Muller heeft een Doek geschreven Eclu- sin, waarin hij 90 passages aanhaalt uit het Oude Testament, waarin God zegt: „Ik ben met u." En dan beteekesen die woor den telkens: „Ik zal u helpen, ik zal uw zaak tot een goed einde brengen". Wanneer nu Christus tot de Apostelen zegt: ..Onderwijst Mijn leer, Be ben met u", dan moeten wij ait ©ok z66 verstaan, dat Christus 6t Aposteks en kan oprotgers zal helpen, om hun leeraarsambt tot een goed einde te brengenm a. w.dat zij de waar- heid zullen leeren en valschheid zullen ver- miiden. Wij leeren dat dea te meer, omdat op een andere plaats in den Bijbel gezegd wordt door den Apostel Paulus, dat de Kerk is een pilaar van waarheid en standvastigheid. En op een andere plaats: „De poorten der hel zullen de kerk nimmer overweldigen". Wanneer de leer van de kerk en de uitleg van den Bijbel valsch was, dan zou zij over- wonnen zijn. Dat is dus het standpunt, dat wij inne- men. Wij zeggen: Christus heeft de kerk be- loofd, dat Hiji haar zou bij&taan, haar Zijn i ccht zou geven om te helpen, de waarheid te leeren en daarom gaan wij' naar de kerk en vragen haar den uitleg van den Bijbel, omdat wij dan weten, een goeden uitleg te hebben. Daarom hebben wij katholieken hou- vaat aan de kerk. Toen voor 30, 40 jaar terug de historische kritiek losbarstte, en als een storm ging over Europa en menigeen de Bijbdl aan Harden scheurden, sloeg vele Ghristenen de schrik om het hart en zij baden: „Heer, red ons; nu vergaan wij." Wij hebben1 opgezien naar de kerk en1 die heeft geaeven haar wijze lessen, hoe wij den Bijbel moeten verstaan en tot nu toe heeft een enkele onzer zich den Bijbel uit de hand aten slaan en wij kunnen zeggen, dat wij ons standpunt tegenover valsehe wetenschap kunnen verdedigen. De katholieke kerk leert, dat de Bijbel is de bron van geloof, maar niet de eenige bron. Er zijn ook nog geopen- baarde waarheden, opgesloten in de overle- veringen. Wat is dat, oveHeveringen? Dat zijn geopenbaarde waarheden, die door Christus geleerd, door de Apostelen gepredikt, maar niet in den Bijbel zijn opge- senreven. Dat die over lever ingen er zijn, blijkt uit den Bijbel zelf. In het Evangelie zegt Johannes, dat Jezus nog vele zaken ge daan heeft, die, wanneer zij elk in het bizon- der, zouden moeten worden opgeschreven, z66vele zijn, dat de geheele wereld de ge schreven boek en niet zou kunnen bevatten. Die uitdrukking is een hyperbool, een figuur- lij'k beeld, maar daaruit blijkt toch, dat veel meer door Christus is gezegd, dkn in den Bijbel is opgeteekend. In den Bijbel zegt Johannes nog: Bree ders, hdudt U vast aan de overleveringen, welke gij geleerd hebt door Mijn woorden Mijn zeiiding, dus een mondelinge en een schriftelijke overlevering van de waarheid. En Paulus schrijft aan Timotheus ,,Wat ve- len zeggen, gehoord te hebben, betrouw dat aan betrouwbare manncn, om dat te verkon- digen en anderen te 'leerendus wederem een mondelinge overlevering van de waarheid, die ons de Bijbel ze'lf leert. Wanneer wij het geschreven woord van Je zus moeten gelooven, waarom dan niet het gesproken woord? Gij zult zeggen: „Dat is moeilijk te con- troleeren." Zeker, het is moeilijk te eontroleeren, maar niet onmogelijk. En omdlat bet moeilijk is, mag men het niet wegwerpen. Wanneer wij zien, dat de Christenschrijvers van de eerste eeuwen in Griekenland, in Ita'lie, in Afrika en een 50 jaar later in Spanje en in Frank- rijk tot dezelfde waarheden komen, als zijn- de door Christus in dien 'tijd gezegd, dan kan het niet anders of zij moeten het gehoord hebben van den Zaligmaker of van' de Apost- telen zelf. Zoo blijkt dan, dat waar is, wat wij zeiden, dat niet alleen in den Bijbel, maar ook buiten den' Bijbel ia de overleve ringen geopenbaarde waarheden zijn en wij katholieken nemen aan, wat in de overleve ringen tot ons is gekomen. Hiermede meen ik het standpunt van de kath. kerk ten opzichte van den Bijbel te ge- noegzaam verklaard te hebben. Wij hebben met deze voordracht tweeerlei doel. In de eersie plaats, om, wanneer iemand vaa u een vooroordeel had tegenover de 'kerk, met betrekking vaa haar houding tegenover de* Bijbel, dat wij; dat vooroordeel zouden ophelderen en verwijderen, om daar- door toenadering te brengen tusscben katho lieken en protestanten.. In de tweede plaats hopen wij, dat deze voordracht er toe moge strekken, uw liefde voor de heilige boeken te vermeerderen. Alles wat in de boeken van het Oude en Nieuwe Testament geschreven is, is door alle ge- slachten bewaard en trouw aan ons overge- leverd, opdat wij op onze beurt er ons nut mee zouden doen en de heilige boeken zouden lezen. Laten wij die geestelijke schat over- nemem en er ons nut mee doen: voor onze ziel en zaligheid. De boeken van het Oude Testa ment zijn nuttig en stichtend voor ons en van hooge waarde, maar niet in de eerste plaats voor ons, maar voor de Joden ge schreven. iHet Nieuwe Testament is in de eerste Elaats voor ons geschreven en onder die boe- erv van het N'ieuwe Testament is er geeni zoo eenvoudig en zoo stichtelijk en dat ons z66 nad'er tot Christus brengt dan juist het Hei lige Evangelie. Daarom hoop ik, dat deze avond er toe moge strekken, uw liefde, vooral voor de Evangelien te vermeerderen en ook voor den Bijbel en andere boeken. Ik wil U aansporen, die Heilige boeken te lezen: en u daarin te verdiepen. H'et zou wel treurigzijn voor het geslacht van onzen tijd, wanneer daaronder wel mensch en te vinden waren, die wel boeken lezen van wetenschap, en ro- mans van liefde, boeken over sport en; hy giene en dat het Boek der Boeken, de Bijbel en de Evangelien niet gelezen worden. Leest trouw den Bijbel, leest de Evan gelien en: tracht daardoor vooral te leeren al wat Jezus voor u gedaan heeft. Hij' heeft voor ons alien geleefd, en Hij onderwijst ons Zijn leer in den Bijbel. Daarin leert men, hoe Hij voor ons heeft geleden en hoe Hij zoo gaarne ons alien wil zalig maken, hoe Hij is de goede Herder, hoe Hij rondgaat om de geheele wereld te verlossen, Zijn schapem op- zocht en gaarne ziet dat het verloren schaap gewi'llig is, zich te laten opnemen in Zijn barmhartige armenhoe Hij is voor ons de ware Heiland, die niets anders wil dan juist een Herder, fen kudde, opdat alle schapen Zijn stem hooren. 10-J'ARIG BIEISTAAN AFD. ALKMAAR CHR. M'ETA ALBIEWE RKE RSBO'NID. Gister herdacht de afd. Alkmaar van bo- vengenoemden bond in .,Waakt en Bidt" den dag, waarop zij voor 10' jaar werd opgericht Stad da zaal door Mowhb m pTsntes een eenigszins feestelijk aanzien gegeven. De voorzitter, de heer J. Kuijper, opende de bijeenkomst met gebed, nadat vooraf was gezongen Psalm 89 1, begeleid door het rnuziek-gezelschap „Soli Deo Gloria". De heer Kuijper richtte zich hierop tot de aanwezigen, om mede te deelen, waarom men dczen feestavond had georganiseerd. Spreker riep den heer Th. Teune, van Amsterdam, die op deze bijeenkomst zou spreken, een welkom toe, mededeelende, dat de heer F. Er- kelenbout, die eveneens het woord zou voe ren, verhinderd was te komen. Spr. riep ook den Christelijken Besturen- bond het welkom toe en dankte dezen voor de medewerking. Hij bracht de aanwezigen in herinnering terug naar den tijd van de oprichting van den bond. 10 jaar geleden was voor ons organi- satie nieuw, maar nood'ig, orndat vele toe- standen te verbeteren waren. Omdat de Christelijke metaalbewerkers zich niet lconden aansluiten bij den algemeenen of den moder- nen metaalbewerkersbcnd, besloot men een afdceling te stichten van den Christelijken me- taalbewerkersbond. Op 7 November 1911 kwam die afdceling tot stand. Spr dankte God Die de vereeniging 10 jaren heeft doen bestaan. Hij memoreerde vervolgens de verschillen de moeilijke perioden die de jonge veree niging doormaakte Het is echter later weer wat beter gegaan V6or den oorlog telde de afdceling 16 en nu 34 leden, wat echter nog te weinig is We kunnen ons echter afvra-- gen: Zijn we in Alkmaar wel altijd actief ge- weest voor de Christelijke vakbeweging? We moeten dan zeggen: Neen. Meteen moeten we echter toegeven, dat dit. niet gemakkelijk is. Spr. herinnerde hierna aan de November- rtagen van 1918, toen de vereeniging mede dcmonstrcerde tegen de algemeene werksta- k'ng. Ook bracht hij het bezoek van de Ko- ning'n ter, vorigen jare aan deze stad ge bracht, in herinnering, bij, welke gelegenheidi ook de vereeniging door H. M. niet was ver- geten Spr. richtte hierop waardeerende woorden tot het huidige besttxur. De heer Kuijper sprak verder den wenseh uit. dat het de vereeniging verder goed mag gaan. Hiji eindigde met een gedicht voor 'te dragen. De secretaris, de heer J Essen, bracht ver volgens verslag uit over de werkzaamheden van de vereeniging. Meruit Meek o.m. het volgen do: Er waren 2 conflicten geweest bij de me taalbewerkers, n.l. bij de Alkmaarsche IJzer- gieterij en de firma van Vuure. Voorts was er een propaganda-commisie opgericht. Het verslag eindigde met den wensch. dat de vereeniging moge groeien en bloeien 'De penningmeester, de heer J. Schoone- wil, deed hierna rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar. Vervolgens werd door eenige aanwezige da mes thee rondgediend'. Ook deed het muziekkorps zich nogmaals hooren tot genoegen van de aanwezigen. De heer Harwijnen sprak vervolgens na- mens de vaandelcommissie. Spreker felici- teerde de vereeniging met het 10-jarig be staan. Hij deelde mede, dat de vereeniging gemeend had ook een vaandel te moeten be- zitten. Spr. bracht dank aan alien die finan- cieelen steun verleend hadden om het be- noodigde geld voor dit vaandel bijeen te brengen Spr. onthulde bij deze woorden het vaan del (hetgeen er werkelijk heel keurig uitziet) bij muziek van „Soli Deo Gloria". De heer Harwijnen sprak den wensch uit, dat de vereeniging het vaandel in cere moge bezitten. (Applaus). De heer Kuijper deelde mede, dat lang en breed gesproken was over de aanschaffing van een vaandel. Ten slotte werd een vaandelcommisaie be- noemd, die met inteekenlijsten rondging en zoodoende kwam men aan het benoodigde geld. Het doclftertje van een der bestuursledeu overhandigde hierop aan den voorzitter een bouquet, onder het uitspreken van een toe- passelijk gedichtje. De heer Th Teune kwam hierna aan het woord, die de vereeniging feliciteerde met't 10-jarig bestaan. Spr. wees op de symbol iek in net vaandel,' op de afbeeldsels van een ha- mer, een aambeeld en een tandrad. De hamer is volgens spr. het symbool van de kracht van het beginsel der vereeniging. Het aam beeld is het symbool van het hart van den mensch, die veelal veel te weinig ontvankelijk is om datgene te doen, waartoe hij krachtens zijn geweten „verplicht is". In het derde voorwerp ziet spr. het symbool van degenen, die ingeleid zijn in de vereniging. dachte zit er inAls we ingeleid zijn in de christelijk-sociale beginselen, dan zetten we ook anderen aan den arbeid daarvoor, even- ais het eene tandrad het andere in beweging brengt Die drie voorwerpen, vervolgde spr., worden belicht door de zon, het symbool van de kracht en den oorsprong van ons z ij>n als christelijk-sociale beweging, die zijn grond- slag viridt in het trachten te volbrengen, de wil van de Zonne der gerechtigheid, d. i.: Christus, de Zon, die straalt oinhoog, naar de zijden en omlaag, die dus alles belicht, zooals o oo kehpt zooals ook op het vaandel uitkomt. Spr. hoopte, dat, nu men de symbolen van 't vaandel voor zich heeft, men ook naar die symbolen zal handelen. Eveneens hoopte spr. cfat spoedig in Alkmaar geen metaalbewerker meer is. die niet is aangesloten bij den Chr metaalbewerkersbond. (Applaus). Hierop werd de vereeniging gefeliciteerd door verschillende sprekers, die net woord voerden, resp. voor den Chr. Besturenbond, namens het N. C. B., den Chr. sigarenmakers- bond, den Chr. ambtenaarsbond, den Chr werkrnansbond, het Chr. verbond van ge- mecnte-werklieden en den Chr. transport- en fabrieksarbeidersbond. De hoer Kuijper dankte de resp. sprekers. Spr. deelde mede, dat een collecte zou wor den gehouden voor de stakende metaalbewer kers Deze collecte bracht f 13,71 Y> op. Nadat er nog iets was voorgedragen door verschillende aanwezigen, waarvan een ge dicht op hehlO-iarig bestaan van de afdce ling vermelding verdicnt, en nog wat muziek gemaakt was, kwam nogmaals de heer ueTne aan ief weoid, cHe <W ©orasfce© vaa bet conflict in het netaalbedrijf naging. Sip. wes er op, dat eenerzijda in de bedrijV ven kapitaal gestoken wordt, hetgeen t«a slotte doode stof is, terwijl anderzijda de ar- beider er zijn arbeid in steekt en dat is geen dode stof. Spr. meende, dat dus de waardij van den arbeider hooger moest worden aan- geslagen dan die van den kapitaalgever. Verder betoogde spr., dat men van geen hooger loonen in ons land en lage in het bui- tenland kan spreken, hetgeen zoo dikwijla door de werkgevers gedaan wordt. Dat vindt zijn oorzaak in de lage valutahet evenwicht tusschen de Duitsche mark en de Hollandscbe gulden is verbroken Spr. betoogde voorts, dat men door een loonsverlaging van 10 pet. de Nederland3che industrie niet zal kunnen redden. De patroons behoeven zich daarachter niet weg te schui- len. Het is immoreel, vervolgde spreker, dat de Metaalbond de arbeiders niet heeft laten we ten ten minste niet officieel dat men tot loonsverlaging zou overgaan. Spr. ziet de waarheid weer in van het woord van Talma: Waar ik macht zie, zie ik verdruk1- king. Hij durfde niets te voorspellen van den afloop van den strijd, maar het woordje „aanv?nkelijk", dat de Metaalbond gebruikt, als hij soreekt v^n „een aanvankelijke loons verlaging van 10 petzal wel worden ge- schrapt. De Metaalbond bedoelde, dat er nog wel meer verlagingen zouden komen. Spr meende. dat, wanneer men dat kon keeren de strijd nog niet geheel verloren was aanrenomen dat hij verloren wordt. Spr wekte ten slotte de aanwezigen op, om sterk te staan in hun orcanisatie. De heer Kuijper drnkte hierop a'len riog- maa's hen die -medewerking verleend hadden an "loot de bijeenkomst met dankzetrging. PFOYtim&al Xloiiws UIT EGMOND AAN ZE'E. (Vervolg.) Het tarief dat door B. en W. werd voorge- steid, was aldus: Voor georganiseerdeni: 1. gehuwd'e en ongehuwde kostwinnens 3 per dag; 2. on- genuwdie niet-kostwinnera 1.25 per dag. Voor ongeorganiiseerden: 1. gehuwde eni ongehuwde kostwinners 2.25 per dag; 2. ongehuwde niet-kostwinners met te werk S'tellen. Pit zou alleen gelden zoolang de bonden niet uitkeeren. Hierover volgde eenige discussie. Alge meen was men het ©ens over de afscheiding tusschen wel- en aiet-georganiseerdew. Hierna werd een ander voorstel van B. en W ter tafel gebracht. Dit behelsde een oommissie samen te stel- len, die goed boek hield van het aantal werk- loozen. Alsdan zou een oproep gericht wor den tot de burgerij, beneden een bepaald in- komen, b.v. 2500, wie dezen winter een tosse kracht kan gebruik en. Er zou met tact en kracht moeten worden opgetreden. 'De heer Apeldoorn vroeg, hoe dan de loo nen bepaald moesten worden. De secretaris zeide dat men dan vanzelf weer op het eerste voorstel terugkwam. De beide voorstellen werden fen slotte aan- genomen. Er bleef dus slechts over een connnissie samen te atellen. Deze zal bestaanuit de beeren Bos, Apeldoorn, Dekker, Van Dam en Rosen. Om spoed acbter de zaak te zetten, zal de ze commissi© reeds Donderdag a.s. verga- dieren. Aan de orde was de bespreking omtrent da contracten voor de landverhuring enz. Dit was oorspronkelijk vastgesteld op 23 Nov., maar het is dan koemarkt in Alkmaar, zoodat velen niet zullen kunnen komen. Besloten werd, op voorstel van B. en W. om het te stellen op 30 Nov. a.s. Een bepaling werd vervolgens ingevoegd aan de processen-verbaal voor de verkuring. De heer Dekker infirmeerde naar dea sloo. tenschouw. De seaetaris gaf de gewensckte inlichtin- gen. Bij1 de rondvraag klaagde de heer Apel doorn over de slechtsluitende ramen aan de gemeenteschool. IHiervoor werd verbetering toegezegd. Hierna volgde sluiting. UIT SCHOORL. (Vervolg Raadszitting). Het volgende punt was het voorstel van B. en W. tot benoeming van het personeel aan de cursus voor het vervolgonderwijs aan de school te Schoorl. B. en W. stelden voor, als hoofd van de cursus, den heer A. Boon, als onderwijis- krachten Mej. H. D. Th. Nuys en den heer G. C. Vrijer te benoemen. De voorzitter zeide, dat er aanvankelijk voor dit onderwij's dit jaar geen ambitie be- stond. Thans zijn er 9 leerlingen, waarvan 3 uit Groet; er moeten' 6 leerlingen zijn, alvo- rens dit onderwijs voor subsidie van het Rijk in. aanmerkiog kan komen. iDe heer Duin vroeg, waarom: daarvoor 3 onderwijskrachten beuoemd' moesten wor den. De voorzitter zeide, dat het handwerken moelijk aan het Hoofd der School kan worden opgedragen. Het aantal uren wordt door de onderwijzers verdeeld, de kosten blijven ge- lijlkzij doen- dit, om niet iederen avond ge- bonden te zijn. Met algemeene stemmen werden hierop de voorgedragenen benoemd. Punt 7 was de voordracht van B. en W. tot samenstelling der Commissie van Toezicht op het L.O. De voorzitter deelde mede, dat volgens de wet deze Commissie naast de ouder Commis- sies moet benoemd worden. De Commissie moet bestaan uit een lid van ouders van leerlingen van de O. L. S,. een' van de bizondere school, ffn van de meerderjarige c .derwijzers van de Oi. L. S.een van de on derwijzers van de bizondere school; en een uit de meerderjarige inwoners. B, en W. hevolen voor den eerste ami: C. Koel en P. Dalenberg; voor den tweede: O. Roozendaal en N. van Assum; voor den der de A. Boon en J. C. Kettenberg; voor den vierde J. Tromp en Mej. Ten BosCh; voor die vijfde S. Hoogvorst en Th. E. Janssen. De heer Liihrs wees crop, dat den laatsten tijd de vrouwen meer op aen voorgrond ko men en rich met het onderwijs bang houden. roor- doea Mej. wer- Men most de vrouw getegenfeetdl bsetfen so spr. wilde daarom enkele mannennamei deor vrouwennamen vervangen. De voorzitter zeide dat er buiten die voor dracht om gestemd kan worden. B. en W. hangen niet aan de personen. De heer Den Das was nog van meaning, dat meer personen, bekend met het lager on derwijs, naar voren moesten worden gebracht. De heer Luhrs en. de voorzitter bestreden de ze meening. Het toezicht op de (eervakken en de leermiddelen berust meer bij den Inspeo teur en den Schoolopziener. De heer Liihrs stride voor, om de dracht van ouders voor de O. L. S. t« bestaan uit den heer P. Dalen'berg en Minkema. Tot leden van de Oommissie den hierop gekozen de heeren C. Koel met 5, G. Roozendaal met 6, S. Boon met 7, Mej, Ten Bosch met 4, S. Hoogvorst met 5 stem- men. Op Mej. Minkema werden 2, Mej. Tromp 3, de heer Jansen 2 stemmen en op A. van Assum- 1 stem uitgebracht. Punt 8 was het voorstel van B. en W. tot vaststelling der begrootingen voor het Ge- meenteliike Electriciteitobedrijf en voor het Burgerlijk Armbestuur dienstjaar 1922. De begrooting voor het Electriciteitsbedrijf wijst in ontvangst en uitgave een bedrag aan van 21660.—. Aan ontvangst uit de straatverlichting is 900 geraamd, aan stroom voor l'icht over de meter, even als het vorig jaar 8000. voor kracht f 300, meterhuur 60.— vorig jaar 50.—, rente van kasgelden 100.—, verkoop van materiaal f 300.vast recht 12000, dus in het geheel moet door de licht- verbruikers 20.000 worden opgebracht. Uitgaven stroomLnkoop van de Provinde 8000.vorig jaar /8500.— (de kolen- priizen zijn verminderd en daardoor is het ta rief verlaagd) salaris administrateur 750, arbeidsloonen 1500, waaronder begrepen het salaris voor den lijnwerker, controlekos- de uitgaven voor een ingonieur f 100. Im 1920 is hierop niets uitbetaald. Onkostea nazien en eontroleeren van meters 100. onderhoud 800, vorig jaar 500; pensioen- verzekeringi f 65brand verzekering 20, on- kosten 700; rente tijdelijke leeningea 25, rente verschuldigd kapitaal 4204.50; aflca sing verschuldigd kapitaal f 3250.aan- koop materiaal 500, andere gewone uitga ven f 100.onvoorziene 1525,50, totaal 21660. Voorts een 3-tal memorieposten a ontvangst en uitgaven, De heer Liihrs had gehoord, dat de g«- meente een liin had aangelegd1 voor een derde en meende. dat daarbij iets was gebeurd wat onregelmatig was, ihoewel spreker geen opzet veronderstelde. Op de rekening stond 45 ot. per uur, dit was omgezet in 75 ct. en daarna stond er nog een bijzondere post van 10 pet. voor bedrijfs- 'kosten en spr. oordeelde dit geen no-rmale ma- nier van doen. Wanneer een- va'kman iets maakt dan is in het arheidsloon de bedrijfs- winst begrepen en in dit geval werd1 er uur- loon berekend, winst uurloon en daarna 10 pet. bedrijfsonkosten. De voorzitter oordeelde het mogelijk, dat de laatste winst sloeg op geleverd materiaal. De heer Lii'hre wilde een vaste regeling. Spr. wees er op, dat zich een geval heeft voor- gedaan, dat een fabriek een lijn liet aanteg- gen en dat spoedig daarna een fabriek er naast kwam. Spr. wil te* voordeele van de le dan reke ning houden met het berekene* van de 'lijn. De heer Duin meende, dat daari* voorzie* zou worden. De steenfaforiek moet ee* klei* stukje betalea e* de ijsfabrikant het andere #tuk. De heer Lhhrs merkte nog op, dat het laat ste geval uit 'het onbegrijpelijk berekene* fa voorgekomen bij' den timmerma* de* Dan. De secretaris meende te wetem, dat de commissie wil, dat de kostprijs verhoogd met 10 pet. i* rekening wordt gebracht. Wanneer 2 maal winst berskead fa, dan fa dat niet goed. De heer Duin was ©ok va* meaning, dot niet tweemaal winst berekend moest worden. IDe begrooting van het Electrititeitsbedrijf werd hierop met algemeene stemmen goedgs- keurd1. In behandeling kwam nu de begrooting van het Burgeriijk Armbestuur. De voorzit ter deelde mede, dat voor dit jaar een subsi die van 2000.gevraagd wordt. Bezielt men de begrooti-ng dan is er echter weinig op aan te merken. De begrooting wijst in ont vangst en uitgaaf een bedrag aan van /4666 en vangt aan met een uadeelig saldo van 527.—. De begrooting werd met algemeene stem- men goedgekeurd, waarna am half 66n tot half twee gepauzeerd werd'. Na de pauze 'kwam de begrooting voor 1922 in behandeling. De opcenten op de vermogenabelasting zij* op 50 gesteld. B. en W. stelden voor om aan te vragen-, na Mei de plaatsdijke inkomsten'belasting nog zelf te mogen innen. Itedere geoaeent ei»ag n.l. nog 5 jaar uitstel vragen vaa de regeling, waarbij bepaald is, dat ook het Rijk "fa meentebelastingen int. De heer Den Dae meende, dat de bdashng- betaling gemakkelijker over't Rijk kan gaan. De heer Liihrs was er vo6r, de regeling het volgend jaar aan het Rijk over te laten. Spr. oordeelde de controle beter door het Rijk te regelen dan door de gemeente. Vooral voor do arbeiders oordeelde spr. dit van belang. De heer Bijil was van een tegenovergestelde meening; spr. oordeelde, dat menschen uit de gemeente de inkomens van de menschen uit de gemeente beter 'kennen. De heer Duin meende ook, dat het heffen van een plaatselijike belasting'voor de bevol- king groote voordeelen heeft. Men kaa er dan rekening mee houden, wanneer een belasting- betaler in zijn gezin moeilijkheden door ziek- te, enz. heeft gehad. Het Rijk houdt daarmee geen rekening. Spr. is v66r het voorstel van B. en W. De voorzitter merkte nog op, dat een inning door het Rijk het nadeel heeft, dat hetgeen door het Rijk foutief wordt geind, terug moet worden gegeven, waardoor de gemeente *iet weet, waarop ze ka* rekene*. Met de stem van den heer Liihrs tegen, werd het voorstel van B. en W. aangenomen. De ontvangst uit de schoolgelden zijn ge raamd op 800. De voorzitter merkte nog in verband met een opmericing van den' heer Liihrs ©p, dat doze naming niet binriend fa.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 6