DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Tabaksfabriek J. R. KEUSS, Alkmaar. 271 as Prima genrige PIJPTABAK, gefabriceerd door de o. Dlt trammer bestaat nit 2 blafleu lioiiderd tine ci» iwintiKNte jaar^uit}: IH2I ibonnom-mtspi-ijs bij roomltbotallng per 3 mannden t 2.-, fr. per post f 2.50. Cewijsn. 5 ct. Advortentiapr. 25 ct. p.regol, grootereletters naar plaatan.in.te. B.-icveu r.anco N.V. Book- en nandelsdr. v.U. norms. Cester Zoom, Vaorda.il CO, I el. Admmlatr. No. 3. Itedactie No. 3.?. VBIJD4.G Dlreeteur: 0. 11. KRAR. HoofJredaeieurTJ. N. ADEMA. 18 NOVEMBER mmm Buitenland. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Volgens den Washingtonschen correspon dent van de Associated Press" zijn de Ver- eenigde Staten niet van plan, een definitief program voor te stellen betreffende de bo- perking der legers, en voor zooveel bekend is geen enkele buitenlandsche delegatie be reid,.dergelijke voorstellen te doen Men ver- wacht dat de heele kwestie der legers zal worden verwezen naar de commissie voor de bewapeningen. Daar noch Groot-Britannie, nocli Amerika voorstellen hebben voor de vermindering van hun.eigen legers, is geen van beide delegate in staat om concessies aan te bieden, terwijl zij ook niet den wensch koesteren om op eigen initiatief voorstellen te doen betrefiende de legers van andere mo- gendheden. Wat betreft den eiscb van Frankrijk, dat Amerika en Britannie het waarborgen geven voor zijn bescherming tegen aanvallen van Duitschland, wordt uit gezaghcbbende bron medegedeeld, dat een dergelijke hoop tot te- leurstelling is gedoemd, daar Amerika krach- tig is tegen een verdrag, compact of overeen- komst, uitgesproken of stilzwijgend, betref- fende en zoodanige gebeurlijkheid. De Engelsche eisch tot vermindering van de duikbooten valt in Amerikaansche ma- rinekringen niet in goede aarde. E>e Japansche pens is vrijwel unaniem tegen Hughes' voorstellen. Er wordt een actie gevoerd om ook econo- mische kwesties op de conferentie te behan- delen. DE IERSCHE KWESTIE. Tweeduizend vertegenwoordigers der um- onisten kvvamen gister bijeen ter bespreking van een resolutie, waarin de misdaden en rebellie in Ierland worden veroordceld en verklaard wordt, dat geen regeling aanneme- lijk is, waarbij de positie, door Ulster ver- worven, niet volkomen wordt geeerbiedigd, de belangen van het rijk niet worden ge- waarborgd en de loyalisten niet worden be- schermd. Na een levendig debat werd een amendement, de hoop uitsprekend dat er een oplossing voor het Iersche vraagstuk zal worden gevonden, vereenigbaar met de su- prematie der Kroon, de veiligheid des Rijks en de beloften aan Ulster gegeven, met over- weldigende meerderheid na een scans heftig debat aangenomen. Slechts tusschen de ze- ventig en honderd gedelegeerden stemdeu tegen. De aanneming van dit amendement is een votum van vertrouwen voor de unionisti- sche Riders. Aan den vooravond van de Unionisten- conferentie te Liverpool, is te Belfast een massabetooging gehouden, als protest tegen de Iersche poiltiek der Britsche regeering. De ministers van Ulster namen niet aan de betoogingen deel, doch zij publiceerden een schrijven, waarin verklaard wordt, dat zij vast besloten zijn, de macbt van het parle- ment van Ulster onverminderd te handhaven en geen enkel Iersch parlement te zullen er- kennen, waarin de vijanden van het rijk de meerderheid hebben. De burgemeester van Belfast verklaarde, dat geen staatsman het recht heeft Ulster aan slavendrfjvers te verkoopen. Ulster, al- dus de burgemeester, is niet te koop. Naar verluidt, heeft de attorney-general voor Ierland zijn ontslag genomen in - ver- band met de houding der regeering jegens Ulster. EEN HONGAARSCHE NOTA. Naar de Hongaarsche bladen melden, heeft de regeering te Boedapest tot den Volken- bond een nota gericht, waarin geprotesteerc wordt tegen het feit, dat bij de jongste com plicate tusschen Hongarije en zijn nabuur- staten de Volkenbond de maatregelen heeft nagelaten, welke hij overeenkomstig het Pact had moeten nemen, om een gewapenden aan- val op Hongarije te voorkomen. INVAiL POLEN IN LITHAUEN. Volgens de Lithausche Tel. Ag. drongen de Polen bij. Punska in het gouvernemenit Su- walki 3 K.M. ver door in de neutrale zone en onderdrukkeni de Lithausche bevolking, die de ihulp van den volkenbond inriep met ver- zoek, den staat van zaken ter plaatse te on- derzoeken. DE ENGELSGHE KROONPR'INS UN r BRITSCH-INDie. 'De Prins van Wales kwam te Dombay aan, deed een triomf-tocht door de stad, doch emstige ongeregeldheden ontstonden in de inboorlingenlwijken, tengevolge van de agitatie der „non-co6perato:rs". Er zijn groo- te verliezen aan menschenlevens te betreurm DE KOSTEN DEiR BESLISSING IN'ZAKE SILEZIe. iDe Warschausche bladen vernemen uit Geneve, dat de kosten der beslissing over Opper-'Silezie door het seoretariaat van den volkenbond op 65 miltioen Duitsche maiken gesdhat worden, die tusschen Duitschland en Polen verdeeld moeten worden. PUBEICATIE HONGAARSGHiE DGCUMENTIE'N. De Hongaarsche regeering bereidt de pu- blioatie voor van alle documenlten over het laatste avontuur van Karl van Habsburg, om te bewijzen, dat Hongarije alles heeft gedaan, wat mogelijk was. om den terugkeer van Katfl naar Hongarije te verhinderen1. DE OPSTAND IN DE OEKRAINE. Afdeelingen van het Roode legem, die in het Zuiden van Podolie verspreid zijn, zijn omsingeld door opstandelingen onder bevel van ataman Zoub, die hun verzocht wapens en munitie aan de plaatselijke regeering uit te leveren en te demobiliseeren. Een bolsje- wistische deldgatile is aan de Poolsche grens bij de Zbrostsj verscheneo en verzocht den Poolschen commandant toe te staan, dat de roode soldaten over de grens trokfeen. Het centrale comite voor den opstand heeft een volgenden oproep aan de bewlking van de Oekraine gericht, waarin wordt opgewekt tot het voeren va een beslissehden strijd te gen1 de bblsjewisten, die de overweldigers van het land genoemd worden, die het ge- bied, dat eens overvloeide van melk en ho- nig, hebben verhietigd em het volk kwetsiten in zijne gevoelens. FOKKER TE PARIJ9. De bladen melden, dat als gevollg van hef- tige protesten van verschillende vereenigin- gen van oud-strijders, oorlogsverminkten, enz. tegen de uitstalling van een Fdkker- vliegtuig op de luchtvaart-tentoonstelling, de commiissaris van de tentoonstelling beslist heeft, dat de president van de republiek de- zeix stand niet zal bezoeken* de naam Fok- ker van het toestel zal worden verwijderd en dalt de heer Fokker die tentoonstelling niet meet zal betreden. Zooals men weet, bouwde Fokker tijdens den oorlog vliegtuigen voor Duitschland. NOG EEN „0NBEKENDE SOLDAAT". Jamaica is voornemens aan die Britsche autoriteiten vergunning te vragen het stof- felijk overstihot van een onbekenden soldaat van het voormalig slagveld naar Kingstown te mogen overbrengeni, om het tegenover het aldaar op te richten oorlogsmonument op naitionale wijize te doen begraven. TEGEN iDUITSCHE WERKKRAOHTEN. Naar aanleiding van het plan tot weder- opbouw van elf getaeenten in het gebiied van Qhaulnes door Duitsche arbeidersorgamsa- ties zijn er in het department van de Somme tat van protesten gerezen, uitgaande van de vereenigingeni Van oud-strijders en aanne- mers, die rich voorstellen een beroep te doen op de openbare meeniing om te protesteeren tegeni het plan om Duitsche arbeiders naar de& venwoeste gefoieden te brenlgen. De burge- meesters duchten eveneens oonflioten, die zich zouden kunnen voordoen tusschen Fransche en Duitsdhe arbeiders schen Bethlen en Horthy het bestaaa van het huidige regime verzekerd wordt. In Oostenrijksche kringen worden de be- richten omtrent Horthy's plannen tot het ple- gen van een staatsgreep weliswaar niet be- vestigd, doch er wordt medegedeeld, dat de Hongaarsche regeering in groote verlegen- heid is geraakt, doordat zij de Hongaarsche benden, die zij vroeger zelf heeft geroepea, thans niet meer kwijt kan rakea KORTE" BERICHTEN. De Duitsdhe oentrumpartij heeft een motie van vertrouwen' aangenomen in de po litick der fractie en' van den rijkskanselier. Het Hongaarsche O. M. heeft de in verband met de jongste Putsch tegen oud- minister Stefan Friedrich ingestdde vervol- ging wegens gebrek aan bewijzen gestaakt, Uit nadere berichteni blijkt, dat de uit- sluitmg bij de Benz-fabrieken te Mannheim, waarvan wij; eenige dagen geleden melding miaakten, alleen geldt voor de automobielfa- briek van Bieniz. De motcrenfabriek werkt on- afgebroken door. De intergeallieerde commissie gelast ook biji Krupp te Essen de vemretiging van verschillende m'achines, die vredesartikelen vervaardigen. De arbeiders protesteeren hier enistig tegeni en verblaren niet te zullen mee- werken aan die vemietiging. De internationale arbeidsconferentie te Geneve verklaarde zich v66r een absoluut verbod van loodwit voor Ihuisschildersiwerk en nam de oonventia in zake den wekelijk schen1 rustdag aan, De commissie van herstel heeft te Ber- lijn haar werkzaamheden geeindigd en wordt op een der laatste dagen- dezer week te Pa rijs terugverwacht. De Volkenbondsraad kwam bijeen ter behandeling van het Servisch-Albaoeesoh conflict. Maanschalk Joffre is aan boord van de Perthes te Port Said aangekomen. Te Berlijn hebben weer plunderingen van winkete plaats gehad. Neemt proef met daze prima kwaliteiten in fraai# yerpakking. YRAAGT ZE UWEN WINKELIER. Geinengd Nienws DE DUITSCHE CRDIET-ACTIE. In de rijksdagcommissie van den Cmtrum- fractie voerde rijkskanselier Dr. Wirth Woensdag het woord, om een.uiteenzetting te geven over den toestand op het gebied der binnen- en buitenlandsche poiltiek. In zijn re de noemde hij den politieken toestand zeer verward. Vervolgens besprak hij in den breede het credietaanbod der Duitsche industrieelen, dat hij onaannemelijk nomde en in het geheel niet voor bespreking vatbaar. Van een gewij- zigd aanbod der industrie, dat volgens de laatste dagbladberichten zou zijn uitgewerkt, is hem' tot dusver nog niets bekend De vergadering toonde haar levendigen bij- val, toen de rijkskanselier het aanbod veroor- dcelde. In de vergadering liet men er geen twijiel over bestaan, dat de industrieele kringen van het centrum in geen geval instemmen met dit aanbod. Het verbond van Duitsche spoorwegarbei- ders heeft de voorstellen besproken, om de spoorwegen uit het staatsbeheer te brengen in een particuliere ondememing. De verga dering nam met algemeene stemmen een mo tie aan, waarin hiertegen wordt geprotest- teerd en wordt verklaard, dat de vergadering besloten is, bij eventueele uitvoering van dit plan, de algemeene staking te proclameeren Het verbond van technische ambtenaren heeft een manifest gepubliceerd, waar;n even eens heftig wordt geprotesteerd tegen de plannen der industrieelen. Rijkskanselier Wirth en de Beiersche pre mier van Lerchenfeld hebben zich ook tegen de overdracht der spoorwegen aan particulie re exploitatie verklaard. ERNSTIGE GEBEURTENISSEN. Te Weenen worden, schrijft de correspon dent van het Hbld., de gebeurtenissm in Hongarije met groote belangstelling gevolgd. Naar het „N. Wiener Tagblatt" uit Boeda pest meldt, meent men daar, dat de nieuwe regeering Bethlen, die nog steeds niet is sa- mengesteld, een liberalen koers zal inslaan, evenals de oude. De „Wiener Mittagztg." zegt uit diploma- tieke kringen te hebben vemomen, dat in Hongarije belangrijke gebeurtenissen worden verwacht. De rijksbestuurder Horthy zou van den tegenwoordigen toestand gebruik maken om zijn heerschappij op een nieuwen en vas- teren grondslag te vestigen. Daartoe zou het huidige kiesrecht worden afgeschaft en een beperkter worden ingevoerd. Horthy ver wacht, dat de Entente hem geen moeilijkhe- den in den weg zal leggen. Intusschen zouden in de straten van Boe dapest emstige gebeurtenissen voorvallen. De De straat is volkomen in handen van Gom- pos, den leider d-er chauvinistische officiers- organisatie „Mowe", die een der voomaam- ste organisators der West-Hongaarsche ben den is geweest. Deze benden houden thans vreeselijk huis in de straten van Boedapest en de regeering was tot nu toe niet in staat de orde te handhaven. Het is echter niet bui- tengesloten, dat door een overeenkomst tus- VEREENIGING VAN DE 4 LANGEDIJKER GEMEENTEN. E>e Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeente Noord-Scharwoude doen weten, dat het wetsontwerp tot vereeni- ging van de vier Lan?edijker gemeentea wordt aangehouden. DE COLLECT1EVE ARBEIDSOVER- EENKO'MST IN DE SIG A REN- INDUSTRIE. iHet Verbond van Vereenigingeo van Siga renfabrikanten in Nederland, heeft, mede na- mens de overige leden van partij ter eenre, bedoeld in de Gollectieve Arbeidsovereen- komst van 16 Maart 1920, deze Gollectieve Arbeidso vereenkomst opigezegd tegen 16 Maart 1922; en zich bereid verklaard over een nieuwe Gollectieve Arbeidsovereenkomst ioverleg te plegen met de werklieden-organi- saties in de Sigaren-industrie. DE ZAAK VAN HALL. Mr. Van Hall is in vrijheid gesteld op grond dat de gevangenisdoktoren een langer verblijf in het Huis van Bewaring noodlottig voor zijn gezondheid achten. De klacht inza- ke verduistering van een half millioen van het Paleis voor Volksvlijt is echter gehandhaafd, en de instructie zal worden voortgezet. Mr. Van Hall heeft ontslag genomen als p resi den t- commissar is van het Paleis voor Volksvlijt. EERE-PRO MOTIE PROF. L. BROEKEMA. Gister heeft aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen de promotie honoris causa plaats gehad van prof. L. Broekema. De rector-magnificus, dr M. J. van Uven, hield als promotor een rede. ZEDENMISDRIJF. Gister heeft het Gerechtshof te Amsterdam den organist uit Haarlem, die zich te verant- woorden heeft gehad wegens hcmosexueele ontucht met minderjarigen, veroordeeld tot vijf maanden en veertien (kgen gcvangenis- straf, onder aftrek der voorloopige hechtenis, waaruit beklaagde op 3 November j.l door het Gerechtshof werd ontslagen. LUGUBER. Het lijk van den Dinsdag op den Grebbe berg bij Wageningen gevonden onbekenden. man is Woensdag op last der Justitie naar Amhem gebracht. Op het lijk zijn nog ge vonden een revolver en een flesch met drank. zijn te rechtvaardigen en dat niet onmiddel lijk financieele moeilijkheden zich zouden la- ten gelden bij de. betrokken belanghebben den, indien de wet tot stand zou komen in den door minister de Geer bedoelden zin. Voorts wordt geprotesteerd tegen de po- ging tot verlaging van het weduwen- en weezenpensioen, een verlaging, die alleen zal komen ten nadeele van de lager bezoldigde en mede ten nadeele van de jongere, beter be zoldigde ambtenaren bij vroeg overlijden Cinder elke omstandigheid wil adressant de 50 pet. van den laatsten pensioengrondslag verzekerd hebben. Onvoldoende noemt adressant de veilhoo- ging voor de weduwen- en weezenpensioe- nen voor de militairen, indien het oorspron- j kelijk ontwerp in dezen niet wordt gehand haafd. Voorkomen dient te worden, dat gemeente- besturen en andere corporaties de gelegen- heid wordt gelaten tot premieheffing van de ambtenaren In dit opzicht mogen geen na- deelige bepalingen gelden ten opzichte van de gemeente-ambtenaren. De uniformiteit, die ook de regeering wenscht na te streven voor die pen&ioenbepalingen, -wordt op die wijze, op een der meest kardinale punten teniet ge daan, terwijl de reactionnaire gemeentebestu- ren niet zullen nalaten, om welke redenen dan ook, hun ambtenaren op deze wijtze te dupeeren. Het 2-Jarig kindje van den arbeider Gnube te Eenrum, is gisteren, bij afwezig- heid der moeder, terwijl het in den kinder- stoel zat, verbrand. Gisternacht is te Middelburg een woon- huis in de Katedelft afgebrand De bewoner, zekere E., die nog slechts kort eigenaar is en alleen woonde, is voorloopig in arrest go- steld. Huis en inboedel warm verzekerd. BRANDSTICH'TING In verband met den brand in een woon- huis te Middelburg van Maandagnacbt is te Nijmegen aangehouden een 17-jarig meisje, S M A., die na scherp verhoor bekende me- deplichtig aan de brandstichting le zijn. Cis- teravond bekende nu ook de 37-jarige B. J. E., bewoner van het verbrande perceel, die kennis had aan het meisje, den brand te heb ben gesticht., DE PENSIOENiWETTEN. De Bond van Technische Ambtenaren in Overheidsdienst heeft de Tweede Kamer ver zocht, het daarheen te leiden, dat niet het ge- wijzigd ontwerp van wet, betreffende de pen- sioenen van burgerlijke en militaire ambtena ren, zonder meer worde bekrachdgd tot .wet. Volgens adressant is in de oeconomische verhoudingen niet een dergelijke verandering ten gunste van de ambtenaren ingetreden, dat een teruggang in finaneieelen zin zou DE TOESTAND TE' EMMEN, Na afloop der raadsvergadering Maandag avond werden in verschillende bakkera- er slagerswinkels in het zuidelijk deel van het dorp goederen zooder betaling weggenomen. Gister was het tijdens en na de raadszit- ting volkomen rustig. Er hadden gee» de- monstraties plaats, meldt de Telgr. DOOR HET IJS. Woensdagmiddag beproefden drie jongens over het Lischwater te Rotterdam te loopen Nauwelijk s ton den zij er op, of het ijs brak en zij verdwenen in de diepte. Op het hulp- geroep schoten van alle zijden burgers toe, en de jongens werden. uit het water gehaald De 12-jarige J. Bouman, uit den Zwaanshals, en de 11-jarige G de Held, uit de Noord- molendwarsstraat. bleken echter reeds ver- dronken te zijnhet gelukte bij den derden jongen, den 13-jarigen J. Timmers, uit de Fabrieksitraat, de levensgeesten op te wekken. Deze jongen werd naar het ziekenhuis aan den Bergweg gebracht. Beambten van den geneeskundigen dienst en personeel van de reddingsbrigade verleenden hulp. SLOTTING RIJKSKRANKZINNI- GEiNOEISTIOHT EN.) In verband met het bericht in de bladen dat een of meer der rijkskrankzinn igenge- stichten zulleni worden1 gesloten, meldt men nader van welingelichte zijde de volgende bijzonderheden'. Het nieuwe Rijkskran'kzinni- gengesticht te Woensel (Gemeente Eindho ven) is nog lang niet vol en kan gemakkelijik al de rijkspatienten uit de beide andere rijk®- gestichten (Grave em Medemblik) opnemen. In Medemblik wordem reeds nu aanzien- lijjfc aantal (naar verluidt een honderdtal) patienten uit Noord-Holland verpleegd. Door al de rijks-patienten uit MedembEk eni Gra ve naar Eindhoven over te bremgeni zou op de explo'itatie-kosten der verpleging van rijks patienten zeer belangrijk kunnen wordem be*, zuinigd. Het bldjft onder de hand mog de vraag of de overplaatsing van het gehuwdte personeel niet op groote moeilijkheden zal stuiten wanneer er te Eindhoven voor hen niet of althans niet tijdig genoeg voor de noodlge womimgruimte zal kunn'en worden gezorgd. 'Bij. een. mogelijke stijging van het aantal rijkspatienten. binneni afzienibareni tijd zou ten siotte tot bijbouw te Eindhoven, moeten wor den overgegaan en het zal dan nog de vraag zijn of de zuinigheid niet de wijsheid 'be- driegt. Welke bestemming er aan de even- tueel .te sluiten rijiksgesticnten te Grave en te Medemblik zal worden gegeven' is ten siotte een vraagstuk dat nader onder de oogen wordt geziern, Het gesticht te Grave voldoet reeds lang niet meer aan de eischeni van den modemem tijd. Dat te MedembEk zou moge lijk in aanmerking komen om over te gaan in de handen van de provincie Noord-Holland, die reeds lang groote behoefte heeft aan uit- breiding van 'haar plaatsruimte. WERKLOOZE LANDARlBE'IDER'S. IDe minister van arbeid heeft t'hains .aan de verschillende tandarbeidcrsbomden meege- deeld, dat hij bereid' is, het subsidie voor de wericloozenkassen dier crganisaties over het tijdvak van 1 November 1^21 tot 1 Mei 1922 te stellen op 125 pCt. op voorwaarde, dat de bomden zich bereid verktaren', het bedrag der bijdragen1 van de leden voor de werkloozen- kas uiterlijk ingaande 1 Mei 1922 voldoenda te verhoogen en de voorstellen dienaangaande v66r 1 Januari aji. den minister doen toeko- men. Zooals bekend, staan de diverse landarbei- dersbonden op het staindpunt, dat in de ge geven omstandigheden (werkloosheid en te ruggang in de loonen) niet aan bijdragever- hooging voor da werkloozeokas valt te den- ken. P(ROV. 6TAT.EN VAN NOORI> (HOLLAND, Oed. Staten stellen voor den post vao f 7000 op de begrooting 1921 voor uitkee- ring aan noodlijdende gemeenten1 te ver- hOogen. Ged. 'Staten scbrijVen o.a.-, 'Bij het onderzoek van de gemeentcbegroo- tingen voor 1921 is ons gebleken, dat van een' drietat gemeenten, t. w. Petten, Schoten en Wormer, de begrooting een zoo belang rijk tekort aanwijst, dat, zal aan die gemeen ten de genoemde steun worden verleend, de hierboven genoemde post van 7000 zeer aanmerkelijk zal worden overschredem. Wei is waar fcan de post, zooals zooeven reeds ia opgemerkt, door af- enl overschrij.ving wor den versterikt, doch wij1 aditen het j ulster over een en ander van te vormen met Uwe Vergadering van gedachten te wissdlen' ea voor het doen van eventueele af- en over- schrijvingen op den post eene bij'zondero m'acht,ging van Uwe Vergadering te vragea. (Het spreekt wel vanzelf, dat ook in deze de tot nu toe gevdlgde regel toepassing zal moeten vinden, dat de Provincie zich va® het geven eerier uitkeering moet onthoud en, in dien niet het Rijk tot net verleenen van steun bereid wordt gevonden. Bij' de briefiwiisseling, die wij. te dezer zake met den minister van Binnenlandsche Zaken voerdem, verklaarde deze zich bereid te bevorderen, dat aan de genoemde gemeenten hoogere uitkeeringen uit's rijks kas zullen worden verstrekt da® anders in overweging zouden zijn genomen, mits de Provincie harerzijds eene uitskeexing gelijk aan die van het Rijk wil geven. Aan- vankelijlk bestond biji ons tegen den' door den minister gestelden eisdh wel eenig bezwaar, daar 'tot nu toe de door het Rijk in dergelijke gevalien verleende bijdragen zoo .goed als altijd die der Provincie overtroffen. Wij heb ben evemwel gdmeend onze bezwaren! niet te moeten' handhaven, toen. de Minister zich te- vens bereid verklaarde, te bevorderen dat alstiog aan de gemeenten Petten en Sdhoten de uitkeeringen zullen worden gegeven, die door het Rijk aan Schoten voor de jaren 1917, 1918 en 1919 en aan Petten voor de jaren 19 L7 en 1919 werden geweigerd. In dien nu de Provincie voor 'het jaar 1921 aan de gemeenten Petten, Schoten en Wormer uitkeeringen geeft onderscbeidenlijk van 3200, 61.650 en 10.000 zullen die ge meenten over hetzelfde jaar bajdra-gen, resp. van 7980, 294.250 en 10.000 van het Rijk ontvangem. Ged. Staten meenen, dat er termen bestaan om' in deze de door het Rijk gevraagde mede- werking te verleenen en verzoeken derhalve hen in verband daarmede te machtigen den. in den aan'hef dezer voordracht genoemd'en begrootingspost te versterken met de bedra- gen, die noodig zullen zijn voor het geven der bedoelde uitkeeringen. Ged. Staten stellen voor vast te stellen een 3e suppl. begr. dienst 1921 voor't Provine Ziekenhuis te Bakkum. Daarop 'komen voor: 42.000 voor het aanbrengen van verbete- ringen aan het brandbluschmateriaal en 77.'000 voor het maken van aanbouwingen aan elk der paviljoens II voor mannen en vrouwen. Gedeputeerde Staten stellen voor al- wijzend te besdhikken op bet verzoek der Ned. Vereeni. voor Gemeentebelangen om f 100 subsidie per jaar. KORTE BERICHTEN. Het hotel „Den Ouden Doelen" to Dea Haag is aangekocht voor rekening van eea Amsterdamsche hotelcombinatie Prof. Bouman, voorzitter van de Veree- niging voor psychiatrie en neuxologie, i3 be- noemd tot riader in de orde van den Neder- landschen Leeuw. De toren van, de bij den jongsten storm veel besproken St. Willebrorduskerk te Leeu- wen moet worden afgebroken. Het vijftigjarig bestaan der Nederland- sche Vereeniging voor psychiatrie en neurolo- gie is gister te Amsterdam herdacht. Er is een belangrij.k tekort ontdekt in de werkloozenkas op het eiland Marken. De administrateur D. P. is ontslagen.. De Indische bezuinigingscommissie stelt da 45-urige werkweek voor landsdienaren1 voor LKMAARSCM Alkmaar's Roem

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1