AlKmaarsche Courant Hondenl Drle en Twlnttgste iaargang. Yrjjdag 18 November. Jflt Provinciaal Nieuws UIT SCHOORL. (Vervolg raadszitting). 'Bij cte post: „onderhoud brandspuiten" troeg de heer Liihrs, of er al iets bekend was trait bet plaatsen van hrandkraneo. op de waterleidmg. De voorzitter zeide, dat daarin aog met was voorzien, doch dat dil bij suppletoire be- rrooting geregeld kan worden. De beer Luhrs zeide bij de post „ko»teo 'Huis van Bewaring", thans geen principieele beschouwing daarover te willen geven spr. wenscbte nu t« wetea, wat er met dat geld wordt gedaan. De voorzitter zeide, dat de gelden dienen voor reparaties. ,De beer Luhrs oordeelde bet gebouwtje on- voldoende, zelfs voor den minste, die in strijd handelt met de heerschende wetten. Het is in strijd met de menschelijkheid cm midden in den winter menschen in een hok op te sluiten, dat nog niet goed is voor varkenshok. De voorzitter herinnerde zich niet, dat er iemand een nacht in het hok theeft doorge- bracht. De zwervers in het Noordelijk deel va* de gemeente wordt logies verschaft bij Peis eoi wanneer men met verdachten te doen beeft, daa gaat de laatste train nog wel zo6 laat, dat men ze nog naar Alkmaar kan bren gen.' Voor een mogelijka ontsnapping is dit ook beter. De beer Den Das was met den heer Lubrs van meening, dat bet bok onvoldoende is. Ds beer Duin: Men kan er een pension ran maken. De beer Luhra: Kan u het als Christen met hw gevoel in overeenstemming brengen, dat het geoorloofd is, iemand in zoo'a bok onder is brengen De heer DuinHier in Schoorl warden geen. verdachtea in het hokie gebracht. De heer Den Das: Het is een gat, dat kun- sen we allemaal wel ronduit zeggen. De voorzitter was het er mee eens, dat het gebouwtje niet meer a an die eischem des1 tijd# voldoet. De heer Liihrs vroeg hierop stemming over Hi hotter te fatal unfleiwdtert, <Jte ae tfaa ter t»* "landeling aan den huisdoker overgeeft. Ook kunnen kinderen vaak de lessen niet volgen uit doofheid of bijziendheid, die door de on- derwijzers te laat ontdekt wordt en door een dokter dadelijk worden geeonstateerd. Men meet .bij de jeugd begianem o« gszonds maa- iichen te krijgen. Vooral de gebitten der mensdien gaan acn- teruit en daarom is het zaak dat de kinderen door een schoolarts worden in het oog gehou- den en gevolgd. In verschillende gemeenten kwam faoofdzeer in dien mate voor, dat de scholen een tijd moesten worden gesloten. De beer den Das wees er nog op, dat ter bestrijding van tuberculosa een schoolarts ook van veel nut kan zijn. De beer van Lienen meende, dat bet de plicht der ouders was hierop te letten. De beer Bijil had een tuberculosa broer ge had, die door een briefje van den. onderwijzer, door zijn ouders naar den dokter was ge- tituurd. De heer Wognum had een kind gehad, dat tengevolge van een te laat ontdekte doofheid de post: „subsidie politieschool te ilver- sum." De voorzitter wilde aan dit verzoek vol- doen mits de vorige maal de subsidie niet voor meerdere jaren1 was verleend. Wanneer mocht blijiken, dat dit het geval was, dan diende dat besluit te worden uitgevoerd. Tegen het toestaan van de subsidie stemden de heeren Duin, Van Lienen, Den Das en Liihrs, zoodat besloten werd1, deze post van de begrooting te schrappen. Bij post 100 kosten ophalen aardasch en yuilnis groot f 50.— vroeg de heer Liihrs of het geen tijd werd het ophalen van vuilnis be ter aan te pakken en te verbinden aan het des Zomers sproeien der wegen. 'Het sproeien is door de brandkraaa op de waterleiding mo- gelijk. De voorzitter wilcte op deze post voor- jaar terugkomea. Spr. stelde voor deze aan- gelegenheid ia faandea van B. en W. te stel- len. De heer Dem Daa wilde wel besluiten om het ophalen een keer meer te doen geschieden. De heer Bijl oordeelde, dat over het alge- tneen hier niet zooveel vuilnis was. Spr. vonc voor de door den hear Liihrs gewilde diienst de gemeente niet groot genoeg. De voorzitter veronderstelde, dat het we heel wat zou kosten, doch spr. wilde toch aan- dacht aan de zaak schenken. Op voorstel van den heer Wognum were hesloten de post al vast op f 150.te etel- Op een; vraag van den heer Liihrs ver- klaarde de voorzitter, dat B. en W. met een begrooting voor de kosten van een sproeiwa- gen zullen komen. De heer Den Das informeerde naar de keu- ringdienst. Spr. had er nog niet veel van' ge- merkt. ;De voorzitter zeide, dat deze dieftst nog in werking moet treden. Schoorl valt onder de keuringsdienst te Alkmaar en moet daarvoor een bepaald1 bedrag betalen die zeker l'OOO zuHen bedragen. Dit is overeenkomstig de Warenwet. De heer Liihrs vroeg voorts of de kosten voor het schoonbouden van de scholen vol doende waren. Spr. had wel eens gehoord dat op het schoonhouden der lokalen aanmer- kingen warden gemaakt. iDe voorzitter zeide, dat dit slechts gold voor lokalen die voor cursussen gebruikt wor den, doch nu wordt voor het schoonmaken der lokalen van de cursussen extra betaald. De heer Den Das meende, dat de schoon- maakster nog altijd van de landbouwcursus mog 'betaling moet ontvangen. De secretaris wist niet beter of het was be taald. De heer Liihrs verdedigde hierna de aan- stelling van een schoolarts. Spr. meende, dat dit nog meer noodig was dan een1 schoolcom- missie. De voorzitter zeide, diat de zaak reeds met Dr. Heeringa was besproken. Er is tegen- woordig echter een strooming om door ver schillende gemeenten een schoolarts aan te etellen. Spr. wil afwachten of dit te verweze- lijken is. De heer !Den Das vond het samen doen altijd een leelijk ding. Spr. veronderstelde, dat een plaatselijke geneesheer voor de functie het meest gewenscht was. De heer Duin vroeg waarvoor het noodig Was een schoolarts te hebben. Is het in school eoo ongezond? Spr. oordeelde een schoolarts overbodig. De voorzitter was het hiermede niet eens. Het is wel goed1, dat een arts de kinderen in de school volgt. De heer Liihrs wees er op, dat er de 'laatste jaren veel ziekte onder de menschen heerschtte De kinderen moeten hier veel loopen en zitten dan in school bij de warme kachel en daar- ioor zijn de kinderen vatbaar. Jaren verloo- pen voor de ouders de kinderen naar een do'k- t sturen en dan is het vaak te laat. In dezen -i is het dan ook gewoonte om in het belang t hot hind' ds kindst-m ap school door een :en jaar bleef zitten. Spr. was van meening. iat een schoolarts voor de kinderen van veel lut zou zijn. De voorzitter zegde toe dat B. en W. het vraagstuk van een schoolarts' nader onder de oogen zullen zien. iDe heer Liihrs wilde reeds nu beslissen. [-let „moeder laat je kind onderzoeken voor het is laat is" geld ook hier. De heer Duin meende, dat ieder ouder wel >evoegd was om uit te maken of het noodig was bun kinderen te laten onderzoeken. De heer den Das wees er op, dat het zelfs bij kinderen. die gezond zijn voorkomt, dat ze tuberculoos zijn, zonder dat hat door leeken te merken is. De voorzitter bracht hierop in stemming om met den diokter over de functie van sohool- irts in overleg te treden en B. en W. op te dragen spoedig met instructies en voorstellen tot aanstelling te komen. Tegen stemden de heeren Bijl, Duin, Pol- e en van Lienen, zoodat bet was verworpen. De heer Liihrs stelde hierop voor om de jiost van f 50.— voor het uitsteken van vlag- ;en enz. te schrappen. Noodzakelijke voorstel- ,'en worden soms uit financieele overwegin- gen verworpen. De Koningiu die in het alge- meen op bezuiniging heeft aangedrongen, maar toch een verhooging van haai- salaris van 600.000 op 1200.000 accepteerd, zal naar spr. overtuiging toch niet willen', dat. waar hier noodzakelijke dingen om het geld worden verworpen, dat ter hare eere hier nog 50.— wordt uitgetrokken. iDe voorzitter wees er op, dat de kosten voor het uitsteken der vlaggen het vorig jaar maar 10.hadden bedragen. Spr. bracht de post in stemming. Tegen stemden die heeren Liihrs en den Das. De heer Liihrs laakte het nog in den' Mi nister van Arbeid, dat de volkswoningen van 3.20 ihuur op 3.50 moesten worden ge bracht, met de wetenschap, dat die huur straks nog hooger zal worden. Spr. wil bij c en Minister reclameeren tegen deze houding en a'ls dit niets geeft, de verhooging van de huur voor rekenimg van de gemeente ne- nen. De huurders hebben de woningen in vertrouwen op 'a Ministers woord, betrokken. iDe heer Wognum zeide, dat in de woning- bouwvereeniging de zaak was besproken. Men zou er niet verder op in gaan en de heer Liihrs zegde een actie toe van de bewoners van de huizen der bouwvereeniging. Spreker heeft niets van die actie gehocrd. De heer Den Das noemde het een feit, dat de menschen 30 cent meer moeten betalen Z.i. was dit niet in overeenstemming met den opzet. De heer Wognum geloofde niet, dat er wat aan te doen was. In de voorwaarden werd de rijkssubsidie tot 1021 verleend. De heer Den Das oordeelde, dat men bij de neus gen omen was. Spr. had er op vertrouwt, dat het zou blijven, zooals het ingesteld. was. Men is van hoogerhand altijd dubbelzinnig. De voorzitter geloofde ook niet, dat de Mi nister den toeslag voor langer tijd dan tot 1921 had toegezegd. ;De heer Den iDas meende, dat het dan meer dan dom was geweest, om er zoo op in te gaan. Spr. had verondersteld, dat het voor 40 jaar was. De heer Luhrs meende, dat de zaak met een actie van den heer Liihrs niets te maken had. De heer Wognum weet, dat tegen de huurders niet gezegd is, dat zij na 1921 meer moesten verwonen. De getaeente is tusschen- persoon geweest en wordt als het fout loopt eigenaar. Spr. meent, dat de huurders de dupe niet mogen worden van een manier van doen, die een gewone huisbaas nog niet toepast. De heer Duin vroeg, of, wanneer het Be- stuur een en ander had geweten, niet ge- bouwd zou hebben. De heer Den Das kan niet vooruit zien, maar kan wel verzekeren, dat hij dan geen voorstander zou zijn geweest. 'De heer Bijl veronderstelde, dat de Minis ter het zelf niet heeft geweten. De voorzitter zeide, dat de Minister de huren van de oudere-woningen in overeen stemming wil brengen met die van de nieuwe. De heer Van Lienen vond de huren hoog genoeg. iDe heer Luhrs wees er nog op, dat men wel heeft kunnen merken, dat de Minister de huren zelfs op 6.20 heeft willen brengen. Voor de arbeiders is het moeilijk; zij kunneni ;r niet uit, omdat er geen andere woningen zijn. Spr. handhaaft zijn voorstel. 'De heer Bijl was tegen een protest van de gemeente; z.i. lag dit op den weg van het be- stuur der woningbouwvereeniging. De 'heer Duin was er voor. De heer Polle: Tegen. De heer Wognum wees erop, dat het Be- stuur van de woningbouwvereeniging de zaak ernstig had overwogen. Spr. kan niet zeggen, dat de Minister de zaak royaal behandelt, doch vreest, dat men van klein tot erger ver- val't. 3.20 is voor Schoorl een hooge wo- uingbuur, maar voor het rijk weinig. Schoorl heeft ook woningen verhuurd voor 4.04. Het Bestuur was bang, wanneer' het ging re clameeren, dat de huren gelijk moesten wor den. De Minister springt eigendunkelijk met de zaak omer tegen is echter weinig te doen en spr.' stemde dan ook op het oogenblik te gen een protest. De haer Duin zag ook niflt in, diaA hd; hfil- pee sou. Br v«9e (tentiaa da Iraara* Dm Luhrs. De heer Luhrs oordeelde, dat de meerder- heid van den Kaad een huisbazentaktiek had gei'olgd. De voorzitter merkte op, dat het dan ook zoo'n aangelegenheid betrof en bracht hierop m stemming om de 30 cent opelag per wo- ning voor rekening van de gemeente te ne- men. De heer Bijl was er tegen. Er moet al /665 bij. V66r stemden de heeren Duin, Van Lienen, Den Das en Luhrs, zoodait het voorstel was aangenomen. De voorzitter wilde nu eens nagaan of er geen bewoners waren, die niet tot de arbei- (iende klasse behoorden. De heer Wognum zeide, dat er menschen bij waren, voor wie hij het niet zou willen be talen. De voorzitter wilde aan de woningbouw vereeniging een lijst van huurders vragen, om na te gaan of er onder de huurders geen be woners zijn, die de voile huur wel kunnen be talen. De heer Bijl meende, dat dit niet aangmg, want 'het voorstel was aangenomen. De heer Duin merkte op, dat men niet wist wie de huizen bewoonde. De heer den DasKapiialisten wooen er niet in. De heer Wognum veronderstelde, dat er toch wel menschen in woonden die men met het besluit beleedigde. De voorzitter verklaarde hierop hoofdstuk 10 voor aangenomen. De post onvoorziene uitgaven bedraagt au 2558.425. De begrooting werd hierop met algemeene stemmen in ontvangst en uitgaaf goedge- keurd op een bedrag van 100640.09. Bij de rondvraag vroeg de heer Wognum of de raad de nieuwe wijze van beharding bij het Kamperduin kon goedkeuren en utt de gewo ne mlddelen noig wat wenschte uit te breiden. De heer Polle had verschillende slechte •>lekken ontdekt. De heer Duin oordeelde de nieuwe wijze van beharden een reusachtige verbetering. Er rioet nog wat grint opkomen. Besloten werd aan den heer Wognum de gevraagde volmadht voor het uitbreiden der proef te verleenen. •De heer Wognum meende dat een woord1 van dank aan het polderbestuur op zijn plaats was. Spr. vreesde de vorige maal geen vol- doende geld te hebben om voor het te werkstel lea van werkloozen het volgend jaar te ha- len. De polder had tot heden toe de werkloo zen bereidwillig te werk gesteld. Spr. kan daardoor zonder buitengewone dingen, wel met het geld toe. De heer Luhrs had vernomen dat de lood ,ieter Delver uit Bergen die de lekkage aan re dokterswoning in orde had1 gebracht niet aan zijn geld kan komen, omdat de gemeente het werk aan een stukadoor had opgedragen, die den loodgieter met het werk had belast en ondanks de loodgieter met de gemeente-op- zichter was overeengekomen, dat de stuca- door H'orsmansh'of het geld niet zou krijgen voor liij den loodgieter had betaald, toch het geheele bedrag van de gemeente had ontvan gen, zonder dat de loodgieter 'betaald was ge- worden. De voorzitter zeide dat de gemeente buiten de loodgieter stond. Door toevallige omstan- digheden heeft de stucadoor die de aanne- mer was het geheele bedrag geind en is de heer Delver het kind van de rekening gewor- den. Spr. heeft daarom uit welwillendheid aan den heer Delver voorgesteld hem alsnog de helft van zijn rekening te vergoeden, doch daar had hij geen idee in. Hij ging van B. en W. met de mededeeling, dat hij er nog eens over wi'lde den ken. Skids dien heeft spr. nooit meer iets gehoord. De heer Den Das geloofde, dat de gewone gang van zaken is, dat de loodgieter de dupe is van den stucadoor. De gemeente staat, on danks het praatje met den opzichter, buiten Z3HIc De heer Luhrs zeide, dat de heer Delver volhoudt, dat er door den opzichter, tusschen •hem en de gemeente een verband bestaat. Wanneer hij echter geen opdracht heeft van die gemeente, dan meent ook spr., dat er niets aan te doen is. De secretaris meende, dat de 'heer Delver nog blij. moest zijn, dat de gemeente de helft wilde betalen. De heer LiihrsAls men denkt, dat men in zijn recht staat, ontvangt men niet graag de helft. De voorzitter zou, zonder de goedkeuring van den Raad, die helft niet hebben' uitbe- taald. Dit voorstel was geheel uit goedheid gedaan. Er is niets aan te doen, maar 't is jammer voor den man, want 'hij heeft goed werk geleverd. De openbare raadszitting werd hierop ge sloten. Voor de vaststelling van het kohier ging de Raad in Comite. UIT HEILOO. Woensdagavond hield de afd. Heil'oo van de S. D. A. P. een openbare bijeenkomst in het lokaal van den heer T. Helder, waar de heer A. de Vries van Zaandam het woord voerde. De waarnemende voorzitter, de heer A. Oreeuw Jr., opende de vergadering en decide mede, dat het bestuur had gemeend de heer A. de Vries te moeten uitnoodigen naar aan- leiding van een ter plaatse gehouden verga dering van den Vrijheidsbond, om zijp standi- punt daartegenover uiteen te zetten De heer de Vries was buitengewoon Ver- heug'd, dat hem de gelegenheid was gegeven om zijn standpunt tegenover den Vrijheids bond te plaatsen. Spr. ving aan met te zeg gen, dat de Vrijheidsbond een doodgewone li- Serale partij' was, wat geen schande, maar evenmin 'n verdienste is. Spr. heeft voor hen en die der kerkelijke partijen alle respect; men moet immers vrijheid hebben van mee ning, doch ook wij hebben dat recht en plaatsen ons stelsel daartegenover. De bevol- icing kan dan uitmaken wie gelijk heeft. Spr. toonde met verschillende voorbeelden dat men den arbeider, die niets dan zijn ar- beidskracht heeft te vcrkoopen, kv/alijk neemt dat hij die zoo duur mogelijk verkoopt. Vrijheid? Een scheeve voorstelling noemde spr. het als men de voortbrengers en dat zijn de arbeiders medezeggingsdiap onthoudt over de voartbrengselen. Zij rijn door hire I arbetd de werttreaigja* hot pete* ten aankomt, worden ze achteruit gezet. Vrijheid? Neen, aldus spreker, onze organisatie, waar wij schouder aan schouder staan, zorgt voor onze rechten. Dat kleine beetje wat wij ver- worven neen bevochten hebben, moeten wij niet prijsgeveni. Wij moeten blijven vechten voor hooger uitkeering bij werkloosheid en langer duur daarvan. Spr. gaf een uiteenzetting van den toe- itand van vroeger. Toen mochten de arbei- derskind'eren lange dagen in de fabrieken werken en werden zelfs die stumperds ge- olaatst in den kapitalistischen tredmolen. Nog heden ten dage is het in sommige olaatsen in Drenthe niet beter. Vrouwen in icwangeren staat, mogen tot't laaitst werken n de venen. De reden is in hoofdzaak: de madht van het kapitaal en slechte organisa tie. Dat vrouwenwerk is vrijheid! Spr. toonde die .vrijheid" volgens begrip- pen van den Vrijheidsbond nog met verschil lende voorbeelden aan en plaatste zijin mee ning daartegenover. Daarna werd gepauzeerd en vroeg de voor zitter of zich nog iemand voor debat wilde opgeven of vragen had te stellen, waarvoor zich n iemand aanmeldde. Daarna behandelde spr. den arbeid. Hij nam aan, dat de Vrijheidbond bedoelde dat er ge legenheid voor arbeid moest gegeven wor den en spr. was het daarmede roerend eens. Hij zette uiteen. dat er behoefte is aan voorfbrenigers en dat er intensieve arbeid moet vcrricht worden, opdat iedereen vol- doende kan bestaan. Men verwijt ons wel, aldus sprdat wij luiaards maken met onzen 8-urigcn arbeids- dag en dat er langer gewerkt moet worden, doch tegenover dit beweren staat het feit, dat er millioenen werkloozen zijn. Spr. citeerde verschillende voorbeelden, die oewezen, dat in den oorlog alios is ver- woest en noemde dit een verderflijk gevolg van het kapitalistisch stelsel. Wat heeft de arbeider gewonnen bij den oorlog? 35 mil- lioen menschen zijn vermoord, om van de le- venslang verminkten niet te spreken. Men spreekt van wereldvrede; ze zijn op het oogenblik in Washington bij elkander; we hebben ze in Den Haag gehad. Resultaat: een vlootdemonstratie. Het kapitalistisch stelael vermoordt ook den middenstand en deze ia zoo dom te meenen dat hij niet tot het prole- tariaat behoort. Zij zien in ona het roode spook, dat gevaarlijk dreigt te worden. Maar al zou het tot socialisatie van bedrijven ko men, wat dan nog? Wij willen voor ieder een behoorlijk bestaan. Ook dit lichtte spr. nog met verschillende voorbeelden toe. Veraniwoordelijkheid. Het proletariaat wilde die mede dragen. Vraagt men echter inzage in de zaken van diverse bedrijven, welke spr. noemde, dan wenscht men de ver- antwoordelijkheid voor zich alleen. Wij gelieven de bezitters niet op faun woord te gelooven wanneer zij beweren dat zij' niet meer kunnen geven. De bewijzen zijn er, dat dit niet kon De aandeelen viiegen soms om hoog en men leest nog steeds van.hooge di- videnden. Spr. behandelde, als een uttvloeisel van het kapitalistisch stelael, de metaalbewerkerssta- king. Ons solidariteitsgevoel eiseht, dat wij die steunen. Het N. V. V. faeeft de steunbe- weging uitgeschrevea. Met vele voorbeelden belichtte spr. het soc.-dem. arbeidsstelsel tegenover dat van den Vrijheidsbond. Spr. besprak nog terloopa het militairisme. Hij moest kort zijn, maar daarvoor zij de leu- zeGeen man en geen cent en algemeene ont- wanening. De liberalen en kerkelijken willen gedeel- telijke ontwapening en hun daad is een geheel rieuw vlootplan met steunpunt Indie, een plan, dat 30 millioen kost. Om tot algemeene cntwapening te komen, vragen zij 10000 man meer! Geldvermorsen, anders niet. Al gaven wij onze geheele 300 millioen, dan richten wij nog niets uit tegenover die math- tige groote Rijken. De voorzitter dankte den spreker en dieelde mede, dat reeds 4 nieuwe leden waren inge- schrcven. Daarop werd een collecte gehouden voor ce metaalbewerkers, welke de som van 10 c pbracht. Daarna werd de bijeenkomst gesloten'. In de oudercommissie der O. L. Schoo' (hoofd de heer Veltman) werden gekozen mej van Tongeren en de heeren Jan Sengers, R. Kuiper, M. Wessel en M. van Straten. UIT LIM1MEN. Voor het examen vrije- en ordcoefeningen ia te Amsterdam' geslaagd mej. T. M. Vis- ser. UIT OTERLEEK. Woensdagavond trad Mr. J. P Oud, 2de Kamerlid, voor de Vrijz Dem. Kiesvereeni- ging op in het lokaal van O. de Vries alhier. De zaal was matig bezet, ongeveer 30 be- zoekers, geen dames, waarover de voorzitter bij de opening zijn teleurstelling betuigde Mr. Oud begon zijn rede met te verklaren, dat hij ook hier 4 jaren geleden de beginse- kn uitean' zette der Vrijz. Democraten. In 918 stond ons land door den wereldoorlog in groote moeilijkheden. In 1922 was't niet beter. Eh daardoor zal de aanstaande verkiezing veel moeilijker tijd beleven Over- al heerscht spanning en't wordt er ook in ons land niet beter op. Financieel staan we er slechter voor dan voor den oorlogi De uit gaven zijn reusachtig gestegen. De begroo ting heeft een eindcijfer, 4 V, maal zoo groot £.ls toen. De bclastingopbrengst vermindert. Hoe moet men't tekort aanvullen, 't gat r.toppen. 't Kan op twee manieren: de bclas- tingem verhoogen of bezuinigingen op de uit gaven. Volgens spreker is het eersfe onmoge- lijk 't Zou leiden tot onbillijke heffingen. De Staat heeft vanaf 1914: 1250 millioen geleend. Middelen moeten beraamd tot her- iitel van het evenwicht, niet door verhooging der lasten. Billijk zullen toch zijn belastingen op inkomens en vermogens, niet onbeperkt in percenten, maar progressief. Maar niet in :fc oneindige opvoerende; van groote inko- mens wordt al veel betaald. Men moet maat betrachten. Worden groote vermogens te hoog aangeslagen, dan heeft de industrieel geen belang meer bij vermogensvermeerde- ring. Maar de regeering durft niet meer aan te komen met verhooging der directe belas tingen. Wat dan? 'De Indirecte verhoogen? Minister de Vries was bv. van plan van 1 K O thee of koffie 2 aacijaa te keifaa. ©oh, ida (teee keat tank: Wwst Dsertd kopjes thee uit een K 0. kunnen worden ge- schonken. 't Wordt dan 1/i cent bijna per kopje. Dat draagt gemakkelijk. Maar spreker rekent uit dat een gewoon gezin dan 40 's jaars betaalt aan belasting op koffie en hee. De grootste gezinnen betalen toch al da meeste indirecte belasting. Dat is juist in om- gekeerde verhouding van de belangun voor 't volk. Spreker toonde aan hoe onrechtvaardig een belasting is naar de grondwaarde Ratio ned lijkt spreker het voorstel der V. D. om van de 100 millioen voor rente en aflossing der oorlogsschuld, een heffing ineens te ne- men van vermogens van 50.000 en hooger. Dat zou 750 millioen opruimen van de 1250 millioen De Regeering wilde Did luisteren. Nu zit men er mee. In de zaken malaise IDe papieren gedaald, de schuldi niets vennin- rlerd. Minister de Vries wierp zich op de tabak, om die te belasten Een ellendige belasting, zcgt spreker. De kosten der inning de heele rompslomp van ambtenaren slokt de op- brengst grootendeels op. Het kleinbedtijf on- mogelijk gem'aakt, de huiswerker gepaaidi met schadeloossielling. Minister de Vries wilde grondbelasung. Ook onbillijk. Houdt geen rekening met de draagkracht van den eigenaar; schat alleen de waardc van den grond. Hoe de eigenaar zit, bezwaard of onbezwaard, er wordt ge- schat De man die't nu heeft wordt belast. Die't later koopt of ovemeemt zit met den aanslag, al gaat de prijs der producten ach- teruit. Daarom bestreden de Vrijz. Dem. dit astingon twerp. Spr zegt dat het zoo ongelukkig is bi] bfl- b.andeling der voorstellen in de Kamer, dat uit vrees voor den val van het Ministerfe, de racties die de regeering steunen, y66r stem- nen, hoewel de groote meerderhcid der Ka- tnerledai persoonlijk niet met het voorstel in stant. Spr. gaat nu de geschiedenis na van het samengaan der R. KA. R. en C. H. 't Compromis begiut onvaster te wordeh: bang voor de gevolgen der gelijkheid bij' het onderwu'a (scholenbouw). 't Noodwetje voor stopzetttng scholenbouw werd aangenomen, omdat de Chr. minister het voorstelde. Men kan in alles merken, dat de band der coalitie losser wordt. Twee jaar geledea verzettea zlck veel' ka- olieke Kamerleden tegen opvoering der mi- litaire uitgaven. Bomans stelde wel voor; ef vzerd van katholieke zijde tegengesputterd, maar aannemen was de boodschap, evenals met de vaststelling der onderwijzers-salaris- sen. 'Buiten, diaar bouwden de R. K. en A. R. op. Buiten nam een draai, uit vrees voor den val van het ministerie. Evenzoo ging het met de tabaksaccijns en de grondbelastingen. Toen art 7 was verworpen, dacht men: De Vries doekt op. Hij ging zich verfrisschen in Belgie. Kwam tenig: deed heel gewoon in de Kamer. Enkelen gaven hun verwonde- ring daarover te kennen. Hij; zeide heel leuk, dat hij hoopte, dat de Kamer nog tang mocht genieten van zijn wederzieo. Er kwam em nieuw artikel 7, eigenlijk hetzelfde. Nog f iet afgedaan. Misschien voorloopig tot na de vsrkiezingen uitgesteld. Minister Pop vond geen genade. Regeering vroeg ontslag. De N. Rott. Courant noemde deze crisis terecht een comedie. Pop ging hee» Zijn plan zou 95 millioen kosten. Nu kregen we Van Dijk Yoor oorlog Spr. vnrtelt waarom juist dezen persoon. Het plan-Van Dijk komt veel duurder, maar om de katholieken te vleien zal er 5% maand dienst- tijd zijn. Landstormere komen bij voldoende voorgeoefendheid geheel vrij of 1 K maand in de kampen. Minister Van Dijk liet zich ontvallen, dat voorloopig kazenies ook als kampen worden beachouwd. Aangezien het haast ondoenlijk is volledig bevoegd te wor den, heeft de Minister van Oorlog de Katho lieken bij den neus gehad. Minister Van Dijk legt het er op toe de industrieen te bewerlen om zich toe te rueten voor munitie-aanmaak, wat de Vrijz.-IJemocraten afschuwelijik vin- den. Mr. Oud verhaalt de voorgeschiedenis van de benoeming van Minister E)e Geer in plaats van De Vries En nog komt deze nieuwe Mi nister van Oorlog met plannen voor de vloot, kostende 90 millioen per jaar. En dat. ter- wijl een hooggeacht, geloofbaar zeeofficier onze vloot de reparatie niet waard noeint. (De „Gelderland" is oudroest). Bij de Liberalen hebben de Vrijz.-Demo craten niramer steun gevonden. Nla de ca tastrophe, November 1918, waren de Libe ralen gevoelig voor sociale wetten; 6 uurs werkdag in de mijnen, Staatspensionneering, vermindering militaire uitgaven. Dresselhuijs en Treub beloofden, o, zoo veel! En wat lrert de praktijk? Voorstellen tot verhooging ce militaire uitgaven, namen zij. aan Zij stemmen voor 25 millioen voor Marine Eea voorstel ter verhooging van Staatspensioe* stemmen ze af, enz. enz. Spreker is persoonlijk tegen alle uitgaven voor Oorlog en Marine. Het geld brengt geen rente op't doet geen nut. ledere cadet ia Alkmaar kost den Staat f 7000. De Vrijheidsbond' bepleit bezuiniging, zegt spr De Vrijz.-Dem hebben het altijd ge daan. Maar niet door vermindering der sa- hrissen, neen, de salarissen zijn nog te laag in dezen tijd en zijn het voor de onderwijzer* altijd geweest. Wij, Vrijz.-Dem., zegt spreker, willen het aantal ambtenaren verminderd 2ien. Vermindering van al die administratie- ve rompslomp Bij de grenadiers en jagers in den Haag heeft men op ruim 200 soldaten 8S officieren, neem korps- en onderofficieren er r.f, dan elk soldaat een officier. Spreker roept den Vrijheidsbonders toe: Waarom steunt gij ons, Vrijz -Dem., niet bij inkrimping van uitgaven voor Oorlog en Marine? Bij de vacature !n den H'oogen Raadi pleit- tcn de Vrijz.-Dem. voor niet vervulling dezer. De Vrijz.-Dem. drongen bij den Minister aan op openbaarmaking der Kroondomein-in- komsten der Koningin. In 1891 bedroeg dit 500 000. Wat nu? Samen dus met d« 600 000 ruim 1 millioen inkomen buiten Hr. Ms. particulier bezit. De regering wei- gerde inlichtingen te geven. De Vrijz.-Dem. wenschten het verhoogde bedrag tot f 1200000 niet in de Grondwet vast te leg- gen; maar jaarlijks bii de begrooting te ver leenen naar behoefte Geen steun van de Vriiheidsboaders alweer Spreker verklaarde ten slotte nag tan: 1991.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5