DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Firma Jan Asjes Ez. PrljsciatlRg ea Icensveilaging. soliede Rijtuigen en Wagens. 272. mmm Btonderd drie en twintig?rt© daar^mg. 1921 ZATEBDAG 19 NOVEMBER Helligeland, Alkmaar. SPAAR20EKJES Bit mi tamer bosta&t alt 3 bladaa Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnemenisprijs bij vooruitbdaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.~, franco door het gcheele Rijk 2.50. Alzonderlijke en bewijsnummers 5 eenls. Prijs der gewone AdverienfiEn. Per regel 0.25, bij groole conlracien rabal. Oroote letters naar plaaiarnlmfe. Brievett franco aaa de N.V. Boek- en HandefsdrnkkeriJ v/h. HERMs. COSTER Si 700N, Voordam C 9. Dlrcoteur: 6. H. ERAE. Telefoonnumroer 3. Telefooisar. EetUoti# 33. Hoofdredscteors TJ. N. ADE55A. De. siiijd tegen loonsverlaging is begon- nen. Hij zal over het geheele land met verbitte- ring worden uitgevochten, hij zal geconsta- teerd worden in tal van bedrijven in alle ca waar handcl en industrie worden den en ook cnze eigen gemeente zal twiId ecu deeltje van het groote strijd- tooneel zijn. Wij hebben kort geleden in verscheidene artikelen doen uitkomeu hoe de industrie in het gedrang geraakt is en wij behoeven i in nict it er in bijzonderheden na te gaan hoe geheel ous laud een crisis-tijdperk aoor- maakt. De slinger van ons economisch leven is uit zijn evenwicht geraakt. j Hij is met kracht den kant van hooge prij- zen, hooge loonen en korten arbeidstijd pp- gedrongen. Die slinger valt nu terug. Hij zal bijna evenver naar de andere zijde doorslaan oin met telkens kleiner schomme- liu :en te i slotte weer een rustpunt te vinden waarop de krachten welke die schommelingen te weeg brengen, dlkander weer in evenwicht houden. Ieder land staat steeds in het teeken der cvolutie, den geleidelijkeu vooruitgang. Wetenschap en techniek nemen een steed3 cut, wij kunnen in korter tijd dan rroeger unerdere en betere fabrikaten levcrcn. En ook waar het socialc rnaatregelen, waar het't wegruimen van misstanden betreft, konien wij op steeds hooger niveau. Het lijkt sums wel of dit alles heel lang- aaam gaat, of er bijna geen voortgang in te bespeuren is, maar wij zien dien gestadigen vooruitgang wel degelijk als wij achter ons zicn. Wij zien onze verbeterde en doeltreffender gemaakte werkwijze als wij de capaciteit on- zer fabneken en de kwaliteit onzer fabrikaten eij die van vroeger vergelijken. En wij zien ook den vooruitgang in socialc rnaatregelen, hetzij dat men door eigen in- zicht tot verbetering der arbeidsvoorwaarden overging, hetzij dat de wet dienaangaande tai van bindende voorschriften heeft gege- ven. 4 Want het ego'isme van den mensch, zijn vcrlangen naar een zoo groot mogelijk deel do; financieele opbrengst van de onderneming jvaarbij hij betrokken is, maakt dat vele mis standen bestaan bleven zoo hun opheffing ten koste van een gedeelte der winst moest gi schieden. Maar de kracht van den eertijds vrij rechteloozen arbeider groeide naarmate zijn organisatie hechter en veelomvattender werd. En die kracht drong tot verbetering van misstanden, hetzij rechtstreeks door sta king, door bcdreiging dus van het bcdrijfsle- ven, hetzij dat de staat al dan niet onder politiekeu invloed wettelijke rnaatregelen in het leven riep, waardoor de arbeiders te- genover de werkgevers in heel wat gunstiger conditie dan vroeger zijn gekomen. De verbetering en uitbreiding der sociale wetten is niet steeds langs lijnen van gelei- elijkheid gegaan en voornamelijk de gebeur- i nissen van Nov. 1918 zijn de oorzaak ge- weest dat aan de arbeidsvoorwaarden bij- zondere aandacht *is geschonken. j zullen nu niet lang stilstaan bij soci ale rnaatregelen als ouderdomsrente, zegel- tjesplakkerij en meer wat onder Rijksverze- kermgsbank of Raden van Arbeid ressorteert. Ontkend kan niet worden, dat hier de Staat tracht den arbeider de beschermende hand toe te steken ten koste van alle belas- ting-betalers of van de ondernemingen waar zij werkzaam zijn. Er is een groot verschil in het bedrag dat nu en vroeger in elk bedrijf voor de arbei ders en alles wat met hun werk in verband staat, wordt uitgegeven. •Het voldoen aan de talrijke wettelijke voorschriften vergt van elk bedrijf zware fi nancieele offers, die niet steeds op de ver- bruikers der afgewerkte producten verhaald kunnen worden. Er is een tijd geweest, dat de prijzen van vnjwel alle verbruiksartikelen en de arbeids- loonen krijgertje speelden. Zij kwamen elkaar om beurten voor en er scheen aan dien dollen wedloop geen einde te zullen komen. Er bleef een algemeene ontc- vredenheid omdat steeds nieuwe prijsverhoo- ginpen, voortvloeiende uit loonsverhoogingen, wee r nieuwe loonsstijging noodzakelijk maakten. Ook de loonen van ambtenaren en werklie- d- in staats- en gemeentedienst moesten verhoogd worden en het daarvoor benoodig- de eiarhte telkens zwaardere belastingoffers. Prijsstijging en loonsverhooging dreven de begrootingen pp. En waar men van arbeiderszijde steeds -acht den aftrek voor noodzakelijk levenson- i houd zoo groot mogelijk te doen zijn, 'irukte die belastingverzwaring naar ver- houding het meest op hen, die niet rijk en niet sm zijn, op den middenstand die het de laatste jaren hard te verantwoorden heeft. Toen werd de vraag naar bezuiniging ver- nomen. Zij moge eerst schuchter geklonken heb ben, zij veranderde weldra in een dringen- den eisch om niet door te gaan met den dol len rondedans in dien vicieuzen cirkel van prijsstijging en loonsverhooging. De consumenten eischen prijsverlaging. En de fabrikanten bercepen zich op den zonder twijfel vele misstanden opheffenden acht-urigen arbeidsdag maar die volgens hen te plotseling ingevoerd en in te weinig soepele bepalingen vervat zou zijn beue- vens op de hooge loonen, om aan te toonen, dat zij niet goedkooper kunnen leveren. Evenwel blijft de botsing tusschen degenen die zoo goedkoop mogelijk willen koopen en degenen die hetzij dan met een beroep op overmacht zoo duur nlogelijk willen yer- koopen. Toen kwam de valuta-kwestie den verbrui- kers een plotselingen steun bieden. Men moge hier te lande, omdat de wette lijke bepalingen en de hooge loonen alge- meen zijn, geen prijsverlaging door concur- rentie verwachten, maar men heeft niet kun nen verhinderen, dat die concurrentie uit het buitenland is gekomen. Als daar de arbeidstijd grootere speling laat, als daar de loonen lager zijn, dan zijn de fabrikaten daar goedkooper. Met die goede en goedkoope fabrikaten wordt ons land thans overstroomd en het pu- bliek koopt z.e. Het publiek profiteert van die buitenland- sche concurrentie ?n de Staat volgt zelfs reeds dit voorbeeld door een belangrijke par- tij drukwerk in Duitschland te laten vervaar- digen. Wij zullen er hier thans niet op ingaan in hoeverre de Staat allereerst voor bescher- ming der Nederlandsche industrie dan wel voor bezuiniging ten bate van alle belasting- betalers heeft te zorgen. Het publiek zoekt zij* voordeel, dat wil dus zeggen, het koopt zoo goedkoop mogelijk. Als het in Holland een stoeh voor f 40 en in Duitschland denzelfden stoel voor 20 kan koopen, dan kiest het den Duitschen. En nu moge men tegea dat publiek zeg gen: „steunt de Hollandsche Nijverheid en koopt het Nederlandsche fabrikaat", maar dan antwoordt het publiek: „zorgt er dan voor. dat het Nederlandsche fabrikaat even goea en goedkoop is als het buitenlandsche.'' Dan stuiten wij weer op den beperkten ar beidstijd en op de hooge loonen en dan is het geen wonder, dat de werkgevers trachten dien arbeidstijd wat langer en die loonen wat la ger te maken. Natuurlijk stuit men daarbij op krachtig verzet der arbeiders-organisaties. Ook de arbeiders begrijpen dat de slinger in ons economisch leven weer naar beneden zal gaan, maar ook zij gaan van de stelling uit dat loonsverlaging nu juist niet bij hen behoeft te beginnen. Zij wijzen op zoo vele ondernemingen waarbij groote winsten in de zakken van aandeelhouders verdwijnen en zij zeggen: „laten die heeren eens met dividend-verlaging beginnen en laten wij v/at er dan vrij komt voor prijsverlaging ran het fabrikaat ge- bruiken". Daartegen valt niet veel in te brengen wanneer het ondernemingen betreft die jaar- lijks groote winsten maken. Maar er zijn tallooze bedrijven waar dit niet het geval is, bedrijven die juist het hoofd boven water kunnen houden en door de buitenlandsche concurrentie ten onder dreigen te gaan. Sluit dan de grenzea, heeft meer dafl een bedreigde fabrikant de* minister reeds toege- roepen. Maar daarmede is het groote op prijsver laging beluste publiek niet gebaat en het kan terecht vragen of men het dwingen mag dure producten te koopea tea koste van fa- brikantenwinst en hooge arbeidsloonen. En wanneer men dat publiek voor houdt, dat de bedrijven toch ook tegen te sterke concurrentie beschermd moeten worden en dat wij hier nooit zoo goedkoop als in Duitschland zullen kunnea leveren, dan zal het publiek verlangen dat, alvorens de gren zea gesloten of hooge invoerrechten gehe- ven worden, eerst elk financieel voordeel van alle bij de bedrijven betrokkenen zoo klein mogelijk, dat wil dus zeggen, de prijs der producten zoo laag mogelijk zal moeten zijn. Men beseft dat men tot een normaleren toestand terug moet en dat, waar op loons verhooging steeds prijsstijging gevolgd is, thans op loonsverlaging prijsdaling zal volgen. Maar met evenveel enthousiasme als loons verhooging destijds door de arbeiders ont- vangen is, met even groote verbittering strij- den zij tegen loonsverlaging nu de slinger in het economisch leven zijn tegenschommeling maakt. Zij voelen, dat die atrijd een heftige en sen gevaarlijke is. Een gevaarlijke, omdat het veelal niet van de onderaemers afhangt de eischen der ar beiders te kunnen inwilligen. Waar een bedrijf door te hooge onkosten ten onder dreigt te gaan kan voor de arbei ders de strijd tegen loonsverlaging tevens de stap naar stopzetting van het bedrijf, dus naar werkeloosheid zijn. En in dat geval is net oude Hollandsche spreekwoord van toepassing, dat een half ei beter dan een leege dop is. Het egoisme in ieder menseh dringt hem bij het nemen van te trachten zoolang onaangetast te laten. En als er dan toch bezuinigd moel wor den en het kan niet meer verhaald worden op eigenaren of aandeelhouders, dan tracht men nog door een andere arbeidswijze het tekort komende te kunnen uitwinnen. Dat laatste is zoo treffend weergegeven in het in onze courant van Donderdag j.l. ge- publiceerde onderhoud tusschen de directie der Nederl. spoonvegen en den voorzitter der Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tram- wegpersoneel. Zal het inslaan van deze richting niet tot minderwaardige fabrikaten, tot slechtere uitvoering van particuliere-, staats- of ge- meentelijke diensten leiden? Wij zijn ervan overtuigd, zonder in den thans aangevangen loonstrijd partij te trek- ken. dat de terugval van den slinger niet te verhinderen zal zijn. Dat er een tijd zal komen, dai men nood- gedwongen heeft te kiezen tusschen een la ger loon of heelemaal geen loon. En dat men dan, alvorens in lager loonen toe te stemmen, eerst bereid gevonden zal worden om langer te arbeiden dan thans het geval is. Wellicht kan door dien langeren arbeids tijd de thans op ons land rustende druk worden opgeheven, En wanneer men dit niet kan, zal loons verlaging wel moeten volgen. Wil dit zeggen dat wij voorgoed op den terugweg zijn? Het komt ons voor, dat dit geenszins het geval is. De slinger slaat alleen wat door naar den anderen kant dan hij deed in den tijd toen de werkgevers voor de steeds stijgende loon- eischen voetje voor voetje terug moesten. Nu zijn het de werknemers die wat zullen moeten wijken. En wanneer de buitenlandsche concurren tie niet in zoo sterke mate meer gevoeld wordt, wanneer langer of energie-voller ar beid of lager loon prijsdaling brengt, dan moet vergroote vraag naar de artikelen van Hollandsche nijverheid volgen. Die vergroote vraag zal tot mindere wer keloosheid, tot weer betere arbeidsvoor waarden en hoogere loonen kunnen leiden. Dan gaat de slinger in zijn volgende schommeling weer naar de andere zijde. Totdat na steeds kleiner uitwijkirigen die slinger door evenwicht van krachten weer in rust zal zijn. Dat is het oogenblik waarop van nieuwe welvaart, van nieuwen bloei van handel en industrie kan gesproken worden. digdt Trotski heeft bevel gegeven, alle atede® in het opstandige gebied der Oekradne met den grona gelijk te maken en de bevol'king te doo- dien- ('Dit klinkt wel wat ongeloofelijk). In Tambow wordt de opstand1 geleidl doo® den matrons Antonoff. DE ONTPLOFFIN© BIJ WIESBADEN. iBij. de ontp'loffmg in de oliefabriek te Dort- heim1 zijn in het geheel zeven personen omge- komen. De berging van de nog onder de puinhoopen liggende lijken van vijf arbeiders is nog niet gelukt. De vijf zwaar gewonde ar beiders zijn thans buifcen levensgevaar. De rijlkspresident en verscheidene groote instel- lingen hebben^ belangrijke bedrageu geschon ken tot steun aan de slachtoffers. Over de oor zaak van het ongeluk is nog niets bekendl. EX-KONINO KARL'S INKOMEN. De Parijsche correspondent van de „Times" dat het jaargeld1 voor ex-koning Karl en diens gezin vermoedelijk zal worden vastgesteld op 25 duizenidl pond1, te bctalcn door de 1 anden, die gedeelten van de oude Oos'tenTijksch-Hon- gaarsche monarchie hebben verkregen, nl. Italic, Joegaelavie, Tsjcdioslowajdje, Roeme- nit en1 Polen,. De raad va® ambassadeurs zal de verhou- ding van het aandeel van de venchillende landlen vaststellen. Uit Gibraltar wordt aan de „Tinrer ge- meldi, dat het Engelsche oorlogsschip met Karl en Zita aan boord is van Gibraltar naar Madeira vertrokken. -KD'RTE BERICHTEN. Bif relletj'es te Calcutta, in verband met de tramstaking, zijn verscheidene politiebe- ambten gewond. Aangezien de te Rome gehoudw bespre- kingen tusscheni arbeiders en werkgevers in de metaalinduslirie zijin mislukt, is in. Ligu- rie de algemeene staking geproclameerd'. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dial de Noorsche bark, Storegrund, uit Christiansand in de Zweedsdhe meren met de geheele bemar - ning, van dertig koppen i* vergaan. Het schip was 1800' ton. 'De Joegoslavische regeering heeft naar aanvaarding der door den gezantenraad vasi- •gestelde Albaneesclie grenzen geratificeerd. 'Een ernstige brand heeft de cellulose- fabriek te Kortheim bij! Mainz geteisterd1. Er is voor meer dan drie millioen mark verwoest'. De oorzaak is onbekend. 'De bevoking van Zuidi-Australit be- drocg in 19.11 408.568 zielen en' in 1921 495.336, d.i. een vermeerdering van 86.778. De tien jaren omvatten de oorlogsi area, waarin 6600 Zuid-Australiers't leven lieten. Oomonfifd Nienirs Tan onds bekend als yertrouwd adres yosr Groote reorraad ia nisuwo e* gobruikte. Prjjzen bens dan alia concurrentie. X09SDB0LLAXDSCB L ANDB01TW CREBTBT. Rente Buitenland BENDENi IN OPPER-9ILEZIe? Tusschen Ratibor en Kosel zijn eenige auto's, waarin zes Duitsche en vier Poolsche gevangemen vervoerd' werden, door een met gewezen en mitrailleurs bewapende bende aangevalen.. De Duitsche gevangenen wer den meegenomen. De aanvalkrs behoorden tot een Duitsche s'trijdrarganisatie. DE OP STAND IN KARELIe. iDe algemeene opstand in Russisch Karelie moet als een daad van vertwijfeling der be- volking tegen het tyranniek optred'en der Rus- sisdhe overheden beschouwd worden. De ka- relische bevolking heeft zich tot de Finsche regeering gewend met1 de klacht, d'at de Rus- sische regeering het verdrag van Dorpat ge- schonden heeft. De Finsche regeering wordt verzocht1, bij' den volkenbond stappen te doen, om1 aansluiting van Karelie bij Finland' te verfcrij'gen. DE' O'P'STAND IN DE OEKRAINE. „Berlingske Tidende" verneemt uit Hel- singfors, dat de Oekrainische opstandelingen voor den winterveldtocht goed1 zijn toegerust. Troepen gewapende boeren zijn opgerukt tot Teterew (in de nabijheid van Kief) en hebben de spoorbrug over den Dtojester in1 de lucht door springen. In Odessa is de staat van halag afgekon- SCHRIFTEiLUKE VRAGEN. Op vragen van den heer Bakker in zake het heifen van bodeloon van den geadresseerde voor het bezorgen' van telegrammen bij sto ring van den telegraaf- en telefoondienst, heeft de minister van waterstaat geantwoord lo. De ondergeteekende acht het niet bil- •lijk, dat als wegens storing een telegram ambtshalve, buiten voorkennis van afzender of geadresseerde, per bode aan den geadres seerde wordt afgeleverd' de kos'ten dier be- zoldiging voor rekening van den geadres seerde komen. Uitdiukkelijke regeling van' de aangelegen- heid in dezen zin heeft tot dusveree niet plaats gevonden, omdat het hier uitzonde- ringsgevallen betreft, op den algemeenen re- gel, dat bij- ingevallen storing de overbren- ging der telegrammen' plaats vindt tusschen de kantoren en dat deze overbrenging ge- schied- per post, of onder geleide van een ambtenaar, per trein of ander vervoermiddel. De evenbedoelde algemeene regel moet ge- handhaafd1 blijven, omdat hij, behoudens bij- zonder gevallen, practiseh de eenig uitvoer- bare is. 2o. Den directeutet zal worded; opgedra- gen, om, indien in een bepaald geval wen- schelijk blijkt bif ingevallen storing een tele gram per bode rechtstreeks aan een geadres seerde, die niet te ver weg woont, af te leve ren', de kosten dier bezorging voor rijksreke- ning te brengen, vooropgesteld natuurlijk, dat bif de aanbiediing van; het telegram de sto ring niet bekend was en; de afzender dus niet kan zijn gewaarschuwd. noch de geadresseer de hei' verzoek tot bodebezorging heeft ge- d'aan, (Art. 37, 2de alinea, van het „Rijks- telegraafreglememt 1916"). !Het bovenstaande is ook van kracht wan neer het kantoor, waarmed'e storing besitaat, en het kantoor, dat op de verdere opverbrenging heeft ord'e te stellen, in een zelfde gemeente zijn geiegen. Van d.en heer Ketelaar aan den minister van arbeidl: 1Is de minister bereid de gronden aan te geven, waarop1 hij volgens zijn antwoord van S November j.l. op vragen van ondergetee kende tot de overtuiging is gekomen, dat door overbrenging van werkzaamheden naar de Raden van Arbeid een kosten-besparing zal worden verkregen, terwijl de minister in dat- zelfd'e antwoord tevens mededeelt. dat_het be drag dier kostenbesparing ..bezwaarlijk voor- af met eenige nauwkeurigiheid" Van worden aangegeven 2 Mioet uilt mededeeling va® den minister omitrentde overbrenging van werkzaamheden naar de Raden, van Arbeid in verband met zijn: verklaring, bij' de behandeling van art. Ill der Ongevallenwet 1921, hiidende: „du» dat i'k alleen van de Raden yan Arbeid ge- bruik zal maken, zooals zij op het oogenbiik zijn" Handclingen Tweede Kamer 1920— 1921, bladz. 1740), worden afgeleid, dat aaa de Radeni van,' Arbeid tot dusverre te veel pereoneel was verbonden 8. Is de minister niet van oordteel, dat door het niet openbaar maken der bezwaren van het bestuur der Rijksverzekeragsbank een vruchtbare discussie over deze zaak van pu bliek belang in de Kamer vrij wel on'mogelijk wordt, terwijl zulk een hespreking te meer wenschelij'k mag geacht wordm, nu uit't mi nisters antwoord blijkt, dat de bezwaren, door genoemdi bestuur geopperd, nog voqr eea deel van blijven bestaan? 4. Is de minister met het oog op het boven staande bereid', alsnog bedoeld' rapport van het bestuur der Rijksverzekeringsbank aan de Kamer over ite leggen? Van den' heer B'raat aaa den minister van' lanidbouw, nijverheid en handel* Is het Zijn Exoellentie bekend1: 1dat dioor den niet vrijen uitvoer va® sui- kerbieten de producenten enorme schade^ lij- den, daar de prijs van 24 per 1000 KG., des.ijds doer buitenlandsche fabrikanten. go. bod'en, heden tot op 12 is gedaald en die bieten nu zelfs onverkoopbaar zijn; 2. dat de schade voor de producentea nog grooter afmetingen dreigt aan te nemen door mogelijke vorst of waierschade 3. d'at de suikerfabrikanten in Nederlaad de door hen te bewerken gekochte of codpera- tiebieten nauwelijks zullen kunnen' verwer- ken 4. dat voor den uitvoer met consent, oea- tijds d'oor de regeering toegestaan (de 240,000,000 K.G. en de 40,000,000 KG. van de Coop. 'Holland te Haifweg), nog 25 cent per 1000 KG. moet worden betaald aan d« N. U. -Ml.? Achit1 Zijn Fxcelleniie deze heperkingen en bepalingen in het welkgrepen belang van den Nederlandsche?). landbouw, terwijl alle andere leveosmiddelen als graan en vleesch vrif mogen worden: geimporteerd of (zooais van vleesch) minder invoerrecht wordt gehe- ven dan voor het inlandsche product aan ac- cijnzen, moet worden betaald Is Zijln Exoellentie zich niet verplicht de door de suikerbietenproducenten geleder en nog te lijden schade veroorzaakt door bovea staande maatregelen, ie vergoeden? KORTE BERICHTEN. De Regeering heeft peantwoord op de vragen betreffende de credietverleening san Dhitsehland Ten nadeele van een bewoner van de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam is een in commissie gegeven partij diamant, ter waar- de van onpeveer 6270, verduisterd. Gisternacht is in het perceel O. Z. Ach- terburgwal 117, te Amsterdam, iemand be- roofd van 600 Als verdacht van die beroo- ving zijn twee vrouwen aangehouden. In het perceel Spuistraat 271, te Amster dam, werd een man van f 2500 beroofd1 Ook daar zijn twee vrouwen gearresteerd. Fraviuriasl Nieuwi UIT ST. PA'NCRAS. 'Herkozcn bij: de Ned. Herv. kerk alhier de heeren K. Duif Cz. als kerkroogd en D. Hart- man als notabel. Voor de leden der tuinbouwvereeniging „De Tuinbouw" alhier zal worden aanbe- steed' de levering van 1200 witte en bruin e aardappelmanden. UIT BERGEN. De heer J. G. Leijen alhier is benoemd1 tot scoret aris-penningmeester van den' Wimme- nummerpolder onder Egmond-binnen. In eeoe Donderdagavond gehoudea ver- gadering van de R. K. Kiesvexeenigiog „Dr. Schaepman" alhier, werden de navolgende personen met algemeene stemmen gekozen tot candidaten voor de voorloopige groslijst voor den Rijkskieskring den Helder: Ch. L. van de Bilt te Helder. Mr. J. B. B'omans te Haarlem. N. 'Dekker te Obd'aml. B. T9'h. dte Wolf. UIT OUDE NIEDORP. Gisterenavond trad alhier in de zaal van den heer T. de Jong, voor de Ontwikkeliags- club, de algemeeo hekende caharettier Daaa COURAIT t o

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1