DAG8LAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. n m Uontierd drie ew j&argttu? I82J Abownoniontsprijs bij eooruifbctalins per 3 mannden f 2.—, fr. per post f 2.50. Rowijsn. 6 ct. Advortontiopr. 25 ct. p. rogol, grootore letters naar plaatsrnimte. ftrievexi franco N.V. Roek- en Ifandolsdr. v.h. Hernia. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactie No. 33. MAANDAG Dteeetcur: G. II. KRAIL. floofJi-edaeXeurTj. N. ADIIMA. NOVEMBER het hem niet bekend was, dat de oude man was vermoord. Aan het verzoek der agenten, met. hen mede te gaan naar het politic-bureau, voldeed Schouw oomiddellijk en na een kort verhoor werd h'ij naar zijne wooing overgo- bradit, waar bij met het lijk geconfronteerti werd. Om 12 uur hedennacht hadden noch de dochter, ooch do schoonzoon eenige ophelde- ring omtrent het gebeurdo verschaft, docnl desniettemia heeft de politic ernstige verdenkingen, dat de moord het zij door de dochter alleen of door beiden is ge pleegd. Piet Schouw en zijne vrteuw werden voonoopig in verzekerde bewaring gestdld. Het onaerzoek was om middernacht nog niet afgeloopen. Er werden foto's genomen vain het lijk, dat in beslag werd genomen. Het is in de buurt bekend, dat Piet Schouw en zijne vrouw slecht leefden met bun vader. Het drietal was bijna el'ken dag dronken. 'De oude van Putten, die op 2 krukken liep, vo-nid er niets tegen, om 27 borrels per dag te d'rin- ken. Het is dan ook begrijpelijk, dat deze fa- milie alcoho listen el ken dag ruzie met elkaar xnaabte. Vennoedelijk is dte gruwelijke moord Zondagmiddag ook tijdens zulk can diroake* manstwisi gepleegd, iNader vernemieni mi}, dat da 60- jarige juffrouw Schouw bekend heeft, haren vader tijdiens een twist te hebben vernioord. De schoonzoon, Piei Schouw, is op vrijo roe* ten gesteld. HET WERKLOOSHEIDSVRAAGSTUK Zaterdagmiddag waren ten stadhuize cea 40 vertegenwoordigers, burgemccsters est wethouders van de gemecnten in het kanto* Alkmaar, bijeen, ter bijwoning van een be spreking van het vraagstuk van den werk- loozensteun en dat van de werkverschaffing in de gemeenten, De voorzitter van de Aistricts-Arbeids- beurs, de heer Detiger, uit Amsterdam, deci de in znij inleidend woord mede, waarom dit vraagstuk voor Alkmaar en de gemeenten uit de oingeving zoo urgent was geworden, dat gedachtcnwisseling over een oplossing nood- zakelijk was geworden. Spr. deelde mede, dat het Rijk voor de uit- voering van .werken ten behoeve der werk- verschafiing gem 50 pet in de kosten nicer zal bijdragen en ook strenger zal beoordee- len of de uit te voeren werken wel inderdaad werkverschaffing genoemd kunnen worden. Verder wees spr. er op, dat de werklooa- hedsverzekering in tijden van crisis te kort schiet om de werkloozen te steunen. In de vergadering werd als werkverschaf* fing de droogmaking van de Zuiderzee onder de oogen gezien. Geoordeeld werd' dat dit werk de oplossing niet kan brengen, omdat vooralsnog te weinig menschen daarvoor noodig zijn en omdat tengevolge van den woningnood. de in die omgeving wonende werkloozen daarbij slecht te werk konde* worden gesteld. Spr. stelde nog in het licht, dat de werk verschaffing geen werkverschuiving tnag zijn. Gesprokea werd over de ontginaing van Provincial grondm te Castricum. Ook hot graven van een kanaal van Alkmaar naar Heiloo werd naar voren gebracht. In de vergadering werd er ook op gewe* zen, dat de tocstand zoo wordt, dat men niet kan volstaan met de arbeiders alleen te helpen, doch dat ook de kleine middenstaa- ders geholpen dienden te worden. Enkele gemeenten, zooals de Langeifijkea en Heer Hugowaard, verklaardea geea Last van de werkloosheid te hebben. Ook werd er op gewezen,, 'dat van eeit werkloozenvoorziening niets terccht kan ko» men, wanneer de gemeenten zelf de kosten moeten dekken, omdat de belastingen niet hooger konden worden opgeschroefd. Ande- ren waren van meening, dat de werkloos- heidsverzekering werklosheid maakt, aar.ge zien het recht om te trekken zorglooshcii kweekf Ook werd naar voren gebracht, dat de ge meenten de medewerking van de polderbestu- ren moet inroepen en dat da gewone werk loosheid verwaarloosd mag worden, doch dat bij abnormale werkloosheid direct maat- regelen dienden te worden getroffen Anderen waren van meening, dat de werk- loosheidbestrijding in de ls'e plaats een ge- meentebelang was en men dus niet moest be* ginnen met te vragen aan het Rijk of de Pro- vincie om te helpen, maar met aan te pakken. De heer Detiger wees er nog op dat bij productief werk het loon normaal moest ziin. Bij werkverschaffing mag het lo«on la* crer zijn dan in de collrctier e contracten is vastcelend Het is zelfs een eisch van het P: k. dat dit loon ligt tusschen het bedrag van de steunuitkeering en hef standaardlooil. Men oordeelde het in enkele gemeenten gevolgde standpunt om tot de werkgevers te zeggen: „houdt de arbeidera maar in dienst, dan zal de gemeente lj„ van het uur- loon uitbetalen", verkeerd, omdat dit oneer- lijke concurrentie kweekt en een- bevoordee- ling van die werkgevers in zich shut. Besloten werd, dat iedere gemeente een staat van werkloozen zal opmaken en zal overdenken wat n de gemeenten gedaan kan worden. De heer Detiger verklaarde zich nog be- reid om voor de gemeenten een steun bij Ged. Staten te bepleiten en drong er op aan, alles te la ten loopen over de bemiddeling van de Arbeidsbeurs. Nog werd er op gewezen, dat voor werk verschaffing onteigening met spoed kan plaats hebbon. Buitenland: DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE De gcdelegeerden hebben Zaterdag de voorstellen der Chineesche delcgatie bespro- kcn. A1 de hoofden der delegatias betuigden hun instemming, althans in principe, met de voorstellen. Admiraal Kato zette het Japan- 6che standpunt uiteen en wees op d'e vriend- schappelijke houding van Japan tegenover de Chineesche voorstellen. Jhr Van Karnebeek (Nederland) heeft in een besloten zitting van de Commissie voor hot Naaste Oosten verklaard, dat China kan rekenen op Nederland's goeden wil en be- reidheid tot verwezenlijking zijner gewettig- de aanspraken. Als de besluiten der conferentie in oven eenstemming zijn met de tot dusver met alle voorstellen getoonde instemming, is eon goed resultaat te verwachten. In 'hooggeplaatste Amerikaansche offici- eele kringen wordt verklaard, dat de Ameri kaansche delegatie de betrekkelijke sterkte der vloten, zooals die is opgenomen in het Ame rikaansche voorstel voor vermindering der vloten, beschouwt als een grondbeginsel eenige wijziging daarvan zou van ernstigen invlocd zijn op de geheele onderhandelim- gen Klinkt dit niet reeds als een dreigement? De Britsche admiraliteit heeft besloten, als eerste resultaat van de conferentie van Was hington, om met den bouw van vier nieuwe Super-Hood-oorlogsschepen, waaraan het voorloopig werk is begonnen, op te houden. Als de Amerikaansche voorstellen niet wor den aangenomen, wordt de bouw zonder vcrwijl voortgezet. De kosten dezer schepen bedragen 32 millioen pond sterling. Uit Londen wordt gemeld, dat er gToote onrust heerscht onder de arbeiders, die door het staken van den bouw van de kruiscrs worden bedreigd met werkloosheid. Dit zou anders nog niet erg zijn. Met het vrijkomen- de bedrag konden de arbeiders voldoende gesteund worden en dan bleef toch nog de stap in de goede richting derontwapening. De Engelsche pers is wel te spreken over het besluit der admiraliteit. Alleen de Morning Post acht het besluit ontijdig. Van gezaghebbende zijde in het hoofd- kwartier der Britsche delegatie wordt ge meld. dat GrooriBrittannie er zich niet sterk tegen verzetten zou om Wei hai Wei of eenig ander dergelijk pachtgebied in China op te geven. De Engelsche regeering schijnt wel mee- gaand, zij voelt zeker geducht den last der steeds hooger opgevoerde oorlogsbegrootin- gen De kwestie der beperking van het landle- gcr zal, volgens een bericht uit Parijs, dat van Engelsche zijde wordt bevestigd, op een nieuwe door Amerika bijeengeroepen- confe rentie in't volgend jaar worden behandeld. hoch zal de zitting der conferentie heden bijwonen, waar Briand zeer uitvocrig de bij- zondere positie zal uiteenzetten waarin rrankrijk verkeert, zich voor het plan van Hughes zal verklaren en zal aantoonen dat 1 rankrijk in 1921 zijn vlootbouw moest op- geyen Voorts zal Briand wijzen op den huidigen toestand in Europa, op Rusland dat anderhalf millioen man onder de wapens heeft, waarmede het Polen en .Duitschland zou knnneni overweldigen. Daarom is Frank- rijk, dat rniet door natuurlijke grenzeni bevei- -'d wordt, verplicht een leger op de been te .louden om de rust in Europa te bewaren, waar scdert den wapenstilstand allerlei con- l.icten dreigen Frankrijk wenscht niets lie- ver can den last der bewapening te vermin- deien maar er is een minimum waar bene- den lret niet kan gaan. ;'t Is wel opmerkelijk, dat Amerika, dat het mitiatief nam voor de conferentie, zelf den vlootbouw voortzet. Heeft het geen vertrou- wen in een goeden afloop der besprekingen of wu het, door te kunnen wijzen op zijn groo- '°t, invloed op de gedelegeerden uitoe- fen en? Inmiddels heeft Japan ook al weer een groot oorlogsschip, een van de girootste ter wereld, te water gelaten. DE VOLRSSTE'M'MINO IN OEDEN- BURG. 'De Geallieerden: hebben bepaald dat de volksstcmming in het gebied1 van Oedenburg gehouden zal worden acht dagen nadat de Oostenrijksche troepen op vreedzame wijze het Burgenland dat de iinie van Trianon j het gebied van Oedenburg uitgezonderd j hebben ontruimd en nadat de intergeallieerde i generaals hebben vastgesteld ddt liet im het i land volkomen rustig is. Eeret zal in de stad Oedenburg en een dag daarna op het platte- land worden gestemd. Alle bewoners boven de 20 jaar mogen stem men. Iedere openbarc propaganda is aan beule pa-rtijen verboden. EHt is misschien een middel om gebeurtenissen gelijk in Opper-Si- lezie plaats hadden te voorkomen. j relletjes te antwerpen. De liberalen organiseerden Vrijdagavond e Amfwerpen een betooging; telkens trachtten taluj'ke socialistem, en activisten, die voor of a-chter den optocht liepen, dezen in dd war te brengen. Verschillende keerem waren er kleine gevechten, die ecliter nooit ernstig wer den. Doch op het oogenblik der onitbind'ing van den stoet op de Groote Plaats wilden de socralisten zich meester maken van de vaan- dels. De politic moest met de blanke sabel tusschen' beidte komen. Vier personen werden hcht gewoadl; eenige anderen werden gearres- ?erd Vier vaandele warden variaed DE PROCLAMATIE VAN EX-KROONPRINS RUPPREOHT. In den Beierschen landdag verdedigde mi nister-president Lerchenfeld het tot de regee ring gerichte verwijt, dat zij niet geprotesteerd heeft tegen' de proclamatie van prins Rupp- recht. De regeering heeft na nauwkeurig on- derzoek van de proclamatie een staatsiechte- lijk optreden nie+ noodig geacht. De procla matie geeft zulk een beslist getuigems van trouw aan het Duitsche en- Beiersche vadier- land, dat den opsteller onrecht zou geschie- den, indien men er in zocht, wat de lmksche partijfen veroordeelen. DE STRIJD IN KLEIN-AZIe. Ondanks den stilzwijgenden wapensti'l- stand' in de militaire operaties in Klein-Azie, zet de regeering te Angora ijverig haar toebe- reidselen voor den wintedveldtocht voort, want zij is overtuigd, <Jat de 'beste waarborg voor een volledige aanneming van het programma van het nationaal verdrag schuilt in dd macht van do nationalisten>. De regeering te Angora achat de sdhade door de Grieken veroorzaakt gedurende den tegenwoordigen veld'tocht, op 250 millioen pond sterling. DUITSCHLAND'i FINANCKR Het deficit van de Duitsdhe begrooting over 1921 bedraagt 161.6 milliard, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat eerst op de volgende 'begrooting de kosten voor de schadeloostelling in haar geheel tot ui'tdrukking zullen kiomen, namelijk met een bed'rag van 234,2 milliard'. De rij'ksminister van financien, dr. Hermes, verklaarde in den1 rijksraad, dat het hem niet mogelijk was een volledig program mede te deelen wat betreft die bezuinigimgen, wellce tot een beteren toestand zouden kunnen' leiden. Met betrekking tot het verkeerswezen decide hij mede, dat het rijksdepartement van Ver keerswezen zijn ontwerp-begrooting voor 1922 weer heeft ingetrokken, en dit ontwerp grond'ig zal wijzigen. Men zal trachten, door inachtneming van de grootste zuimigheid en door tariefverhoogingen het tekort zoo moge lijk te dekken. Ook bij de posterijen zal zoo- veel mogelijk bezuinigd' worden. Aan de Matin" wordt uit Londen gemeld, dat Bradbury, Engelsch vertegenwoordiger in de commissie van herstel, aan Wirth een ver- ktaring heeft gericht, waarin hij constateert, dat Duitschland, op welks rijkdOmmen, hulp- bronnen en dndustrieele werkzaamheid hiji wijst, kan en moet betalen. Bradbury d'eelt vervolgens mede, dat de commissie van her stel besloten 'heeft, de voorwaarden van beta- ling niet te wijzigen. Naar verluidit hebben1 de industrieelen hun- ne eischen voor een eventueele leening gema- tigd. De onderhandelingen 'in zake d'e credietac- tie en de daarmede samenhaugende eischen der industrie in zake de spoorwegen worden inmiddels te Berlijn voortgezet. Een besluit is eciiter in de eerste dagen niet te verwach ten. Naar de ,Lokal Anzeiger" verneemt, is Hu go Stinnes te Londen aangekomen, waar Lloyd George met hem zal onderhandelen. Besprekingen zullen waarschijnlijk hoofd- zakelijfc gaan over de kwestie van de credietactie en de daarmede in verband staan- de economische vraagstukken:. Naar in poli- tieke kringen met beslistheid' wordt beweerd, zullen bij' deze onderhandelingen ook de R'us- sisch-EHiitsche economische betrekkingen ter sprake worden gebracht. Het verblijf van Stinnes te Londen zal on- geveer een week duren. DE ZAAK SACCO-VANZETTI. De „Daily Telegraph" verneemt uit Ko- penhangen, dat de Deensche politie verno- men heeft dat de communisten voornemens zijn, hun aanslagen op de diplomatieke verte genwoordigers van Amerika in de verschil lende hoofdsteden voort te zetten, ten einde een herziening van het proces Sacco-Vanzetti te verkrijgen. Ook heeft zij een communisti- sche samenzwering ontdekt voor de vernie- ling der Amerikaansche delegatie te Kopeti- hagen. ROMOER IN DEN PRUISISOH'EN LANDDAG. 'In deni Pruisischen landdag is het de iaat- ste dagen tot rumoerige tocueeleni gekomen naar aanleiding van het gevangen houden van communisten, van wie eenigen sinds een paar diagen weigeren te eten. Zaterdag wierp de communist Schulz uit Neu^Koln een af- gevaard'igde, die op bet podium stond, een gl'as waiter in het gezidlrt, terwijl een andere communist den voorzitter de bel ontrukte. 'De storinachtige ooneelen, waaroe het in de laat- ste dagen reeds herhaaldelijk in den landdag gekomen is, hidden Ian gen tijd aan en ein- digden met een ontruiming van de zaal. KORTE BERICHTEN. - Alle tot de „Deutscbe Werke" behoo rende bedrijven hebben een protest-motie aan genomen tegen den eisch, welke onlangs door de intergeallieerde militaire controle- commissie aan de ..Deutsche Werke" is ge steld. Met het oog op de parlementsverkiezin- gen heeft het ministerie collectief zijn ontslag ingediend. De geallieerden hebben met het oog op de politieke amnestie bij Polen en Duitech- land aangedrongen op vrijlating van alien, die in verband met de troebelen in Opper- Silezie werden gearresteerd. Het ,.Redt-de-kinderen-fonds" voedt rteds 65000 Rutsische kinder-en te Saratof zal dit aantal tegen begin December opvoe- ren tot 500.000. Het 800 ton groote stoomschip „Elbe" van de Hanseatische Stoomvaart-Maatschap- pij, dat op 29 October Rassno in Finland met een lading hout verlaten had, wordt sinds- dien vermist. Men vermoedt, dat het schip is vergaan; aan boord bevonden zich 14 man. De Raad van den; Volkenbond besliste betreffende de Albaneesche kwestie tot ont ruiming van, het bezette gebied door Zuid- iSlavie. Uit Bombay wordt aan de Morning Post" gemeld, dat de nationalisten te Gal- cutta een proteststaking hebben1 op touw ge- x.ct tegen net bezoek van den prins van Wales. In Belgie hebben gisteren Kamerver- kiezdngen plaats gehad. Volgens de tot dus ver ingekomen berichten winneni de liberalen ongeveer 5 zetels, de katholieken 3 a 4, ter wijl de socialisten waarschijnlijk 4 a 5 zetels verliezen. De grootste partij- in die Kamex blijft die der katholieken. De intergeallieerde commissie heeft on danks 'het verzet van de diirectie der fabriek te Heidenau bij Dresden den vexdadhten muur doen openbreken, waaradhter men een- gefaeime bergplaats1 van wapens vermoedde. Men vond daar 175 loonen1 van chroomnik- kelstaal voor l'icbte veldhouwitsers. De begrafenis der slachtoffers van die fascisten-onlusten heeft te Rome aanleiding gegeven tot een betooging, zooals die er nog niet bekend was. Ondanks de deelneraing van 10.000 pensonen viel er geen' incident voor. De Oostenrijksdhe minister van finan cien heeft een wetsontwerp ingediend, vol gens hetwelk elke Beursbezoeker maandelijiks honderd gouden kronen moet betalen'. Tegen overtreding worden' strenge hechteaisstraff en ■afgekondigd. De Beiersdhe regeering heeft een. wets- voorstel' ingediend tegen de verspilling van levensmiddelen'. De arbeiders en fbedienden in d'e groote vleesdhfabrieken door geheel Amerika heb ben zich neergelegd bij een loonsveiiaging van gemiddeld meer dan tien pet. Er zijn 125.000 personen bij betrokken. Luitenant Damelincourt en zijn mecani- cien, die deelnamen aan den wedstdjd om den Coupe Michelin, zijn met hun vliegtuig tusschen Noyori en Couipiegne naar benedea gestort en beiden gedood. President Harding heeft het vredespro- tocol met Oostenrij'k onderteekend. Zestig duizend metaalbewerkers te Dus- sel'dorp en in den omtriek hebben het werk neergelegd wegens een; loon'kwestie. De pa- troons proclameerden daarop de algemeene uitsluiting. De "onderhandelingen tusschen' Enge- land en Egypte over den toekomstigen status van Egypte, zijn afgebroken, aangezien ge- noemde delegatie 'heeft geweigerd, het ont- werp-verdrag te aanvaarden, dat haar door Lord Curzon was overhandigd. De tweede Zweedsche Roode Kruis ex- peditie naar Rusland zal de volgende week via Reval naar Petrograd vertrekken cn zal voedsel meebrengen voor de volkskeukens, waardoor 8000 mensdhen een maand gevoed kunnen worden. De Jbladen deden mee, dat de mogend- heden aan de regeeringen der Kleine enten te kennis hebb engegeven, dat de ontwape ning van H'ongarije nu grondig en met spoed zal worden doorgezet. De Roemeensche regeering heeft weer een nota aan Rusland gericht inzake Bessa- rabie. Zij zegt dat dit gebied deel van Roe- menie uitmaakt en- weigert daarover nog te onderhandelen. Staten-Generaal TWEEDE KAMER. In de zitting van Vrijdag werd voortgegaan met de GrondwetsherzienLng. Het amendement-Marchant inzake niet ver plicht advies van den Raad van State over wetsvoorstellen^ werd verworpen met 39 tegen 37 stemmen. De heer Troelstra lichtte een amendement toe inzake de wettelijke installing van de thans bij' koninklijik besluit ingestelde commissies van advies en bijstand aan de regeering. De heeren Beumer, van Wijnbergen, Schokking en Dresselhuys gevoelen veel voor het denkbeeld, neergelegd in -het amende ment; zij hadden evenwel eenige practische bedenkingen. De heeren Van Ravesteyn, Kolthek en Mar- chan't steunden het amendement. -De minister had geen bezwaar tegen het amendement, diat zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen, nadat een kleine redactie- wijziging is aangebracht. De heer Lely verdedigdle een amendeiheEt •om in de Grondwet op te nemen het formu- lier van eer voor den minister, dat thans is vastgesteld bij Koninklijk besluit. De bedtoe- ling is de ministers geen gehoorzaamheid doch slechts getrouwheid aan den Koning te doen zweren. De minister beval het amendement aan, dit werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men. De zitting werd verdaagd tot morgen. Gemenafd Nienws MAATREGELEN TER VOORKOMING VAN HET ZONDER NOODZAKE- LIJKHEID BOUWEN VAN SCHOLEN VOOR LAGER ONDERWIJS. Verschenen is het voorloopig versing (Tweede Kamer) betreffende bedocld wetsont werp. Daaruit blijkt, dat verscheidene leden het hoogst bedenkelijk achtten, dat de vrijheid van het oprichten van bijzondere scholen zal worden overgelaten aan de beoordeeling van de Kroon. Door de besli6sing over den bouw van een school aan de Kroon op te dragen, treedt men feitelijk terog tot den toe stand van v66r 1848, toen het niet veroor- loofd was bijzondere scholen zonder toestemi- ming van de Overheid te bouwen. Dezc leden achtten het zeer bedenkelijk, dat reeds binnen zoo korten tijd tegen de on- derwijspacificatie wordt gereageerd1 en yer- klaarden hun stem aan dit onderwerp niet te zullen geven. In verband met het doel, dat met dit wets ontwerp wordt beoogd, vroegen verscheidene leden, welke de uitwassen zijn die de Minis ter meent te moeten keeren. De stijging van de geldelijke lasten, zoo betoogden deze leden, kan niet als grief gel- den, omdat het toch te voorzien was, dat de financieele gelijkstelling van het openbaar eh bijzonder lager onderwijs groote kosten zou meebrengen. Zag men daartegen op, dan hadi men de financieele gelijkstelling niet moeten aanvaarden. Sommige dezer leden vroegen, of de be- zwaren, die zich bij de uitvoering van de wet voordoen, niet in het bijzonder aan den dag treden bij de oprichting van standm- scholen en van vele bijzondere scholen. Verscheidene leden, waaronder voorstan* ders van het bijzonder onderwijs, erkenden, dat bij de toepassing van de Lager-onder- wijswet inderdaad uitwassen aan het licht zijn gekomen. In de eerste plaats vestigden zij er de aandacht op, dat somtijda scholen worden gesticht voor een geloofsrichting, die slechts zeer weinig van die eener bestaande school verschilt. Soma ook geschiedt de op richting op motieven van louter persoonlij- ken aard. In de kleinere gemeenten, vooral op het platteland, kan dit verschijnsel voor de gemeenten onoverkomelijke geldelijke be- zwaren ten gevolge hebben. Sommige der hier aan het woord zijnde le den merkten op, dat, afgescheiden van de wrking van de Lager Onderwijswet, verschei dene schoolgebouwen op dure terreinen en te luxueus van opzet worden ontworpen. Sommige leden, die dit wetsontwerp nief konden toejuichen, waren niettemin bereid het als noodmaatregel te aanvaarden. Verscheidene andere leden konden zeer goed begrijpen, dat de Minister tot de indie- ning van het onderhavige wetsontwerp' ia overgegaan. De groote uitgaven die door de inwerkingtreding van de nieuwe Lager On derwijswet op de genxenten zijn gelcgd, moe ten zoo spoedig mogelijk binnen redelijke grenzen worden beperkt. Intusschen gaven ook zij de voorkeur aan een definitieve rege- ling in de Lager Onderwijswet, waarbij de daarin aan het licht gekomen gebreken wor den weggenomen. Enkele leden bepleitten de wenSchelijkheid van een commissie, die een onderzoek zou kunnen instellen tot het op eenvoudiger en zuiniger voet inrichten Van het geheele on derwijs. GRIUWELTJKE MiOORD OP E'EN 73-JARIGE. Zondagavondi is de Oosterparkbuurt te Am, sterdam in opschudding gebracht door de itdj- ding, dat op de le verdleping van perceel 2e Oosterparkstraat 25 de 73-jarige van Putten vermoord was. De dochter van het slachtoffer, die gehuwd is met een zekeren Piet Schouw, aapjeskoet- sier van beroep, en bij wie de. oudle man in* woonde, had, naar zij aan de buren van de benedenverdieping had medegedeeld, haren vader om 7 uur dood gevonden'. Een spoon- wegbeanihte waarschuwdie den geneeskundi- gen dienst, waarvan spoedig een broeder met een auto-brancard ter plaatse was. Ook de hulp van een geeselijke werd ingeroepen (het slachtoffer was Katholiek). De broeder van den geneeskundigen dienst ontdekte op het 'lijk, dat al koud was, eene diepe snedje in den buik en; stelde de politie daarvan direct in kennis. De commissans van het politie-bureau Muiderpoort, dd heer J. J. Ploos van Amstel en de substituut-offider van justitie, mr. J. Versteeg alsmede de politie- scheikundige, de heer van Leddten Hulse- bosch, verschenen daarop, om een; onderzoek in te stellen. Meruit bleek, dat de 73-jarige van Putten met een mes in den buik en in dte haristreek was gestoken, en dat dte laatste steek dteo dood ten gevolge moest hebben' go- had. Twee messen, waarvan een groot sla- gersmes, met bloed bevlekt, werden in een kast gevonden. De dochter, de area 50-jarige juffrouw Schouw, die evenals de geheele familie zoo goed als nimmer nuchter is, zat versuft en nu ook riekend naar sterken drank, op de cana pe. De vrouw -— die bovendien half verlatnd is zeide de politie, niet te kunnen verklar rem, wat met haren vader was gebeurd. Het met bloed bevlekte mes had zij, naar zij zei- dte, gebruikt bij htet vleeschsnijden, doCh vol gens den po'litie-scheikundige is het buitenge- sloten, dat het mes daardoor zoo bebloed kon worden. Inmiddels waren 2 politie-witelrijders er op uitgetrokkenom den schoonzoon, Piet Schouw, die om circa half zes, het tijdstip, waarop de moord gepleegd moet zijn, d'e wo- ning had verlaten, op te sporen. Zij haddten weldra succes, want op het Rembrandt-plein ontdekten zij den koetsier met zijn rijtuig. Toen de politie-agenten hem mededeelden, dat zijn schoonvader dood was, zeidte hij, zulks deeds te waban, oSschoon hij te kannen gai, dat CODRANT t£l» WWW^l»llllll.lL«m!blll)llt>Jllllk«aMl«IWtli^MI|i|llliW.^iai

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1