DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een zeer geschikt St. Nicolaascadeau is a* an. J. R. KEUSS, Laat 125, Alkmaar. SXn'iS tel eindi,;c" VRIJDAG 25 NOVEMBER Boeken zijn veel minder in prijs gestegen dan andere dingen van dagelijksch ge- bruik. Prima geurige PIJPTABAK, in luxe verpakking, Deze Courant wordt ELKEN AVOND, bclialve op Zon- en Feestdagen, nitgfgtvcn. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Alzonderlijke cn bewijsnummers 5 cents. Prijs der gewone Advertentiin. Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N.V. Bock- en Handelsdrukkcrij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Teletonnummer 3. Buitenland Dlrecteur: 6. H. KRAE. Telefoounr. Redaetie 33. HoofdredacteurTJ. N. ADEMA. DE IERSCHE KWESTJE. Men verwacht dat Sir James Craig, de eerste minister voor Ulster, wiens ongesteld- 1 held tijdeiijk de voortzetting der lersche oiiderhanaeiingen heeit verdaagd, heden weer m scaat zal wezen om met Lloyd George te coniereeren. Groot belang wordt over't ge- heei gehecht aan dit ondernoud. De Engel- sclie regeermg zal haar best doen om de par- tijen van weerszijden tot concessies over te haien. Zij verlangt, dat zoo spoedig mogelijk een goede regeling tot stand komt. De onzeker- heid, waarin de onderhandelingen gehuld zijn, bedreigt ernstig de goede verstandhou- ding, zooals blijkt uit de iongste troebelen te beitast en bovendien is Lloyd George bijzon- der vcrlangend om zoo spoedig als de ler sche kwestie dat toelaat, naar Washington te gaan. in een rede hedenavond te Londen gehou- den, zeide de minister van justitie omtrent de lersche onderhandelingen, waarin hij een werkzaam aandeel neemt: „De deur, die de hoop buitensluit, is nog niet geheel dicht". Nog niet geheel dicht; er schijnt niet zoo heel veel hoop meer te zijn op overeenstem- ming. Onder deze omstandigheden is het twij- felachtig of Lloyd George nog wel naar Washington zal gaan. DE ONTWAPENI'NG SCONFERENTIE Biiand vertrok gistermorgcn naar New- York, vanwaar hij heden naar Frankrijk te- rugkeert. Viviani vervangt hem als hoofd der Fransche delegatie. Alvorens te vertrekken, verklaarde Briand, dat hij voldaan was. Gisteren is het „Thantsgivingday", een groote Amerikaansche conferentie, geschorst en de gcdelegeerden woonden de dicinsten in de kerken bij Uit Londen wordt bericht, dat men aldaar zeer ontstcmd is over den vlooteisch van Briand tc Washington. Volgens de Daily Chronicle", het orgaan van Lloyd George, dat den scherpsten toon aanslaat, waren ook de gcdelegeerden van Italie misnoegd over Frankrijk's eischen. Het blad schrijft, dat de conferentie te Washington er niet is, om Frankrijk uit te sluiten van alle ontwape- ningsovereenkomsten. Frankrijk is nu de lei- dende inacht bij de militaire bewapeningen, nog meer dan Duitschland het ooit was. De hoop der wereld op mogelijke ontwapening wordt door Frankrijk verstoord. Aangaande de beschuldigingen van Briand tegen Duitsch land, meent het blad, dat deze overdreven zijn, daar Duitschland ontwapend en niet meer tot een aanval op Frankrijk in staat is De correspondent van de ..Manchester Guardian" te Washington zegt, dat vooral Balfour's uitlatingen na Briand's rede stof ioe veel gepraat geven, daar men eigenlijk niet weet waaraan men zich te houden hecft Aan den eencn kant leest men er uit. dat Bal four opnieuw Engeland's steun hecft toege- zegd in geval van een herhaling van 1914, terwijl men aan den anderen kant een lichtc monie zict in de hcrinnering aan het feit, dat Bntannie evenals Amerika levens en bezit hngen voor Frankrijk heeft opgeofferd, nu Biiand in zijn geheele rede met geen woord _E"&e,and heeft.fferept En men gelooft dat Balfour's toespeling op den lust tot over- hcerschcn die gedurende zoo tal van g-ene- raties dc vloek van Europa is gew-eest, niet noodzakelijkerwijs op Duitschland betrek king had De correspondent bespeurt in Briand's re de geen spoor van de „algemeene atmosfeci van vrede en morcelc ontwapening", docli slechts een vaag gepraat over wapenen en fa bneken, die Duitschland in Skand navie zou hebben gckocht, veronderstedle gevaren uii Kusland, en een verondersteld herstel der riohcnzollerns De vraag blijft bestaan waar om de Fransche premier naar de vredesccn teientie is gekomen om tot oorlog en bewa- pcning tc prikkelen Een ieecr weet dat dc Vereenigde Staten geen waarborgen zullen geven, doeh dat zij bij herhaling van 1914 rankrijk ter hulp zullen komen, om niet tc spreken van Engeland, waarvan Briand niet gesprolcen heeft." _„Pe pngelsche min:ster van buitenlandsch: zaken, Curzon heeft in de City Club te Lon- ?rilnCen t 8ehouden over de Washington- we^ ^T?tie' waarbi' hi' er m op mindorrfi niet ?eeft om dp vlotcn te ver- Fr mnot 8 men dc tetf-ers blijft versterken. vS e ee,n schee1' °Pdatt de wereld- vrede hersteld zal worden aan van de -Matin" meldt von eon h™ vol?ens de verklaringen nnr do p!e® aa's' Amerikaansch ambte- voorn^Lnfermff der Vereenigde Staten voornemens is om wanneer de ontwap-e- n'ngsconferentie een succes bliikt te ziin ferent O h£l0IrmerCieeIe 01 f'nancieele con- zm ^r°epJen' Dcze conferentie kerUn J nL e ^vcstics der wissel- f!r n ndcrz"eken- de schadeloosstelling door Duitschland te betalen te behandelen n de gchccle algemeene wereldtoestand op handelsjjebied onder de oogeti te ziea. Officieel wordt bericht, dat de sub-commis- sie, bestaande uit de hoofden der delegaties van de vijf groote mogendheden, die verte- genwoordigd zijn in de commissie voor de beperking van de bewapening, een vergade- ring heeft gehouden, ter bespreking van de toepassing van nieuwe oorlogsmiddelen en de regelcn voor de oorlogvoering. De sub- commissie heeft besloten drie raden van des- kundigen samen te stellen, een uitsluitend vcor den aard en de hoedanigheid van de luchtvloot, een vor het gifgas en een voor de vast9telling van de regelen voor de oorlog voering. De commissie voor de Stille Zu'dzee en 't Verre Dosten heeft het vraagstuk besproken van de inkomsten uit de Chineesche belastin- gen. De Chineesche vertegenwoordiger deed daaromtrent uitvoerige mededeelingen. VERLAGING SPOORWEGTARIEVEN IN DENEMARKEN. De Skagener Bahn besloot tot verlaging van het ijlgoed-tarief met 33 pet. ten gunste der visscnerij. Ook de vrachtprijzen worden verlaagd. Een.wetsontwerp tot verlaging der posttarieven zal door de regeering aan het parlement worden voorgelegd. Voor goede- rentransporten zal eene verlaging van 12 pet. worden ingevoerd. DE UITVOERING VAN HET VREDESVERDRAG De Duitsche Rijksregcering heeft eene be- kendmaking uitgevaardigd, dat op grond van het ultimatum der geallieerde regeringeti van 15 Mei 1921 de organastieen Rossbach, Ro- bertus, Aulock, Heydebreck, en Oberland als ontbonden verklaard worden. De personen, die aan een dezer organisaties als lid deelne- men worden met geldboete tot 15000 mark of metvestingstraf tot 3 maanden of met gevan- genisstraf van gelijken duur beustraft. OPPER-SILEZIe. Naar verluidt, rekent men er in Poolsche kringen op, dat de officieele aanvaarding van het bestuur over de aan Polen -toegewezen deelen van Opper-Silezie, eerst op 3 Mei 1922, den Poolschen nationalen feestdag, zal plaats vinden. DE CREDIET-MOEILIJKHEDEN IN DUITSCHLAND. De ..Berliner Lokal Anzeiger" houdt zich ernstig bezig met het memorandum van de bijzondere commissie van den Bond van Britsche industrieelen over de Duitsche oor- logslasten. Het blad meent, dat men bij aanname der Engelsche plannen van den regen in den drop zou komen. Inplaats van de sociale Duitsche ondernemingen moetea de arbeiders in buitenlandschen heerendienst treden. De „Deutsche Zeitung" meent, dat Enge land nu het masker heeft afgenomen en een weg gevonden heeft, om het weder op adem komen te bemoeilijken. DE BEURSOTAKING GEEINDIGD. f let beursverkeer zal heden ite Weenen we- geregeld' geschieden. Het Beursbestuur is echter afgetreden. De regeering had gedireigd, dent beurshtaindel' in eigen bedrijf te zullen overnemen, iindien de beursstiaking niet op- hdeldi. DE SOVJET-STAATSBAN1K. Het bestuur van de nieuw gesl-ichte s-ovjet- Russische'staaisbank werkt thans de grond>- slagen ui-t voor de te openen crediet- opera tion- der bank. Volgens deze zal de bank slecbis credieten op fcorten, termijin verleenen en wel uiterlijk tot 9 maanden.. Het totale kapi-taal der bank z-a] 2O0O milliard1 kir-onen bedr-agen, waarvan 62 5pCt. voo-r credielen aan staatsimstellin- gen, 25 pCt. voor vakvereeniginigen en 12 5 pCt. voor particuliere -industrie en han- del bestemd is. Het bedrag mag bij: credietverleening aan 1 persoon de som- van 10 milliard rubel niet overschrijden1. De kwesi'ie van het discontee- ren kon nog niet geregeld worden. WEER TUMULT IN DEN PRU1SI- SCHEN LANDDAG. De Woensdagmiddag begonnen zitting van den Pruisischen Landdag heeft geduurd tot gistermorgen half zes. De obstructie der communisten tegen de voortzetting der dis- cussie omtrent de nieuwe wijze van vaststel- ling der agenda, werd door een hoofdelijke stemming verijdeld. Ten slotte werd het des- betreffende voorstel onder groot rumoer der communisten definitief aangenomen. Toen de voorzitter mededeelde, dat eenige voorstellen der communisten, om de stem- mingen bij naamafroeping te doen geschie- den, geen voldoende onderteekening droegen, riep de communistische afgevaardigde Katz uit: Jij schoft! Hierop volgde een woorden- wisseling tusschen de rechtsche socialisten en de communisten. Een voorstel der commu nisten, om de zitting te verdagen werd ver- worpen. Tijdens de daarop volgende debatten riep de afgevaardigde der Duitsch-nationalen Rippel tot den communist Pieck, die naar de banken der rechterzijde was gekomen: „Me- neer Pieck, u hebt hier iets verloren!" en tot den voorzitter: „Hij heeft stinkbommen ge- worpen!" Een bode vond inderdaad een stinkbom, die nag niet uit elkaar was gesp.at, Daarop nam de communist Schulz het woord en overlaadde de meerderheids-socia- listen met scheldwoorden, o.a. ook den gewe- zen minister Hanisch. Ofschoon de voorzitter Schulz het woord ontnam, aangezien zijn spreektijd om was, bleef hij op het spreekge- stoelte en trachtte door hard schreeuwen den voorzitter te overstemmen. Deze liet hem echter rustig verder spreken en ging tot groote ergernis van de communisten tot de stemming over. Schulz verliet ten slotte het spreekgestoelte onder gehoon der meerder- heids-socialisten. Na een rede van den communist Dr. Mayer werd door diens partijgenoote Rosi Wolff- stein aan de communistische fractie onder- richt gevraagd in het musiceeren op trilflui ten en huissleutels en toen zetten alle com munisten een schel fluitconcert in. De voor zitter ging echter ondanks het verschrikkelijk lawaai met de stemming voort. De verwer- ping der communistische voorstellen werd door de socialisten met levendigen bijval be- groet. Een voorstel der communisten om het roo- ken toe te staan werd verworpen. In weerwil daarvan en van Leinerts protest begonnen vele mannelijke en vrouwelijke communisten toch te rooken. Ondanks alle mogelijke manieren der com munisten om obstructie te voeren, hebben de anndere partijen toch de stemmingen alle af- gehandeld, vandaar de lange duur der ver- gadering. De communist Katz heeft in een van zijn vele redevoeringen in den loop van de zitting van heden gezegd: „Wij zullen de straat in deze zaal brengen en het is onze schuld niet, wanneer er bloed vloeit!" Verkrijgbaar in den boekhandel ran de N. V. voorh. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9. Alkraaar. HET AFTREDEN DER HONGAARSCHE REGEERING. Stormachtige tooneelen in een parlement schijnen aan de orde van den dag te zijn. Nu is er ook weer in het Ho-ngaarsche therrie ge weest. In de Woensdag gehouden zitting van de H-ongaarsche Nationa'le Vergadering kwa-m het herhaaldelijk tot stormachtige tooneelen. Karl Rassay deed een scherpen aanval op de regeering, wegens het feit, dat zij -drie maan den la-ng z-onder de Nation ale Vergadering heeft geregeerd en het niet n-o-odig heeft ge- oordee'd, haar in kennts te stellen met haar aftreden. Te Venetie, aldus Rassay, heeft de minister-president Hongaarsch gebied afge- staan, hoewel hij daartoe de bevoegdheid mi-s- te, zoolang de Nationale Vergadering daar- over niet was gehoord. Toen de spreker de gearresteerde Karlisten eerlijk politici en eerlijke menschen noemdie, werd het door luide protesten on-derbroken. Wegens het tumult moest de zitting geduren de vijf minuten gesch-orst worden. Daarnar werd het woord gevoerd door graaf Apponyi over de arrestatie der Karlis ten. Hij noemde het van een grondwettig standpunt bezien een sdhande, dat -de Nati onale Vergadering daartegen niet heeft gep-ro- testeerd, Apponyi k-o-n zich door het tumult, dat deze woorden onder de afgevaardigden der boerenpartij verwekten, en dat tot het slot van zijn rede voo-rt-duurde, nauwelijks ver- staanbaar maken. De afgevaardigde Drozdy protesteerde te gen de toepassing der censuur, en wees erop, dat er thans -in de bladen slechts artikelen mogen worden opgenomen waarin het regee- ringsbdeid wordt goedgekeurd, terwijl men de pers der oppositie op alle mogelijke ma nieren aan b-a-nden legt. De voorma-lige minister-president Stefan Friedrich -interpelleerde over den toestand der buitenlandsche pol-itiek in verband, -met -den staa-tsgreep der Karlisten, en wees erop, -dat, terwijl Ben-esj verklaarde, d-at noch -de Groo te, no-ch -d'e Kleine Entente een ultimatum aan Hongarije heeft gesteld, de Hongaarsche pre mier heeft beweerd, dat er een stortvloed van no-ta's, welke op een ultimatum neerkwamen, uit het buitenlan-d bij de Hongaarsche regee ring -is ingekomen. In den loop der zitting diende de minister- president een voorstel in o-m de vergadering -te verdagen, in verband met de 'ontslagind'ie- ning der regeering. Dit voorstel werd mei algemeene stemoien aangenomen na protest van graaf Apponyi. NIEUWE HUWELIJKSWETGEVING IN DENEMARKEN. De Deensch-e minister van justitie Lytter heeft een nieuw wetsontwerp ingediend be- treffende huwelijk en scheiding. De noodza- kelijkheid van een burgerlijk huwelijk wordt afgeschaft: partijen kunnen kiezen tusschen een burgerlijk of kerkelijk huwelijk. Elk der gefabriceerd door de TARAKSFABRIEK van partijen moet desgewenscht een schriftelijke verklaring geven, dat hij geen gesla.chtziekte heeft gehad, of een attest van den medicus overleggen, dat hij genezen is, of indien dit niet zoo is, moet s-chriftelijk blijken, dat de andere partij dit weet. De scheiding wordt vergemakkelijkt, ver- schillende redenen worden er aan toege- voegd, o. a. krankzinnigheid gedurende 3 ja- ren tijdens het huwelijk, zonder redelijk uit- zicht op genezing. DE PRINS VAN WALES IN INDIe. Het departement van Indie bevestigt, dat't vertrek van den prins van Wales van Bom bay naar Baroda tot groote geestdriftige be- toogingen aanleiding heeft gegeven. Zijn trein kon m-oeilijk vertrekken, omdat de zich ver- dringende menigte zijn rijtuig wilde aanra- ken terwijl het vertrok. De betoogingen wa ren een herhaling van dit bij zijn aankomst te Bombay en Poona. Bij een cricketwedstrijd en een militair tournooi te Bombay wedijver- den alle klassen om hun loyauteit te betoonen. Aanvankelijk werd toch gemeld, dat de komst van den kroonprins te Bombay aanlei ding had gegeven tot relletjes en staking. Dat klinkt heel anders dan bovenstaanb dericht. DE OPPER-SILEZISCHE KWESTIE. Volgens een bericht uit Oppeln heeft de intergeallieerde commissie den Duitschen ge- volmachtigden medegedeeld, dat het verbod om Opper-Silezie te bereiztn is opceheven, aangezien de vroegere bezwaren daartegen bij het begin der onderhandelingen te Geneve vervallen. De Duitsche algemeene vertegenwoordiger voor economische aangelegenheden, von Rau- mer, ontving reeds vergunning om naar Op per-Silezie te vertrekken voor het inwinnen van inlichtingen in verband m-et genoem-de onderhandelingen. I'S 13 een ongeluksgetal? Uit ihet vougend-e berich't zou men dit niet kunnen opmaken. Men oordtrlp; Woolley, een kl-ein dorpje in oe buurt van Bath kan volgens de „Daily Mar)" zich d'e gelukk-igste plaats van Engeland noem-en. Het zond 18 man naar d-en oorlog, die -aan verschill-ende front-en s-treden en alien onge- deerd hu-iswaar-ts keer-d-en. De inwoners heb ben gel-d -bijeengebracht, om op een gecleenk- plaat in de kehk deze merkwaaxdig1-! -id tc vermelden. 30 JAAR IN -EEN BOSCH GELEEFD. In Surrey is een, man gestorven, d-ie 30 jaar -1-ang als kluizenaar heeft geleefd in een b-osch in de buurt van Byfleet Zijn „huis" wias een ruwe sch-ui-1 plaats, gemiaakt van lap- pen, z-a-kken en boomta'kken. Het was zoo klei-n, dat h-et voor h-em onmoigelijk was, om er lanlguiit in te -l-iggen.. Als bed dien-den ou-de -zakken en stukken papier en hij at wa-t hij in -d'e rivier en een vuilni-s-belt kon -vinden. STINNE'S WE-ER NA-AR DUITSCH LAND. Naar bet „Berl. TageblatF' verneemt, heeft H-ugo Stinnes Enge-land weder verlaten en bevinidit hij zich op de tougreis naar Du-itsch land Mien verwacht, dat hij of zijn vertegen- woordiiger nog heden den auto-ri-teiten ver- slag zal- uitbreng-en omtrent zijn reis. DE ONLUSTEN TE BELFAST. Gisteravond zijn te Belfast bommen ge- worpen naar twee trams. Bij een der aans-la- gen w-erden drie personen ged-ood en ver- scheid-ene -gewiond. De da-der werd gearres- t-eerd. BELANGRI IKE ARRESTATIES TE BERLIJN. Gedurende de laatste dagen zijn te Berlijn verscheidene personen,- die tot een geheimen bend behoorden, in hechtenis genomen. Het betreft leden van de uit de zaak-Erzberger be- kend geworden geheime organisatie. Tot de gearresteerden behoort ook de penningmees- ter van den Nationalen Bond van Duitsche officieren. KORTE BERIGHTEN. Uit Kansas City (V. S.) wordt een he- vige pokken-epidemie bericht. Op de drie ziektegevallen komt en st-erfgeval voor. Te Mannheim en L-udwigshafen- zijn de bouwva'karbeiders in staking gegaan, w-aar- dbor d'e wederoubouw van Oppau em-stig wordt vertraagd. Gistermorgen is te -Brussel die verwaoh- te iramst-aking ui-tg-ebroken. Bij een onderzoek der Intergeaillieerdte oomini'ssie te -Dresden ingestdd, werd- weder- -om een aantal kanonnen ontddlct. Gemeld w-o-rdt, d-at de Amerkiaansehe president- zal overwegen- amnestia te verlee nen aan hen, die zich tijdens d-en oorlog schuldig maakueni aa-n ov-ertreding der oor- logswetiten eni thans no.g daarvoor straf on- dern-aan. Iedier geval zal evenwel op zich-zt.i behandeld worden. De stemming onder de g-emeen-tewerk- -lied-en te Berlij-n in za'ke het afkondigen van de staking is gistermorgen begonnen. Ui-t de reeds bekend-e -resultaten blijkt. d-at een ge- weldige m'eerderh-eid voor de staling is De „K6Inisch-e Zeitung" meldt, dat de Engelsch fi-rmia Violcers met de Radenregee- ring een overeenko-mst heeft gesloten betref- fende de levering van 1500 locomotieven en 10 stoomboo-ten door de Engelsch-Ba-litische machinefabriek in Reval. De Fransche Kamer heeft met 347 te gen 180 stemrnen een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. Te San Antonio (St. Hidalgo, Mexico) zijn 3O0Q gallon sterken drank, verpakt in 32 kisten in bes-lag genomen. Bij het gevecht met de Mexicaansch-e smokkel-aars, dat daar op volgde, w-erden drie personen gewond. Te Kaldenkirchen is een ui-t vele perso nen bestaande bende van va'lsche munters en smokkelaars ontdekt. Vele -honderden valsche Duitsche 20-markbiljetten en groote hoeveel- heden zijde zijn reeds in besjag genomen. In Zuid-Slavie is het heele m-inisterie afgetreden. Een sergeant van de lersche gardes en vim- burgers met lersche namen, beschuldigd van het stellen van wapens uit de kazerne te Chelsea, hebben te Londen terech-t gestaan. De zaak werd- verdaagd. Naar de „R-ote Fahne" meldt, zijn in het tuchthuis te Jauer bij Breslau 100 politie- -ke gevangenen in hnogerstaking gegaan. Zij verlangen amnestie. Twee leden van de Fransche kamer heb ben een wetsvoorstel ingediend, ten doel heb- bende den verkoop van „fop-spenen" te ver- bieden. Vele huisinoeders zullen met dit wets ontwerp niet erg ingenomen zijn. 'De baby's kunnen zich wel al vast gaan oefenen in het duimzuigen, of zou dat straks ook verboden worden In de republiek Azerbeidsjaw zijn 200 nati'onalisten gearresteerd wegens samenzwe- ring tegen de sovjet-regeering. Volgens de laatste volkstd'l-ing heeft Po len zonder Opper Silezie thans bij-na 29 mtl- 1-ioen inwoners. Bij een rugby-voetbalmatch te Vinca (Oostdijke Pyreneeen) kreeg een speler een slag tegen het hoofd, waard-oor hij onmi-ddel- -lijk -d-ood neerviel. In Allegheny in de Vereenigde Staten zullen, naar de „Chicago Tribune" verneemt, in de woningen van de leden van de vrijwilli- ge brandweer install-aties voor draad-looze te- lefoon worden gep-laatst. Ingeval van brand kan men d-aardoor dan onm-id-de'llijk contact krijgen met alle leden van de brandweer. Staten-Generaal TW-E'EiDE KAME'R. In de zitting van gisteren was aan de orde d-e Grondwetsberziening. Minister Ruys verd-edigde het behoud van de Eerst'e Kiamer. Spr. b-etoogde dat ov-erleg van de regee ring m-et de Fweedle Kamer -a'lleen niet steeds v-olddende is en voor tweede insta-ntie is de Eerste Kamer betier geschikt dan, het referen dum, welk-e instelling veel- meer leidit tot fer- werpin-g van wetsvoorst-elleni d'an d-ie der Eerste Kamer. Daama werd gerepliceerd. De heer Oud nam uit het s-ub-nm-endement- Van d-er Wiaierden over d-e bepialing-en, dat geen referendum mag geh-ou-dieni wordlen- o-ver ontworpen in de Tweede Kamer -aangenomen met 2/3 -of meer der s-temmien en dat voor de geldighei-di van het referendum deelnem-ing van minstens de helf-t der kiezers n-oodi-g is. Hij wijziigde voorts het amendement zoo, diat in plaats van 20,000 kiezers 1/50 der kie zers nood ig zou zijn voor a am/rage van een referendum. Die beer Van der Waerd-en trok de overi'ge sub-amenidem-enifcen in. Het arnenldem-ent-Oud (afschaffi-ng der Eerste Kamer) werd verworpen met 46 tegen 38 s-temmem. Hfet artikel betreffende de samensteDing dier E-ei^-ste Kamer vol-gens het evenredi-ge stelsel werd aangenomen met 68 tegen 17 stem-men. 'Het amendiement-Oud (referendum) ver worpen- met 7!1 -tegen 1-4 stemrnen. -De heer Kleerekoper lichtte een -amende ment toe om den m'inimum-leeftijd voor het kiesrecbt te verl-agen van 23 op 21 jaar. LKMAAHSC irrndiipHf»nanien^er^infi!' komen van alle mo'

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1