Soade pwoonten, pede pzondtieid. Boonomische zwerftocbten. v. Ons Raadselhoekje. x x] X_ x_ x_ x_ Een minder goede gezondheid komt zelden zonder oorzaak. Personen, die te veel eten, zich overwerken, te veel rooken, te veel alco hol gebruiken, laat naar bed gaan en geen liehaamsbeweging in de buitenlucht nemen, moeten in gezondheid achteruit gaan. Hun leefwijze is te laken. Slechte gewoonten overladen het bloed met vergiftig urinezuur, dat zich ophoopt en de nieren verzwakt. Want de nieren werken als bloedfilters; als zij gezond zijn, filtreeren zij de onzuiverheden uit het bloed, maar zij ver- zwakken bij overspanning. Bij zwakke nieren geschiedt de filtratie onvolkomen en blijft net schadelijk urinezuur in het gestel achter. Dit is de oorzaak van rugpijn, urinekwalen, duizeligheid, onnatuurlijke loomheid, verlies aan gewicht, aanleg voor waterzucht, ont- steking van de nieren of blaas, rheumatische pijnen en zenuwachtigheid. Ooede gewoonten verschaffen een goede gezondheid door afvoer van het urinezuur en verlichting van de taak der nieren. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u hierin bij- staan; zij versterken zwakke nieren, lenigen de urinekanalen en regelen de blaas. Zij slagen zelfs in gevorderde gevallen van nierwaterzucht, rheumatiek, steen en derge- lijke urinezuur-kwalen. Gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, indien noodig, is op zicnzelf een goede gewoonte; gij kurit geen verstandiger begin maken dan met dit spe- ciale niergeneesmiddel. Te Alkmaar verkrijgbaar bij Nierop Slothouber k f 1.75 per doos. De Directeur-Iiquidateur van het Rijks- iantoor van Paarden en Vee had zijn kan- itoor te's Cravenhage en bcschikle toch maar elke maandi over 200 reis-en-verblijf kosten en alsof dat nog niet genoeg was, nam hij ook nog 10 pCt. toeslag op zijn safaris. En dat duurde maar voorr, een- paar jaar lang en aan de Mquddatie kwam maar geen ein- dc. En of de minister hem op aandrang van de Rekenkamer ad wees op het ongeoorloofde, hij gi-ng maar door cn beriep zicn op de mi- nisterifcele circudaires. De zaak is nog ndet in orde. 'MJet de Rijkssuikerkaarten is het ook wat eigemaardig gegaaro, Voor 7.300000 kaar- ten was 172 riem karton noodig, terwijl vroegcr udt 155Vzi ruim 7.250.000 kwa- men, De drukker zei, dlat men ter wille van de nauwkeurigheid der bewcrking er meer als onimuwkeurig had moeien ter zijde lcggen. Miaar die „mdsdiruk" betrof soms 9 of 13 en zelfs 30 procemt, wat de Rekenkamer wei wat kras vond, omdat het uitschot bij het druk- kcn van obligati&n, die toch ook nauwkeu- rig moeten zijn, maar 1 proc. bedroeg. De vraag rees verder waar die misdruk gebleven was, te meer omdait in de 12e en 13e perioden veel meer bona in betaling wa- ren gegeven dan vroeger en omdat men dit toescnreef aan valsche bons, dde van de echte nauweldjks te onderscheiden waren. De Cenitrale Suiker-Maaischappij moest tusschen 1 Oct 19191 en 1 Oct. 1920 leve- ren 91 mdllioem K. O. suiker tegen 54.25 de ■100 GG. Zij leverde echter maar 99.'5t80.795 K.G. bonnJcnlsuiker, dius moest er nog 1.419,205 K. .ft. tegen dien prijs ge- leverd worden of zooveel maal1 het verscnil tusschen 54.25 en den marktprijs. Van1 die verrekening heeft de Rekenkamer niets ge- vonden. Wei zegt de minister, dat op 6 Met 1921 inlichtinigen veretrekt zijn, maar van den aard van die inliohtingen zegt het ver- slag niets. Er was bepaald, diat rrisisambtenaren bij ontslag wegens inkrimping of opheffing van d endtemsi ongeveer 2 m a an den sa l aris ont- vingen. Elnkeie diaarvan werden dadelijk in vastcn dicnst van het Rijk aangcsteld en kre- gen ioch de uilkeering. De rekenkamer meen- de, dat dit toch niet de bedoeling der bepa- 1 in g is geweest. De minister anhvoordde, diat van 10 M'aart 1921 zulk een tegemoetko- ming niet meer geoodoofd was. Maar toen waren alien al ontslagen en zij hadden de uitkeering al gekregen! Een liainge rij van buitengewone beloonin- gen aan crisisambteiiaren komt in het ver- slag voor. Enkelen kregen een doueeurtje van' f 2000 of meer, omdat zij weg wilden; een was als ongcschikt ontslagen1 en kreeg toch 1000, omdat hij, volgens den minis ter, zijn vroegere betrekking had opgege- ven (hij was burgemcester) <n. „het nu wel noodig had". Do gcwczen Directeur van het Bureau voor huidem en leer kreeg een extra- tje van f 10.000, omdat hij bijzondere dlen- steni In zijn vak hadi bewezen en o.a. ook huiden en lool^toffen had getaxeerdi, waartoe hij eindelijk niet verplicht was, Zoo kregen ook enkde ambtenareni van den geolopisclien dicnst 350 per maand of ook f 650 per kwartaal extra, omdat zij bo- ringer hadden bewerkstelligd in de Peel, ter wijl zij bij' de staatamijnen in Limburg aan gcsteld waren Ten opzichte van het tijdelijk Riiksopvoe- diivgsgesiiclit te Leeuwardcn heeft de Re kenkamer heel wat te etellrn me.t den minis ter van Juwlitie, T> gcschiodenls ia in't kort deze. De minister heeft oorspronkelijk aange- vraagd 270.000 voor een tijdelijk Rdjks- opvocdingsgesticlit. Er was gerekend op 288 plaatsen en natuurlijk zou boven dfe aange- vraagde sorn nog een bedrag noodig zijn voor werkplaatsen, woonhuizen, enz. Later is besloien- op 400 pl'aatseni te rekenen. De grond, waarop het gesticht za] komen, een gebruik barakkenkamp, is gehuurd voor 16.796 per jaar. Men kan aannemen, diat als voor 288 plaatsen 270.000 noodig was, de 400 plaatsen ongeveer 400.000 zullen kosten. Voor spcelplaatsen was 8600 uit- getrokken en later bleek, dat er maar 150 verpleegden waren en daarvoor 115 beamb- ten aangesfeld waren. Behalve huurovereen- komsten waren de volgende uitgaven voor aankoop en bouw van woningen geschied: f 32.000 voor 4 woningen; 33.000 voor 2 idem:; overbrengen van orie barakken uit Harderwijk om er 15' noodwoningeni van te maiken 41.6674 woningen onder Huizum 49.623,75. In het geheel zou de heele zaak, buiten den' huur, 650 000 kosten terwijl was aangevraagd f 270000. Een dergelijke over- schrij'diing achilte de Rekenkamer ongemoti- \eerd. Miaar de minister drijft zijn zin door. Dat blijkt ook uit de aanschaffing van meu- bilair, ieermiddelen enz. Zoo waren in 1920 aaneeschaft 78 kasten voor 11.221; 900 melkbekers voor f 207; 175 teekenaaken h f 1 14f 1.96 per stuk; 150 maal 2 drie- hoeken k f 0,75; 130 p^aeardoozen- van f 5 k f 6.66 per stuk; 30 pond peHeodgununi voor 102. En verder: 5 boormachines, 8 smids-vuurveintflatoren, 4 smeldiraaibanken, 18 parailelbankschroeven en nog wat klein gereedschap, te zamen voor 18.000. De minister tracht alle bezwaien tegen de uit- voering van dit blijkbare lievelingsplan te weerleggen, niet altijd op de gelukkigste ma- nier. Voor den bouw van een Rijksopvoedings- gesticht te Amersfoort werd eeni terrein ge- kocht voor 121.734. Op een opmerking van de Rekenkamer antwoordde de minister dat dit terrein' de voorikeur vendiiende, ook wat den prijs betreft. 'Bijl het departement van Justitie werd spoedig overgegaan tot het toekennen van buitengewone belooningen en gratificatien voor meer week zonder dat de werktijd ver- lengd wendi. De Rekenkamer wees daarop als in strijd1 met het bezoldigngsbesluit. De mi nister vondi, dat de Kamer daar niet mee noodig had. De directeur van de Rijksnormaallessen te Boxmeer kon daar geen' wonirng krijgen. Toen kocht hij een huis te Mjmegen voor f 18.000. De minister van Oindterwijs wees hem toen 500 itoe voor de verhuiskosten en geduren- de 6 jaar een jaarlijksche toelage van 700. Dat huis is geen ambtswoning in den zin der wet. De J 700 is dus zuivere toela- ge. De commandant der Marine te Willems- oord had contract gemaakt met de Am- bachtsschool te Helder voor het volgen der lessen door schepelingen. In 1915 waren er dat 100, in 1920 waren het er nog maar 2 en het contract bleef. Betaald werd 80 per wekelijksch lesuur, 750 per jaar voor con- ciergediensten en schrijfloon; 2600 voor sa laris van toezichthoudend personeel en 750 voor vuur, licht en water. Dat de Re kenkamer dit onderwijs voor 2 leerlingen nog al duur vond, is te begrijpen. Voor 125 Exemplaren van het verslag van de Rijkswerven te Willemsoord, Hellevoet- sluis en Amsterdam was in 1919 4816 uit- gegeven. De Kamer vroeg of dat verslag niet kon worden opgenomen in de bijlagen der begrooting. Antwoord: Neen, de ieaen van de Tweede Kamer willen het zoo hebben, maar voortaan zal het 4400 kosten. Met den bouw van den kruiser „Celebcs" werd niet voortgegaan, maar er was al voor 3.712.000 aan materiaal besteld. Hiervan werd voor de „Sumatra" en de ,,Java" voor 453.000 gebruikt. Bestellingen van f 653.600 werden te niet gedaan met een rouwkoop van 18000 Mark en 15.400. Het rompstaal, dat 1.678.619.43 had gekost, werd verkocht en bracht f 498.902.77 op; verlies 1.179.716.66. Het verslag bevat nog z6<5veel, dat de aan- dacht trekt, dat wij ons moeten beperken. De Rekenkamer klaagt over de ontzaglijke hoeveelheden, die in de magazijnen voor Wee ding en uitrusting voor het leger opgestapeld liggen, b.v. 2.450.000 dozijn knoopen en voor 1.100.000 aan zool- en hakbeslag. Zij bespreekt de weelde van marechausseekazer- nes, waarbij er zijn, die per woning 2000 huur vertegenwoordigen. Wegens oneerlijk- heid (diefstal) ontslagen stalknechts van het hengstveulendepot kregen toch het bedrag der jaarwedde verhooging uitbetaald. Groote voorraden 'bevroren vleesch op 21 Jan. 1920 was er 2.800.000 K.G. werden naar het buitenland verkocht met verlies, ook om dat de Ministers er voor de onder hun depar tement ressorteerende verpleegden geen ge bruik van wenschten te maken. De post van uitkepringen aan werkloozen op 500.000 feraamd, was uitgezet tot 1.147.000, door- at ook vrijwiliige werkloozen gesteund werden en de Centrale bond van transportar- beiders alleen al 550.000 had genoten. Lang is er gecorrespondeerd over het verlee- nen van vacantiegeld aan rijksambtenaren, die lid waren van de Commission voor geor- Saniseerd overleg en onder wie er waren, die it geld ontvingen, terwijl zij niet voor het rijk zitting hadden in die commission. Aan een eervol ontslagen commies bij een der departementen werd voor bijzonder werk zooveel gegeven, dat hij met zijn pensioen, meer verdiende, dan hij als commies ooit ver- d'iend had. Een Burgemeester keerde 7666 uit aan een veehouder wegens onteigening van vee, terwijl de man er geen recht op had. De Kamer protesteerde en de Minister kende aan de gemeente een buitengewoon Rijkssubsidie tot dat bedrag toe (ik doe het toch!). Voor de meubileering van een ka mer voor een tijdelijk ambtenaar werd 2231 uitgegeven en voor het behangen van kamers aan de Kooi te Helder werd papier gebruikt van gemiddeld f 3 per rol. In aansluiting aan ons vorig artikel zullen wij thans onze aandacht wijden aan het ont- werp van Mr. Vissering, den bekenden pre sident der Nederlandsche Bank, die ook in het buitenland eene groote reputatie als fi nancier bezit. Als wegen en middelen om tot herstel te komen geeft Mr. Vissering de volgende 5 punten aan: „I. Staken van het maken van kunstmatige „koopkracht door uitgifte van staatsschuld, „gemeenteschuld en papieren geld (inclusief „bankbiljetten)." „II. iHerziening der schulden". „III. Een algemeene crediet-organisatie, „waaraan ongeveer alle belangrijke landen „ter wereld kunnen deelnemen „IV. Het instellen van den georganiseer- „den goederenruil voor staten, wier valuta „niet meer als betaalmiddel in het wereldver- „keer kan aangenomen worden". „In aansluiting 'hieraan, doch eerst in de „tweede plaats, kan m. i. (Mr. V. is aan het „woord) in behandeling komen: „V. de herziening van het muntwezen en „van het circulatiebankwezen in verschillende „landen, wier valuta zoo hevig is aangetast. „D'it kan eerst met kradht als Vde punt op „het programma van een wederopbouw der „geteisterde landen ter hand genomen wor- „den, nadat eerst de weg is gebaand voor de „middelen tot herstel onder I—IV genoemd". Wij zullen deze punten achtereenvolgens behandelen, daarbij zooveel mogelijk het voetspoor volgende van Mr. Vissering. Wij zullen dus beginnen met punt I, dat weliswaar reeds kort ter sprake kwam, maar waarvan een korte hesehouwing on* tech niet overbodig lijkt. f. Stalling van het mates van kunstma tige koopkracht. Onder maken van kunstmatige koopkracht is in't algemeen te verstaan de enonne uit* breiding, men de omloop der z.g. „fiduciaire betaalmiddelen" sinds 1 Augustus 1914 heeit ondervonden. De verschillende staten hadden geld noodig, veel geld, teneinde de groote le- gerleveranties te kunnen betalen. Internatio nale goederenruil was onmogelijk geworden, terwijl iedere staat uit zelfbehoud zooveel mo gelijk goud poogde te trekken, en den uitvoer van dit edel metaal verbood. Geld moest er wezen, dus zocht de staat als groot en alge meen vertrouwd diebiteur (schuldenaar) zijn heil in het drukken van bankbiljetten, met de bekende noodlottige gevolgen, die wij dage- lijks ondervinden. Gevolg was onmiddellijk eene z g. „inteme pariteitsverstoring", d.w.z de munteenheid had in het land zelve niet meer de waarde, die zij vo6r den oorlog bezeten had, dus sta ging der prijzen. Internationaal waren alle aanrakingspunten verloren, zoodat de wis- selkoersen, d. i. de prijs, dien men betaalt voor een cheque of wissel in vreemde munt, in ongekende mate schommelden. Al is de vrede nu geteekend, de staatsmanswijsheid is nog steeds niet ver genoeg gevorderd om in te zien, dat zij slechts met hulp der econo mic kan heretellen wat zij alleen vernietigd heeft. Men zegt ,,de economic is niet meer waar", maar niets is minder juist. De econo mic is en blijft waar. Dat de economen wel degelijk inzicht hebben in den toestand, mo- ge blijken uit de woorden. waarmede Mr. V. zijn bespreking van punt I besluit: „Natuurlijk zal de opmerking gemaakt „worden, dat landen, die zich op dit hel- „lend vlak bevinden, dan toch in de biitere ,,noodzakelijkheid verkeeren om geld te ma- ,.ken, omdat zij toch in staat moeten zijn „hunne ambtenaren te blljven betalen1, em „om voedsel te blijven koopen; dit is echter een schijn-argumcntimmers het rtadeel, dat „zij trachten te ontgaan, broodeloosheid, „hongersnood, in^nstorting van de maat- „schappij, komt toch, zij het na eenig kunst- „matig uitstcl. en dan in een omvang, dat „nedden welhaast niet meer mogelijlk is, zoo- ,.dat stellig velen in een dergcliik land te „gronde moeten gaan. Oostenrijk geeft hier- „van weder het beste bewiis. Uitstel brengt „dus slechts grootere nadeelen mede, grooter „moeite tot herstelals menschenhandcn dan „niet hebben ingegrepen. dan zal de nood ten .slotte de geheele bevolking aan den lijve „doen gevoelen, dat de catastrophe t6ch komt, indien men op dien weg zal zijn voortge- „gaan De catastrophe zal dan toch brengen, ,.wat menschenhanden niet aangedurfd heb- „bem, alleen met dit verschil, dat door de „aarzeling tot ingrijpen, de tocstanden nog des te slechter geworden zullen zijn." Marktberichten. ALKMAAR, 25 November 1921. Alk- maarsche Export-Veiling. In de heden gehouden veiling werd be taald voor: Aardappelen 5.10 tot 7.60 per 100 KG., Andijvie 3.20 tot 6.90 per 100 stuks, Appelen 0.09 tot f 0.25 per K.G., Bloemkool I 17.80 tot 20.40 per 100 stuks, Bloemkool II 5,30 tot 8.30 per 100 stuks, Bloemendaler kool 2.80 tot 5.40 per 100 stuks, Boerenkool f 3.80 tot 6.50 per 100 stuks, Gele kool 3.10 tot 5.60 per 100 KG., Groene kool 2.80 tot 4.90 per 100 stuks, Prei 14.80 tot 43 per 100 bos, Pieterselie 4.30 tot 5.20 per 100 bos, Peren 0.15 tot 0.38 per K.G., Roode kool f 4,30 tot 9.90 per 100 KG., Selderie 3.90 tot 7,20 per 100 bos, Schorseneeren 0.09 tot 0.12 per bos, Spruiten 26 tot 43 per 100 K.G., Uien 10.80 tot 19.20 per 100 K.G., Wortelen 5.20 tot 7.60 per 100 bos, Witlof 0 71 tot 0.83 per KG. Blnnenland SGHRIFTEUJlKE VR'AG'EN. De volgende vragem zijn ingediend: van den heer Albania aan de ministers van arbeid en jusititie: I. Is het dctv ministers beikend, dat, nu aan eeni confectiefahriek te Enschedi een staking uitgebroken is, aan werklieden uit Duitsch- laud, die bereid zijn de plaatsen der stakers in te nemeni, te Glanerbrug 'toegang tot h'e- derland wordt gegeven, zonder dat daarbij de bopalingen worden in acht genomen, die anders voor de toelating van Duitsdie werk lieden gelden? II. Van wiem heeft de grensoommandant te G'lanerbrg de opdracht of de roachtiging tot het afwijken van de sub I bedoelde bepa- lingen ontvangen? Hi. Zijn de ministers bereid te bevorderen dat in geval van werkstiaking van die gewone bcpalingen nopens do toelating van vreemde werklieden niet wordt afgewakem? •Van den heer Van Beresteyn aan den mi nister van finantitn: K'an het in de zitting der Tweede Kam'er van 21 April 1920 door den minister van fimanciCn toegezegde wctsontwerp tot invoie- ring van een kaprecht spoedig worden lege* moet gezien? Op de vraag van den heer Drion hetreffen- de het aankoopen van grensbuizen van Ne- derlandsch fabrikaat bij den bouw van wonin gen met steun van rijkswege, luid't het antwoord van den minister van arbeid In April 1920 werd door tussdhenkomst van den minister van landbouw, nijverbeid en handel ontvangen een rapport van den nij- verheidsraad, waarin er de aandacht op ge- vestigd1 werd, dat ten gevolge van den abnor- maa'l lagen stand van verschillende buiten- landsche valuta's de Nederlandsche fabrikan- ten van gresbuizen zulk een zware ooncurren- tie ondervonden van den invber van goedkoo- pe buitenlandsche fabrikaten, dat hun bedrijf ernstig werd bedreigd. Blij'kens nader van ge- noemden minister ontvangen mededeelingen gold het hier een bedrijfstak, die door de om- standigheden geheel aangewezen is op het binnenland en die zijn afzetgebied hier te lan- de verloren zag gaan doordat de huizeobouw het product niet meer afnam. Om het stopzetten der fabrieken met de daaruit voortvloeiende werkeloosheid te voor- komen en een Industrie voor ondergang te be- hoeden, die zich in de jaren voor den oor'log op normale wijze hier te lande ontwikikeld had1, ben ik er toe overgegaan, te bevorderen, dat voor met rijfasteun te bouwen woningen alleen gresbuizen van Nederlandsdi fabrikaat worden gebrailrt, mlts de prlfs daarvan niet meer dan 25 pet. hooger was dan van buizen van buitenlandsdi fabrikaat. Ik meende te eer tot dezen maatregel te moeten overgaan, om dat het bedrag, waarmede dientengevolge de kostprijs per woning stijgen zou, zeer gering kan worden genoemd. Voor andere bouwmaterialen werden daar op gelijksoortige maatregelen gevraagd. Op die verzoeken kon niet worden ingegaan, om dat ik meende, dat die industrieeen ook zon der bescherming zouden kunnenn staande blijven. Bovendien zou in deze gevallen door bescherming de kostprijs der woningen te ihoog blijven. Waar de bijzondere omstandigheden, bo- venvermeld, elders niet of niet in die mate aanwezig worden geacht, kan niet toegegeven worden, dat door den genomen maatregel eenige onbillijkheid werd begaan. Een andere vraag is, of zij, wegens de groo te moeilijikheid aan baar handhaving verbon- den, waardoor zij ook weinig effect heeft ge- sorteerd, niet zal moeten ingetrokken worden. Deze vraag is nog onderwerp van overleg. Ingezonden Stukken. (Buiten veraniwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins; dat de Redactie er mede instemt). PROTESTANTSCH VERWEER" Nadat ik in vorige artikelen heb aange- toond, dat de andere apostelen zoomin als Petrus zelf iets weten van de verheffing van dezen tot hoofd van de kerk, wil ik nu gaan aantoonen, dat't ook niet in de bedoeling van den Heere Jezus gele gen hebben kan hem lot die waardigheid te verheffen. Al thans dat dit niet opgemaakt worden mag uit de woorden „gij zijt Petrus en op deze steenrots zal ik mijn kerk bouwen. (Mattheiis 16 18). Ik weet wel, dat de Roomsche kerk zich voor haar gevoelen beroept op de z.g. „sleu- telmacht", die hem bij diezelfde gelegenheid zou ziin opgedragen. (Matth. 16 19). En hij zou ook tot opperherder zijn aangc steld door't drievouaige woord: „Weid mij- ne schapen, hoed mijne schapeni en. weid mij- ne lamineren." (Joh. 21). Aangesteld dus tot hoofd der kerk, Chris- tus' stedehouder op aarde en opperherder, zou hij ook bekrachtigd zijn geworden tot zijn roeping;. Want hij ontving de belofte des Heeren: „Ik heb voor u gebeden, dat uw geloof niet ophoude". (Lucas 22 32). En ook: ,,Ik ben met u al de dagen tot de voleinding der wereld" (Matth. 28 20). Maar zulk een verheffing van Petrus was in lijnrechten strijd met een door Jezus ge- wilde vcrhouding onder zijn discipelen, en kan dus door Hem nooit beioeld zifn. Immers bij voorkomenden rangstrijd onder hen, „riep Hij de twaalven, en zeide tot hen: Indien iemand wil de eerste zijn. die zal de laatste zijn van alien, en aller aienaar". Sprekende over de Schriftgeleerden en Fa- rizeeen berispt Hij dozen, omdat ze „de vooraanzitting beminnen bij de maaltijden, en de voorgestoelten in de synagogen, ook de begroetingen op de markten en van de menschen genaamd te worden: Rabbi, Rab bi!" En ze tot een waarschuwend voorbeeld stellende, zegt Hij dan: „Doch gij zult niet Rabbi genaamd worden; want Ein is uw Me ester, namelijk Christ us; en gij zijt alien broeders. En gij zult niemand uwen vader noemen op de aarde; want Een is uw Vader, name lijk, die in de hemelen is; Noch zult gij mee9ters genoemd worden; want E&i is uw Meester, namelijk Christus. Maar de meeste van u zal uw dienaar zijn. En wie zichzelven verhoogen zal, die zal vernederd wordenen wie zichzelven zal vernederen, die zal verhoogd worden. Niet dus zullen er in de kerk van Christus zijn: „geestelijken" en „leeken", de &n zal niet wezen „paus" en de ander „priester". Niemand zal „vader" genoemd worden, en dan ook zeker niet „Heilige Vader". En toch als aan den Roomsche gevraagd wordt of hij ook „meesters" heeft, dan weet ik al niet welke titels er gegeven worden aan alle hoogwaardigbekleeders, maar zeker is dit, dat er een gansche schare is van pries- ters en bisschoppen, aartsbisschoppen en kar- dinalen en dan ook nog een paus. De feitelijke toestana in de Roomsche kerk, met haar priestergezag van verschillenden rang, is dus wel zeer in strijd met de bedoe ling des Heeren. En al de biibelplaatsen, waarop de kerk zich dan ook beroept voor't pausdom, kun nen als bewijsmateriaal niet gehandhaatd worden. 't Zijn er vier. Allereerst die over de z.g. „8leutelmacht" Na de beweerde verheffing van Petrus tot hoofd der kerk, zou hij speciaal ontvangen hebben de macht om te „binden" en te „ont- binden" op de aarde. Want in Mattheiis 16 19 staat: ,,zoo wat gij binden zult op de aarde, dat zal in de nemelen gebonden zijn; en zoo wat gij ont- binden zult op de aarde, dat zal In de heme len ontbonden zijn". Maar ziet in Mattheiis 1818 worden letterlijk dezelfde woorden door den Heere Jezus gesproken tot alle apostelen! Als nu de Roomsche kerk't met ons eens is, dat we in den bijbel hebben „de geopen- baarde waarheid Gods", dan kan de e6ne plaats natuurlijk niet in strijd zijn met de andere. ,1s dus de sleutelmacht in Mattheiis 18 18 gegeven aan alle apostelen, dan kan Mat theiis 16 19 niet zeggen dat zij alleen aan Petrus gegeven is. En dat zegt Mattheiis 16 19 ook niet. Als die tetet maar goed verstaan wordt. We komen daar straks nog op terug. Maar nu die tweede plaats uit Johannes 21. Bij de verschijning aan de zee van Tiberias, richt de Heere Jezus zich tot Petrus en vraagt hem tot driemaal toe of hij Hem liefheeft. En als deze dan die vragen bevestigend beantwoord heeft, volgt ook even zoovele ma- len uit den mond des Heeren: „Weid mijne schapen" of „hoed mijne schapen" en „Weid mijne lammeren". Zoo werd dus Petrus zegt de Roomsche kerk nadat hij aangesteld was tot hoofd der kerk en Christus' stedehouder op aarde, ook plechtig geroepen om te zijn opperherder van de kudde. Maar al wistea we ook in't gehaal nog niet, dat Jezus van ten veerrang ender de apostelen niets weien wil, dan zouden we toch in Johannes 21 al iets anders moeten lezen dan een bevoorrechting van Petrus. Of herinnert die drievoudjge vraag van Jezus niet duidelijk aan de drievoudige ver- loochening van Petrus? En lezen we niet, dat Petrus dit zelf ook voelde, als er staat: „Petrus werd bedroefd, omdat Hij ten der den male tot hem zeide: hebt gij Mij lief?" Ziet dit is de beteekenis van't voorval aan de zee van Tiberias. Petrus, door zijn verkiezing tot apostel aangesteld als herder van de kudde van Christus, evenals de andere apostelen, was door zijn verlooefeening ontrouw geworden, meer dan de anderen. Door Jezus' voorbede in't geloof bewaard en bekeerd, zal hij nu in zijn herdersambt worden hersteld, nadat hij na zijn drievoudi ge ver loochening, driemaal opnieuw zijn liefde en aanhankelijkheid heeft betuigd. En als dit dan ook gebeurd is, krijgt hij deze vermaning nog mee, dat hij voortaan niet meer eigen wegen zal kiezen. 't Is beter zich te laten leiden, ook al is't tegen vleesch en bloed in, door Hooger Hand. „Voorwaar, voorwaar zeg Ik u: Toen gij' jonger waart, gorddet gij u zelven, en wan- del det, alwaar gij wildet; maar wanneer gij zult oud geworden zijn, zoo zult gij uw han- den uitstrekken, en een ander zal u gorden, en brengen, waar gij niet wilt". Eens heeft Petrus zich door verloochenin? 't leven willen redden. De tijd komt dat hi] door zijn belijdenis't zal laten. Maar geen nood stervende zal hij God nog verheerlijken. want dit alles zeide de Heere Jezus hem. „beteekenende met hoedanigen dood hij God verheerlijken zou". Wat leert ge dus nu in Johannes 21? Niet een bijzondere aanstelling van Petrus boven de andere apostelen, maar alleen een herstel ling van hem, onder geen verootmoe- digende omstandigheden, in hetzelfde ambt, waarin de andere apostelen stonden. Ds. H. P. DE PREE. VAN ALLES WAT. Antwoord op de vraag uit 'I vorige nummer. Oplossingen der raadsels uit't vorige nummer. Voor grooteren. 1. M pen leder E m m e r i k Medemblik 1 e i b o o m de/ta pit k 2. Ba, bel; Babel. 3. 'Brand, net, elbrandnetel. 4. Colorado. Dora, cacao, lood, rood. Voor kleineren. 1. Lam, pet. kan lampetkan. 2. Z>olk, /oik, wolk, Wk, volk. 3. Zot, zout. 4. Hij liep met groot misbaar naar huis. (Baarn) Zag Jaco/7 <?<?£horentjes in het bosch? (Beek) Ik ga naar (huis; wij hebben pianoles. (Wijhe) OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Ladderraadsel. 1. sport een stad in Italie, beroemd door een slag in de 16de eeuw. 2. sport een bloem. 3. sport 'n bloeiende struik. 4. sport een waterbloem. 5. sport een stad in't noor- den van ons land. 6. sport 'n rivier in Frank- rijk. 7. sport een rivier in de Betuwe en Zuid-Holland 8. sport 'n land'bouwpro- duct. i 9. sport een meisjesnaam. 10. sport een boomsqort. De woorden bestaan alle uit 5 let ters en de intddelste letters vormen, van boven naar beneden gelezen, den naam van een stad in Zeeland. 2. Plaats in deze hokjes de cijfers 1 —9 266, dat de som der cijfers langs de hori zontal, de verticale en de sehuine lij- nen steeds 15 bedraagt. 3. Een klinker, de grootste helft van een braam en iets wat van het varken komt vormen samen een jongensnaam. Wel- ken? 4. Mijn geheel is een bekend spreekwoor4 dat uit 2 woorden en 11 letters bestaat. 3, 2, 4, -Is oen stad in Noord-Bra- bant. Een 7, 1,2, 6, 3, 9, 5 is een lekkere vrucht. Een 8, 9, 4, 10 is altijd minder dan het geheel. Een 2, 1', 11 is een knaagdier. Voor kleineren. 1. Met h ben ik een viervoetig dier, met k word ik gegeten, met M ben ik een ri vier en met v d'ien ik meestal tot ver- siering. 2. Mijn eerste is een zitplaats, mijn tweede is een vrucht en mijn geheel heeft meer of minder waarde. 3. Verborgen huisraad. De rattenvanger van Hameln zei„ik lok de menschen van heinde en ver." Spreekt Bas To elken dag? Hij houd't niet van vleesch, maar hij lust ooft graag. Ik kweek asters in mijn tuin. 4. Maak van deze letters een vrucht: saaielppssn "X X X X-

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 6