DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een goed (soms ook een slecht) diner kost eyen- veel als een goed boek, maar het laatste dnnrt langer. N®. Z?9. Hoxtford Mo en twtnttgiste Jaargrang. 1921 MAANDAG 28 NOVEMBER OH ■«wHer UMtaat nlt 2 blafiea Deze Courant wordl ELKEN AVOND, belialve op Zon- en Feesldagen, nifgegeven. Abonnemcnisprijs bij vooruitbcialing per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door lief gcheele Rijk 2.50. Aizonderlijke en bewijsnumraers 5 cenis. Prijs der gewone Adverfentiln. Per regel 0.25, bij groofe eoniracfen rabaf. Orooie letters naar plaafsrnimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Haadelsdrukkerij v/b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dlrectcur: 6. H. KRAE. Telefoonnummer 3. Telefoonnr. Redactie 33. HoofdredacteurTJ. N. AD EM A. BuiteuJand. DE ONTWAPENINOSCONFERENTIE Op de Washingtonsche conferentie heeft de commissie voor het Verre Oosten zich in principe uitgesproken voor de o.pheffmg dei buitenlandsche postkantoren in China. Een gewijzigde schatting der tonncnmaa van de Japansche vloot is door de Japan sche delegatie uit Tokio ontvangen en over- handigd aan de andere vertegenwoordigefs der mogendheden. Naar gemeld wordt, hebben de Amerikaan sche deskundigen in de Japansche cijfers gee- nerlei aanleiding gevonden, wijziging te brengen in de tonnenmaat, welke bij de ope ning der conferentie is voorgesteld voor de verhouding tusschen de huidige en toekom- stig'e sterkte der Brits-che, Amerikaansche en Japansche vloten. Naar verluidt, zal met de eerstvolgende voltallige zitting gewacht worden tot de deskundigen met hun arbeid gereed zijn. Omtrent het verloop van de conferentie van Washington meldt de correspondent van de „Sunday Times": Er bestaat een op- tiinistisch gevoel, dat alle gerezen kwesties spoedig zulleii worden opgelost. Inderdaad marcliecrt de conferentie fangs practische banen met verbazende snelheid. Het Ameri kaansche talent voor doeltreffendheid blijkt uit de manier, waarop zekere punten van de agenda, in het bijzonder de kwestie van het Verre Oosten, ter hand worden gen omen. China vroeg eerst de herziening van zijn fiscaal stelsel, teneinde op het gebied van in- en uitvoerrechten zelfstandig te worden. Dit onderwerp werd daarop ter bcraadslaging gegeven aan een bijzondere commissie, on- der voorzittcrschap van senator Unterwood, den ontwerper van Amerika's huidige tarief wet, en toen China vervolgens onafhankelijk heid op exterritoriaal gebied eischte, werd besloten tot benoeming van een intemationa le commissie van juristen, teneinde China's juridiseh stelsel ter plaatse te onderzoeken en te constateeren. of China's eisch tot op heffing van het exterritorialisme door de be- staande toestanden wordt gerechtvaardigd Op dezelfde wijze zullcn de andere aange- legenheden in zake China oderzocht wor den. In de sub-commissie voor het onderzoek in z?ke de kwestie der exterritoriale rechten in China welke door de commissie voor het Verre Oosten van de conferentie te Washing ton is benoemd, heeft o. a. zitting de Neder- landsche gedelegeerde Jhr Van Kamebeek. De Britsche gedelegeerden zijn van oor- deel, dat de vorderingen der conferentie re- den geven tot groote voldoening, en zij ge- looven stellig, dat het vraagstuk der duik- bootcn een der voomaamste punten zal uit- maken van een eventueel te sluiten overeen- komst. In Engeland is men algemeen van meening, dat de conferentie geen onverdeeld succes zou kunnen worden genoemd. wan- neer bet duikbootvraagstuk niet wordt be- handeld DE TEtR-SOHE KWESTIE. ■Mien maafct zich te Louden zeer bezongd over de vraag, of de regeering er in zal sla g-era, de tegenstrijdige partdjlen in Zuid- en Noard-Ierland te venzoenen. Een der bla-den rneldt, dat de ©erstie minister bij' zijn bespre king met Sir Jiames Craig aan dezen gewij zigde voorstellen- heeft voorgelegdi voor de oplossiing van het lersche vraagstuk op de basis van eem parlement voor geheel Ierland. Craig is naar Belfast verfcrokkem, ten ein- de hiet fcabinet van Ulster te raadplegen over dm toesliaud en me nverwacht, dat hij deze week op de voorstellen zal -antwoorden. Bet kabiraet van Ulster te Belfast en dat wan Dail Eireann te Dublin zu-11-era zich uit- spreken over de voorstellen in hun definitie- ven vorm. Inmiddels stelt de regeering all-es in het werk om een overeemkomst te verkrijlgen. Vol- gens de „Da:ly Express" g-a-a-t de strijd voor- namelijfc tusschen de gematigden eenerzijds en dte extremistera van alle partijien andar- zijds. In een rede heeft Sir Garden Hiewart, die in het laatste stadium der ond-erhandelingen mstellen. met Sinn Fein was toegevoegd aan lord I Birkenhead, en die een ondfer-h-o-ud heeft ge- 1 toegeschreven, van de conferentie te Was- hington het uitgangspunt te maken van een associatie van ianden, die periodiek bespre kingen hou-dt over internaiionale zaken. In antwoord op een vraag, naar aanleiding van het voorstel om Duitschland toe te laten tot de huidige bijeenkomst te Washington of toekomstige ccnferenties, heeft Viviani, die thans het hoofd der Fransche delegatie is, verklaard, dat Frankrijk zou weigeren zulk oen voorstel in bespreking te nemen, alvorens zij, die menschelijke rechten hebben geschon- den, gedurende langen tijd hierover oprecht oerouw zullcn hebben betoond. TRAMSTAKING TE BRUSSEL. De minister-president en de minister van arbeid hebben Zaterdag de delegatie ont vangen van de stakende trambeambten, die vergezeld waren van gedelegeerden der me taalbewerkers, der spoorwegmannen en van den bond der vakvereenigingen. De ministers lieten zich weinig uit omtrent het onder- houd; zij beperkten er zich toe te verklaren, dat het conflict nief onoplosbaar was. Een gerucht wil, dat de vakvereenigingen van plan zouden zijn om, heden te beginnen, de algemeene staking te proclameeren. Talrijke daden van kwaadwilligheid en sa botage worden gemeld op verschilknde lij- nen; verscheidene arrestaties vonden plaats. ONTHULLINGEN OMTRENT DE „ORGESCH". Bij de bespreking van de begrooting van binnenlandsche zaken in den Pruisischen landdag gaf de communist Eberlein naar het Fransche correspondentiebureau Havas meldt inlichtingen over de Orgesch in Opper-Silezie. Bij het bureau van den land dag deponeerde hij het mobilisatie-plan van de Orgesch en voegde er bij, dat de twee meest invloedrijke leden van deze organisatte, kolonel Schuster en luitenant Schweinitz, in nauwe relatie staan met de aptoriteiten te Breslau en met de meerderheidssocialistene. lemand te Breslau kreeg een bestelling voor drie millioene patronen, die geleverd zullen worden door bemiddeling van den comman- dant, die te Berlijn woont. Het centrale co- mite zetelt te Breslau. Het plan de campagne is gereed en men kan op het eerste teeken handelend optreden. Eberlein deed voorle- zina- van een document, met opgave van wat tot 22 October uit Berlijn naar Opper-Silezie was gestuurd n.l. 15000 geweren, 8500 pisto- len, 14 granaatwerpers, 72 groote granaat- werpers. 2 kanonnen, 70000 granaten, 2 millioen infanterie-patronen. 1800 projectie- len en 15000 equipementstukken De minister van binnenlandsche zaken zei- de niets op deze onthullingen. Men zou willen vragen hoe het mogelijk is, dat dergeliike groote wapenvoorradene en h_et vervoer ervan ontsnappen aan het toe- zicht der geallieerde controle-commissie. TREHNDIEFSTALLEiN IiN RUSUANID. Uit R-eval wordt gemeld dat -de revolution- naire rechtban-k, n-a verscheidene zakeni. le hebben ondierzochit betneff erode diefstal op de spoorHijnen in Noord-K-aukiasie, -tot du-sver reeds 2Q0 personen tor dood en 39 tot dwa-ngarbeid heeft veroordeeld. Ale heschu-1- diigden/ zijn beamb-ten arbeiders en baan- wach-ters bij, de spoorwegen. TYP0GRA F ENiS'TA KTNG I-N ITTALIe. De Ibond van -typografen heeft wegens de vermoording van een stakenden typograaf te Trtest door fascisten eem -algemeene staking tog-en heden geproclam-eerd. Men gelooft dat ook de letterzetters -aan de dagbladen zich bij deze staking zull-en aansl-uiton. -DE CORRUPTIE IN BRUNSWiIJK. ■Sepp Oer-ter, de Brunswijksche miinister- presi-d-emt, toven-s minister van onderwijs, te- geni wi-en door den door hem tot professor ben-oemden psycho! oog Otto Otto zeer zware beschuldigin-gen zijn uitgebrach-t, heeft thans zoowiel zijn ministerportefeuille als zijn L-anddagmandaat er aan gegsven. Hij 'heeft thans een gereohtdijik onderzoek, zoowel to- gen zichzelf -als tegen- zijn beschuldigci doen GESTOLEN KOP-EREN MUNT. Te Neukdln heeft mem 114 kisten Roe- m-eensohe koperen munten omtdekt, welke in- dertijd tij-dens de Duitedhe hezetting naar Duitschland zijn gebracht, om voor de ver- vaard-iging van kanonnen to diemen, De com missie voor de t-eruggave van goedaren, -heeft de r-estitutie verl-angd van. d-i-t gel^dat een waarde heeft van- een milliard lei. EEN VLIEGMACHINE IN BESLAG GENOMEN. De Parijsche berichtgever van het Hbld. seint, dat Esmault Pelterie, die beweert uit- sluitende rechten te hebben op de stuurin- richting van de vliegtuigen, die hier bekend staan als „manch-e a balai", en die versch-il- lende processen heeft loopen met Fransche fabrikanten, die dit systeem toepassen en van wie hij veel millioenen schadevergoeding eischt, thans ook beeslag heeft laten leggen op een Fokkertoestel, dat in den Salon aan- wezig was en dat dus na afloop wel niet naar Holland zal kunnen terugkeeren, tenzij cautic mocht worden gesteld. KORTE B'ERICHTEN, De Duitsche regearing heeft zich ter verkrajging van cred'ieten met Emgelsohe financiers in verbinding gesteld. G-ij Guimmeronde, in de Spaansche pro- vinci-e Avila is een trein ontepoor-a. personen werden; gedood en 14 gewond. Niaar aan de pers te Rome uit Triest wordt bericht is1 aldaar de seer. v. d-. bond van- -typografen door fascisten weggevoerd- met revolverschoten a-fgem-aakt. De Iersx methode niu ook in Italic? De „M'atin" verneemt uit Berlijn, dat te Heidenau 343 vuurmo-nden van 105 m-M. zijn g-evonden, welke -gereed warem, om: op a f flu-it en te worden gemonteerd. Tussdren het Russische commissari-a at voor Economische a-angelegenheden en het iDuitsche bandelsdepa-rtement is eem ovareenr kom-st geslotem, vo-lg-eiis welke Rusl-and -aan Duitschland 'hou-t, huidem en andere goede- ren zal leveren. -De Duitsche no-ta omtrent de Diesel- motoreni is te P-arijs overhanddgd. Stappen van dij.zelfden: aard zijn te Londeh em Rome ged'aan. Een grianatemdepot in het kam-p van Bouihourg is in de iueht gevlogen. De m-a-te- rieele scha-de is -a'anziemlijk. Er zijn geen siach-toffers. De Engelsche nota aan de Fransche regeering is gister-en opigesteld. Van-daag zal zij wa-arschijn-lijk aan de Fransche regeering word-em overhandigd. -De 1-eidimg van- dem electriciteiisstaking te Athene heeft officieel het dnde va-n de en- lersche had met den eerstem minister na, diens bespre king met Sir James Craig, v-oornameldjik den- mad-ruk -gelegd op onvoorwaardielijke trouw •aan de kroon, in Ierland zoo goed als -in elk deel van het 'Britsche rijk. R ^Preker -kon zich niet voorstelllen, dat een B-ritsche regeering ook maar een oogenblik zou kunnen deniken .aan eem lersch-e repu- oliek, ondar welkera -naam- ook, of daarover zou will-en debatteerem, wann-eer de burgers aiezer republiek niet verplicht waren tot on- V°rfcT-a? I^'e houvY -aan de -kro-on. Officieel wordt gemeld, dat in het geheel to pr otesitantem en 1-4 katholiekem tijd'ens de ongeregeldhedem van de afgelbopem week te D'elfast zijn gedood, terwij-1 61 protes-tan-ten en 31 kath-oli-eken zijn gewond. NOG MEER CONFERENTIES TE WASHINGTON. paMidmt Handing wordt hat p1*" EEN NEDERLANDER ONDER VER- DENKING VAN SMOKKELARIJ IN DUITSCHLAND GEARRESTEERD. Op het hoofdstation te Dortmund is een Nederland-er door beambten van het douane- district Munster, onder verdenking van smok- kelarij,', gearresteerd. Hij had kleederen en linnengoed ter waarde van 40.000 mark bij zich. Deze artikelen werden in beslag geno- men Telg RUSSISCHE CONCESSIT AAN BUITENLANiDERS. Vol'gens een mededeel-ing van het i.ers- bureau der Russische legatie to Reval, heeft de vertegemwoordiger van eem New Yorksclie firm-a een overeenkor:st geteekemd betr "en- de de exploi-tatie van- zekere asbestmijnen, Krachtens deze overeemkomst moet 1 mil lioen-poed graan worden gelaward in mil cussiaejw wjilosleo. staking aangekondigd. Voligens een nog niet bewesti'gd bericht is K'h-emial P-asia-, de Turksdbe oud-minister van marine in met umio-nisti'sche fcabinet, die -tijidens dem oortog bevel heeft gegevem tot de moor-dem in Syrie, te K-aboel- v-ermoord. Bij- de -algemeeme staking te Triest -kwa-m kwarn -h-et tot gevechten tussch-en- fascisten en communist em, w-aarbiji 'bommem werden- -ge- worp-en. De secretaria eemer arbei-ders-orga- nisati-e werd gedo-od en eem vafcvereenjgimgs* bestuurder zwaar gewond. Het parlement van -Bri-tsch Columbia heeft het wetaomtwerp tot imvoerimg van den achturemdag verworpen. De „Temps" verneemt uit -Niapels dat de anti-Fransche m-anifestaties van studemten Zaterdag dem geheel-em dag voortdUurdem. Zij- maaktem zich meester van eem Fransche v'lag en verbranddem haar. De Vereeniging va-n Duitsche miachine- fabrieken zal 25 pet. van de waarde van- den uitvoer in deviezen aan -de Rijfcsbank -a-fstaan. Ut Halle wordt gemeld: Een deel der docenten van de polytechnische hoogeschool te Cothen is in staking gegaan. De stoking is gericht tegen den directeur der instelling, over wiens houding in zake het overgaan van de school aan den Staat de docenten niet tevreden zijn. -Niaar uit parlememtaire kringen vermo- men wordt, zal de riikskanselier heden in de commissie van buitenlandsche zaken een -rede houden over den politieken toestand. De Australisch-e regeering heeft haar plan een luchtvloot te bouwen opgegeven. In New-Orleans is een havenstaking uit- gebrok-en. In den Tsjechischen senaat is een wets- omtwerp ingedien-d hetwelfc zijn- oorsprong heeft te danken aan de voorgekomen valuto- specuil-a-ties fijdens de mobilisatie. De Duitsche bladen maken melding van een Japansche-Amerikaansche toenadering. Tengevolge van een hagelstorm zijn te Bandjaran (Ned.-Indie) 22 huizen ingestort, waarbij twee personen gedood werden. De storm duurde naar een bericht aan de Loc. luidt, ongeveer een half uur. Gemengd Nieuws ALGEMEENE NEiDERLAND&GHlE ZUIVELBOND. De Algemeene Nederlandsche Zuivel-bomd (T MZ.) kom-t op 22 -Deccmbc®1 a.a. in het Jaarboungebouw te Uiawdbt in jaanvwga!de» Op de agenda komli o.m. een voorstel voor om in de eventueel- op te richten Naaml-ooze Vemmootschap voor de exploitatie van een vast teimtoomstellingsgebouw (op initiatief van het Kon. Nied-. Lan-dbouwcomi-te in een- d-er hoofd- plaatsen op te richten) dieel- te nemen voor eem bedirag van 20.000. HET NIAAST ELKAAR BLIJVEN RIJDEN. Het stijfkop-plg naast elkaar blijven rijden op het rijiwielpa-d (rechts van den weg gele- gen), waardoor de van den anderen kant ko- mfen.de wielrij-ders genoodzaakt worden het te verlatem, heeft den- kantonrechter te Amers- foort aanleiding gegeven 15 personen bijna alien tot een straf van 6 boete te veroor- d'eelen. Het is te hopem, dat deze veroordeelingen eindelijk eens aanleiding zullen geven tot be- tere opvolging van art. 34 van het Motor- en Rijwielreglememt, sub 3 „In het geva-1, dat bestuurders van motor- rijtuigen op twee wielen of van rijwielen, op een- rijwielp-ad maast dkand'er rijdfende, een of meer andere bestuurders van zood-ami-ge motorrijtuigen of rij-widen ontmoeten of door deze word-en ingehaald, zijn de bestuurders, welke links rijden, verplidit zich achter de rechts rijddide bestuurders te begeven.'4 OP L ICHITERr'RII JWTELDIEF. Dezer da-gen vcrtoefde te Exl-oo iem-and-, die voorgaf commies-con-troleur te zijn bij' dien aardap'pelexport, -tevens commissionair in aardiappelen-. Bij1 diverse landbouwers kocht hij- aardappelem op tegem prijzen, verre bovem dem prijs door andere exporteu-ns betaald w-ordiende. Over het algemeen was men wel met zoo'n afnem-er ingenomen. Hij" za-g er ech-ter wet wat eenvoudig uit en- was tevreden met eem kosthuis biji dem arbeider KL Dit nu ga-f menigeen aanleiding tot achterdocht, te- meer omdat hi| tegen dem volgen-den dag volgenden dag werkkrachten- ging aarinemen tegen' l'oonen- van 6 em 8 per dag. Hij dieel- de daarbij! mede, dat de aardappden per vracbtauto vervoerd' zouden worden maar een sch'ip liggende te 2fe Exloermend. Nad-at hij bij Ml. fl-ink gegeten- en gedronken had, ging hij dem volgendem morgem op stop naar KlijndSjk, voorgevende nog meer -arbeiders aan te nemen. Dit fcwam- Kl'. zoowel als de anldere leveranciers wel een beetje verdacht voor, waaromi dan oo-fc de politie van1 het een en ander mededeeli-ngen werd gedaarn. In*- miiddels waren- er ook eenige personen uit Stadskamaal maar hier gekomen die mede- deeldem op dezelfde wijze gedupeerdi te zij-n door waarschijmlijk d-enxelfden persoon, die zich daar van den- naam Oosting had be- d-iend. -De politie steldie onmidddlijk eem onder zoek in en- trof hem aan bij! de famil'ie van Ml. Meegen-omem em voorgdeld zijnde door dem Burgemeest-er, decide hij- mede genaamd te zijn Pfeerlkamp, schilder van beroep, af- komstig uit Beilen. Zijn verhalen waren zoo o-nsam-enhangemd, diat niet getwij-fel-d werd- of hij! had wel- meer op zijn -keffstok. Dem vol genden miorgen werd hij- naar Assem overge- brach-t, waar Week, d-at daar van diem reizi- -ger J. Koster -door -hem- een rij-wiel was on-t- vreemd, hetwelk hij nog in zijn bezit -had. Hij werd- onmiddd-lijk in het hu-is van bewaring opgesloten. Men heeft vennoeddijk eem goede vangst gedaan-. AMIBTENA'REN RIJKSVERZEKERINGS- BANK. De Vereeniging van hoofd-ambtenarem der Rij!ksverzekeriinigsba-nd heeft in een dtezer da- gen geh-ouden- vergadering de volgemde motie aangenomen Gehoordi de besprekingen, naar -aanldding v'a-n- het antwo-ord van- den minister van ar- beidi op -de vragen van het Tweede Kamerlid- Ketelaar, betreffend-e de voorgekomen' over- bren-ging van een deel der werkzaamheden- betrrffende de uitvoering van de Ongevallem- verzekering van de Rijksverzekeringsbank naar de Raden van arbeid, spreekt als haar meening uit: dlat het doen verrichtem van werkzaamhe- den, welke met elkaar -in- mauw verband1 staan, g-edeeltelijfc dioor de Rijksverzekeringsbank en ged'eel'telijk door de Raden- van A-rbeid, ten- g-evolgie zal hebben, dat dagelijks over en' weer lam-gs am'btelijke weg -gegevens zu-llem moe- ten: worden gevraagd- en- verstrekt, welke thans op hetzel'-fde bureau laanwezog zijin; dat de admin istratie hierddor veel- omslach'tiger zal worden en de afdoen-ing van vele zaken, ook de uitkeering aan de door een ongeval' -ge- troffem werklicden, belangrijk zal worden vertraagdi; dat de voorgenomem gedeel'telijke decentralisatie d'aardoor eem zoo ombevredi- gende toestand zal scheppem, dat zij noodwen- d-ig verder zat moeten aoorgevoerd; dat eem algeheefe spl-itsing van de thans bestaande centrale adlmindstratie over de 38 bureaux van de Rlad-em van Arbeid uit den aard- der zaak een- veel- grooter pcrsoneel za vorderen en dus een zeer belangrij-ke verhooging van de ad- ministratiefcosten tengevolge zal hebben; dat tegienover die hieru-it voo-r d-e werkgevers voort- vloei-ende verzwaring van1 de lasten geen' voor- deelen zuill'an1 ontstoan, doch in-tegendeel de befaandisffiaig van da zaken- doer ds autemoose Eoopt Uw BOEKEN, als Jongens-, Weisjes- en Preatenboeken enz. in den Boekhandel van de N. V. voorh, HERMS, COSTER ZOOH, Voordam C 9. Alkmaar. Telef. No. 3. Raden- van Arbeidi tengevolge van ingelijke westinterpretatie tot groote verwarring aan leiding zal- geven, zoowel op het gebied van de schadeloosstellimgem, -als ten aanzien van de verplichtingen van- de werkgevers; beslui-t deze meening in eem gemotiveerd sch-rijven ter kennis van dem Ejin-ister van ar beid te brengen-. EMMEN Het HldbL vemeem-t, dat de aanvrage tot het verklaren in staalt van faillissement vaa! de -gemeente Emrnen zal wordem ingetrokkm, nu d'ern aanvra-gcrs de verzekering is gege ven, dat hum vorderingen spoedig zullem worn dem voldaan. E'EN INVAL. Vrijdag heeft de zedenpolitie een- i'mva-I ge daan- in het hotel- de Oude Zeven- Kerken- vaa Rome, Spu-i 275 Den' Haag, bij wclken -inva-l zij overt-reding vasilstelde van- art. 250bis vaa het W1. v. De hotelhouder H. U. is gearres- teerdi en zal ter beschikking van de justitie wordem gesteld B1RAKD. -Tengevolge van het omvallen van een bran- dendb pefiTol'eumkachel is er Zomdhgavomd brand uitgebroken :'m de keuken- van den wo- n-ing van H. Stant aan de Insulindestraat to Roterd-am. De keuken is nagenoeg uitge- brand De -brand is met minimaxen, in ecu auto garage in de mabijheid aan-wezig, em door gastem van spuilf- 54 gebluscht onder dfl lei-ding vam dem hoofidtoaa dem beer H. vat Dam. DE OOMIMUNISTISCHE ARBELDERSt PARTI J. De K. A. P. (Kommunistische Arbeidere- P-artij-) heeft dezer da-gen te Armhem eea huishoudel'ijke vergadering gehouden, die be- zocht was door -arbeiders uit Enschede, Am sterdam1, Bussum' en- enkele andere plaatsen. In tota-al1 on-geveer 70- personen. In deze vergadering werd het program- der K. A. P. na uitvoerige besprekingen- vastge- steld. DE KAMERVERKIEZINOEN. Naar de N. R. C-t. verneemt stelt het cen tra al oomite van A. R. kiesvereemigimgen aan de aangeslotem kiesvereen i-gin gen voor, in 1-922 m-et 7 lijsten uit te ko-m-en. Deze worden dan als volgt gegroepeerd: I. Leeuwarden, Groningen- en Assem; II. Zwolle em Am hem; III. Leiden -en Utrecht; IV. Dordrecht en Middielburg; V. Nijimegem, Dem Bosdi, T-il- 'burg en- Maastricht; VI. Amsterdam en- D'en Helder; VII. Rotterdam, Dem H-aag en H'aar- lem. Er wordt op gerekemd, dat deze groepen resp. 3, 2, 2, 2, 2 a 3, 1, 1 era 2 zetefe zullen- opl-everen. Deze igroepeerinlg wordt als voligt gemotiL veerd: a. het is raoodig dat de saam- te voegen ki-eskringem, w-at territoriale liggin-g em get- a-ardheid d-er bcvolking ten aanzien- va -gees- telijfce en politieke vraagstukken- -betreft, zoo na-uw mogelijk bij) elkaar aanslu-i-tenb. over- wogen moet, welke combina-tie de beste kan- sen geeft; c. de groepeering moet gel hei-d -govern de besdh-ikbare ca-ndida-teni miatig over de lijstem -te verd-eel'em. UIT DE ME-TA AL-NI JVEiRHE ID. Op d-em brief van- het N. A. -S. inzake uit- breid-ing der met a albe werkersst a-k in g em hot proclanreerem van een staking in net trans port- en mdjnbedrijf, alsmede voor d'e spoor wegen, heeft hot bestuur van -het N. V. V. ge- an-twoord, dat zij-n- bestuur de vraag van de mogel-ijlkheid en dod-treffendheid van een al gemeene staking eerst dan onder de oogen wensch-t te ziiem, wann-eer de andere vakceiip van ver klaard, of onder hun- leden een' zood-anige stemming valt waar te nemem, dat met grond verwacht kan worden^ dat zij, een; partool van een1 andtere dan hum eigen leiding zullen volgen. Zoolamg zulks niet vast staat, is naar die meening van het bestuur niet die eenheid en geslotemheid1 der a-rbeid-ers aa-nwezi-g, die a-1- fereerste voorwaarde is voor het slagen van een stoking -als bedoeld. Zuiks kl-emt te meer vervolgt de brief van het N. V. V. daar uwe vakcentrale in- d'e dbor u -genoenide vitele bedrijven eeer wsinig tedto telt, nood-at eem besl-issiog vam IMAARSCHE CIURANT

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1