m DAGSLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Voor mij alleen. MAANBAG Oii-ectour(J. II. KHAR. 28 NOVEMBER Feuilleton. «!rie en twiittiKNle Jhttiximt: i;>3i Abonncnieintsprijs bij roornftbctikling por 3 maanden f 3.fr. [or post f 3.5-0. Dowijsn. 5 ct. Alvortcntiopr. 25 ct. p. regal, gro<>taro lettors naar plantsruinitf. IMevau franco N.Y. Book- on KhimlGsdr. v.lx. Bonus. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Admmistr. No. 3. Redartie No. 33. IlohfjfudaulnurTj. N. AIHOMA. Proyinciaal Nieuws urn heiloo. In die taatst gehouden algemeeme vergade ring van ,-Hieiioo Vooruit", vereeniging tot bcvordering van het vreemdelingenverkeer kwam een verzoek ter tafel om trein; 465 (vani Haarlem naar Alkmiaar) hier te doen stop- peri (deze trein 'savonds 9.40 te Gastricum en 9.55 te Alkmaar passeeii Heiloo). Het bestuur heeft zich op 3 Nlovember met dit verzoek tot die directie der Nederlandsche Spoorwegen gewend en: bad gedeeltelijk suc- ces, het antwoord luidde als volgt: In antwoord op het schrijven Uwer ver- eeraigtog did. 3 Nlovember hebben wij d'e eer te berichiten dat wij aan het verlangem om trein 465 ite Heiloo te doen stoppeo, geem ge- volg geven. IWiiji zijin ochter bereid te bepalen clatt met ingang van 21 November a.s. gedureode de thans geldendle dienstregeling reizigers met bestemmimg Hteiloo, zonder bijbetalimg men treim 465 naar Alkmaar mogen reizen om van daar met trein 2150 (vertrek Alkmaar 10.19 en aankomst Heiloo 10.28) naar be- stemming terug keeren, mite station Alkmaar tusschen aankomst en verfcrek dezer treinen, niet wordt verlaten. Vrijdagavond hield de R. K. Volksbond een openbare en propaganda-vergadering. De heer B. Veltman opende de vergade ring en riep het welkom toe aan den heer Kempen van Alkmaar. Ingekomen. was een sdhrijven inzake het conflict in de metaal-industrie. De heer M. Kempen besprak de propagan da. Gebleken is, dat de steun voor de sta- kende metaalbewerkers geregeld moet zijn cn zoo groot mogelijk. Wordt deze strijd verlo- ren, dan komt de inzinking ook in andere be- drijven, zeide spreker. De bespreking had tot verloop, dat elk lid 10 cent contributie meer zal betalen zoolang de staking duurt. De bouwvakarbeiders ge ven reeds 40 cent per week. Daarop kwam de bestelling van aardappe- len in behatideling. De commissie had zoo lang gewacht omdat de aardappelen goed- kooper werden. Bij een groot kwantum was men geslaagd in Zeeland. Deze aardappelen kosten 3.20 per 35 K.G., hier geleverd. Ook pootaardappelen zijn verkrijgbaar. Daarop bracht de heer Smits verslag uit over de vergadering te Schagen op 29 Oc tober. Spr. vestigde vooral dte aandacht op de tu- berculose en het oprichten van een -plaatse- lijk comite van „Herwonnen Levenskracht". Ook werd in het verslag melding gemaakt van art. 99 der Invaliditeitswet, waarin voor arbeiders de mogelijkheid werd geopend ver- pleging te krijgen dioor bemiddeling van de Raden van Arbeid. Tot oprichting werd besloten. In de com missie werden gekozen de heerenG. Smits, C. Nijman, J. J. van Tongeren, P. Denne- man en J. Mosch Sz. Daarop bracht de heer Smite verslag uit van de inkoopcommissie over de laatste 3 maanden. Het batig saldo te 30.85. De re- kening zal door een commissie, bestaande uit de heeren P. Haanraads S. en Th. Blom, worden nagezien. In de propaganda-commissie werden ge kozen de heeren G. Smite, C. Nijman, Joh Bolten, G. Heine en P. Denneman. De propaganda zal zich uitbreiden over de maarad December. Daarna volgde sluiting. UIT HEERHUGOWAAKD. De Raad dezer gemeente vergaderde Don- derdagmiddag in voltallige zitting. Na ope ning volgde lezing ene goedkeuring der no lulen van de vergadering van 18 October j.l. De begrooting was tcruggekomen met be- merking, dat de Raad daarin eenige wijzi ging moest brengen, zooals Ged. Staten die aangeven. fret kwam neer op verandering van eenige postal, doch zulks had op het eindcijfer geen nvloed, dat bleef ongewijzigd. Met aller instemming werd besloten om net inachtneming van de wenschen van Ged. itaten de gevraagde wijziging te doen. Ged. Staten hadden goedgekeurd terugge- zonden een suppletoire begrooting der ge- i.ieente, dienst 1921, alsmede het besluit tot het doen van onvoorziene uitgaven. Ook is, voorzien van de noodige goedkeuring, het hesliut waarbij wijziging werd gebracht in de verordening voor den Hoofdelijkea Om- ilag ingekomen. Eveneens goedgekeurd is het besluit dei verhuring van woningen aan de hoofden der penbare scholen teniggekomen. A1 deze stukken werden voor kennisgeving angcnomen. Adres van de afdeeling Hecrhugowaard en Dmstrcken van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, met verzoek een schoolarts ran te stellen. Dat zal echter nogal duur vorden. De Raad gaat niet tot aanstelling over, maar wel bepaald, dat als in de school revallen voorkomen, het hoofd der school kenins geeft. Dan wordt de dokter geraad- oleegd om in de school een onderzoek in te stellen. De heer J. Kamp alhier heeft een adres in- gediend met verzoek, het raadsbesluit tot onbewoonbaarverklaring van 3 woningen, aan hem toebehoorende, in te trekken. Die woningen zijn plaatselijk gemerkt wijk B, Ns. 128, 130 en 131, en bij raadsbesluit van 18 October 1921 onbewoonbaar verldaard. De voorzitter dcelde mede, dat dit is be- sproken. Adressant is in beroep gegaan bij Ged. Staten, die bij ons advies vroegen, wat B. en W. ook hebben gegeven. Op dat be roep kan nu moeielijk worden' beslist. De woningen zijn wel wat verbetered geworden, maar niqt zoodanig als gevraagd was. Het zijn slechte woningen. Besloten werd eerst bericht van Ged. Sta ten af te wachten, voor dat de Raad een be- slissing neemt. Voor kennisgeving werd aangenomen een adres der commissie tot behartiging der be- langen van overheidspersoneel. Het raadsbesluit tot 6 maanden verlenging van ontruimingstennijn voor de woning van J. Witsmeer was goedgekeurd van Ged. Sta ten terug ontvangcn. Door den heer P. Wonder Pz. en een aan- til andere onderteekenaren was een adres in- gediend om de straatverlichting uit te brei- r'en bij de halte Middenweg en een licht bij het loket aan te brengen, waar de kaartjes worden verkocht. Besloten werd dit adres aan te houden tot bekend is, wat de H. S. M. daar zelve w'l aanbrengen; als die het ter hand neemt, zal ook de Overweg bij de halte wel behoorlijike erlichting krijgen. Besloten werd eenige wijziging te bren gen in het reglement van het Burgerlijk Arm- bestuur, zooals dat door Ged. Staten wen- 3chelijk was geacht. Het reglement zal, aldus gewijzigd, weer opnieuw ter goedkeuring raar Ged. Staten gaan. Besloten werd to intrekking van het be roep, geda'an in verband met de uitkeering "olgens de wet van 24 Mei 1897, daar toe- •Door Andre Corthis. Geautoriseerde vertaling van W. E. P. 25) Het was een onaanzienlijk cafe, waar faij mij wachtte, bekrompen en onooglijik, met een yuil zonnescherm; het terras zat vol vracht- lui uiib ViHeneuve en soldaten. Dikke vrou- weni en meisjes met loshangend haar zaten met hen te drimken. En Fabien zat daar tus- schen dat zoodje, met drie schoteltjes voor zich op het grocne tafeltje en een glas, dat cog gevuld'^was. iHij dronk het in een teug leeg, rtoemi bij mij zag en kwam dadelijk naar mij toe. „Maar je hebt nO'g niet betaald", zei ik te- gen hem. Ik bleef staan, hij took mij mee. .,Maak je niet bezorgd. Ze kennen me r- Ik heb Zaterdag mijn rekening betaald en,^n eind van deze week betaal ik weer." J ''eP wat zwaar en had mijn arm geno- men om steun te hebben. Ben je dus gewoon om altijd hier in dit cafe te komen?" >Ja zeker", stemde hij toe,e „wanneer ik j moe ben van het loopen." En dadelijk voegde hij er als een' aanval aan toe: »Heb ik soms wat beters te doen Toen wij de Porte de l'Oulle door waren, gingen wij den vestingmuur langs. Het stof an den zomer lag er nog dik cn de eerste nke regenbui had het niet alles weg kun- - n krijgen, maar het slechte was opgewoeld fti hier (c daar opgehoopt. Ete wa- ren wit en ook de boomen waren wit onder al het stof, het gras was tegelijik verschroeid en slijkerig. Fabien had mijn arm iosgela- ten. Zwijgend, het hoofd voorovergebogen, sloeg hij met zijn stok kleine kluitjes aarde uiteen; als hij er een miste, werd hij dadelijk woedetid ongeduldig en verpletterde het met zijn hak. Op die manier bracht hij blijjcbaar zijn wandelingen door. Ik had het me zoo wel voorgesteid. Maar ik wist tot nu toe niet, waar zijn wandelingen heenvoerden, ik ken- de die herberg niet, waar hij gewoon was versuft te zitten uitrusten, temidden van het iaagste soort volk voor zijn vol glas en de opgestapelde schoteltjesEn nu ik de din- gen beter begreep, niet eerst sedert vandaag, naar naar't mij scheen sinds eenigen tijd, >egon ik ook in te zien, dat het nog diets was, dat ik met hem ons huis had verlaten, en niole, dlat ik er in had toegestemd bij hem e blijven. Ik begreep, dat ik verantwoorde- ijk was voor dit verval, waarin hij geleide- lijk raakte. Maar wat moest ik doen om hem te helpen, als hij zich in zijn groote leed terugtrok en niemand toestond dat ook maar even te nade- ren. De woorden, die hem diep in zijn bin- lenste konden treffen, zouden hem immers dadelijk een beleediging toeschijnen, hij, zou er immers bewijzen inzien van de vreeselijke verdenking? Hij bleef voorldurend naar den grond kijken en stond telkens stil om het <orte gras met de punt van zijn schoen uit een te slaan. Nooit had ik zijn stilzwijgen zoo drukkend gevonden en voor het eerst kwam de wensch bij mij op, er hem uit te ha- lenniet samen met hem er in te blijven zitten. Zacht trok ik hem aan den arm en zei: „Kijk eens, die landloopers daar". Aaa dec voet van den vcsiingimnir stead zegging is verkregen dat de Minister aan het \rerlangen van het gemeentebestuur zal vol- doen, nadat de volkstelilng zal zijn behan- deld. In verband met het door den heer Met be- sprokene over het salaris van den gemeente- veldwacliter, stelden B. en W. voor 1500 salaris, 150 vergoeding voor kleeding en fiets. Met algemeene stemmen aldus besloten. Het salaris was 1450 en te dus 50 ver- hoogd. De heer P. Bakker werd benoemd tot lid der commissie van toezicht op het lager on- uerwijs in plaats van den heer J. Akkerman, die was vertrokken. In de vorige vergadering was reeds een verzoek van het R. K. Kerkbestuur (Noord- cinde) ingekomen, om het bestaande schooL- s-ebouw in wijk III aan den Middenweg ter beschikking te mogen hebben, of anders een bedrag voor het bouwen Yan een nieuw schoollokaal dat 6 lokalen moet bevatten voor cmstrecks 200 kinderen. B. en W. hebben met dat bestuur overleg gepleegd. net voorstel van B. en W. is nu om de be staande school No. 3 ter beschikking van ge- n oemd bestuur te stellen en een kleine nieuwe tpenbare lagere school te bouwen. Het bestuur kon zich daar best mee ver- cenigen. Er zullen daar slechte weinig leer- I ngen overblijven voor de openbare lagere school en voor dat kleine aantal is het be staande schoolgebouw in de toekomst toch veel te groot. Er zijn plannen ingekomen. Het bestaande gebouw heeft 4 olkalen, waar nog 2 lokalen aangebouwd moeten worden. Hiermede zullen 22000 a 24000 gemoeid zijn volgens schatting, Ook werd voorge steid aldaar een terrein in eigendom te ver- krijgen. Een terrein is dan ook al aangekocht aan den Middenweg aldaar. Daarop moet nog de goedkeuring van Ged. Staten worden ver kregen. Er zal gebouwd worden een kleine nieuwe school voor openbaar lager onderwijs en een onderwijzerswoning. Volgens raming zal dit cngeveer 33000 kosten. Totale kos ten 57000. B. en W. zijn in onderhandeling om de woning van het hoofd van school No. 3 aan het R. K. Kerkbestuur over te doen, waarvoor het bestuur 10000 voor betalen zal. Dit werd door B. en W. een geschikten prijs voor dat gebouw geacht en zij stelden voor hiertoe te ,besluiten, ook met het oog op het ge- meentebelang. Anders zou geld moeten wor den gevraagd voor den bouw van een nieu we school, hetgeen hooger kosten zou veroor- zaken en dan zou men met de bestaande school zitten, daar die in de toekomst niet zoo groot noodig zou zijn. In geheime zitting volgde nu verdere be spreking hier over. Na heropening der vergadering stelden B. en B. voor de thans bestaande school door aanbouw te verbcteren en ter beschikking van het R. K. Kerkbestuur te stellen als bij- zondere school. Met algemeene stemmen werd hiertoe be sloten. B. en W. stelden voor op het aangekochte terrein aan den Middenweg een kleine nieu we school met onderwijzerswoning te stich- tcn voor het openbaar lager onderwiis, vol gens ingediend plan. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Mede werd met algemeene stemmen beslo ten de onderwijzerswoning in wijk III voor f 10.000 aan het R. K. Kerkbestuur te ver- koopen. De goedkeuring van Ged. Staten zal l ierop worden aangevraagd. Besloten werd een geldleening aan te gaan earn woonwagen, een annoedig getimmerdie van slechte vervelooze planken op twee wie- lene. Een mager paard, even grijs en uitgee- mergeld als de steenen, waartegen het nau- welijks afstak, was met een touw vastgebon- den aan den meest nabijzijnden boom en stond gelaten met zijn neus tegen den dro- gen grond, waar geen grasprietje te beken- nen was. Twee vrouwen waren bezig bij een pan op een houtvuurtje, ze haalden lap- pen door een of ander dampend, sterkrie- kend vocht. De oudste had een rood met ge- len zakdoek strak om het haar gebonden; de andere, nog heel jong, die wel binnem zeer korten tijd een kind verwachtte, had een roodgebloemd los jak aan en de strooken van den rok sleurden door het stof heen. Zij wrong een van de lappen uit tusschen haar kleine, vuile handen en schommelde met moeite naar een man toe, die op een paar pas afstand op den grond lag, met den rug tegeni een kist geleund en de Iinkerknie vcr- bonden met vuile lappen, vol bloed. Zijn ge- zicht was vertrokken door hevige pijn. De onge vrouw knieelde bij hem neer en begon aet onoogelijke verband los te makene. Fabien had even naar hen gekeken en da delijk het hoofd weer afgewend, maar ik wilde nu, dat hij ten minste eens even be- .angstelling zou hebben en vroeg: „Wat kan die srfakkerd hebben „Ik weet er niets van." „Maar ze zal die wond infecteeren, als ze op die manier aan't verbinden gaat." -jDlat moeten ze zelf maar weten." Ik was blijven stilstaan, hij liep juist snel- ier. Ik moest hollen om hem weer in te ha- len, em zei, pldteeling in vuur voor een op- komende gedachte, die mij goed toescheen: „Fabien! Als jij dien stumperd eens on- derzochtals jij hem raad gai... Zonder anfcwoord te gesjea, liep hij met groot 45000 5 46000 tegen hoogstens by, pet. 'sjaars, aflosbaar in 30 jaren. B. en W. werden gemachtigd tot uitvoe- ring dezer besluiten. Mededeeling werd gedaan dat het R. K. Kerkbestuur in Hecrhugowaard Zuid ver- zocht had om een schoolgebouw van 4 lo kalen ter hunner beschikking tc stellen. Be- cloeld werd, dat aan den Vicrsprong ('t Kruis) te stichten en wel aan den Jan Glijnis- weg. De voorzitter zeide, dat dit verzoek pas was ingekomen. Er was nog geen advies van B. en W. op dt verzoek gegeven. Het zal eerst door B. en W. worden behandeld en daarna zal het in den Raad in bespreking worden gebracht. Hierna werd de openbare vergadering ge- slotcn en ging men over in geheime zitting. UIT BERGEN. Zaterdagimiddag te de 6tal; alhier op bijzondere wijge geopen' Om kwart over twee waren de basfuren van de afd. Bergen van deni Handeldxijven- den en Imdu&trieelen Middenstandi em van de Hamze, B. en W., de jury, de propaganda- commissie en enkele gemoodiigden in de Raads- zaal aanwezig om tegenwoordig te zijn bij de plechtige opening door den b'urgemeester, den heer J. v. Reenen, die aanving met te ver- klareni, dat de etalagewedstrijd ook dit jaar z.'jn voile sympafhie heeft, waarom het spr. aangenaam was om op verzoek van den.' voor zitter d'er Middfenstandvereeniging, dten heer Fillet, dien etalagewedstrijd te openem. Het vo- rig jaar was de wedstrijd 'n zoodianig success dat dit jaar zich weer een commissie vormde om hetgeen het vorig jaar gedaan was nog eens te berbalen. Het vorig jaar wend' aan de wimkeliere toe- gestaan hum etalages met behulp, van vak- mensche.n van dlders in orde te makem. Dit jaar heeft mem gemeenld, dat de wimkeliiers bun voordeel moesten doem met hetgeem zij Iiet voi'ig jaar geleerd hadden en dan ook nu zelf hum etalages moestem makem. 'De bedoelintg van den wedstrijid is in de le plaats om den wimkeliers een beter afzet- gcbied te bezorgen. Door de miooie etalages ziet het publ'iek wat er in Bergen te kriilgem is em wordt het als de vlindiers tot het licht, tot koopen ge- trokken. Ten 2e zijn de mooie etalages een attractie voor het vreemdelingenverkeer. Spr. 'heeft op zijn reis ondervondem, dat men, als mem gehieele dagem in duimen en bosschem heeft gewandeld, des avonds gaar- ne de winkels in een dorp bekijkt en van kij ken komt koopen. Bergen telde vroeger slechte eem paar klei ne winkejs. Toen de gemeente bo'ven de 4000 zcelen is gestegen zijn ook de wimkels toege- nomen em komem deze winkels oo1k beter tot hum recht. Spr. was overtuigd dat ook dieze wedistrijd het zou dO'ern. Eem deelmame van1 34 winke- liers is niet gerimg. Flet speet spr. dat de singers onder de deelnemers niet voorkomen. Ook van een siageriji kan voor een etal age wedstrijid wat goed® gemaakt worden en spr. meemt, dat. de propagandacoimmiissie het volgend jaar alles moet doen wat mogelijk is om hen te krijgen. Spr. zou ditmaal van de gewoonte, om na- mens de gemeente de commissie den eerewijm aan te bieden, met het oog op d'e ook in Ber gen aardig hoog wordende beiastinmen af- ziem. Het was hem aangenaam om de com missie, mede n aniens zijn vrouw, een drietal medailles voor het doel aan te biedem. Spr. hoopte dat het den middenstand in Bergen goed moge gaan en dat het volgend jaar een Snellen pas door. Ik vroeg het hem nog eens, dringender, en ik had het gevoel, dat mijn smeekbede voor hemzelf was en niet voor dien vreemdeling. „Hij lijdt zooveel pijn.... Als je nu pro- beeren wilde hem wat verzachting te ge ven... medelijden te hebben.... Die arrne rr.ai- schen zouden naar je iuisteren, daar ben ik zeker van.... En je hebt immers niets te c'oen, je zoudt morgen terug kunnen komen c m te zien, of het hem beter gaat." Maar toen ik hern bij den arm nam om hem tegen: to houdten en hem naar die onge- 1 tkkige stakkerds te laten gaan, maakte hij 2 ich met een ruk los. En schouderophalend zei hij op smalend'en1 toon met minach- trnd vertrokken mond: „0, dus ik ben' alleen nog maar goed ge- i.oeg om de landloopers langs den weg te \erzorgen en de honden, die in de. greppels liggen te sterven! Geen andere clientele zou ratuurlijk vertrouwen in mij kunnen heb ben... Dat bedoelde je, he?... dat wou je me laten voelen? Dank je wel „Maar Fabien...." ,,Laat met met rust." En wij vervolgden in stilzwijgen onze sombere wiandeling. Nu 'kwamen1 we aan de brug van Saint Benezet, de oude brug waarvan dat bekende liedje vertelt. Drie bo- gen werden langen tijd geleden door de Rhone weggeslagen. Daar, waar de stroom het sterkst is, breekt de brug af en strekt zich hopeloos uit, zonder den anderen oever te kunnen bereiken. Maar op het midden staat nog een kleine kapel en daar wij besluiteeloos "en moe wa ren blijven stilstaan, en evenmin den moed hadden door te loopen om naar huis te gaan, steide ik Fabien voor de 'kiapel te gaan zien. _^.p°als je wilt", zei hij onversehillig. wij gkngeci' dus binnea hij dan hwvafees*. mo, m voorspoedif kar mag worden opdat Bergen moge groeien en bloeien, opdat men spoedig zal beieven dat de belastingeii niet meer orn- hoog maar naar ibeueden' gaan. Het omhoog gaan der belastingen is voor een gemeente geen plezierige zaak, dbch dit is overal het geval en sor. hoopt van hantie. d'at dit zich spoedig zal herstellen. Dit zal te eerdter het geval zijn, als de zaken van de middenstantders goed gaan en: spr. hoopt dan ndk in bun bdang en dat van de gemeente, dat dit het geval zal zijn, waarna hij den etalagewedstrijd voor geopend verklaarde. (Applaus.) De heer Fillet verklaarde, dat zijn gang naar het gemeentehuis om den burgemeester u'it te noodigen den eta lagewedstrijd te openen1 geen gang met lood in de schoenen was ge- weest. Wij wisiten dat u miet den middenstand medeleeft en daanom wa® uw aannieming van ons verzoek voor ons geen verrassimg. Spr. is geen operateur en weet niet hoe- veel kam'ers er in een menschenhart aanwe zig zijn, maar wel dat ieder menschenhart in kamers verdeeld is. Nu spr. den burgemieester heeft leeren kennen weet hij, dat deze alien Bergenaren era de belangen van Bergen een goea hart ioedraagt en een bijzondere plaats in zijn hart heeft voor de belangen, van den Middenstand. Namens de afd. Bergen van de vereeniging van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand' en ,yDe Hanze" zegde spr. den burgemeester hartelijlk dank voor diens bereidwilligheid om den etalage wedstrijd te openen. Spr. hoopte dat dte heer Van Reenen nog Iang burgemeester van Bergen zal blijven era daarbij zal ervaren, d'at de middenstand, waar mogelijk, zijn taak zal willen helpen verlichten. iB'ergen breidt zich meer en meer uit en daardoor wordt de taak van den burgemees ter steeds zwaarder. Spr. hoopte dat de bur gemeester, ook met het klimmen der jaren, deze taak tot iheil van Bergen nog Iang zal mogen vervullea Spr hoopte dat de middenstand steeds op den steun van den burgemeester za!l kunnen rckenen en betuigde daarvoor nogmaals de ei kentelijkheid van beide vereenigingen. XT '(Applaus). Namens de propagandacomm issie bracht rnerop den heer Brugman dten burgemeester dank voor diens medewerking. Spr. bracht ook dank aan d'en wet'houder Oldenburg en aan de jury en ui-tte den wensch, dat Bergen het volgend jaar eenzelfden wedstrijd, zoo mogelijk in grooter stijl zal mogen med'e- raken. (Applaus.) Hiierop begavera de aanwezigen zich naar biuten om met tat van belangstellenden, waarvan de jeugd wtel het :grootste deel uit- maakte, om' het ongewone gebeuren mede te maken van een muziekuitvoering vaniaf den toren der Ned. Herv. Kerk. Een achttal muzifcanten van het Berger i I arrnoniecorps haddicri n.l. reeds tc voren op den toren plaats genomen en stonden daar als de gevluchte krijgslieden van Jan van Schaffelaar op elkandler gedronigen in het zonticbt. Ditmaal wachtte de menigte niet op een zicfh naar beneden stortondten aanvoerder doch op de vredige tonen dter muzikanten' die de mooie melodic van „Htet liedje van den Bergenaar" over het dorp lieten klinkeni waarna zij weer spoedig naar beneden' d'aal- dten om met de muzikale rondwandeling door het dorp aan te vangen, daarbij gevoigd door een blije jeugd, die ten zeerste was in- gienomen, met dit opwekfcend gebeuren1 en n ets liever wildte d'an iederen Zaterdaginid- dag zoo'n moot verzetje mee maken. De jury bestaande uit de heeren C. Bdgt- man Az., Enaink, Fillet, J. C. Leijen en P. v. Het kamertje waarin hij1 woonde, uiitgebouwd in dten muur, rook naar uien, naar oud leer en naar roo'k van bout. De oudte man zat voor zijn werktafel oudte schoenen te lappen. oiet korte, kleine slaagjes hamerde hij, met ngelmiatige, onverschillige bewegingen. Hij was er blij'kbaar niet op gesteld zich to ver- moeileni, want zonder zijh werk te staken of celfs maar op te staan, wees hij ons een sleu- tcl, die aan den muur hing, en toen een1 deur achter in het kamertje. „U gaat de trap maar op, die is sterk. Pas on, dat u niet valt als u er weer afgaat. En 'dan moet u boven oppassen, dlat u niet' vender gaat dan de afsluiting achter de kapel. Er zijn er wel eens, die verder willen, maar ik zou't u niet radten:, want de boel is daar niet sievig en't is gevaarlijk." De trap, tusschen de muren, waarop als fluweel miospkinitjes met beel klciinie blocmpjes groeideni, was inderdaad! nauw en steil, maar 't waren' slcchts weinig treden en; daarboven lag de oude brug in het voile licht van: de avondzon. Geen andere bezoekers dien dag. VTji waren dte eenigen. Op dte groote steenen, waar volgens de legendie, de mooi gekleede dames en' heeren dansten, sloften Fabien's s ependte voetstappen. Hij' .ging naar de balus trade en leunde erover. Ik stond naast hem. E*e gloeiendte kl'euren van dte onacrgaande zora verfdie ndte Rhone rood. Links van ons lag ViHeneuve, in goudglans, en wach'te tot de sombere schad'uw, die van diep uit de dalen kwam, haar zou grijpen. Heel ver lagen de roodachtige huizen van Chateauneuf-dtes-Pa- pes tusschen het' donkere groen verspreid als een handivol gepelde mais. En van den stra- lenden top van den Miont Vcntoux scheen: dat iicht te komen, dat zich' in den hemel verloor °m weer lerug te vallen> op de verspreid; lig- gendte stadljea, de rijpe koreaveldea, de gpud- ■gefo aklaan.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5