BAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Smaakvoile Encadrementen K. DE HEER, Boteisttaat 13-15. 281 1921 go Hoeyeel ?eld ^reeft srif nit yoor onnutte prullen? Hoeyeel goede boeken hadt yoor dat geld kunnen koopen Onze sorteering Jongens-, Meisjes- en Prentenboeken is dit jaar groot. Olt trammer bestaat nit 2 blades Honderd drie en tmntigste jaar^an? i El Aboninm^tsprijs hij eoornfthctaling per 3 mnavuton f 2.-, fr. per post f 2.^0. Itmvijsn. 5 et. Advortentiepr. 25 et. p. roffel, prootoro letters naar plaatsmimte. ltrievew lVaoeo N.V. ltoek- en Oaod.dsdr. v.h. Harms. Cooler Z«»on, Voordatn CO, Tel. Administr. No. 3. Kedactie No. 33. WOENSDAG BireeieurG. 11. Kit AIL. llooMruduvtuurTj. N. AbEMA. gQ JfOYEMBEK Buitenland. DE IERSCHE KWESTIE. Lloyd George, Chamberlain en Birkenhead hadden gistcr een lang onderhoud1 met de ge- dclegeerden van Sinn Fein, waarop een ge- heel nicuwe reeks voorstellen werd bespro- kui. Deze voorstellen zijn voorloopig mee- gcdeeld aan Sinn Fein, maar zij zullen niet worden onderworpen aan het oordeel van Ulster, voordat de Sinn Feiners ze hebben aangenomen. In plaats, dat de onderhande- lingen zullen worden afgebroken, zijn zij; dus in een nieuw stadium gekomen. Het parlemcnt van Ulster is gister ge- opend. Craig verklaarde, na verhaald te hebben veil de jongste besprekingen met Lloyd George, dat Ulster weigerde om mee te doen aan een parlement voor geheel Ier- land De voornaamste voorwaarden in de voor stellen der Britsche regeering waren onaan- ncmelijk, maar Ulster was wel bereid om over andere wegen te spreken, die tot een re- gel ing konden leiden. Craig meende, dat het nu nog niet nocdig was om de corresponden ts te publiceeren, maar zoodra het noodig bleek, zou hij het niet laten, wat er ook de gevolgcn van waren Craig besloot met te verklaren, dat tussehen hem en Lloyd George was overeengekomen„dat aanstaanden Donderdag of de- onderhandelingen zullen worden afgebroken, of dat de eerste minister mij nteuwe voorstellen zal zenden om door het Kab'net te worden overwogen. Intus- schen zal aan de rechfen van Ulster in gee- nen deele worden gctornd" DE DiUITSCHE SCHADELGOS- STE'LLING. De Britsche vertegenwoordiger in de Com- missie van Herstel heeft een memorandum opgesitel'd, dat binnenkort door het kabinet zaf worden besproken. Naar men verwacht, zal (h'et gevolg hiarvan zijn, dat de regeering aandxingt op cen moratorium over een tijd van twee of drie jaar voor Duitsciiland's sohulden aan de geallieerden-. Volgens de „Evening News" zullen aan een evemtueet moratorium de volgendie voor waarden worden verbonden lo. De Duitsche financien zullen binnen twee jaar moeten zijn gereoonstrueerd. 2o. Duitschland moet de missie van pa- pi erg-eld in ernstige mate beperkenj. 3o. Er zal een intergeallieerde oommissie van toezic'ht worden ingesteld voor een en ander, welke te Berlijn zal zetelen. iDrl Rathenau, de vroegere Duitsche mi nister voor dien wederopbouw en zijn raedie- werker dr.. Simons (niet de vroegere Duitsche minister van buitenlandsche zaken) zijn te Londen aarigekomen. Men vermoedt dat zij naar London zijn gokomen in verband' met de scbadeloosstelling. Volgens een bericht van Duitsche zijde heeft dr. Rathenau zich naar de Engelsche hoof ds tad beg even we,gens handelsaangele- genlheden welke de A.E.'G. betreffen. Pn bevoegde kringen te Londen w-ordit niet ontkend, dat de kwestie der sdhadevergoedin- gen een, onderwerp van bespreking uitmaken c'och men legt er den nadruk op, dat de be sprekingen vooralsnog zuiver departementeel zijn en dat de kwesties, welke overwogen. wor den, nog niet tot bet terrein der buitenland- sehe polifiek behooren. - In elk geva.1 bl'ijfct nu wel reeds, dat de Engelsche regeering niet meer doof is geble- ven voor de vele bemerkingen, van Duitsche zijde, dat betaling der overeengekomen scha- delooss'telling onder de tegenwoordige om- standigheden niet mogelijk is. Ails de andere geallieerden nu maar met En gel and mee- gaan, jets wat ten aanzien van Frankrijk ten zeerste mag worden Ibetwijfeld. Het zou niet onmogelijk zijn, dat Frankrijk desnoods alleeiu zijn aanspraken zal doen gelden, want daar ihoudt men onder aanvoe- ring van Po in care stellig aan de schadeloos- stellingen vast. DE MGORD OP ERZBF.RGER. De eenigen tijd .geleden te Dresden gear- red eerde man, die zich voor Tilesen uitgaf, heeft tiians bekend, dat hij niet de moorde- naar van Erzberger is. De man beweert thans Tillesen te heeten, en vertelt een zeer romantisch en uitermate ongeloofwaardig verhaal, volgens hetwelk zijn vader hem op zijn sterfbed bad doen beloven, het onrecht dat de Kieulsche familie Tillesen hem had aangedaan niet met kwaad, doch met goed te vergelden, en zich te zullen aanmelden als de moordenaar van Erzbergen. Natuurlijk gelooft de politic did niet. Van een buiienlandsche poliifeantoritei is bericht ontvangen dat de zoogenaamdte Til lesen waarschijnldj'k een bekend afperser uit Westfalen is. WHllSKY-SMiOKKE'L AR)I J. !Niaar nit Nlew-York gemeld1 wiordlt, hebben agen'iieni die beliast zijn met het itoezicht op de uitvoering der drooglegging 13.300 kisien Scholsche whisky in besltag genomen, fee waarde.van een miillioen' dollars. Men ver- raoedt dat op grooie schaal amihtenaren zijn omgekochit op de whisky door die douane te Krijgen. STRIEND'E M1AATREGELEN1 TEG EN STAKE. RS. De G ricks: he regeering hee-T snelle maat- regelen genomen tegen, de stafcende arbeiders van de electriciteits-maatschappij te Athene. Een, aantal van de stakers die rcservistta wa ren werden niaar het Anatolische front ge- stumsdi en de overigen geaaesteerid Negeo. werden tot acht jaar gevamgenisstraf en 15 tot vijf jaar vercordeeld. Bij zulke drastische maatregelen is't geen wonder dat de staking spoedig werd opgehe- ven. RATHiEiNAU NAAR LONDEN. Met betrekkinig tot de reis van dr. Rathe nau naar Londen, scihrijft de ..Tagliohe Rundschau" o. a.: Evenmin als bij Stinnes heeft deze rets pl'aats op grond van persoonlijke aangele- genheden. Zij staat in verband met de groo ie economiscbe en politieke vraagstukken in zake Duitsichlands toefcomst. De reis draagt in zeoverae ook een politick karakter, als dr. Rathenau van haar resultaten in zekeren. zin afhankelijk zal stolen, of hij weer tot de re geering zal toetreden. Het is geeni toeval, dat dr. Rathenau niet taar Parijs, docih naar Londen is vertrokken Hij wil in Engdand onderzoieken, hoe .men laar over de kwestie der levering in natura ienkt. Hem zweven plannen voor den geest, om de politick der leveringen in natura ook lot Engeland uit te breiden. Bovenidien schijnt in sommige industrieele kringen, die in nauwe relatie met dr. Rathe nau staan, het denkbeeld opgekomen, te zijn om, als contra-prestatie voor de aan de Duit sdhe particuliere industrie te verstrckken cre- dieten, groote bestellingen voor de Duitsche industrie in het buitenland aan te nemen. Ook wordt beweerd, dat dit slaat op Duit- schen arbeid voor ovcrzeesche gewesten, in de eerste plaa;ts voor de Engelsche kolonien. Belangwekkend is in ieder geval het felt, dat men bier met een poging te doen heeft om ihet vraagstuk der credietactie in verband te brengen met het vraagstuk der leveringen in natura. In ieder geval zal dr. Rathenau nauwkeu- rig onderzoeken, hoe men in Engelsche finan- cieele kringen over de vooruitzichten van de particuliere hulpverleening denkt. EEN GEVAARLIJKE LADING. Lloyd's agenten te Messina deelen mede, dat het Engelsche s.s. Goolgardie aldaar is aangekomen met een aantal gedoode passa- giers en verschillende'gewonden onder de le- den der bemanning als gevolg van' het broken van flesschen vitriool, die op het dek waren geladen. De Coolgardie verliet Marheille op 20 November j.l. op weg naar Alexandria. Get sC.ip meet 2542 ton en is in 1881 ge- bouwd, Eigenares is de Eastern Shipping Agents Limited. DE TOESTAND IN DE OEKRAINE. „Berlinske Tidende" verneemt uit Helsing- fors: Het aantal Oekrainers, dat tegen de bols- jewiki strijdt, wordt op een millioen geschat. Naar Petljoera verwacht, zal hij' binnen'kort over meer dan vierhonderdduizend man kun- nen beschikken. De gevechten zijn zeer verbit- terd. Bij de inneming van Sjitomir werden drieduizend bolsjewiki opgehangen, terwijl een groot aantal bij1 de straatgevechten werd doodgeschoten. De Oekrainers zijn op een maandenlangen strijd voorbereid. Kamenetz Podolzk is tot Voorloopige hoofd- stad van de Oekraine uitgeroepen. Ook in de omgeving van Kief, welke stad door de Oekrainers is omsingeld wordt heftig gestreden. Die Oekrainers zijn ook al geen zachtzin- nige strijders EEN „DRAADLOOZE" GODSDIENST- OEFENING. De „Times" verneemt uit New York, dat Zondag j.l. vermoedelijik de eerste „draadloo- ze" godsdienstoefening ter wereld heeft plaats gehad. De zoogenaamde radioJkerk van Ame- rika is gevestigd in een kleine kamer van een particulier huis te New York. De bekende New Yorksche predikant, dr. Richard Way Wayrd, bijgestaan door nog eenige andere geestelijken, leidde door middel van de draad- looze telefoon de godsdienstoefening, die werd gevolgd door duizenden personen in zie- kenhuizen, openbare gebouwen en ook door de bemanningen van schepen op zee. Een dusdanige godsdienstoefening zal voortaan iederen Zondag te New York worden gehou- den. STAKING TE BERLIJN. Ten gevolge van het voortdurende werken van de links-radicale elementen in den cen- tralen bond van employes is gistermorgen een deel der stedelijke beambten te Berlijn in sta king gegaan. De staking is voorloopig beperkt tot de eleetriciteitswerken. Om twee uur werd het tramverkeer in het centrum van Berlijn stilgelegd. De stroom- voorziening werd plotseling onderbroken en de wagens bleven midden op het traject staan. Tegelijkertijd werd de stroomvoorziening van particulieren en instellingen in de binnenstad afgebroken. De werkzaamheden tot onder houd van de machines zullen worden voort- gezet. Ook de ziekenhuizen zullen licht krijgen. Om te voorkomen, dat oproerige elementen van de duisternis in enkele stadswijken mis- bruik maken voor plunderingen en buitenspo- righeden, is last gegeven de geheele politie- macht onafgebroken gereed te houden. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De Amerikaansche marine-experts ovcr- handigdein den Japanschen en Britschen offi- cieren een gedetailleerd antwoord top de hun gcstelde vragen. met be trekking tot het vloot- verminderingsprogram. Diepgaand onder- zoek van de cijfers der marine-sterkte van de drie mogendheden heeft geen wijziglng ge- bracht in het oorspronkelijk standpunt van Amerika, dat nog steeds vasthoudt aan de verhouding 5:5:3. EEN KONINKLJJK VALUTA-SPECULANT. Ook de koningin van Engeland profiteert van den lagen markkoers. Het Berlijnsche „Abcndbliat)t' berekert, dat eeo dler beste Bertijnsche modezaken gisteren twee japons aan koningin Marie heeft verzonden. Dc kleeren moeten bij de bruiloft van de dochter van het Engelsche koninklijke paar te pas komen. De eene japon is een, d'incr-japo® van biauwe crepe georgette, versierd met - een groote witte chrysant, en heeft 14,000 mark (dus ruirn 12 pond) gekost. De andere j apon is voor groote avondpartijen bestemd' en is vervaardigd uit oranje goudbrokaat van Ly on, versierd met gouden loovertjes en grijze marabout-veeren. Deze japon heeft 22,000 mark (dus nog geen 20 pond) gekost. De modezaak, die deze japons levert, stond voor den oorlog al in relatie met het Engel sche hof. Het aan de groote klok hangen van deze bestell'ing, wat niet zeer kiesoh lijkt, zal wel voorgoed een einde maken aan de klan- dizie van koningin Marie. KORTF. BERICHTEN. De regeering in Palestina heeft aan de Arabieren en Aboekosj-bedoeinen een schat- ting van zesduizend pond sterling opge- legd voor hun aanval op zekere Joodsehe dorpen in Mei j.l. De Fransche maarschalk. die een reis door de Vereenigde Staten maakt, toeft thans bij de Roodhuiden in den staat Dakota. Hij heeft met het stamhoofd der Roodhuiden, To mahawk, den vredcspi;p gerookt, en is daar- na tot „Watakpech wakiya" benoemd, het- geen de .,aanvallende stier" beduidt. Bij het spoorwegongeluk te Duffel zijn 5 personen gedood en 12 gewond. Van deze zijn hog drie overleden. Onder de dooden en gewonden zijn geen Hollanders. Het Britsche oorlogsschip ,,Condor" vertrok 28 November van Malta naar Mer- sina (aan de kust van Cilicie) voor de be- ^rbeiming der Engelsche enderdamen, ingeval Cilicie dbor die Framschen1 wrdit onitruimd. De staking der tvpografen is voor ge heel Italie geeindigd. Dc benzine-schaarschte is in Hongarije gedurende de laatste weken zoodanig toege- nomen, dat men genoodzaakt was tot een be- langrijke beperking van het automobiclver- keer over te gaan. 't Is een valuta-kwestie. Italie heeft ter herinnering aan Dante een serie postzegels van 15. 25 en 40 centi mes uitgegeven, die slechts drie dagen in ge- bruik zijn geweest. De verzamelaars kunnen hunne verzamelingen dus weer verrijken. Zij moeten maken dat zij er bij zijn. Het woekergerechtshof te Keulen vcr- oordeelde eenige personen wegens verboden uitvoer tot gevangenisstraffen en geldboeten tot 00 000 mark. Itahe zal aan de hongerende Russische Kevo'king medirb'nen. des:nfectie-middelen en \mrdsel sturrn. Er zullen speriale maatrege- len genomen worden om de kinderen te hel- nen. N, V. voorh. HERMS, COSTER ZOON, Voordam C 9. Alkmaar. Telef. No. 3. Staten-Goneraal TWEED'E KAMER. In de vergadering van gisteren waren het oerst aan de orde de stemmingen over eenige begroo'ingsartikelen van Hoofdstuk IX (Wa- terstaat) der Staatsbegrooting voor 1922. Art. 141 (aankoop perceel Laan Copes van Cattenburch no. 127 te 's-Gravenhage, ter vestiging van de bureelen der inspecteurs- generaal van den Rijikswaterstaat, 75)000, werdi met 72 tegen 2 stemmen verworpen. 'Voor stemden de r.-k. leden Hermans en Engels. Art. 143 (inrichting en onderhoud! van terreinem en gebouwen, verlichting en: beha- keruing, kosten van de radio- en telefoon- d'ienst, van controle en inspectie en verdure uitgaven. Bijdrage in de kosten van opleiding van 1 uchtva artpersoneel 591)000') werd met 53 tegen 1'8 stemmen aangenomen. Art. 144 (subs'idie aan de Kon. Lucht- vaart-Maatsdhappij, voor Nederiiand en Ko lonien ter tegemoetkoming in de ikosten' van exploitatie van luchtlijnen 370,000) werd met 56 tegen 20 stemmen' aangenomen. iDaarna was aan de orde het wetson twerp tot vereendgiing van de gemeenten Engelen en Bokhoven. iHet arti'kel werd1 z. h. st. aangenomen. De Iheer Van Sasse van' IJssel't lichtte een amendemenit toe tot invoering van een nieuw artikel om de bostaande vrijstelling van pern sioenbijdragen in de te vereenigen gemeenten voor de dhar in functie zijnde burgemeesters en ambtenaren, in de nieuwe gemeente te doen blijwen gelden en, voor zoover die voor een enkele hunner niet 'bestaat, ook te doen gelden, daar toc'h daarin moeilijik onder- scheid kan 'worden gemaakt. De Minister, de heer Ruys de Beeren- brouck,, nam het amendement, nadat dit nog eenigszins gewijzigd was, over. Het artikel werd z. h. st. aa-ngenoin'en. Het wetsontwerp werd z. h. st. aangenom'en. Aan de orde waren daarna,: 1. Wetsontwerp Voorziening omtrent het t'ijdstip van inwerkingtreding van gewijzigde bepalingen van de Kieswet, de Provinciale Wet en de Gemeentewet. 2. Wetsontwerp Onteigening voor het ver- breeden van de Brinklaan te Bussum. 3. Wetsontwerpen' Naturalisatie van J. Braun en 18 anderen. 4. Wetsontwerp Verhooging, wijziging en aanvu'lling van het IVe hoofdatuik der Staatsbegrooting voor 1921 (Verachillende onderwerpen). 5. Wetsontwerpen Nadere verhooging van het Xle hoofdstuk dm Staatsbegrooting voor 1919 en 1920'-. verhooging van het Xle hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1921 (Venschillende onderwerpen). 6. Wetsontwerp Nadere aanvuMing en ver hooging van de koToniale huishoudelijke ibe- grooting van Suriname voor 1921 (Verschil- lende onderwexpen). 7. Wetsontwerp AanvulUng van' de kolo- niale huishoudelijke begrooting van Surina me vo:r 1921 (Voorscbotten landbouwonder- neniingen met koffie of cacaoaanplant). 8. Wetsontwerp Nadere wijziging en ver hooging der begrooting van uitgaven en middelen van Ned.-Indie voor 1921 (Ver- schillende onderwerpen). Bij) nr. 1 was aan de orde een ;amende- ment-Snoek Henkemans c.s. om te verkrij- gen, dat de bepaling tot regeliing der aan- vulling van onvoltaTlig geworden igemeente- raden, in werking treedt met ingang van den- dag na dien van de afkondiging der wet. Het amendem en-t'Snoeck Henkemans werd met 44 tegen 34 stemmen aangenomen. Het wetsontwerp werd z. h. s. aangenomen. 'Nrs. 26 werden z. h. s. aangenomen. IBij nr. 7 sprak de heer De Jonge en vroeg eenige inlichtingen omtrent de credieten aan Suriname verstiekt. De Minister van Kolonien an'twoordde dat van een willekeurige verstrekking geen sprake was. Het wetsontwerp werd z. h. s. aangenomen. Nr. 8 werd- z. 'h. s. aangenomen. Aan de orde Ikwamen toen versahillende couolusies en wetsontwerpen, die alle werden goedgekeurd. Bij het wetsonitwerp tot het opleggen van voorloopiige aanslagen in de directe belas- regeling de achterstand niet zal worden in- gehaald. Het wetsontwerp werd z. h. st. aangeno men. De heer Oud wilde geacht worden te hdbben tegen gestemd. Bij' het voorstel betreffend'e de kosten der vervaardiging van soeptabletteni, bouillon- en jusblokjes ontwi'fckelde de heer Teenstra be- zwaren tegen het beleid van den minister; bij zal daarom tegenstemimen. De Minister van Landbouw, -Nijverheid en Handel, de heer Van IJsselsteyn, decide mede, dat de overgebleven voorraad 4er be- schikk'tnig is gesteld voor den hongersnood in Rusland. Spr. verdedigde zijn beleid. De re- gel in g werd getroff'en, toen de tijdsomstan- digheden critiek waren. Hiji was't ten dezen eens met minister Posthuma. Het wetsontwerp werd met 4'5 tegen 26 stemmen aangenomen. Aan de orde waren. de wetsontwerpen be- treffende de pensioenwet'ten voor de land1- en zeemacht. Bij art. 2 lichtte de heer Wijk een amende ment toe om de pensioengerechtigheid uit te breiden met gevallen waarin de Invaliditeits- wet binnen een tijdvak van 5 jaren na den datum van ontslag de 10 pet. bereikt of over- schrijdt. De Minister van Oorlog, de heer Van Dijk, ■bestreed de amend'ementen en zeide. een wadhtgeldregeling voor invaliden toe. De heer Wijlk trok versahillende van zijn amend'ementen in, alleen handhavend dat be- treffende uitgesteld pensioen, waardoor mili- tairen na een diensttijd van 15 jaar den dienst kunnen ver la ten, met recht van pen sioen op 65-jarigen lieeftijid. Bij de stemming werden uitgebracht 36 stemmen voor en 36 stemmen tegen, zoodat de stemmen staken Heden na de pauze zal een nieuwe stemming worden gehoud'en. Bij art. 3 lichtte de heer Bdjileveld een amendement toe, om voor de vliegers en waarnemers bijzondere, gunsrige bepalingen vast te stellen, door de jaren1 bij: den vlieg- dienat doorgebracht, dubbel te tellen. Het amend'ement-'Bijieveld werd met 36 tegen 29 stemmen verworpen. Bij art. 7 lichtte de heer Wijk een amende ment toe, om den termijn voor de aanvrage van voorloopig pens'ioen niet op 6 maanden, maar op een jaar te stellen. De Minister, de heer Van Dijk, had geen overwegend bezwaar tegen het amendement; maar voor d>e betrokkenen achtte hij een termijn van een half jaar beter. Het amendement werd z. h. st. aangenomen. De stemming over het ontwerp werd aange- houden. De vergadering wterd verdaagd tot tegen billijken prlju. UITGEBREIDE COLLECTIE FOTOLIJSTEN TEEKEN- en SCHILDERBEHOEFTEN. 's avonds half negen. In de avondvergadering behandelde de Kam'er, na afdoening van een lange lijst van wetsontwerpen en conclusies, die alle werden aangenomen, de Pensicenwet voor militairen. Nadat de heer Wijk een aantal amende- menten had verdedigd ter verruiming van de pensioengereoh'tigheid, die de Minister van Ooriog bestreed, waarbij hij' toezegde een wachtgeld-regeJing voor invaliden, trok de voorsteller ze stuk voor stuk weer in, op een na, waarin was belichaamd het denk beeld1 van uitgesteld pensloeni, zoodat mili tairen na een diensttijd van 15 jaar den dienst zouden kunnen verlaten, met recht van pensioen op 65-jarigen leeftij'd. Ook dit amendement heeft de Minister met kracht ontraden, aanvoerend, dat men het pensioemrecht n'iet op te jeugdigen leef- tijid moet toekennen, aangezien dan misschiea velen den dienst te spoedig zullen verlaten, om in een burger-betrekking over te gaan. Het omendement werd in stemming gebracht. De stemmen staakten (36'36). Hieden zal word-en overgestemd. Een ander amendement was van dien heer Bijleveld, d'ie eenige gunstige bepalingen voorstelde. speriaal voor het person-eel bij' den vliegcienst. Het amendement wilde voor dit personeel den diensttijd dubbel tellen, dus den pensioen-leeftijid aanmeitelijk ver- lagen. De Kamer heeft het amendement met 38 tegen 23 stemmen verworpen. In het vervolg van het debat werd zonder stemming aangenom-en' een amendement- Wijk, om het voorloopig pensioen niet uit te keeren over zes, doch over 12 maanden. lEeriige andere amendementen van den heer Wijk werden of ingetrokken of met vrij- wel algemeene stemmen verworpen. Ten slotte spraken de heeren Ketelaar, K'olthek en Wijk nog een goed woord voor enkele bepaaldie groepen van militairen; eerstgenoemde speciaal voor hen die voor 1 Jan. 1918 zijn gepensionneerd. De Minister antwoordde, dat de wet terug- werkende 'kracht heeft tot 1 Jan. 1921. Voor- afgaande aan dien termijn is er een periode van 2 jaar, waarin pensioenen zijn toege- kend en die zullen v/orden herzien, ook te rCkenen van 1 Jan. 1920 af, zoodat er een potje is gemaakt, dat zal worden uitgekeerd. intusscben kon de minister met betrekking tot de ouder gepensionneerde militairen geen enkele toezegging doen, omdat de financieele last voor die schatkist dan te zwaar zou wor den. De duurtetoeslagen zullen niet voor het pensioen worden meegerekend. In de middagvergadering werd de behan- deliing van de pensioenwet voor de landmadit ten einde gebracht Na eenig debat heeft d'e Kam'er de pensi oenwet voor de zeemacht afgedaan. Wijzi ging fcwam er niet in het ontwerp. D'e eind- stemming over alle pensioeniwetten zal plaats hebben op een nader te bepalen dag. Daarna werd- voorigegaan. met de behan- del'ing der begrooting van Waterstaat, waar bij ditmaal de spoorwegafdeeting aan de beurt was, een afdeeling, waarvoor van ouds veel animo tot spreken bestond. Voorloopig waren er zelfs 15 spreikers in- geschreven, die ieder als maximum' 20 rninu- ten spreektijd kregen. De soc. dem. heer van Braambeek, spoor- wegman van professie, h'ield zijn maiden- speech. Hij' besprak daarin ook het bekende aanzienlijke tekort op den spoorwegdienst en vestigde er de aandacht op, dat dit tek-ort geen zuiver beeld over het bedrijf kan leve- ren. Immers: de spoorwegmaatschappijen moeten het geheele postvervoer gratis doen, moeten voor eigen rekening postrijtuigen aansohaffen voor dat gratis vervo'er, zij moe ten kostelcos allerlei telegraafmateriaal transporteeren, zij moeten de militairen voor half geld laten reizen. Zoo is er meer zeide de heer van Braambeek en di-t alles bezwaart de reke ning van het spoorwegbedrijf en vergroot het tekort. Dit neemt niet weg, dat de afgevaar- digde ook de houding der directie tegenover het verkeer en de Ibelangen van het publiek critiseerde. En dat hij- ook een; betere rechts- positie van het personeel bepleitte, behoeft geen vermelding. Die rechtepositie was trouwens het onder werp van versch'illende andere redevoerin- gen-, speciaal1 van die d-er heeren Smeenk en Hermans; laatstgenoemde wees daarbij op de betreurenswaardig slechte veiihouding die tussehen verschillende personeelsvereenSgin- gen bestaat en eerstgenoemde drong er op aan dat de directies zich zullen neerleggen bij de uitspraken van het scheidSgerecht. De eerst-noodige faervorming aldus de heer Hermans is een betere verh-ouding tus sehen de personeelOrgan isaties. Als aeze er is komen andere hervormingen vanzelf. Nood'zakelijk is ook het voortdurend hooren over bedrijfszniken vain het dfeskuxidig perso neel door de directies, en het behandelen. van de personeelszaken door een afzonderlijk college. Een geheeL ander onderwerp roerde de heer Bakker aan. Hij klaagde namen® de Friesen1. De Fniesen meenen dat zij als >yacb- ll/aoilf r> ,1 IHmilHUUUlilHIMIIliiMUHlUillLim.'WIHUJUlmjllMiUMl!WBHHHWI

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1