DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. f oor ml| alleen. 287 7 DECEMBER 'Feniileton. 'V. ttonderd dm en fwmtisjste jaartfang l#2!l A boanementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maandon f 2.—, fr. per post f 2.50. Ifewijsn. 6 ct. Advertentiepr. 25 et. p. rogel, grootere letters naar plaatsrniuite. Brieven franco M.V. Boek- en Bandelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. DONDERDAG Dteeeteur: G. U. Kit AG. Bniteuland DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De Amerikaansche vereenigtog van Kwa- kers heeft op de Britsche delegatie van de Washingtonsche coriferentie een beroep tot wereld-oritwapentog gedaan. In het telegram, waarin dit beroep werd gedaan, werd o. m. gezegd: Een wcreld zonder vloten zou den weg bakcnen voor een wereld, die werkelijk veilig is voor iedereen en voor een duuxza- men vrede. De commissie voor het Verre Oosten heeft resoluties aangenomen ter verzekertog van de' territoriale integriteit van China, betref fende de neutraliteit van China in geval van dog en tot regeling van liet gebruik der draadlooze stations in China. Volgens berichten uit officieele Ameri kaansche bron wordt de geopperde overeen- komst tusschen Britannie, de Vereeiiigde Sta- ten, Japan en Frankrijk, ter vervanging van h< t Eng dsch-Japansch verbond, thans terug- ebracht tot dm vorm van een verdrag, waar bij iedere mogendheid zich verbindt de ande- re mogendheden te raadplegen alvorens ten oorlog te gaan over eeuigerlei geschil be- treffende de eilanden in de Stille Zuidzee. DE IERSCHE' KWESTIE. (De rifting van het Engelsche parlement, waarin de overeenkomst met Ierland zal w- deii goedgekeurd, zal met pen rede van den. koning worden geopend, Het is mogdijk, dat de koning zelf deze rede van den troon zal uitspreken. Oister iu het parlement van Ulster te Bel fast het v.'oord voerend, heeft de premier Craig zijn voomemen aangekondigd om heden een bezoek aan Londen te brengen. Ulster had nog geenszins een beslissing genomen be- treffende de nieuwe voorstellen. Craig zeide, dat het optreden der noorde- lij'ker egeering tegen weerspannige plaatse- lijke regeering tegen weerspannige plaaise- der belasttogbetalers en dat men weigende imnengtog van- buiten in zijn zaiken te dul- den. iHet commentaar der Iersche pers op de vredesvoorstdlen wordt gekenmerkt dbor eeh zckere mate van voor/iclrtigheid. De Irish Times'" het orgaan der Zuidelijke uniOnisten keurt vooibarige gelukwenschen. af, gezien de onzekere houding van Ulster en van het rijkspartement en de mogelijkheid, dat het Da !1 Eireann bezwaar rnaakt tegen de for- mule inzake de trouw. In Dublin wordt de overeenkomst zoowel dom de nationalistische pers als door die der zuidelijke urtionisten met togenomanheid be- groet.' In de pers van Ulster is de opinio over de voorstellen gereserveerd. Het 'voornaamste bezwaar tegen de overeenkomst heeft betrefc- king op de voorgestelde wijizigtog* der gren- zen van Ulster, als dit buiten het p'arlement voor geheel Ierland wenscht te blijven. Officieel wordt gemeld, dat de koning de vrijlating heeft goedgekeurd van alle perso- nen, dans in Ierland gei'ntemeend ingevolge de wet tot henstel der orde. DE TOESTAND IN DE OE'KRAiNE. Aan de „Ridny Kraj" wordt gemeld, dat Oloskirow en Kamenetz-Podolski opnieuw door de opstandelin.gen "veroverd1 zijn, nadat de 44e divisie van het Roode Leger bij1 Sji- tomir verslagen was, waarbij' elf kanonnen veroverd werden. Sjitomir zou na driediaagschen strijd dOor de Oekrainers zijn gen'omen. De verove- rmg van deze belangrijke stad, waar zich de gen era le staf yan een Sovjet-bdgade bevond, heeft de geestdrift van de opstandelingen zeer aangewatokerd, zegt het bcricht. DE OPSTAND IN K ARE Lie. Uit Melsingfors wordt gemeld, dat de op standelingen in Karelie thans Petrozawodsk belegeren, waarvan de overgave nog slechts een kwestie van dagen is. De spoorweg tus schen Petrozawodsk en Petrograd is ver- j nield, evenals de brug over den Swir, waar- door het voor de Bolsjewiki zeer modlijk zal zijn de belegerde stad te hulp te komen. Die AFSOHiEHDWC VAN RIJINLAMD. Zondag is te Bonn een vergadering ge- houdem van de Rijnlandsche repufcli'keinsche volkspartij, die streefit naar de stiohting van een zdfstandige Rijnropubliek. De leider de- zer beweging is Josef Smeets. Dinsdag is hij te Keulen in becbtenis genomen omdat hij niet was verschenen voor de rechtbank, waar bij hij zich te verantwoorden had voor de beleediging van een ambtenaar. Srneeis is op zajn verzodk voor de Engelsche bezet- tingsoverhjeid gebracht. 'Deze verklaarde, dat er voor baar geen 'aanleiding tot ingrijpen bestond, daar net bevel tot aanhonding in overeenstenuning met de Daitsdhe wet wa®- Oe Fransche pers is van meening, dat Smeeis sleohis onder voorwendsel in hechte' nis is genomen en dat men derii propagandist wit treffen. Verscheidert afgevaardigd-eni ridhtten 'aan iBriand een brief waarin wordt geprotesiteerd tegen de arirestatie van Smeets. de president der partij: voor zelfbestuur in 'Rij'nland. VIJFHOiNDERD BAN1DIETEN GEVANGEN. De Argentijnsclie regeering is er In ge- slaagd! de bandieten, die in het noorden des lands in de buurt van Santa Cruz hun euvel- daden bedreven, de baas te worden. In een sdherp gevedht werden 500 gevangen geno men door de regeeiingstroepen, terwijl een groot aantal roovers werd gedood Ebriedui- zend paarden1 en zeer veel ammunitie viel in handen der troepen, benevens veel andere buit. TEiGEN PARiTiIJ-TiERRORiISMtE. In de Italiaansche Kamer verldaarde fle premier, Bonomi, in antwoordi op de opmer- ikingen van verschittlende m|| PP trekers, dat de regeering vastbesloten is, de bepalingen van de strafwet toe te passien, indieni groepen van fascisten of anderen gewapende drganisaities vormeu en tot daden van geweld overgaan. Dezelifde geest bezielt de regeering bij1 het geven van instructies aan ambtenaren in de provincie en bij- de voorbereiding van wetge- vende maatregelen. GROOTE VRUCHTBA'ARHE ID. In de laatste zitting der Fransche Acade- mie van Wetenschappen te Parijs heeft een der leden een mededeeling gedaan namens den bekenden> entomotoog Roubaud, die zich de laatste jaren met de bestudeering van het leven der huisvlieg heeft bezig gehouden. Als resultant zijner onderzoekong kan hij vaststellen dat de v'lieg eeni gemiddelden1 levensduur heeft van 75 A 80 dagen en varn- af haar „meerderjarigheid" (18 dagen) on- geveer 100 eieren per week legi Aangenomen dat deze tot normale onihvifc- keling komen en de jonggeborenen vanaf hun 18en levensdag zich even productief betoo- nen, zou een b.v. op 1 Mei geboren vlieg omstreeks eind September 'n nakomelingschap van 4,000,000, 000, 000,000 hebbeni verwekt. BRIAND IN. DEN SENAAT. In antwoord op eenige interpellaties met betrekking tot de buitenlamdsche politiek der regeering ten' aanzien van Duitschland en de conference te Washington heeft Briand in den Senaat zich verdedigd tegen de critiek, welke op de regeering is Uitgeoefend. Hij voegde er aan toe, dat de regeering haar taak niet kon volbrengen, wanneer het bui- tenland niet zag, dat zij door de meerderheid der volksvertegenwoordigers werd gesteund. Duitschland's schu'lden zijn vasfgaste'id en Frankrijk houdt krachtig aan die regeling vast. Ondanks alles was de overeenkomst tusschen de geallieerden gehandhaafd, doch deze intemationale solidariteit sloot niet uit, dat ieder land in de mogelijkheid ver- keert, om soms een bijzondere politick te voeren, 'wanneer zijn veiligheid of levensbe- langen zulks noodzakelijk maken. Briand verklaarde, dat men niet moet zeg- gen, dat Frankrijk niets van Duitschland heeft ontvangen. Wij, hebben belangrijke som- men reeds van dit land geind, hoewel het waar is, dat dit alles nog niets is in verge! ij- king met onze bijkaqs onmetelijke schulden. Ik ben verheugd over de Wiesbadensche over eenkomst, welke in de geheele wereld guri- stig is ontvangen en blijk heeft gegeven van Frankrijks goeden wit Vervolgens rechtvaardigde Briand de door Door Andr6 Corthis. Geautoriseerde vertaling van W. E. P. 34) ..En ik zag wel, dat hij zijn best deed dade- hjk re lachen, nog voo hot zoover was, maax dat hij net niet kon. En weer ging hij de zaal in en draaide rondom den Gallo-romeinschen sarcophaag van den H. Eutropos, bisschop van Oranje. En toen hij terugkwam had hij ct vaste besluit genomen niet anders dan 'daagsche en banale dingen meer te zeg- geti. 1 ,Over acht dagen verlaat ik Avignon. Ik ?al zeker niet meer den tijd hebben u nog een, afschcidsbezoek te brengen. U neemt mij niet kwalijk - .Over acht dagen! Ik weet niet op wat voor toon ik deze woofden herhaalde. Philippe keek mij aan. Toen lit t ik er haastig op volgeo: „Dat is dus de twaalfde." Ja, d« twaalfde." Weer keek hij mij aan. Hij wachtte. En toen langer stilzwijgen onverdragelijk zou zijn geworden, zei hij kort, maar niet on- vriendelijk of boos: „Vaarwel dan." Een hartelijke, lange handdruk. Een laat ste blik achter zich. Een groet. En de jeug- dige, flinke stap verwijdert zich door die ver- tateni zalen. En dan slechits stilte, leegte en een plotselinge schok van opstandige wanhoop: „Waarom heb ik dat gedaan? Waarom heb ik zoo gesproken?Waarom? Twee Engelsche dames kwamen. de zaal j binnen'. Ziji droegeni beiden eem dichte voile over den helgroenen vilten hoed en liadden den mantel, waarin groote zakken waren, met een leeren riem dichtgegespt. De opzichter ging met haar mee. Zij deden duizend vra- gen over het museum, over het oude gebouw waarin het is ondergebracht, over dr. Calvet, naar wien 't genoemd is, en ik geloof zelfs over den H Eutropos zelf. En zonder zich over hun vragen te bekommeren, haalde hij andere namen aan dan die waarmee zij1 zich bezighielden, sprak over andere personen, en draaide de heele uitlegging af, die hij aangej eens en voor altijd uit zijn hoofd geleerd had. hem ter Washingtonsche conferentie nomen houding. „Mea weet thans, dat wij geen op buit be- lust volk zijn en dat wij slechts een leger heb ben, om onze veiligheid te verzekeren. Ik boa er zeker van, dat niemand onzer geaUieerdien van gedachte is, dat Frankrijk in den afgrond moet -vallen, terwijl Duitschland zich door een frauduleus bankroet verrijkt". Ten slotte zeide de minister: ^Aen moet Frankrijk er niet van kunnea beschuldigen, een absoluut intransigeante houding te blij ven aannemen tegenover Duitschland, dat immers weeistand heeft geboden aan eenige staatsgrepen. Wij hebben een Duitsche regeering gehad, die bezield was met de beste bedoelingen en toen meenden sommigen, dat de mogelijkheid bestond tot een gedeeltelijke ontwapctiing. Het was noodzakelijk, om de dwalingen en misverstanden te dezen aanzien uit de wereld te hetoen en ziedaar, wat de regeering ge- tracht heeft." Na het be6indigen zijner rede stelde Bri and de kwestie van vertrouwen. Daama nam de Senaat met 249 tegen 12 stemmen een mo- tie aan, waarin de verkloringen van Briand en zijn optreden te Washington worden goed gekeurd, terwijl het vertrouwen werd uitge- drukt in de regeering, waar het gddt, om in algeheele overeenstemming met de geallieer den de betaling der Duitsche schadeloosstel- ling te verkrijgen en ora de veiligheid van Frankrijk te verzekeren. KINDER ROOF TE PARIJS. Eenige dlagen geleden vond te Parijs een zonideriing voorval plaato. Een jonge moe- der, die op het punt stond met haar .kind het ziefcenhuis te verlaten, werd op de binnen: plaats door een verpleegster aangesproiken, die haar verzocht, no.g even op het bureau te willen komen, zij zou dan wel de kleine zoo lang vasthouden. Op het bureau bleek echter, dat men de jonge vrouw in het ge heel niet had geroepen en toen weer op da binnenplaats terugkwam, bleek ook de ver pleegster met het kind1 te zijni verdwemen. Al le nasporingen bleven tot dusverre vruch'tie- loos. Thans heeft rich, naar de Parijsche bla- deta melden, weer iets dergelijiks voorgedaan en wel onder even zonderlinge omstandighe- diesi. Uit de venzamddb fignalementen meant men te moeten opmaiken, dat faier dJezelfde vtrouw de daderes zou rijn. Op een besteedbureau voor minnen ver- voegde rich dezer dagen een dame, die vroeg om een voedster, to het bezit van een flinke, gezonde baby. Er was bij de zuster van deze dame een1 plaats voor een goede mto. De da me was ongeveer dertig jaar oud. Zij koos ean van de besdhikbare minnen, die een flink 'kind bezat, uit. Den- vdlgenden dag kwam zij de mto en haar kind van het bureau afhalen. Des avonds .kwiam- de mto weer op bet bu reau terug, om te vertellen, .dat men haar kind had gestolen. Zij vertelde, dat de dame, die haar had medegenomen, per auto met haar naar den deleter was gereden om haar te doem onderzoeken. In den auto opende de diame een groote hoedendoos, waaruit zij pradhtige kleertjes voor de kleine voor den dag haalde. Voor het huis van den dokter gaf de dame de mto geld om dezen voor de visite te kunnen betalen. 'Klaarblijkelijk kende zij het huis, want de dame zeide, dat zij direct naar de derde eta- ge had te gaan. De mto wilde haar kind meenemen, dbch de dame wilde het liever bij zich to den auto houden. De dokter vroeg de mto, van, wie zij kwam. Zij deelde hem mede, den naam van de dame niet te kennen, doch zeide hem, dat deze dame beneden in den auto wadhtte. De deleter ging naar het raam en keek naar beneden, doch er was niets te rien. Hij; zei evenwel niets en onderzocht de vrouw. Toen zij daama weer op straat kwam bemerkte zij de verdwijnfog. Een politie- agent, die haar zag weenen, bracht haar naar een politiepost, waar zij verhaal van het gebeurde deed1. •De politie tracht thans, den chauffeur op te sporen, die de vreemde dame naar den dok ter heeft gebracht. Ik keek daar heeni, ik luisterde naar hem en ik trachtte met alle geweld mijn aandacht bij dat kluchtige onsamenhangende gesprek te houden. Maar al gauw was de tegenwoor- digheid van die twee met haar scherpe door- dringende stemmen mij onverdragelijk. En ik ging haastig heen met het gevoel dat ik vluchtte en een schuilplaats zocht. Ik liep door de straten, bijna op goed geluk af; ik keerde de rue des Trois-Faucons den rug toe; ik wilde, ik kon er op dat oogenblik niet terugkeeren, a I was die brief misschien ook gekomen en al wachtte Fabien1 mis schien op mijIk had het gevoel, dat Ik niets kon doen, niets kon zeggen, voordat ik het aniwoord had op dat wanhopige „waar- om", dat ik bijna had uitgesnikt, toen Philip pe Fabrejol was heengegaan. Ik had het gevoel, dat mijn leven niet voort kon gaan. voordat ik dat begrepen had. Voor mij ging een vrouw de treden van de Saint-Agricol-kerk op. Zij zag er afge- tobd uit, met vermoeiae trekken; maar ri] keek verlangend naar het simile portaal van de kerk en haar lippen bewogen zich reeds als in gebed. Ik kreeg de ingeving haar te volgen, met haar mijn toevlucht te zoeken achter die muren; to de schaduw daarvan zou ik mij misschien tot rustig nadenkea Bij de poliide heefi rich nog een vroed- vxiouw aangemeld, die eveneens een '.erhiaal deed van een dame, die haar vroeg of zij niet een jonge moeder wisi, die afsitand van haar bind zou willen doen. De vroedvrouw ging hierop edhtar niet to. De politie gdooft niet, dat men bier met een misdadigster heeft te doen. Veeleer is zij van meening, dat het hier een ktoderiooze dame betreft, die op deze wijze tracht een arfenis te wiptjija,, welka haar anders zeker zou ontgaan. WelliCht is het kind, dat rij eenigau tijd geleden heeft >len, inmiddels gestorvien en heeft rij een tweeden kindetrroof begaan. COMPLOT TEGEN KONING ALEXANDER. De „Tagespost" vemeemt uit Belgrado, dat de regeering een nieuw communistisch corn- plot tegen koning Alexander en minister- president Pasjitsj op het spoor iys gekomen. Het had haar opmerkzaamheid getrokken, dat to den laatsten tijd verscheidene verdachte individuen uit het huitenland te Belgrado waren aangekomen. EEN „DUTCH NUMBER" VAN „THE TIMES". Het groote Engelsche blad heeft een Dutch supplement uitgegeven. Dit bijvoegsel van 18 pagina's bevat ta t van artikelen van toterea- sante bijzonderheden met folio's van ons land en o. a. ook een kiekjc van de Alkmaar- sche kaasmarkt. Verschillende groote Hollandsche onder- nemingen hebben dat supplement van' adver tent ies voorzien. DE DUITSCHE CREDIET-ACTIE. Het voorstel van de rijksregeermg, dat wil nagaan, of een Engelsch crediet kan worden verkregen, is aan den president van de Bank of England gericht. In welonderrichte kringen wordt verklaard dat, wanneer de stap der regering een nega- tief resulta'at mocht hebben, de kans, om den financieelen toestand van Duitschland te her- stellen, buitengewoon slecht zou worden. In toonaangevende kringen to Berlijn re- kent men er op, dat het antwoord van, Lon den niet v66r het etode van deze, of het be gin der volgende week to Berlijn zal kunnen aankomen. Het hericht, dat de crediet-actie van de In dustrie als mislukt is te beschouwen, wordt onjuist genoemd EEN GROOT VERLIES. De Pfalrische Bank deelt mede, dat rij door de devisen-speculatie van. haar filiaal te Munchen een verlies heeft geleden van 340 millioen mark.' Daar de voortzetrtag van de zakec der ge- noemde Bank als zelfstandige ondememing niet mogelijk is, rijn de zaken geiegeld door de Rhetoische Creditbarik en de Deutsche Bank. KORTE BERICHTEN. In Berlijn dreigt gebrek aan eouran- tenpapier. In Guatemala Midden-Amerilka) is een omwenteling uitgebroken. Said Aili Paoja, oud-gnootvirier van Turidje, is tijdens een rijtoer -getroffen dbor een revolvenschot dat ward afgevuurd door eeni on'bakende. De prins stierf -(ajdens het transport naar het ziefcenhuis. Moord'em op politoefce personal schijnen meer en meer ge- bruiikelijlb te warden. Volgens de Mosfcousdhe „Iisiwestia" le ver,en de belasttogen to natura, waarvan de Sovjet-regecrin g zoo groote verwach'ttogen koesterd^ zulke scbamele resultaten op, dat het noodzaikelijk is naar andere middden, om te ziien. De Duitsche kanselier Wiirth deelde de leidera der verschillende poliitieke partijen mede, dat het bedirag, dat Duitschland van 'groote Engelsche banken als tijdeUjk voor- sdhot had gevraagd, vijf en twmtiig millioen' pond sterling had bedragen. Gistenmorgen is te Leipzig hiet Kapp- proces aanigevangen. De voornaamste aan- gefcliaagden Von J'agow en Von Wangenr heimi rijn te Leipzig aangekomen. De „Daily Mail" heeft het eerste direc- te draadlooze perabericht gezonden van Lon den naar Sydney. Het berioht dead slechts een zestiende seconde over den afstand van kunnen dwingen, Maar ik had slecht ge leerd, hoe men to de kerk troost kan vtoden. Ik kon niet meer dan machinate woorden zeg gen En ik liep wepr verder, tot aan de porte d l'Oulle, ik ging langs de herberg, waar ik eens Fabien had zien ritten, en. ik ging de stad uit naar den Rhone-oever, waar het stoffige gras verdorde in den herfstwind. Daar liep ik langzamer. Toen ik voor de brug Sain-Benezet gekomen was, ging Ik vlak bij het water zitten op een grooten steen, die even wankelde in den doorweekten bodem, z66 dicht Wj het water, dat de kleine vneedzame golfjes soms zacht de punt van miin schoen aanraakten. Waarom heb ik Philippe FabrSjol ver- stooten. Ter wille waarvan?Was hij niet de liefde, die ik wilde leeren kennen?..." Ik vouwde de handen over mijn knie. Als ik het hoofd ophief, zag ik de oude brug met de afgebroken bogen. het ronde kapellefje en het groen van dim viiceboom, die tusschen de steenen gegroeid was. rk zag wanneer ik mii voorover boog, het water, dat zoo vreed- zaam aan mijn voeten kabbelde en verder van den oever af zoo wild voortstuwde. En ik zag ook tusschen die steenen en dat water mijn1 heele onbeduidende leventje voor mij:. Misschien niet mijn heele leven, maar al mim 19,000 K.M., dat betedkmf aem snel- heid van- 304,000 K.M. per seconde. Enfcete wekenj geleden werd te Havay, een Bdgisdhi diorpje, een reusachtige bom opgedob.-en, welke de Duitochers er tijdens den' oorlog van nit dc luchit ate proefnming hadden latere vallen. Het opddven van de naar ganie-officiereni beweerden gevaarlijfce bom, heeft l&OJOOO franca gdoost. Thans heeft men de bom geledigd. Ze zat vol zand. ,De mijawcrkeratoafctog! to Tsjeohoslo- wakije is, danlki riji de bemiddeling van dieni minister van arbeid, geeindi'gdi. De Fransche mijnwerkersfederatie heeft, besloten, Maandag een 24-uurstaking te or- gaaiseemx als protest tegen de toonsverla- staiktog is De bedoelid ails eeni voor- I'oopige waanschuwtog. Hlet ligt het traject Bei to de bedoeling eerstdaags op rlijn'Hamburg op de expres- tretoen een torichting voor draadlooze tde- fonie aan te brengen ten gterieve van het pu- bliek. Dezer dagen zal miet de proefmemto- geni een< aanvang warden gemaafct. Mile Segret, de laatste en nog tevende „verloofde" van Landru, die ooik to het pro- ces gehoord is. verdient thans 1200 gulden per week aan net toomeel. V66r dim tijd was rij een oobekend adricetje. De zaak-Landru is voor haar dus wel voordeduig, Twee Engdschen hebbeni voor het earat, den Kibo befclbinmien, dm hoogsten top van den Afrifcaansdhm berg Kiiliiwanjaro en daar de Brifsche vliag geplant. De staking in, de textielnijverbeid te Lausitz, waarbij meer dan 4t0.'000 ariteidera waren betrokikien en die vete wekem heeft f duurd, tenavtor dagen van onderhandd. 'gen geemdigd. De Weensche telefoonstaking is opge- heven, nadat de regeering toezegging had ge daan, dat de onderhandeltogen over een loonsverhooging zullm warden voortgezet Mochten deze besprektogen tat geen gunstig resultaai voeren, dan zullm de employes weer to staking gaan. Staten-doneraal TWEEDE KAMER. In de rifting van gistercn. werd voortge- gaan met de grondwetsherzlwtng. Het artikel betreffende de quorumvrijheid werd verworpen met 63' tegen 14 st.het ar tikel inzake de mogelijkheid van twee-jaar- lijksche begrooting werd aangenomen met 43 tegen 37 st.; het artikel omtrerit de ontbtodr baarheid der Provinciate Staitta werd' aange nomen met 53 tegen 27 st.een amendtement- Marchant mzake de vrijfaeidi van Provinciate Staten te vergadieren zoo dikwijls riji willen' werd vertworpen met 43 tegen' 38 eteen amendiement-v. Ravensteyn am dm voarri'tter van den gemeenteraad aan' te wijzen bij volksstemming werd verworpen met 78 tegen 3 st.; een amendemerit-'K. ter Laan inzake aanwjjzteg vain den raadsvoorzitter door den raad werd verworpen met 57 tegen 24 st. het artikel betreffende de aanwijztog van den raadsvoorzitter volgens regelen bij de wet te stellen inplaats van dbor de krooa werd verworpen met 62 tegen 19 stemmm. De heer K. ter Laan opperde bezwaren te gen het regeeringsvoorstel om den 'gemeente raad niet meer te belasten met het bestuur en de regeling van de huishouding der gemeen- te, doch alleen met de regeling der huishou ding. Hij zag daarta een, aantasting van de redden van den' raad. De heer Van Ravesteijn was het daarmede eens. De heer Schouten en Minister, Ruijs ver- dedigden het voorstel, dat de gemeenteraden kan ontheffen van het teveel aan weric. De heer Marchant deed' het den'kbeeld aan de hand de hepaling op te nemen, d'at bij de Wet zal worden geregdd dte overdracht van bestixurstaat door gemeentebesituren aan an dere organen. De heer Nolens gevoelde daarvoor en stel- de aanhoudtog van het artikel voor. De heer Sannes juidite toe, dat de Regee ring behalve onteigening van eigmdommen ook onteigentog van rechten voorstelt Hij verdedigde een ammdement om bij onteige- de uren daarvan, die mij met liefde in aanra- king hadden gebracht. De verat verwijderde, de meest veeleischende waren vol van de mooie droomen mijner jeugd, die jeugd, die geen vreugde, geen genot, geen vriendinnen, geen'studie gekend had. De onrustigste wa ren vol van de hertonertogen aan' Frans LandarguesDe smartelijkste waren die, waarin ik de alledaagschheid van Fabien Gourdon ten volte begreep... De heerlijkste.... Ja, welke waren dat? Ik zocht nog en ik vorschte misschien to die diepfen van de ziel, waar het beste van ons zelf dikwijls rust en plotseling wakker wordt. Maar ik wist geen weg to mijn eigen ziel en, ik kon al die gedachten hauwelijks onderacheiden, zooals men in de morgenschmering de boomen niet kan onderscheiden to den nevel, terwijl men toch hun toppen door de morgenzon verlicht ziet. Ik dacht weer aan Frans, aan de korte oogenblikken van geluk en van leed, die hij mij gegeyen had, en dat alles beteekende niets En de blik van Philippe Fabrejol en de yroote vreugde, die ik in zijn bijzijn ge- voeld had en zelfs mijn leed van zooeven be teekende niets maar ik dacht ook aan die droevige dagen, die ik met Fabien had door- gebracht, met zijn leed, zijn wroeging, zijn schrikbeeldenEn ik begon te begrijpen, dat dat alles was. (Wordt v-ervoigd). 1MAAKSCIE CIDBANT. lloofvlretlueteurT). N, AI)KMA.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 7