DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. s J. R. KEUSS TABAK 289 OH nnmmer beataat alt 2 bladen Homtonl dnc en t-mnttsrste jaargant? 1 ibtmiienieiitsprUs bij rtionillhfltftllng per 3 manndon f 2.—, fr. por post t 2.50. Ilmvijsn. 6 ct. Advcrtontiopr. 25 ct. p. re«ol, Krootoro letters naar plaatsnilmtr. ltrieveo franco N.V. Book- en llandidsdr. v.h. Hernia, tester Z»on, Voordam CO, Tel. Adnilntatr. No. 3. Reluct ie No. 33. YEIJDAG IMreeieurs (i. 11. KRAIi. llooMredacteurTj. N. A1HCMA. Q DECEMBEK Buitenland DE ENGELSCH-IERSCHE REGELING. De speciale parlementszitting, die de to ning Woensdag a.s. zal openen, zal, naar men verwacht, diet langer dan eene week d!u- ren. De Iersche regeling zal besproken en ter ratificatie voorgelegd1 worden, waama het parlement zal worden verdaagd, om in het begin van het volgende jaar weaer in gewo- ne zitting bijeen te koinen. Het wetsontwerp, hetwelk de voorwaarden der Engelsch-Ier- sche overeenkomst bevat, zal zoo spoedig mogelijk worden ingediend. In het militaire hoofdkwartier te Dublin word gister medegedeeld, dat wanneer de Iersche vrede is geratificeerd, de Brits chc strijdkrachten binnen eene maand uit Ierland zullen worden teruggetrokken. Lloyd George ontving een ontelbaar aantal telegrammen van gelukwensch van staats- lichamon en particuliere personen uit alle dr. len van het rijk en de wereld. Toevallig was het de 5e verjaardag van zijne aanvaar- ding van het premierschap. De premier heeft eene kennisgeving gepubliceerd, waarin hij verklaart, dat hij, persoonlijk deze tele- grammen niet kunnende beantwoorden, door middel van de pers zijn dank wenscht te be- tuigen In een te Belfast gehouden vergadering van Unionisten van Ulster, welke twee uur duurde, kwam men met algemeene stemmen tot overeenstemming inzake de vredesvoor- waarden, maar de aard' van de beslissing werd niet bekend gemaakt. Craig zou gisteravond naar Louden gaan en verslag uitbrengen aan het volledige kabl- net van Ulster, welks houding afhangt van Lloyd George's uitleggingen betreffende be- paalde punten. De Sinn Fein-gedelegeerde Arthur Grif fith heeft aan Lloyd George gesclireven: „Ik meld u, dat op een bijeentomst, door mij gehouden met vertegenwoordigers der Zuid-Iersche unionisten, ik heb toegestemd in het ontwerpen van een plan, volgens het welk zij ten voile zu lien worden vertegen- woordigd in de Tweede Kamer van het Ier sche parlement, terwijl wij hen zullen raad- plegen omtrent de samenstelling van de Eer- ste Kamer en ervoor zullen zorgen, dat ook daar htm belangen behoorlijk zullen worden vertegenwoordigd. Tevens grijp ik deze gele- genheid aan om u te zeggen, dat wij verlan- gend zijn, de vrijwillige samenwerking te verzekeren van de unionisten met alle andere artijen van de Iersche natie, voor de verhef- ing van het volk en het bereiken van de be- stemming van den lerschen Vrijstaat. Wij verlangen naar hun hulp in denzelfden geest van goede verstand'houding en welwillend- heid, die wij willen toonen ten' opzichte van hun tradities en belangen." Wanneer aldus de twee partijien van Ier land, die zoo lang vijandig tegenover elkaar s+onden, de handen ineen zullen slaan, dan kan Ierland vcorzeker een grootsche toe- komst tegemoet gaan. DE ONTWAPENINGSGONFERENTIE. De commissie voor het Verre Oosten heeft het voorstel aangenomen, om China bij> toe- komstige oorlogen, waarin het geen partij is, a Is een neutrale mogendheid te beschou- wen. De Japansche gedelegeerden ter Washing- tonsche conferentie hebben, behoudens gbed- kuring van Tokio, er in toegestemd, om alle openbare eigendommen in het pachtgebied Kiautsjafl aan China terug te geven. Ander- zijds stemt China erin toe, om aan Japan alle daarvoor uitgegeven gelden terug te betalen. Uit Washington vemeemt de N. R. Ct.: Het is thans vastgesteld, dat de Nederland- sche delegatie niet voor 29 December, doch indien mogelijk ook niet later dan 4 Ja- nuari uit de Vereenigde Staten vertrekt. De heer Moresco vertrekt 13 December, omdat hij spoedig naar Indie moet terugkeerem De NT. R. Ct. meldt nog, dat een onzer ge delegeerden, de heer Beelaerts van Blokland, in Washington de dupe is geweest van een auto-ongeval, dat nog betrekkelijk goed is af- geloopen. Toch kan de heer Beelaerts van Blokland zich binnenshuis in verband met een been- verwonding, die hij opliep, slechts met be- hulp van een stok verplaatsen en moet hij: bij het gaan naar een vergadering e. d. zich' van een auto of een rijtuig bedienen. EEN SOVJET-REPUBLIEK ADJARA. Enver Pasja heeft een republiek gesticht, welke den' naam draagit: Sovjet-republiek der vooruitstrevcnde unie van Adjara". Toen te Angora bekend werd, dat de repu- blh k Adjara omver was geworpen en er een scvjet-regeering was ingesteld, gaf de re- neerinp- te Angora aan generaal Hiazim Hara Bekir Pasja bevel, hem een ultimatum' te zen- den waarin het herstel der republiek Adjara binnen zes dagen word! geeiscbt. Zoo aan dczen eisch geen gevolg zou worden gegeven, zal het Turksche Kaukasusleger onmiddellijk in actie komen DE SCHADEVERGOEDINGSKWESTIE. Op eon vergadering der Duitsche Volks- partij te Dresden deelde de president van het rijksverbond der Duitsche industrie, Ge- heimrat dr. Sorge, mede, d'at momenteel. aan den Januari-termijn nog 72 mililoen mark ontbreken, waarvoor z. i. de goudvoorraad van de Rijksbank ton worden gebruikt. On- der alle omstandigheden moest deze tennijn betaald worden, om een bezetting van het Ruhrgebied of andere sancties der geallieer- den te vermijden. UIT BRITSCH-INDIS. De „Daily Telegraph" meldt, dat in Bur ma een tegen den prins van Wales gerichte intensieve boycotbeweging is begonnen, waartegen het plaatselijk bestuur op het punt staat maatregelen te treffen. Intus- schen zijn vijf vooraanstaande agitators ge- intemeerd. EEN REMBRANDT GESMOKKELD. De weduwe van Freiherr von Ketteler uit Schwarzgraben nabij Lippstadt heeft een schilderij van Rembrandt, gedagteekend uit het jaar 1636, voor vele millioenen mark naar het buitenland weten te smokkelen. De rechtbank te Hamburg veroordeelde haar daarom tot een boete van 500000: mark. Een van haar medeplichtigen werd veroordeeld tot. betaling van 20.000 mark boete. DE NIEUWE RICHTING IN RUSLAND. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Raad van Volkscommissarissen besloten heeft, om het stelsel van den verplichten arbeid in Rus- land op te heffen. Ingenieurs, geneesheeren en landbouwkundigen, zullen echter nog ver- plicht zijn, hun diensten waar te nanen. De arbeiders zullen echter geheel vrij zijn. MUITERIJ OP KRETA. Een aantal Kretensers, die geweigerd had- den in het Grieksche leger te dienen, hebben- zich tot een bende vereenigd en bedreigen Kanea, Grieksche troepen zijn tegen hen uit- gezonden, en hebben hen reeds onder vuur genomen. Ook neemt een oorlogsschip aan de actie tegen hen ded. Een deputatie van Venezilistische parle- mentsleden is aangekomen, om te trachtm hen over te haleni, van dje ibeweging af te zien. HET MORATORIUM De „Pall Mall Gazette" meldt, dat Rathe- nau over enkele dagen naar Berlijn teruggaat met de verzekering, dat aan Duitschland1 een moratorium zal worden toegestaan. Naar uit parlementaire Duitsche kringen aan het Hbld. werd medegedeeld, staat de overkomst van den Duitschen ambassadeur uit Parijs in verband met de schadevergoe- dingskwestie. Het vertrek van Rathenau uit Louden is door de reis van Loucheur, die aldaar met Ra thenau zal confereeren, vertraagd. De commissie, die benoemd werd voor de beraadslaging omtrent de credietactie is tot dusver nog niet bijeengekomen. Zij zal ver- moedeijlk den terugkeer van Rathenau uit Londen afwachten alvorens haar besprekingen te beginnen. De „Lok. Anz." deelt mede, dat gistermor- gen tusschen dten rijkskanselier dr. Wirth, de ministers Hermes en Schmidt, den president der rijksbank Havenstein en den Duitschen ambassadeur te Parijs, dr. Mayer, een be- spreking is gehouden inzake de sdiadever- goedingskwestie DUITSCH COMMUNIST GEARRESTEERD. De bekende communist Lemck, die door de juStitie te Halle reeds langen tijd werd ge- zocht werd wegens hoogverraad, is thans te Berlijn gearresteerd. Lemck had o. a. tot taak de rapporten van Clara Zetkin naar Moskou te zenden. In deze mededeelingen werden de namen genoemd van de hoofdpersonen, die betrokken waren bij den opstand in Midden-Duitschland. Lerndc was na't misiluidken van den commu nistischen putsch naar het buitenland ge- vlucht en schijnt voor korten tijd1 weer in Duitschland te zijn teruggekeerd. Hij: zal zich thans, met den communistischen afge- vaardigde Eberlein, voor het gerecht te Leip zig te verantwoorden hebben. LOOS ALARM. In de openingszitting van den Belgischen Sena at hoorde men Dinsdaig eensklaps da alarmschel klinken. Algemeene beroering Men dacht aan een nieuwe bestorming van het parlement. Het stakende trampersoneel had ditmaal wel eens kunnen komen. Alle deuren werden hermetisch gesloten en de wacht stond op post. Weldra kwam echter die opheldering. Het was de ouderdomspresi- dent, die de zitting wilde laten beginnen, maar die.op een verkeerd knopje had ge- drukt. EEN REGELING VAN DE HONGAARSCHE SCHULDEN. Hongaarsche kooplieden zijn voornemens een dringende regeling te treffen inzake de j voor-oorlogsche schulden aan het buiten- land welke berekend naar den1 huidigen koers i circa vijf milliard Hongaarsche kronen be- dragen." Holland is hierbij voor circa een milliard Hongaarsche kronen gemteresseerd. Ter regeling van deze schulden zal onder de betrokken Hongaarsche ban-ken een syndi- caat gesticht worden. EEN MIDDEL TEGEN ZEEZIE'KTE? Het Pasteur-instituut te Parijs boopt, vol gens een telegram aan de Daily Chronicle" zeeziekte te kunnen genezen door een middel, dat binnenkort kosteloos aan het publiek zal worden verstrekt. Na lange, geduldige studie vond men bij het Pasteur-instituut dat honden, konijnen, kippen noch duiven aan zeeziekte lijden. Hoe dit feit werd bewezen, zal later wor den medegedeeld^ niaar dr. Pozerski van het iustituut meent, dat hij het problem heeft opgelost. KORTE BERICHTEN. In Milaan la de eerste Katholieke uni- versiteit van Italifi geopend. In Canada behaalden de liberalen een groote overwinning bij de verkiezingen. Binnenkort zal er een congres plaats hebben van vertegenwoordigers uit Turkije, •Perzie, Indie, Afghanistan en- de Kaukasi- sche republieken. Het levensmiddelendepartement te Wil- na zal worden opgeheven en die vrije Handel weder ingevoerd. Het Amerikaanscfhe department van buitenlandsche zaken vemeemt, dat twaalf le- den van de regeering van Guatemala bij de revolutie gedood werden. De revolutie begon Maandag te middemadit en was in den loop van den morgen van Dinsdag afgeloo- pen. Er werden vele burgers gearresteerd De moordenaar van den voormaligen Turkschen groot vizier, prins Said Halim, is nog niet gearresteerd. Het 'is gebleken, dat hij handlangers had, die verborgen waren nabij dte villa in de nieuwe wijk van Rome, waar de prins woonde. Dan laatsten tijd zijn verschei- deae Armeniers in Rome opgemerkt. In het Kapp-proces is men met het ge- tuigenverhoor begonnen. Dte Raad van Almbassadeurs heeft beslo ten dat de volksstemming in Oedemburg den 13den December zal plaats hebben. President Harding heeft zijn voomeman te Icemen gegeven den volgendan zorner een bezoek te brengen aan de edlanden van de Stille Zuidzee. De loonen der Engelsche zeelieden en stokers zullen opnieuw worden verlaagd. Briand tradht te invrijheidstell ing te bewerken van Smeets, de propagandist voor een Rijnlandsche republiek, door de Duib schers gearresteerd1. In een door de Duitsche onafhankelij- ken bij den rijksdag ingediend voorstel wor den aan de rijksregeering inlichtingen ge- vraagd, of zij in beginsel bereid is een wets ontwerp nopens een alcoholverbod in te die nen. Staten-Generaal keurde daarma af de brute afwijizing van de contingentsvenmindering. Hij zou hot beden- kelijk achten als deze wet door een compro- mis met de rechterzijde wesrd aaugenamen met een stem meerderbeid. Met's Ministers organisatie zou men on- mogelijlc tot bezuinlging kunnen komen. De artilleriekosterc voor de acht divisien zullen enorm zijn. Geeni vermeerdtering, maar in- derdaad vermindering zal mien er mede be reiken. De beer K. ter Laan verzette zidh stark te gen de opdrijving van 'het contingent. Vol gens fact systeem-Pop zou mien een katzerae- eger van 115.000 man gekregen hebben1. De sociaal-democraten waren daiartegen, omdat zij onitwapening willen'. Het plan van dezen Minister gaat echter veel verdier. Spr. critisieerde dat het militair beleid der katholieken, die dezen zomer genoegen na men met een1 Editing van 15.000 man en: rnu misschien zullen stemmen voor een lichting van 10.500 man. Spr. zou wenschen, dat de lichting 1022 bij een- noodwetje op 19000 man wordt vast- -T.. j,. —-jyrejjjen'. was Een waarborg voor de kwaliteit. TWEEDE KAMER. to de zitting van gisiteren werd voortge- gaan met de grondwetsherziening. Minister Ruys de Beerienbxoudc betooigde dat het artilkd bdreffende de leekenredit- spraak al'leen beoogit, mogelijk te makeni wat door vele hoogstaande juxisten wenschelijk Wordt geadht. De heer Nolens wees op gebreken in de nieuwe redactie welke de regeering (heeft voorgesteld voor het artikel betreffende lee- kenrechtspraak in burgerlijke gedingen. Hij stelde aanhouding van deze kwestie voor. Al dus werd besloten. De beer M arChant verdedigde een amen- demient tot het schrappen van het imparatief voarschrif't dat er een land- en een zeemacht moeten zijn. De h'eei- K. ter Laan lichtte een amende- ment toe om te doen bepa'len of er eeni zee- en een landmaeht zullen zijn en om vrijstdlmg van dienstplioht op te nem>en wegens ge- m.oedsbezwaren. De heer Kolthok verdedigde eveneens een amendement in zake vrijstelling wegens ge- moedsbezwaren. Minister Ruys de 'Beerenbrouck deelde me de, dat spoedig een wetsontwerp betreffende gewetensbezwaren zal verschijneni, waarin wordt voopgesteld van de betrokkenen geen diensten voor het leger te vorderen doch wel andere diensten1 voor den Staat. Nadat de heer Ter Laan zijn amendement zoqdanig had gewijizigd dat het niet spreekt van gemoedsbezwaren doch van gefwetensbe- zwaren, nam do Minister de passage betref fende gewetensbezwaren over. Het amendement-Ter Laan (bepalen bij wet of er een zee- en een- landmaeht zullen zijin) werd verworpen met 56 tegen 17 stem- men iHet amendement-M arch ant (geen bepaling omtrent zee- en landmaeht) werd verworpen met 49 tegen1 23 stemmen. (Het amendement-Kolthek (vrijsteling voor gemoedsbezwaarden) werd verworpen1 met 58 tegen 14 stemmen. Die heer Van der Waerden verdedigde een amendement waarin wettelijke regeling wordt gevraagd voor het ovememen van partculie- re bedrijven door het Rijk en medezeggen^ schap van de arbeiders in de bedrijfsleiding. De heer Van Wijnbergen betuigdte instem- ming met het Regeeringsvoorsitel (de moge- lijfcheid van publekrechtelijke bevoegdheid voor andere dan in de Gbondwet genoemdie oiganen). IDe heer Van Ddjk betuigde eveneens in- stemming met het Regeeringsvoorstel, dat geheel overeenltomt met de sooiale beginselen der Katholieken. De vergadering werd geschorscht tot des avonds. In de avondvergadering werd voortgegaan met de behandelmg van het wetsontwerp houdende nieuwe regeling van den dienst- plicht. De heer De Muralt zou wenschen, dat de regeering het onitwerp teruignam in afwach- Itinlg wat het resultaat zal zijn der verkiezin gen noodig na de Kamerontbindmg wegens de 'Grondwetsherziening. Intusschen zal spr. afwachten wat de Algemeene Beschouwingen opleveren. Bij dfe verkiezingen zal het volk zich uit- spreken, wat van te meer belang is nu de vrouwen1 aan dte stembus zulleni verschijnen. Spr. wees op de kwestie der cavalerie en toegelicht, wat de geldelijke geyolgen betreft, en de regeering uitaoodigend inilidhtingen te geven omtrent de fcosten van de geheele re geling, zoowell' wat betreft de uitgaven-in- eens alls die, welke jaarlijks op die begrooting voarkomen. Voorts besluitend om de beraad slaging te schorsen tot de gevraagde inlich tingen' zijn verstrekt en verklarendl te reke- nen op de medewerking der Regeering om'de sterfcte der lichting 1922 op 13.000 man e brengen. Spr. had er geen bezwaar tegen als deze roohe eerst aan het eindle van het debat in stemming komt. Aldus besloteni. De heer Duymaer van Twist betoogde dat de Minister er in geslaagd is de twee stroo- rningen, welke bij: net vorig debat tot uiting kwamen, samen te brengen. Het overgroote dee!' der Kamer kan z.i. medegaan met de grondslagen van 'het ontwerp. Gommunisten en sociaal-diemocraten zulleni niet bekeerd kunnen worden. Uitvoerig besprafc hij dan het stelsel der vrijzimiiig-democraten, gelijk dit uiteenigezet is in de nota-Oud. Naar spr.'s meaning zijn hderaan groote bezwaren verbonden. Dte kosteni zullen zeer hoog zijn en het stelsel is bovendien onr practisoh. Hij bedjferde de kosten op eeni to- taal, dat het dj:fer der oorlogsbegrooting zeer dicht ben adert. Het sitelsd1 van den Minisiter verwezenilijkt een wiensch der vrijzinnig-democratenl, de oefenpMoht. Spr. meende daarom, dat zij hun stem er aan kunnen geven1. Tot den Vrdjiheidslbond zeide spr. dat het ontwerp van Minister Van Dijk voldoet aan de twee eischen. dat het leger goed en pa- rant zal zijn en dat gegaan wordt in die richtiog van bezuiniging. Het leger zal in staat zijn den eersten stoot op te vangeni. Spr. was er van overtuigd, dat de Minister zooveel als maar mogelijk is zal bezuinigen'. De oorlogsbegrooting zal het bewijzen. Hij had van den heer Ter Laan niet ver wacht, dat deze met zulk een motie zou ko men: en 'hij hoopte dat de heer Ter Laan zijn motie zal intrekfcen. Nog wees spr. op het groote belang van goed opgeledi. personeel opdat de zaak der vooroefening verzdkerd zij. De heer Deckers hoopte, dat het ontwerp tot stand zal komen. Het leger motet worden verlost uit den toestand van onzekerheid waarin het zoo lang verkeert. Spr. had gaame een verdere beperking en« vereenvoudiging van het leger gezien. Maar een: beslissing hieromtrent moet nu eenmaal, in aanmerking genomen de poliitidce verhou- dmgen in de Kamer, het karakter dragen van een compromis. De heer Oud noemde 'het stelsel-Van Dijk een achteruiitgang, waar het minder vermin dering van lasten beteekent. Men' moetook niet vergeten, dat de katholieken er niet vrij tegenover staan en dat zij: gebonden zija door een polititeke afspraak. De (heer van de Laar vroeg of de artillerie, welke de Minister voorstelt, ooit voldoende zal zijn om steun te geven aan heit gewapen- de volk? Meent men dat bewapening noodig is, dan vindt spr. in'het ontwop niet wat vereischt is. :De antirevolutionnaine fractie en de 'anti- revolultioonaire Minister doen niet, wat zij- van hun standpunt uit zouden moeten doen. Of het een of net andter; of ontwapeming of afdoende bewapening. iWat de kazemes betreft, sttelt men het be ginsel dat deze verdwijnen moeten, dan dient Ihet kazern:estelsel ook geheel' afgesdiaft te worden. v De heer Kolthek zeide dat het ontwerp van den Minister hen, die ontwapening wil len, teleurstelt. Als spr. op htet militaristi- sche standpunt stond, zou hij niet voldaan zijn met 'het ontwerp van dezen Minister. Wat doet deze Minister voor de besitrijding met chemische middelen? to weerwil van den Volkenbond en in weer- wil van de conferentie te Washington gaat men toch verder met de bewapening. De Vol kenbond is mislukt en de conferentie te Was hington geeflt geen rede tot optimistische ver- waohtingen. Gndanks den ongumstigen eco- nomischen toestand gaat men voort met de gewapening. Voor den vlootbouw vond spr. een' verklaring in het contact dat met 'net Engelsoh 'kapitaal verkregen is. Ook voor de lageruithreiding moet z.i het motief 'gezocht worden' in het kapitalisme. Eindigende zeide spr., dat men zich moet wenden tot het Nederlandsche valk zelf, dat zich tegen het militairisme moet keeren Het intemationale Vakverbond was daartoe op den goeden weg. Minister Van Dijk ving daarna zijn rede aan er op wijzende, dat de landsdefentie nog altijd van groote beteekenis is. Wegens het vergevorderde uur werd de vergadering echter verdaagd tot heden elf uur; dan wordt voortgegaan met de Grond wetsherziening. Gemeagd Nienws EEUWFEEST DER VEEART- SENIJKUNDIGE HOOGESCHOOL. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft vandaag te Utrecht, ter gelegen- heid van het eeuwfeest der Veeartsenijkundi- ge iHoogesdhool een rede uitgesproken. ken: WIJZIGINO VAN DE ZEGELWET. De Vereeniging van Handelaren te Gro- ningen meent, dat het door de Tweede Ka mer aangenomen ontwerp tot wijziging en aanvulling van, de Zegelwet een faoogst ern- stige bedireiging beteekent voor den handel en een fiscale dwaling is. Ze heeft aan de Eerste Kamer verzocht, bet wetsontwerp te verwerpen. UIT DE MET A ALNIJV E RHE1D. De Woensdagavond gehouden' vergadering van de metaalbewerkersorganisatie te De- venter heeft besloten, ook bij de leden der r.k. werkgeversvereeniging den arbeid neer te leggen, zoodra aan de fabrieken van dezen loonsverlaging zal worden aangtetondigd. GERED. Gistermiddag is het aan de reddingboot van Ameland gelukt twee schipbreukelingen van den' gestranden kotter Martha te redden. Zij hadden drie uur in den mast gezeten, tot hun middel in het water, en waren geheel uitgeput. Het schip is vermoedelijk verloren. De derde opvarende is te Terschelling aan wal gekomen. LEVENiD VER'BRAND. De 80-jarige weduwe H. V. W. te Leeu- warden is Woensdagavond leVend verbrand. De kleeren van de oude vrouw hadden vlam gevat door het testvuur. Het kamertje, waar in zij zat, brandde geheel uit. DE MALVE'RSATIeN TE GENDRIN- OBN. Omtrent de reeds in een telegram in oos vorig nummer gemelde malversaties te Gen- dringen kunnen wij nog het volgende mel- den: Voor eeniigen tijd besloot de Raad tot elec- trificatie der gemeente, door het betrekekn van stroom van den centrale te Wesel. Nadat dit besluit genomen was, heeft de burgemeester met toestemming van den wethouder Geu- ring bij dte Hanzebank een bedrag van 120.000 opgenomen en daarvoor 3 milli- oen marken ad 4 Ct. gtekocht. Ged. Staten weigerden echter het gemeldte raadsbesluit goed te keuren (zij wensehten aansluiting aan het provinciaal net), van welke beslis sing de Raad in beroep ging bij de Kroon. Inmi'ddels daalde de mark tot ongeveer 1 ct., zoodat van het opgenomen geld circa /90.000 verloren was. Om het geld in de kas te storten werd door den burgemeester een deel van de bezit- tingen der gemeen'te beleend, n.l. een vrij be- langrijk aantal aandeelen in de Geldersche stoomtram. Een en ander kwam de raads- commissie voor de finanden ter oore, waarop de wethouder Sneltmg met eenige raadsle- len terstond den commissaris van politie daarvan in kennis stelde, die Zaterdag op het gemeentehuis van Gendringen pools- hoogte nam. Woensdag herhaalde hij dit be zoek, vtergezeld van de heeren Visser en Kro- nenburg, leden van Ged. Staten en de justi- tie. De laatste vond blijkbaar geene termen om in te grijpen, want de reeds ontboden ma- rechaussees konden weer buiswaarts gaan. to dit verband zij medegedeeld, dat de bur gemeester niet verdwenen is. Dit valsche ge- rucht is ontstaan, doordat hij dien avond de gemeente per auto verliethij is echter weder teruggekeerd en toefde er heden nog. Vertnoe- IMAARSCHE CIORANT.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1