OAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bakkers Koffie en Thee De steeds greetere omzet van waarbergt U eerste kwaliteit. ZATERDAG 10 DECEMBER Hinderlijke geluiden. SPAARBOEKJES Eerste Alkm. Electr. Kof- fiebranderjj en Theehandel No. 290. lilt nummer bestaat alt 3 bl&den Honderd drie rn twintigste Ja-artraiie. 1921 Deze Courant word! ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdagen, nilgegeven. Abonnemenlsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voo* Alkmaar 2.—, franco door he! geheele Rtjk 2.50. Afzonderlijke en bew^snnmmers 5 cents. Prijs der gewone Advertentiln. Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsrnlmte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Haadelsdrnkkerjj v/h. HERMs. COSTER ZOON. Voordam C 9. Teletoonnummer 3. Dlrecteur>J G. H. ERAS. Telfiftiomm, Radnfltfo 3S. Hoofdrsdactenri TL N> ADEMA Het is een onderwerp dat slechts zelden een ernstige bcspreking vindt. En toch is het van zoo groote beteekenis omdat wij alien ons dagelijks aan allerlei hinderlijke geluiden ergeren en wij tevens beseffen, dat geen wetten of verordeningen hier ooit voldoende beschermend of afwe- rend kunnen werken. De buitengesloten huishond, die den ver- moeiden werker uren lang door aanhou- dend blaffen uit den slaap houdt, de poes die in een Maartschen voorjaarsnacht haar licdje van verlangen zingt, de ppgesehoten straatbengel, die met een jonger broertje voetbal speelt met een leege blikken bus, vlak onder het raam van den meneer, die zich neerzette om een ingewikkelde kwes- tie van alle zijden te bestudeeren, de ram- melende en Stootende boerenwagen, die juist voorbij komt wanneer men met den te- lefoonhoorn aan het oor een onduidelijk gesprek over verren afstand voert, zij alle veroorzaken hinderlijke geluiden. En wij begrijpen dat geen „hinderwet" hier van eenig nut kan zijn, omdat die ge luiden nu eenmaal niet voorzien en niet ge- weerd kunnen worden. In een groote stad, een centrum van han- del en industrie, waar de vrachtwagens dreunend door de straten rijden, waar het suizen en bellen der trams overstemd wordt door het geschreeuw van straatkooplieden, door het kloppen en hameren van ijzer op hout, van staal op ijzer, heeft ieder die op geestesarbeid is aangewezen, zich slechts aan te passen bij de bestaande toestanoen. Maar naast deze niet te onderdrukken uitingen van het leven, zijn er nog andere geluiden, moeilijk te voorkomen maar niet ioinder- binderlijk voor wie op' hersenarbeid uitsluitend zijn aangewezen. Wie heeff niet in wanhoop op een heer- lijken zomeravond zijn ramen gesloten, om dat vier fonografen uit de buurt de meest verschillende walsen, marschen en polka's door elkaar schetterden, wie heeft nooit den straatbengel verwenscht, die uren lang vlak over Uw werkkamer op een paaltje zat en tot in den treure dezelfde ge- floten melodie met den maatslag van zijn klompen begeleidde? Wie heeft nooit in stilte een onchristelij- keopmerking gemaakt als, juist toen hij zich tot ernstigen hersenarbeid zette, een paar vrouwtjes vlak onder zijn ramen een eindeloos discours over den prijs van de boter, het schoolgeld van de kinderen en het verwaarloosde huishouden van een slordige buurvrouw begonnen? Het zijn alle hinderlijke geluiden, waar- aan niet te ontkomen is. De politie mag eens sussend optreden tegen een luidruchtig clubje feestgangers, die midden in den nacht van een bruiloft komen aanhossen en in iedere stille straat de slapende bewoners wakker schrikken met de veelstemmig gezongen mededeeling, dat ze „adieu vaarwel, elkander moeten groeten", of zelfs dat ze ,,nog lange niet naar huis gaan", Zij mag eens proces-verbaal opmaken te gen den „misdadiger" die het waagt zijn brochures of couranten luidkeels ten ver- koop aan te bieden. Zij mag een enkele maal een al te te luid- ruchtigen straatbengel tot kalmte manen of een sardientjesblikje, dat in hetzelfde straatje een kwartier lang been en weer ge- schopt is, voorzichtig verwijderen. Zij mag op een nachtelijke ronde den eigenaar van een jankenden viervoeter voor de daden van zijn huisdier verantwoorde- lijk stellen, Maar de hinderlijke geluiden zullen blij- ven, omdat vele niet voorkomen en vele ook niet verboden kunnen worden. Wanneer in de Groote Kprk een concert wordt gegeven en juist bij een pianissimo de torenklok haar vroolijke klanken laat hooren, dan verwenschen wij het klokken- spel waarnaar wij den volgenden dag weer met zooveel genoegen kunnen luisteren. En vragen ons af of het niet doenlijk is bij zulke gelegenheden de klokken voor een wijle te laten zwijgen. Wanneer in vele andere plaatsen de ge- meenteraad een zitting houdt, wordt een gcdeelte der straat waaraan de raadszaal is gelegen, voor het verkeer met rij- en voertuigen afgesloten. Dat deze maatregel practisch is, dat het door de raadsleden gesprokene daardoor beter tot zijn recht komt, hebben we meer- malen kunnen constateeren, En meermalen ook hebben wij ons afge- vraagd waarom een dergelijke maatregel te Alkmaar nog geen toepassing heeft gevon- de«. Er zijn ook in onzen gemeenteraad spre- kers die moeilijk verstaanbaar zijn en wat zij zeggen gaat geheel verloren als tegelij- kertijd een rijtuig of vrachtwagen schok- kend en rammelend langs het stadhuis komt rijden. Het verkeer van dit gedeelte der Lange- straat is voo rij- en voertuigen zeer goed eenige uren af te sluiten zonder dat daar- van door koetsiers en auto-bestuurders eenige hinder behoeft te worden onder- vonden. Door welke hinderlijke geluiden de con- certen in den Hout steeds te lijden hebben gehad behoeft niet meer beschreven te worden. Voor velen is een dergelijke concert de gelegenheid om met vrienden, vriendin- netjes en kennissen de gebeurtenissen van den dag te bespreken, om de nieuwste moppen te vertellen, en liefdesgeschiedenis- sen te beginnen, die in de stille laantjes van den Hout voortgezet en maar zelden in een echtelijke woning beeindigd worden. Een concert in den Hout is voor velen een prettige gebeurtenis, die nog gezelliger zou zijn als die „vervelende" muziek niet herhaaldelijk de gesprekken hinderlijk kwam overstemmen. En de weinige ware muziekliefhebbers die luisteren en genieten, ergeren zich tel- kens weer aan de hinderlijke geluiden der onverschilligen. Wij deden het reeds uitkomen, dat vele van deze geluiden niet te voorkomen en niet te verbieden zijn. Maar men were ze zoo krachtig mogelijk overai waar het te verwachten is, dat zij die ze veroorzaken van een verbod minder ongemak zullen hebben dan zij, die, wan neer dit niet geschiedt, ze moeten aanhoo- Buitenland DE IERSGHE KWESTIE. Na de !bijeenikc«nii&t van het Sinn Fein Cabi net te Dublin deelde De Valera mede, dat hij de aanvaarding van de voorgestelde overeen komst noeh kon aanbevelen aan het Sinn Fein parlement, noclh aan het land zelf. De bepalingen der overeenkomst waren in strijd met de wenschen der meerderheid van het vol'k. In afwaohting der openbare ziting van het Dai! Eireann op Woensdag a.s., raadde hajl het volk aan, strikt de orde te bewareni De Valera voegde er aan toe, dat zijn bou- ding door twee der Sinn Fein ministers werd gesteund. De verklaring van de Valera, dat hij het vredeaverdrag niet kan aanvaarden, kwam ternauwernood als een verrassing en men hecht er geen overmatige beteekenis aan, seint Renter. De Valera's ideeen zijn den laatsten tijld op den achtergrond gesdhoven. door de meer praetisdi-aangelegde 'Sinn Fein-feiders, die de jongste onderhandelingen te Londen zonder helm hebben igevoerd. Zijn aanhangers zijn betrekkelijik onbeteekenende lied en. Griffith, een van de ondenteekenaare van de Londensche overeenkomst, die het niet met de Valera eens is, staat bekend als de geestelijke leider van de strijd-or'ganisatie van Sinn Fein. In een door hem gepubliceer- de verklaring zegt Griffith: Ik -geloof, dat het verdrag van Londen den grondslag zal leggen voor vrede en vriendsdiap tussdhen de beide naties. Wat ik met mijn onderteeke- ning bekracbtigd heb, zal ik uitvoeren, in het sgeloof, dat het einde van den; eeuiwenllan- gen strijd nabij is." Vijfdu'izend Ieren1 'te Londen, van alle tolas- sen, onder wie lord Fitz Alany onderkoning I van Ieriand, en versdheidene leden van de oude nationaiistisehe partiji, woonden een plechtigen dankdienst in Westminster Ca- ihedraal bij. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. De Washingtonsche correspondent van de ,,New York Times" meldt, dat de vier r voornaamste punten van de viervoudige overeenkomst als volgt luiden: Het eerste regelt de integriteit van het 1 Stille Zuidzee-gebied, en legt vast, dat elke mogendheid zich verbindt, om het gebied van de andere mogendheden niet aan te vallen. Het tweede zegt, dat, indien de levensbe- alngen van een der mogendheden in de 'Stille Zuidzee bedreigd worden, deze mo gendheid moreel Verplicht .is de anderen te raadplegen, alvorens handelend op te tre- den. Het derde punt bepaalt, dat bij een ver- schil tusschen twee der contracteerende partijen, de. andere twee zullen worden aan- gezocht om door arbitrage bemiddelend op te treden. Het vierde punt ten slotte voorziet in de opheffing van het Engelsch-Japansche ver drag, dat zal eindigen bij de ratificatie van het nieuwe verdrag. Het blad voegt hieraan toe, dat de over eenkomst geen bepalingen ten aanzien van de bewapening of de Chineesche kwesties bevat. Een officieus telegram uit Tokio meldt, dat de Japansche regeering haar delegatie te Washington medegedeeld heeft, dat zij in beginsel de voorgestelde overeenkomst tusschen Engeland, Amerika en Japan goedkeurt. Japan zou de overeenkomst niet willen beschouwen als de vervanging van het En- gelsch-Japansch verdrag, Naar verluidt heeft de adviseerende com- missie van de Amerikaansche delegatie op de ontwapeningsconferentie geadviseerd tot algeheele afschaffing van het oorlogvoeren met vergiftige gassen e.d. DE DUIiTSOHIE SCHIAiDEVElR- GOEDING. De Framsdie minister Loudheur heeft Don- derdagtmorgen te Londen in aanwezighead van Sir John Bradbury en, de Fransche en Engelsche desktmdigeni eeni onderhoud gehiad met Robert Home over de betalingen in na- tura eni benevens over de motieven en de tunotionneering der Wiesbadensche overeen komst. IBij, deze besprekingen' is de kwestie van eeni moratorium niet aangeroerd. Er had geeni onderhoud plaats tusfedhen Rathenau, Loucheur en: Home. De Duitsche oud-minister bracht in den) namiddag slectits een beleefdheidsbezodc aan Loudheur. DE ARRESTATIE VAN SMEETS. De wegens zijn niet versehijnen voor het gerecht in hechtenis genomeni Smeeta, die een afzonderliiken Rijnbond had willen stichten, is op bevel der intergeallieerde Rijnland-com- missie op vrdje voeten gesteld. De bevoegde Engetedhe overhedm hebben1 dus aan den wensch der Fransdhen toegegeven. DE ONTPLOFFING BIJ SAARLOUIS. Naar het „Joumal" verneemt, heeft men tot dusver 15 lijken gevonden. Men ver- moedt, dat er nog verscheidene slaohtoffers onder de puinhoopen begraven1 ligjgen. Een veertigal personen is gewond; vijftien verkee- ren in levensgevaar. Van de vijftien gefbou- wen, waaruit de fabriek bestond, heeft slechts een enkel weinig schade opgeloopen, Twe gehouwen zijn* totaal verdwenen. NOORDHOLLANDSCH LANDBOUW 0REDIRT. Rente 4 HET SOCIALE LEVEN DER NEGERS. Na zijn studies over de negerpschyche gaat dr. Louis Huot in de „Mercure de France" over tot een beschrijving van het sociale le ven der negers in Midden-Afrika. De oude indeeling in stammen verliest van dag tot dag aan beteekenis. Sedert de .komst der blanken kunnen de inboorlingen, dank zij het optreden der militie-troepea, zicb vrij buiten hun eigen gebied bewegien zonder ge- vaar te loopen om in slavemij te geraken of opgegeten te worden, al zijn er o. a. nog wel enkele dorpen van Mondjimbo's, die geen ge legenheid voorbij laten gaan om ten koste van elkaar te leven. Het organisatorisch verband der stam men is zeer slap; eigenlijke stamhoofden zijn er niet. De eenige administratieve en politie- ke eenheid is het dorp, dat alle aangelegen- heden naar eigen goeddunken regdt. De stam vormt een etnologische, geen politieke eenheid. Elk dorp vormt een kleine, onafhahkelijke repub%k. De Fransche bezetting had, ten einde het innen der belastingen te vergemak- kelijken, verschillende dorpen onder een1 dis- trictshoofd willen vereenigen, maar deze po- ging tot centralisatie vond bij die inboorlin gen geen gunstige ontvangst. Tengevolge van de armoede van den grond, dien de negers bovendien niet behoorlijk we- ten te bewerken, is een grootere opeenhoo- ping van menschen op een punt uitgesloten. Een dorp bestaat dan ook meer uit ver schillende gehuchten, die soms een heel eind van elkaar af liggen. De verschillende ge huchten staan onder onder-chefs, die op hun beurt weer ressorteeren onder het dorps- hoofd. Het gezag van deze autoriteiten is ech- ter vrijwel gelijk nul. Het stelsel van grondbezit heeft de evo- lutie van elke groep gevolgd, Bij de meest primitieven bestaat het collectivisme. De grond, die aan het dorp behoort, wordt door de bewoners gemeenschappelijk bewerkt en de opbrengst onder. hen verdeeld. Bij meer ontwikkelde groepen heeft dit stelsel ten ge- volge van verschillende factoren geen stand kunnen houden. Onder deze factoren moet in de eerste plaats genoemd worden de ver- zwakking van het solidariteitsgevoel, welke steeds, volgt op1 de ontwikkeling van het per- soonlijkheidsbesef. Het verlangen naar indi- vidueele eigendom is eerst nog zeer beperkt tot huisdieren, wapenen en versierselen van koper of ijzer, maar strekt zich allengs verder uit en wordt de grond er ook in betrokken Naarmate de individuen zich verder van den primitieven staat verwijderen en het gevoel van persoonlijke vrijheid in hen ontwaakt, komen zij meer en meer in verzet tegen de discipline, die onafscheidelijk aan het collec- tivistische stelsel is verbonden. Hun insfinc- tieve luiheid speelt hierbij een groote rol Zoodra een neger over een stuk grond be- schikt, haast hij zich om de bewerking er van aan zijn vrouwen op te dragen, om zelf van de opbrengst te profiteered Maar op een weer hoogeren trap der evolutie krijgen de vrouwen op haar beurt besef van hare be teekenis in de maatschappijzij eischen een billijker verdeeling Van haar arbeid en dank zij hare intellectueele superioriteit, we- ten zij den mannen den eigendom van grond en producten te ontrukken. Alle dorpen zijn door een wal beschennd. waarachter de geheele bevolking, behalve zwakke grijsaards en zieken, zich bij nade- rend gevaar gebouwd of netjea in dubbek: den omgeven woningen zijn of chaotiscli dicht op elkaar gebouwd of netjes in dubbele rijen langs lanen gerangschikt. In het mid den van het dorp vindt men een lommerrijk plein, dat dient tot forum, tot tempel, parle ment, gerechtshof, markt of dansplaats. Hoe een neger zijn dag doorbrengt, be- schrijft dr. Huot als volgt: Het is zes uur in den morgen. De neger, die vast slaapt, krijgt langzaam het bezit van zijn zinnen te- rug. Hij staat op en steekt zijn neus buiten de hut. Is het koud of regenaclitig, dan trekt hij zich weer zoo snel mogelijk terug. Is het daarentegen mooi zonnig weer, dan gaat hij een heelen tijd op zijn hurken voor zijn wo ning zitten. De drie of vier vrouwen, die elke neger er-op na houdt, zijn actiever dan hun gemaal en gaan naar haar arbeid, ge volgd door een heele zwerm kinderen. Tot zonsondergang toe zijn dan de dorpen zoo goed als verlaten. I>e vrouwen zijn, ^ooals gezegd, aan het werk. De mannen doen wat hun grillen hun ingeven Zij liggen in het struikgewas te luieren of drinken palmwijn, tot ze geheel dronken zijn. De jongeren ge- troosten zch nog wel eens de moeite om te gaan visschen of jagen. De maaltijden der zwarten zijn uiterst een- voudig en nemen niet veel tijd in beslag de ,,dischgenooten" hurken neer om een groot stuk vleesch, waarvan een ieder maar met zijn vingers aftrekt. Bii het gebruik van voedsel wordt niet op den smaak gelet; het eenige doel is: zich verzadigd te voelen. De meeste inboorlingen gebruiken slechts een maaitijd per dag, en wel des avonds Daarentegen is bij openbare feestelijldieden het voornaamste deel van het program het dagen achtereen verzwelgen van stukken vleesch, die rijkelijk overgoten zijn met gerst- bier of palmwijn. Ook bij- dergelijke feeste- lijke gelegenheden mogen de vrouwen nim- mer aeelnemen aan de maaltijden der man nen zij eten steeds met de kinderen in de na- bijheid van haar hut. Tegen den avond komt de neger pas in ac- tie, als de dans, de tam tam begint, want dans, muziek en alcohol zijn het eenige, dat 'even in hem brengt. Tot laat in den nacht duurt de dans, die steeds wilder wordt, voort. Toch moet men niet denken, dat een neger zich zoo'n heelen dag verveelt. Hij heeft zijn kleine twisten, zijn haat, zijn wrok en be- raamt met de huip van den toovenaar allerlei plannen tot wraakneming. Evenals alle niets- doeners overdrijven zij de onbeduidendste voorvallen, zoodat dikwijls twee negers uren- lang zitten te praten, terwijl zij telkens scha- teren van het lachen en de allerdolste geba- ren maken, terwijl 'het toch over niets anders gaat als over de vlucht van een antiloop of over een stuk vleesch, dat door een bond ge- roofd is ■KORTE BERIGHiTE'N. De pakhuizen van de Mitten-Deutsche Samenkulturen Ges. M. B. H. zijn afge- brand. 130.000 centenaars beetwortelzaad zijn verloren gegaan. De schade bedraagt 4 millioen mark. De door president Masaryik in Tsjecho- Slowakije op touw gezette hulpactie voor het noodlijdende Rusiand heeft 2 millioen kronen opgeleverd; de regeering heeft daar een gift van 10 millioen kronen bijgevoegd. Voigens een telegram uit Helsingfors gelaste de Sovjet-regeening een agitatieweek ten gunste van het bolajewistische leger, om de levensvoorwaarden van het Sovjetleger te verbeteren. Voigens berichten uit Berlijn aan Fransche bladen begint de schaarsdite aan steenikool zich in Duitschland te doen gevoe- len. Dit is voornamelijlc een gevolg van de transport-mioeilijlkheden. De ijzerfabriek „Adolfhutte" in Dillen- burg is voor het grootste gedeelte door brand vernield. Het bedrijf wordt in zeer beperkte mate voortgezet. De schade bedraagt 7 millioen mark. De ZwitschersChe bondsraad heeft be- sloten, dat de Zwitserisdhe onderdanent, die zich laten ittlijven in burtenlandsche legers, zonder vergunning te hebben1 gevraagd, strafbaar zi]n met gevangenissfcraf. Werf- agenten: zijn insgelijks stralbaar. Staten-Generaal TWEEDE I0AMER. In de zitting van gisteren- werd voortge- gaan met de gxondwetsherTdening. De heer Smeenk juichte de bepaling om- trent de verordenende bevoegdheid voor an dere dan in de grondwet genoemde organen toe, omdat zij gaat in de richting van ae mo- derne ontwikkeling der bedrijfsorganisaties. De heer Kuipers was het geheel eens. Het socialisatie-amendement der S. D. A. P. ach- te hij praemateur. Het loopt vooruit op het rapport der staatscominissie inzake eociali- satie. De heer Van Berestedjn vestigde de aan- dacht op andere organen' dan de bedrijfsor- ganisaties, die verordenende bevoegdheid zouden kunnen krijgen, d'och voor wie die be voegdheid ongewenscht is. De heer Marchant betuigde instemming met het regeeringsvoorstelhij- was tegen het soci'alisatie-amendement, omdat de socialisa- tie nog moet groeien in de vrijfe maatschappij. Het amencfemenit der 'S. D. A. P. inzake miedezeggingschap der arbeiders in het be- dnjfsbaiieer steunde hij. iDe heer Troelstra verdedigde nader beide amendementen. De heer Wijnlkoop zou stemmem voor bet soci a 1 isa tie-a mendem.ent omdat het onsdhade- lijik is, doch tegen het amendment inzake medezeggenschap van de arbeiders omdat de arbeiders alles moeten te zeggen: hebben. De heer Kolfhek zou voor het regeerings voorstel stemmen doch tegen de amendemen ten die z.i schade doen aan de zelfstandige madhtsfonnatie der arbeiders. De heer Visser van I Jsendoorn adhtte het regeeriagsvoorsitel ohsohadelijk, omdat de bestaande grondwet naar zijn meening reeds toelaat wat het nieuwe artikel wil. Hij be- streed de beide amendementen1. De heer Schokking was het met den vori- gen spreker eens. Minister Ruys de Beerenbroudk ontraadde de amendementen die de rSgeering niet kan aanvaarden. IHet ammdement-Troelstra (socialisatie) werd verworpen met'55 tegen: 13 st.het amendemen.t-T roels tr a (med:ezeggensch ap werd verworpen met 57 tegen 13 st.het re- feeringsiartikei werd aangenonien zonder oofddijke stemming. De heer Oud verdedigde het amendement- Marchant om bij de grondwetsherziening steeds het.referendum te eischen- of de meer derheid van 2/3 van het totaal aantal der uitgebrachte stemmen in beide Kamers of wel de gewone meerderheid gevolgd door Kamerontbinding en de gewone meerderheid in beide nieuwe Kamers. De heer Schaper verdedigde een amende- ment om 'bij referendum de gewone meerder heid voldoende te achten. De heer van Schaik verdedigde een amen- demenit om bij grondwetsherziening tot ver- andering van den regeeringsvortm voor het referendum de gewone meerderheid in plaats van de meerderheid van 2/3 voldoende te achten. De heer Rutgers bestreed dit amendement. Minister Ruys de Beerenbrouck ontraadde alle amendementen. De heer Troelstra trok zijin amendement in ten gunste van het amendement-Schaper. Stemming Dinsdag a.s. De vergadering werd verdaagd tot Dins dag 1 uur. (iemened Nienws. ZEVEN SPOORWAGENS UIT DE RAILS. De seinhuiswachter van de spoorbrug over de Koningshaven te Rotterdam bemerkte gis- ternacht ruim kwart over vier, dat een kop- pelstang was gebroken van een goederen- trein, komende van Rotterdam, met bestem- ming naar IJselmonde. Hij seinde zijn bevin- ding naar den seinhuiswachter van het sein- huis F te IJselmonde, met de bedoeling, dat deze den machinist van den goederentrein zou waarschuwen; de machin:ist kon dan trachten, door langzaam rijden, het losge- broken stuk van den trein op te vangen. In plaats dit te doen, zette deze seinhuiswachter het sein op onveilig, met het gevolg, dat de machinist van den goederentrein bij den overweg aan den Korten Feyenoorddijk stopte. Toen de trein stilstond, kwam het losge- broken: gedeelte van den goederentrein, be staande uit 30 wegens, met vaart op het stil- staande gedeelte aangereden. Een hevige O

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1