schok volgde. Zeven spoorwagens vlogen on- middellijk uit de rails. Twee er van kwamen met geweld terecht tegen de uit spoorbiels bestaande afsluiting van de spoorbaan, die vernield is; andere wagens liepen gedeelte- lijk op en in elkander. Ook de afsluitboomen van den overweg aan den Korten Feyenoord- dijk zijn vernield. De overwegwadxter P. van der Hoeven, dienst doendte aan den Korten Feyenoorddijk. verklaarde dlat bet personnel van dfen trein niets van net afbreken van een gedeelte van den trein heeft bemerkt, v66r de botsing plaats Yond. Dat personeel kon zich, door van den trein te springen. in vetiigheki stel tenalleen) de remmer A. Mees, wonende in de Coolschestraat is aan de linker- band verwond. De overwegwachter S. Vennaat, diienst doende aan den overweg nan de Rosespoor- straat, heeft den goederentrein zien passes ren en bet losgebroken achterste gedeelte op eenigen afstamd zien volgen. Hij heeft diit da- geseind naar seinhuis F, doch inmid- delij dels had de botsing al plaats. De materieele schade is groot, en beide spoorbanen werden versperd. Onder leiding van den ingenieur van aen weg, F. M. vani Pantbaleon baron van Eck, is dadelijk bet opruimingswerk krachtig aangevangenom 111 uur was bet verkeer over e&. baan hersteld en vrijwel' weer norma al. De reizigers naar Dordrecht stapten gis- termorgen aan de halte Feijenooid1 tat en vervolgden hum weg van bet einde van het handelsterrein in de Rosestraat af. De reizi gers uit Dordrecht volgden deze route in om gekeerde ricbting. DIEFSTAL VAN ELECTRICITEIT. Eenige ambtenaren van de gemeente elec- triciteit te Amsterdam, benevens een inspec- teur van politie, hebben een inval gedaan ten huize van een electricien in de von Ze- senstraat. Deze man wend verdacht diefstal van electriciteit te plegen. Reeds eerder, n.l. een paar jaar geleden, was de verdenking eveneens op hem gevallen, terwijl zijn vrouw wegens diefstal van stroom een vonnis ach' ter den rug beeft. Toea men den inval deed, bemoeilijkte de vrouw de controle door overal bet licht uit te draaien. De bezoekers waren bierop echter geprepareerd en verschaften zich door electri sche zaklantaarns zfelf licht. Zij ontdekten een electriciteitstentoonstelling op kleine sdi'aal. Zoo brandden er in het buis niet min der dan vier electriscbe kachels, die gevoed waren door stroom, die verkregen werd van de leiding buiten de meter. Ook werden er accu's, motorea enz. aangetroffen, die alien aangesloten warm op de leiding' buiten den stroommeter. Er werd proces-verbaal opgemaakt, terwijl man en vrouw gearresteerd werden. Zij wer den naar bet bureau Muiderpoort overge- bracht. EEN BOEK VAN EX-KEIZER WILHBLM. Te Doom beeft naar de Telgr. meldt, de Duitsche ex-keizer eenige chronologische ta- ibellen der gescbiedenis samengesteld, die verleden jaar reedis voor een deel werden ge- drukt. Het blad beeft toen reeds eenige uittrek sels van dit boek weergegeven. Het werk was toen echter nog niet in dm handel, dbch thans beeft de schrijver besloten, zijn werk te publiceeren. Het is te Berlijn verschenen. De naam van den- auteur wordt alleen in het voorwoord van den uitgever genoemd. De op- brengst van den verkoop is door den schrijver bestemd voor de noodiijdende Duitsche ge- leerden. Het is een interessant boek, daar bet de persoonlijke opvatting van den keizer weer- geeft. De daarin behandelde geschiedenis loopt van 1878 tot aan het uitbreken van den ooriog in 19114. De laatste aanteekening betreffende Duitschland luidt: Duitschland' voert in Juli 1914 goud en koren uit; ook naar de entente-landen. In zake het uitbreken van den ooriog beet bet: Do groot-voTStinnen Anastazia en MR litza hebebn den Franschen gezant Paleo loque verklaard, dat haar vader, de koning van Montenegro, haar een cijfer-telegram had gezonden, waarin haar werd medege- deeld, dat voor het einde van de maand „Russische tijd", dus vo6r den 13den Au gustus, de ooriog zou zijn uitgebroken. „Van Oostenrijk zal niets overblijven, heette het in dat telegram. Elzas-Loiharingen zullen wij weer terugnemen. Onze legem zullen elkan der in Berlijn ontmoeten. Duitschland zal worden vemietigd. Tot den Franschen gezant te Berijln. Cam- bon zeide de vroegere Servische zaaxgelas- tigae te BerlijnAls Duitschland het op een ooriog laat aankomen, zou het ook Engeland tegen zich hebben. De Engelsche vloot zal dan Hamburg blokkeeren. Op 28 Juh 1914 maakte de Duitsche ex- keizer een aanteekening waarin' hij schrijft dat de Engelsche en rransche zaakgelastig- den te Petersburg de politiek der Russische regeering trachtten te beinvloeden, opdat men aan Duitschland de achuld voor het uit breken van den ooriog zou kunnen geven, daar dit het eenige middel was om de open- bare meening in Engeland ten gunste van een ooriog te krijgen. (sic) Het meerendeel der dan volgende aantee- keningen van het dagboek bevat niets nieuws. Een door den ex-keizer in den tekst ingevlochten noot vermeldt evenwel, dat Gray reeds op 29 Juli van den DuitSchen ge zant te Londen, prins Lichnowski zeide te weten, dat Italie zich in een ooriog tegen Servie niet aan de zijde van den tweebond zou scharen. BOND VAN K A ASP RODUOENTEN De Bond van Kaasproducenten heeft, vol- gens de Goudsdhe Ct., gisteren te Gouda een algemeene vergadering gehouden onder voor- zitterschap van den heer A. van Wijnen. In zijn openingswoord verwelkoinde hij den vertegenwoordiger van het Kon. Ned. Land'bouwcomite, dr. H. Molhuijzeni, en den zuivelconsulent, den heer Huisman. Spr. uitte de hoop, dat het Kon. Ned. Landbouw- comite na zijn jongste reorganisatie zou blij- ken in staat te zijn de economische 'belangen1 van den landbouw in Nederland te 'bevorde- reii. De voorzitter decide mede, dat de Holl. Mij. v. Landbouw plannen heeft tot reorgani satie van de prov. vereenigingen Noord-<Hol- noemd, waarvoor ook de heer v. Wijnen ge- vraagd is. Deze heeft uit tijdsgebrek gemeend daarvoor te moeten bedanken. Voort decide hij mee, dat aan de Warenwet zal worden toegevoegd een1 Mdkbesluit. Dat besluit is al tweemaal verschenen en ook weer verdwenen. Niu is er een nieuw voorstel, maar dat is pre- cies zooals het a i e t oioet zijn. Het melk- besluit nioet beoogen bevorderen van de hy giene in het landbouwbedrijf, zuiverhdd ten opzitihte der melfcvoorziening, nu is het ont- werp der conrmissie zoodanig, dat elk boeren- bedrijf, waar melk gewonnen wordt, nage- noeg wel verplicht zal zijn binnen een jaar of vijif zich gCheel opnieuw Oip te bouwen. Practisch is het onuitvoeibaar. De minister heeft wel is waar geantwoord op een brief van de Vereeniging van Zuivel- fahriikanten gezegd, dat de commissie, die het besluit ontwerpt, overleg nioet plegen met de belanghebbende groepem, door eeni- en dezer in zich op te nemen, maar daarvan land en) Zuid-iHolland t4t lichaani. Daarvoor is een een cenitraal commissde bee- eeft de commissie niet doen blijken. Ze hedt alleen in een bijeenkomst te Utrecht afge- vaardigden van de organisati.es der belang- hebbenden genoodigd en daar in het geheiim mededeelingen gedaan. Toen de organisaties het ontwerp in eigen kring wensdhten te be- spreken om daama van advies te dienen, werd dit door de commissie geweigerd, met het gevol'g, dat de vertegenwoordigers der organisaties vertrokken. mzake het verzet tegen den! zomertijd wees hij er op, dat het niet juist is deze poging .van de boeren te bestempelen als een daad van reactie, zonder de argumenten te weer- leggen. De geheele Nederlandsche landbouw fcomt tegen den zomertijd in verzet. 'Het gaat niet aan dat maar kalmweg te negeeren. 'De bond- heeft 'aan de burgemeesters in de gemeenten, waar afdeelingen zijn, adressen gericht, waarin gevraagd wordt bijl het vast- stellen der verordeningen inzake de Vleesch- keuringswet tokening te houden met de huis- slachtingen, teneinde deze niet te bemoeilij- ken. 'Spr. achtte de wet zelf niet zoo bezwaremd, daar het wel goed is, dat maatregelen wor den getroffen, dat niet rijp en groen voor de consumptie wordt gebruikt. Maar de ont- werp-verordening aoop de volksgezondheid aan de wet toegevoegd; leidt tot moeilijkhe- den en1 kosten. Spr. verwachtte dat er wel wijzigingen ten aanzien van de huisslachtingen zullen wor den voorgesteld; de wet zou aanvankelijk in Januari in working treden en nu is bepaald, dat dit Juni worden zal. Dr. Molhuijzen deed eenige mededeelingen over een1 bespreking dezer zaak met een in- specteur voor de Volksgezondheid. Het ikeur- loon zou bedragen 2.50 k f 3 voor een varken en 5 a 7 voor een' rund. Voor huisslachtingen zijn dergelijke uitgaven over- bodig te achten, daarom moet dan ook hier- van ontheffing worden verleend. 'De prijsbe- paling van het vee is afhanfcelijk van invloe- den van buiten. Er is nog een andere kwestie aan deze zaak, n.l. die van het slachten in centrale slachtplaatsen. Als dat wordt voorgeschre- ven, zeide spr., dan zullen de huisslachtingen verdwijnen; men zal er althans niets meer van hooren; daar geen boer kosten1 en' lasten daarvoor op zich zal nemen. Het Kon. LandbooiwcomitS schenkt zijn aandacht aan deze zaak, evenals aan de ac- cijnzen. Inzake zware lastauto's op binneniwegen decide de voorzitter mede, dat een wetsont- werp is te wachten, waarin het vervoer met 'astauto's op binneniwegen wordt geregeld. De afgevaardigde van Moordrecht heeft al hveemaal gekfaagd bij; het bestuur van den Zuidplaspolder. Die klachten1 hebben1 ge- leid tot een' mededeeling van Ged. Staten, dat het de bedoeling is, nu de weg Gouda' Rotterdam is verhoogd, dien weg ook door te trekfcen tot Utrecht. !De voorzitter achtte het principe der land- wuwongevallenwet juist. Het gaat er echter om, op welke wijie deze wet kan worden uit- ■evoerd. Geschiedt dat op de wijze als 'de )ngevallenwet voor de industrie, dan is spr. daar sterk tegen. De uitvoering kan wor- 'en overgelaten aan de belanghebbenden zelven' onder controle dier rijksregeering. Het <on. N'ed. Landbouwcomite heeft deze zaak ter hand genomen. De vergadering verklaarde onder a- let standpunt van den voorziter te deeien. Ouderkerk a. d. IJsel had voorgesteld, dat de bond pqgingen zou doen tot opheffing van de crisismaatregelen betreffende uit- voerverbod van ongecontroleerde fcaas. Op dit voorstel heeft het hoofdbestuur het volgende prae-advies uitgebraCht: "en wettelijk uitvoerwerbod van ongecon troleerde kaas wordt door het H. B. ge- wenscht op voorwaarde: a. dat het kaasmerk aan zoodanige eischen-voldoet, dat het onder de omstandigheden te gebruiken is; b. dat in de wet ruimte wordt gelaten voor het noodi- e medezeggingschap bij de uitvoering door ,e kaas-controlestations. Na breedvoerige discussie werd conform het praeadvies besloten. Besloten werd de volgende algemeene ver gadering wederom te Gouda te houden. HOOJEN. In de gemeente Doniawerstal (Fr.) zag men gisteren een boer met zijn volk aanhet... hooien. Door den Lagen waterstand kon hij dezen zomer het hooi niet naar de sdhuur vervoeren, het bleef op het land, dat alleen te water te bereiken is. Gisteren werd het ge- •haald in wagens die over het ijs het land kon- d'en bereiken en door m'annen op schaatsen getrokken werden. DE DEPARTEIM ENTALE WERK- WEEK. De Ned. meldt, dat er plannen besfaan om de workweek op de departementen met ingang van 1 Januari en met ingang van 1 Ma art te verlengen, beide malen met een half Uur per dag, zoodat geleidelijk de 45-urige werk- week zou worden ingevoerd. Een' besluit in dezen geest zou reeds de vorige week door den ministerraad zijn genomen. Zooals men .weet bedraagt de werktijd na de laatste ver- lenging 39 uur per week. ERNSTIiG ONGELUK. Bij de in aanbouw zijnde nieuwe electrische centrale te Hengelo towamen gisteravond 2 werklieden met de electrische draad in aan- raking. Zekere S. was direct dood. De ander werd levensgevaarlijk gefwond. GEMEENTERA'AD. D« Amsterdamsche gmeenteraad h«cft WERIHEm SOHPERTZ 1834 CREDIETVEREENIGING 1853. KAPITAAL EH RE5EBVEN f Rantoor AtKMAAR. BREEDSTRAAT 11. Coraasp. HOOBN. Darectenr R. VAN HIEKE5 Jr. GROOT!!; NOORD 140. ■~r zich na een beraadslaging die vier weken heeft geduurd, de gemeentebegrooting met 30 tegen 1 sttin, die van den heer Wijnkoop, aangenomen. Zij werd vastgesteld tot een bedrag van 96.63i8j6i83 aan inkomsten en uitgaven. De onvoorzieue uitgaven bedragen 636.506. De opbrengst der inkomstenbelas- ting werd' vastgesteld op 3.8362500. KORTE BERIOHTEN. De Natiooale Opera zal haar voorstel- hngen niet beperken of van minder gehalte doen zijn. Aan de Indische Handels-Compagnie is voorloopige surseance van betaling verleend. to een schuur op het erf van H. v H. Jr te Reeuwijk, in de afdeeling SLuipwijk, is een 'geheime jeneverstokerij ontdekt. De toestel- ien znij in beslag genomen. Donderdagmiddag is op den Anohem- schenweg,' te Apeldoorn, de 17-jarige docliter van H., die voor een fiets wilde uitwijken, door een auto overreden. Op weg naar het Ziekenhuis is zij overleden. Naar de Twentsche Crt. verneemt, za minister Aalberse een eventueel hem aan' te bieden candidatuur in den kieskring Over- ijsel aanvaarden, mits daardoor geen zittenc lid verdrongen wordt De Intern. Unie van Volkenbondsver- eenigingen zal het vraagstuk der nationale minderheden bebandelen Verschenen zijn de VoorL Verslagen (Tweede Kamer) inzake de wetsontwerpen- Deckers en -Braat tot afschaffing van den zo mertijd. Een wetsvoorstel tot meer doehnatige regeling van den zomertijd door verlenging van' het tijdvak waarbinnen deze kan wor den ingevoerd, zal binnenkort door de regee ring worden ingediend. Van den aanleg van een locaalspoor Oinmen—Hoogeveen is voorloopig afgezien. De Tel. meldt, dat zoowel te Den Haag als te Rotterdam verdere opvoeringen van „Vrijheid" door het Schouwtooneel verboden zijn. S CHRIFTELIJKE VRAGEN. Van den heer Wijnkoop aan den minister van arbeid: Acht de minister in het thans ten minste ten derde male oplaaien van de typhus te Zwolle, een knooppunt immers van verkeer niet alleen voor de naaste omgeving, maar tevens tusschen het Noorden en de overige deeien des lands, niet eenig gevaar gelegen voor de verspreiding der ziekte naar omlig- gende gebieden? Is de minister, naar aanleiding van de te Zwolle gebleken machteloosbeid der be- trokken autoriteiten, om bij de bestrijding van de ziekte aldaar voldoende op te tre den, van plan de noodige nieuwe maatrege len te nemen tot vernietiging van den daar bestaanden typhushaard? Zoo ja, wil de minister dan mededeelen, waarin die maatregelen zullen bestaan? Zoo neen, waarom wenscht de minister die maatregelen dan niet te nemen? DUBBELE MOORD. In verband met den dubbelen moord te Retranchement, op 21 Januari 1919, heeft destijds zekere D. eenigen tijd in voorloopi ge hechtenis doorgebracht, maar hij moest later weer op vrije voeten gesteld worden. Nu zijn, in verband met deze zaak, onlangs in Belgie twee personen aangehouden en deze week heeft aan de Nederlandsch-Bel- gische grens een samenkomst van de justi- tie uit Middelburg en die uit Gent plaats gehad, waarbij de beide aangehoudenen ge- fronteerd zijn met getuigen, waarna zij weer naar de gevangenis zijn teruggebracht. IVIPgraiHiiien van hedpii HET IJS IN DE ZUIDERZEE. LEMMER, 10 E>ec Gistermiddag zijn a lie visschers, die waren uitgegaan om bet motorbetonvaartuig, dat op het zand was geraakt, vlot te brengen, teruggekeerd. Zij rapporteerden het volgende: ToetL wij gistermorgen bij de motorboot kwamen, zat deze nabij den Hirdemmer- hoek op het strand Omstreeks 11 uur, toen de vloed kwam opzetten, geraakte de boot vlot en werd' met het ijs door den Noord- Westenwind medegenomen naar zee. Wij begaven ons toen aan boord van het schip en hebben tot hedenmorgen daarmede op zee rondgedreven. Daar wij echter geen kans zagen het schecpje een Nederlandsche haven binnen te brengen, hebben wij het verlaten en zijn over het ijs loopende naar de kust teruggekeerd. Het ijs was evenwel te ver van de kust afgedreven. Doordat de achtergebleven Lemmer visschers booten hadden uitgezet om ons af te halen, kon- den wij de kust weer bereiken. De motor- boot drijft thans in zee rond zonder be- manning. Door de sleepboot „Gruno" is heden morgen alhier met veel moeite en gevaar binnengebracht de rijksmotorboot van Enk- huizen. De kapitein rapporteerde veel ijs in zee Proyinciaal Nieuws UIT SCHAGEN. Tot Molenmeester vain, den Schrinkkaagpol- der werd gekozen de heer D. v. d. Oord te Winkel. De heer van der Oord werd mede gekozen tot voorzitter van het college van Molenmeesters. Dinsdagavond werd alhier een reiziger uit den trein verwijderd' wegens ongepast op- treden tegen zijne medereizigers. Procesver- baal werd' opgemaakt en de abonnements- kaart werd af genomen. Door nota-ris J. v. d. Kannp te Wierin- gerwaard werden Donderdag in de societeit „Geres" alhier verkocht: a. Renteniershuis aan den Barsingerweg, eigendom van B. Sijtsma te Wieringerwaard1, opgehouden op 2100. b. Boet met ierkelder, mestplaat, tuin en erf, wot 40.80 aren en 1,7-400 H.A. land aan Barsingerweg. Kooper de heer P. Molenaar, Winkel, voor 7720. Tot kantoorhediende 2e klas te Bergen is benoemd mej. J. J. L. Plooster van der Roest. De heer D. Zaradnik alhier chef-ma chinist bij de tramdiensit, gaat met 1 Janu ari a.s. den dienst met pensiioen verlaten. De vereenigingter hevordering van de bo-uwkunst alhier hield gisteren onder presi dium van den 'heer W. Roggeveen hare jaar- vergaderhrg. Uit de verslagen bleek, dat de vereeniging 24 leden telt, dat hare teekeuschoo'l in den winter van 1920/'21 door 24 leerlingen werd bezocht en- d'at de kas in 1920 met een ba- tig saldo van 118,20 afsloot. Tot bestuurs- lid werd verkozen de heer Th. L. OVertoom, en tot secrtaris de heer J. Keesman, welke in de plaats van den heer J. Koster, vertrok ken als burgemeester naar Callantsoog. De opening van de verbouwde H. B. S. te Alkmaar zal in April 1922 feestelijk laats hebben. Bij die gelegenheid zal mede let 55-jarig bestaan der school herdacht worden. Door oologsomstandigheden liet men het 50-jarig bestaan stil voorbij gaan. Door de weezenadministratie van het Nederlandsch Hervormd Weeshuis te Nieu we Niedorp werd Donderdag alhier ver- huurd 50.790 'H.A. land gelegen aan den Jan Schoenmakersweg alhier. iluurder werd de heer J. Schilder alhier voor 900. Vori ge huursom was 1000. De heer J. Aij alhier is 'Donderdag te 's-Gravenhage geslaagd voor kantoorhedien de eerste klasse 'bij de -posterijen. UIT WIERINGERWAARD. In verband met eene te Schagen gehouden vergadering inzake bestrijding werkeloosheid werd Donderdag alhier op uitnoodiging van den brgemeester eene vergadering gehouden- van den Raad, met het Burgerlijk Armbe- stuur en de Commissie van Toezicht op bet Correspondents chap der Arbeidsbemiddeling. E)e heeren H Kleen en J. Speur, kden dezer commissie, waren afwezig De burgemeester opende de bijeenkomst en zeide, dat de werkeloosheid tengevolge dei vorst ook hier nogal eeniige afmetingen dreig de aan te nemen.'Door den ingevallen dooi komt er voor velen weer werk. Het Polderbe- stuur verleent medewerking, door veel sloot- werk te laten doen enz. Ook zijn er bij Inge- landen veel slooten afgekeur. Niettemin, acht te spreker het goed om de zaak ook nu nog onder de oogen te zien. Als de werkeloosheid wat alng duurt zal armoede ontstaan en dit nu moet worden voorkomem. Doch de groote vraag iswat nu te doen. In een gesprek over werkverschaffing met den Dijkgraaf opperde deze het idee een in- beekenlijst van werkdagen bij de werkgevers in de gemeente te presenteereni, waarmede spreker zich wel kan verecnigen Wanneer op de inteekenlijst voor eeni belangrijk aantal da- gen is geteekend, zou de correspondent van de Arbeidsbemiddeling over de werkloozeu, die zich hebben aangemeld, de werkdagen kunnen verdeelen. De heer Jb. Waiboer, armvoo-gd, oordeelde, dat b.v 1 dag arbeid voor 2 H.A. land ge teekend zou kunnen worden tegen' een loon van b v 2 per dag van 8 uur arbeid. Een commissie zou dan de lijsten kunnen presen- teeren. De heer Peper vond het loon wat laag. De heer Koster wilde hieraan tegemoet ko- men door de arbeiders uit de gemeentekas een toeslag te geven van 0.50, zoodat ze dan 2 50 per dag zullen, hebben. De voorzitter kon zich hiermede wel ver ecnigen en wilde overeenkomstig wel een voorstel doen, Naar aanpleiding van een vraag van den heer Sijbrands of 2 50 nog niet te laag is, werd van verschillende kanten opgemerkt, dat bij gebruikmaking van de lijst vermoede- !iik niet veel productief werk zal worden ver- r'cht en dit vooral niet uit het oog moet wor den verloren. Wethouder Sleutel wenschte ook de lijst bij de burgers te laten presenteeren; ook dezen hebben soms wel wat werk. Over het algemeen kon men zich met een en ander wel vereenigen, zoodat met algemee ne stemmen werd besloten de lijsten bij mdbouwers en burgers te presenteeren/ en't da°loon te bepalen op 2.50, waarbij is in- begrencn de toeslag van de gemeente en met een arbeidesduur van 8 uur De heeren Jb Waiboer Hz.'H. Sijbrands en C. Blaauboer vcrklaarden zich bereid de lijsten aan- te bieden. Daarna bracht de voorzitter in bespreking de steunregeling. Spr. zou de uitkeeringen niet door het Brgerlijk Armbestuur wilylen laten doen, maar bij wijze van werkloos- heidsuitkeering uit de gemeentekas. De arbei ders hebben altijd op prijs gesteld zelf in hun behoeften te voorzien en zullen noode naar het Armbestuur gaan. De heer Jans zeide, dat de Armvoogden daar reeds over gesproken hadden. Hij meen- de, dat nu niet meer de bijdragen van vroe- ger konden worden gegeven. Het zal nu toch minstens 12 per week moeten zijn. De heer Koster noemde 10, plus 1 50 voor elk kind. Op voorstel van den voorzitter werden deze bed-ragen als basis genomen en zal eui commissie, met deze cijfers als grondslag, na- der uihverken, rekening houdende met de grootte van het gezin, tijd van werklooshedd, inwonende zoons, die mede verdienon, enz De commissie zal bestaan uit het college van B en W., Annvoogden en het raadslid, de heer Peper, terwijl bepaald werd, dat de uitkeeringen zullen geschieden rechtstreeks uit de gemeentekas. Door den correspondent, den heer D. Sleu tel, werden nog enkele mededeelingen ge daan omtrerat de weinige aanmelding van werkloozen. - Algemeen was men van gevoelm, dat per sonen die zich niet hebben aangemeld, eok niet als werkloos zullen worden beschouwd. De coixespondent nam- op-zich de rege ling van de werkdagen enz., terwijl hij ook mede belast werd met het. doen van evenitu- eel uitkeeringen. Na nog eenige besprekingen en- opnoe- ming van nog te verrichten werk, sprak de voorzitter er zijn genoegen over uit, dat men met zoo groote eenstemmigheid de zaak heeft kunnen behandelen en sloot met een woord van dank voor de medewerking de vergade ring. UIT NOORDiSGHARiWOUDE. Hier is voor den L-angendiijk oen bestiuur- dersbond opgeridht, welke voorloopig bestaat uit drie vereenigingen t. w. de afd. Post- en telegraafpersoneel, de afd. Bouwvakarbeiders en, de afd. 'openibare diensten en, bed-rijlven. Het voorloopig bes'tuur bestaat uit de hee ren P. Zweet, voorzitter; P. Stoop, Secrebaris en' A. Kwadijk, penningmeester. iln de eerstvolgende vergadering, welke over 1!4 dagen plaats heeft, hoopt men meer- dere vereeniging enaanwezig te zien en dan eem definitief Ixstuur te fcu nnen kiezen. De afdeeling OudkarspelNoordschar- woude van den bond voor staatspensionnee- ring heeft den negenden December als naar gewoonte benut, tot het houden van een gezellige avond, ter herdenking van den dag dat het eerste stukje staatspensi- oen werd ingevoerd. Als naar gewoonte waren de ouden van dagen rentetrekkenden uitgenoodigd en onthaald. Van hen waren er een veertigtal opgekomen. De voorzitter, de heer Olthof, opende de bijeenkomst met een woord van welkom en sprak de hoop uit dat Het Kleine Too- neel, die voor dezen avohd geheel belang- loos haar medewerking verleende, in de gelegenheid zou zijn de lachspieren danig in beweging te brengen. Na de opening werd een oogenblikje het woord gevoerd door den heer Bruin van Alkmaar, lid van het federatiebestuur. Deze wees er op dat ons land met het staatspensioen bedot en om den tuin geleid is door de invoering van de wet Talma Aalberse met het stelsel van premiebeta- ling, Gelukkig, zegt spreker hadden we en kele goede kamerleden, eerst in den heer Duys van Zaandam, die de plank voor de eerste renteuitkeering in 1913 lag en daar- I na in den hr. Troelstra, die door zijn begane vergissing het klaar heeft weten 1 dat twee maal drie geen vijf, doch zes werd en de leeftijd van 70 op 65 jaar verlaagd werd, Een felle strijd zal nog moeten worden gestreden om de premicbetaling uit den weg en daardoor het recht haar beloop kan krijgen. De spreker wees er verder op, dat door de raden van arbeid alles gedaan wordt om art. 99 van de invaliditeitswet bij de men- schen in genade te brengen, de invaliditeits wet, die niet voor invalieden is. Gelukkig is de grootste glorie van de ra den van arbeid reeds gedaan, het aantal wordt reeds beperkt van 39 op 25 en de on- gevallenwet is ook onder die administratie gebracht. Wij willen de invaliditeitswet alleen als ze wordt los gemaakt van de ouderdoms- wet, die richting moet onze strijd word(*» uitgestuurd. Spreker oefende verder critiek op de ze- geltjesplakkerij en wekte alien die het nog niet zijn, op lid van de afdeeling te wor den, en het petitionnement te teekenen. De voorzitter deelde mede, dat het peti tionnement hier door ruim 1300 ingezete- rien geteekend isj die het nog niet deden, kunnen het alsnog doen. Het Kleine. tooneel voerde hierna op Met Verlof, blijspel in drie bedrijven, waarmee het bereikte wat gewenscht werd, een uit- bundige lachpartij. Het stuk is niet voor de propaganda, doch een uitstekend stuk voor een gezelli ge avond, wat steeds het hoofddoel van den 9 Dec. avond is. Er is dan ook weer volqp genoten, wat ook bleek uit de dankzegging door een der ouden van dagen, die namens alle ouden van dagen dank zegde voor het genotene en de hoop uitsprak nog jaren na deze. De voorzitter dankte alien voor de mede werking, doch vooral de leden van Het Kleine Tooneel voor hun bereidwilligheid te geven wat ze gaven; aan de oudjes en verdere belangstellenden een recht gezelli ge avond. UIT OUDKARSPEL. Gisteravond hield de afd. Langendijk 2 van de 'S. D. A. P. eeni ledenverig'adering in het loikiaal van den heer J. de Bakker, welke goed1 bezocht was. Behandeld werd de beschrijvingsbrief voot het con'gres dat met de Kerstdagem wordt gehouden. Bij de behandeling kwamern geen ingrij- pemde opxnerikingen naar voren en de afge- vaardigden Icregen dan ook vrii mandaat. Medegcdeeld werd dat de afgevaardi^den worden gekozen in de groepvergaderin'g van een aohttal om-liggende afdeelingen, wel ke vergadering a.s. Zondag plaats heeft in Concordia, en van welke vergadering het de leiding aan deze afdeeling .eeft opgedragen. De voorzitter wdkte de le den op zooveel mogdijlk die vergadering, wel ke om halfel'f aanvangt, te hezoekeni. Nog werd medegcdeeld, dat bij de roode weekactie wel enkele tmaandem zal worden, tot heden 5 nieuwe leden zijn inge- schreven, 2 abonne's op Het Volk en 4: op de prol. vrouw zijn genomen. UIT HOO'RN. Raadsvacalure. De heer R. Scheraner (R.-K.) heeft heden z'n onbslag als -lid van den gemeemteraad in gediend. Hij was een der eminenitste raadsledem en o. a. voorzitter van de financieele commissie. Men vermoedt, dat z'n ontelagname in ver band staat met moeilijkheden betreffende de samenstolliug der kiezerslijst voor de a.s. Kamerverkiezingen UIT OUDIE-NIEDOR'P Donderdag verhuured de Nederlandsch Hervo-nmde Diaconie alhier haar landerijen voor den tijd! van 4 jaren, met den volgenden uitslag: I. eeni perccel wetland igroot 1.41.90 H. A. aan den heer J. Buisman voor 225. per jaar, vorig jaar dezelfde voor 231. II. Een peroeel rietland, groot 0.30.20

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2